NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. fisn Lmisstort Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Dinsdag 4 December 1900. No. 5348 IACtBLAD ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gehcele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 H de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlyk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampcrsingcl 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer dor ÏSedactie 600. Tclofoonnummcr der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit Mad verschijnt dagelijks, "behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 4 Dec. bevat o a.De arbitrage, De strijd in Zuid-Afrika. Kruger te Keulen» Haagsche brief. Verschillende voet. balwedstrijden, liet antwoord van de commissie voordelichtfabrieken en een nieuw voorstel van de Im perial. Politiek Overzicht. Edmond Rostand heeft dunkt ons het best begrepen welke kreet de aiies-domineerende moet zijn bij Krugers komst in Europa, de harts tochtelijke bede om vergiffenis. Die man daar, zegt de bekende Fransche dichter, die met zijn bord rondging waarop de woorden „Pardon pour l'Europe", die heeft het gevoeld, wat aan Kruger aller eerst gesmeekt moest worden. Ver giffenis, voor het Europa der min verheven zielen, der marchandeurs en berekenende diplomaten dat al tijd de zwakken heeft laten onder drukken, de Armeniërs laten doo- den, de Grieken laten vermoorden en nu het arme Boerenvolk laat uitroeien. Met zijn dichterlijke vizie geeft hij dan een teer beeld van den ou den Kruger, de stramme hand zwaar steunend op den schouder onzer Koningin, bij de hoven rond gaand, terwijl zij voor hem spreekt. Als dit nog niet tot geestdrift prikkelt en de vorsten ter hulp doei snellen, dan moet gij terug gaan naar uw land zegt Rostand en dan moet gij de bloemen terugbrengen aan de jonge meisjes, die ze u bo- c:nen zeggen „ik ben niet naar Frankrijk gekomen om woorden op linten geschreven, te ontvan gen", „Tu diras „Laissez-moi. Non (Plus de Cannebière! Assez de Gare de Lyon! Laissez-moi maintenant rentrer (dans ma tanière. Seul et triste comme un lion „Des derniers coups de feu l'echo (des kopjes gronde, Le demier long-torn a tonné... Nous nous sommes battus pour étonner le monde. C'est bien. Le monde est étonné." Het is, dit niet te erkennen baat niet, dichterlijke droomerij, die de kwestie niet verder brengt, maar het. grijpt ons toch diep in 't hart. Vergiffenis voor Europa, dat uit onderling wantrouwen en uit on- derlingen afe-unst geen hulp bieden zal aan den ouden balling en hst onrecht niet keeren. Men schijnt in Duitschland in de regeeringskringen maar pover ge steld op Krugers bezoek. Zondagmorgen kwam te Keulen ait Seri. aan de heerVon Tschirsch- ky und Bögendorff, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister met de mondelinge boodschap, dat hij als vertegenwoordiger van den Keizer en den Rijkskanselier de opdracht heeft ontvangen het vol gende mede le deelen „Zijne Majesteit laat den heer President Kruger zes-gen, dat hij tot zijn spijt bij de reeds gemaak te beschikkingen thans niet in staat is den heer President te ontvangen, en den heer President zijn wensch te kennen geven, dat hij van de voorgenomen reis naar Berlijn zal mogen afzien." De president besloot dientenge volge na eenige dagen rust te heb ben gehouden naar Nederland le komen. Waarschijnlijk vertrekt hij Woensdag naar 's Gravenhage. Frankrijk is wel bereid tot arbi trage, maar wil geen voorstel deen. Van Duitschland heeft de president nu dus niets te verwachten, en Rus land zou het wel willen deen, wan neer van een van beiden steun komt. Maar met dat al komt er dan maar niets van en zal ue president wel ongetroost naar zijn volk kun nen gaan. Wat een macht zou dat zijn, Frankrijk, Rusland en Duitschland, wanneer zc van Engeland eischten arbitreerenden lusschonkomst. Engeland, dit gevaar zeker duchtend, zal zich gaan haasten of ficieel kennis te geven van de an nexatie en dan cle arbitrage-voor stellen als inmenging beschouwen en dus als vijandelijkheid aanmer ken. Waarom toch kunnen de mo gendheden die verwatenheid niet gemeenschappelijk trotseeren?Maar dat strijd tegen cle hooge politiek meneeren Een van dc smerigste streken die in Eng. jingo-hersens kunnen opko men is het voorstel van den kapi talist J. C. Robinson om aan Botha én de Wet zetels in den Wetveven- den Raad aan te bieden, die zal worden ingesteld. Botha r de Wet geven tot nog toe flinke .-oorden on deze laag hartigheid. Zie maar eens Lord Kitchener seinde 30 Novem ber uit Bloemfontein Knox is te Beyersberg on den we°- van de- Weisdorp naar Smithfield slaags geweest met de achterhoede van de Wet. Het gevecht duurde twee uren; toen de flank van de Boeren was omgetrokken, trokken zij af naar het Zuiden en het Zuidoosten. Volgens de laa'.ste berichten is Knox in aanraking met de Wet's strijd macht bij Tafelberg, 19 KM. ten Noorden van Betbulië. Den 2Sen is Settle slaags geweest met Herzog's commando in een kloof bij Wolvekraal. Na hem ver dreven te hebben, bezette hii Luck- hoff. Den 28en werd Boshof 's nachts aangevallen. De aanval werd den volgenden ochtend hernieuwd. De Boeren werden afgeslagen zonder verlies aan Engelsche züde. Paget was den 28sten en 29sten slaags met dc vereenigde comman- do's van Viljoen en Erasmus. Hij dreef hen terug op een stelling te Rietfontein ten N.O. van den Rhe- nosterkop. Overste Lloyd werd ge vaarlijk gewond; 5 officieren en 50 man gewond, 5 man gesneuveld. Voorts verneemt de ..Standard" dat een Boerenkorps van 1000 man in den omtrek van Machadodorp rondzwerft. Zij hebben onderweg tusschen Piggspiek en Bomba ver scheiden wagens met voorraad ver- meeslerd. De Engelschen stellen nu een legerafdeeling samen om Swazi eland schoon te vegen. V/at dat schoonvegen betreft, we weten wat die grootspraak betee- kent. Als men deze berichten, ver- mengel met Engelsche jingo-latijn, leest, komt men tot de conclusie dat de tegenstand nog hevig en ge ducht is en met alle energie ge voerd wordt, en clafc vcorlcopig de kranige Bóeren-generaals nog wel wat anders te doen hebben dan zich te bemoeien met zulke vernederen de, schurkachtige voorstellen als van mijnheer Robinson. IJuitenlandsch Nieuws. Kruger te Keulea. Bij het vertrek van president Kru ger uit Parijs was het station overvol. Het publiek voor het gebouw klom op huurrijtuigen en jubelde: „Leve Kru ger!" maar vooral „Leve dc arbitrage!" Langs dc geheèïe spoorlijn tot de ver sterkingen stond een dichte menschen- menigte die onafgebroken jubelde. Het eerst stopte de trein te St. Quen- tin, ontvangen door een talrijke me nigte belangstellenden, die geestdrif tig den grijzen President huldigden. Ook aan liet grensstation Jeumont was het propvol. Hier werd tweemaal den voorgeschreven tijd stil gehouden. Senator Pauliat, voorzitter van het co mité voor cle onafhankelijkheid der Boeren, en de leden van het comité na men hier niet warmte afscheid van den President. De heer Kruger stapte diep bewogen uit om een woord van afscheid en dank 1c spreken. Iïij bracht dank aan pre sident Lcubet en het ministerie voor de hartelijke ontvangst, aan de Kamer en den Senaat voor de moties, aan cje pers en aan het geheele volk voor de synipathiebetoogingen. Nogmaals sprak hij zijn vertrouwen uit in de rechtvaardigheid van zijn zaak, nogmaals vraagt hij recht: „"Wie schuld heeft, moet door onpartijdige rechters worden uitgemaakt.. Iïij herhaalt wat hij te Marseille heeft gezegd van cle gruweldaden der Engelschen, maar hij gelooft dat niet lord Roberts maar zijn soldaten daar aan schuld hebben. Lord Roberts be loofde een eind aan de gruwelen te maken, maar toch duurden ze voort. Met een door tranen verstikte stem herinnert de grijze staatsman er aan, dat zijn zeventigjarige vrouw nu al leen te Pretoria is. Zij wordt daar door lord Roberts goed behandeld, ..dus heb ik mij als hoofd van mijn familie niet te beklagen." zegt dc president, maar als hoofd van den Staat brandmerkt hij de bedreven gruwelen. Nogmaals zeide daarop do heer Kru ger dank voor de eervolle en de waar dige ontvangst en wenschte toen Frank rijk en zijn regeering heil. Ten slotte seinde de President een dankbetuiging aan president Loubet en voort ging de trein Belgiö binnen. In het eerste Belgische station, Er- quelines, zond de hooge reiziger een te legram aan koning Leopold. Op het per ron, waren veel menschen waaronder vele en hooge militairen. Dc voorzitter van het Brussclsche comité voor de Boeren hield in de Vlaamsche taal een lange loesepraak. President Kruger be dankte, erop wijzende, dat hij welis waar maar een korte reis over Bel gisch gebied doet, maar niettemin dankbaar is voor de betoonde sympa thie. Te Charleroi werden overvloed van kransen en huldigingsadressen aange bodene. Een deputatie mijnwerkers met vaandels, vertegenwoordigende 51)00 ar boiders stond aan het perron opgesteld. Ook hier heerschte groote geestdrift. Te Luik had een menschenzee van op zijn minst 10,000 koppen het stati on overstroomd. De studenten brach ten bloemen aan den president. De geestdrift steeg hier schier tot waan zin. Te Verviers werd Kruger opnieuw ge- hu Uiigd kortom, de tocht van den pelgrim van het recht wordt vc— tge- zet, onder jubelende medewerking van alle volkeren. Op reis door België hoor de men echter naast den kreet „Leve Kruger!" een enkele maal: „Weg met Engeland!" In het eerste Duitsche station Iler- :stiial wachtten vele geestdriftigen clou reiziger op. Bij de aankomst van den den ii in riep een stem uit het volk: „President Kruger leve hoog! De oude grijsaard, die zooveel heeft me degemaakt, leve hoog!" En wederom sprak de president, we derom betuigde hij zijn dank voor de hartelijke ontvangst op Duitschen bo- <1 un, ondanks het vergevorderde uur. Voor het vertrek zond hij ook een tele gram aan Keizer Wilhelm. Te Aken en te Duren een herhaling van de geestdriftige hulde. Ook daar stonden de stations vol. In Aken voeg de de Nederlandschc consul zich bij den president in den trein. Eindelijk stoomde de trein het sta tion te Keulen binnen, begroet met luid hoera-geroep van een overgroote me nigte. Een comité uit de inwoners, in derhaast gevormd, ontving den presi dent en geleidde liem naar het Dom- hotcl. Langs den geheelen weg was een talrijke menigte uit alle standen saam- gestroomd, ondanks het middernach telijk uur. Voor het hotel werd een serenade ge bracht door een zangvereeniging en de president moest eenige malen op liet balkon verschijnen. Hoewel hij zeer vermoeid is, gevoelt de heer Kruger zich wel, gesterkt dooi de sympathie die hem allerwegen be toond wordt. Stadsnieuws HAARLEM, 3 Doe. 1900. Slukken, van den Gameente raad. De SteeDhouwersvereeniging „Een dracht maakt Macht" alhier, afdeeling van den Nederlandschen Stccnhou- dersbond vraagt in een adres aan den Raad, om in de bestekken voor den bouw der gemeente-lichtfabrieken voor te schrijven, dat het bcnoodigde stean- houwwerk, hetzij van hardsteen of zandsteen, moet worden verricht op de terreinen van den bouw of in de werk- nlaatsen van Nederlandsche patroons. B. en W. geven in overweging in deze eene beslissing in afwijzenden zin te geven. Inwilliging zou groote kosten ten gevolge hebben. Bovendien meenen B. en W. dat het niet op den weg der ge meente ligt voor één speciaal vak een voorschrift als lief gewenschte te ge ven. En de gemeente zou om der wille van do Nederlandsche industrie in het algemeen vervoerkosten moeten beta len voor materieel dat voor de gemeen te geen enkel nut heeft. Het hoofdbezwaar van B. en W. is echter dat er niet veel tijd meer voor is. Het tijdige afwerken van dc fabriek zou er door in de waagschaal worden gesteld. Echter verklaren B. en W. zich be reid om met den eventueelen aanne mer van den bouw der lichtfabriek in overleg te treden, om aan den uitge sproken wensch zoo mogelijk tegemoet te komen. De Commissie van Bijstand in het beheer der openbare werken geeft den Raad in overweging het voorstel van B. en W. in zake liet verzoek van R. Key en P. Kuiper om vergunning tot hot uitvoeren van werken, benoodigd voor liet bebouwen van gronden, gele gen in de gpmeenle Heemstede en be- hoorende tot de buitenplaats „Bosch en Vaart" aan te nemen, doch: C. Te bepalen, dat zoolang de gron den op de bij dit besluit behoorende tcekening aangeduid niet zullen be- hooren tot het grondgebied der ge meente Haarlem, voor de liiervoren sub A genoemde vergunningen door de tegenwoordige eigenaren dier gron den of hunne rechtverkrijgenden jaar lijks in de maand Januari aan de ge meente Haarlem moet worden betaald een bedrag van f 50.voor elk perceel, hetwelk zich op den eersten dag dier maand op bovenbedoelde gronden be vindt of waarvan de bouw voor of op laatstgemeld tijdstip was aangevangen en voorts binnen één maand na den aanvang der bouw van elk nieuw per ceel op die gronden telkens een gelijk bedrag van f 50.voor elk nieuw perceel. In deze voorwaarde zullen de be trokken eigenaren een prikkel vinden, om mede _te werken tot eene betere grensregeling. Aan dc vergunning tot hot dempen van de sloot tusschen de Schouwtjes laan en het land van „Bosch en Vaart" zou naar het oordeel der commissie dö volgende voorwaarde moeten worden verbonden: dat de Schouwtjeslaan, waaronder wordt begrepen de strook grond, gele gen tusschen de gronden van de bui tenplaats „Bosch en Vaart" en den noordelijken berm dier laan, door en voor rekening van adressanten ovcr- eenkomstig de door B. en W. van Haar lem te geven aanwijzingen van riolee- ring en bestrating worde voorzien over de gebeele lengte van de te bebouwen gronden. Ten slotte stelt de commissie voor do bepaling van hot ontwerp-besluit sub C te vervangen door het navolgende: D. Te bepalen dat de hiervoren om schreven vergunningen vervallen, in dien niet binnen drie maanden na d® dagteékening van dit besluit door de aanvragers nan B. en W. van Haar lem zal zijn ingelevord de schriftelijke verklaring van al de eigenaren der op de bij dit besluit behoorende tcekening aangeduide terreinen, dat zij zich, zoo voor zich zeiven als voor hunne recht verkrijgenden, verbinden tot naleving: van de bij dit besluit gestelde voorwaar-' den." Eindelijk zou de comm. in do eerste zinsnede van sub A II het woord „her* meiwater" wenschcn te vervangen door de woorden: „bezonken menagewater en hemelwater." De commissie van voorbereiding voor de oprichting der gemeente-licht fabrieken antwoordt op het voorstel van don heer van de Kamp. Voor van daag volstaan wij met het volgend® uittreksel daaruit. De commissie wijst er op, dat de eer ste raming slechts globaal was. De fa briek, zooals die door den heer van dor Horst werd gedacht, kan niet voor het genoemde bedrag gebouwd worden. Ten bewijze daarvan legt de commissie eenige cijfers over betrekkelijk de fa brieken te Arnhem en Zurich. Boven dien ls het ijzer thans duur. Evenwel zal de toepassing van uitvindingen, welke de bouwkosten verlagen, eene groote verlaging der exploitatiekosten tengevolge hebbon. Bij de vroeger ra ming is geen rekening gehouden met de nader noodig gebleken grondaan-. koopen. Ook het bedrijfskapitaal is te laag geraamd, terwijl de kosten van voorbereiding geheel over het hoofd zijn gezien. De commissie bestrijdt de meening van den heer van de Kamp, dat er gunstige resultaten te verkrijgen zou den zijn, wanneer wordt uitgesteld. Kan 1 Januari 1903 nog geen gas wor den geleverd, dan zou de concessie moe ten verlengd worden. En voor hoelang? Telkens zal men toch weer voor de zelfde vraag komen, terwijl de Imperial zoolang de voordeelen geniet. Ook zou de gemeente bij nadere onderhande lingen gi heel aan de I. C. G. A. zijn. overgeleverd. Gaarne vestigen wij de aandacht op den uitverkoop van den heer A. Well, die van de Kruisstraat naar de Groote Feuilleton. Naar het Duitsch. ?0) Mij? Neen! stameldejiij. Wat iou me zijn overkomen? Ik weet aiets. Ik was alleen maar aan het ivandelen daar ginds. De richting, dl© hij met haastig uitgestreklen .rm aanwees, was niet dezelfde van 'waar Edith hem had zien aanko- nen. Maar zij kende de oorzaken *an zijn opgewonden, verstoord uiterlijk en ze hechtte aan deze omstandigheid dus geen beteekenis. Heb je het schot gehoord, dat mgeveer tien minuten geleden in 4et park is gevallen? Ik was dwaas venoeg me over dat schot ongerust fe maken omdat ik wist dat je bui len v/as. Heel dwaasja Werkelijk, *eel dwaas, bevestigde Prosper met vn zonderling, vrees verwekkend lachje. Ik heb niets van een schot lehoórdwaarachtig... in 't ge- leel niets! En al had ik het ge hoord, wat had ik er dan mee te maken? Geloof je dan misschien dat ik geschoten hebik? Edith greep zijn hand, die voch tig en ijskoud was als de hand van een doode. Wel neen, hoe zou ik dat nu denken! Maar je bent ziek, Pros per! je hadt niet zoo lang in de avondlucht moeten ronddwalen. Beloof me dat ;e je nu dadelijk ter rust zult begeven. Morgen heb ik dan veel met je te spreken. Ja, ja, morgennu echter niet! stemde hij schielijk toe. Ik ben doodmoe... en je hebt gelijk... ik had niet zoover moeten ronddwa len. Want je moet me gelooven, Edith, ik was ver weg, heel ver. Hoe zou ik daar ginds iets van een schot hebben kunnen hooren Dat was onmogelijk, eenvoudig onmo gelijk. Zeker, Prosper, en in het schot stellen wc nu ook in 't minst, geen belang meer. - Natuurlijk niet 1 Het zal Fa bian geweest zijn. Op deze woorden liet hij een zonderling lachje volgen, een heesch, onnatuurlijk lachen, dat Edith met bezorgdheid vervulde ten opzichte van den toestand van zijn zenuwen. Je gaat nu slapen, drong ze aan en trok hem geheel in huis, en ik zou je aanraden om een chloral- poeder in te nemen, die je laatst zoo goede diensten heeft bewezen. I-Iij knikte toestemmend, terwijl hij zich gereed maakte zonder haar go eden nacht te wenschen de trap op te gaan. Slapenja, slapen dit wa ren de eenige, onduidelijk ge mompelde woorden, die Edith nog van hem hoorde. ELFDE HOOFDSTUK. De bediende schrikte uit den slaap wakker. De moeheid had hem overweldigd, toen hii. op een stoel naast zijn bed gezeten op den te rugkeer van den baron en het wel bekende schelletje wachtte, waar mede Erwin gewoon v/as hem te roepen. Het kan tusschen tien en elf uur in den avond geweest zijn toen hij insliep en nu drong het vale ochtendlicht reeds ziin kamer binnen. De jongeman schrikte want er was niet aan te twijfelen of hij had in zijn slaap het bellen van den baron niet gehoord. Daar aan het ongeluk nu een maal niets viel te veranderen en h" op dit oogenblik het aan zi:- sla perigheid te wijten plichtverzuim niet kon goed maken, bedacht de man dat het maar 't beste was den ongemakkelijken stoel met het bed te verwisselen ën zijn e-eradbraak- ten leden nog eenige uren van wer kelijke rust te gunnen. Een herhaald sterk gekrab aan de deur van zijn kamer wekte hem opnieuw. Nu scheen de zon reeds helder het venster in en in het slot was het al levendig. Vlug sprong de bediende op, trok snel zijn klee- ren aan en opende de deur voor den vroegtijdigen bezoeker, die zijn gekrab om binnen lo worden gela ten steeds harder voortzette. Kom, Tyras, waarom ben je er nu juist vandaag zoo o pgesteld mij het eerst goedenmorgen te wen schen? vroeg hij. Hij streelde den prachtigen St. Bernardshond, die den overleden baron had toebehoord en nu in 't bezit van diens kleinzoon was overgegaan, vriendelijk over den kop. Wil je ms al vooruit troosten over het onweer dat los gaat bar sten? Nu, mijn hoofd zal het me wel niet kosten. Do hond zag hem met zijn slim me oogen, die een biina mensche- lijke uitdrukking hadden, aan en liet een zacht gejank hooren. Toen wrorhij zich weer door de even openstaande deur en bleef buiten in de gang staan wachten. Wonderlijk bromde de knecht. Is het niet net alsof hii gezonden was om me te halen? Nu, ik ma? jne dan ook eigenlijk wel een beetje haasten. Hij voltooide zoo vlug mogelijk zijn toilet, maar toen hij nu zi;n kamer verliet had hii alle moeite den hond te beteugelen, die, luid blaffend, met groote sprongen voor hem uitliep. Wat zou Tyras vanochtend toch schelen, zei hoofdschuddend het kamermeisje, toon zij langs kwamen. Zoo rent hii nu zeker al een half uur de gangen en trappen op en neer. Hij is ook al jankend tegen me opgesprongenzcodat ik hang werd en dacht dat hij dol was geworden. En iets bijzonders moet het toch zeker beteeken en. Het zal wel moeten beteeke- nen dat hij iets op z:m geweten heeft en iedereen nu wil liefkoozen en vleien opdat de straf misschien wat milder uitvalt. Maar zeg toch eens, Mina, heb je niet gehoord wanneer gisterenavond de baron thuis is gekomen? De kleine keek voorzichtig om zich heen en fluisterde den vrager, met wien zij sedert haar indienst treding altijd een weinig gekoket teerd had, zacht in 't oor Hij is in ;t geheel niet thuis gekomen. Wat zeg je daarvan, Ru- dolf? Nu, antwoordde de knecht, die van een zwaren last ontheven was, waarom zou de baron z»;n tijd niet met mijnheer Prosper verbabbeld kunnen hebben en daarna te moe zijn geweest om den langen weg door het park naar huis af to leg gen? Jelui, vrouwen moet er na tuurlijk dadelijk weer heel wat verschrikkelijks van denken! Het meisje bloosde en wendde zich om ten einde aan haar werk voort te gaan. Toen Rudolf, wen- schend zijn eenigszins ruwe opmer king goed to maken, vriendelijk vroeg of het dan zoo heel zeker was dat de baron niet naar huis was gekomen, liet zij hem zijn onvrien delijkheid van zooeven boeten door kortaf snibbig te antwoorden dat hij zich maar zelf moest overtui gen; de slaapkamer vanvden baron.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1