Tweede Blad, behoorende bij ^Haarl!emvs D^gblnd" van VToonsilag 5 Dec. 1900. Ho. 5349. Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent Een duitsch Koloniaal legu op komst. Een vergecfsch be roep van den Rijksdag op de Regeering. Toten Sonntag BERLIJN, 29 Nov. 1900. Tn zijn lange redevoering bracht Be- bel de vorige week in den Rijksdag ter loops een onderwerp op het tapijt, dat vroeg of laat behandeld zal moeten worden. Hij zeide Ik ben er vast van overtuigd, dat eer we een jaar verder zijn, een wetsontwerp aangaande een Koloniaal leger bij den Rijksdag is in gekomen 1 Na de rede, die ik gisterenavond in den Kolonial Verein over „de eischen, welke aan koloniale legers gesteld moe ten worden", gehovcd heb, geloof ik dit ook. Redenaars als de luitenant-gene raal Von Keiler, sprekende voor een publiek als de leden van den Kolonial Verein, waaronder zich vele officieele personen bevinden, zijn als het ware de officieuse pioniers, die voor de re geering het terrein moeten verkennen. Toen een paar jaar geleden met man en macht gewerkt moest worden om voor de marinewetten propaganda te maken, trad de tot dat doel opgerichte „Deutsche Flottenverein" met veel suc ces als politiek „commis-vcyageur" op, welke overal in den lande „Wan- derredner" uitzond. Na veel inspan ning werd de meerderheid van den Rijksdag voor het doel gewonnen. Het voorbeeld van den Flottenverein vindt navolging bij den Kolonialverein welke nu als een ijverig politiek agent, die met zijn tijd meegaat, het geëerde publiek met zijn nieuwste artikelhet Koloniale leger, wil bekend maken. Voorloopig schijnt het Duitsche pu bliek nog niet dadelijk te willen toe happen in de nieuwe spijs, die het wordt voorgezet, want het auditorium bestond voor negen-tiende uit officie ren van leger en vloot, die wellicht niet eens allen vrijwillig kwamen luisteren. Generaal Von Keiler behandelde ach tereenvolgens de Koloniale legers der drie groote koloniale mogendheden Engeland, Frankrijk en Nederland, en stond natuurlijk het langste stil bij En geland. Wanneer er vroeg of laat spra ke zal zijn van de organisatie van een staand Duitsch Koloniaal leger (op het oogenblik heeft Duitschand in zijn Ko loniën alleen een z. g. „Schutztruppe" van pL m. 2500 man), moest men, vol gens spreker, het systeem van Frank rijk volgen en het Koloniaal leger op dezelfde wijze inrichten als de Fran- •che marine-troepen. Tot Nederland overgaande, toonde de generaal aan, dat ons Indisch leger juist voldoende is om den Archipel in toom te houden, doch dat er van ge noegzame spoedige reserve uit het moederland geen sprake kon zijn dat de Nederlandsche vloot niet bij machte is, zich tegen een van de groote mo gendheden staande houden, zoodat Holland machtelooc is, wanneer de een of andere mogendheid zich van de rij ke Kolonie wild» meester maken, daar bet op den grooten afstand tusschen moederland en Koloniën nergens rust punten of kolenstations heeft. De groote mogendheid, die de hand wil leggen op de Nederlandsche Kolo niën, zal daarin zonder veel moeite slagen ongeveer met deze woorden ging spreker tot een ander thema over. D.i generaal liet echter niet na, een kleine pauze op deze zinsnede te laten volgen, om daaraan als 't ware meer kracht bij te zetten. Een dergelijke beschouwing over do tweede Koloniale mogendheid Holland in een officieuse vereeniging als de Deutsche Kolonialverein voor oen audi torium van bijna uitsluitend officieren en uit den mond van een luitenant- generaal mag, dunkt me, niet te licht vaardig opgevat worden. Ik kan dan ook niet nalaten, hierop uitdrukkelijk do aandacht te vestigen in dezen tijd van roof politiek. Wanneer ooit de nood aan den man komt en de een of andere mogendheid zich van onze koloniën wilde meester maken, zouden wij alleen staan en op niemands huip mogen rekenen, even min als Transvaal. „Zouden wij dan gereed zijn om den aanval af te slaan?" In den Rijksdag heerscht nu de stil te na den storm. Nu de algemeene de batten over de aanvraag der regeering tot het verleenen van het suppletoir krediet voor den Chineeschon oorlog op voorstel van graaf von Bulow geslo ten zijn en de aanvraag tot nader on derzoek aan de afdeelingen is verzon den, is de belangstelling van het groo te publiek voor de openbare zittingen plotseling tot onder nul gedaald. De loge van de diplomaten en de groote tribune voor het publiek, die de vorige week dag aan da* dicht bezet waren, zijn nu grootendeels verlaten. In de publieke tribune zitten r. - - bi«r en daar enkele toehoorders, doch komen niet op de kosten," d-tar vo rn- loopig beneden in de zittingzaal, waar de opkomst dezer dagen ook al bitter slecht is, geen interessante debatten tusschen rege.ering en oppositie te ver- Wachten zijn. De krediet-aanvraag van 152 mlllioen Wordt nu in do „Kommissionen" onder zocht. In deze, niet voor het publiek toegankelijke „afdeelingen" zal nog toenig hartig woordje en menige bedek- ie hatelijkheid vallen, alvorens de aan vrage weer naar de openbare zitting verwezen wordt om na tweede- en der- do lezing te worden goedgekeurd. Do wet verlangt, dat olk ontwerp drie maal „gelezen"' wordt, alvorens te kunnen worden aangenomen. Dit ge schiedt steeds in de openbare zittin gen, doch in de „Kommissionen," die ongeveer eorrespondeeren met de „af deelingen" in onzo Tweede Kamer, wordt het eigenlijke werk gedaan. In de openbare zittingen spreken do verschillende woordvoerders hoofd zakelijk voor hunne kiezers. Het is dan mef-jUl een rbeWisch spiegelgevecht. Het maakt op z'n zachts', gesproken een zo iderlmgen indruk, wanneer men ziet, hoe de regeering aan den e&tten kant allesbehalve „knausert" om geld uit to geven voor den Chinee- schen oorlog en op een mlllioen meer of minder niet ziet, terwijl zij aan den anderen kant tioof blijft voor allo voor stellen van den Rijksdag om de ge brekkige militaire pensioenwet te ver anderen. Ofschoon do interpellatie van graaf Oriola door de woordvoerders van alle partijen, van de Sociaal-demo craten tot de conservatieven, onder steund werd, had zij geen succes bij do regeering, die bij monde van den staatssecretaris van financiën ver klaarde, dat er geen geld disponibel was. Wat gaan de invalide geschoten sol daten de regeering ook aan! Zoolang ze gezond aan lijf en leden zijn, mogen ze voor h m „vaderland" goed en bloed offeren, maar wanneer ze in dienst van de*, staat lam en kreupel zijn ge schoten, laat het „vaderland" hen vrij wel aan hun lot over. Is de staat dan niet zedelijk verplicht, voor de invaliden te zorgen/ Wel neen, zeg', de Duitsche staat, die zieh met sentimentaliteiten niet op houdt, en zijn geld no -dig heeft om den kanonnenkoning Krupp, sinds kort Wirkliche Geheime Rat met den titel van Evcellenzl nog rij ker te maken wel neen, „lasst sie bett- eln, gehea, wenn sie hungrig sind!" Dat doen de arme drommels, die van hun armzalig pensioentje niet kunnen leven, dan ook al sinds jaren. Sommi gen la-ij gen een postje hier of daar als portier en eten het genadebrood, maar vele oudjes, verminkt in den Fransch- Duitschen oorlog, helen hiin armzalig j kostje op, door met een harmonika of met een oud draaiorgeltje den boer op te gaan. Andere ongelukkigen, met slechts één arm of één been, zitten bij mooi weer op druk begane punten buiten de ste den tegen een boom en draaien met de eenig overgebleven hand het orgeltje, dat een klagend, zwak geluidje geeft. Een toonbeeld van menschelijke el lende! De woordvoerders van alle partijen van den geheelen Rijksdag zijn op dit ééne punt eensgezind en praten als Brugman om hun een billijker schade vergoeding te doen toekomen, doch de Staat, alias de Regeering, kent geen pië teit en houdt de hand op de geldkist, om er straks wellicht een flinke greep in te doen, om het Duitsche Koloniale leger tot stand te brengen In tegenstelling van den Duitsehen Staat als geheel genomen, is de Duit sche Staatsburger als individu alles behalve wars van piëteit. Daarvoor be hoeft men slechts de kerkhoven van alle gezindten te bezoeken. Verleden Zondag Totensonntag stroomden den geheelen dag duizenden en dui zenden naar de verschillende kerk hoven, om de graven van overleden familieleden en vrienden met kransen en bloemen te versieren. Ik heb ditzelfde verschijnsel op vele plaatsen in het buitenland, in Parijs, in Praag, in Leipzig en hier waargeno men. Men mag hiervan denken wat men wil, men moge er tegen aanvoeren, dat een pelgrimstocht „en masse" naar de kerkhoven op een bepaalden dag, om ten aanschouwo van vrienden en be kenden bloemen neer te leggen op 'o graven van familieleden en van vrien den, onwillekeurig aan het spreek woord doet denken: „wie aan den weg timmert heeft veel bekijks" er blijft toch altijd nog een goede kern over. Wanneer ik de met kinderlijke pië teit fraai onderhouden graven, bezet met bloeiende planten en zorgvuldig schoon gehouden klimop, in 'n Duitsch kerkhof zie, met zijn vriendelijken aan leg en mooie lanen, moet ik altijd aan het koude, ontzettend nuchtere, ver waarloosde kerkhof van mijn vader stad den Bosch in Ortlien denken, dat gedurende de lange wintermaanden aan drie zijden in het water ligt en met de kale, hooge peppels rondom zulk een treurigen indruk maakt. De vergelijking moet dan wel ten voox-deele van het Duitsche kerkhof uitvallen. Binnenland. HAAGSCHE BRIEV e N. Nu het uitgemaakt ls, dat president Kruger de volgende week nog niet in de residentie komt, kan men op z'n ge mak verder plannen ontwerpen voor de ontvangst van den waardigen grijs aard. Het aanvankelijk plan ziet er wel aardig uit: weinig toespraken, veel gezang, een betooging van vereenigin- gen, een eerewacht van uitgeweken Zuid-Afrikanen, een ovatie, met echt jeugdigen gloed, van schoojongens. Zij hoorden er bij, want zij waren het ook, die in 1884 den President een huldebe-i tooging brachten. Mij dunkt, ik zie den heer Kruger nog staan op het balcon van hetzelfde Hotel des Indes waarin hij nu zijn intrek zal nemen. Naast hem aan de eene zijde de gToote figuur van generaal Smit en aan de andere zijde ds. Dutoit., de man die later naar het Engelsche kamp is overgeloopen. Het was avond: fakkels wierpen flikke rend licht omhoog en tot de vertegen woordigers der Z. A. Republiek rezen de klanken op van frissclxe jonge stem men. dl©, door koper begeleid de cou pletten van „Do Vierkleur' deden höo- ren. En ik hoor nog. boven in den sa lon, den zvaron klank van Krugers stom tot een deputatie dor jongens, ge wagende van zijn ingenomenheid met hun hulde en belovende om hun groe ten over te brengen aan da „penkop- pen" (de aankomende jongens met stei le haren) in'Traxxsvaal. Ik zie nog den breeden glimlach op het. breede gelaat... President Kruger was toen in bijzonder opgewekte stemming. Tempora mutan- tur! Zal het hem weder vergund wor- deix het rouwfloers van zijn hoogen hoed te verwijderen? Misschien. De dikwerf miskende di plomatie schijnt thans krachtig te wer ken en de mogelijkheid is niet langer uitgesloten, dat een aanbod van be middeling, eventueel van onze Ko ningin uitgaande, zou worden gerug- gesteund door enkele groote mogend- beden. Ware dat zoo ons tegenwoor dig Kabinet kon niet op waardiger wij ze zijn loopbaan in dit vierjarig par lementair tijdvak besluiten. Bij voor baat is de Min. van Buiteixlandsche Zaken intusschen schadeloos gesteld voor de vaak onverdiende cxïtiek waar aan hij heeft blootgestaan. De voor treffelijke rede van den heer Kerdijk, bij het algemeen begrootingsdebat, of schoon grootendeels gericht tegen het ministerie, bracht den Min. rechtmati ge hulde voor zijn beleid in zake Z. A. en de in Iangexx tijd in de Kamer niet vernomen bravo's van alle banken, moeten den bewindsman van ons fo reign office aangenaam in de ooren hebben geklonken. Kon ik ook maar eens bravo roepen voor ons gemeentebestuux*. Maar het heeft er nog niet veel van. Dat dr. Ninck Blok, de directeur onzer 3jarige H. B. S. tot directeur1 van de oude 5- jarige werd benoemd, lag, na het ge beurde, voor de hand. Niet echter dat de voordracht daar toe alleen zijn naam droeg en dus strij dig was met de wet. Een der bezwaren kwam op het laatste oogenblik vragen hem in aanmerking te brengen, maai de Raad ging op dat vex-zoek niet in. Had hij het wèl gedaan, de schijn ware althans gered. Nu heb ik reden om te vermoeden, dat de Min. van Binnenl. Zaken het betreffend Raadsbesluit niet zal goedkeui-en, al zal dit dan ook eenig bezwaar opleveren, omdat niet alleen de Haagsche maar ook andere gemeenteraden in dit opzicht vaak te gen de wet hebben gezondigd en nog zondigen. Ik zondig niet tegen de waar heid, wanneer ik zeg, dat de Dinsdag a. s. plaats hebbende gemeenteraads verkiezing, ter voorziening in een va cature, maar matige belangstelling verwekt. De anti-liberalen hebben zich vereenigd op den heer de Wilde, re dacteur van „De Hollander" een zeer ijverig en bekwaam man. De vrijzinni gen zijn het als naar gewoonte oneens; de oud-liberalen propageeren Jhr. Bee- laerts van Blokland, schoolopziener, de overigen den heer van der Kemp, vroeger directeur van onderwijs in Ned. Indië. En de eigenaardigheid dcet zich dus voor dat de voorstanders der openbare school tusschen twee mede standers de keuze hebben tegenover den beslisten tegenstander van het openbaar onderwijs. Maar nu kan ook weder zooveel te gemakkelijker be waarheid worden het spreekwoord van de tweo honden en het been. Misschien kan dat ook gelden van de concurrentie der groote bladen de kleinere hopen het althans. Maar tot nu toe schijnt die hoop niet verwerke lijkt te worden en profiteert het publiek gretig van de gelegenheid om de groo te bladen te lezen, die bij stapeltjes in de Haagsche brievenbussen te recht ko men. Kosten: nihil dus bijzonder goedkoop. Straks komt de Nieuwe Cou rant er nog bij. liet publiek profiteert er van in materieelen zin. Met St. Ni- kolaas voor de deur, is er een massa pakpapier noodig! IL A. GANUS Jr. Hofbericht. De Luitenant-Generaal, Adjudant- Generaal en Chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin en de Oppar-Cei"emonieme«ster van Hare Majesteit do Koningin hebben de eer ter kennis te brengen van allen, die wenschen te worden toegelaten tot eene cour van gelukwensching, te hou den door Hare Majesteit de Koningin bij gelegenheid van Hoogatdezelver verloving in het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage, op Dinsdag 18 Decem ber a, s., dat zij verzocht wórden zich in te schrijven op de lijsten, welke ter toekening zullen zijn gelegd in boven genoemd paleis van af 3 tot en met 10 December a. s., dagelijks van des voor middags 10 tot des namiddags 4 uur. Op laatstgenoemden datum zullen de lijsten definitief worden gesloten. Tot de cour die zal worden bijge woond door Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, kunnen worden toegelaten autoriteiten, parti culieren en deputatién uit de provincie Zuid-Holland. Particulieren, die niet te voren aan Hare Majesteit do Koningin zijn voor gesteld, kunnen tot deze cour niet worden toegelaten. Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht, dat afzonder lijke lijsten zullen worden neergelegd voor lxeeren. officieren van de dienst doende schutterij en van zee- en land macht, en dat voor de goede regeling der cour noodig is, dat door de offi- ciei-en alleen op deze lijsten worde geteekend. Officieren van de rustende schuttel-ij en gepensionneerde officiex-en, voor z.ooverro zij do cour in uniform wenschen te bezoeken, zullen met de actief dienende officieren worden ont vangen, en worden derhalve verzocht zich in te schrijven op de lijsten der heex-en officieren, in de vorige alinea bedoeld. Het is in het algemeen bepaald noo dig, dat alle ingeschrevenen die eenige betrekking vervullen, deze op de in schrijvingsbiljetten ver: n 1 d etu liet uur waarop de Cour door Hare Majesteit de Koningin zal gehouden worden, zal later in de „Staatscou rant" vermeld worden. Alle tot de Cour toegelatenen zuilen inooten gekleed zijn in gala ambts- costuum of uniform voor hen die dit bezitten, voor de overigen zooveel mo gelijk, rok en witte das. (,»St. Ct.") Voor het diner ten Hove op Maandag 3 December waren uitgenoodig de vlag en opperoffïcieren te 's-Gravenhage xn functie, alsmede de adjudanten i. b. d. van Hare Majesteit de Koningin, van dienzelfden rang. H. M. de Koningin-Moeder wöèn - Zondagochtend de godsdienstoefening bij in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, onder gehoor van ds. Ivnottnerus. Onlangs werd te Groningen door den betaalmeester aldaar aan twee robben- vangers (vader en zoon) op de Wad den, ruim 500 gulden uitgekeerd voor het dooden van zeehonden. H.M. de Koningin zal Dinsdag 18 December ten paleize in de residentie, ter gelegenheid barer verloving, een cour van gelukwensching houden voor corporatiën, particulieren en deputa tién in Zuid-Holland. Het cour zal worden bijgewoond door Hertog Hen drik. 's Avonds zullen de dames ont vangen worden. Ook de heer Grobler, onder-staats secretaris van buiteulandscho zaken der Z.-Al'r. Republiek, is ui. Parijs in Den Haag aangekomen. Hedenoch tend vertrokken de heeren Wolmarans, Grobler, en De Bruyn naar Duitsch- land. De heer Wolmarans keert in ge zelschap van den President te 's-Gra venhage terug. Ook te Antwerpen heeft zich eene commissie gevormd voor het nationaal huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin. De commissie bestaat uit de heeren Van der Hoop, consul, waarne mend consul-generaal, voorzitterVan den Berg, president van de Ned. Ver eeniging tot Hulpbetoon, penningmees ter Van Haaren, Roomsch-Katholiek geestelijke; dr. Van Grietlxuijzen, pre- diktnHirsch, Israëlitisch geestelijke; Kortman, president van de Holland- sche Club Wagner, predikant. De verpleegsters J. Boogh en W. de Jonge, door het hoofdcomité van het Roode Kruis aangewezen tot verster king van het personeel der ambulances begeven zich Maandagochtend per Staatsspoor van hier naar Napels, om zich aldaar den 6en December in te schepen voor Zuid-Afrika. Op het initiatief van den Ned. consul te Smyrna, jhr. De Sturler, is door de Hollandsche kolonie aldaar f 268 bij eengebracht voor de krijgsgevangenen op St. Helena en op Ceylon welk be drag door het hoofdcomité van het Roode Kruis ter beschikking is gesteld van consul-generaal Snethlage te Am sterdam, om de gift aan haar bestem ming te doen beantwoorden. In de weilanden onder het Friesche dorp Haskerdijken zijn 49 schapen door honden bij nacht verscheurd. De vee houders aldaar hebben nu eene klacht ingediend bij den officier van justitie te Heerenveen, om beter toezicht te krijgen. Huwelijk der Koningin. De wetsvoordracht in de Grondwet vereischt betreffende het huwelijk der Koningin moet zoo goed als gereed zijn om aan de Staten-Generaal te worden aangeboden. Eene regeling omtrent een dotatie of apanage aan den aanstaanden Hertog- Gemaal, zou niet te verwachten zijn. Z. A. S. M personeel. Met ingang van Zaterdag 11. is thans het eerste gedeelte van het N. Z. A. S. M. personeel (hetwelk in 1S98 eerst zijn vaste aanstelling bij de Mij. ontving) eervol ontslagen. Voor hen hebben nu alle inkomsten opgehouden. In ver band hiermede vestigt het Bondsbe- stuur bij vernieuwing de aandacht van heeren werkgevers op het aanvraag- kantoor van den Bond te 's-Gravenha ge, Nieuwe Uitleg 17. Maandagavond a. s. vergadert het Bondsbestuur al daar ter bespreking van de ontvangst van president Kruger in Nederland en met betrekking tot de omstreeks de helft dezer maand te houden alge meene ledenvergadering in de stad Utrecht» Moordaanslag te Dordrecht. Vrijdagavond werd te Dordrecht in de Groote Spuistraat een moordaan slag gepleegd. Bij bewoners dier straat had. de 4S-jarige echtgenoote van den bierhuishouder A. de Jong te Dubbel dam sedert jl. Maandag intrek geno men, omdat zij voortdurend het slacht offer was van mishandelingen door haar man. Gisteravond kwam haar man haar in de Spuistraat opzoeken en wist do woning binnen te dringen en, na met zijn vrouw een gesprek te heb ben gehad, trok hij plotseling een geo pend mes en bracht haar daarmede drie steken toe. Onmiddellijk werd de vrouw, na bediend te zijn, naar het gasthuis overgebracht. Haar toestand is gevaarlijk. Zatermorgen leefde zy nog. Do 43-jarige dader is Vrijdag avond gearresteei'd en heden ter be schikking van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Het mes, waarmede de daad werd gepleegd^ is nog niet gevonden. Aoademisclie examens. Amsterdam, Bevorderd tot arts de lieer W. F. Kroes en A. J. II. Lasance, geb. te Amsterdam; J. Knegtering te Emmen en P. van Gordt té Rotterdam. Naar men verneemt, zal de lieer Pott, consul der Nederlanden te Lourenco Marquez, zich den 17en December a.s. aldaar inschepen voor zijn reis naar Nederland. Groningen. De heer M. Kamerling hoeft niet goed gevolg het theoretisch geneeskundig examen afgelegd. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer J. B. Bruins, cand.-arts. geb. te Saaxumhuizen. Bevorderd tot arts de heer L. Schou ten, cand.-arts, geb. te Berg en Ter- blijt. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer C. R. A. li i jsvogel, geb. te Rotterdam. Leiden: Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechten de heer J. H. Warren. Bevorderd tot arts de heer J. R. Jor- daar» Leiden: Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. A. Eige- man geb. te Leiden, op proefschrift: „Eenige beschouwingen over hel be vel, voornamelijk uit militnir-strafrech- telyk oogpunt" Utreecht Doet Geneesk. de heer G. A. van den Berg Theor. Geneesk. 2 de heeren P. E. G. v. d. Heijden en S. Sjollema. Cand. Rechten de heer P. J. W. Bieter. Cand. Theol. 2 do heer J. Pannebakker. Aanv. ex. Dier- cn Delf- stofk. de heeren J. C. Eismn en J. A. J. F. Paro. Bevorderd tot semi-arls de heeren F. J. P. Moquette en J. H. Akkerman. Bevorderd tot arts de lieer J. Groen. Atjeh. Uit Kotaradja seint men aan het „N. v. d. D.": „Toekoe Tji Samalanga met familie leden onderwierp zich te Lhosemawa." De correspondent van de N". R. Ct. te Batavia seinde onder dagteekening van Zondag Toekoe Tji Samalanga, Toekoe Moe- da Samalanga en Toekoe Moeda Pou- dada hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven aan den controleur van Lho Semaweh. Het blad teekent hierbij aan: Dit telegram is van belang met het oog op den toestand in Samalanga. In Mei van dit jaar heeft T. Tji Samalan ga zich bij de partij van het verzet in Atjeh aangesloten. Toekoe Moeda Peudada heeft zich later bij Tockoe Tji Saxnalanga aange sloten. Peudada is eene aan Peusan- gan grenzende onderhooriglieid van Samalanga. Nederl Zuid Afr. VTeenigiw. Het totaal der thans ingekomen gif ten bedroeg op Zaterdag 1 December f 1,234,753. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Te Valcnzia hebben 1400 schoenma kers het werk gestaakt. Letteren en Kunst. De titel van Siegfried Wagner's nieuwe opera, die eerst zoo lang geheim is gehouden, luidt „Herzog Wildsang". Dit werk zai nog dezen winter te Mün- chen en daarna te Leipzig voor het voetlicht komen. Agnes Sorma. Na haar terugkeer uit het Oosten speelt Agnes Sorma in het Raymund- theater te Weenen en te Boedapest van 21 December tot 4 Januari. In Februari komt zij, zooals do lieer Schürmann uit Kcnstantinopel schrijft weer naar Nederland en zal te Amster- da mvier, te 's-Graveixhage en Rotter dam twee, te Arnhem, Haarlem en Groningen eenmaal optreden, in Jo- hannisfeuer, Liebelee, Eva, Divoryons of Nora. Sport en Wedstrijden. Wi©ler*iew.w8. De „Vélo" heeft besloten den ou den wedstrijd ParijsBrest weer in hot leven to roepen, dio 10 jaar geleden door het „Petit Journal" is ingesteld en toen zoo'n succes had. Het denkbeeld is in zeer goe de aarde gevallen en reeds is een volledig programma opgesteld. De wedstrijd zal plaats hebben op 6 September en er zullen 3 catego- riën zijn. De eerste categorie is voor „coureurs de vitesse". die uiterlijk G dagen moeten rijden met een gemiddelden afstand van 200 KM. per dag. De tweede categorie is die der „routiersdio gemiddeld per dag 150 KM. moeien afleggen cn hoogstens 8 da een onderweg mogen blijven. En dan is er nog een categorie voor veteranen, die minstens 35 jaar oud moeten zijn, 120 KM. per dag moeten rijden en hoogstens 10 dagen onderweg mo gen blijven. Reeds nu zijn de in schrijvingen zeer talrijk. Voor me dedinging hebben zich o. a. be reids opgegeven Rivierro, Bécon- nais, Williams, Ducom, Berlin, Al- leaume, Joyeux, Lepoulro cn, be halve nog vele anderen, ook nog Dubois, die reeds in 1891 in dezen wedstrijd uitkwam. Het komt „de Fiets" niet onwaar» schijnüjk voor, dat ook uit Neder land zich 'liefhebbers voor dezen wedstrijd zullen aanmelden. IJssport. Tc Davos-Platz is de haan Donder dag .1. geopend en zullen er op 19 en 20 Januari a.s. intern, wedstrijden in kunst- en hardrijden plaats hebben. Do wedstrijden in het hardrijden zullen plaat? hebben over afstanden van 500, iuOO. 1500, 5000 en 10,000 meter. Prij zen: zilveren en bronzen medailles. Do winner van 3 van de 5 wedstrijden ont vangt de groote gouden medaille en een eereprijs ter waarde van 300 fr. Deze wedstrijden zijn alleen open voor amateurs. Inschrijvingen sluiten 10 Januari a. s. 's avonds 8 uur. Voetbal, Quick (Arnersf.P. W. Ook fiier werden de voetbalprofeten in 't ongelijk gesteld. De 2e klasseclub Quick wist hare le klasse collega met liefst 40 naar huis te zenden, zeker wel de meest onverwachte van alle uit slagen. Colerit&s van Rotterdam won van D. F. C. (Dordt) met 21 onder protest der Dordtenaars. Voor de 3e rende der bekerwedstrij den qualificeeren dus tot nog toe. R. A. P. en Volharding van Amsterdam. Quick uit Amersfoort, Rapiditas en Ce- leritas uit Rotterdam, benevens Haar lem en H. F. C. uit Haarlem. Op het veld aan de Spanjaar dslaan te Haarlem speelde Zondag Oranje te gen H. F. C. II, een frienöly-game, dat eindigde in eene overwinning van Oranje met 32. Men schrijft ons- Zondag Jl. speelde te Zaandam aan de Iïembrug het eerste elftal der Z. V. V. een competitiewedstx-ijd tegen het tweede elftal der H. F. C. „Haarlem". Na de gebruikelijke 3 cheer drong de Z. V. V. direct op en '.leid Haarlem geheel in bedwang, dat ge huns ge lalen werd om door te broker: Weldra neemt de Z. V. V. de leid):-»- door een mooi schot van de linksbuiten voor waarts. Ook de andere lede-i J©r voor hoede laten zich niet onbetuigd, do score stijgt langzaam maar zeker on is met de rust 60 in Z. V. V.'s voor deel. 't Ilardo werken voor half-time was niet zonder invloed op de spelers gebleven; 't spel verslapte na de rast merkbaar. Haarlem drong herhaalde lijk op, soms vrij gevaarlijk, doch de achterhoede der Z. V. V. deed zich dan gelden en haar doelvcrdediger kreeg geen enkel schot te stoppen. Ook Haar lem's verdediging was na de riut be ter, waardoor de Z. V. V. nog maar 2 goals hij de reeds gemaakte voegen kon, aldus winnende met 80. Met genoegen constaieeren wij dat er wat meer publiek op het terrein aan wezig was dan anders. Gemengd Nieuws. Onze Kouiuf?in en de Belgen.ty Bij de inschrijving, die do Brussel- sche „Petit, Bleu" houdt, om, evenals de „Matin" van Parijs, een geschenk aan te bieden bij gelegenheid van het huwelijk van II. M. Koningin Wiihel- mint, „en souvenir ds la coux-ageuso protection accordóé par elie au prési dent Kruger", lezen wij, heden o. m. het volgende begeleidend eeno bij- drage Heur land is zoo klein, en zoo groot is ïheur naam, Doodglanzend de faam aller Vorsten te [2 aam. Een C-T.rmsT.-enthc'QNasfc. De directeur der Opéra-Comiquo to Parijs heeft een curieusen brief van een Amerikaan, die blijkbaar een ver woede autografen-verzamelaar ia, ont vangen. II ij is gericht aan don schrij ver van Carmen, wijlen Prosper Meri- mec, naar wiens verhaal het libretto der opera door Meilhac en Iiaiévy is bewerkt De „kunstvriend" schrijft: Waarde Heer! Ik verlang zeer een handschrift van u te bezitten daar ik een Amerikaan- sche bewonderaar van uw werken ben. Ik voeg hierbij een kaart in do hoop dat gij mij wel zult willen antwoorden. Ik ben uw zeer dankbare W. E. C. Daarbij was oon gefrankeerde enve- loppe met adres gevoegd. Het zal den directeur der Opéra-Comique niet ge makkelijk vallene een schrijven aan zijn adres te bezorgen. Cüi ae««<3li8 krijgskunde. Voor hen, die de Chineesche crisis bestudeeren, kan hot van belang zijn te weten, dat er een groot Chineesch werk over krijgskunde bestaat, dat oj» de hoogere krijgsschool te Peking als leerboek dienst doet. Het is een klas siek werk, dat reeds meer dan duizend jaren oud is en tal van zonderlinge dingen bevat- Zoo staat er o. a. ergens to lezen „Een verstandig legeraanvoei-der laat voordat hij den slag begint, zachte mu ziekstukken spelen, om daardoor den vijand in een diepen slaap te wiegen". En verder „Een goed aanvoerder moet erop bedacht zijn, dat hij zijn krijgsvolk, to paard zittend, achter waarts leero boogschieten, cn moet zichzelf ook daarin oefenen." Elders wordt iedoren generaal aan geraden, niet ten strijde to trekken, zonder zijn eigen rood zonnescherm cn een afzonderlijken parasoldrager mo de te nemen, enz. enz.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5