Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad' van Woensdag 28 Nov. 1900. No. 5343 Bloemendaal. Door de politie van Bloemendaal is aldaar aangehouden zekere L. uit Haarlem, verdacht van diefstal van lood van de buitenplaats Bloemenheu- veL" Heemstede. De kohieren der personeele belasting No. 6 en 7 zijn executoir verklaard en aan den ontvanger ter invordering ver zonden. Dezer dagen zijn alhier volgens aan plakbiljet aan eenige gegoede ingeze tenen ongeteekende brieven gezonden. Door den Burgemeester is nu eene op roeping gedaan aan den schrijver of schrijfster ervan, om zich in hun be lang aan te melden en wel voor Dins- ilag 12 uur a. s. op het Raadhuis, om gerechtelijke vervolging te voorkomen. Velsen. Op de 2e vajaarskoemarkt waren aangevoerd 305 Koeien. De prijzen waren als volgt: Melkkoeien 120180, Kalveren 30—/ 70, Vaarzen CO—/ 100. ÏJmudan- Door B. en W. is aan de Eerste Ned. El. Maatschappij vergunning verleend voor de oprichting van een electrische centrale alhier. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. benoemd de heer L. v. d. Valk en tot ouderling de heer II. Bijkerk. Sloten. Alhier is overleden de heer K. de Vries, sedert jaren lid van den ge meenteraad en van het bestuur van den Grooten IJpolder. Haalemmerliede. Aan den straatweg HaarlemHalf weg worden enkele perceelen weiland in den Rottepolder omgewerkt, en als bloembollengrond ingericht. Wijk aan Zqo en Duin De Raad heeft in beginsel beslo ten tot opnehting van een tweede openbare lagere school, waarvoor het contract met Beverwijk eerder zal komen te vervallen dan men bad verwacht. zitingen, f 416,800 en sedert steeg zij allengs, tot zij in 1876 en 1877 ruim |8 ton bereikte. Na dien tijd is zij we- der allengs gedaald en bedroeg in 1897 nog geen 500.000. In 1898 steeg zij weder tot bijna 531.000, In 1899 daal de zij tot 523.584. De opbrengst der door afkoop zeer verminderde tienden is in die 50 jaar I van 253.000 tot 115,000 gedaald. Het I kapitaal op het grootboek daarentegen van 16.600 tot 161.200 gestegen. Do opbrengst der bouwhoeven en lande rijen is van 160.500 geklommen tot 259.300, maar was in 1876-77 onge veer 150.000 hooger. In de te Utrecht gehonden vergade- iring van het hoofdbestuur der veree- [nigïng voor Volkssanatoria, is tot ge neesheer-directeur van het Sanatorium Ite Hellendoorn benoemd Dr. W. H. Boelen, officier van gezondheid, voor heen geneesheerdirecteur van het sa natorium van onbemiddelde borstlij ders te Davos-Platz. H a arlemra er me er. Voordracht voor secretaris en pen ningmeester van den Greet- en Vriesen- koopschen PolderC. van Heijningen en J. Sneeboer, te Leimuiden. Half «rog. Ook het vierde door de Gereformeer de gemeente alhier uitgebrachte beroep had niet het gewenschte resultaatook Ds. van Ilacringen te Katendrecht heeft van het beroep naar hier bedankt Beverwijk. De heer J. Muis, tot voor korten tijd postdirecteur alhier, vierde 20 dezer zijn 25-jarige ambtsvervulling. Hij is thans in gelijke betrekking te Renkum werkzaam. Door do politie alhier is dezer dagen proces-verbaal ongemaakt tegen den bestuurder van een begrafenisplechtig heid, wegens overtreding der politie verordening. Binnenland Het inkomen der Koningin. Volgens art. 24 dor Grondwet geniet de Koningin, behalve de som die haar jaarlijks uit do rijksmiddelen wordt toegelegd (f 600.Ü0Ü) de inkomsten van het kroondomein. Dat zijn rijksgoe deren, welke volgens de Grondwet van 1815 aan Koning Willem I, desverkie- zende, in vollen eigendom konden wor den overgedragen, met een zuiver in komen van f 590.000 's jaars, en zulks lot gedeeltelijke voldoening van een Söm van 2,400.000 den Koning jaar lijks uit 's Lands kas (het Rijk bestond toen uit de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden) toegekend. In 1822 wei den deze domeinen door dc wet aange vezen; rnaav in 1848 gaf koning Willem ■I ze aan den Staat in eigendom terug, onder bepaling, dat bun inkomen aan de Kroon zoude verbonden blijven. De Regeering heeft op verzoek var de Tweede Kanier thans een staat ever gelegd van de zuivere opbrengsten van liet Kroondomein over de laatste 50 ja- ven. Wij loeren daaruit dat het inkomen bestaat uit do opbrengst van bouw hoeven en landerijen, van tienden en uit de rente van het kapitaal, ingeschre ven op het Grootboek, o. a. wegens af gekochte tienden. Daarvan moeten dan warden afgetrokken de onko -i an Voor ai wedden enz. en tot 1890 de opbrengst van particuliere bezittingen van Koning Willem III, die sedert afzonderlijk ziju beheerd. In 1819 v/as de zuivere opbrengst zonder de- genoemde particuliere ne- Onderw ijs-congres. In „Ons Huis" te Amsterdam werd Zondag het tweede on- derwijs-congres gehouden onder voorzitterschap van A. H.' Gerhard, de ze hield een openingsrede. Medegedeeld werd thans dat 70 ver- eenigingen als leden van het congres zijn toegetreden. Na eenige huishoudelijke besprekin gen kwam in behandeling de Leer plichtwet. waaromtrent door het be stuur de volgende motie was gesteld: „Het congres enz. spreekt zijn groote teleurstelling er over uit, dat bij de behandeling der eerplichtwet, die in hoofdzaak in het belang van de kinde ren der arbeiders behoorde te wezen, verwaarloosd zijn de wenschen en ver langens door een groot deel dier arbei ders zeiven uitgesproken in de resolu tie van de beide ondenvijs-congressen ten vorigen jare gehouden. Het spreekt als zijn oordeel uit dat de aangenomen wet verre van voldoende is voor het te bereiken doel en dat dus met onver zwakte kracht moet geijverd worden I ter verkrijging van verbeteringen in den zin van bovengenoemde resolutie." Zonder eenige discussie nam het congres de motie aan en vereenigde zich ook met dc toelichting door den voorzitter gegeven. Daarna sprak het congres als zijn meening uit: a. dat het, nu de wet uitdrukkelijk de bevoegdheid der gemeentebesturen erkent tot verstrekking van voedsel en kleeding aan schoolgaande kinderen, noodzakelijk is dat alle vereenigingen alles in het werk zullen stellen orii de gemeenten van deze bevoegdheid te doen gebruik maken; b. dat het vooral voor de arbeiders- en ondevwijzersvereenigingen een plicht is om zooveel mogelijk, bij voor keur in samen werking voor dezelfde plaats, te trachten invloed te oefenen op den arbeid en de samenstelling der commissie tot wering Aan schoolver zuim. o.a. door het aanbevelen van candidaten voor die commissies; c. dat bij herziening der onderwijs wet noodzakelijk is op te nemen het beginsel van voeding, kleeding, school- baden, vacantiekolonies en dergelijke, waarbij met algemeene stemmen nog nadrukkelijk werd verklaard dat voe ding cn kleeding op school niet zijn liefdadigheid, doch een noodzakelijk deel van het onderwijs; het Rijk min stens 50 pet. van de kosten voor voe ding en kleeding aan de gemeenten zal vergoeden; kostscholen voor schippers- cn kramerskinderen noodig zijn; school raden moeten worden opgericht; d. dat de arbeidswet dient gewijzigd in dien zin dat daaronder ook zulien vallen nog leerplichtige kinderen, ook al zijn ze ouder dan 12 jaar, verboden moet worden alle loontrekkende arbeid voor leerplichtige kinderen; de werk gevers voor kinderen, die herbalings- onderwijs verlang, n, den noodigen tijd beschikbaar dienen te stellen; c. dat vooral voor al het bovenstaan de gestreefd moet worden naar het ver krijgen naar deugdelijke en betrouw bare statistieken; f. dat het comité krachtig moet op treden tot bescherming van die onder wijzers, die om redenen huiten het on derwijs gelegen „gemoedsbezwaren" ontslag mochten hebben gekregen. De heeren K. de Vries Szn., hoofd ener school te Enschedé en H. H. Woll rmg, lid der Kamer van Arbeid voor da bouwvakken le Amsterdam, hadden zien tot taak gesteld te bespreken de vraag: „I3 de huidige inrichting der school te beschouwen als een voldoe nde vooi bereiding voor het practische le ven?" en zouden verdedigen de vol gende stellingen: a. In het belang eener alzijdige ont wikkeling va.i het kind moet het Pesta- iozzi-Fróbclsehe beginsel, dat arbeid als element van opvoeding vraagt, Dij liet lager onderwijs zijne toeoassing vindon. Zonder deze toepassing kan de volks school niet zijn instituut van opvoe ding, den grondslag loggende voor alle erdere ontwikkeling. Sieciiis <v dezen grondslag is ook en deugdelijke vakopleiding mogelijk. 1). Een goed geregelde en deugdelijk voorbereide vakopleiding is, afgeschei den van de vraag in hoeverre zij nu reeds in de bestaande maatschappelij ke verhoudingen een voldoend middel voor individueele lotsverbetering zal zijn, eene onmisbare voorwaarde voor de arbeiders als klasse in hun streven naar algemeene economische verbete ringen. Bij stemming word, nadat van stel ling a. do derde alinea was geschrapt, de stelling aangenomen. Stelling b. zal worden onderworpen aan een referendum. Tot leden van het uitvoerend bestuur werden herkozen do heeren A. H. Ger hard, A. Rot, Mr. P. J. Troelstra, J. A. Bergmeyer en Mevr. Schook-Hnver. Gemengd Nieuws. Het geval te Marseille. Het eenige voorval, dat bij de schit terende ontvangst van president Kru- ger te Marseille stoornis gaf, wordt door het Parijsche „Journal" als volgt beschreven: Een vijftiental Engelschen waren in den ochtend aangekomen om met de P. O.-boot Rome naar Bombay te vertrekken. Acht hunner stonden op het balkon van het „Hotel du Louvre" in de rue de Noailles hun houding was spottend en zij hielden hun hoed op. „Chapeau bas!" riep het volk hun toe. De geboren gentlemen sche nen niet te begrijpen, dat er geen schande in ligt, een ongelukkigen vij and te groeten. Zij weigerden en sloe gen met de hand op hun hoed, om hem er nog vaster op te drukken, en een der Engelschen beging de onbeleefd heid met nagemaakte Louis d'or naar het volk te werpen. Er ging daarop een gefluit op en men begon met stee- nen te werpen. Hadden de bedienden niet dadelijk de deuren gesloten, zoo zouden bedenkelijke tooneelen hebben plaats gehad. Personen, die op de tweede verdie ping stonden, worden ook voor En gelschen aangezien en uitgejouwd; doch een heer, die er bij behoorde kus te de Fransche vlag, die daar wapper de. als bewijs, dat hij Franschman was Intusschen was de Rome aangekomen en om 2 uur wilden twee der Engel schen het hotel verlaten. Zij werden herkend, aangevallen en slechts aan de politie hadden zij het tc danken, dat zij levend de tram bereikten. Intus schen kon een journalist in het hotel binnenkomen, llij vond er andere En gelschen, die het land hadden over het gebeurde en het gedrag van de twee of drie onbeschofte landgenooten, waar door de ergernis verwekt was, afkeur den. De man, die met liet geld naar het volk wierp, is een officier, 35 jaar oud, die vergezeld was van zijne jonge vrouw. Hij wordt niet vervolgd, maar tegen zijn kameraad, een veekoopman, is proces-verbaal opgemaakt. Hij is met de Rome vertrokken en zal dus bij ver stek veroordeeld worden. Eerst om half elf zijn de Engelschen onder bescherming der politie aan boord van de Rome kunnen gaan. De commissaris van politie en de Engel- sche consul hebben een onderzoek in het hotel ingesteld. Do consul beweert, dat alles uit mis verstand is voortgesproten. ter is ingestapt. Te dezer plaatse is de rivier minstens 12 voet diep, hetgeen de vlsschers niet konden weten, daar da rivierbedding sedert verleden jaar eranderd is. De visscher zonk dade lijk in de diepte, terwijl hij nog even om hulp riep. Een van zijn broers, aie een lantaarn bij zich had, begaf zich daarop te water, doch verloor eveneens grond, zoodat zijn licht uitdoofde. Ook de derde broer-stapte het water in 1 doch zonk op de ongeluksplek geko men in de diepte. Alle drie verdronken aldus, zonder dat de vader of de jon gen ,die machteloos aan den oever stonden, hulp konden brengen. van Zijne Majesteit verwijderd, hij eensklaps op den grond neerzinkt en al zingende den lof des Vorsteu verkon- Men mag veronderstellen, dat de on derdaan genoeg gevoel ia wjn bed legt, daar alles, zijn leven zelfs, af hangt van de ontvangst bij Zijne Ma jesteit. Met Lobengula's einde ochter zal dit alles wel uit wezen. heer Poincare wil met aezen maalrej gel doen gepaard gaan een verkorting der zittingen, zoodat de leden ziclj ook aan hun beroep kifmen wijdon. Als 't grootste voordeel van dezo niaatl regel wordt genoemd, dat bij ruime* bezoldiging de politici van don twee den of derdon rang, advocaten zonder cliënten, artsen zonder praktijk, dio nu bij gebrek aan wat beters lid dor Kamer worden, zullen worden vervarn gen door werkelijk bekwame mannen. Een roos in de kerk. Een rozenstruik in de kerk is even zeldzaam als eigenaardig. De bewoners van het dorpje Finkenthal in Mecklen burg kunnen zich die weelde veroorlo ven. I11 hun kerkje groeit een krachtig ontwikkelde roos, die, zooals licht te begrijpen is, de opmerkzaamheid van I tal van vreemdelingen trekt. Zij is oorspronkelijk een uitlooper van een langs het kerkgebouw groeiende klim roos, die zich door het fondament heeft welen te werken. Nu heeft ze een groo ten omvang bereikt en bedekt met ha re takken een groot gcdeclto van den kansel. Ze zou deze geheel omgroeid hebben, indien zorgzame kerkvoogden dit niet ter rechter tijd hadden belet. Ze is nu een sieraad van het gebouw, vooral 's zomers, wanneer ze met veie schoone, heerlijk riekende bloemen prijkt; gedurende dien tijd is ze de trots van alle bewoners van Finken thal, en het eenvoudige bedehuis wordt gedurende dien tijd druk bezocht, zoo wel-door lieden uit den omtrek, als door tal van reizigers die deze merk waardigheid wenschen te zien. Een bestelling vau f1200.000. Voor de Nieuw-Zeelandsche spoor wegen is het materiaal besteld te New- York, zestig waggons moeten reeds in Maart klaar zijn. De Engelsche bladen zijn zeer teleur gesteld dat deze order van hun kolo niën naar Amerika ging, doch zij er kennen, dat Engeland in dit opzicht met Amerika niet kan concurrceren. Een „goede" huismoeder. Te Parijs is de markiezin De Castel- lane, dochter van Jay Gould, onder curatcele gesteld. Zij had 3 millioen rente ten huwelijk gebracht en in 4 jaren 28 millioen uitgegeven! Een Salomo's uitspraak. Een rechter in Georgië heeft dezer dagen recht te spreken gehad onder soortgelijke omstandigheden als da om zijn wijsheid vermaard gebleven koning Salomo. Twee jonge vrouwen verschenen voor zijn rachterstoel en beweerden beiden de moeder te ziju van een zui geling van zes maanden. De rechter kende' gelukkig zijn Oud Testament en liet een groot slagersmes I komen. Het kindje werd op de tafel gelegd en de rechter zeide het kind te zullen in tweeën snijden, ieder moeder een helft. Maar beiden kregen het op haar ze nuwen en hier begint de afwijking met Salomo's uitspraak beiden (Vluchtten, terwijl zij riepen: „Berg het (mes wegl Laat het kind leven! Houdt het liever zelf!" Geen der twee moeders keerde terug en de goede rechter heeft zich voorloo- pig zelf met de verzorging van het wicht belast De juweelen van keizerin Cüarlotte. 132,C OO fiessch n hampagne onder eten bainer. De aankondiging dat 11.000 do zijn flesschen Roederer bij auctie zouden worden verkocht, deed de zer dagen te Londen veel volk naar de „Commercial Sale Rooms" stroo men. Deze 132.000 flesschen was de ge- theele oogst van Rooderer's cham pagne van 1S93 en ook wat nog overgebleven was van hun Carte Blanche van 1892. Het geheel bracht 20.000 pond of 240.000 gulden op. Eau fabriek voor valech. geld De Brusselsche politie heeft in een kamer in de rue du Damier een fabriek voor het fabriceeren van valsch geld j ontdekt. Er warden 2-francs stukken gemaakt. De New-Yorksche douane is op het oogonblik bezig met een naspel van het historische drama, dat zich vóór 33 jaar in Mexico heeft afgespeeld en met de gevangenneming en terechtstelling tc Queretaro van Keizer Maximiliaan is geëindigd. Keizerin Charlotte vertrok, nadat de Mexicanen de laatste vesting van den hun opgedwongen verst hadden inge nomen, naar Europa haar prachtige juweelen vielen echter in handen der overwinnende republikeinen, die ze sedert beschouwden als belioorendc tot den staatsschat. Of nu eenige juweelen voor eenigen lijd ziju gestolen, of de tegenwoordige president, generaal Forfiro Diaz, in nijpenden geldnood verkeerde, zeltcr is, dat een aantal der sleonen in de Ver. Staten zijn beland, na over Lare do in Texas te zijn binnengesmokkeld en in New-York te koop zijn aangebo den. De douane-agent Theobald heeft twee Mexicanen, Alejandro A. Marau- cai en Belino M. Precza, evenals den Mcxicaanschen generaal A. A. Mos- coso, laten aanhouden, nadat men twee pakjes hij hen gevonden had waarvan het eene een diamanten ring mot een schitterenden steen voorzien, ter waarde van 5000 dollar, en het an dere een prachtig versiersel ter waarde l van 40,000 dollars bevatte. Het laatste stuk moet een wer, Ulvrrmaardheid b< zitten het is een g>te .-o-er van bui-1 tengewone zuiverheid, 18 karaat we-1 gende, en omgeven dour 18 kleine dia manten vroeger droeg de keizerin he' aan een ketting om den hols. Vooroordeel tep;en sommige kieuï eu. Volgens een Fransch liandelsver- slag bestaat er in Brazilië een voor oordeel tegen zwart. Engelsche fa brikanten" zonden naar dat land uitmuntende naalden, die in zwart papier verpakt waren. Toen de Sak sische fabrikanten van hunne agen ten vernamen, welk een slechte uit werking deze kleur had, zonden zij onmiddellijk een groote hoeveel heid naalden, verpakt in vuurrood papier, en in korten tijd hadden zij de Braziliaansche markt in han den. De Chineezen hebben een afkeer van groen. Een Fransche uitgever kwam eens op den inval om een zeer aardigen en sierlijken Chinee- schcn kalender naar het Hemelsche Rijk te zenden. Het artikel zou wel hebben opgenomen, maar ongeluk kig was een grcot gedeelte van den kalender groen gedrukt; dientenge volge werd er geen enkel exem plaar van verkocht. Duitsche opsnijderij. In een brief uit Brazilië aan bet „Nieuws" vertelt Nicolaas de volgende vermakelijke opsnijderij van een Dult- scher, dien hij in een gezelschap had ontmoet. De Germaan, die in Califomië vruch ten had gekweekt en de geheelo Veree nigde Staten was doorgereisd, deed wonderbaarlijke verhalen. Wat daar in dat land een tempera tuursverschil is tusschen zomer en winter, dat is zonder wederga, zei hij. U zult het niet wjllen gelooven zomers 110 gr. Fahrenheit in de schaduw, en winters 30 gr. onder nul. Ik herinner mij een dag in Buf'aio Het was in de laatste helft van Janu ari; de thermometer stond 36 gr. onder nul. Het was gevaarlijk koud. Ik voelde dat de kou mij te pakken kroeg, e» lirp Fifth house binnen op de groote Ave nue. Op de kachel stond behagehjk een terrine met erwtensoep te pru te'en; natuurlijk haastte ik mij, daarvan te bestellen. De bewegelijke kellner schep'e n.et sierlijk gebuig de dampende i -:j up liet bord, terwijl ik mij voor het mam l.au neergezet en in behageüjk er- kneuter de verkleumde voetgangers in de Avenue gadesloeg. Daar kwam de kelner met haastig gebaar van achter uit de zaal met de dampende soep; mijn reukorganen werden aangenaam gestreeld door den prikkelenden geur. Nu was hij tot aan mijn tafel geko j men werktuigelijk greep ik naar den (lepel, mijn lichaam trilde van begeer te, ik wilde den eersten lepel aan mijn lippen brengen. Helaas, de snert was ijs geworden de vinnige koude had üe erwtensoep versteend. Mijn buurman drukte één oog toe en keek mij \an onder zijn zware wenk brauwen geheimzinnig met het andere aan, zegt Nicolaas. De toehoorders hielden zich kalm enkelen knikten bevredigend. De verteller, gestreeld door dit ver trouwen, ging voort En California, dat is een wonderland. Wat. zeg ik een wonderland? liet is luilekkerland, het is een paradijs. Daar worden de appelen als kinderhoofden en de druiven zoo groot als appelen daar groeien vruchten, zooals zij elders op deze wereld niet voorkomen. Een aardige proef, die ecliter anders uitkwam dan wij hoopten, hebben Wij daar genomen. Ik had van een groote koekbakkers- exportfirma in St.-Louis bestelling ge kregen op rozijnen maar het moesten zoogenaamde Sultane-rozijnen zijn, dus rozijnen zonder pitten, maar groo te Sultanen, weet u, heel groote. En waarom zouden die niet te kwee ken zijn? In Californië is alles moge- Rijk. I Na lang overleg en zorgvuldig on derzoek hadden wij er wat op gevon den. Wij zouden de Sultane-rozijn ver edelen en vergröóten. Wij hebben een stek Sultane "geënt op een fijne pruim en wachtten met spanning den uitslag af. Ons pogen werd aanvankelijk met gunstigen uitslag bekroondreeds droomden wij van gouden bergen of, beter gezegd, van pruim-rozijnen zon der pitten. En weet u wat het eindre sultaat was? Ik zal het u maar zeggen, want u zult het nooit kunnen raden. Wij kregen Sultane-rozijnen met l pruimenpiltcn. Een hoera en een uitbundig gelach beloonden den vreemden verteller, die blijkbaar weinig gestreeld was met den twijfelachtigen lof van zijn toehoor ders. Alweer een spoor wegonee val Een personentrein, tl ie Donderdag middag van „la gare du Midi" te Brus sel naar Bergen vertrok, is met eene machine in aanraking gekomen. De schok was geweldig, zoodat dc reizi gers tegen elkander vielen en zes of zeven personen vrij ernstig gewond werden. Een vrouw bekwam eene bree- dc gaping in hot voorhoofd. Drie broeders vo dronken. Dinsdagavond zijn to Ponyhout drie broers onder treurige omstandigheden om hot leven gekomen. James Lloyd van Doleyswood en zijn drie zoons .la mos, Joseph en Arthur, in gezelschap van een jongen, gingen 's nachts zalm visschen in de Itbon, een zijrivier van de Wyle. Men weet niet m. i zckcrhHd hoe het ongeluk zich heeft toegedra gen, doch men meentdat ecu der broers, een a eh ziende, het wa-j lots o?er do Matabelen. De wijze, waarop de Matabelen van Zuid-Afrika hun Koning naderen, L zeer eigenaardig zij is geheel verschil lend van de manier, waarop de andere Oostersche volken hun vorst hegroeien, en kan beschouwd worden als eeu zin nebeeld van de absolute macht, die het hoofd van dezen volksstam op zijn on derdanen uitoefent. De titels van den Koning toch wor den uilgeroepen, wanne r mand poort van de kraal voorbij gaat op zijn weg, om toegflng te krijgen tot den Vorst. Wanneer do bezoeker op ecu ai- Btand van 20 yards van den 1 gekomen, buigt hij zijn linkerschouder eu zijn knie, buigt zich stC'-os d..pa ter neder, totdat, nog slechts 6 yards Schadeloosstelling aan kamer 'lenen. De leden der Fransche Kamer ont vangen eiken dag 25 francs als scha deloosstelling voor den tijd, dien zij aan 's lands belangen wijden, dus ƒ4275 in 't 'jaar. Reeds lang is geklaagd, dat die s in te klein is. om er te Parijs be hoorlijk van te leven, en vooral omdat de Kamerleden zooveel uitgaven te doen hebben, voor bijdragen enz., waaraan zij zich niet kunnen onttrek keu. De „Revue des Bovues" bevat de uitkomsten van Oen onderzoek over dit onderwerp en deelt merkwaardige bijzonderheden mede. 1 en verkiezing kost gemiddeld f 7500; trekt men die van do uitke> ring af, dan houdt do gekozene in drie iaren slechts 165 per maand over. Gaat oen groot doel hier van vérloren voor uitgaven om in het district populair te blijven, bij een aan tal leden komt daar nog bij, dut. op hun uitkeeRng nogal eens. beslag wordt gelogd door schold schors! Vol gens de „Revue" komt dit gemiddeld bk een CO leden voor. Er wordt be weerd, dat hierbij wel eens vrienden dienst wordt bewezen, dat nl. een ken nis voor ecu groot bedrag opkomt, om bij dc verdeeling tusschen de schuld- eischers althans een deel voor den af gevaardigde te behouden! Er bestaat thans een sterke stroo- ming voor dc verhooging dor schude- I loosstelling. Het onderzoek, door de I „l'.ëvue" ingesteld, leert echter, dat I vele leden cv togen zijn, en onder alle partijen. Sommigen willen zelfs uilkee- riiicen a/schaffen, gelijk het vóór 1848 I was. Ami.-.v u, onder wie Leon Bolir- j geois, Berthon Pcincaré zijn vóór de I de vermeerdering, maar teveus met in- krimping a au hei getal leden. En ue Wftgner'a liefde voordieren. Wilhelm!, de beroemde violist, heeft eenige verbalen medegedeeld over Wag. ner's liefde voor dieren, die door een bekende van Wilhelmi in den ..11 lus triten Thier-und Vogelfreund" zijn openbaar gemaakt. Wie tot Wganer's intiemen kring wenschte te worden toegelaten, moest die gunst verwerven door eeu i .valle de geworden ouden hond of eva kreu pelen vogel te verzorgen. Toen ik de laatste maal tc Bayreuth was, schreef Wilhelmi, werkte Wag-» l ner ijverig aan „TrivAin uud fsoldo." Iedere stoornis moest n meester be spaard worden. Zijn go 1 n mochten ternauwernood op de wan.'..Ging iets tegen hem zeggen, zoo sterk werkten zijn zenuwen. Op dien dag had hij mij tot zijn. begeleider gekozen on tamelijk stilzwijgend liepen wij langs het water van een heekje. Plok'li tm»d Wag ner stil en keek scherp "Au rlchtl.'»: uit en toen ik liem vragend aan:-. irekte hij do hand uit en riep: Zie eens hier! Toen liep hij naar een kna&p, dio be zig was, een zwaren steen aan een touw te bevestigen, waarven het an dere eind om den poo? yan een hond was geslagen. Wat wilt gij doen» rity Wagner. No, den Ilund ersSufe. (Vel, den hond verdrinken.) Weil cr ni>: mehr nutz is un halbe. blind (Omdat hij nergens moer voor deugt en half blind is.) lloo lang hebt gij dien hond al? —Zoowat tien jaar als hofhond. Hij heeft ook n U en groenten naar de markt gereden. Zoo! zeide Wagner boos. en wilt gij nu dien trouwen knech' nie' eens het genadebrood laten eten? Schaam u. No, altes krankes v i-, kano mann sich net auf 'n Hal den. zri de jon gen, die zich gereed maakte, om zijn beulsambt te volbrengen; doch de hond die zijn lot scheen ie voorzien, was niet van do plaats te krijgen. Toen werd Wagncr voor een thaler eigenaar van het dier en zeide tot den jongen: Ga heen, eo weet, dat g« een slechte daad hebt willen volbren gen. Eeu hond voelt de ondankbaar heid evengoed als een mensci». Do jongen bedankte en liep beschaamd weg, maar stak den thaler toch op. Do hond wilde toch zijn ouden mees ter volgen en toen Wagner het dier wilde meetronen en streelen, yverd hij in de hand geheten. Toen ik het dier met mijn stok wil de bestraffen, trad Wagner, die hevige pijn voelde, tus3chenbeide en zei: Wilt ge hem bestraffen omdat hij trouw is! Do hand werd verbonden en alsof de hond zijn ongelijk gevoelde, lekte ij de hand, die de meester ten twee den male naar hem uitstrekte. Caro was sedert dit oogenblik steeds aan de zijde van zijn redder en kreeg door zorgvuldige verpleging spoedig een ge- dtstingeerd uiterlijk. Wagner ken in geen veertien dagen schrijven, waar door de voleindiging van zijn partituur vertraagd werd, doch niemand hoor de liem daarover klagen of een onkol woord zeggen. Wagner hoeft zich in geschriften over d mishandeling van dieren krach tig uitgesproken on die ais oen der erg ste zonden van zijn tijd gekenschetst. Bovengenoemde handelwijze toont aan, dat hij met de daad was als me1 zijn woord. De Italiaansclie Regecring heeft een premie van 200,000 liie uitgeloofd op het hoofd van Mussolino, den heruch- ten Calabreeschen roover. Maar nie mand kan hem vinden. Harmlosen.. De adellijke „club der Harmlosen" te Berlijn is wederom voor het gerecht gedaagd, wegens speeltafelschandalcn. Moordon in Armenië. Uit verschilende plaatsen komt weer bericht, dat de Turken tegen de Ar meniërs overal wreedheden bedrijven. De toestand moet nog slechter ztjn dan verleden jaar. Luchtscheepvaart. Het luchtschip van graaf Zeppelin is in het ballonhuis bij Marzell voor an ker gelegd, waar het zal overwinteren, liet personeel van het lucht:- hip op j drie na, die voor de bewaking or von moeten zorgdragen, is ontslagen. Do dood en de muis. Een fabrikant van muizenvergif liet onlangs dour een kunstenaar. Etch- roth, een reclamebiljct voor zijn pro duct teekenen en dit o. a. aanplakken aan het station Stuttgart, maar kreeg het na eenige dagen van liet spoorweg- bestuur terug met de boodschap, dat het was geweigerd, als „in strijd met de eischcn van den goeden smaak cn in verschillende opzichten aanstoot ge vende". De Kunstenaarsvereniging" Karlsruhe kwam daartegen b!j do „Frankf. Ztg." in hooger beroep, aan voerende dat zulke willekeurige kunst- voogdij van onbevoegden ook door het publiek niet wordt gewensent. liet aanplakbiljet stel» den Dood voor, gewikkeld in een willen mantel, met een n.uis. ik', ia aldus luidt het armt der,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5