Tweede Blad, bohoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 3 Dec. 1900. Na. 5347. Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. big Kon. Besluit van 12 Nov. lS92t No. 29. Do Haarlemsche Handel svereen. tel*, thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeden groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn do hce- ron rara Th. de Haan Hugenholtz on H. Pli. de Kanter, Spaarne 94, weüko gl'atis advies in handelszaken geven, aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn dehee- ron Laane van Beanmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opgar ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lang© Begijnestraat. Heb is ons gelakt ecne overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties to verschaffen omtrent alle firma/a in Nee ded and. Do kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën uaar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 infonnatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgcloopeai jaar verstrekt. Ia Mei en Juni zijn 72 vorderingen tob een beding van f 2765.73 betaald, 9 vorderingen worden afbetaald, 12 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim d.er Maandlijsten ongeschonden bewaard to blijven. II H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet werden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge- ypoud iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig cm bereid tot het geven van allo gcwenschto inlichtingen en wel Maandag cn Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met W. E. II. Tack Jr., Frans Halsplein 6, inlichtingen te nemen aan het bureau Lange Begijnestraat 22. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Osfadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in XL 72—1573, DOOB "W". P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. X. Den daaropvolgenden dag zond Don Frederik Noircarmes met 100 haak- schulters naar de andere zijde der stad, teneinde te kunnen zien waar hij zijne troepen het best zou kunnen plaatsen, om alle gemeenschap met do belegerden af te snijden. Zooals we echter zoo dadelijk zullen zien schijnt aan dit plan geen uitvoering te zijn gegeven. Don Frederik kwam den 12 Decem ber met zijne geheelo legerbende voor de stad bestaande uit 74 vendels van alle naties, llij was vergezeld van Graaf van Bossu, gouverneur van de provincie van Holland. We zien hier het feit dat verschillen de landgenooten tegen elkaar vochten, dit was in die dagen geen ongewoonte. Het gebeurde veelal dat eenige benden uit dezelfde landstreek zich verhuur den bij den vijand, terwijl anderen van hen voor den vijand stredc-n, en .zoo streden ook hier Walen tegen Wa len en Duitschers tegen Duitschers. Do genoemde 74 vendelen bestonden uit36 vaandels Spaansche voetknech ten, 22 vaandels Walen onder Noircar mes, I.iques en Capres, 16 vaandels Duitschers onder graaf Otto von Eber- steyn, (Ampzing en anderen noemen Von Overstevn) eenige vaandels onder Baron van Fronsberg, twee compag nieën haakschutters te paard en 21)0 ruiters onder Schenk. Bovendien ontving llij van Amster dam veertien metalen stukken, veer tig en zesenveertig-ponders. Zijn vader zond hem nog 3000 Luykenaars, „gc- oeffent in graven en mijneeren", welke echter bijna allen bij of omtrent de wallen den dood hebben gevonden. Eenige dagen later richtte Bon Fre derik nog twee compagnien lanciers op, waarvan de eeno onder bevel stond van Don Juan Pacheco en de onder 'onder Don Antonio van Toledo, aan wien liet opperbevel was opgedragen. Deze laatstcn moesten di.nen om Iedere communicatie met het noorder kwartier langs het strand te beletten. Een gedeelte lag te Zand voort terwijl er zelfs te Egmond ruiters waren in ge kwartierd macht uit 30.000 man bestond, zeorzê- ker een belangrijk cijfer voor die da gen, en dat alles om ééne stad In te nemenHet behoeft geen betoog dc.t het lang geen gemakkelijke taak voor Don Frederik was zijne soldaten op oene doelmatige wijze In dit barre jaargetijde ondor dak te brengen, en bovendien moest hij zelf met zijn „Sc- nores" gehuisvest worden. Don Frederik nam zelf zijn intrek in het Huis tor Kleef, welks geschiede nis door mij in een der voorgaande ar tikelen reeds beschreven is. Tusschen dit Huis en het Leprozen huis lag het grootste gedeelte der Spaansche soldaten en ter hoogte van de tegenwoordige villa van mevrouw L. J. G. Mirandollo (Staten Bolwerk 1) was achter eene verschansing voortdurend een groote wacht uitgezet. Op de geschiedenis van het Leprozen huis kom ik later terug. Nadat de Spanjaarden dit huis had den ingenomen of liever gezegd over rompeld, logden ze daarin eene bezet ting en nam do Broeder van Don Fre derik, Door Arnando de Toledo (Don Ferdinand) daar zijn intrek. Anderen beweren dat Romero daar gehuisvest zou zijn geweest, dio ech ter herhaaldelijk van woning schijnt te zijn veranderd, terwijl hij later op het Huis ter Kleef heeft gelogeerd, volgens een tcekening van Spilman, terwijl Ju- liaan Romero volgens de teekening met een vendel Sicilianen zou gelegerd zijn geweest op het Klooster der Reguliere Kanunniken. Dit Klooster, waarvan alleen nog de naam van do buitenplaats ,Het Kloos ter" is overgeblcvon werd in 1400 ge bouwd, volgons do Kroniek van Win- deshem van Johan Basschius. (Lib. I. Cap. 39) ..want op deesen tyt heeft de Eerwaerdige Vader, heer Hugo Gold- smit, Priester by Ilaerlem beginnen te bouwen het Klooster van S. Mariaes Bezoekinge, ende is met alle deszelfs landerijen, huizen en verder toebehoo- ren aan ons algemeen (Gencrael) Ka pittel, van Windeshem opgedragen, maer de aenneminge daer van is nae gedaen onderzoek nogh zeven jaren uitgestelt." In 1406 of 1407 was het dus gesticht ten dienst van de Reguliere Kanunnik ken van de Orde van den H. Augustijn en werd ook oudtijds genaamd ..'t Con vent onser Vrouwe Visitatie buyte St. Janspoorte." Het lag in Zuid-Akendam, onder de Parochie van Haarlem. Van het oude Klooster is thans niets meer te vinden, dan alleen de naam „het Klooster," het is -"heel verwoest of afgebroken, doch moet volgens de af beeldingen zeer groot geweest zijn. j De Kloosterkerk was levuisgewiize ge bouwd, er stond een rond torentje op cn volgens eene teekening vroeger in bezit, van wijlen Dr. Ekama had het geheelo gebouw eene lengte van negen boog- of kerkramen, de ingang was door een poort. Zooals wij dus zien lag dit Klooster dicht bij het Noorder-Spaarne, .waar over Don Frederik bij den aanvang van het beleg eene brug liet slaan, waardoor de gemeenschap met Amster dam over Sparendam cn Sparenwouc'e zeer werd bekort Bij dit Klooster aldus schrijft Dr. Ekama waren een aantal tenten of kramen voor Zoete laars opgeslagen, cn men ziet dan ook op alle goede afbeel dingen van dit beleg eenige ruiters over die brug langs deze tenten ko men. Ten noorden van dit Klooster en van het Huis ter Kleef stroomde een water, dat van weinig beteekenis schijnt te zijn rreweest, doch dat Don Frederik in den loop van het beleg liet uitdiepen en verbroeden, waardoor de schepen uit het Spaarne onmiddellijk in zijne nabijheid konden gelost wor den. Dit watertje is heden nog bekend onder den naam van het „Spaansch vaartje", en loopt langs het Kerkhof Akendam in den Delf uit. (Wordt vervolgd). Een nette juffrouw voor don Commissaris. (Amsterdamsche sehie.) „Zoo waarachtig als ik voor uwes sta, 't.bennen fatsoenlijkerwijs ge sproken gemeena leugens; zoo waar zal ik hier voor je toonbank een stuip krij gen!" Comm. U is immers winkelierster in groenten? En met de oogen naar den hemel ge richt vervolgde de groentevrouw Schet ter tot den commissaris van politie, bij wien zij geroepen was om zich te ver- antwoorden wegens het schelden en beleedigen van juffer Mosch, een ba rer klanten, har© verdediging. Comm. Wel zoo! dus juffr. Mosch vertelt leugens, volgens u? Vrouw S. Als een paardendief, me- heertje. Vrouw S. Om u te dienen, meheer, maar behalve ingelegd en versch, Leb ben we klompen, 'p beetje snoepgoed voor de kinderen en Zweedsche luci fers ook; echte van de Amerikaansche fabriekt* Comm. U woont in een kelder en toen juffrouw Vrouw S. (valt den comm. snel in c'.c rede) Vcrekskuseer een kelder? Jongens neen, 't is een effectief onder huis, nooit last van grondwater of nat-1 tigheid. 't Is wel negen Grappies af, maar een reëel onderhuis, hoor! Comm. Hm, dat is 't zelfde; u heeft juffr.'Mosch, toen zo boven aan de trap van uw kelder Vrouw S. Van m'n onderhuis, mo ireer! Comm. Spreek niet voor ik je vraag je hebt juffrouw Mosch zeer onfatsoenlijk uitgescholden. Vrouw S. Nou. 't is mogelijk, dat ik in m'n drift, 'n beetje ordinair tegen dat gierige mirakel ben geweest, maar scheldwoorden naar d'r leelijke schee- ve kop 'gooien? Neen, meneertje! daar is vrouw Schetter veel's te net voor, en al was dat nou ereis zoo geweest, me- pelnèüs méCd'f fiÖüwe dfnVle "daar toch niet van bedorven wezen. Comm. Kalm, asjeblieft, kalm. Vrouw S. Wel zeker! blijft ereis kalm als je hoort, dat zoo'n knijperige krentenmik, zoo'n gortentelster, zoo'n slordige slofjak je de kroon van je hoofd neemt en dat nog wel bij den commissaris van je eigen aoksie. 't Is nog al de moeite waard, om één kom kommers Comm. Zoo, was 'i om een kom kommer! Vrouw S. Jawel meheer. verbeeld uwe je nou ereis dat ze tegen uwe zeg gen: Je komkommer deugt niet! Dan wordt uwes toch zoo hehich. Niet dat uwes neus nou precies ZDo org groot is als de mijne aiaar... Comm. Ah, nu begrijp ik het; u dacht, dat vrouw Mosch spotte met uw min of meer grooten neus? Vrouw S. Mijn neus is groot eeuwig groot, dat weet ik wel, meheer, maar 't is daarom nog gaen komkom mer, 't is een neus met eere en in alle gevalle is hij niet gemaakt om door zoo'n sloerie, zoo'n slobkous als die vrouw Mosch ie, te worden veracht en geschandaliseerd. Com.. Scheldwoorden komen hier niet te pas, ik begrijp nu zeer goed, dat gij vrouw Mosch hebt uitgescholden. Wanneer je niet fatsoenlijk spre ken kunt dan Vrouw S. Wel heere in Den Haag, noemt u dat schelden Neen meheer dc commissaris, dan weet jo niet wat schelden is. Als ik nou tegen d'r ge- zeid had Dondermirakel, Salaman- straal, Flikkerltop of zoo iets, dan had uwe gelijk en dan was 't niet meer dan billijk, dat uwe me een standje maakt, maar voor zoo'n enkel overtogen woord iemand te laten roepen aan 't bureau is nog al erg, weet u 't Is of ik heel wat gedaan heb. Zou je je niet bedoen om zoo'n slodderheks, zoo'n totebel, zoo'n misselijke blaaspruim Wat ver beeldt die kale sliert, dat mensch niet een waterhoofd die uitgedroogde vel-en-been zich wel? Comm. Ik geloof, dat uw schuld hier genoegzaam door u zelf wordt be wezen. U scheldt immers voortdu rend. Vrouw S. Nou, afijn, als uwe dat- schelden noemen wil, dan heb je gelijk, maar neem me niet kwalijk dat ik 't zeg, dan beklaag ik uwé, dan hebt u er bitter weinig verstand van voor 'n com missaris en bovendien, dat krenterige wijf, die tor, die potmosch heeft mij 't eerst uitgescholden ik ben 't veel te nette vrouw om zoo'n bollebakkehap- snoet 't-eerst aan te pakken. Zij is be gonnen. Comm. Is dat inderdaad zoo Vrouw S. 'k Zal geen gezond oogenblik meer hebben, als 't niet zoo is. Ik had haar eergisteren twee kom kommers verkocht, ziet u mooie groote vier en een halve 't stuk 't was te geef, maar afijn 1 't is een buur en daarom betaalde ze nooit 't meeste. Nou was die eene komkommer een tik- kie bitter van binnen. Wat zeit uwe nou Ik zit toch net zoo weinig in zoo'n komkommer, als uwe of die straat- blom. Verbeeld je, ze noemde me gap- ster en afzetster en zei dat ik haar had willen bedriegen zoo'n schcele mar- mikja, 't ben daar om haar vier centen verlegen. Neen, meheer de com missaris uwe moest niet mijn, maar die leelijke mossel, dat leugen achtige serpent met haar groote schreeuwlip hebben laten halen, dat was recht en billijk, maar pas op an ders lapt ze 't uwe op avontuur net als mijn, ton minste als ze die komkom mer nog hoeft. Dan krijg jo hem ook tegen je fiselèraie, vlak voor je porem, want uwes neus is ook nog al dikkig en daar heit ze d'r mik op... afijn dat ken uwe niet helpen daar niet van... Ze kwam ik had net een hcele net te burger juffrouw geholpen aan een paar klompen voor mijn onderhuis en riep„Vrouw Schetter, vrouw Schetter I" Nou zonder org kom ik aan de trap cn wat doet die schreeuw- leelijk? Zoo roept zoo schandeleus mo gelijk daar heb je je bittere komkom mer weerom, leelijke afzetster. gemee ns bittern on sen meteen gooit ze de komkommers naar me toe tegen mijn bakkus. Natuurlijk gooide ik dat ding weerom en vroeg doodbedaard, of ze al ereis meer had gehad en of ik ook vast een kamer voor d'r zou bestellen in Meerenberg, of dat ze soms pas in de vergunning was geweest, maar dat mensch heeft zoo'n groote brutale mond, dat 'n fatsoenlijke netto vrouw bang wordt voor zoo'n giftige adder, dio een bek Leeft als een ophaalbrug. Daarom riep ilc enkel maar terug „I-Iei! fatsoenlijke madam, als je ge daan heb, val dan zelf naar beneden alsjeblief I dan kan je met jc keu de perrie ereis voelen hoe breed m'n deur is. Wat zij toen gezegd heb, weet ik niet meer, maar de bui en zouen uwé kunnen vertellen, hoe beestachtig zij aanging en ook hoe ik doodbedaard en fatsoenlijk ben gebleven, 'k Heb haar alleen ouwe modderflesch en opge dirkte mesthoop genoemddat wil jk bekennen, maar anders ben ik een veel te nette vrouw om m'n evennaaste te beschimpen of te veraffronte er en (Residentiebode.) Gemengd Nieuws. Oom Paal to Parijs. De heer Adolphe Brisson, die te Dordrecht een onderhoud had mot een der leden van het Algemeen Verbond, uat echter op een wijze werd weergege ven welke destijds tot tegenspraak leidde, en die zijn fantasie wol wat den teugel viert, zoodat eenig voorbe houd niet overbodig is, schrijft in de Temps" over een bezoek, dat hij in het hotel Scribe to Parijs bracht. In zijn hoedanigheid van verslaggever, .schuift hlh Is hli tot. aan den. drempel van cfe'Vertrekken van daa L.oogea gaat kunnen doordrinjon. JfPresWent Kruge? werd goed be waakt, Zijn secretarissen, zijn vrien den, zijn knechts sorgden cr voor, dat zijn stille overpeinzing In den Heere niet werd gestoord. Ik kos& du3, zooais de man van Victor Hugo, niet moer doen, dan kijken naar „dien muur. waarachter iets gebeurt"Een van de gezantschaps-attachés sprak tot mii: „De President bidt. „Ik vond dat in zijn eenvoud dat woord groot was. Het klonk mij in de ooren als een vreemd woord, dat van verre kwam. Het riep beelden voor mij op, waaraan wij totaal niet gewend zijn. Het was zoo heelemaal niet „mo dern". „In dit drukke, levendige Parijs, vol van nukken en bruisende hartstochten, zijn zeker menschen die bidden, maar dat zijn nedorigen, droefgeestige en duistere zielen, die bij God verlichting in hun ongeluk komen zoeken. Er zijn ook vrouwen dio naar de kerk gaan. en er een zondig hart heendragen. Godsvrucht is onder ons iets inner lijks, iets stils en gchclms geworden; zij wordt niet meer gepaard met pu blieke aansol'egenhedezi, zij mengt zich niet In het officieele leven, en, om het eens zoo uit te drukken, zij is daar verbannen. Ziet, daarom scheen hot mij toe, toen de attaché van President Kruger mij ernstig zei: de President bidt, dat ik in den loop der eeuwen terugging, en weer kwam in den tijd der fabelen toen koningen, prinsen, en de leiders der menschen, in het besef van hun zwakheid, bij de Voorzienig heid troost in hun beproevingen kwa men zoeken, om hen rnet goeden raad bij te staan." Er komen meer journalisten aan het hotel om den dagelijkschen oogst bin nen te halen, kien verlangde inlich tingen en bijzonderheden, maar de deuren van President Kruger bleven gesloten en geen gemurmel zelfs van een psalm drong tot hen door. Brisson ging met den attaché in een vertrek „waar wij nauwelijks tweo stoelen vrij vonden; de andere lagen vol met ruikers, bloemstukken, lal van linten met de nationale kleuren, een zwakke herinnering aan de ontelbare geschenken, die President Kruger heeft ontvangen." En dan vertelde de attaché van het leven van Kruger voor den oorlog, zijn gelukkige, kalme, pa triarchale leven. „Terwijl do oude Kruger den bijbel las, op geen tien pas sen van ons, vertelde zijn dienaar mij in korte zinnen, wat hij was voor zijn volk en wat zijn volk was voor hem." Ik werd in gedachten ver over de zee gevoerd, in Cie vredige straten vau Pretoria, voor het huis waar President Kruger zijn leven sleet en waar zijn getrouwe eclitgenoote zijn terugkomst wacht, „Zooals hij hier bidt, bidt zij van haar kant ginds. En hun ge dachten, in de ijle verte door do verrukking van hun geloof ontmoe ten elkaar En terwijl de attaché steeds door verhaalt, van de hartelijkheid, en de gemoedelijkheid, waarmede de Pre sident zijn dagelijksehe taak verricht, zijn nauwgezette rechtsbesef, eerbied voor de wet, zijn liooge vaderlands liefde, zijn onafhankelijkheidszin, zijn liefde t-ot God: „dat zijn, moet gij weten, de waarlijke deugden van Oom Paul", terwijl de attaché verhaalde over de dagverdeeling van Kruger, zijn levenswijze cn zijn aartsvaderlijk ka rakter, komen steeds meer journalisten aan. Zij klampen iedereen aan, zij schrijven alles op, zij vragen Laar alles, wat de President gegeten heeft, hoeveel hoeden hij heeft, hoeveel pij pon, hóéveel tabaksdoozen. Ook dames komen, die er haar zinnon op hebben geze t den President te zien. Niets weerhoudt haar, geen vriende lijk weigeren, geen ruw terugwijzen. En er komen grappige toonccltjes bij voor. Er;i dame komt met een klein ventje. Zij hoort tot. helt volk, naar haar stem te oordeelen. „Ik ga haar boven." „Hebt gij een kaart?" „Ik heb geen kaart noodig." Zij wijst op liet jongetje dat zij bij zich heeft. „Haar broeder is in Transvaal ge storven. Hij is moedig gesneuveld. Pre sident Kruger zal haar wel een hand willen geven!" „Zij had gelijk. Indien Kruger er was, dan zou hij moeder en zoon tegen zijn geweldige borst drukken. Maar hij is er niet. In gindsche kamer van het hotel, die in een bidkamcr is herscha pen, geeft hij zich aan godsdienstige overpeinzingen over. En voor de twee de maal, gaat do reeds gehoorde zin door het geroezemoes in de gang en langs de rijen der bezoekers: üe Pre sident bidt! „Ja, do President bidt. Hij bidt voor da bevrijding van zijn volk, hij bidt voor zijn zonen, die onder des vijands slagen zijn gevallen, en ook voor den uwen, goede vrouw, voor uwen dier baren brooder, die. uit belnnglooze en verdienstelijke zelfopoffering, met zijn bloed de velden in Transvaal gedrenkt heeft." Onze schoone moedortaai. Van meer goeden wil dan van kennis der Nederlandsche taal getuigt de vol gende uitnoodiging tot een heercnfecst van. do Vereeniging van Berlijnsche Kunstenaars: „Hochgclaardo en veeledolo Herren! Alle Kunstschilders, Beeldhouwers, Bouweestors en Kunstlievende Jon gens van onze Kunstvereeniging zijn ingeladen toe een groot Biergelag met Tabak, Brandwijn en leckero holland-1 soke Muscheln in ons Gildenhuis op Uitsichtstraat (Bellevuester). toe ons te komon. Jcder Heer muss oenen IIol- landnr jiftnx'ftsentiran. und.erhali Avends gegon Üitwys dés Ploatékartjens eenen fijnon aardigen Hut on eeno grote ne derlandsche Halskrause. \Vir bidden darum eenen zwarten Rock oder Knap sak aan te trekken (Berglopers en Rad- fahrerkostürnen zijn ook gepermitteerd on In diezem Opzug aantcklabastern. PJaatsUartjana voor den Ingang !u den Gildenzaal, ook Klnuso gonaamt, wer den von Sonnabend. 24 Novombris aan, op het Com to or der Gilde, ober bij den Iieer Robert im Drinkhuis afgegeven, gegon Betaling von ij2 Gulden alt-ne- derlandsche Courant, oder 1 mark Rijksmünze noumodisch. Sonder plaats kartje keen Toclat. Oranje boven!" Eigenaardige reclame. Eene costumière te New-York bracht eenigo jaren geleden met succes een nieuw soort reclame in toopassing. Zij huurde voor 'n dag een theater te New- York, liet het prachtig met palmen en bloemen versieren, engageerde een goed orkest en verzond daarop uitnoo- digingen voor eene voormiddag-voor stelling aan de voornaamste dames to New-York. Op den bewusten ochtend was dan ook de schouwburg gevuld met de vrouwelijke élite der wereldstad. De ondernemende naaister verscheen in een eenvoudig, maar toch smaakvol kleed op een rechts van het tooao 1 aangebracht balkon, leunde er een weinig overheen en vertelde terloops, terwijl zij op het publick neerzag, dat do prijs van de japon, die zij droeg, zoo- en zooveel dollars bedroeg. liet orkest begon nu een vroolijken marsch te spelen, terwijl op het tooneel een paard verscheen. Onze naaister, die on der het spelen van den marsch zich van het balkon verwijderd had, versriu-en nu in een rijkleed, besteeg het paard, reed langzaam eenige malen het too neel rond en noemde daarop glimla- «•hende den prijs van het costuura. Zoo trok zij na elkander de meest verschil lende kleederen aan een peignoir, een wandeleostuum, een balcostuum, een balkleed, enz. Ten slotte verscheen ze met linar dochtertje ton tooneele, dat ook een keurig toiletje droeg, hetwelk zeer goedkoop bij haar te vorkrijgen was. Men verzekert, dat deze eigenaar dige reclame aan de vernuftige naai ster vele nieuwe klanten bezorgd heeft. Langdurige gevangenschap. Voorzeker is er wel nooit een vonnis van zooveel jaren gevangenisstraf uit gesproken als over Don José Galindo, burgemeester van Alba, schuldig ver klaard aan vervalsching van officieele stukken en valscho handteekening. In Juli 1893 stond hij to Palencia terecht, en schuldig bevonden aan do hem ten losto gelegde misdrijven, kreeg hij, op elk van de 217 afzonderlijko akten van beschuldiging, een vonnis van veertien jaar, makende het ontzaglijk totaal van C03S jaren. t Is voor de justitie nogal moeielijk den gevangene zelfs een honderdste ge deelte van zijn tijd te laten uitzitten. In een ander land zou men do verschil lende vonnissen in één of twee samen gevat hebben; maar onder de Spaan sche wet schijnt dat niet vergund te zijn, of de rechter is niet op het denk beeld gekomen, het daartoe te leiden. Onlangs is weder in Texas een man tot negentig jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wegens moord, op een over heidspersoon gepleegd. Majoor Ber nardo, die aan eene samenzwering te gen hot leven van Willem III van En geland had deelgenomen, bracht on geveer veertig jaar in de gevangenis door en stierf daar. Een geval van nog langer tijd is echter in de kolonie Vic toria in Australië voorgekomen, waar in 1891 een man van 101 jaar oud in de gevangenis stierf, waar hij de laat ste ecn-cn-zeventig had doorgebracht. De drijvende tuinen van Kasehmir. Over het heerlijke, reeds in de oud- te tijden terecht beroemde en dikwijls bezengene, in hot II imalay a-gebergte gelegen breedc dal van Kasehmir heeft natuur bijna op Verkwistende wijze hire gaven uitgestort. Daar toch vindt men alles, wat het menschelijk oog streelt cn zijne zinnen aangenaam aandoet, in do schoonste harmonie verrenijö. Hier wisselen zacht glooi ende, altijd groene heuvelrijen met macht:.go sneeuwbergen af, die het ■net den schoonstcn plantengroei ge kunde dal in de verte omsluiten; ook 'uitbreken hier niet kalm slroomende en zich kronkelende rivieren, evenmin een aantal meren, die, hoewel niet diep, toch door hunne ligging en prachtige omgevingonovertrefbaar zijn. Ecu meer, en wel dat in de on middellijke nabijheid vau Srinagar, xlo hoofdstad van Kasehmir ligt, heeft den roep der schoonheid van het dal verhoogd, te meer nog daar men op dit meer kunstmatige eilandjes ge le uwd heeft, waarop zich de prachtig ste tuinen bevinden. Dit zijn de drijvende tuinen van Kasehmir, een pendant vnn de han dende tuinen van Semir. is. Deze drijvende tuinen stoken sri af met huu sappig groen togen het helder- lauwo water. Ze bestaan uit balken, die, in tamelijk onregelmatige vormen, met teenen tot vlotten zijn saamgebonden en door palen in don weeken meerbodem be veiligd zijn. Deze vlotten nu worden eenige voeten hoog mot aarde bedekt en met schilderachtige planten be dekt, die een verrassenden aanblik opleveren. Sigaren op Cttba. Op het eiland Cuba is do sigaren- handel in verval, en dit wordt daar vrij algemeen aan de Mo. Kinley-wet toegeschreven. In 1889 voerde Cuba nog ruim 250 millioen sigaren uit, doch in de drie volgende jaren vermin- derdo die hoeveelheid sterk. Daarentegen vermeerderde do uit voer van tabak in het groot van 178.000 balen in 1889 tot 240.000 balen in 1892. Deze uitbreiding van den ta- bakshandel ten nadeele der afgewerkte sigaar wordt door do Cubaansche pers betreurd, omdat groote achteruitgang der sigaren-industrie, waarvoor Hava na beroemd is, lang goene onverschil lige zaak is voor de vele duizenden, dio bij dien tak van nijverheid werk zaam zijn. Dringende vertoogen zijn look reeds bij de Regeering te Madrid ingediend, om de fabrikanten tege moet te komen door de zware lasten to verminderen, waaronder de sigaren- industrie gebukt gaat, cn om het kwij nende vak door middel van handels verdragen met vreemde Staten een nieuw loven bij te zetten, wat hoog- noodig is. Ook de koffie-cultuur neemt op Cuba af. Wat het eiland daarvan thans nog oplevert, is niet genoeg voor plaatse lijk gebruik en moot door invoer uit Puerto Rico worden aangevuld. Vóór den opstand verkeerde deze cultuur in hoogen bloei, vooral in het zuid oostelijk deel van het eiland, maar do planters lieten den moed zakken door de vele plunderingen, waaraan zij blootstonden, en de meesten maakten terstond al wat mogelijk was van hunne bezittingen te gelde en verlieten hot land. Aluminium. Het aluminium waarschijnlijk niet ten onrechte het metaal der toe komst genoemd komt hoe langer hoe meer in zwang. In het jaar 1885 kostte een kilo nog duizend mark; tegenwoordig kost hot volgens de nieuwste prijsberekening vijf mark. Zooals men weet, vereenigt het alu minium voordeelen in zich, zooals men in geen tweede metaal vindt. Het weerstaat chemische invloeden in veel hoogere mate dan de onedele metalen' cn is daarbij toch goedkooper en meer tot praclisch gebruik geschikt dan da edele metalen. Het laat zich evngoed smeden als smelten en gieten, is zoer vast en licht tevens; van twee even groote voorwerpen van aluminium en ijzer weegt het laatste driemaal zoo zwaar als het eerste. In Amerika heeft men onlangs aluminium tot verglaas sel) van pottejn en pannen gebruikt, cn als het met de goedkoopheid zoo voortgaat en de technische bewerking nog vereenvoudigd wordt, dan zullen wij het aluminium overal zien opda gen, en niet maar zooals nu meestal alleen op het gebied van luxe artikelen, wetenschappelijke instru menten en kleinere voorwerpen tot huiselijk gebruik, dit laatste trouwens in steeds toenemende mate. In de natuur, of, beter gezegd, op onze planeet i£ het aluminium het meest verspreide van alle metalen. Het is een bestanddeel van de kleiaarde, het leem, en dat ligt bijna overal op de wegen. Alleen is het nog maar zoo ge makkelijk niet het schoone zilverach tige metaal er uit te holen. Machinerie door muizen gedreven Een heer in Schotland heeft een paar muizen afgericht, om met een doorhem uitgevonden machinerie garen te spin nen. Ilct werk wordt voornamelijk door oen tredmolen verricht. Het is zoo ingericht, dat do gewone huismuis in staat is voor hare vroegere ondeugendheden te boeten door 100 it 120 draden per dag te draaien en af te winden, wat zij met gemak doet. Eeno gewone muis weegt maar een ons. Een halve penny havermeel, A 1 shilling 3 pence per pak, strekt voor die tot den tredmolen veroordeelden vijf weken lang. In dien tijd maken,zij 110 draden per dag, wat gemiddeld 3850 draden van 55 duim, bijna negen lengten van den haspel, levert. Voor elke afsnijding op do gewone wijze krijgt eene vrouw een penny. Zoo verdient eeno muis In de vijf weken 9 pence, of 7 shillings 6 penco in het jaar. Voor planken 6 pence cn 1 shilling voor machinerie gerekend, schiet cr van elke muis eene jaarlijk- scho zuivere winst over van 6 shillings. Do muizen-werkg t zal een oud leeg huis in huur aragen, waarvan de afmetingen 100 bij 50 voet en 50 voet hoog zijn, dat bij matigo berekening 10,000 muizenmolens kan bevatten, en waar nog ruimte genoeg is voor de houders cn honderden toeschouwers. Als men 200 p. st. rekent,voor huur en opzichters, 10,000 p. st. voor dc oprich ting van machinerie en 500 p. st, voor den interest, schiet er-eeno winst van 2300 p. st. 's jaars over. Wat Londen niet al verslindt. Londen verslindt c-lk jaar 4CO.OOO os sen, 1.800.000 schapen, 509.000 kalve ren, 700.000 varkens, ontelbare hoen ders en 9,800.000 gallons melk. Een gepantserd schfp van hst jaar 153 De voormalige Ridders van St. Jan bezaten reeds een gepantserd oorlogs schip. Dit schip werd in het jaar 15:10, gebouw te Nizza en maakte deel uit van het eskader, dat door Keizer Karei V tegen Tunis werd uitgerust. De beroem de Andreas Doria was bevelhebber dé zer expeditie, aan welke het gelukte Tunis te veroveren. Tot dezen goeden uitslag droeg het pnnlserscMp' Santa Anna niet weinig bij. Het voerde een groot aantal stukken geschut, had driehonderd zeelieden en soldaten aan boord en was bovendien prachtig in gericht. Er was eene kapel, eene ont-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5