Hl In to Lmnssiorm. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. MÉMM stmwmm Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang, ragggfj^ m Vrijdag December 1900. ■m bfpT ffiB p No. 5351 3 CJiS t:: ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandeu1.20 Voor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheelo Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie COO. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plnatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor-het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SP" Faubourg Montmarlre. Dit nu mme bestaat uit aclit bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 Dec. bevat o. a.Jtrugerin Duitschland, i)e mogendheden in China, Nabe trachting van den Gemeenteraad, Oom Da ui in Nederland, Noorder kwartier, Rechtbank, enz. Politiek Overzicht. De menschen die beweren dat president Kruger en zijn staf met op de hoogte zijn van de étiquette, ihe verc-ischt wordt bij een bezoek ten Hove, zullen althans niet kun nen zeggen, dat de oude president niet weet waarmee hij een volk sympathie inboezemen kan. Paul Kruger nl. heeft meer dan ooit het hart gestolen van het duitsche volk door een huldebetooging aan den gTGOten Keizer Wilhelm 1. De se cretaris de rlegatie te Berlijn, jhr. Van der Hoeven, legde Woensdag middag een krans op Wilhelm s graf in het Mausoleum te Charlot- ienburg. De linten van den krans, de kleuren vertoonende van de Zuid-Afrikaansche Republiek, heb ben als opschrift: „Den onverge- Isiijken Keizer in dankbare herin nering, Kruger'. Men kan nu wel vergelijkingen gaan maken lusschen de bewon dering, die Kruger gevoelt voor Wiihelm I en de gevoelens, die hij koesteren moet voor den hangen Wilhelm li. In 't voordeel van den laatsten zullen ze niet uitvallen. In den namiddag bezocht de pre sident den Dom. Intusschen kan de flauwhartig heid van den duitschen Keizer niet zooveel voor zijn engelsche vrien den doen, dat ook de oorlog in Z. Afrika1 'wcrkelijijk tot zijn einde domen zou. Integendeel treden de •loeren voortdurend stouter op. Zoo bemerkte men in den morgen can 4 December te Grahamstown met groote ontsteltenis bij 't wak ker worden, dai in den afgeloopen nacht vlak bij de stad de telegraaf lijn was doorgesneden I Op het zwarte bord van de we reldmaatschappij hangen de quaes- tie van Zuid-Afrika en die van China nog altijd naast elkaar, de eene al even weinig beslist als de •andere. De „Morning Post" en de Stan dard" bevatten het volgende be richt, Dinsdag uit Sjanghai ver zonden Hier is den 3en December een keizerlijk edict ontvangen, waarin met erkenning van de diensten door Toeng-foe-siang be wezen bij den Mohammedaanschen opstand, leedwezen wordt uitge sproken over zijn onbekendheid met de internationale beleefdhe den, Y/aardoor China's vriend schappelijke betrekkingen met de vreemde mogendheden in gevaar \ijn gebracht. Toeng-foe-siang vordt daarom ontzet van zijn rang en zijn titels, maar hem wordt vergund te blijven op zijn post als commandant der troepen te Kan- soe. Er zijn bevelen gegeven cm 5000 man ziiner troepen te ontslaan, en hem is opgedragen het bevel over de overblijvenden op zich te ne men en uit Kansoe terug te trek ken. Een telegram uit Peking meldt: Zooals te verwachten was heeft do bijeenkomst der gezanten Dinsdag niet tot een conclusie geleid, daar de Regeeringen aan hunne verte genwoordigers nog niet hebben medegedeeld hunne meening over den vorm der voorloopigè nota aan China. dent ten aandenken een stuk steen me de uit den ondersten bouw van den Dom, een zeshonderd jaar oud. De verliezea der Eng-lachen. Het War-Office, dat thans maan delijks de verliezen in Zuid-Afrika publiceert, geeft voor de verliezen tot 1 December de volgende cijfers: Gesneuveld 331 officieren en 3018 onderofficieren en minderen aan hun wonden overleden 4 officieren 59 onderofficieren en minderen gevangenen 14 officieren en 123G onderofficieren en minderenin gevangenschap gestorven 4 officie ren en 92 onderofficieren en min deren overleden aan ziekten 163 Na de bijeenkomst zeide de heer officieren en 6566 onderofficieren Conger, dat klaarblijkelijk aller verlangen is tot een bevredigende oplossing te komen. Hij meent, dat de volgende bijeenkomst de laatste wezen zal, doch dat deze niet zal worden uitgeschreven, voordat iedere gezant bepaalde instructies ontvangen heeft. Con ger is persoonlijk tevreden over do gisteren genomen besluiten. Hoe nu eigenlijk bij al die on derhandelingen over. bij en zonder China de verhouding was lusschen de Europeesche Regeeringen en die van China, was lot dusver niet heel duidelijk geworden. Men kan een verklaring vinden in wat do duitsche minister Von Richthofen heeft gezegd, namelijk dat de Chi- neesche expeditie beschouwd moest worden als een gewapende inter ventie tegen de anarchistische be weging, interventie welke niet uitsluit de voortzetting van zekere vriendschappelijke relatiën lus schen het Duitsche keizerrijk en de wettelijke regeering van China. Buitenlandsch Nieuws. Woensdagmiddag ontving president Kruger weer een aantal deputaties en particulieren, zoo den heer Tli. Remy, Nederlandsch consul te Kleef, die in amtsgewaad was en den president de hulde bracht van de tienduizend Ne derlanders uit zijn district. Ook kwam een deputatie van den Duitschen Ver- ein Evangelischer Arbeiter uit wier naam Pfarrer Weber uit Gladbach een welsprekend woord sprak. Om vier uur bracht de president het bezoek aan den Dom. Er was weer heel veel volk op de been, maar de politie had den weg van bet hotel naar den hoofdingang goed vrij gehouden; of schoon het regende, ging de president te voet, vergezeld van zijn gelxcele ge volg, behalve dr. Leyds, die door zijn bezigheden verhinderd was. Met fer- men stap legde de president den kor ten afstand af, met den hoed danken de voor het gejuich der menigte. Aan den ingang werd de president door eeh priester afgewacht. De domprobst ont ving den president met ziju geestelij ken en leidde de bezoekers rond. Een der priesters, cën bekend kenner van kerkelijke kunst, gaf uitlegging van een en ander. Ook de Domschat werd vertoond. De domprobst gaf den Preis- j en minderen overleden ten gevol ge van ongelukken 4 officieren en 176 onderofficieren cn minderen teruggezonden als invalide 1551 officieren en 35.548 onderofficieren en minderen. Totaal49.728 offi cieren, onderofficieren en minde ren. In dit cijfer zijn niet begrepen de zieken en gewonden, die op het oogenblik in de hospitalen in Z. Afrika verpleegd worden. Onder liet totaal-cijfer ad 49.728 man komen voor als gedood of overleden in Zuid Afrika 575 offi cieren en 10.S04 man. Algemeoce berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Naar de „Standard" uit Durban* verneemt, vergezellen lan Hamil ton en Kelly lCenny Roberts. Een groote vergadering van uitgeweke- ïen te Durban heeft motiën aange nomen waarbij zij betreurt da, de taktiek van verzoening en inschik kelijkheid heeft gefaald, en een beroep doet op Milner, de Engel sche regeering en het legerbestuur om den terugkeer van de uitgewe kenen te bespoedigen. Met groote meerderheid van stemmen werd verworpen een amendement geen beroep op Milner, maar recht streeks op Chamberlain te beproe ven. Opgewonden toespraken en de verklaring dat de loyalisten hongerlijden, terwijl de Boeren en de muiters gesteund en be schermd worden, vonden luide toejuiching.' Naar de Standard uit Kaapstad verneemt, worden de toespraken van Merriman en Sauer te Stetlen- bosch scherp veroordeeld, omdat ze, naar 't heet, 'den gevaarlijken toestand in de Kaapkolonie toe lichten. 1- de Hollandsche dorpen heerscht volgens den correspondent een schrikbewind, vooral in Stel- lenbosch. waar de jeugd de repu- blikeinsche vlaggen ontplooit en in 't openbaar hot Transvaalsche volkslied zingt, terwijl de Engel- sclien er nauwelijks voor hun ge voelen durven uitkomen. Naar uit Vrijburg aan de Daily Mail gemeld wordt, werd het En gelsche konvooi dat Schweizer iteneke ontzet had, on zijn torug- tocht door de Boeren hevig aange vallen. Er werd den geheelen dag gevochten, en de Boeren trokken pas terug toen de Engelschen uit Vrijburg versterking kregen. Het verlies van de Boeren is onbekend, dat van de Engelschen was twee dooden en ettelijke gekwetsten. Uit Lourengio Marques verneemt do Daily Mail dat zes millioen pa tronen, tweeduizend geweren, vier maxims, veldstukken, een pompom cn veertig tonnen met kruit en dy namiet, die aan de Portugeezen overgeleverd waren, naar Louren^o zijn overgebracht cn aan den Brit- schen consul zullen worden uitge leverd. De Jong, eigenaar van het dag blad Worcester Advertiser", is in hechtenis genomen op de be schuldiging van misdadigen en opruienden laster, gepleegd in een artikel van 24 November, waarin hij de Engelsche soldaten beschul digt van de schandelijkste wreed heden. Lord Kitchener seint van Woens dag uit Bloemfontein Generaal Knox was gisteren nog slaags met de strijdmacht van De Wet bij den weg van Bethulië naar Smilhfield. Hij joeg den vijand vóór zonsondergang uit al zijn stellingen de vijand trok daarop naar het noorden terug. Een deel van het garnizoen van Utrecht was op 2 dezer nabij de stad slaags met 200 Boeren gedu rende 2i uur. De vijand trok ein delijk terug, met achterlating van 6 dooden op het slagveld. Onze verliezen waren 2 dooden cn 5 ge wonden. Wegens de strooptochten van de Boeren te Verebiying (Vereeni- ging?) ging een Engelsche afdee- ling uit Heidelberg op 2 dezer daar heen zij werd aangevallen door 150 Boeren, die zij uiteendreef, waarbij zij negen wagens buit maakte. Van de Engelschen wer den er 2 gewond. Generaal French rapporteert uit Potchefstroom, dat de colonne die in de streek van Losberg (ten oos ten van P.) opereert, vele gevan genen maakte, verscheiden duizen den stuks vee opbracht en minstens 500 Boeren uit de buurt verjoeg. De correspondent van de „Central News" te Pretoria seint bijzonderheden over den vierdaagschcn strijd, bij Rhe- nosterkop, 40 mijlen ten oosten van Pretoria, tuschen Paget en een Boe- renmacht, op 2500 man geraamd, met 5 kanonnen, 2 pompoms cn een maxim De Engelschen tastten den 28en de Boe- renstellingen aan. en een vinnige strijd ontspon zich over een breedte van 7 mijl. De Boeren deden een stouten aan val op de Engelsche lïmRrflank, maar werden .door de Nieuw-Zeelanders te gengehouden, daarop deden de Engel- •clien een tegen-aanval. De Munsters cn West-Ridings rukten tweemaal op. maar moesten beide malen terug, zoo moordend was het vuur der Boeren; de Nieuw-Zeelanders slaagden er in, de vijandelijke stelling te vermeeste ren, n aar de duisternis belette het ver volgen van de Boeren. Hun verlies be droog 80 dooden en meer gewonden werden gevonden; bij deze verliezen zijn inbegrepen die welke zij leden bij een aanval op den volgenden dag, dien Lyttelton gemakkelijk afsloeg. Do N.- Zeelanders zonden een ambulance uit om de gewonden op te rapen, maar de Boeren richtten er hun vuur op. De schermutselingen ten westen van Pretoria duren voort. Laffan verneemt uit Johannesburg dat de Boerenbezetting van Klerksdorp aanzienlijk versterkt is: 500 Boeren heb ben zich verschanst in de kopjes ten noorden van de plaats. Steijn en De Wet beschoten Klerksdorp een maand geleden, en Steijn sprak daar de Boe ren toe, zeggende: Laten wij naar den Vrijstaat gaan om do Vrijstaatsche commando's te reorganiseeren, en daar na do Kaapkolonie binnen te vallen, waar veel vrienden gereed staan om ons te helpen met levensmiddelen. Volgons een bericht uit Durban is Thorneycroft's bereden corps van ver lof opgeroepen, het geheelo corps treedt weer in actieven dienst. Do avondbladen bevatten een bericht uit Pretoria van dezer dat de comman danten Erasmus en Viljoen omsingeld zouden zijn bij Bronkhorstspruit. De Czaar was in de laatste 24 uren zeer goed. De temperatuur was Dins dagavond 37, de pols 78; Woensdag morgen was de temperatuur 36,1, de pols G8. Da genezing blijft over het al gemeen in de goede richting voortgaan. op houtsnippen, is bepaald op 31 De cember 1900 met zonsondergang en dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art» 27 der wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild uiterlijk tot en mot 14 Januari Ï901 zal mogen plaats hebben. Stadsnieuws HAARLEM, 6 Dec. 1900. Gisteren (Dinsdagavond) werd door het Burgerlijk Armbestuur alhier, aan besteed: de levering van rundvlecs:h en vet, boter, rijst, heele gort, groene erwten, siroop, stijfsel, groene zeep cn patentolie voor het la half jaar 1301 bonevens de levering van manufactu ren en wellen dekens gedurende ho' geheele jaar j301 Wegens de groote uitgebreidheid, vermelde.! wij alleen de namen der minste inschrijvers, nl.: P. H. Hartel Jr. rundvleesch en vet, T. de Graaf idem, W. de Laat marga rine, Cohen v. d. Laan natuurboter, G. v. d. Most van Spijk roomboter en margarine, B. Sorné Wzn. idem, J. Schouten idem, A. Elfers Jr. kruide nierswaren enz., P. van Hemert idem, P. Vogel Co. idem, E. P. Westerveld Zn. idem, D. J. Ivors manufacturen, A. v. d. Laan Co idem, H. J. Koe horst idem en W. F. Meijer sajet» 1 bil jet van de firma Schlatmann Grün- deman werd ongeldig verklaard. Alle deze inschrijvers wonen te Haarlem. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland hef ft ter kennis ge bracht, dat de sluiting der'jacht op klein wild, met uitzondering van die Binnenland. Parlementaire Praatjes. Minister Pierson betoogde na de er kentelijkheid der Regeering to hebben uitgesproken voor (la vernomen lof, dat de rangschikking der partijen naar godsdienst verkeerd is. De vertraging van de afdoening van liet arbeids contract in onderzoek b!1 den Raad van Staten, betreurt ook de Regeering. De armenwet komt spoedig. Tegen den waterweg Dordt zijn financieole be zwaren. Tegenover de socialisten be strijdt de Minister hun denkbeelden van don heilstaat, waarin zijns in ziens armoede zou heerschon. Do Re geering was onzeker of zij bij belang rijke wetten volkomen homogeen waa. Bij de samenstelling is kiesrecht wel degelijk besproken, door voortzetting van den schoolstrijd zou de Rcgcering haar geweten niet willen bezwaren. De Minister bestrijdt do protectie, denkbeelden Kuyper en verdedigt de tariefwijziging als noodzakelijk mid del om zonder vrijhandelsbeginsel, losgelaten chronisch deficit te dekken. Wat Transvaal betrof achtte de Re- gecring het moment nog niet aanwe zig. In zake China was meerder Inmen ging ongewensclit Do Minister verdedigde daarna de Binnenlandsche politiek van het Ka binet» De heer Pierson heeft vooral in den brecde do protectie bestreden en maak te zich sterk hij de discussie over ta riefswijziging te kunnen aanloonen dat hij zijn vrijhandels-beginsel niet had prijsgegeven. Na do bespreking van de zaken- ln Z.-Afrika en China, verklaardo de Min. dat er geen dringende roden was waar om do gezant te Parijs zijn verlof zou hebben onderbroken tijdens Krugers aanwezigheid aldaar. De zaak—Hogerhuis behoordo niei thuis in het parlementde lieer Troel stra had de schuldvraag laten rusten doch daarop kwa mhet juist aan. In zake de Dordtsche werkstaking meende de premier, op grond van offl-1 cieele rapporten, dat alleen zoo streng was opgetreden ter handhaving van dé orde en ter bescherming van degenen die werken wilden. Kon men met feiten aantoonen, dat de politie to hardhan dig optrad, dan zou de Reg. die over wegen. De Min. merkte intusschen op, dat do politie, bv. te Amsterdam, ook. meermalen de socialisten in bescher ming nam, wat den heer Troelstra, on danks 's Voorzitters vermaningen, de' interruption ontlokte: dat moest er nog aan ontbreken! Wij betalen er ook voor! Alsof we buiten de wet stonden! De Reg. verklaarde op de samenstel ling van feestcommissies voor het hu-' fcuilietoii. Naar het Duitsch. 23) DERTIENDE HOOFDSTUK. In Erwins kleedkamer, door wel ker openstaande deur men het lichaam van den jongen majoraats heer op het doodsbed uitgestrekt kon zien liggen, stond dokter Harm- sen, de bejaarde dokter van Eich- reld, en antwoordde de bruid van den vermoorde op haar vragen. Eerst had hij allerlei vertroostende en filosofische gezegden ten beste gegeven, zooals gepast scheen te genover een vrouwelijk wezen, dat door een zoo verpletterenden slag van het noodlot getroffen was. Maar Edith's bewonderenswaardi ge houding had hem spoedig van die pijnlijke taak ontheven. Ze droeg de vreeselijke gebeurtenis met zooveel moed en kalmte als de arts in zijn veeljarige praktijk nog maar zelden had ontmoet. Met het oog op het gerechtelijk onderzoek, dat zonder twijfel spoe dig zou volgen, had dokter Harm- sen zich met een tamelijk opper vlakkige beschouwing tevreden ge steld en dientengevolge moest liij op veel van hetgeen Edith van hem wenschte te vernemen het ant woord schuldig blijven. Dat de dood van den baron een gevolg was geweest van den schotwond in het hoofd hield hij in elk geval voor zeker. Een opening, waardoor de kogel het hoofd verlaten had. had hij niet kunnen ontdekkende ko gel bevond zich dus nog in de wond en kon misschien van belang zijn als overtuigingsbewijs tegen den dader. Of er nog andere verwon dingen aanwezig waren, die wezen op een strijd tusschen den moor denaar en zijn slachtoffer, had hij niet onderzocht. Ook omtrent het vermoedelijk tijdstip van de mis daad en het intreden van den dood kon hij nieta met zekerheid zeg- ;en. Ik zou aannemen, dat tusschen het overlijden van den baron en het vinden van zijn lijk een tijdsruim te van acht of negen uren verloo- pen moet zijn, dus bijna den gan- schen nacht. Zoo deze. op verschil lende uiterlijke kentcekenen ge gronde berekening me niet be driegt zou de misdaad omstreeks tien uur in den avond moeten zijn begaan. De eigenlijke doodstrijd was in elk geval slechts van kor ten duur en we mogen aannemen dat de heer von Linderode terstond na het ontvangen van de wond het bewustzijn heeft verloren. Dat hij urenlang eenzaam en verlaten m de open lucht moest liggen is zeker voor allen die hem lief hadden een zeer pijnigend en smartelijk denk beeld. De vrees echter dat mis schien juist daarvan zijn dood het gevolg is geweest, is geheel onge grond. Hij zou niet meer te redden zijn geweest, ook wanneer de mis daad terstond ontdekt cn onver wijld geneeskundige hulp ingeroe pen was. Dit was eigenlijk al wat de dok ter kon zeggen en voor deze laatste verzekering, die haar een zwaren last van hei gemoed wentelde, was Edith hem tenminste zeer dank baar. De mogelijkheid van een on geval is uitgesloten, evenzeer als die van zelfmoord, niet waar? - Tegen die beide mogelijkhe den pleit in de eerste plaats de om standigheid dat men op de plaats, waar het lijk gevonden is, geen spoor van een wapen heeft ontdekt En de mogelijkheid dat de baron de hand aan zichzelf geslagen zou hebben, wordt voldoende weerlegd door de omstandigheid dat de ko gel van de linkerzijde het achter hoofd is binnengedrongen. Dat hier een misdaad achter schuilt is dus nauwelijks te betwijfelen; maar ik vrees wel dat men zich ten opz^hte van den persoon des misdadigers op een valsch spoor bevindt. Wat? Houdt u den houtvester Fabian niet voor den moordenaar? En wat doet u aan zijn schuld twij felen? Ik heb den man herhaaldelijk als dok Ier onder behandeling ge had en heb hem bovendien meer malen ontmoet als ik aan mijn lief hebberij voor boianiseeren toegaf. Misschien was het tengevolge van mijn beroep dat hij tegenover mij mededeelzamer was, dan hij zich anders in den omgang met de men schen loonde, misschien ook won k zijn vertrouwen door mijn liefde voor planten, die hij uit den aard zijner betrekking deelde. Ik durf wel te zeggen dat ik een diepen blik in zijn ziel heb gslagen en ik heb daarin zooveel natuurlijke zachtheid van gemoed, zooveel on gekunstelde fijnheid van gevoel ontdekt, dat ik er voorloopig nog niet toe kan besluiten den man voor een gemeenen sluipmoorde naar te houden. Ik vermoed, dokter, dat u met uw gunstige meening omtrent den houtvester alleen staat. In de oogen van al de anderen heeft hij zich, afgezien van de overige rede nen dio de verdenking op hem doen vallen, reeds door zijn vlucht alleen de algemeene veroordeeling op den hals gehaald. Men zal wel eerst moeten af wachten of hij werkelijk gevlucht is. Uok dat strookt niet met zijn ka rakter. Zoo hij dergelijke daad al had bedreven om zich zooals het hier heet over zijn ontslag of over een ondergane beleediging te wreken, dan zou hij er zeker niet aan getwijfeld hebben, dat al ler verdenking zich allereerst te gen hem zou richten en dat hij op zijn vlucht zeker niet ver zou ko men. Ik kan me natuurlijk toch in den man bedriegen, maar de an deren óók, die over den houtvester nog slechts spreken als van een doortrapt moordenaar en ik vind, dat men om deze eene mogelijk heid niet alle andere moet uitslui ten. Andere mogelijkheden, .dok ter? Heeft u van uw kant dun ccni- ge verdenking? In 't geheel niet! Alleen loo-' pen er, naar mij dunkt, hier op 101- vershoh cn misschien ook te Èich- feld een menigte menschen rond, door wie, uit een oogpunt van harts tochtelijkheid, een dergelijke daad evengoed begaan zou kunnen wor den als door den houtvester. Men dient toch eerst te onderzoeken of de baron hier werkelijk geen an deren vijand gehad heeft dan dien Fabian. Edith's wangen kleurden zich eensklaps donkerrood. U denkt aan een bepaalden persoonwaarom wil u het mij verberron? Werkelijk niet, op mijn woord! Ik ken wel menigeen, dio tot iels dergelijks in slaat zou zijn, maar ik zal me wel wachten een verdachtmaking uit te spreken, waartoe ik geen bewijs kan bij brengenEn nu verzoek ik om verschooning dat ik me verwijder. Ik heb een zwaar zieke, die me

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1