bevordören, dat het loon hier te lande door den ambachlswcrlunan wordt verdiend. De heer SCHRAM zegt, dat liet geen oponthoud aan de gemeente zal geven, ■wanneer deze bepalingen nog in de be stekken worden opgenomen. De lieer "WÈLSENAAR ziet cr geen bezwaar in op tweeërlei wijzen te laten inschrijven. De lieer IvRUSEMAN (weth.) zegt, dat bij alleen legen dubbele inschrij ving beeft, dat de zaak dan nGgmaals in den Raad zal moeten komen. Do lieer BEIJNES wenscht het ar beidsloon van do menschen hier te lande te houden. Do heer SCHRAM gelooft niet, dat het bezwaar van den heer N. Kruseman bestaat, daar de gelden door de ge meente toegestaan groot genoeg zijn. Spr. is derhalve voor dubbele inschrij ving en wil B. en W. dan doen beslis- E011. De heer WÈLSENAAR zegt dat het Verschil te groot zal zijn met het Bui tenland. Den "neer ROOG is het niet duidelijk, dat wanneer dit geschiedde met het 8lecnbouwersvak, dit ook met andere vakken het geval zal moeten zijn. Ver der gelooft spr. dat wanneer het hier gemaakt wordt, men veel meer toe zicht op den bouw heeft en deze steeds kan worden bevorderd. Spr. stelt voor de aanbesteding tweeledig te doen ge schieden. De VOORZ. geeft den Raad in over weging niet met bet voorstel van den lieer Roog mede te gaan, daar bij in williging van dit verzoek, ook andere vakken met een dergelijk verzoek kun nen komen. Het ls een zeer gevaarlijk beginsel, dat met dit voorstel wordt ge ïntroduceerd. De heer ROOG zegt dat het stcenhou- wersvak het zoo noodig Iieeft, dat het gesteund wordt. De heer STOLP meent dat de Raad met liet voorstel van B. en W. moet medegaan, daar zooveel mogelijk met de belangen der steenhouwors zal worden rekening gehouden. De neer BEIJNES wenscht dat aan den arbeidsman hier te lande zooveel mogelijk het werk zal worden gegeven. De heer VAN STY RUM zegt dat de sleenhouwersvereenigingen het in hun adres weggelegd doel beoogen, doch niet verzoeken om eenerlei of tweeërlei aanbesteding. Daar kan hier dus geen ander antwoord worden gegeven, dan goedgunstig of afwijzend te beschik ken. De VOORZ. antwoordt dat hij ook veel gevoelt voor de ambachtslieden, doch het geldt hier niet eene werkver schaffing, doch alleen moet worden re kening gehouden met de wijze, waarop het werk het best kan worden uitge voerd. De heer ROOG wenscht zijn voorstel zoodanig te veranderen, dat in de be stekken worde opgenomen dat de ar beid van steenliouwwerk, hetzij bard- of zandsteen, geschiedt op do terreinen der bouw of op de werkplaatsen der Nederlandsche patroons, en de aanne mers daartoe tweeërlei inschrijven. Da heer HOFLAND zegt dat wan neer het belang van stadgenooten of landgenootcc op het spel staat, hij er steeds voor is doch hij kan zich met dit voorstel, uitgaande van het stand punt der arbeidersbeweging, niet ver eenigen, daar deze klasse dan bevoor recht zoude worden. "Waar arbeid ook wordt verricht, daar kunnen de werk lieden heengaan en daar zullen aiT>ei ders geld verdienen. De heer ROOG bevreemdt dit gezegde van den heer Hofland, dio steeds voor de belangen der arbeiders strijdt. Do heer HOFLAND zet zijn stand punt nog eens nader uiteen. De heer VAN STYRUM antwoordt den heer Roog en meent dat het ant woord van den heer Roog niet voldoet aan het verzoek der steenhouwers. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, die van de heeren Welscnaar, Beijnes, Loomeijer en Van Thiel. Alsnu wordt het voorstel van den lieer ROOG in stemming gebracht en verworpen met 8 stemmen vóór, die van de heeren v. d. Kamp, Welsenaar, Beijnes, Loomeijer, Schram, Roog, Groot en v. d. Berg. PUNT 7. De Maatschappij voor Bouw- en Sportterreinen Haar]ernmerhoutpark, te Heemstede, verzoekt in een adres aan don Raad, om den weg, gelegen in den Hout, en leidende van haar terrei nen naar de bloemisterij Kinheim op hare kosten hard te mogen maken, en een gedeelte eencr sloot aldaar te mo gen dempen. B. en W. stellen voor dit goed te keuren. De heer "WILLINK kan zich niet vor eenigen met het voorstel van B. en W., omdat alleen hierdoor weder pressie kan geoefend worden bij Ged. Staten, om de grenzen der gemeente te wijzi gen. De heer BIJVOET is het geheel eens met den heer Willink. De VOORZ. meent dat de uitbreiding der stad voordooien indirect oplevert; dat dit den bloei der gemeente bevor dert. "Wanneer men het oog heeft op annexatie, dan gelooft spr. niet dat dit door aantrekking van een stuk weiland zal geschieden, doch gelooft integen deel, dat wanneer de bovengenoemde uitbreiding geschiedt, eerder behoefte zal ontstaan en gevoeld worden tot an nexatie. De heer WILLINK zegt., dat al mogen dü indirecte voordooien cenigszins be langrijk zijn, de directe nadeelen zijn grooter, daar men zich dan door ver lichting en anderszins groote uitgaven zal moeten getroosten. Ook bestrijdt spr. de meening van den voorzitter, dat de annexatie daardoor zou lijden, integendeel gelooft 6pr. dat door wei gering en derhalve daardoor door het Uitoefenen van pressie naar buiten, eerder tot annexatie van dat gedeelte van Heemstede zal worden besloten. Do heer VAN STYRUM wenschte eerst de Maatschappij te verzoeken een plan van aanleg in te dienen. Spr. lean zich geheel niet vereenigen met het voorsiel-Tjeenk Willink, en dient daar om een motie, betreffende het boven genoemde voorstel, in. De heer STOLP acht de motie niet in 't belang der gemeente, wel het idee Tjeenk Willink. Het voorstel van den heer v. Styrum wordt vervolgens aangenomen met 12 stemmen tegen, dio van de heeren v. d. Kamp, Bijvoet, Stolp, Welsenaar, Hofland, van Thiel, Boog, Sneltjes, Willink, Groot, Schürmann en Sabalis. PUNT 8. De Commissie van Bijstand in het beheer der openbare werken geeft den Raad in overweging het voorstel van B. en W. in zake het verzoek van R. Key en P. Kuiper om vergunning tot het uitvoeren van werken, benoodigd voor het bebouwen van gronden, gele gen in de gemeente Heemstede en be- hoorende tot de buitenplaats „Bosch en Vaart" aan te nemen, doch: C.. Te bepalen, dat zoolang de gron den op de bij dit besluit behoorende teekening aangeduid niet zullen be- hooren tot het grondgebied der ge meente Haarlem, voor de hiervoren sub A genoemde vergunningen door de tegenwoordige eigenaren dier gron den of liunne rechtverkrijgenden jaar lijks in de maand Januari aan de ge meente Haarlem moet worden betaald een bedrag van f 50.voor elk perceel, hetwelk zich op den eersten dag dier maand op bovenbedoelde gronden be vindt of waarvan de bouw voor of op laatstgemeld tijdstip was aangevangen en voorts binnen één maand na den aanvang der bouw van elk nieuw per ceel op die gronden telkens een gelijk bedrag van 50.voor elk nieuw perceel. In deze voorwaarde zullen de be trokken eigenaren een prikkel vinden, om mede te werken tot eene betere grensregeling. Aan de vergunning tot het dempen van de sloot tusschen de Schouwtjes laan en het land van „Bosch en Vaart" zou naar het oordeel der commissie de volgende voorwaarde moeten worden verbonden: dat de Schouwtjeslaan, waaronder wordt begrepen de strook grond, gele gen tusschen de gronden van de bui tenplaats „Bosch en Vaart" en den noordelijken b8rm dier laan, door en voor rekening van adressanten over eenkomstig de door B. en W. van Haar lem te geven aanwijzingen van riolee- ring en bestrating worde voorzien over 'do geheele lengte van de te hebouwen gronden. Ten slotte stelt de commissie voor de bepaling van het ontworp-heslult sub C. te vervangen door bet navolgende: D. Te bepalen dat de hiervoren om schreven vergunningen vervallen, in dien niet binnen drie maanden na de dagteekening van dit besluit door do aanvragers aan B. en W. van Haar lem zal zijn ingeleverd do schriftelijke verklaring van al de eigenaren der op de bij dit besluit behoorende teekening aangeduide terreinen, dat zij zich, zoo voor zich zeiven als voor hunne recht- verkrijgenden, verbinden tot naleving van de bij dit besluit gestelde voorwaar den." Eindelijk zou de comm. in de eerste zinsnede van sub A II het woord „he melwater" wenschen te vervangen door de woorden: -zonken menagewater en hemelwater." De commissie van voorbereiding voor de oprichting der gemeente-licht fabrieken antwoordt op het voorstel van den heer van de Kamp. Voor van daag volstaan wij met. het volgende uittreksel daaruit. Do voorz. stelt voor het nieuwe stuk te renvoyeeren naar de commissie en punt 8 derhalve van de agenda af to voeren. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. B. en W. stellen den Raad voor de volgende terreinen voor openbare speel plaatsen te bestemmen. lo. het aan de gemeente toebehooren- de terrein, gelegen aan de Houtvaart bij de zwem- en badinrichting; 2o. het bolwerk achter d9 villa van den heer J. H. Stoel Az. in het Kenau park; 3o. het gedeelte van het Prinsenbol- werk, grenzende aan het Spaarne; 4o. het terrein, gelegen vóór de nieu we strafgevangenis. De commissie van hijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de plantsoenen, gevraagd om nader advies in zake de voorgestelde vier speelplaateen voor de jeugd, wijst er op dat haai' advies reeds vroeger werd gegeven en gunstig luidde, ten einde het woeste spelen van jongelieden in den Hout en op het Bolwerk te weren, speciaal wat betreft de z.g. Engelsche sportspelen.Het zijn voornamelijk voet bal, hockey, cricket en dergelijke spe len, door jongelieden uitgeoefend, waaraan naar het oordeel der comrais-, sie paal en perk moet worden gesteld. Geenszins wordt bedoeld het onschul dige en onschadelijke spelen van klei ne kinderen, onder toezicht van vol wassenen (b.v. ook van de voorgestel de plantsoenwachters). Dit te beperken ligt niet in de bedoeling der commis sie, ook niet al wordt daarvoor van oen grasperk met mate en bescheiden heid gebruik gemankt. De heer VAN THIEL vraagt nog eeni- ge inlichtingen of nu alle gazons voor speelplaatsen mogen worden gebruikt, enz. De hoer WINKLER zest, dat bedeeld worden in hoofdzaak de spelen van jongelieden, cricket, etc., te verbieden, doch niet het onschuldig spelen van kleine kinderen, wanneer ze dat met mate en bescheidenheid doen. De tien plantsoenwachters moeten hierop let ten. Op de voorgestelde speelplaatsen kunnen de Engelsche spelen worden uitgevoerd. Het onder sub 1 genoem de terrein wordt goedgekeurd. Bij het onder sub 2 genoemde ter- rei». zegt de heer DE BREUK, dat hij het Bolwerk, waar zooveel bloemen staan, niet geschikt acht voor speel plaats. De lieer MODOO acht deze plaats zeer goed geschikt, zelfs beter dan de ïloutvaarf,het Bolwerk is een uitge lezen plekje voor kinderen. Do lieer WILLINK zegt, dat de heer MODOO zich vergist, daar dit geen speelplaats voor kinderen is, doch voor jongelieden. De VOORZ. zegt, dat het thans een wilde boel is; de plantsoenen worden geruïneerd; in de stad is het spelen niet gereglementeerd, en daarom had de commissie gemeend vaste plaatsen te moeten aanwijzen, waar het spelen ge reglementeerd zal worden. Verder wordt het spelen op de openbare stra ten daardoor geweerd en de genoemde plaatsen als zoodanig aangewezen. Het onder sub 2 in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 5 stem men tegen. Het Bolwerk wordt derhalve voor speelplaats aangewezen. Ook de andere terreinen onder sub 3 en 4 genoemd, worden goedgekeurd en daarna het ge heele voorstel. PUNT 10. B. en W. stellen voor het 2de supple- toire kohier der plaatselijke directe be lasting dezer gemeente, dienst 1900 tot een bedrag van f 4494,22 vast te stel len. Goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor op een adres van de Wed. C. Nederkoorn, om een door haar te houwen perceel aan het Nieuw Heiligland hooger te mogen bouwen dan anderhalfmaal de breed te der aangrenzende straat, goedgun stig te beschikken. De lieer MODOO kan zich niet ver eenigen met het voorstel van B. en W., daar het eene uitzondering moet blij ven, hooger bouwen dan de politie verordening aangeeft, toe te staan.. De beer DE BREUK zegt, dat eene wijziging der politie-verordening in 't vooruitzicht is, doch wijst tevens op de wenschelijkheid dat een bepaalde hoog te in de Politie-verordening worden ge noemd. Vervolgens wordt het voorstel zonder steining goedgekeurd. Punten 12, 13 en 14 worden aange houden. PUNT 15. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting wordt voor kennisge ving aangenomen. Hierna wordt de openbare zitting te 4,30 geschorst. Te 5.40 wordt de zitting heropend. Do VOORZITTER deelt mede, dat de Raad besloten heeft het traktement van den heer J. Huysinga, leeraar in de Geschiedenis aan de H. B. S. met in gang van 1 Januari op het maximum, zijnde f 2400 te brengen. Tegen stem den de heeren v. d. Kamp, de Braai en Groot Bij do rondvraag verzoekt de hèer KRUSEMAN of de nachtwaker, wiens ronde zich slechts t o t de stadsbiblio theek uitstrekt, waar eveneens veel ge vaar voor brand is, en ook met het oog op do kostbare boekenschat, die zich daar bevindt, ook deze bibliotheek trouw mag bezoeken, waardoor zijne ronde slechts met enkele stappen ver meerderd zal worden. De VOORZ. zeide aan deze wenken gevolg te zullen geven. Om 5,50 uur wer dde vergadering ge sloten. Leiteren en Kunst. Een. groot sportboek. is verschenen, getiteld Het Boek der Sporten, onder leiding van Jan Feith samengesteld en geïllustreerd en waaraan tal van sportkenners hun me dewerking verleend hebben. Het boek ziet er keurig uit. "Uitgever is de firma v. Holkema en Warendorf te Amsterdam. De plaatjes, sommige geestig, Jan Feith zorgde voor de illus traties, andere interessant, geven alle een goed denkbeeld van den tak van sport waarbij ze geplaatst zijn. Al wat tot sport gebracht kan wor den, is in dit boek behandeld, elk on derwerp door een specialiteit en om een denkbeeld te geven van den rijken inhoud, kunnen we niet beter doen dan de verschillende hoofdstukken af zonderlijk te noemen. Jacht- en Schietsport is behandeld door G. F. Lehman: Cricket door rnr. C. Feith; Zwemmen door W. E. Bredi- us W.Ez.; Kaatsen, Kegelen, Kolven, Beugelen, door Frans Sagers; Voetbal door J. Zuyderhoff; Krachtsport door Ant. L. Abspoel; Golf door air. A. A. del Court tot Krimpen; Paardensport door Jhr. j. L. Moeit; Jongenssport door C. M. J. Muller Masses; Visschen door „Sander"; Schermen door Ch. F. Kok, Athletiek door J. C. Schröder; Aulomo- bielsport door M. V/. Oertnys; Honden sport door G. F. Lehman; Zeilen door „Zeiler"; "Wielrijden door J. C. Bur- kens; Schaatsenrijden door Jhr. A. E. Barnaarl; Roeien door dr. H. G. Broch- inann; Lawn-Tennis door S. P. Eler; Boksen door jhr. mr. K. Schorer; Hoc key en Bandy door mr. N. A. M. van Aken. Gemengd Nieuws. Het oudste kerkorgel. In de stad Lubeck is de Mariën- Kirche, waar zich een orgel bevindt, dat in 1504 gebouwd werd en dat dus reeds bijna 4 eeuwen oud is. Het is tusschen 69 en 70 voet hoog en staat op eene groote gewelfde galerij, op eenigen afstand boven den vloer. Het bezit pedaalpijpen van 32 voet lengte. Voor zooveel bekend is, zal dit wel het oudste kerkorgel zijn. Een ander oud orgel, dat in 1637 ge bouwd werd en waarop Milton nog ge- speehl heeft, staat, thans in de abdy van Tewkesbury. Het behoorde oor spronkelijk aan het Magd.alena College te Oxford. Oliver Cromwell was zóó ver- rukt over den fraaien toon ven het in strument, dat hij het naar Hampton Court liet brengen en liet in de groote galerij liet plaatsen. Daar bleef het tot de Restauratie, teen het naar Oxford teruggezonden werd, maar toen het Magdalena College een nieuw orgel ten geschenke kroeg, verhuisde het in 1737 naar Tewkesbury, waar het nu nog is. St. Mary's Church, te Ilaggerston, bezit een orgel, dat in 1660 door Ber nard Smith gebouwd werd voor St. George's Hall, te Windsor. Het bleef daar tot '1788 en werd later naar Hag- gerston overgebracht. Amphibiscïie of land- en water-automobielen. In den omtrek van Kopenhagen lig gen twee meren, onderling gescheiden door eene strook grond, nagenoeg 300 meters breed. Aan de oevers dezer meren liggen talrijke buitenplaatsen en om nu met een enkele paketboot in het verkeer dei- oeverbewoners te kunnen voorzien, dacht men eerst de landengte te door graven en de meren aldus door een ka naal met elkander te verbinden. Men aarzelde evenwel hiertoe te besluiten wegens de kosten, alsook omdat do be langhebbenden daarbij gevaar liepen lang op de vervulling hunner wen schen te moeten wachten, toen een Deensch ingenieur, de heer Magrelen, aanbood op zijne kosven een voertuig te bouwen, dat op de meren als schuit en op de landengte als spoorwagen zou te gebruiken zijn. Sedert eenigen tijd nu is zoodanig voertuig daar in gebruik en heeft zon der hindernis en tot algemeens tevre denheid reeds 20.000 reizigers overge bracht. Het vaartuig heeft den vorm van een gewone schuit of liever van eene veerboot, is 15 meters lang, 4 me ters breed en van eene schroef voor zien, maar kan zoo noodig ook staan en zich voortbewegen op vier wielen, ter weerszijden aan den romp beves tigd. Zoolang dit voertuig op hel water drijft, is er aan zijn gang niets bijzon ders opmerkelijk, doch wanneer het de landingplaats nadert, vaart het een kanaal binnen, in welks bedding twee sporen zijn uitgehold, die zeer gelei delijk aansluiten aan ijzeren spoor rails. Zonder eenigen schok of stilstand is de eenvoudige beweging van een hef boom voldoende, om de beweegkracht van de schroef over te brengen op de wielen en dan zet de veerpont, die het water verlaten heeft, over de spoorsta ven haren weg voort. Aan de andere zijde der landtong daalt de boot door een dergelijk kanaal weer in het wa ter af en herneemt, daar haar karakter van vaartuig. Langdurige belegeringen, Eene der langdurigste belegeringen, welke de geschiedenis kent, is die van Kandia op Kreta. Zij duurde 24 jaren: van Juni 1645, toen de Turken daar met een groot leger waren geland, tot 3 Sept. 1669, toen de stad zich overgaf. Het beleg mogt aan 40,000 Christenen en 120,000 Turken het leven hebben gekost. Constantinopel werd van 626 tot 675 afwisselend door Perzen en Turken be legerd; maar dit was met tusschenpoo- zen. Van 668 tot 675 herhaalden de Tur ken elk jaar hunne aanvallen. De belegering van Gibraltar, van de land en de zeezijde, duurde van 1779 tot 1783. In den 30-jarigen oorlog werd Olmütz van 1642 tot 1648 ingesloten en in 1650 werd het nog door de Zweden belegerd, toen dezen 3ingevolge eene minnelijke schikking het beleg opbraken. Het beleg van Lucknow, tijdens den Sepoy-opsland, waar eene kleine Brit- sche bezetting aan eene groote vijan delijke overmacht weerstand bood, duurde 87 dagen. Een regiment op papier. In zijn „Geschiedenis van het Engel sche leger' verhaalt J. W. Fortescue van de schurkenstreken, die soms door burgerlijke ambtenaren worden bedre ven, waarbij hij o.a. aanhaalt het geval van William Harbord, een Parlements lid nog wel, die in 1689 betaalmeester bij het leger was, toen Schombergs strijdmacht in Ierland wegkwijnde dcor gebrek aan levensmiddelen en soldij. „Door slinkscho streken," schrijft Fortescue, „was hij er in geslaagd een ruitertroep op te richten, waarvoor hij gelden ontving, alsof de troep voltallig was, maar die in werkelijkheid bestond uit hem zelf, twee klerken, die als offi cieren te boek stonden, en een stan daard, die in zijn slaapkamer bewaard werd. Dit was het eenige korps, dat ge regeld werd betaald. De overige regi menten wist hij eveneens tot zijn eigen voordeel aan te wenden door valsche monsterrollen in te zenden en de over geschoten soldij op te strijken. Dikwijls wanneer de manschappen betaling eischten, ging hij naar Engeland, voor gevende. dat hij zijn plichten als lid van het Lagerhuis moest waarnemen." St. Patrick. St, Patrick, de heilige patroon van Ierland, was de zoon van een deken, Calpumius geheeten. Zijn eigen Celti- sche naam was Succat, terwijl zijn La- tij nsche benaming Patricius was. Bou- logno-sur-Mer en Kilpatrick bij Dum- burton strijden om de eer zijne geboor teplaats te zijn. Op zestienjarigen leef tijd werd hij door zeeroovers gevangen genomen, naar Ierland gevoerd en ver kocht aan een opperhoofd, Miichu ge heeten. Na een gevangenschap van zes jaar wist hij te ontsnappen en begaf zich naar Frankrijk, waar hi] monnik werd. Toen hij later bisschop was ge worden, ondernam hij eene zendings reis naar Ierland. In 432 landde hij te Wicklow en bekeerde velen tot het Christendom, o. a. ook Milchu, zijn vroegeren meester. Te Tara preekte hij voor den Koning van Tara, Leogaire. Twintig jaar lang was hij zendeling, toen vestigde hij zich te Armagh, waar bij in 463 stierf. Een held. Te New-London, in clen Noordameri- kaanschen Slaat Connecticut, vindt men op het kerkhof een grafsteen met het volgende opschrift „Den 20en October 1781 brachten 4000 Engelschen de stad New-London zeer in het nauw. 's Middags 4 uur werd het fort, door 700 Amerikanen verdedigd, ingenomen. De commandant werd neergesabeld en al de gevangenen wer den doodgeschoten. „Daarop strooide men een lijn van kruit uit het magazijn van het fort tot aan de zee, om het daar aan te steken en het fort in de lucht te laten sprin gen. „Wilhelm Homann, uit Nieder-Ram- stadt, in Hessen, die dicht daarbij log met een wond in de horst, zag dat en zei tot een makker naast hem „Wij moeten ons voortsleepen tot aan de kruitlijn en het kruit natmaken met ons bloed. Zoo zullen wij het fort en misschien eenigen van onze kamera den redden." Hij had alleen de kracht, dat edele voornemen uit te voeren. Hij stierf, 30 jaar oud, op het kruit, dat hij met zijn bloed had gedrenkt. „Wandelaar, wijd een gebed aan de nagedachtenis van Wilhelm Homann, die hier rust." Op stelten dcor Java. De heer A. R. Watson heeft den vul kaan Mauna-Loa op de Hawai-eilan- den beklommen, terwijl er een hevige uitbarsting plaats had. Hij vertrok in gezelschap van vier andere personen en nam den volgenden dag afscheid van zijne tochtgenooten, die den noor delijken krater wilden bezoeken, ter wijl hij naar den zuidelijken top ging. Hij werd door stroomen vloeibaar vuur ingesloten, terwijl hij over de beste middelen tot ontsnapping nadacht, viel zijn blik op een boschje aan den voet van de helling. Hij haalde zijn mes uit en bego nden stam van een van de kleinste boomen af te hakken. De boom bleek een soort van ijzer hout te zijn. Toen het mes bot was, sleep hij het op de rotsen. Den geheelen nacht werkte hij door, terwijl het vreeselijke vuur hoven hem raasde en borrelde. Tegen het aanbreken van den dag had hij een paar stelten gemaakt, die hij besteeg en daarmede naar den rand van den vurigen stroom' stapte. Het hout begon te smeulen, maar vlamde niet, terwijl hij door de lava waadde. De hitte was verschrikkelijk en zijn gezicht en handen werden geblakerd. Toen hij aan den anderen leant van de vuurrivier gekomen was, af. Hij werd door een paar uitgestrekte han den gegrepen en bezwijmd op een muil ezel gelegd, waarna hij spoedig ver voerd werd naar het huisje van een landman. Palmtakken uit Bordigïiera. In de Riviera, de bekende schoo- ne kuststreek aan de Golf van Ge nua, ligt liet bekoorlijke vlek Bor- dighera. Reizigers, die het plaats je en het bijgelegen San Remo be zochten, roemden uit één mond den 'heerlijken plantengroei dier streek, en bijzonder haar statig en welig tierend palmenbosch. Die boomen moeten dan ook een prachtige vertooning maken, de sierlijk getopte kruinen slank en fier zich verheffende en aan de lange groene takken het naar he neden hangen dvederachtig loof. Aan het onderhoud en aan den groei dier boomen wordt door de eigenaren de meeste zorg besteed. En niet zonder reden. Want het is aen gewichtige bestemming, die telken jare aan dat schoon e loof van die palmen te beurt valt, en een niet onaardig voordeeltje, dat het afwerpt. In de Passieweken namelijk wordt het afgesneden en in groote hoevelheden naar Rome gezonden en, na de gebruikelijke wijding, aan de on de rschei den en kerkbe zoekers dier stad op den Zondag vóór Paschen vereerd. Naar waar heid zeggen Murray in zijn „Gids" en Gelzer in zijn „Reisbeschrij ving". hoe Bordighera ..geheel Ro me op iederen Palmzondag van takken voorziet." Ook dr. Van Herworden in zijne ,Reis naar Waldenzen" en Mr. Staats Evers in zijne „Reisherin neringen, vermelden die bijzonder heid en zij verhalen er bij, hoe die jaarlijksche palmenleverantie door de inwoners van Borelighera aan hen als een privilege, als eene al tijddurende belooning verleend werd voor een bewezen grooien dienst of. beter noe\ voor een ge geven Binken, goeden raad. En niemand minder dan Paus Sixtus V, 15851590, was er de insteller van. Wat er de aanleiding toe gaf? De oprichting in 1586 van de be roemde obelisk van Caligula, op het St. Pietersplein te Romt. Het had heel wat moeite in, dit zware gevaarte, dat 963537 Rom. ponden woog, tot op zekere hoogte te bren gen. Niemand mocht bij 't hijschen en strijken, op straffe dos doods, oord spreken. Alleen den uitvoerder was 't toegestaan. Maar die wist ook geen raad meer. Want wegens de spanning der ka bels dreigde de ondernomen ar beid te mislukken on groot gevaar te leveren meteen. Men was in grooten nood. Toen had een be langstellend toeschouwer, de ma troos Bresca van San Remo, de brutaliteit „acqua alle funi! accfua alle funi!" (water op de louwen) te roepen. Men gaf gehoor aan zijn raad. De kabels krompen in. I)e vereischte hoog te werd nu bereikt. Men was uit groo te verlegenheid gered, en de Paus had zijn zin. Tot erkenning van dezen diensi schonk Sixtus aan Bresca's familie, voor het grootste deel in Bordigher? wonende of daarheen om zijn bosch verhuizende, het recht om te allen tij de de takken voor den Palmzondag aar: de kerken te Rome te mogen leveren. Het voorrecht is op de bewoners van het plaatsje overgegaan en bestaat, volgens Mr. Staats Evers, „nog tot op den huldigen dag." Pailisaementen. Uitgesproken - 's Gravenliage, 27 November, N. G. Spaargaren, zonder beroep, te Leiden. Recbter-Comrnisearis Mr. J. F. van der Lek de Clerccf. Amsterdam, 28 November, H. d« Keyzer, vleeschliouwer, Amsterdam. Bechter-Commissaris Jhr. Mr. J. var Doorn. Uitgesproken: Almelo, 28 Nov. G. W. Franke, tim merman, tc Berghuizen, gemeente Los ser. Rechter-commiesaris: mr. Z. W. Straatman. Arnhem, 22 Nov. G. J. L. de Suyck, firma Gebr. de Suyck, sigarenfabrikant te Rhenen. Rechter-commissaris: Mr. P. Gratama. Geëindigd: W. Saveur, vroeger behanger, en J. G. van Grinsven, timmerman, wo nende te Utrecht; J. C. Koeberg, to Amsterdam. (;)st. Ct.") Stoomvaartberichten. Het stoomschip Bali arriveerde 3 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het dubbel schroef stoomschip Pots dam, van de HollandAmerika Lijn. arriveerde 3 Dec. van Rotterdam ie New-York. Het stoomschip Zillah, Holland— Amerika Lijn, vertrok 1 Dec. van New port News naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 2 Dec. van Paramaribo naar Am sterdam. Het stoomschip Prins Willem III, arriveerde 2 Dec. van Amsterdam te Paramaribo. Hee stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Dec. ie Marseille. Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 2 Dec. te Southampton. Het stooraochip Sumatra arriveerde 2 Dec. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Storford, Holland— Amerika Lijn, arriveerde 2 Dec. van Newport News te Rotterdam Familieberichten. Gehuwd 29 Nov. E. C. Bartstra met J. die Pluk, Amsterdam. A. Weeder met C. Niérop, wed. J. Schenk, Berk hout. 30 Nov. J. H. Heijer met J. A. van Ommen, Amsterdam. Bevallen 29 Nov.S. C. Zeijlemaker - Groot, z., Hoorn. L. A. C. van Wely— Salomon, d„ Nieuwediep. 30 Nov. P. de HeerVoorganger, z., Amsterdam. Overleden 26 Nov.: E. J. L. J. Jans, jm„ 27 j„ Amsterdam. 29 Nov. Wed. M. H. KluitmanWuijster,87 j.,Gouda J. Zernike, jm„ 2 j., Amsterdam. E. A. J. Royaras, jd„ 41 j., Utrecht. J. W. Kaiser, 87 j., Leiden. 80 Nov. P. Schip- perheijn, jm„ 26 j„ Amsterdam. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven, ver zonden uit Haarlem, gedurende de 2e helft van November. Brieven. G. de Jong; B. Heg'nuizen; Hofhuis; R. Wiliemse; Mej. J. Romeiju; J. Mul ler; Mej. J. Hoffman; Mej. Tindal, allen te Amsterdam. P. Lammerse, Bennebroek; Mej. Steenvoorden, Bever wijk; R. Bosch v. Rosenthal v. Holthe, Deventer; Wed. F. A. Arloud v. Meer- ten, 's Gravenhage; Dienstbode Héndy J. Hogeboom, beideo te Haarlem; C. de Jong; Koemik; J. Spijkstra, allen te Haarlemmermeer; Baronnesse Heem stede, Heemstede; B. Stremler, Lem mer; C. v. Scters, Itaamsdonk; Mr. J. B. Hessels, Rott erdamM. J v. Bent- bem Jutting, Utrecht; Milicien Bur gerhout,* Veenhuïzen; C. D. v. Noppen, Westkerke; A. Janssen?; F. Hesten? Briefkaarten. Mej. B. de Lange; Martha Rijsse; Jansma; Wed. Veen Visser; Mej. Wil helmus; Wed. Snel; Mej. J. Brouwer; Wed. Bruin; Mej. C. Overboek, oJlen te Amsterdam. J. Meijer Zn.; C. v. Dapperen, beiden te Haarlem. S. Zwiep Heldjev; J. Tuhorst, Overschie; H. Piers; Groeneveld; Christiaansen, al len te Rotterdam; Jaantje de Groot? Mej. II. C. de Jong? Zonder adres. BUITENLAND. J. G. Goodale; F. G. Goodale; Mej. A. H. Hobson, allen New-York; Mevr, Levert, Port Said. Lij3t van brieven en briefkaarten, die door de Transvaalsche Postadj ministratio niet konden worden uitgereikt. Brieven. A. T. Tydeman, Boksburg 2, Duysier, Heidelberg; Mevr. v. Beusekom. Wal deck, Krugersdorp; G. F. B. Gaugel, Ottoshoop; J. Toeset, Pretoria; S. K. Grippilts, Beyerman, Pretoria; M. J. Dekking, Rustenburg. Briefkaarten. Dr. EverB, Pretoria.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6