NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblacl in Haarlem en Omstreken. In flea lemstm. 18e Jaargan Zaterdag s oecember 1900. No. 5352 ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1-65 Afzonderlijke nummers. 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Yan 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlen is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 12H. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE$, Succ., Parijs 31W« Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 8 Dec. ócvat o. a.Een Duitsch orgaau over de Fransche pers, Kruger in Nederland (van onzen specialen Correspondent,). Portugal tegen Kedei-i. 1 Uit het Engelsche Par lement Parlementaire Praatjes, Am'. Rechtbank, VergaderingBak- kersgezelleu. Advertentiën VOOE HET Zatordagavondnummer. Meermal n zijn wij tot on leedwe ze genoodzaakt Adve tentiên af te wi; izen voor het Zate. cligavondnumtner. ,dia des Zaterda -rergens pas worden bezorgd. Wil men zeker zij t van de plaat sing, dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonden- natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen dio daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 48 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Naar bed. Grootmoedertje. Een slakkenvereeniging. Dolly's prettig daagje. Het feest der Bijenkoningin. Bericiit. Oplossing Prijsraadsel. De gier. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.) iLiek Overzicht. urijsche correspondent van bi ,,Berl. Tageblatt" is niet best te spreken over de houding der Fransclie pers, inzake de weige ring van Keizer Wilhelm om Kru ger te ontvangen. Misschien, zegt hij, spreekt zich de insleming (om geen harder woord te gebruiken) in Frankrijk heviger uit dan elders, omdat de pers in Frankrijk vrijer is in zijne uitingen, en de natie zich na de Kruger-dagen de kampioen voor de Boeren gevoelt. Maar, gaat hij voort, men ver wachte toch vooral ook in Frank rijk geen groote dingen voor Kruger want min. Delcassé heeft hem evenmin hoop gegeven. Hij heeft •hem slechts één ding beloofd, de tusschenkomst bij Engeland te wa gen, indien Duitschland en Rus land er eveneens over dachten. Dat Rusland zou toestemmen, lag voor de hand. Alles hing dus van Duitschland af, en het officieele Duitschland wist reeds lang. dat van haar niets te wachten viel. De bedoelde correspondent vreest, dat onder den indruk van Keizer Wilhelm's daad, het er nu niet zoo gunstig uitziet voor de vriend schappelijke gevoelens tusschcn Frankrijk en Duitschland. lntusschen, Kruger is nu in ons land cn zal mogelijk wel begin nen met aan Nederland het ver zoek tot tusschenkomst te gaan richten. Dat zou kunnen gebeuren en 't zou ook mogelijk zijn, dat NedMand die stap deed. 't Zou ons ook weinig kwaad doen, want dat daardoor een oorlog tusschen Engeland en Nederland zoude ont slaan, is wel niet denkbaar. Maar de gevolgen zouden groot kunnen zijn. Een of meer mogendheden, zouden als eenmaal het eerste woorS gesproken is, hun steun kun nen verleenen aan dat verzoek om arbitrage. Dat zouden dan Frankrijk en Rusland zijn, die nu geen van beiden het initiatief ne men willen. Dat is misschien de laatste en eenige straal van hoop. voor den grijzen gezant voor zijn rechtvra- gend volk. Dat van ons land dan dat licht hel eersl schijnen moge! Er is in de boodschap van pre sident Mc Kinley, die thans ge heel bekend is. eïïn passage, die van groot belang is voor den han del van elke neutrale mogendheid bij een mogenlijken oorlog. Het is die, waarin de president der Ver. Stat. spreekt over den oorlog in Zuid-Afrika en over de moeilijk heden, die een oogenblik ontston den met Engeland over den handel met Delagoabaai. Die passage zegt: ,.Onze vriendschappelijke be trekkingen met Engeland bleven be staan. De oorlog in Zuid-Afrika gaf aanleiding tot belangrijke kwes ties. Een toestand, die tot nog toe in oorlogen niet voorkwam, werd veroorzaakt door het feit dat, waar een der oorlogvoerenden een be- heerscher was der zee. de ander geen haven, noch scheepvaart of direcien handel bezat, en alleen toe gankelijk was over het grondgebied van een neutrale mogendheid. Door Engelands optreden, tegenover neu trale schepen, die geen oorlogs contrabande aan boord hadden, ontstonden lastige kwesties. Zulke landingen werden, zelfs in Britsche schepen, de eenige die handeldrij ven tusschen onze havens en Z. Afrika, met beslag belegd, op grond van de wet, die Engelsche schepen verbiedt met den vijand handel te drijven; terwijl ladingen op onzij dige schepen verscheept naar Dela goabaai werden aangehouden, op grond van hun beweerde bestem ming voor den vijand. De daarover gemaakte opmerkingen aan de En gelsche regeering hadden ten ge volge dat alle goederen, waarvan Amerikaansche burgers hun eigen domsrecht konden bewijzen wer- den uitgeleverd, zoodat het inci dent voor de direct er bij betrok kenen op bevredigende wijze werd beëindigd, doch zonder een brede omschrijving te verkrijgen van de kwestie: of neutralen recht heb ben goedereen, geen oorlogscon trabande zijnde, te zenden naar een neuirale haven, grenzende aan het gebied van een oorlogvoerende partij." Dil is een gewichtig punt, dat wel eens onder de aandacht van toekomende congressen voor inter nationaal volkenrecht mag worden gebracht, omdat het voor dc-n han del van de geheele wereld van be lang is. Lord Roberts heeft bij zijn heen gaan nog eens schitterend tot de Britsche soldaten in Zuid-Afrika gesproken en hun lof uitge schreeuwd. We weten hoe weinig de lafaards die verdienen, die lafaards die hun wapens tegen vrouwen en kinderen keeren. Van de mannen krijgen ze nog voortdurend klop. _Zo<- seint Kitchener uit Bloem fontein. dat 500 man van de la Rey "der 3en September een hevigen aanval deden op een convooi. dat van Pretoria naar Rustenburg ging, bij Buffelspoort. Het escorte van het convooi nam stelling on e:-nige kopjes en vocht met groote dapperheid. De Boeren slaagden er in ongeveer de helft van het convooi in brand te steken; de andere helft bleef ongerept. Den volgenden dag kwamen ver sterkingen aan; de Boeren werden toen uiteengedreven, na aanzien lijke verliezen te heouen geleden. Enkele Boeren werden gedood door een toevalstreffer van een ka non op 50 yards afstand. De En- gelschen 15 man dooden, een offi cier en 22 man gewond. De Wet trok 5 Dec. de Caledon over op marseh naar Odendal; Knox volgt hem met een deel zij ner troepenmacht, en zond de rest ovei de brug bij Bethulië. De Oden- dal-drift wordt bezet door een Re giment der Garde. De rivier is thans bevaarbaar. regeerende kolonie aan te bieden, als het volk in staat is die rcgecring te ont vangen. Thans kan het die niet krij gen, daar de gevoelens te bitter zijn. Er zal eenigen tijd moeten voorbij gaan, voordat de toestand der maat schappij in die streek zoo is, dat het voordeel van een zelfbestuur onder En- geland's heerschappij geheel kan wor den ingevoerd. Ik weet niet, zegt Lord Salisbury, hoe lang dat nog kan du ren het kan jaren duren, wellicht zul len geslachten voorbijgaan, omdat die toestand is aangebroken. Indien het besluit genomen is de guerilla voort te zetten tot het bitter einde, dan rust de verantwoordelijkheid voor het onver mijdelijke resultaat op hen, die den strijd voortzetten. Hoe langer zij wei geren zicli in het onvermijdelijke te schikken, des te langer zal met kracht moeten worden voortgegaan. De oorlog moet worden uitgestreden. Engeland moet doen gevoelen, dat niemand door het uitvaardigen van een beleedigend ultimatum de Engelsche Regeering kan noodzaken zichzelf le vernederen, en haa rrechten te laten varen. Doch als wij voor de toekomst de zekerheid hebben, dat zij zich zullen gedragen als de andere kolonies, dan zal niets ons grooter voldoening geven dan in staat te zijn de Boeren welkom te hee- ten als tevreden bewoners van de kolo niën. Buitenlandsch Nieuws. In het Engelsche Parlement. In het Hoogerhuis drong Lord Ivim- berley, bij de behandeling van het adres van antwoord, aan op een beslis sende mededeeling over de staatkunde betreffende Zuid-Afrika. Hij vraagt of het niet mogelijk is het meer voor rede vatbare deel der Boerenbevolking te bereiken en hen een uiteenzetting te geven van de bedoelingen der Regee- ring. Lord Salisbury antwoordde, dat het eenige wat de Boeren-guerilla s zou kunnen bevredigen een soort van her stel van onafhankelijkheid is, doch dat de onafhankelijkheid niet kan worden hersteld. De staatkunde der Regeering was volkomen onveranderd, in dit op zicht, dat de Regeering voornemens is hen de positie van Engelsche zichzelf- ©nze opIageU gaat r e ïi d v o o r es 11, Kijk maar rond, overal vindt ge Waaa-ieiai's ©ag- Stadsnieuws HAARLEM, 7 Dec. 1900. Voetbal. Op f terrein van H. F. C. aan de Spanjaardslaan, ontmoeten elkaar Zondag voor de le klasse H. V. B., II. F. C. II en Haarlem II. Deze strijd belooft spannend te worden, al mee- nen wij H. F. C. de overwinning te mogen voorspellen. Hockey. Zondag a. s. heeft op 't terrein van de Ilaarlemsche Hockey en Baudv Club aan den Meerweg te Heemstede een wedstrijd plaats tusschen boven genoemde vereeniging en de Ilaagsche 11. en B. C. Wij raden allen, die nog onbekend zijn met het Hockey spel aan, eens een kijkje te gaan nemen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, opent de heer J. Berkbout in de Barrevoetestraat 3 eene boterzaak, waar niet alleen boter, maar ook ga- lanterien en emaillewaren alsook ma nufacturen cadeau gegeven worden. De eerste uitvoering van de gemeng de zangvereeniging „Doopsgezind Zangkoor" zal plaats hebben met wel willende medewerking van mevr. A. C. CraandijkSchuil als altsoliste. Als solisten treden verder op mej. Tillie de Vries, sopraan, en de heer Carl Phlip- peau, tenor. Mede verleenen hunne steun als accompagnateurs de heeren B. Sernó (orgel) en A. v. d. Velden (piano). De vereeniging voert als hoofdnum mer uit„Roosjes Pelgrimstocht" (Der Roze Pilcherfahrt) van Schumann, naar de vertaling van den heer II. J. Overbeek, eere-voorzitter der vereeni ging. Dit uitvoerige koorwerk zal bo- vengenoemden solisten herhaaldelijk de gelegenheid bieden dien avond de aandacht op zich te vestigen. Arrondissements Recht bank te Haarlem. Vervolg). Zitting van G December. D. Uitslager te Oostzaan, schijnt een lastig persoon te zijn, die maar al gauw zijne handen gebruikt. Reeds meermalen voor mishandeling veroor deeld zijnde, had hij zich thans weder te verantwoorden terzake, dat hij P. Dil had gcslonipft en een bloedende wonde aan het hoofd toegebracht. Het O. M. vorderde deswege 3 maanden gevangenisstraf. G. C. Paap le- Zandvoort, niet ver schenen, had ziich eveneens wegens mishandeling te verantwoorden. Hij had n.l. zekeren Kerkman met een glas op het hoofd geslagen, waurvoor deze ernstig werd verwond. Drie maanden werd hiervoor geëischt. N. D. Vermeer alhier had ver zuimd zijn hondje aan Le geven. Deswege werd 5 boete of i dag hechtenis geeischt. Wat men in dronkenschap doet, moet men nuchter beboeten. Dat ondervond H. Sleenkist hedenmor gen. Dronken zijnde had hij T. Besse een schop tegen de hand toeeebracht, waardoor een bloeden de wonde ontstond. Voor dit feit vorderde het O. M., daar beklaag de reeds eenige vonnissen .vegens mishanddin^ achtei den rug heelt, 3 maanden gevangenisstraf. Voor waar een gevoelige les. G. P. Voorting had een meisje mishandeld. Eén maand was de eiscL daarvoor. J. Pooijer, een Volendammer, hac zich schuldig ,emaakl aan verduistering van 2 lepelrekjes en een stoof, ten nadeele van twee andere Volendammers. Deswege werd (5 weken gevangenisstraf ge vorderd van den overleden tolgaarder Francis*, cus '1 immer. In de kerk alsook aan de groeve wa» de Burgemeester, Mr. D. E. van Len- nep, aanwezig. Met gevoelvolle woor den schetste de burgemeester het on berispelijke en trouwe leven van den overledene, hierbij herdenkende do 39 jaren trouwe en eerlijke dienstvervul ling als ambtenaar der gemeente Ileem stede bewezen. De zoon bedankte den spreker mede uit naam der familie voor de laatste oer aan zijn vader bewezen. Waar de fiets al niet dienstig voor is. Cisteren werkte een paard dat bij den smid Hoes alhier beslagen werd, zich los en sloeg op hol; een fietsrijder mocht het gelukken het hollende dier nabij de Cruqulus te achterhalen en ojl te vangen. Heemstede. Donderdagmorgen werd alhier op het R. K. kerkhof liet lijk ter aarde besteld Binnenland. Parlementaire Praatjes. In verband met do komst van presi dent Kruger In ons land is beknopt heid stellig gewonscht. Beide Kamers begonnen met een ova- tie aan dan Staatspresident. In beide takken der vertegenwoordi ging vroegen de presidenten, in nage noeg deze.'iila termen, de machtiging der Kamer om namens haar president Kruger eerbiedig te begroeten. En in beide Kamers werd die machtiging on der luiden bijval verleend. De Eerste Kamer heeft evenals da Tweede staakte zij haar zitting te 3 uur de Ongevaliecwet aangenomen, gelijk trouwens niet anders te ver- wachtsu was, met 35 tegen 8 stemman, die van de lieeren 's Jacob, Merckel- bach, Van Pallandt, Van Lynden, Fauze, Van Zlnnicq Bergmann, Hein en Bultman. De heer Melvill van Lynden bleek al- zoo niet over zijn hoofdbezwaar (gelijk hij bet noemde), de publiekrechtelijke regeling, te kunnen heenstappen, al erkende bij ook verbeteringen. Gelijk bezwaar lneld da heei 's Jacob zeer in den breede staande, ook de wedTindie- ning dezer wet In de Reg. lakende. De heeren Regout en Scbiminelpenninck zouden ondanks bezwr <-en vóór da wet stemmen. De Min. van Just, verdedigde de stel ling, dat op den publiekrccntelijkcn grondslag dezer regeling bon worden voortgebouwd. Deze grondslag (door den heer Vlielander Hein ook nog aan gevallen als van StaatssocialistischeD aard) verzekerde de betrokken belan gen het best. Een privaatrechtelijke ac tie kon niet baten. Van ongrondwettig heid was in 's Min.'s oog geen sprake en alle twistvragen zouden ophouden zoodra er een administratief rechter is. Staatssocialisme noemde de Min. een groot woord deze tv«t zou eerder het socialisme tegengaan, want zij zwx onrecht en ontevredenheid tegengaan. De Min. van Waterstaat bedt daar op nog eens in den breede de gedrags lijn der Regeering verdedigd. Hij hield staande dat de eerste wet üe'er was In Feuilleton. Naar het Duitsch. 24, Mijzelf scheen het bijna zoo toe toen zij plotseling hier waren, juist op het oogenblik dat ik het meest radeloos en bezorgd was. Maar haar komst werd ten slotte op zeer natuurlijke wijze verklaard De zuster van dien vriend, dien de hc-er Hallager gedurende zijn laat ste levensdagen verpleegd heeft en .wiens lijk hij daarop naar Noorwe gen heeft gebracht, was door be zorgdheid over de klaarblijkelijk zwaar aangetaste gezondheid van 'den jongen man er toe gekomen zich schriftelijk tot zijn moeder te wenden, nadat zij tevergeefs be proefd had hem van terugkeer naar Duitschland af te houden. En de moeder heeft niet lang geaar zeld, maar is terstond met haar dochtertje afgereisd en haar zoon gevolgd om hem eindelijk hier. ge lukkig mae* korten tijd na zijn eigen aankomst, te bereiken. Ik ben er volkomen gerust op dat al les voor hem zal gedaan worden, wat mogelijk is. Edith beet zich met haar witte tanden op de lippen. Tusschen haar wenkbrauwen was weer de kleine, sombere, heerschzuchtige rimpei zichtbaar. U vergist zich. dokter, zeidc ze na een kort stilzwijgen. De heer Hallager is do eenige zoon van zijn moederde dame, waarvan u spreekt, kan dus onmogelijk zijn zuster zijn. Zo stelde zich als zoodanig aan mij voor, daar kan ik me niet ïii vergissen en ik weet ook zeker dit zij van mevrouw Hallager als var haar moeder sprak. Deze. die trouwens het Duitsch slechts zeer gebrekkig machtig is. heeft daar ook geen enkele maal tegen gepro testeerd. - Ik noop dat u me niettegen staande dat wel zal willen geloo- vcn, dokier. Wie dat jonge meisje is, weet ik natuurlijk niet, maar iif vermoed dat het zekere juffrouw Thyra Jensen, een soort pleegzus ter van Hallager is. Tusschen hen beiden bestaat geen... zelfs niet de minste verwantschap. Nu dat moge zijn zooals het wil in elk geval is het een lief wezentje, wier nabijheid alleen een zieke gezond zou kunnen ma ker. En daarbij handig, voorzich tig en flink. Ik wilde dat ik aiti'd mei zulke verpleegsters te doen had. De goede eigenschappen dier dame moeten al zeer in het oog vanen, dat u in zoo korten tijd haa. geheel kon doorgronden. Aan een ziekbed genadige jonkvrouw, leert men de menschon spoediger kennen dan in een salon. Er u zou evenals ik met bewonde rende hoogachting voor die beide vrouwen vervuld zijn als u had kunnen zien hoe zij zich bij liet lieurige wederzien gedroegen. Geen doeiloo gejammer, geen overvloedige tranen en toch in el- kti blik, in elk woord, in elk ge baar mets dan oneindige zachtheid er. liefde. Ik zeg u hot zijn bui tengewone mensch^h. 't Is wel mogeii.ik, antwoord de zij kool. Maar ik mag u niet laiij er aan uw wachtenden patiënt onttrekken, doktaerl Alleen dit noe is het waar wat de hoofdin specteur me zeide Mag ik voor- loopig zelfs niet vcor een .vaardig uoodsbed voor onzen Herbaren d' ode zorgen ''e was weer volkomen kalm en in haar schoon, koel gelaat vertrok zich geen spier, terwijl de dokter haar zoo kiesch mogelijk uiteen zette dat zij vooreerst niet vrij over het stoffelijk overschot mocht be schikken. Ze zullen dus het lijk schou wen zei ze op een toon, alsof er sprake van een of ander vreemde was geweest. Wat een onzinnige onkieschheid 1 Heeft men dan nog meer bewijzen noodig dat hij door de hand van een sluipmoordenaar is gevallen Maar de heeren kun nen doei. wat ze noodzakelijk ach ter. als de misdadiger zijn straf in aar niet ontgaat! VEERTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden dag vroeg kwam een commissie van onderzoek uit de rechtbank op het slot Elvershöh. Behalve een mageren, somber kij kenden rechter-commissaris en een jongen referendaris, die als schrij ve' was meegekomen, bestond ze ui den districtsdokter Schaffer en den landraad Marti us, een als rechter van onderzoek vergrijsd jurist. De heeren werden door den hoofdinspecteur ontvangen en stel den onder zijn geleide allereerst een nauwkeurig onderzoek in on dt plaats waar de misdaad ge pleegd was, welk onderzoek inlus- schen niets opleverde. De plaats, waar het lijk gelegen had, was nog steeds duidelijk kenbaar, in het rond was het grasveld echter plat getrapt en de struiken gedeeltelijk omver geloopen. Deze beschadi ging was. volgens verklaring van den inspecteur, toegebracht bij het tvtgruimen van het lijk en voor het vermoeden, dat tusschen den moordenaar en zijn slachtoffer een worsteling zou hebben plaats ge grepen. waren op het .trrein van den moord geen aanwijzingen te vii.den. Daarop keerden de heeren naar het slot terug om het pijnlijkste deel van hun opdracht, do eigen lijke lijkschouwing, te volbrengen. Ook dokter Harmsen was daartoe jckomcï en samen verrichtten d<' beide doctoren het in dit geval dubbel treurig werk van de li ik- opening. Het lichaam van den ba ron vertoonde, behalve die schot wond. geen kwetsuren, want een zeer onbeteokenende sMimm aan de rechterhand, die bovendien, volgens het gevoeien dei aocto- rei. een hal ven of gsb.eeden dag ouder kon zijn, kon niet aij zooda nig worden aangemerkt. Hei schot echter, dat de hersenpan verbrij zelt? had. had ouder allo onislan dighedei. een spoedigoa dood van den getroffene na zich moeien sle pen. Het was, naar hel uiterlijk te oordeelen van bijna oniu.udeilijke nabijheid gelost en, dat de kogel in het hoofd was blijven zitien, toond. aan dat de kogel niet uit eer jachtgeweer, maar uifc oen re volver of pistool gekomen was. ilet rioodend projectiel zeif, een klein, platgedrukt klompje lood, beves- tieat deze meening. De sectie, waarvan men geen bijzonder gewichtige ontdekkin gen ten opzichte van de omstandig heden, waaronder de misdaad had plaats gehad, verwachtte, was dan ook in zeer korten tijd afgeloopen. Men deed zijn best de sporen ervan in den uiterlijken aanblik van den cloodo zooveel mogelijk te verwij deren. Het protocol werd door alle betrokkenen geteekend en vooral de beide juristen ademden vrijer toen zij het gruwzaam schouwspel

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1