Iii la Lerassiorm. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. A BONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voör de dorpen in den omtrek waai' een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per maanden 1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het ArrondïsMitient Haarlem is de prijs der Advortentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 8 18. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureanx: Gebonw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie COO. Telofoonnuuimcr der Administrate 123. Intercommunale aansluiting. No. 5344 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertenticn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met nitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaauing ran Advertcntiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi* Faubourg Montmarlre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem s Dagblad vaii 29 Not. lovat o. a.Engelscbe barbaris men, Paul Krugcr, het Oranjeboek. Sen Terzoekscbri It aan de Koningin, Uit Dirkslaud, Onze Tuin. Politiek Overzicht. Men gaat in Engeland onver stoord door te schelden op Kruger, tien ex-president", zooals de jin- go-bladen hem noemen, die er met do schatkist vandoor gegaan is, zijn burgers in den steek heeft gelaten, nu in Europa de gevierde man is dat moeten ze toch erkennen maar straks weer even spoedig ver- geien zal zijn, en dergelijke be schimpingen meer. Dat in Engeland ook wei enkele mehschen zijn die den toestand juister inzien en niet beneveld zijn door den dichten walm van waan zin blijkt o. a. uit hot schrijven van zekeren heer Williams in een En- gelsch blad, die de Wet groot ge lijk gaf. wanneer hij Kitchener een kogel door 't hoofd joeg, en die la- ter beleefd den duivel excuus vroeg omdat hij Lord Kitchener met hem In een adem genoemd had. De estrn. Gaz." betoogt dat men nu maar geen nieuwe troepen meer naar Zuid-Afrika moet zen den, doch het de tegenwoordige Moet laten uitvechten, 't Zal nog wel een maand of zes duren zegt dit blad, of mogelijk een jaar en veel geld en t;:d menschenlevens vergeten ze, die worden minder ge told kosten, maar dat moet men cr voor over hebben, de baten ma ken alles weer goed. Doze en dergelijke redeneeringen, gevoegd bij hetgeen we elders in ons blad over de Engelsc-he gru weldaden in den oorlog zeggen, ge ven een duidelijk beeld van de ont aarding van Engeland, van het al lerlaagst barbarisme, waaraan deze gewaande beschayers zich schul dig maken. Maar, ze zijn er nog niet. De oor log wordt van Boerenzijde nog met alle kracht en energie gestreden. De .Standard" bijv. ontvangt uit Pretoria van Zondag het bericht, dat de volgelingen van Botha en Viljoen toenemende werkzaamheid Iconen in do districten 1 Naar ge meld wordt maakten zij een nieuw plan op, of liever, hernieuwden zij een oud plan zij stellen zich voor nog eens een slag te slaan aan de grenzen van de Kaapkolonie waar naar zij meenen een groot aantal Ontevreden Kaapsche kolonisten fci jn met verborgen voorraden en wapens, gereed om de vijandelijk heden krachtig te hernieuwen bij 4le geringste aanmoediging. De Boeren treden uiterst krach- lig op in bijna elk deel van Trans vaal en van de Oranje-Kolonie. Een telegram van Lord Roberts, Maandag verzonden uit Johannes burg, meldt dat hij berichten ont vangen heeft van onbelangrijke ontmoetingen in de Oranje-Kolo nie, waar de Engelschen vee buit maken in destreek tusschen Klerks dorp en Heidelberg. Generaal Clements, voorttrekken de in de richting van Rietfontein, stuitte op tegenstand van De la Rey, met 800 k 1000 man. De Boe ren hadden een Krupp-kanon, 12- ponder en Vicker-Maxim en wer den volkomen uiteengedreven. Inboorlingen deelden mede, dat de Boeren een groot aantal dooden en gewonden hadden. Generaal Barten meldt, dat Brok- pan, te N.O. van Vrijburg, krachtig door de Boeren werd aangevallen op 24 November; het werd verde digd door 7 man van het spoorweg pionier-regiment en tien man bere den infanterie. De Boeren werden afgeslagen met een verlies van 3 dooden. Een Transvaalsc-he vlag werd genomen. Uit Peking werd Zondag aan de Times" geseind De gezanten, met inbegrip van den Russischen ge zant, hebben na wijziging van hun ne voorwaarden twee voorstellen aangenomen, die vroeger verwor pen werden door gebrek aan een stemmigheid, namelijkhet voor stel van den Engelschen gezant dat China zal toestemmen in de her ziening van de bestaande handels- tractaten. en het voorstel van den Italiaanschen gezant dat China zal toestemmen in zulke maatregelen van toezicht op de financiën als de mogendheden zullen noodig oor- deelen tot waarborg van de beta ling der schadeloosstelling. Dit be- teekent dus feitelijk de instelling van een internationalen Raad van Toezicht. Daar de tegenwoordige financieele toestand zorgvuldig wordt nagegaan is voor de betalin gen van de beslaande leerlingen voor December en Januari gezorgd; maar daarna zou een tijdelijke op heffing van het amortisatiefonds niet onmogelijk zijn. Buitenlandsch Nieuws. Paul Kruger. Een medewerker van de „Etoile Belge"ontmootte Maandagavond.den heer Van Boescholen, lid der legatie van de Zuid-Afrikaansche Repu blieken te Brussel, die uit Parijs was .teruggekeerd. Hij verklaarde, dat in een bijeenkomst onder lei ding van president Kruger, Maan dagmiddag was besloten dat de president zich niet te Brussel zou ophouden. President Kruger zal Relgië slechts doorreizen om zich naar 's Gravenhage te begeven, en zal zijn spoorwegcoupé zelfs aan het Zuiderstation te Brussel niet verlaten. De „Etoile Beige" kan nog mede- deelen, dat naar het gerucht wil, zelfs als president Kruger zich niet te Brussel ophoudt, tcch betoogin gen zullen plaats hebben. Dinsdagmorgen om 9 uur bracht president Kruger een bezoek bij minister Waldeck-Rousseau. Kru ger was vergezeld door de heeren Leyds, Fischer en Van Hamel; zij werden ontvangen voor het salon van het ministerie door den heer Ulrich, directeur van het kabinet des ministers en door dezen naar den heer Waldeck-Rousseau geleid. De ontmoeting had plaats in het werkvertrek van den minister; het onderhoud duurde 10 minuten. Te 9.30 u. beantwoordde de heer Wal deck-Rousseau, vergezeld van den heer Ulrich, het bezoek van presi dent Kruger door een tegenbezoek aan het hotel Scribe. De bureau's van den gemeente raad en van den departementalen raad der Seine brachten Dinsdag morgen om tien uur aan president Kruger een bezoek in Hotel Scribe. De ontvangst was strikt privaat en zeer kort. iDe heeren Escudiez, on der-voorzitter van den gemeente raad, en Chérioux, voorzitter van den departementalen raad gaven den president de verzekering van de eerbiedige gevoelens van de Pa- rijsche bevolking. President Kru ger sprak een woord van dank. De leden van de bureau's keer den daarop naar het stadhuis terug om Kruger's bezoek af te wachien De president begaf zich per rijtuig met een geleide van ..gardes muni- cipaux" naar het stadhuis. Een tal rijke menigte op het plein voor het raadhuis juichte den President toe. Tijdens het bezoek verscheen de heer Kruger aan een der ven sters, waar hij met toejuichingen werd begroet. De ontvangst had plaats in de raadzaal. De heer Es cudiez wees op de geestdriftige toe juichingen van Parijs, zeggende dat de volkeren hun stem doen hooren en de arbitrage noodzakelijk zal zijn. President Kruger zeide de be volking dank voor haar ontvangst en der regeering voor haar bewij zen van sympathie. Het Boerenvolk, vervolgde hij, strijdt nog, het is nog niet overwonnen, de legen- stand duurt voort en zal blijven voortduren, het volk zal steeds strij den voor zijn afhankelijkheid. Het zal de toejuichingen van Parijs hooren en dat zal zijn moed verdub belen. De President zeide dank aan de pers voor wat ze voor zijn land heeft gedaan, hij gelooft dat wan neer een eerlijke en onpartijdige pers zich zou kunnen verplaatsen naar de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, zij van daar pijnlijke voor vallen zou hebben te vermelden en den waren stand van zaken zou doen kennen. Men zou dan weten dat in zijn land gruwelen gebeuren en geleden wordt. Daarom zal zijn volk niet opbonden te strijden tot als h:; Parijs verlaten zal hebben zal hij misschien nog dieper be droefd zijn dan nu, omdat hij dan niet meer zal hooren de toejuichin gen die hem sterken cn die hij he den met genoegen in zijn ooren hoort weerklinken. Nogmaals zeet de President dank voor het schitterend onthaal hem bereid. (Toejuichingen.) Om tien minuten voor half twaalf vertrok de heer Kruger van het stadhuis. Hij keerde langs de Rue de l'Opéra, de Rue Rivoii, de Ave nue de l'Opéra en den boulevard naar het Hotel Scribe terug, overal langs den weg daverend toege juicht. Vrouwen wierpen ruiker tjes viooltjes in zijn rijtuig. De voorzitter van den Departe mentalen Raad is voornemens mor gen een motie voor te stellen, waar in de wensch wordt uitgesproken dat het geschil tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republiek aan arbitrage zal worden onder worpen President Kruger zal zich niet te Brussel op houden. Gruwelijk barbarisme der Engelschen. Chamberlain heeft eens gezegd dat de Engelschen den Boeren moesten loe ren hen te eerbiedigen, vóór dien tijd zouden ze nooit als gelijken en mede burgers worden erkend. Wie duidelijk wil begrijpen op welke wijze de Engelschen bezig zijn zich te doen eerbiedigen kan dit lezen uit een brief van een Britsch officier, door Stead ontvangen en door dezen jour nalist aan het „Handelsblad" gezon den. Van het ontzet van Kimberley tot de intocht in Bloemfontein is het een on afgebroken reeks overwinningen ge weest, schrijft die officier, en hij ge looft niet dat toen de oorlogswetten overtreden zijn. Maar na dien tijd is het begonnen. Plunderen en brand stichten was aan de orde van den dag en zoodra de Engelschen wisten, dat de een of andere de man weg was, op commando, dan werden de vrouwen en kinderen cn grijsaards door de laffe ellendelingen uitgedreven en de hoeve verbrand. Hulpeloos, van alles beroofd stonden de arme menschen dan op straat. Ik hoor aldus de Britsche officier steeds de kreten van generaal Pa- get's slachtoffers. Eenigen vluchtten in een nabijgelegen kerk, die nu prop vol is met gebrek lijdende huigezinnen. Generaal Paget heeft, na die men schen van huis en have en voedsel be roofd te hebben, hen voedsel voor één week gegeven, waarschijnlijk opdat hij uit het district zou mogen zijn voor hun doodstrijd begon en opdat zijn be schaafde ooren niet geplaagd zouden worden door hun klachten en smeekin gen. Toen het voedsel op was, hadden die verhongerende menschen de bru te zorgen. Uw echtgenootcn blijven vechten en indien de vrouwen en kin deren voedsel noodig hebben, doen zij beter te trachten het van de Boeron krijgen of hen te overreden zich over te geven. Van ons zult gij geenerlel voedsel erlangen." Aangezien zij in een district zijn dat door onze troepen bezet is en geener- lei gemeenschap hebben met hun man nen, die, iudien zij leven, vele mijlen ver weg zijn voorbij Lijdenburg of Rus tenburg is het niet gemakkelijk te e- grijpen hoe zij hetzij voorraden van hen moeten krijgen hetzij hen moeteu bewegen zich over te geven. Maar de ze oorlog tegen vrouwen, waartoe het Engelsche leger en Engelscbe officie ren en „gentlemen" nu hun toevlucht nemen is te ellendig om nog langer bij stil te blijven staan. O, heerlijke beschaving, die door de huurlingen van Chamberlain en zijn rooversbent gebracht wordtl Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De „Times" verdedigt het ver- behaald door den sergeant Roozen, de 2e en 3e prijs, bestaande uit geld prijzen door de sergeanten Strating en lioopnians. Er werd hardnekkig gekampt, zoodat vele mooie partijen te zien waren. De partij tusschen Segaar cn Roozen was zeer spannend en dio tusschen Stra lingKoopmans deed er niet voor on der. Uit bovenstaande blijkt dat de onder officieren weer hard aan 't oefenen zijn voor de eerstdaags komende scherm- wedstrijden. Dc gekozen bestuursleden der nieu we iibeiale kiesvereeniging Maandag hier ter stede opgericht, hebben do functiën als volgt verdeeld: Dr. J. Tim mer, voorzitter; Mr. C. G. Everwijn Lange, penningmeester; Mr. C. II. van Mcurs, 1ste secretaris; P. Vierkant, 2o secretaris, terwijl do heer mr Joh. Spoor geen functie bekleedt. Beverwijk. De begrooting der gemeente Wijk aan Zee en Duin is in uitgaven en branden van de Boerenerven in inkomsten vastgesteld tot een bc- drag van 9936.32. Door B. en W. dier gemeente is in de laatst ge houden raadsvergadering rn.edege- gedeold, dat rechtskundig advies, in de zaak van het wegenender- houd, zal worden ingewonnen van Mr. van Siyrum, te Haarlem. dat het recht zal hebben verkregen. taliteit om hulp te smeeken. Hier is De President betreurt het dat men het geschil niet heeft willen onder werpen aan arbitrage. Iiij voor zich zal gedurig daarom vragen on het antwoord: „Wij hebben u een week proviand gegeven, na welken tijd u gezegd werd dat gij voor eigen voedsel zoudt hebua Zuid-Afrika als een uitstekend mid del om het einde van den' oorlog te bespoedigen. Weliswaar brengt het een uitgebreide schade mee, maar die weegt toch geenszins op tegen de zich voortdurend ophoopende oorlogskosten, die eerst zullen op houden als de oorlog uit is. Alles wat het einde bespoedigt is derhal ve het goedkoopste en levens het menschclijkste. Het mag waar zün dat het verbranden van de Roeren hoeven bitterheid zal achterlaten, maar de Engelschen kunnen dat niet verhelpen. De haat van de Boeren zal in elk geval hevig zijn, en of er een paar boerderijen ge spaard worden, dat zal weinig ver schil maken. Naar de „Standard" uit Pretoria verneemt maken de Roeren aanvoer ders een nieuw veldtoc-htplan, be staande in een inval in de Kaapko lonie, waar hopen wapenen zijn verborgen, die gebruikt kunnen worden door vele Kaapsche opstan delingen, die slechts wachten op het verschijnen van de Roeren om op te staan. Uit Durban verneemt de „Stan dard" dat op Hildyard's verzoek de stedelijke schutterij in New-Castle opnieuw georganiseerd is. Stadsnieuws HAARLEM, 28 Nov. 1900. Examen Vrije en Orde- oefeniDgen. Haarlem, 27 Nov Geëxamineerd G can- didaten. Geslaagd de dames E. K. Dek ker. S. M. Folmer, M. S. Hoekscma, L. D. Ch. Jans eu L. de Jongh, allen te Haarlem. O. O V. „Mars*. Dinsdagmorgen hiel* de onderoffi ciers vereeniging „Mars" een onderlin ge» wedstrijd op Degen, waarvoor 3 prijzen waren beschikbaar gesteld. Den len prijs zilveren medaille werd Binnenland. Serenade aan de Koningin. Thans is door dc Koninklijke zangvereeniging „Cecilia" to 's-Gra- venhage, die li. M. de Koningin tot beschermvrouw heeft, in over leg en met samenwerking van de Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem en de Koninklijke zangvereeniging „Rot- te's Mannenkoor" te Rotterdam, aan Hare Majesteit een huldebetoon aangeboden in den vorm van een serenade, door de gezamenlijke zan gers in de feestweek in de residen tie te brengen. Het intern. Hof van Arbitrage. Naar Reuter uit Rome seint zou den de Italiaansche gedelegeerden hij het Internationaal Hof van Ar bitrage te 's Gravenhage zijn de graven Nigra en Tornielli, de hee ren Zanardelli en Dagano Guana- schclli, voorzitter van het Hof van Cassatie. Hot tweede millioen. Bij den penningmeester der Nc- derl. Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging is van den heer Ed. Kar sen voor liet Fonds ingekomen 5U, met het volgende bijschrift: „Laat ons hij de komst van Kruger het twee- do millioen volteekenen voor zijn beroofd volk", en daarbij nog de volgende bijdragen J. II. D. 0.25, P. C. F. 0.25. II. G. S. f 1.—Wed. K. 0.50, W. W. 10.van Her man en Pop 0.50, J. W. S. 2.50. Feuilleton. Naar liet Duitsch. «6) Zou ik soms opgetogen moe ien zijn, nu dat schaamtolooze \ve- *•611 driest genoeg is haar netten sok naai- jou uit te werpen? Neen, )k hen in de hoogste mate ver stoord en ik heb het recht dat tc rijn. Prosper haalde zwaar adem. In snelle afwisseling kleurde zijn ge laat zich beurtelings rood en bleek ónder zijn doorschijnende huid. Daarop wendde hij zich na korten iweestriid naar de deur. Je bent mijn zuster, dus kan ik je niet antwoorden zooals ik ten ander op een dergelijk gezeg- 4e zou antwoorden. Maar het is ïiijn schuld niet zoo vanaf dit logenhlik onze wegen zich schei- len. Hij zou zijn heen gegaan zoo Edith niet met bevelend opgehe ven arm voor hem was komen staan. Blijf; je hebt het recht niet je beleedigd te gevoelen. Niet jou maak ik er een verwijt van dat je het slachtoffer bent geworden van de plompe kunsten van de eerste de bcsle kokette, maar mijn toorn geldt alleen die ellendige meid, die men al lang met schimp en schande van hier had moeten ja gen. Ze moet bijzonder handig in haar vak zijn dat je zoo spoedig besloten bent me om harentwil de broederlijke vriendschap op to zeg gen. Zoolang je voortgaat haar te beschimpen blijft me tot mijn spijt geen andere keus over, Edith! Ik mag je evenmin als elk ander toestaan in zulke bewoordingen te spreken van het meisje, dat ik lief heb en dat. ik mijn naam zal schen ken. Je naam? Ben je krankzinnig Prosper? Misschien heb je haar al wel een liefdesverklaring in den vorm gedaan? Neen! Ik weet op dit oogen- 1)1 ik niet eens of zij mijn liefde beantwoordt-! Maar ik weet dat ik dat ongelukkigste mcnsch op aar de zou zijn als ik in mijn hoop be drogen werd. Want, onthoud dat wel, Edith, zonder dat meisje kan ik voortaan niet leven. Zij is het eerste wezen, dat me geheel be grijpt en de gedachte mij haar te verwerven heeft aan rnijn ledig bestaan doel en inhoud gegeven. Begrijp je nu dat ik geen oogen blik in twiifel kan zijn wanneer ik er vcor gesteld word te kiezen tus schen haar of jou. En haar geliefde? Is hij met zijn ontslag zoo maar zondermeer ievreden? Of denk je hem te beta len .voor den afstand, dien hij van haar doet? Prosper deinsde terug. Een vree- selijke, lichamelijke smart, die hem bliksemsnel de borst door kliefde, belette hem adem te ha len. Haar geliefde? stiet hij kuchend uit. O, dat was slecht van je, Edith! Dat hadt je niet moeten doen. Dat niet! Moest ik je dan liever blind en doof in je verderf laten loopen? Zoo ver is liet toch, niettegenstaan de je verblinding, naar ik hoop, niet met je gekomen, dat je niet alleen je hart en naam, maar ook je eer zoudt willen opofferen aan die... Hij hief smeekend de hand op cn zijn angstwekkend, medelij denswaardig uiterlijk maakte dat zij het woord niet uitsprak, dat haar reeds op de lippen lag. Zijn gelaat toch zag er plotseling uitgeteerd en afgevallen uit als dat van een zwaar zieke en zijn hou ding was geknakt, en terneerge drukt als die van iemand, die op 't punt staat in elkaar te zakken. Door medelijden bewogen trad Edith op hem toe cn sloeg den arm om zijn schouders. Wees sterker, arme Prosper! ik weet dat je een moedig hart hebt; wees ook nu moedig en maak je los van een hartstocht, die zoo ver beneden je is. En laat mij niet ontgelden de smart een er ontgoo cheling, die een ander je heeft aangedaanwant ik was toch ver plicht je de oogen te openen. Hoe bitter zou je me niet later ver- wenscht hebben, als ik nu, gedre ven door valsch medelijden, had nagelaten je de waarheid mee te deelen. Haar arm duldde hij op zijn schouder, maar het liefdevolle in haar woorden vond geen weer klank in zijn hart. De waarheid! herhaalde hij. somber voor zich uit in de ruimte starend; kan dat de waarheid zijn, wat je is ingegeven düor haat gen een ongelukkige, die niet hier tegenwoordig is om zich te ver dedigen. Als achter haar onschul dig gelaat de leugen schuilt dan is er op aarde ook zeker niets meer dat geloof verdientook jou woord niet, Edith! Denk je dat ik gelogen heb? Nu. ga dan naar den houtvester Fabi an en vraag he min welke verhou ding hij staat tot de nicht van den hoofdtuinman. Hij zal niet het hart hebben die verhouding te looche nen daar ik het paartje nog kort geleden in de innigste omarming verrast heb. Een dof geluid van smart steeg uit Proper's borst op. Op het oogen- blik, dat zijn zuster den naam van den houtvester had uitgesproken, wist hij dat zij de waarheid zei, want met gruwzame zekerheid werd hem nu alles duidelijk: Kathena zonderling opschrikken bij het onverwacht verschijnen van den houtvester Fabian, diens duistere, vijandige blikken, de blijkbare verwarring, waarin het geliefd meisje verkeerde toen zo afscheid van bem nam en haar raadselachtig verzoek, dat hij niet' langs den weg door 't bosch huis waarts zou koeren. Waarschijnlijk had zij gevreesd dat de houtvester hem zou opwachten en dat het tus schen hen heiden lot een verkla ring zou komen. Hij moest wel blind geweest zijn, dat deze ge dachte niet terstond bij hem was opgekomen, en hij had dan ook eieenlijk geen nadere bevestiging noodig van hetgeen zijn eigen oo gen gezien hadden. Niet omdat hij nog langer twijfel de, maar half werktuigelijk omdat hij toch iets moest antwoorden,' zeide hij; Jc hebt hen dus verrast, en is het niet mogelijk, dat je je vergist hebt! Zoo neen, ja... dan moei ik het waarlijk wel gelooven. Ze wandelden arm in arm in een afgelegen deel van het bosch cn ze waren zoo verdiept, dat zo pas los lieten toen ik vlak hij hen was. Ik begrijp niet hoe hot schep sel den moed heeft Stil, Edith, dus hield hij haar tegen; ze verdient je bcschuldi-, gingen niet en je hebt geen grond zoo tegen haar te velde to trokken. Ze zou rnc haar liefde voor den houtvester zeker niet ver-,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1