welijk der Koningin geen invloed ie hebben uitgeoefend. Opneming van meerdere mededoelingen in de „St.- Ct." zou worden overwogen. De vraag hoe de Reg. over grond wetsherziening daclit icon niet beant woord worden. De beslissing lag bij de kiezers en daarna had de Kroon te besluiten wat noodig zou zijn in 's lands belang. Daarna begonnen de replieken. Eerst de heer De Waal Maleftjt: na dere verdediging van liet huismans- kiesveeht. Dan de heer De Visser: bestrijding van de stelling dat de godsdienst zou staan buiten de politiek: beloog dat sociale evolutie is de ontkenning van de individueelo kracht en het zweren bij de gemeenschap waarom dan ook de Chr. Hist, partij daartegenover staat. Ten derde en vierde, do heeren Fok ker en van Gijn: nadere verdediging van den waterweg naar Dordt, ook in liet belang van het verkeer op de Zeeuwscho stroomen. Vervolgens do heer Troelstrn. Op nieuw bestrijding van protectionisme als schadelijk voor don arbeider. Be toog tegen leger en vloot, omdat een kleins mogendheid toch niet tegen de groote is opgewassen. De lange repliek gaf verder niets nieuws. De heer Kerdijk beijverda zich nog eens uiteen te zetten waarom of één groote liberale partij onmogelijk is; de heer do Boer daarentegen hield aan die eenheid vast, betoogende dat de radi calen geen reden van bestaan meer hebben sedert, de opkomst der sociaal democratie en dat de vooruitstrevencl- liberalen geen blijvende politieke par tij kunnen vormen. Heden te 11 uur is allereerst dr. Kuy- per weder aan het woord. In. de Eerste Kamer werd de Ongeval lenwet. tweede editie, behandeld, maar nog niet afgedaan; men gaat er heden te 11 uur mede verder. Op den voorgrond sta, dat alle spre kers die het woord voerden zoo vóór als tegenstanders van het eerste ont werp zich bereid verklaarden liet nieuwe ontwerp aan to nemen. On danks bezwaren. De heer Geertscma had er bijna geen. Zijn rede was een doorloopende ver dediging van do houding der Regee- riifg ten aanzien dezer wet en hij prees haar dan ook voor haar wijs be leid. De heer van Wel deren Rengers, den publiekrechtelijken grondslag der wet vurdedigend in het belang van den werkman en den socialen vrede, had alleen een minder omslachtige rege ling verlangd. Voor den lieer van Heek bleef hei publiekrechtelijk karakter der wet een bezwaar, maar hij erkende de waarde der aangebrachte verbeteringen. Ook do beer van Wijk was daarvoor dankbaar, doch niet voldaan. Voor hem hing do beslissing over deze wet af van de vraag of de Reg. de regeling minder mild zou maken, indien de kos ten bleken te hoog te zijn voor de werk gevers en of zij bereid zou zijn spoe dig te komen met een wet tot verzeke ring van de landbouw-arbeiders. Betreurende dat de publiekrechtelij ke regeling niet was losgelaten, was de hefti- Godin de Beaufort van oordeel dat de wet nooit populair zou v/orden, dat de .erzekering wel degelijk op liet lot-o zou worden verhaald maar dat hij vóór moest stemmen om de zaak niet langdurig te vertragen. Met uen beroep op parlementair-his torische precedenten, verdedigde de heer Fransen van dc Putte dc houdin; der regeering als volkomen correct, waarvoor hij baai* hulde bracht. In een welsprekend 'wtoog kwam hij cr tegen op, dat de Eerste Kamer, gebruik ma kende van haar recht van renvooi, om het ververpen der eerste wet was ver guisd. Spr. tonde met voorbeelden aan, dat het Co iialc der Eerste Kamer was geweest als rerutoestel te werken, maar dat zij daarom toch tal van belangrij ke W'. .ten geen strootje in den weg leg de. Tegen socialistische wetgeving zou zij een"slagboom zijn. Zij liet zich niet bedreigen; haar verleden getrouw, zou zij, bedachtzaam, trachten het schip van s'.aat in veilige haven te brengen. (Bravo's van alle zijden.) Ook 's hccren Rutgers grootste be zwaar, de publiekrechtelijke regeling, was niet opgeheven. Maar, hulde bren gende aan de houding der Reg., zou hij, ondanks meerdere bezwaren, de wet thans aannemen. Voor den heer Laan gold als bezwaar dat de wet zeer duur zou zijn en dat de verhouding tuschen patroons en werk lieden er niet door verbeteren zou. Ho- nende op oen milde regeling voor do werkgevers bij do uitwerking der arti-j kelen, verklaarde ook hij ten laatste zijn stem niet aan de wet te zullen ont houden. G. Jr. Pres. Kruger ia Nederland. Het programma voor de ontvangst van president Kruger tc An sterdam is door de commissies uit den gemeente raad en de deelnemende vereenigin- gen als volgt vastgesteld: Eerste dag: To 11 1/2 uur heeft do ontvangst van president Kruger aan het Centraalsta tion plaats. Vooraf geschiedt de opstel ling op het Stationsplein en langs een deel van den verderen weg naar het stadhuis van eenige zangvereenigin- gen en besturen van Am.sierdamsche vereenigingen met hunne vaandels. Een Psalm zal door die zangvereni gingen den president worden toegezon gen. Daarna rit van het Centraalsta tion naar het stadhuis. Te 12 3/2 uur ontvangst ten stadhuize door den gemeenteraad en lunch al daar. To kwart voor twee vertrek van het stadhuis. Bezoek aan liet. Zuid-Afri- kaansch Tehuis, Nieuwe Heerengracbt no. 143. Rijtoer vandaar naar het Doe len Hotel. Te half zes heeft een diner in het Doelen Hotel plaats. Tweede dag: Te kwart over tien vertrek van het Doelen Hötel naar de receptie in bet Paleis voor Volksvlijt. Hier zal van half elf tot 12 uur toelating voor cor- poratiën en van 15 uur toelating voor hogstens 5000 particulieren zijn. Te 5 1/2 uur keert de president in het Doelen Hotel terug. Te 6 uur diner. Wanneer de president slechts twee dagen te Amsterdam kan vertoeven, wordt het programma voor den 2den dag' aldus gewijzigd dat er slechts van half tien tot half elf een samenkomst in de Nieuwe Kerk plaats heeft, en daarna receptie in bet Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden. Kan de president echter langer te Amsterdam vertoeven, dan zal op den derden dag van half tien tot 11 uur de samenkomst in de Nieuwe Kerk wor den gehouden en volgt daarna het ver trek aan het Centraalstation. Daar president Kruger heeft laten mededeelen, dat het hem aangenamer zoude zijn niet met een optocht van liet station te 's-Hage naar het Hotel dea Indes te worden gebracht, zullen do vereenigingen, die zich aan het Staatsspoorstation zullen, opstellen bij aankomst van don trein, zich bepalen lot een huidegroot aldaar en niet de rijtuigen in den stoet volgen. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van da gecombineerde eere- wachten van Haagsche jongelui en van uitgezette Nederlanders uit Transvaal, die president Kruger bij zijn aankomst zullen begeleiden naar zijn hotel, is benoemd tot konnnandant de heer Wurfbain, van de Haagsche jongelui, terwijl de heoren S. van Lier, komman- dant der vrijwilligers bij de Johannes- buTgschc politie, en da Stoppelaar vrederechter en niijninspecteur van Kaapsche Hoop, zijn aangewezen als onderkoinmandanten. De leden van de eerewaebt, ruim een 201 a), zullen in gewoon kommandocostuum gekleed zijn. Paiïiala.mismö in Oost-Indië. Alle bladen to Konsluntinopel, de Turk- sche zoowel als die welke in andore ta len verscliijr.cn, bevatten 'l bericht dat zich to Batavia ouder de moslims een commissie had gevormd om dit jaar op bijzonder luisterrijke wijze den ge boorteaag van den Chulicf-Sultan (1G Siaban 7 December) te vieren. Deze commissie, waarvan de voorzitter is Oolema Kadizadce Achmed Noereddin Efendi, lieeft besloten te Batavia te dier gelegenheid een banket aan te richten van 400 couverts terwijl alle moskeeën en djami's op Jp.va zullen worden geïllumineerd „ter eere van den verjaardag van de geboorte van den verheven Clialief van den Islam". Een vingerhoed aan de Koningin. Alle ooms die een cadeau willen ma ken zegt de Petit Bleu zouden niet op het aardige en eenvoudige idee van president Kruger hebben kunnen ko men. Het is een vingerhoed, dien ocm Paul heeft bestemd voor liet uitzet van de jonge. Koningin van Holland. Die vingerhoed is echter een vorstin waar dig. Hij is ontworpen door Vernon. De vermaarde graveur heeft in de versie ring oen groep jonge meisjes aan den arbeid voorgesteld, de Fransche zuste- ren van Koningin Wilhelmina. Hier door wordt op de meest bevallige wijze de vredesidee voorgesteld, die, gedra gen op den adem dor toejuichingen van hst voile, misschien in de teeclêre stem der jeugdige vorstin weldra uiting zal vindc-n. President Kruger heeft c>e reproduc tie van dezen vingerhoed niet verbo den, opdat hij als 't ware een zinne beeld van den vrede zij aan do vingers van Fransche en Hollandsche jonge meisjes. „Men vermeent reeds een geschikte plaats gevonden te hebben." Spoorwegongeluk. Dinsdag is te Putten een goederen trein uit Utrecht wegens verkeerden wisselstand geioopen op den aldaar staanden personentrein van 2.44 uit Zwolle. Hoewel geen persoonlijke on gelukken voorkwamen is de schade aan het materieel vrij belangrijk. Do beide machines werden deerlijk geha vend en een paar wagens van den goe derentrein werden verbrijzeld. Een en ander had tengevolge dat do reizigers van genoemde personentrein circa twee uren later te Utrecht aankwamen en dat ook de overige treinen niet on belangrijke vertraging ondervonden. Naar verluidt lag de wissel goed toen de goederentrein in aantocht was, doch gaf het op den wissel geplaatst seinlicht een verkeerden stand aan, waarom do stationschef den wissel- wachter last gaf snel de wissel om te leggen met het noodlottig gevolg dat de wissel nu juist verkeerd kwam te liggen. Te Oplioven bij Sittard ontmoette Woensdagnacht een surveil loeren do marechaussee een troep twistende per sonen. Hij deed al wat in zijn vermogen was om hen tot bedaren t.o brengen, doch te vergeefs. Zij wilden hem te lijf, waarom hij zijn revolver gebruikte en zekeren S. een schot in den rug toe bracht. In bopcloozen toestand werd. deze vervoerd. De andere personen na men de vlucht. met ongeduld verwacht. Zoo ik niet door het treurig geval met den jongen schilder _was opgehouden, dan zou uw rijknecht me waar schijnlijk niet meor tc Eichfcld hebllen gevonden. Nooit had Edith haar trotsche terughoudendheid zoo ver verge ten ais nu. Ze greep met beide han den den arm van den dokter, die op 't punt stond heen te gaan en hield hem terug. Wat voor eon schilder? loch niet Erik Hallager? De jonge Noorjuist! ant woordde dokter Harmson verbaasd. Kent u hem dan? Ja... ja! Maar wat is er met hem? Is... is hij dood? Dat niet! Hij is alleen ziek en, ik moet er tot mijn leedwezen bij voegen zeer zwaar. Ik wist wer kelijk niet En wat scheelt hem? U mag me niets verbergen, dokter! Het moet iets ergs zijn, anders had u niet van een treurig goval gespro ken. De opgewondenheid, die zij nu aan den dag legde, was onevenre dig grooter dan die, welke ze ge toond had onder hot spreken over den moord, op Erwin gepleegd. Het kon niet anders of de men- schenkennende dokter moest daar over het zijne denken. Zijn slimme oogen rustten eigen aardig vorschend op Edith's gelaat toen hij antwoordde Ik zou me voorzichtiger heb ben uitgedrukt als ik geweten had dat er spraken was van- een heer, dien u kent en waarmee u bevriend is. Nu echter ben ik u toch een uit leg schuldig. De heer Hallager is bij de verpleging van een aan ty phus lijdenden vriend besmet ge worden en do ziekte is in den loop van den laatsten nacht met volle hevigheid uitgebroken. Het valt te betreuren dat de jongeman, niet tegenstaande zijn ernstige onge steldheid, er toe besloten beeft hierheen terug te keeren cn zelfs naar allen schijn heeft hij overma tig snel gereisd. Want behalve dat hij in een stedelijk hospitaal beter verzorgd zou zijn dan in een boe renwoning, heeft hij zich door die inspanning zeer verergerd. Edith had wel de heerschappij over haar houding en gelaatstrek- leen herwonnen, maar do verander de loon van haar stem verraadde voor het wantrouwen ook van den dokter genoeg. Koloniën. BATAVIA, 8 Nov. Moeton. Onder dagteekening van 7 November is van Makasser aan het Bat. Nbld. geseind De kwaadwilligen te Moeton zijn ge heel tot onderwerping gebracht. De vijand bekwam verscheidene dooden en gewonden. Van onze raarine-lan- dings-divisie werden twee man ge wond. Dc detachementen onzer land- en zeemacht traden voortvarend op en braken daardoor liet dapper volgehou den verzet des vijands. Nadere bijzon derheden volgen. Het blad teekent hierbij aan „Den lGen October werd ons uit Makasser geseind dat het flottieljevaartuig Java met een detachement van de land macht naar Moeton was vertrokken om de in genoemd rijkjo bestaando partij van verzet tegen den radja tot rede te brengen. „Dit is nu blijkens de telegrammen van lieden gebeurd en, naar het schijnt, afdoende. Wij hebben geluk kig geen verlies aan dooden te betreu ren. „Nu de eerste stap is gedaan, is het dienstig dat wij ook in andere rijkjes van Celebes, waar een met ons gezag strijdige toestand bestaat, de atmosfeer zuiveren. Het wordt er, gelijk wij reeds eerder zeiden, meer dan tijd voor, vooral nu de vroeger nog onbekende streken van' liet eiland meer en meer voor land- en mijnbouw worden geo pend." Uit Makasser schreef men aan het „Bat. Nbld." „Wanneer militairen van de bezet ting op Celebes ziek worden en een koel klimaat behoeven, om weer op hun verhaal te komen, is evacuatie naar Soerabaja en van daar naar Malang het gouvernement tevens zeer kostbaar noodig. „Daar deze omslachtige wijze voor het gouvernement tevens zeer kostbaar is, zijn onze civiele en militaire autori teiten er over doende, om op een hoog punt zelf een inrichting te krijgen, die van uit do verschillende posten gemak kelijk te bereiken is en even goed aan dc e-ischen voldoet als een gezondheids- etablissement op Java. Sport en Wedstrijden. Automobilisme. Een der meest bekwame chauffeurs van Amerika is wel do heer W. K. "Van der bilt Jr. Thans wordt van hem be richt, dat hij oon wedstrijd met een spoortrein heeft gehouden en gewon nen. De machinist had alle mogelijke moeite gedaan om sneller te rijden, docli hij kon Vanderbilt's auto niet bijhouden. (De Fiets). Wielorniouws- Jacquelin is in Algerië gaan over winteren. Hij hoopt cr krachten op te doen voor het volgende seizoen. Bou- houvs, die geheel hersteld is van de gevolgen van zijn vreeselijlcen val te Berlijn, gaat er ook heen. En mogelijk komt Walters ook den winter door brengen in het heerlijke klimaat vah Noord-Afrika. Tcmmaselli moet in het afgeloopen jaar goed 4000 hebben verdiend, Sin- grossi een kleinigheid minder, Bisio dik 3000, Moino f 2400, Eros f 2200; Ferrari 2100, Conelli f 1500, Aghemio evenveel, Minozzi f 1250 en Pasini 1000 Fortuinen zijn dit niet, maar me nig eerzaam kantoorbediende likt er vinger en duim naar. (Dc Flets). Te 's-Gravenhage is een wielrijders- vereeniging opgericht, afdeeling van „Volksweerbaarheid." Het plan is een maal por maand een clubtocht te hou den, waarvan eenige onder militaire leiding (militaire verkenning enz.), opdat ook in dio richting kan gewerkt worden voor de weerbaarheid. Worstelen. Een zeer belangrijke wedstrijd voor het zwaar gewichtkampioenschap werd Dinsdag in het Casino de Paris gehou den, waarhij Dirk van den Berg zeer veel succes had. In zijn partij legen den Belg Omer de Bouillon wist hij deze in de tweede x*ondc, onder luide toe juichingen van het talrijke publiek, te overwinnen. Tijd £0 min. 22 sec. De zelfden avond maakte d3 Turk, Cotch Mehmetj een bijzonder goed figuur met zijn 80 kg. gewicht tegenover den Fran- schen kolossus Laurent Ie Beaueairois, (118 kg.) Na 3 ronden bleef de strijd, die 1 uur geduurd had, onbeslist. Van den Berg komt in don volgen den kamp tegen den Franschman Las- sarteste. Hockey. In den Dinsdag to Leiden gespeelden hockey-wadstrijd tusschen de Haar- lemsche en de Leidscbe studenten- hockcy-clubs heeft de eerste gewonnen met 43. Voetbal. De stand van de 1ste klas compeliti; van den Haarlcmscheh Voetbalbond is thans gen", waarin hij eenige druppels rood vocht deed, en dun terstond (lo kwaal constateerde. In deze zaak werden zes getuigen gehoord. Daar hem recidive was ten laste gelegd, achtte het O. M. de vier ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en vroeg zijne veroordecling tot vier hechtenisstraf- fen ieder van tweo maanden. De ver dediger mr. J. J. do Heer, vroeg vrij spraak, subsidiair het opleggen eoner geldboete. Daarna stond terecht George Frede- rlk de Lang, volgenns de oude wet plattelands heel- en vroedmeester, thans geneesheer to Rotterdam, die ais vlag diende om de lading Bijsterveld te dekken, beklaagd van bet onbevoegd afleveren van geneesmiddelen en zulks buiten noodzaak. In deze zaak werden 4 getuigen gehoord. Tegen dezen bekl. vroeg het O. M. 2 geldboeten, ieder van f 50, subs. 10 dagen voor iedere boete. De Amsterdamscha rechtbank, ver oordeelde Woensdag de gebroeders Baas te Huizen wegens den aanval op het paviljoen te Blaricum tot gevange nisstraf voor den tijd van 3 jaren. Club. O O O <1 HJ P P r* S- g p Unitas 3 3 0 0 6 35 4 Zaanl. V V. 3 2 0 1 4 10 11 H. F. C. 11... 2 1 1 2 12 3 Oranje 3 1 0 2 2 6 6 Haarlem II 3 0 0 3 0 1 20 Leger en Vloot. Een flink besluit. Door den directeur der cadettenschool te Alkmaar is aan. de ouders en voog den der cadetten kennis gegeven, dat hun zoons of pupillen voor verwijde ring van do cadettenschool moeten worden voorgedragen, indien zij zich ooit jegens nieuw aangekomen cadet ten schuldig maken aan plagerijen, ge paard met handtastelijkheden, die li chamelijk letsel veroorzaken. Voorts dat ooggetuigen van een ouder ver blijfjaar, dio zulks niet verhinderen, eveneens aan zware bestraffing bloot staan. Rechtszaken. Kwakzalverij. Voor den kantonrechter te Rotterdam had zicli te verantwoorden Pieter van Bijsterveld, beklaagd van het onbe voegd uitoefenen, der geneeskunde. De patiënten dio zijne hulp inriepen, moesten een fleschje urine meöebrcn- Gemengd Nieuws. De Kcningin der aarde. De „Grande Encyclopedie" geeft cij fers over het aantal periodieke uitga ven in Frankrijk en in andere landen, met de waarschuwing dat de cijfers alle benaderend zijn en geen van alle op nauwkeurige statistiek berusten. Werden cr in 1882 over de geheele wereld 35.29G bladen geteld, thans zou den er 70.000 zijn, terwijl de oplaag van ongeveer 20.000.000 tot 40.000.000 klom. In Augustus 1S90 waren er in Frank rijk 6736 bladen en tijdschriften, waar van 2685 te Parijs. Van do laatste wa ren 140 dagbladen, 762 weekbladen. Politieke bladen waren er 154. In 1896 telde Duitschland 7070 pu blicaties, waarvan 4000 politiek. De katholieke pers had 350 organen, de socialistische 130. Voor Oostenrijk is het cijfer der pe riodieken 2386, voor Hongarije 1003, voor de Vereenigdo Staten 20.630, voor liet vereenigdo Koninkrijk 4400 (in 1896), waarvan 188 politieke dagbla den, die voor de helft te Londen ver schenen. Italië had 2178 bladen, Zwit serland 780, Spanje 850. Nederland 760, Japan maar iets minder: 716 en dat reeds in 1890. België's cijfer is slechts 468, van het groote Rusland niet meer dan 200, nog minder dan het aantal bladen in de Poolscho taal, dat 230 bedraagt. Turkije komt heelemaal achteraan met 45. Weer een protest tegen de iangeiëcliü „gentlemen."- brandsiioiiters. Een aantal krijgsgevangen Boe- renofficieren te Greenpoint heb ben een protest gericht aan Alfred iMilner, waarin zij zich op waar- idige wijze en in bezadigde termen [beklagen over het verbranden van boerderijen in da beide Repu blieken. Over het verbranden van {boerderijen van nog strijdende 'burgers willen zij zich niet uitla- ten, doch hun protest is gericht tegen het slaan van de hand aan de eigendommen van krijgsgevan genen van Hr. Ms. regeering en zelfs van vrouwen en weduwen. In het protest worden genoemd de heeren B. Wssols, J. de Bruyn, Louis P. Venter, Jacobus Coetzee, W. A. Venter, Karei van der Walt en Jacobus-clu Plessis als slachtof fers van de Britsehe vcmielings- zuc-ht. Maar ook vrouwennamen staan in dit protest. Wij- lezen bv.: Mevr. Jacobs (weduwe) hoeve „Gevelkrans" (Winburg) verbrand, omstreeks September 1900, op de hoeve was niemand, alle zoons zijn krijgsgevangenen en naar Ceylon overgebracht; Mevr. Ferreira (75 jaar oud), hoeve „Onegund" verbrand; alle zoons zijn krijgsgevangenen, be halve de zoon J. Ferreira van De- stade fontein, Ladybrand), die te Olifantsfontein sneuvelde. De onder teekenaars vertrouwen dat Sir Alfred, ais vertegenwoor diger van een machtig en Chris telijk Rijk, het schrijven in gun stige overweging zal nemen en dergelijke daden zal afkeuren en doen ophouden. Storm in Konötantïnopel. Een heftige storm heeft in Konstaïi- tinopel talrijke ongevallen veroor zaakt. Een aantal zeilschepen en bar ken, benevens een Turksch en een Griekscb stoomschip, zijn vergaan, maar zoover bekend, zijn er geen raen- schenlevens te betreuren. In do voor steden stortten vele huizen in, waar- dooi* menige bewoner onder het puin werd bedolven. Het heet echter, dat alien, die zulk een lot trof, gered zijn kunnen worden. Kindermoord. Een achtjarig meisje Valentine Daily te Armentiers, wilde van een driejarig vriendinnetje Zelie Vaset een trekje hebben. Toen zij haar zin niet kreeg lokte zij bet kameraadje mee, wierp het onverhoeds in een koffer, en bracht het met een schoenmakersmes ten aan tal steken toe. De toestand van liet slachtoffertje is hopaloos. Treinongeluk to Chicago. Het voëdingsstation te Chicago van. de North-Western F abroad is in do lucht gevlogen. Er stond een slaapwa gen bij het station, die geheel vernield' werd. Vijf personen werden gedood en' dei-tien gewond. Onder de gewonden waren twee bruidspareneen der bruidjes is levensgevaarlijk gewond. Bij een treinongeluk in Mexico op de lijnen der Mexican Central Ameri can Railway, waarbij twintig reizi gers gedood en zestig gewond zijn, werden de gespaarde reizigers zóó woedend op de treinbeairihten, dat zij dezen tot de vlucht dwongen, wilden, zij het gevaar ontloopen, gelyncht te. worden. Een dure tfgaar. De fabriekseigenaar Herman Fied ler 'oitHamm reisde lv Maart jl. in een D-treln naar Hamburg, en wel in een coupé voor niet-rookers. Fiedler had een sigaar aangestoken, waarover een' medereiziger zich bij don hoofdconduc teur beklaagde. Laatstgenoemde ver zocht nu Fiedler het ro.oken achter wege to laten, waarop de fabrikant heel opgewonden hot bekende gezegde uitsprak: „Der grösste Lump im gan zen Land, das ist und bleibt der De- nunziant." De beleedigde reiziger, een regeeringsi ouwmeester, klaagde den fabrikant aan, en Fiedler werd ver oordeeld tot 1500 mark boete. In hoo- ger beroep kreeg hij er 500 mark af, maar in alle geval blijft het een dure sigaar, welke hij gerookt heeft, Hoe Rusland zijixgrGoteman non eert. Bij de PuGChlcinfeesten in Rusland werden do soldaten van een Russische compagnie door hun met Puschkin dwepende kapitein bij het graf van den grooten dichter gebracht. „Wij staan hier aan het graf van een Russisch vaderlander!" riep de kapitein zijn manschappen bewogen toe. „Hier rust Puschkin! Verstaan je lui mij?" „Ja zeker, kapitein!" brult de compagnie aio uit één mond, zoo als het voorschrift luidt. „En nu, wie was Puschkin? Wie Het weet, moet voorkomen!" Do soldaten kijkc-n el kaar dom en aug Niemand weet het; eindelijk "stapt een flinke Groot-Rus uit het gelid. „Zoo, weet jij het?" „Heel precies, kapitein!" roept da soldaat uit. „Nu vertel op!" „Hij was een hartstochtelijk roover, kepï- ULi.'" „Durak! Paschot!" brult dc ka- piW&> daarop gaat hij ziju mannen over Puschkin vertellen. „Begrijpen jelui nu?" „Heel goed, kapitein." Daar op kreeg seder man een borrel. De blonde Groot-Rus heet van nu af bij de compagnie „ottschajanni ras bonik," do hartstochtelijke roover. Dat neemt niet weg dat hij de slimste was. Ontdekking van nieuwe Aolertmijaen. Aan beangste gemoederen, die, met bet oog op de huidige toestanden het einde der door de natuur bijeengegaar de kolenvoorraden tegemoet zien, kan als geruststelling medegedeeld worden, dat in alle deelen der aarde voortdu rend nieuwe kolenmijnen ontdekt wor den. Zoo komt thans weer uit Banat (Hongarije) het bericht van de ontdek king van een nieuwe kolenmijn, die niet minder aan zes geografische rnij- len lang en meer dan een mijl breed Hij was dus ziek toen hij gis teren aankwam? En toch werd u pas van ochtend bij hem geroe pen? Hoe vond u hem? Wat heeft hij u gezegd? U moet me alles ver tellen. Dat is weinig woorden ge daan, freule von Linderode. De vrouw van boer Henning, bij wien Hallager zijn intrek heeft geno men, wekte me tusschen vieren en vijven met het verzoek spoedig te komen daar haar commensaal iets was overkomen. Een dienst meid had hem bewusteloos op de stoep gevonden, waar hij mis schien verscheidene uren vroeger, terugkomend van e6n avond-wan deling, was neergezonken. Een zacht gesteun kwam over Edith's bevende lippen. En verder?; Heeft u hem weer bijgebracht? Dat kon geen dokterskunst voorlcopig bewerken, baroneslDie diope bewusteloosheid is juist een syrnpioen van zijn ziekte, welker aard ik spoedig genoeg herkende. Uit clan mond van de verschrikte lied n, die overigens een roerende aanhankelijkheid vcor hun schil der aan den dag leggen, vernam ik a:!cs wat ik foor mijn diagnose. noodig had. Hallager was pas gis terenavond na een lange afwezig- hei dtcruggekeerd en zijn angst wekkend veranderd uiterlijk, even als zijn zonderling gedrag, was den menschen terstond .u go val len. Hij had hen echter genist ge steld en op hun aandrang, naar bed te gaan, had hij geau'woord dat het heter voor hem zou zijn als hij eerst een wandeling maak te. Ook moest hij noodzakelijk dien avond nog een bezoek afleg gen. Toen hij tegen middernacht nog niet was teruggekeerd, heb- bon die lieden gemeend dat men hem, met hst oog op zijn opge- wndien testand, niet weer had laten heengaan en zijn ten zelf Ier ruste gegaan. Het heeft den be- klagenswaardigen kunstenaar na tuurlijk aan kracht ontbroken door kloppen en roepen toegang te verkrijgen, nadat hij zich, waorchijnlijk met ontzaglijke moeite, tot aan de stoop van de huisdeur gesleept had. .Ontzettend! En kan men dio geweten.too.ze menschea niet ter verantwoording roepen? Barones, ze zijn niet meer strafbaar dan degenen, die verle den nacht nalieten den baron te zoeken. En als hen werkelijk het verwijt van nalatigheid kan tref fen, zoo maken zij het nu door hun deelnemende, zelfopofferende houding weer goed. Het was mijn plicht hen te wijzen op het gevaar, dat voor hen uit ae herberging van een typhuszieke kan ontstaan, maar de goede lieden bedachten zich geen oogenblik om hun com- ;miensaal ook verder gastvrijheid te verleenen. Edith's neusvleugels trokken zich verachtelijk op. Vermoedelijk omdat zij later dubbele betaling zuilen eischen. Een echte heldendaad! Maar het spreekt vanzelf dat men hem niet aan de zorg dier lieden mag toe vertrouwen. Er moeten terstond de noodige maatregelen getroffen worden om den hear Hallager het onderkomen en de verpleging te bezorgen, die hij noodig heeft. Hoewel zij slechts de oogen had op te heffen om onder het wit kleed dat hem bedekte, de gestal te te zien van den man. aan wien, naar de meening van den dokter, heden al haar gedachten gewijd moesten zijn, scheen Edith haar eigen verdriet toch geheel te heb ben vergeten door haar deelneming in het lot van dezen vreemdeling. Hoe hoog hij anders elke uiting- van menachlievendheid schatte, nu voelde dokter Harm sen zich door de belangstelling, dio voor een zij ner patiënten betoond werd, pijn lijk getroffen en op den toon van zijn amweord legde hij misschien nog meer nadruk door een zekere verklaarbare geraaktheid over het in Edith's Woorden vervat verwijt.. De barones maakt zich noode- Icos ongerust, zeide hij. De hoer Hallager geniet de zorgvuldigste en liefdevolste verpleging, dio een zieke genieten kan. Zijn kamer en de vnorhanaen gemakken mogen al iets te wenschen overlaten, de. zelfopofferende ijver zijner oppa-s- sters zal, hoop ik, dat gemis ver goeden. Ik noch iemand anders zou he mbetere oppassing kunnen verschaffen, want, het zijn zijn moeder en zuster, die er zich mee belast, hebben. Edith zag hem met groote oogen aan. Ik begrijp u niet. Zijn moeder woont in Noorwegen is ze dan hierheen gevlogen •(pSpAJOA ipao/A.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2