Amsterdamsche Bear Haarlem's Dagblad 1 ftröuweiThad begroet, no em do de Onge- jvallenwet en de Kieswet als de maatre gelen die hem het meest hadden te leurgesteld. De eer van de Vredesconferentie was (overschatals de Zuid-Afr. Republie ken er niet aan konden deelnemen, •hadden wij de ontvangst moeten wei- jgeren. Daarentegen bracht spr. hulde laan Min. Beaufort voor diens optreden linzake Zuid-Afrika, uit het Oranjebock gebleken en voor do zending van de „Gelderland" aan den grijsaard die onder zoo tragische omstandigheden tot ons komt, onder den eerbied van het gansclio volk. Tegenover de critiek waaraan de Min. blootstond, gaf spr. den Min. de eer die hem tookwam. (Bravo'6). Inzake de verzekering van oude en invalido werklieden had spr. meer spoed willen betracht zien de regeling van het arbeidscontract en de armen wet zouden te laat koraen. De oogen der Reg., die veel werkzaamheid ont wikkelden, waren grooter gebleken dan haar maag en als do Min. van Fin. zijn tariefherziening in studie had gehou den, zou 's Lands belang er niet onder geleden hebben. Dankbaar erkennen de wat do Reg. had gedaan en tot stand gebracht, betreuvde hij de late indie ning van de Drankwet. Ook vond hij het jammer, dat het Kabinet inzake kiesrecht niet meer homogeen was ge feest, teneinde verder te gaan dan met een technische herziening. Ir.tus- schen. gegeven den stand der partijen, was er op een volkomen homogeen Ka binet vooreerst geen kans. De Reg. was niet en kon niet wezen draagster van de denkbeelden eener partij. Die van spr. waren vrij juist belichaamd in het program dor Liberale Unie, waarvan de Reg. enkele punten ter hand nam. Maar bevredigende oplossing van al die punten was niet te krijgen, zonder wijziging van art. 80 der Grondwet, teneinde te komon tot algemeen kies recht, eisch van werkelijke democrati sche politiek. De heer Van Gijn kwam daarna te rug op zijn nota betreffende den Dordt- schon Waterweg. Teleurgesteld door het antwoord der Reg., betoogde ni] do urgentie van het werk als een le- vensquaestio voor Dordrecht. Hulde brengende aan de Reg. voor haar onpartijdigheid Jegens de opposi tie trachtte de hoer De aal Maletijt in 'het licht te stellen, dat de Reg. met haar beginselen had getransigeerd en I dat met nanio de invoering van Leer plicht een heropening van den school strijd ten gevolge sou hebben. De heer Seret vroeg, zoo mogelijk, nadere Inlichtingen omtrent do gevan genneming en gevangenhouding van do tweede Ned. ambulance in Trans- ™De heer Troelstra wees er op, dat alle partijen critiek leveren op den arbeid der Rog., zelis haar vrienden. Dit Ka binet was zwak. Dat do Reg. niet meer tot stand bracht lag voor een deel aan de afbrokkeling der partijen, maar daarvoor was dan ook algemeen kies recht noodig. Spr. sing het uiteenval len der politieke partijen sedert 18-iS historisch na. Dat een Kabinet van liberale concen tratie optrad was omdat de oppraihe vereenigd tegen de liberalen stond. De sociaal-democraten hadden hij de lier- stemmingen de liberalen Sesteund^om dat de anti-liberalen en broodbelasting wilden Een anti-liberale Reg. zou geen Ser werk gelevc-d hebben Elke Rega nou verplicht zijn geweest tot sociale hervormingen, doch alleen een vo men homogeen Kabinet kon op dat ge ïed iets doen en zoo'n Kabinet was nie' te krijgen als bij de stembus gods- dlenstquaeïuaa te pas komen, lloeweb na de stembus stonden allen, de gods- dlenstlgen en niet-godsdiens «8™ te- gen de socialisten. Men riep b,j den leerplicht Maar de heeren Schacp- man en Kolkman, die vóór stemden, waren toch Christenen? In de Kamei, bij de weiten, bleek in het algemeen van den godsdienstzin weinig. Door godsdienstige leuzen braoht men het publiek bij do stembus op een .dw»*1 BDoor Men noemde bijv. de soc.-hsten vijandig aan den godsdiimst en zi] wa ren alleen anti kapitalistisch. Op al lerlei wijze werd een verkeeido voor it' iing gegeven om de godsdienstig ge stemde arbeiders tegenover de soc.a, Sen te doen staan. Intusscben de mannen van Patrimonium hadden het huismanskiesrecht" reeds losgelaten voor kiesrecht voor den werkman, cl. L tSll-U ae»eer Troel- stra verder. G Jr Huldeblijk aan de Koningin. Het bestuur der Nederlandsche Vor- eeniging to Hamburg heeft het initia tief genomen aan Hare Majesteit do Koningin bij Haar huwelijk een blij vend bewijs van hulde en trouw in den vorm van een geschenk aan te bieden. Genoemd bestuur zal daartoe dezer dagen een oproeping tot deelneming aan de to Hamburg wonende Neder landers richten.. INGEZONDEN MBDEDEE- IjINGEN. 30 ceiito per regel. Een Jeugdig lyder. Al hoewel nog jong zijnde staat men bloot aan verschillende ziek ten der jeugd eigen. Een der onaan genaamste aandoeningen der jeugd is zeker wel de klieren, want op jeugdigen leeftijd wordt het aan gezicht misvormd voor zijn geheele leven en is het voor Uwe omgeving een afschuwelijk gezicht. De ou ders die kinderen hebben die door deze ziekte zijn aangetast, stellen dan ook alle pogingen in het werk hunn.e geliefde kinderen hiervan te verlossen. De onzuiverheid van het bloed is dc oorzaak dezer ziekte, hetzelve moet gezuiverd, hernieuwd wor den de heer R. Timmerman, Blan kenburgstraat, te Haaksbergen, (Prov. Gelderland) schrijft ons daaromtrent op eene interessante wijze 't volgende. Met deze moet ik U melden dat de Pink Pillen uit- stekende diensten hebben gedaan bij de genezing van mijn nog jeugdigen zoon. Hij klaagde over maagpijn en na 't gebruik van 't eerste doosje was zulks zoo goed als over, doch wij hebben toen ter stond opgehouden, en zooals wij zelf wel begrijpen kunnen kon dat I bloed niet met een doosje gezuiverd zijn, zcodat wij nog wat moesten voortgaan. Hij was ook lijdende zuilcu in ménig opzichVvan groóten dienst kutissn zijn, vooral het zaken register, dat in staat zal stellen op bij zondere punten betreffende Israels godsdienstige, zedelijke, maatschap pelijke toestanden zoo volledig moge lijk inlichtingen te bekomen. Thans is door prof. Oort in het licht gegeven een lijst van de verbeteringen, die door do vertalers zijn aangebracht in den Hebreeuwschen tekst, waarvan zij zich bij hun arbeid bedienden. Aan vankelijk hadden prof. Oort en prof. Kosters gezamenlijk hot plan opgevat, zulk een lijst in gereedheid te brengen; doch ook nu kwam do arbeid na Kos ters overlijden voor rekening van prof. Oort alleen. Prof. Eevdmaus stond hem ter zijde bij de verbetering der drukproeven die groote zorg vereisch- te. Zoo legt ook dit werk van 150 blad zijden, in het latijn opgesteld, opdat ook de buitenlanders er kennis van kunnen nemen, getuigenis af van de wetenschappelijke nauwgezetheid waarmede de vertaling is ter hand ge nomen en ten einde gebracht. (Herv.) Huis Mecklenburg:. Bij den uitgever Jan A. G. Juten te Bergen-op-Zoom, ligt ter persa een Geschiedenis van het Groothertogelijk Huis Mecklenburg", van do hand van don heer W. J. F. Juten, lid van het Historisch Genootschap te Utrecht, enz. Het heeft H. M. behaagd, de opdracht van dit prachtwerk, die Haar door den schrijver gedaan was, welwillend ta aanvaarden. President Kruger. Als vaststaande kan worden aange nomen dat Kruger stellig niet do vol gende week te 's-Gravenhage zal ko men. Alle geruchten die verder loopen omtrent de komst, nl. dat daarmede thans nog wel drie weken gemoeid zijn. ja zelfs dat Kruger eerst in bet begin vau het volgende jaar naar Holland zal komen, berusten op geen enkelen grond. Voor do vrouwen in Z.-Afrika. Mevr. WaszklewiczVan Schilfgaar- do verzoekt mede te deelcn dat wie naai* aanleiding van den oproep aan do Ned. vrouwen voor de vrouwen in Zuid-Afrika iets wil bijdragen, dit reel)5rt rooks uan haar adres, Stations- we ion Haag, moet zenden. Het bc.... wordt gestort in het Brockhuij- ze/'ioiids, dat hetzelfde doel beoogt en gevormd wordt uit het geld dat ds. Van JBroekhuijzen op lezingen en predik- hourieu eoiiectecri. Het comité daar- 5vor bestaat uit de heeren jhr. rrir. F. Bet laerta van Blokland, dr. Van Gheel Gildemocster, dr. J. II. Gerretson, cn ücvr. Waszfcïewics, Er kwam reeds t 3600 In. Moeder en zoon volgens portret. aan kliergezwellen in d-en hals, de lidtoekens zijn natuurlijk gebleven, doch ze zijn geheel opgedroogd. Hij heeft thans cene frissche kleur en mag zich in eene goede gezondheid verheugen. Zoo er personen zijn die nadere inlichtingen wenschen om trent 't een en ander, dat zij zich tot mij wenden, ik zal hun dezelfde verklaring geven an zij kunnen zich persoonlijk er van overtuigen gelijk Uw verslaggever die on- bij ons is geweest het heeft kunnen waarnemen. Maakt het gerust bekend, cpdat de ouders dio klierachtige kinde ren hebben er hun heil in zoeken. De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloedarmoede, rhcumatiek, alge meens lichaamszwakte. Zij zijn een herniouwer van het bloed, een sterker der spieren. Prijs fl.75 do doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij .1. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. p. HÜLL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotteidam of bij de depóthou- ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der eclite Pinkpillen, weaer zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit Vervolg Stadsnieuws. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 5 December 1900, des namiddags 1 1/2 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopneming. 2. Voorstel B. en W. intrekking raads besluit van 1 Maart 1899 no. 15. 3. Id. W. A. J. van de Kainp e. a. sub sidie R. K. Volksbond. 4. Id. B. en W. gratificatie Wed. Keerv.'clf. 5. ld. Commissie van voorbereiding voor den bouw der lichtfabrieken, be schikbaar stellen benoodigde gelden, met voorstel W. A. J. van de Kamp en nader rapport der Commissie. 6. Id. id. adres Steenhouwersvereeni- ging bewerking van steen binnenslands 7. Id. B. en W. adres Maatschappij voor bouw- en sportterreinen Haar lem merhoutpark" werken in den Hout. S. Id. id. met rapport Commissie van Bijstand in het beheer der openbare werken bouwplan „Bosch en Vaart." 9. Id. id. id. van Bijstand in het be heer van den Hout en 'de plantsoenen vaststellen openbare speelplaatsen. 10. Id. id. vaststellen 2e suppl. ko hier der plaatselijke directe belasting, dienst 1900. 11. Id. id. betreffende verzoek Wed. C. Nederkoom om hooger te bouwen dan anderhalf maal dc breedte van de aangrenzen openbare straat. 12. Id. id. vaste halteplaatsen E. N. E. T. 13. Id. id. adres C. Hulsebosch Zoon wegruiming pompen. 14. Aanbeveling lid commissie van toezicht op het museum. 15. Verslag opzichter gasverlichting over October 1900. 16. Zitting met gesloten deuren. (Ongecorrigeerd.) van naar, dié bij de totstandkoming belang hebben. Het comité v. Maatschappelijke Belangen: Mevrouw de ClercqTeding van Berk hout, Pres. Mej. L. de Clercq van Weel, Secr. Mej. Blok van Laer. Mej. M. Fleischmann. Mej, M. Gallenkamp. Mevr. Keiler v. Hoorn. Mevr. May oirLeupcn. Mej. C. Schleper. Mevr. SprengerLambroek Isen. Mej. A. v. Vladeracken. Zondagsrust. Wij ontvingen no. 9 van den 7den jaargang van ,,In ieders Belang", or gaan der Nederl. Vereen, tot bevorde ring van Zondagsrust, waarvan H. M. do Koningin-Moeder bescherm vrouw is. Dit blad zal morgen, Zondag, worden uitgereikt bij de vernieuwe propaganda voor do Zondagsrust der bakkers. Het bevat over deze zaak twee artikeltjes, het eene uit ons blad overgenomen (blijkbaar beeft de zetter vergeten er de bron bij te vermelden on een stuk je van den heer W. L. S. uit Haarlem, waarin de oude dwaling weer verkon digd wordt, dat de directeuren der broodfabrieken do schuldigen zijn. Neen, mijnheer S., de directeuren wor den gedwongen door het publiek. De bakkersgezellen doen het best de pu- blieko opinie te bewerken, daarin doen we graag mee, maar niet in ongemoti veerde aanvallen op personen, zooals die van den heer S. Eügëne Marlon, oud 3o jaar,' door eon gemaskerden struikroovor mot revol verschoten gedood. Zich zooals ge woonlijk van zijn club per fiets naar zijn villa begevende, werd bij van ach ter de struiken door twee \hoten in het hoofd getroffen. De moordenaar nam do vlucht na eerst zijn slachtoffer geplunderd te hebben. Het lichaam word des nachts levenloos midden op den weg gevonden. Examen Vrije en Orde oefeningen. Haarlem, 29 Nov. Geëxamineerd 5 candidaten. Geslaagd de domes H. G. E. Tramburg, te Haarlem S. E. Ba- rüch en R. M. Koller. beiden te Amster dam J. E. Kroes te Koog a/d Zaan. Schiedam, SüTNëv. Noteering Makelaars f 12,25, Jenever 16,25, Amst. Proef 17,75, Beurscom- missie/ 12. Stemming vast. Ruwe Spi ritus 8.258.75, Spoeling-Commis sie 1,60. Hoorn, 29 Nov. Tor Kaasmarkt gewogen 172 stapels, wegende 53.345 Kg. Prijs kleine 81, commissie 29.50, middelbare f 30. iemand genezen. Afbeelding der doos Letteren en Kunst. Ce nieuws vertaling van liet O. T. zal tegen het einde dezes jaars geheel voltooid zijn. De tekst is thans in zijn geheel afgedrukt, maar nog moet één aflevering verschijnen, die uitvoerige registers der eigennamen, der saken. tliy enderjaergetailenzalbevatlen.Kndezejpen en naaien van costumes, ongeroe- v.;; V.-I )- f-JI-' Aan huigvrouwen en aan a s. huisvrouwen. Ons wordt plaatsing verzocht voor hot volgende: Het plaatselijk comité voor Maat schappelijke Belangen verzoekt belang hebbenden het onderstaande nauwkeu rig door te lezen, daar het alle aanbe veling verdient. Aan een onzer leden werd gevraagd of het niet mogelijk was, dat jonge meisjes en vrouwen die voornemens v/aren te trouwen, en nooit gelegenheid hadden gehad om ook slechts in ge ringe mate iets aan 't koken te doen, niet aan de kookschool alhier eenige lessen zouden kunnen nemen tegen billijke vergoeding. Die 't vroeg was zelvo naaister en zij meende, dat me- vakgenoote of winkeljuffrouw gaarne aan de kookcursus zou deelne men. Dat die belangstellende vraag werd gedaan verheugt ons zeer; wij I voelden al sinds lang 't bezwaar, datl jonge vrouwen, die van haar 12e of 13e jaar af niets deden als naaien, als zij zich in 't huwelijk zullen begeven totaal onbekend zijn met eenvoudig huishouden en koken. "Wij kunnen dus met genoegen me- dedeelen, dat met Januari 1901 hier voor een kookcursus zal worden ge opend, bij genoegzame deelneming. Iiier is dus voor verstandige vrouwen en meisjes gelegenheid om te toonen, dat zij begrijpen van hoeveel belang het is om goed, dat is: gezond, zuinig en smakelijk, te kunnen koken. Men melde zich aan Vrijdagmiddag van 23 uur, bij Mej. N. Coriot, directrici van de Kook- en Huishoudschool, Wil helm inastraat 17. De cursus zal iederen Woensdagavond gehouden worden, 7J94 uur, gedurende 4 maanden; de kosten bedragen 12.voor 1 persoon voor den geheelcn duur. Voor vrouwen, huismoeders, uit den werkmansstand, wordt eveneens hij voldoende deelneming, een kookcursus geopend op Donderdagavond van 7i Oh uur, duur 4 maanden; kosten 2. voor den geheelcn cursus. Ook wenscht het comité nogmaals de aandacht to vestigen op het ingezonden stukje, verleden week welwillend in de cou ranten geplaatst, waarin leerlingen, die zich bekwamen willen in 't knip- Vrijdagavond gaf het verdachte huis in do Wolstraat weder aanleiding tot straattooneelen. Een troepje opgescho ten jongens trachtte binnen te dringen, waardoorheen groote oploop ontstond de ruiten werden ingeslagen en het pa neel der deur stuk getrapt. Eerst toen de politie ter plaatse kwam, werd de rust hersteld., Tegen den persoon, die, zonder daar- too gerechtigd te zijn,een walvischkaak van de gemeente-reiniging heeft weg genomen, en bij een uitdrager beeft verkocht, is proces-verbaal Gpgemaakt Vrijdagmiddag viel een 5-jarig jon getje, wonende in de Tulpenstraat in het Spaarne. Gelukkig werd dit gezien door een werkman bij de gemeente-rei niging, die het ventje redde. Wij voldoen gaarne aan een tot ons gericht verzoek om nog te ver melden, dat de lezing die Dr. Sche pers Woensdag gehouden heeft en die onder 't opschrift Weien en Werken in ons nummer van 1 Dec. was vermeld, uitging van de Toyn- bee-vereeniging alhier. Academische examens. Utrecht, le Naluurk. ex. de heeren J. Hertzberger en H. J. P. Fesevier. Cand. Theol. 1 do heer J. A. Hoek. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den mmir van bot siga renmagazijn van den heer B. Laugeveld, Groote Houtstraat 140 on tegen dien van acn heer F. Hellingman, firma H. O. Lou- werso en Zoon conflseur, Grooto Houtstraat hoek Anegang. Alle brieven en bescheiden, bestemd voor ouzo Redactie, onzo Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin goworpon worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur. J. O. PEEREBOOM, Directeur. W/a 8l'/i8 23*/i0 Openingskoer een. Zaterdag 1 Dec. 1900. Si/j pCl. Ned. "Work. Schuld Oostenrijk Zilv. J/J 3 pCt. Portugal 4 pöt. Rusland 94 flde om 4 pOt. 8panje pCt. Binnenl. Mexico 5 pOt. Brazilië Funding Lg l'/i pC(- Columbia 4 pOt. Venezuela Cultuur- Uij. de Voratenlunden aand. Koloniale Bank aand. Liq. B&rge Moorman aand Ned. Ind. Kundolsbk. aand Aand. Deli-MaatasohappU Langktit Cult. MaatsohappH Souemboh Mantsohappfj K. N. M. tExp. Petr. br. Aand Moeara Enim Gew. aand Arkans. Couetr. Tr. C 5 pOt Kans. Oity P.G.Serie A en B.. 3 pCt. Italië Bpwl. 87/89 A. E. 8 pOt Sfiuid-Itolië 8pwm. A. H. Atchiaon ïopeke Oert van aand. Oert. van pref. aand. Denver Rio Grande Spw. aand prefi aand. Erie Spoor Gew. aand ö4)/4 60»/a 401/s t 20 "Vb 40) u Op Donderdag 20 dezer, 's mor gens 11 uur, zal door den commis saris der Koningin in Noord-Hol land ter provinciale griffie worden aanbesteed het vernieuwen van meerpalen langs het Noordzeeka naal. (Raming 4.600.) •I. üfcsassaa SSK&saiöSSa Jjw©Fdt Sm allel fpsricigen ïsi Maar- Ipesas ©ia ©assfu'eal |fe®si geleaeïï. Weerbericht VERWACHTING zwakke lot matige Oostelijke wind, bewolkt, mistig, wei nig verandering in temperatuur. lo pref. Dllnoia Central Cert, van uand. 8t. L. en Ban Frauo. Oert. gew. aand!.iS"/jo -l' ,S v. 2prof.aand. 46i/a MIbb. Kans. en Toxaa Aand - LOIÜ.T Ni«.h,iU Cart. t. .Mil: Y. Ontario sand Norl W. Cert, van gew. aand.... Union Paa Cert, van gew. aand.... Southern Pacific gew. aaad. 6 pOt Peru Mortg. B1 Oert. van Aand; Peru Prolongatie J^/io 248/8 431/, 72">/ic 43 18»/B SVs 18«/w Faüli ssementon. Uitgesproken Arnhem, 22 Nov. G. J. L. de Suych handelende onder de firma Gobrs. de Suych, sigarenfabrikant te Rhenen. Rechter-comm. mi-. P. Gratama. Opgeheven A. van Regteren, koopman te Meppel. Geëindigd Chr. A. Blom, handelsagent te Bus- sum. Zandvoort. Donderdagavond hield de heer Ds. Van Gheel Gildemeester, predikant te 's-Gravenhage in „Ons Huis" eene le zing over Willem do Derde, Stadhou der. Op eene aangename, onderhou dende manier gaf spreker een overzicht over het tijdperk waarin Willem III leefde, besprak wat hij voor dien tijd geweest was en deelde in korte trekken mede het karakter, leven, enz. van dien grooten Staatsman. Ds. Hulsman bedankte spreker voor den genotvollen avond, waarmede alle aanwezigen door luid applaus instem den. De zaal was zeer goed bezet Ondertrouwd: P. Wilhelmus en J. I Molenaar. Getrouwd: L. Kroon en J. v. Velsen. A. v. Zadel en G. Zwemmer. T. Keur en L. Zwemmer. Bevallen: D. KerkmanZwemmer d. A- KoperSchaap d. Vrijdagavond gaf he;fc fanfarecorps der werkliedënvereeniging „Onderling Hulpbetoon", directeur de heer C. H. N. Tatis, eene uitvoering in het Kur- haus. De groote Concertzaal was uit stekend bezet Het programma werd goed ten uitvoer gebracht. Het applaus bewees dat het publiek zich uitstekend amuseerde, sommige nummers moes ten herhaald worden. Tusschen de or kestnummers werden eenige voordrach ten gehouden, die ook in den smaak vielen. Het was een aangename avond. behooren bij het werk. Zo worden met pen worden zich aan te melden bij mej groote zorg in orde gebracht en ver- j Gallenkamp, Ba&Ji I3a. oischen heel wat hoofdbrekens, maarWij bcvele Vervolg Nieuwstijdingen. Dc heer Do Bruijn, secretaris der Z.- Afrikaansche deputatie is Donderdag avond uit Parijs te 's-Gravenhage aan gekomen. Omtrent de komst van presi dent Kruger in Nederland of zijne ver dere reisplannen na het bezoek aan Berlijn is niets beslist. Leerplichtwet. De ,,St. Ct." bevat een Koninklijk besluit van 26 dezer, waarbij bepaald wordt dat de leerplichtwet op 1 Janu ari a. s. in werking treedt. Op den weg tusschen Monte Carlo en I Menton nabij de bekende brug van Wij bevelen alks aan in de beiangen 1 Baurigaux werd een wielrijder, de heer KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, de gelezene HH. Missen met onderrichting te half 7 en 9 uur; half 11 uur de Hoogmis met predika tie. Te half twee en kwart over twee uur Catechismus, 's Avonds te 7 uur Lof, conferentie en Rozenhoedje. Maandag des avonds te 7 uur Lof en Rozenh. tot lafenis der Gel. zielen. Zondag 2 December na de Hoogmis openbare verhuring van eenige man nen- en vrouwenplaatsen.. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag de stille HH. Missen met onderrichting te 7, en half 9; te half 11 uur de Hoogmis en Predikatie. Te 2 uur Catechismus. Te 3 uur het Rozen hoedje en te half 7 het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor de bekeering der zondaars met conferentie Parochiekerk van den H. Antonins van Padua, Zondag, le Zondag van den Advent, te half 6, 7 en half 9 de gelezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Na middags te half 4 de Vespers. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Heden den geheelen dag Aanbidding. De HH. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11 do Hoogmis. Dezen avond te 7 uur plechtif Lof, predicatie en proces sie. Maandag, Woensdag, Vrijdag en Za terdag, des avonds te 7 uur Lof. Marktnieuws. Haarlem, 1 Dec. Staat van de Aardappelen- en Boter markt over do Maand'Nov. 1900. Aangev. Verk. Boter 420 KG. 420 KG. 1.20—1.40. Biggen 338 st. 269 st. 6.00—11.50. Schrammen 197 st. 176 st. 1018.50. Aardapp. 1451 HL. 1302 IIL. f 1.60—3. Appelen 2051 IIL. 2029 HL. 2.00—10. Pee ren 1339 HL. 1287 IIL. 3.00—24. Haarlemmermeer, 29 Nov. 1900. Jarige tarwe 7.257.50. Witte tarwe f 5.756.25. Rogge f 4.50 5.Haver 5.756.25. Chevalior- gerst f 4.905.30. Wintergerst 4 4.15. Duivenboonen f 6.506.90. Rootle Duivenboonen 6.757.15. Paardenboonen 6.6.45. Groene erwten f 7.voetstoots, 7.75 op kook. Amsterdam, 30 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen 2,50—3,10. Zuaiers 1,85 f 1,90, Blauwe 2,40—2,60. Hallemers 1,75—2,80, Zceuwscho Spuische Jam men 2,50—4, Poters f 1.301,60. Flak- keesche 2,50—2,80, Blauwe 2,90 f 3,10, bonte f 3,10-3,30, Geld. Blauwe f 22,40. Pruisische Hamburgers f 3,80 4, Roede 22,20. Ypolder Jammen 2,502,75. Westlandsche Zand 3 4.50 per Hl. j Gemengd Nieuws. Eon middel tegen Lepra? No. 98 van het „Dtsch Mediz Wochenschrift" bevat eo narlikel van de hand van Dr. Adolpho Mer- condcs de Moura te St. Paulo (Bra zilië), waarin deze het vergift van den ratelslang als middel tegen lepra, de bekende gevi-eeide ziekte aanbeveelt. Door verschillende proeven heeft de schrijver bewe zen, dat wanneer de lepra niet in verband staat met andere ziekten door het ratelslang-vergift te gene zen is. Professor Learn uit Beriijn is echter nog niet van de waarheid dezer bewering overtuigd. De tijd zal het moeten leeren. Amerikaansche kruiser vergaan. De Amerikaansche gepantserde kruiser Yosemite is 15 dezer in een tyfoon bij het eiland Guam gezon ken, waarbij vijf man van de be manning verdronken zijn. Het schip had een waterverplaatsing van 6179 tons en kon met een snel heid van zestien knoopen stco- men. Vroeger een koopvaardij schip, werd het door de regeering gekocht en tijdens den Spaanseb \merikaanschen oorlog bewapend met tien zes inch-kanonnen, zes zesponder snelvuurkanonnen en twee machinekanonnen. Het schip had naar Guam le brengen den marine-gouverneur kapitein Ri chard P. Leary en verliet daartoe in Mei van het vorige jaar New, Vn-plr 1 weg ot: nemen door het Suezkanaal. Zij had drie jaar bij het eiland te stationeeren, ter wijl haar staf in dien tijd hydirc- graphische en topographische on derzoekingen op liet eiland zou doen. Kapitein G. E. Ide was ge zagvoerder van het vergane vaar tuig. Automobielen. Nabij Versailles ondervond een wielrijdende politieagent dezer da gen op hoogst onaangename wij ze hoe snel een automobiel kan stoppen. Hij maakte, volgens „De Kamp.", jacht op een chauffeur, die die z. i. te snel reed en trapte uit alle macht om op hem in te loopeu. Eindelijk, toen hij de auto al bij- i na te pakken had, hoorde de c-hauf- 11 feur zijn geschreeuw en aan een ongeluk denkende, schakelde hij direct den motor uit en zette de rem aan, zoodat hij nagenoeg plot seling stilstond. De politieman had daar echter niet op gerekend en bonsde dus met geweld tegen hel achtergedeelte van het rijtuig op, met het gevolg dat zijn rijwiel to taal verbrijzeld en hij zelf ernstig gewond werd. Ongeluk bij eea molen. In het dorpje Vaujonay bij Gre noble is een achtjarig meisje, het kleindochtertje van een molenaar, terwijl zij bij den molen aan het spelen was, door de wieken gegre pen en na eenige malen rondgeslin gerd te zijn, vermorzeld. De moe der van het kind, die ter hulp snel de, bleef eveneens met haar klee<- deren aan de wieken hangen, en werd meegesleurd. Toen men den molen eindelijk tot stilstand had gebracht, waren' beiden reeds lijken. Wat Londen al niet verslint. Londen verslindt elk jaar 400.000 os sen, "1.800.000 schapen, 500.000 kalve ren', 700.000 varkens, ontelbare hoen ders en 9.800.000 gallons melk.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2