flenariic ae Jong-, do moordenaar. De volgends maand zal voor het Hof van Assisen van Oo6t-Vlaanderen Hen drik de Jong, bij de Nederlandsehe ju stitie welbekend, terechtstaan, beschul digd van een dubbelen moord te Gent, bedreven in de Plateaustraat, op 19 Ju ni 1898. De beide slachtoffers, Philomène Wouters en Jeanne Pauwels, zijn dien dag in haar woning met hamerslagen gedood, diefstal was de drijfveer en om alle vermoedtenes te doen verdwij nen, heeft do moordenaar het huis in brand gestoken; na blussching van den brand vond men de twee slachtoffers bijna geheel verkoold. Do aandacht viel dadelijk op Hen drik de Jong, doch toen men hem wil de aanhouden, was hij reeds verdwe nen en slechts eenigen tijd later kon hij gevangen genomen worden. De Hollandsche politie verstrekte da delijk het volledige dossier, dat zij over dezen misdadiger had verzameld. Daar uit bleek, dat De Jong meermalen ge-' huwd was; achtereenvolgens in Enge land, Amsterdam, Gent, Brussel, Ant werpen, Kortrijk en Ostende woonde, telkens onder andere namen. Hij stond reeds in ons land onder beschuldiging zijn vrouw Sarah Ja- nett vermoord te hebben en zijn meisje Maria Schütz, doch werd wegens ge brek aan bewijzen weer losgelaten. Hij onderging echter verschillende veroor deelingen wegens oplichting in ver scheidene steden begaan, waar hij zich beurtelings voordeed als kelner, inge nieur, geneesheer, landmeter, neef van een oud-president der Ver. Staten, enz. Zijn specialiteit was echter vrouwen en meisjes het hoofd op hol te bren gen en ze ten huwelijk te vragen, om vóórdat het tot een huwelijk was geko men, zijn slag te slaan en te verdwij nen. De Belgische politie mag geluk wor den gewenscht met haar vangst. Nootlottige schoonheid. In de jaren 1710 tot 1716 was de barones De Parobère de schit terendste schoonheid aan het Pa ri jsche hof, waar liet toch zeker niet aan schoone vrouwen ontbrak. Ontelbaar waren de aanzoeken om hare hand, maar alle werden af gewezen, en feitelijk zijn om die vrouw de volgende mannen om hot leven gekomen. De Markies De Montmorency werd, toen hij haar hot hof maakte, vermoord voor hare deur gevon den. De Vioornte De Jössai stortte zich wegens versmade liefde uit het venster. Twee breeders Lecheval, die na elkander tot de aanbidders der schoone barones behoorden, duel leerden herhaaldelijk om haai" en vielen eindelijk in een tweege vecht. De Chevalier de Blasme werd in zijn rijtuig voor de deur van den schouwburg vermoord1, terwijl hij op haar wachtte, om haar naar hare loge te geleiden. De door haar af gewezen graaf Gnoes vergiftigde zich, en een heer De Gemay werd uit liefde vcor haar krankzinnig. Het verschrikkelijkst was 6chter de daad van d'en kapitein De Vien- ville. Door da barones afgewezen, sprong hij met het schip, waarvan hij commandant was, in de lucht, waardoor, behalve hem, nog twee honderd menschen den dood von den. Ra&ena arskwelli ng. „Als ik een voordracht houd in een lokaal, waar een slaguurwerk is of waar een spoortrein voorbij komt", klaagt ds reciiator Harrison in zijn Gedenkschriften, „weet ilv zeker, dat juist op het oogenhlik, als ik diepe stilte noodig heh,. de klok slaan of de spoortrein voor bijkomen zal. Ik droeg eens een ge dicht voor, waarin ik de onvoor zichtigheid had begaan den uit roep-: LuisterI Wat is dat?" te brengen. Ik had moeten weten wat er al in de pauze van verwachting zou voorvallen. Klokken sloegen, deuren werden dichtgeslagen, lo comotieven floten, oude heeren hoestten, jongelingen niesden, heel uit do veile kwamen honden aan- loopen, opzettelijk om te blaffen, lampenkappen vielen naar bene den, kellners lieten, theebladen val-' len, zuigelingen schreeuwden of men hoorde eene oude doove da me tot hare buurvrouw zeggen „Een halve ui helpt even goed." Eerst na al die bittere ervaringen werd ill wijzer en schrapte- dien. Visschen die kunstjes leereu. Dat visschen geleerd hebben te komen als zij geroepen worden, is niet vreemd1, maar minder bekend is het, dat men hun ook kunstjes kan leeren. Zeker heer had op zijn buitengoed een aquarium met tweo forellen, die uit het water opspron gen, om vliegen, welke hij tus- schen duim en vinger hield, van .hem aan te nemen, en aan een schelletje trokken, als zij eten. wil den hebben. Zij konden ook over stokjes springen, die twee duirn boven het water gehouden werden. Deze en dergelijke kunstjes zijn hun op eene zeer eenvoudige ma nier geleerd. Voor het schellen, b.v. was aan het traliewerk van het aquarium een paaltje met een hel- 'derklinkend' zilveren schelletje vast gemaakt, terwijl een koord aan de stang van de schel in het water hing. Aan het losse eind van het koord werd eene vlieg of ander lokaas gehecht, waar de visschen ter-s Land naar hapten, en door aan het koord te trekken, klingelde de schel, Nadat dit eenige dagen her haald was, werden do visschen eene poos buiten voedsel gelaten, totdat- zij ontdekten, dat zij dit kon den verkrijgen door aan bet koord te trekken, waaraan de lekkernij gehecht was geweest. Dit werd' hun ne gewoonte, als zij honger had den, en daar dit nogal dikwijls het geval was, werd het schelletje vac toen aan weinig met rust gelaten. Eene poëtische legende is die, we.tke Karelen aan het Meer van Ladoga van „Manalaine en de Knaap-' verhaalt. ?,Er was eens", zoo ongeveer luidt zij, „een knaap, dio een groot dichter wilde worden. Hij ging dus de wereld in en nam les bij de kun- digste meesters maar het scheen, dat hij de edele kunst niet kon lee ren. Daar was hij diep bedroefd over, en in zijne wanhoop riep hij den God! Manalaine aan, om hem te helpen. En zie Manalaine ver scheen hem en nam hem Lrj de hand en trok hem voort al ver der en verder, tot in eene wilder nis, ver van de menschen. Daar ver liet hij den knaap echter, en deze bleef in de akeligste eenzaamheid alleen, zonder een uitweg te vin den. Eerst kon de knaap slechts bittere tranen storten, maar eens klaps ontwaakte er in ziin hart een ongekend gevoel, en de heerlijkste zangen, die ooit een sterveling ge zongen heeft, kwamen over zijmj lippen." Modern© wonderen. De oude geschiedenis beschrijf! 'zevenwonderen der wereld, en hoe dikwijls is er niet van een acht ste wereldwonder gesproken De bekende Noord-Amerikaan- scbe fabrikant en millionnair Car negie zeide daarvan „het achtste wereldwonder is liet volgends twee pond ijzer erts, gekocht aan cte-n oever van het Bovenmeer en naar Pittsburg gevoerd; twee pond steenkolen, gedolven te Con- nelsville, in pond coke omgezet en dan naar Pittsburg gebracht; pond kal les teen uit het oosten der Alleghambergeai insgelijks naar Pittsburgj geveerd met een stuk mangaan-erts uit Virginië; dan het uit deze 4^ pond ruwe grondstof vervaardigen van 1 pond solïecll staal en. dat voor 1 cent te verkoo- pen, zulk een wonder klaar te krijgen was dan toch in vroegere eeuwen maar niet mogelijk." Droyfug. Uit Parijs komt het bericht, 'dat Dreyfus zijn villa Haute Rive te Colligny in Zwitserland verlaten heeft ca dezer dagen in Parijs is aangekomen. Sedert eenigen tijd had de kapitein bezoeken ontvan gen van bekende Dreyfusards, dia hem overgehaald hebben, naar Pa rijs te komen. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Uit hot groot aantal onderwerpen U] do Indische beprooting moet weder eon keuzo worden gedaan voor zoover het gisteren verhandelde betreft. Talrijke klachten had da heer van Kol over het inlandschs onderwijs, klachten waarop de Min. bereid was te letten, onder opmerking dat de be staande regeling eerst 6 jaren oud w i en er meer tijd noodig was om over de resultaten te oordeelen. Vroeg de heer van Kol om tegen te gaan dat de scheepvaart-maatschap pijen in haar eigen belang de bedevaar ten naar Mekka trachten te bevorce- ven, de Min. achtte tegengaan niet zon der gevaar. Een subsidie voor het Le ger des Ileils moest, zeide de Min., niet in het openbaar debat (do hoer va Kol deed dat) maar aan de Ind. Reg. worden gewaagd. In antwoord aan den heer van Kol deelde de Min. de maatregelen mede genomen en nog te nemen In het be lang der aJgemeeno volksgezondoe:d in Indië. Voorts, mede in antwoord aan den heer v. Kol, dat de Ind. Reg. tracht de behandeling der Koelies bij de tin-exploitatie te verbeteren. De heer Verhey bepleitte de instelling ecner technische cx-nmissie voor het plan eoner teleg'-uische verbinding van Indië en Nederland. De Min. zag daarin geen heil, maar zeide overwe ging too. Een debat over de irrigatiewerken bracht er den heer van Kol toe de inv I- tatie aan te nemen van den heer Con rad oin in het Kon. Inst, van inge nieurs zijn denkbeelden over dit ond&<- werp te ontwikkelen. Met het debat kon dan ook de Reg. haar voordeel doen. Do Min. wilde in het klein blij ven doorwerken, afgescheiden van de mogelijkheid van een algemeen plan van irrigatie Bij de aid. Oorlog levei- de do heer Verhey een pleidooi voor een betere verdediging van Ned. Indie tegen een eventueelen buitenlandsehen vijand, door vermeerdering van tor pedo-materieel, door eventueel gebruik van de koopvaardijvloot, door verster king van Soerabafa, Tandjong Priok en Batavia. Ook door reorganisatie van het leger waarvan z. i. de getalsterkte niet mocht worden verminderd, veel eer met een reserve aangevuld. Dit be toog werd -oor den heer Van Vlijmen g. ootendeds ondersteund, terwijl deze e n grootere legerformati© vooral noo- i achtte met het oog op de buitenbo- ngen. Tegen vermindering van de ogersterkte waarschuwde ook de liet- Oe Ras. De plannen voor verdediging Ier Reg. werden t.« egejuicht en dit vei- ïengde don Min., die evenwel niet met alle aangevoerde denkbeelden instem de en betoogde dat vermindering van 1e legersterkte met twee veldbataljons de financiën verlichtte, maar de strijd vaardigheid niet verminderde. De min. van Marine betoogde nog, dat het ge reed maken van koopvaardijbooten tot kruisers, wanneer ze al voldoende snel heid hadden, tonnen gouds zou kos ten. Beter toezicht op de hospitalen, be tere voorziening in den geneeskundi gen diet st en de verpleging vroeg de heer van Kol, zicli beroepende op de onthullingen van den geneesheer Ei- lerts de Haan, dien men daarom had „gezocht", waartegen spr. hoopte dat do Min. zal waken. De Min. zeide dat de aan de hospilaalschandalen schul dig bevonden personen waien gestraft. Do bedoelde doctor had zijn chefs be hooren te waarschuwen alvorens zijn bevindingen publiek te maken, llij had dus insubordinatie gepleegd. Meende hij verongelijkt te zijn, dan moest nij in ap:.-èl komen bij zijn chefs. De 1 eer van Kol meende dat men ie mand niet den moed moet ontnemen om de waarheid te zeggen en bieef protcs teeren tegen het gepleegd onrecht. Ook protesteerde hij tegen het in dienst houden van de KoL reserve, maar de Min. zeide, dat de vestiging hier te lande door de wet is voorge schreven. Hij ontkende de door deu spr. geuite klachten over de behande ling der Kol. reserve. Ten einde een principieel debat thans to ontgaan nam de Min. het amend, der Comm. van Rapp. over tot herstel ran den memoriepost „bijdrage van Indië aan de middelen tot dekking van 's Rijks uitgaven voor het dienstj iar IÖUI." In antwoord aan den heer van Kol zeide de Min. dat overwogen wordt om de pandjeshuizen 'in eigen beneer te nemen. Eindelijk is men blijven steken ia de- vaststelling der geheele begroe ting mol ruim 12 milliocn voor een hield op met kloppen! nu was het geschied. Hij had het diep op de borst gezonken hoofd opgericht om naar het venster van de eerste verdieping op to zien en zoo zij niet op 't punt was waanzinnig te wor den, wanneer de geheele verschij ning niet een droombeeld was, dan had het onbekende, verschrikkelij ke, waarvoor zij reeds sinds vele dagen had gesidderd', nu gestalte en leven aangenomen, want haar eerste instinktmatig voorgevoel had hhar niet bedrogendiegeen- die daar naderde was Erik Hallager. Nog had zij misschien dcor een snel lot hem gericht verzoek zijn binnentreden kunnen verhinderen, had zij hem kunnen toeroepen dat hij beneden op haar zou wachten waar zij in het duister van het prieel ongezien en ongehoord sa men zouden hebben kunnen pra ten als die afschuwelijke samen komst dan toch eenmaal onvermij delijk was gewordenmaar al had het naar het leven kunnen redden, ze was niet in staat eon p-eiuid voo: t to brengen en ze stond nog in de zelfde houding, onbeweeglijk als. een standbeeld toen zij buiten reeds klo stem van het kamermeisje hoorde, dat bezig was den laten spoorweg Padalar&ngKrawang. Te genover den heer van Kol, die dit voor stel slecht toegelicht, gebrekkig voor bereid, Ja, onnoodig achtte en een an der tracé aangaf verdedïgdo de Miu. zijn voorstel ala goed voorbereid. Het tracé van den heer van Kol was al vroeger verworpen. Ook uit het oog punt van rentabiliteit beval uo Min. den spoorweg aan. Nu do Kamer zoo hard gewerat had, behoefde er geen avondzitting t° wezen. Heden 11 uur voortzetting. Gisteren presideerde de heer Veegens nog. G. Ji\ Ontvangst van Kriigei\ Men meldt uit Den Haag: Omtrent de regeling van de ontvangst van president Kruger alhier kan nog worden gemeld, dat de G00 zangers en zangeressen, dio met psalmgezang on der leiding van Richard Hol hem zul len verwelkomen, op het perron zullen worden opgesteld ter weerszijden van het Koninklijk Paviljoen, waar Kru ger bij aankomst per Hollandsche Spoor ontvangen wordt. Toespraken zullen gehouden worden door den bur gemeester aan het hoofd der gemeente raadsleden en door dl'. Blink, voorzit ter van het Haagsoho Zuidafr. comité. In 20 rijtuigen zal de president met ge volg door de commissie worden geleid naar 't Hotel des Indes, De vereenigin- gen van kunBt, letteren, ambacht die den intocht zullen opluisteren, zullen worden gesplitst in twee afdeelingen. Eene met banieren op het Stations plein zal zich achter den rijtuigenstoet aansluiten en den president in optocht door de stad vergezellon. De tweede af- deeling zal geschaard worden voor het Hotel des Indes. Een SOtal vereenigin- geax hebben zich aangesloten. Mevr. de baronnesse Van Harinxma Lhoe Slooten, eere-presidente der af deeling van de Zuid-afrikaansche Ver- ecniging, neemt da leiding op zich van de huldo der dames en meisjes in het Hoetl des Indes. Een eerewacht van Haagsehe jongolui heeft zich gevormd, terwijl een eerestoet van Transvaal- selie bannelingen ln wording is. De weg zal genomen worden midden door do stad. Pros. Kruger naar Berlijn. Dr. Leyds, gezant der Zuid-afrikaan scho Republiek, verzoekt in antwoord op clo vele tot hem gerichte vragen, me de to doelen dat President Krugor Za terdag van Parijs naar Keulen zal ver trekken en Maandag naar Maagden burg, zoodat hij Dinsdag te Berlijn zal aankomen, alwaar hij eenige dagen zal verblijven. V olksweorba&rheid. Het hoofdbestuur van „Volksweer baarheid" heeft zich met een adre3 tot de Koningin gewend, verzoekende dat da indiening aan de Staten-Generaal van een wetsontwerp tot regeling van den landstorm, „den sluitsteen" van de reorganisatie van de levende strijd krachten der lanchna kt, spoedig moge plaats vinden en dat daarin opgeno men worde en zooveel mogelijk toepas sing moge vinden het beginsel van al- gemeenen oefenplicht voor alle licha melijk geschikten, welke tot den land storm zullen behooren. Aan do Tweede Kamer is een adres gezonden, waarin de wensch is ne Ier- gelogd, dat het loopende parlemen taire tijdperk niet eindige, zonder dat ten minste het begiusel van algemee- nen oefenplicht in een wet is nederge- legd. „Daarvan zal het heilzaam ge volg zijn dat ieder Nederlander, die om physieke redenen niet behoeft te worden vrijgesteld, geschikt zal wor den gemaakt tot vervulling van een zijner eerste plichten jegens de ge meenschap den plicht om zich in vre destijd voor te bereiden tot do persoon lijke medewerking voor het behoud van de vrijheid en onafhankelijkheid van land en volk." Een boroep op arbitrage. Ten huize van den heer D. H. Schmüll te Amsterdam zal eene com missie vergaderen die zich voorstelt handteekeningen voor een reuzen- smeekschrift aan H. M. de Koningin te verzamelen, in welk smeekschrift ge vraagd zal worden officieel bij de mo gendheden op arbitrage in de zaak der Republieken aan te dringen. Dank wordt eerst aan H. M. betuigd voor wat reeds voor de Republieken gedaan is. bezoeker af te wijzen. Ze verroer de zich niet, want zij wist wel dat Erik Hallager zich niet zou laten afwijzen nu hij eenmaal tot hier gekomen was en het was zonder ling dat zij in dit oogenhlik van groote, angstvolle spanning zich van geen andere gewaarwording duidelijk bewust was dan van een gevoel van dankbaarheid voor het toeval, dat haar op dit oogenhlik tenminste van do tegenwoordig heid vari haar moeder bevrijd had, daar dio beklagenswaardige me vrouw von Linderodo te midden van de toebereidselen tot haar reis van een hevigen aanval van hoofd pijn bezocht werd. Zo overlegde niet wat zij d'en verraden geliefde zoggen zou, hoo zij zich tegen zijn klachten en verwijten zou verdedi gen zo wachtte met een zeker slomp gevoel dat het- komen moesl, bereid het onvermijdelijke to on dergaan, hoe het zich cok mocht voordoen. En zo behoefde niet lang te wach ten. Met een handbeweging sneed zij de woorden van het verlegen binnentredende meisje af, dat haar hét zonderling bezoek wilde mede- deolen, en duidde door een knik aan dat zij den vreemdeling toe H. "M. de Kcmlngln zal Maandag da hooge militaler autoriteiten in de resi dentie aan oen diner ten hovo veraeni- gao* Weer een brandkast op eng© broken. Er is te Amsterdam weer eens een brandkast opengebroken. De dieven kunnen er mee overweg tegenwoordig. Ditmaal is de inbraak geschied in de diamantslijperij Eliso, in de Anjeliers straat 226228, bij de Lijnbaans gracht. Daar stond, achter in de ma chinekamer, die achter de slijperij ge legen is, de brandkast, waarin 's avonds de waardon aan geld en dia manten geborgen werden. Die brand kast is Donderdagnacht geplunderd.De deur is met gewold geopend. De roset van liet slot is er afgebroken en het sleutelgat is, met behulp van een cen terboor, uitgeboord. Daarna is de kast vermoedelijk met een valschen sleutel geopend. Binnenin was nog een af zonderlijk kastje, door een apart meta len deurtje afgesloten. Dit deurtje werd er geheel uitgebroken en lag kromgebogen naast de geplunderdo kast. De dieven deden een goeden siag. Ruim twaalfhonderd gulden aan bank papier. waarvan de nummers niet be kend zijn, en ongeveer honderd guiden aan specie worden vermist, en voon,s eenige half afgewerkte ruwe diaman ten, die met doffer en al in de brand kast waren geborgen, maar door de dieven heel handig uit de slijpersdof - fer verwijderd zijn. De fabriek is aan do voorzijde, aan de Anjeliersstraat, dcor een deur en een ijzeren hek afgesloten, maar het terrein achter de slijperij, een gang en een binnenplaatsje, is door schut- tungen afgesloten en kan dus gemak kelijk worden bereikt. Do heer Aukes, de eigenaar van de slijperij, had het ontvreemde diamant voor een juwelier te Amsterdam in bewerking. T)e verstoord© jachtpartij. Twee bloeddorstige jongelieden te Apeldoorn, gewoon de raenschheid met schaar en mes te bewerken, wilden ook wel eens gaarne het bloed zien vloeien van een ha.asje of konijntje, zij wilden wel oens gaarne ter jacht. Een oolijke buitenman, dit vernemende, inviteert het tweetal, waarbij zich nog een der- do had aangesloten, op een jachtpar- tijtje op zijn bezitting, lüer even buiten het dorp gelegen doch tevens had hij met een goede kennis afgesproken, dat deze, zocdra do jachtliefhebbers in 't veld waren, verkleed al3 veldwachter te voorschijn zou komen om het drie tal z. g. to verbaliseerendat zou een grap geven. De amateur-jagers, nauwelijks op 't jacht-terrein aanwezig, bespeuren een langoor en pang... daar komt de pseu- do-veldwachtar en wijst met vervaar lijk e stem op het onrechtmatige van huu bloedvergieten, waarvoor zij geen vergunning hebben hij noteert hun ne namen, die de heeren jagers met een beteuterd gezicht opgeven op eens echter komt, als een donderslag bij helderen hemel, de lieusche politie te voorschijn, waarvoor de gewaande politieman en de jagers op den loop gingen met de wapens in de hand. Toch werd proces-verbaal opge maakt. Tableau 1 Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Woensdagmiddag is te Amsterdam in eene daartoe belegde vergadering aan het bestuur der Suikerbakkers-Vevee- niging, door de heeren Treub, Kouveld en Tak, verslag uitgebracht, van het onderhoud, dat "op verzoek van het be stuur tusschen laatstgenoemde heeren en da directie der Westersuikerraffina derij heeft plaats gehad op 17 dezer, in verband met de aan die raffinaderij uitgebroken werkstaking. Aangezien echter de staking zelve inmiddels was opgeheven, stelde de commissie zich voornamelijk ten doel de directie te bewegen de door haar van weder in diensttreding uitgesloten werklieden alsnog aan te nemen. Over het resul taat van dit bemiddelend optreden hebben wij reeds een en ander mee gedeeld. De staking zelve beoordeelende, kwam de commissie tot de conclusie, dat zij de staking roekeloos achtte, in zonderheid wegens het geheel ontbre ken va» een behoorlijke voorbereiding mocht laten Het vei wonderde meisje verwijderde zich met een lichten slag viel de dieur achter Erik Hallager dicht en cog in oog stonden zo tegenover elkaar. Ediith zou een kreet van' ontzet ting hebben geslaakt zoo zo gedu rende do laatste seconden niet bij zichzelf do plechtige belofte had afgelegd af te wachten wat bij zou zeggen. Dat was dezelfde man niet meer, die haar voor enkele dagen nog in de armen, had gesloten. Wel mocht zijn gelaat nog edeler en schooner schijnen, zoo vaal bleek als het nu was en met lijnen cm oogen en mond, dio van doodelijke vermoeidheid getuigden, maar het was een vreemd gezicht, dat zij niet kende, evenmin als die gestal te, dio zich met moeite overeind hield en de matte, klankloozs stem, dio haar toescheen van grooten af stand tot haar door te dringen- Hier beri ik, liefste! Wees niet boos dat ik je hier kom opzoeken cn dat op dit uur. Maar ik moest je vandaag nog zien ik kon niet langer wachten ik had' zoo'n dwazen angst, dat ik je nooit meer zou terugzien ais het niet lieden was. Bij deze zonderlinge toespraak, en van een e enigszins voldoende weer- standskas. Over de vraag of de staking ook roekeloos was tegenover da ar beidsvoorwaarden, welke aan de raf finaderij gelden, achtte do commissie zich niet bevoegd te oordeeten, alvo rens zij in' de gelegenheid was gesteld een vergelijkend onderzoek te doen naar die arbeidsvoorwaarden, uit te strekken over alle drie der hier in ex ploitatie zijnde suikerraffinaderijen. De Wester stelde van haar kant zich onmiddellijk bereid voor zulk een on derzoek de gegevens te verschaffen, maar van de beide andere raffinaderij en is op het verzoek om medewerking in deze nog slechts één antwoord inge komen. Sport en Wedstrijden. Naar de Fiets verneemt zulen de hee ren A. Koolhoven en J. Rahusen ontslag nemen als leden van het dage lij kscli bestuur van den A. N. W. B. Weer plannen van Cordang Een der correspondenten van de Fiets heeft Cordang weer eens geïnter viewd. De vangst was echter maar schraaltjes „Welke plannen heb je voor het jaar 1901vroeg ik. „Tot heden heb ik nog geene beslis sing genomen," luidde het antwoord. „Heb je niets gehoord van do nieuwe baan, die te Rotterdam zal worden aangelegd „Neen, hiervan is mij niets bekend. Wanneer het evenwel waar is, dat er te Rotterdam een baan gebouwd wordt, dan hoop ik het volgend jaar op die baan nog een keer of wat te kunnen uitkomen." „Wat ga je doen, als er geen baan komt „Dan denk ik naar Silezië te verhui zen," .antwoordde Mathieu, „waar mij een plaats is aangeboden op een groote sloompannenfabriek." Rechtszaken. Brandstichting. Donderdag werd voor de Amsterdam- sche rechtbank voortgezet do behande ling van de zaak tegen Van Raan, be klaagd wegens brandstichting in het perceel Damrak 73, hoek Boafjesateeg. Het O. M. repuireerde een gevange nisstraf voor den tijd van 6 jaar. Gemengd Nieuws. Frausche koloniale gruwelen. Den vorigen-Vrijdag werd de gewo ne Vrijdagsche gelegenheid tot inter- pelleeren in de Fransche Kamer weer gebruikt tot het besprekene van het drama te Zin dar, dat nu juist een jaar oud is. Men zul zich levendig herinne ren al de gruwelverhalen, die toen langzamerhand bekend werden en zoo wel o-nn Frankrijk als aan da geheele wereld de officieren Clianoine en Vou- let als twee afschuwelijke ruonschen- beuleno doden kennen. Let is de afgevaardigde Vigné, moer bekend onder zijn schrijversnaam Vig- no d'Octon, die verleden Vrijdag aan liet woord is gekomen en een bloedig relaas heeft opgehangen over de schan- claden door bedoelde expeditie bedre ven. Het is een doorloopend verhaal van koelbloedig vermoorde vrouwen en kinderen, verminkte dragers, terecht gestelde weerloeze gevangenen, enz.; in één dorp werden van 8600 gevange nen 1090 geslacht,, dat spreekt voldoen de! De heer Vigné gaf eene lange, gede tailleerde opsomming dezer moordpar tijen, door twee Fransche officieren in de koloniën om het meer Tsjad bedre ven. Doch soortgelijke verhalen bracht hij ook van Soedan, waar de slaven handel welig tiert on van Madagascar en hij bezwoer de Kamer de inboorlin gen reshtvaard ig en mild te behandee- len. De meeste afgevaardigden waren diep onthutst over deze onthulingen, waarvan zij blijkbaar' eerst nu do uit voerige bijzonderheden vernamen. De nationalisten verweten Vigné, dat hij dat alles aan de groote klok had gehan gen en Paul de Cassagnac riep, dat het in handen der Engelschen spelen was, terwijl Lassies „uit naam der vader landsliefde" stilzwijgen over de gru weldaden van Voulet en Clianoine smeekte. Ook Donderdag werd in de Fransche Kamer woor over de koloniale aangele genheden geïnterpelleerd. was net als verstijfde Edith van angst. Hij noemde haar zooals hij haar vroeger genoemd had en hij kwam alsof gedurende zijn afwezig heid alles onveranderd was geble ven. Hij wist dus niets en het zou haar vrceselijke taak zijn hem van aangezicht tot aangezicht te herha len wat zij hem onder zulke folte ringen geschreven had I Met -heide handen steunend op de leuning van den stoel, dis het dichtst bij hom was, stond hij te genover haar,, door de halve breed te van de kamer van haar geschei den. mos en ineengezakt, klaar blijkelijk zonder ander verlangen dan haar aan te zien. Onafgewend waren zijn. oogen op haar gelaat ge vestigd. Niet door vrcolijke, lachen de cogen, die zij zoozeer bemind had, maar strakke, gloeiende, gla zig glanzende oogen, waarvoor zij bang was, omdat zij er zulke nog nooit had gezien. Ze wist niet wat te antwoorden, maar ooi-: haar zonderling zwijgen scheen hem niet te bevreemden. I-Ii j s'aarde haar slechts aan en toen zeide hij met die zonderlinge, lang zame stem, die uit de verte sclicon to komen Wat ben je mooi, Edith... zoo' mooiDat men een gelaat als dat van jou zou kunnen vergeten, en dat ik het kon vergeten is onbegrij pelijk, ik dio je bemin en boven dien kunstenaar ben. En toch, het was uit mijn geheugen gewischt, uitgedoofd' tot op een laatste zwakke herinnering na. Ik kon het mij niet meer voor den geest roepen hoo ik mij er cok dag en nacht vcor martelde. En ik weet dat ik hot weer zou vergeten als ik je nu ver liet. Geef me je portret, Edith, op dat ik het ahijd kan aanschouwen cn me je trekken herinneren. Zo was niet in staat Iicm langer aan to hooren. Met hovende lippen viel ta hem in do rede-: Plaag mo toch niet zco on barmhartig, Erik I Zeg me liever dat je mo verafschuwt, dat ik ver achtelijk hen in je oogen! Want jo west alles, niet waar? Jo hebt den brief ontvangen, dien ik je naai* München heb geschreven Hij legde dc hand aan zijn voor hoofd als iemand die diep nadenkt. - Een brief? Ik zal me bezin nen. Neen, Edith, ais mijn ge dachten me ook daarin niet in dsn steek laten dan heb ik geen brief van je ontvangen. God, is het mogelijk? En ben'. je gekomen zonder te vermoeden wat hier gedurende je afwezigheid gebeurd is? ik ben gekomen om je te ha len zooals we hebben afgesproken. Want we hadden het toch afge sproken? Je moet een weinig ge duld met me hebben. Die afschu welijke hoofdpijn verwart mijn ge dachten. Maar nu herinner ik het mij nauwkeurig. Ik wilde je naar mijn land brengen bij moedei en Thyra. Welk een raadselachtig, tegen- strijdig iets is toch het menschel ij li hart I Ze wist dat hij haar voor eeuwig verloren had, zijzelf had hem opgegeven, en toch gevoelde zij al de pijn der ijverzucht toen hij den naam zijner pleegzuster uitsprak, die zij slechts uit zijn le vendige beschrijvingen kende. Het scheen haar toe dat zij een onein dig verlangen, een gevoel van zwaarmoedige zachtheid in deu klank van dit eene woord hoorde trillen en toen was het alsof zij het was, die rekenschap t© vorde ren had van een verraad, niet hij, die haar in het moeilijkst uurhaars levens had veriaten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2