houden den naam der corporatie, op gave van het aantal personen waar door ze vertegenwoordigd zal worden en nauwkeurig adres van den persoon, aan wien de toegangskaart moet be zorgd worden 4o. dat daarna toegangskaarten zul len worden gezonden, die alle verdere mcdedselingan zullen bevatten 5o. dat alle aanvragen, die niet aan deze regelen voldoen of die te laat ko men, onvoorwaardelijk ter zijde gelegd worden. Particulieren, alleen te Amsterdam woonachtig, en ten minste achttien ja ren oud, dio ter receptie willen komen, wordt verzocht daartoe hun schrifte lijke aanvragen, met juiste opgave van naam, kwaliteit en adres, in te zenden alleen op Zaterdag 8 December, van vcovmiddags 10 uur tot namiddags 5 uur, aan het Raadhuis, O. Z. Voor burgwal. Voor zoover do voorraad strekt wor den daarna de toegangskaarten per post rondgezonden. Aangezien de President een man van vergevorderden leeftijd is, van wiens krachten, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, niet meer dan het hoognoodigo mag gevergd worden, kan er slechts eenmaal receptie gegeven worden, moet alles Yóór het middag maal afgeloopen zijn, en kan aan nie mand gelegenheid gegeven worden om den President toe te spreken. Het aan tal kaarten is dus beperkt, maar de President zal zich nog genoeg langs de straten bewegen om iedereen in staat te stellen hem hulde te bewijzen. De Commissie uit den Gemeenteraad: J. A. Wormser, voorzitterC. W. de Sauvage Nolting, secretaris. De Commissie uit de Nederlandsche Z.-A. VereenigingG. A. A. Middel- I berg, voorzitter Paul den Tex, secre taris. Het Chr. Nat. Boeren-ComitéH. Bijleveld, voorzitter dr. Joh. C. Breen, secretaris. Het Transvaal-Comit' J. E. R. baron Schimmelpenninck van der Oye, voor zitter dr. J. Th. de Visser, secretaris. Allen Hollanders en ou'd-Hollanders die in Zuid-Afrika gewoond hebben en nu tijdelijk in Nederland verblijf hou den, en hun handteekening willen ge plaatst zien in een album dat ZHEd. I den president Kruger zal aangeboden worden, bij zijn komst in Amsterdam, en geen circulaire dienaangaande ont- vingen, wordt dringend verzocht om gaand hun adres op te geven aan den heer J. A. Wormser Jr., Singel 230, Ara- i sterdam. Kruger bij de Koningin. Naar he.t ,,Hbld." verneemt zal pre sident Kruger zeer spoedig na zijn aankomts in Den Haag aan H. M. do Koningin eerbiedig gehoor aanvragen. Hieruit blijkt,, dat de buitenlandsche berichten, volgens welke president on middellijk na aankomst op audiëntie zou gaan, voorbarig zijn. Hulde der Gemeente. Aan president Kruger werd Don derdag liet volgende telegram gezon- den „Het gemeentebestuur van Nijme gen geeft u gaarne de verzekering van zijno eerbiedige hoogachting en spreekt de beate wenschen uit voor het welslagen van uwe pogingen tot behoud der onafhankelijkheid van de Republieken in Zuid-Afrika. De bur gemeester, Mathon." Ook het gemeentebestuur van Alk maar zond Kruger telegrafisch harte- lijken welkomst groet op Nederland- schen bodem, adres station Zevenaar. De voorzitter van den Raad der ge meente Leiden stelde Donderdag in de Raadszitting voor President Kruger bij zijn doorreis voorbij Leiden, en bloc to begroeten, terwijl de Burg. tot den President eenige woorden van hulde zal richten. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Kruger te Amsterdam. Uit Den Haag seint men Het bezoek van President Kruger de hoofdstad zal twee dagen du Het is bepaald op Woensdag 12 en Donderdag 13 December. Adres aan Kruger. Het volgende rondschrijven is ver- „Gelijk U bekend is, wacht Amster- lam spoedig de eer President Kruger ontvangen. De Gemeenteraad nain besluit Z.H.Ed. officieel te verwei- tomen, en een receptie zal in het Pa voor Volksvlijt gehouden worden, lp deze receptie zal Z.H.Ed. door tal- ooze vereenigingen en corporation ver worden. „De ondergeteekenden, allen Neder- ander3 en oud-Nederlanders die in resideerden, en nu tij de- ijk in Nederland verblijf houden, moe niet achterwege te mogen blijven. „Zij wenschen namens alle landge- ïooten die in dcnzelfden toestand ver President Kruger welkom te en Z.H.Ed. daartoe een adres lan te bieden. „Zij verzoeken U derhalve op de opengelaten ruimte uw lrand- eekening te willen plaatsen, en dit met een bijdrage ter bestrijding niet geringe kosten te willen toe enden aan het adres van den heer J. Wormser Jr., Singel 230, Amster Alle handteekeningen worden erzamcld in een album, door den heer ontworpen on gebonden in en door de firma Van Bommel kost- aar bewerkten band. „Opdat een ieder kan mededoen is et bedrag der bijdrage gesteld op een van 50 cent, die U in postzc- els of postbcwijs gelieve bij te voegen. „Iedere grootere bijdrage zal echter welkom zijn, daar de kosten niet ering zijn en do commissie voorne- lens is voor de gelden die eventueel overblijven, een huldeblijk et adres te laten vergezellen. „Om de deelneming zoo algemeen mogelijk te laten zijn verzoeken zij uw medewerking. Er staan zooveel circu laires U ten dienste, als gij behoeft. „U gelieve vóór den lien Dec. a. s. biljet en bijdrage te zenden, daar de commissie zich niet verplicht, later in gekomen handteekeningen op te ne men, zal het album niet te laat gereed zijn." Het schrijven is geteekend door dc heeren II. J. Bijleveld, Mr. J. C. Kake- beeke en J. A. Wormser Jr. De tekst van de opdracht voor in het album te plaatsen, is van den volgen den inhoud Ondergeteeken denou d-Nederl a n- ders en Nederlanders, die gedurende korteren of langeren tijd in de Zuid- Afrikaansche Republiek en den Vrij staat staatsambten bekleed of daar vertoefd hebben, voelen zich gedrongen U.H.Ed. bij uw komst in de hoofdstad van Nederland een blijk van hoogach ting en sympathie te geven. „Zij gevoelen diepe bewondering voor de geestkracht, den moed en het vertrouwen, die U bezielen, en U op uwen hoogen leeftijd geen vermoeie nissen doen ontzien, ten einde te trach ten een einde te maken aan de narae- looze ellende, waarin Uw Land en Volk gedompeld zijn. „Het is hun hartewensch, dat de zware strijd, door U en uw leven lang gestreden, moge bekroond worden met de zege der rechtvaardige zaak, dio gij vertegenwoordigt. „God behoede Land en Volk!" Letteren en Kunst. Het „Nieuws van den Dag" deelt mede dat het Woensdagmorgen door een vrij onverwachten dood een me dewerker verloor in den heer T. Kou- wenaar. Wij kenden den overledene sedert jaren als een zeer humaan man en welwillend collega, die voorheen als boekhandelaar en in de laatste ja ren in de journalistiek werkzaam, zich vele vrienden had verworven. Het „Nieuws" zegt: Na de opheffing van zijn in de Kalverstraat te Amster dam gevestigde, welbekende boekhan- delzaak verbond hij zijne krachten aan ons blad, eerst als verslaggever, in welke hoedanigheid hij o. a. ook de verschrikkingen van het paling-oproer van nabij deelde, en later, toen een rustiger werkkring gewenscht was, als corrector, waarmee hij de opvolger van wijlen A. J. de Buil werd. Tot voor weinige dagen zat hij op dien post, met ijver en nauwgezetheid zijn werk doende, hoe dikwijls eene li chaamskwaal, waaraan hij leed, hem zijne taaie bemoeilijkte, doch zijn ijze ren plichtsgevoel wist van geen wij ken, totdat nu enkele dagen geleden do natuur de sterkere bleek. Zacht en kalm is hij Woensdagochtend bezwe ken in den kring van de zijnen, die hem liefhadden en vereerden. Do nauwgezette, stipte corrector van later was in vroeger tijd een goed sty list met gekuischten smaak en die cok den indruk van menig merkwaardig voorval in eenige weinige, goedge- voelde dichtregelen met de ondar- teekening T. K. in ons blad opgeno men wist weer te geven. INGEZONDEN MKDEDSS- LINGEN. SO cants per regel. Om Bronchitis te behandelen is het noodig het geheele gestel te behandelen. Kinderen die reeds op zeer vroe gen leeftijd eene neiging tot bron chitis toonen zijn, zonder twijfel, in een zwakken toestand en de ken- teekenen van bronchitis kunnen niet worden verwijderd zonder het gestel op te bouwen, en het weer standsvermogen van het lichaam te vergrooten. Om bronchitis ie behandelen als deze ziekte behoort te worden behandeld, is het noo- dig niet alleen de plaatselijke aan doening van de keel en luchtbuizen in overweging te nemen, maar te vens het gestel te voeden, zoadat het de kracht zal hebben zijne zwakke tendenties te boven te ko men. De reden waarom Scott's Emulsie zoo doeltreffend is als an dere middelen dit niet zijn. is, omdat het niet alleen het beste mid del is dat bekend is, voor alle aan doeningen van de keel en longen, maar omdat het tevens de eetlust verbetert, het bloed verrijkt, ge zond vleesch maakt, en aan het gestel dat weerstandsvermogen meedeelt, dat voor de gezondheid onontbeerlijk is. Een gestel zonder weerstandsvermogen valt ten prooi aan eenige ziekte dis het mocht bedreigen, en geneesheeren weten dat de reden waarom Scott's Emul sie zulk een wijd veld van nuttig heid heeft, is, omdat het dit v.er- mogen bezit verloren levenskracht te herstellen. Wij hebben een brief vóór ons, sprekende van een klein kind dat zeer erg aan bronchitis en andere kwalen leed, zonder twijfel het gevolg van een verzwakten toestand van het gestel. Ziehier de brief: Brussel, België, 5 April 1900. Mijneheeren. Ik deel u bij de ze mede dat mijn zoon. drie en een half jaar oud, een ontsteking der luchtbuizen had, waarvoor alle aan gewende middc-len niet hadden gebaat. Hij at bijna niets en leed aan eene hardnekkige constipatie. Hij had zeer onrustige nachten en werd zoo buitengewoon bleek, dat wij ongerust over hem waren. Toen ik hoorde van de merk waardige genezingen door het ge bruik van Scott's Emulsie teweeg gebracht, liet ik het hem terstond innemen, en kan mijzelf daarmede slechts geluk wenschen, want, na eenige dagen reeds, kon ik- eene aanmerkelijke verbetering in zijn toestand bespeuren. Ik liet hem dus het gebruik van uw heilzaam preparaat geregeld Kind I-AP1EBRS voortzetten en kan u thans met veel genoegen melden dat hij geheel hersteld is; het rochelen der lucht buizen is geheel verdwenen, de eetlust is uitstekend, zijn stoel gang is thans zeer geregeld, in een woord, hij geniet tegenwoordig de beste gezondheid. Ontvangt, Mijneheeren, mijn op rechten dank. (Geteekend) Séraphin Lapierre, 30, ruo de l'Escalier. Scott's Emulsien is levertraan die aangenaam van smaak is ge maakt en aangenaam voor de maag. Behalve levertraan bevat het hy- pophosphorzure kalk en soda, en glycerine. In geen ander preparaat is zulk eene verbiixling van voor name geneesmiddelen te vinden te neinde alle voordeden van Scott's Emulsie te verkrijgen moet zorgdragen alleen de echte te koo- pen, bevattende ons handelsmerk van een man, die een visch over zijn schouder draagt. Dit handelsmerk is op den omslag van elke echte flesch en duidt het best bekende mid del aan voor hoest, verkoudheid, bronchi tis, zwakke longen, bloedarmoede, en alle kwijnende ziekten. Depóts Handelsmerk. The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Pharmaceutische Handelsvere niging, Amsterdam. Heer Henri Sanders. Amsterdam. Heer P. E. van Santen KoKf, Rotterdam. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Portugal tegen Nederland. Men seint ons uit Den Haag Er is een geschil gerezen tns- schen Portngal en Nederland in zate de intrekking van het exe quatur van Consnl Pott te Lon renzo Marques. Be mogelijkheid van terugroeping van onzen ge zant, den heer Tan Weedo, ismefc uitgesloten. Zooals men weet geven de Regeerin gen door liet „exequatur" te kennen dat zij de benoemingen der moge.nd- heden goedkeuren. On aanstoken van Engeland heeft Portugal nu het exe quatur van den heer G. Pott, Consul van Nederland In de Portugeesche koloniën in Zuid Afrika ingetrok ken. De mogelijkheid bestaat nu, dat onze gezant in Portugal Jhr. Mr. H. van Weede zal worden teruggeroepen. De terugroeping van gezanten is rnee rendeels de voorbode van ernstige verwikkelingen. Wij deelen een en ander voorloopig onder voorbehoud mede. Vervolg Stadsnieuws. De inrichting van de R. K. Zieken verpleging in de Maria-Stichting aan do Kamperlaan, welke thans geheel voltooid is, werd hedenvoormiddag door heeren Burg. en Weth. dezer ge meente met veel belangstelling in oogenscliouw genomen. Do generaal-majoor inspecteur der genie bezocht gisteren dit garnizoen ten einde inspectie te houden over eenige militaire gebouwen. Op de Donderdagavond gehouden vergadering der Zuid-Afrikaansche Vereeniging, afdeeling Haarlem, werd besloten dat het Bestuur zich in betrek king zou stellen met de verschillende vereenigingen en corporatiën hier ter stede, die van plan zijn den Staatspre sident op zijn doortocht naar Amster dam op het station alhier hulde te brengen, ten einde ter bevordering van de goede orde zooveel mogelijk samen to werken en een indrukwekkend ge heel te verkrijgen. Twee negenjarige jongens hebben bij een slager in bet Klein Heiligland een Iade in de toonbank uitgehaald. De la de bleek echter ledig. Zij werden op heeterdaud betrapt en naar het politie bureau gebracht, waarop de beide deugnieten onder mededeeling van het gebeurde aan de ouders werden terug gegeven. De heer G. A. Heinze is benoemd tot esre'id van de Haarlemscbo Bachveree- niging Gevonden voorwerpen. Een wandelstok, een jongenscape. een geelharige hond, een zwarte poe delhond, een portret van een oude vrouw, ecu geel-lcdercn manshand- schoen, een pakje toegangskaarten voor het Kerstfeest, twee houden zon der bclastingpenning. Wie denkt Overwint. A. s. Zondagmorgen om half elf pre cies., zal. er vanwege da Vereeniging ..■"VV'ie denkt Overwint" alhier, wederom een vergadering worden gehouden in de bovenzaal van gebouw Protestanten Bond, Nieuwe Gracht 3. De heer W. Meng van Amsterdam zal aldaar optre den met het onderwerp De vijf man nen der Samnritaansche. Gnostieke beteekenis van Joh. IV. Eaklcersgezelien. Donderdagavond hield de afd. Haar lem van den Ned. Bakkersgezellen- bond in het Geheel-onthouderslokaal in de Kleine Houtstraat eene vergade ring waarop ook de depothouders uit genood igd waren. De Voorzitter, de heer Raas, sprak ia zijn openingswoord zijn leedwezen er over uit, dat hier alleen vertegen woordigd waren de depothouders der Haarl. Brood- en Meelfabriek en niet dis van andere fabrieken, daar men toch strijdt voor een gemeenschappe lijk belang, het verkrijgen van Zon dagsrust. Spr. herinnert er aan hoe reeds 6 jaren geleden op straat het liedje gezongen werd„Leve de Bak kerij! Zes dagen werken we, en Zon dag zijn we vrij!" Toch zijn er nog tal van betreurens waardige toestanden op dat gebied, zooals spr. uit eigen ervaring kan inc- dedeelen. Met alle wettelijke midde len moet. naar verbetering gestreefd worden. Hij brengt den depothouders dank voor wat deze week gebeurd is, toch vraagt hij of het niet wenschelijk is, dat deze laatste eene vereeniging oprichten ter betere behartiging van hunne belangen. De heer Schram houdt daarop eene rede, die hij niet gepubliceerd wenscht te zien, reden wasrom wij hiervan niets naders vermelden. Verschillende sprekers voeren ver der nog het. woord. Het algemeen ge voelen der depothouders is, dat zij niet kunnen medegaan met het streven der bakkersgezellen, om nl. hun brood 's Zaterdagsavonds in plaats van Zon dagsmorgens te halen, zoo hunne pro visie niet verhoogd wordt tot. een cent per pond. Enkelen meenen, dat he oolc zaak is zich de medewerking der patroons te verzekeren. Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst da vergadering. Maandelijksch overzicht van de ver eeniging ..Weldadigheid naar Vermo gen'. Boekjaar 1 November 1300—31 October 1901. Voor behoeft igen werd toegestaan: Brood en levensmiddelen f 277,335, brandstoffen f 4S,7G; ligging- en klee- dingstukken f 4,70; in geld /5(XX35; ver- plegingskosten en diversen f 0,—; Ad ministratiekosten f 83,375. Totaal over November 1900 f 014.52. Eeree&bsl. De Eere-sabel, welke door den heer Friedrich Klöntscb uit Solingen aan den dapperen voorvechter voor de vrij heid zijner Boeren, den President van Transvaal, Paul Kruger als teeken hunner erkenning en vereering wordt aangeboden, en dat wij hedenmorgen bij de heeren de Jager te Haarlem, bezichtigd hebben, is door genoemden heer Klöntsch ontworpen en onder zijn toezicht vervaardigd door de oud stri iders. De kling, uit fijn rozendamast ge smeed, komt overeen met die van den Eeresabel aan Keizer Wilhelm II aan geboden en is aan beide zijden van fijne graveeringen voorzien. Aan de eene zijde, bij de greep aan vangende het jaartal 1900, daarop eene vredesengel op globe, met den punt der voet op Afrika rustende. Verder het inschrift „Furchtlos, Tapfer, Treu und Gut." Hieronder eene afbeelding van Boe ren, hun geschut bedienende, waar onder „Bis zurn letzten Tropfen Blut." Ten slotte een paar gekruiste Trans- vaalscha vlaggen en geweren. Aan de andere zijde der kling bij het gevest bevindt zich eene afbeel ding van den Solinger wapensmid door wien clc kling gesmeed werd en het Solinger stadswapen. Verder het inschrift „Dem hochver- ehrten Prüsidenten von Transvaal, Paul Kruger Gewidmet von den Krie- gern der Feldzüge 1864—1866, 1870—71 des Krcises und der Waffenstadt So- lingen „Deutschland." De kop van het gevest vertoont krijgstrofeën, geweren en patroongor dels en is met een dubbelen eiken- krans omwonden. In aen beugel staat, als onder een portaal, een gewapende Boer, waaron der houweelen en schop gegraveerd, symbool zoowel van den mijnarbeid in Transvaal als van den harden krijgsarbeid. In den korf bevindt zich het Trans- vaalsch wapen met Adelaar en venen en het bekende onderschrift „Eendragt maakt magt", terwijl de stootplaat ia een leeuwenkop uitloopt en aan de bovenzijde do afbeelding van den heer Kruger vertoont. De greep van parelvischhuid is met' gouddraad omwonden; het geheel zwaar in het vuur verguld. Heemstede Voor de inschrijving van de Militie lichting 1902, zal alhier bepaaldelijk zitting worden gehouden ter gemeente secretarie op Donderdag 10 Januari 1S01 des voormiddags 10 uur. Heden hoeft op de buitenplaats Oudt Berkenrode" eene veiling plaats gehad van eenige gerooide zware iepenboo- men; de prijzen varieerden tusschen cle 40 en f 80 per stam. Bennebroek. Gisteren had alhier de eerste hout veiling plaats van hakhout van „Het Huis te Bennebroek". Er waren 73 koopjes, niet zoo heel veel koopers, maar daarentegen was er veel koop lust, en werden hopge prijzen besteed. Ter gelegenheid van het Sint-Nico- laasfeest zijn de kinderen der O. L. school alhier onthaald door mevrouw Willink, die de ieugd verrastte met lekkernij en een cadeautje. Van wege de Stichting hot Heilig Hart, werden de kinderen die de daar aan verbonden scholen bezoeken ge trakteerd op koek en chocolade. Velsen. De Raad besloot het navolgend adres van sympathie aan President Kruger te zenden: Aan Z. E. Paul Kruger, Presi dent der Zuid Afrikaansche Republiek, te 's Gravenbage. De gemeenteraad van Velsen betuigt uwe Excellentie zijn hartelijke sym pathie met uw persoon en uw land. Moge de strijd voor het goed recht der republieken zoo dapper volgehou den, niet vergeefs zijn geweest cn een scheidsrechterlijke uitspraak een cin- maken aan den bloedigen strijd in Zuid Afrika en de onafhankelijkheid van Transvaal en Oranje Vrijstaat ver zekeren. God zegene uwe pogingen daartoe, uw volk en uw land. De gemeenteraad voornoemd: Velsen, 6 Dec. 1900. Beverwijk. Door een jongen van 13 jaar werd dezer dagen op de Meerstraat van een aldaar staonden wagen een lantaarn gestolen. Hij verkocht deze bij een op- koopor, waar de politie er beslag op legde; tegen den dader is proces-ver baal opgemaakt. Ook alhier worden pogingen in het werk gesteld om H. M. de Koningin bij Haar huwelijk een huldeblijk aan te bieden.. Door den burgemeester wor den verschillende ingezeteren uitge- noodigd deel uit te maken van oen commissie, die zich zal belasten met het inzamelen van gelden voor dit doel. Ds. Kramer, predikant te Stroobos, is beroepen bij de Geref. kerk alhier, deze plaats is al geruunen lijd vacant Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een paar opgeschoten jongens, die elkaar door de ruiien van een winkel in de Breestraat gegooid hadden. Op Dinsdag 11 Dc-cember a.s. geeft de Nieuwe Beverwijksche Zangveree- niging, directeur de heer M. Gonlag, een uitvoering, met medewerking van de heeren E. Tak, viob'st, en P. W. Haasdijk, pianist, in Maison Strouc- ken." Vervolg Nieuwstijdingen. Eerste Kamer. Men seint ons De Eerste Kamer behandelde heden de Kieswet. De heer Pijnacker Hordijk betoogt dat de wijziging beter achter wege ware gebleven. De heer Rutgers wees bezwaren aan. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zette de behande ling van de begrooting van justitie voort. De heer Troelstra betoogt de noodzakelijkheid van invloed van het volk op de samenstelling der rechter lijke macht. Kruger te 's Gravenhage. Men seint ons Kruger recipieert Dinsdag of Don derdag in hot gebouw van Kunsten en Wetenschappen de afzonderlijke cor poratiën, particulieren en hooge staats lieden. Men séint ons uit den Haag: Kruger heeft na het ontbijt met de gedelegeerden der Republieken gecon fereerd. Velen teekenden het register; van allerlei rang en stand. Steeds ko men huldeblijken, adressen en tale grammen aan. De presidenten der Kamer kweten zich schriftelijk van de opdracht der begroeting. Den ganschen dag een zin gende en juichende menigte voor het Hotel. Tot half drie verscheen Kruger drie malen op het balcon. Do Ned. Opera heeft aangeboden een voorstel ling van Wilhelm TelL Afstammelingen van koning David De Russische prins Imeretnisky, gouverneur-generaal van Polen, die de vorige week is overleden, behoorde tot het oude geslacht Bagration. Deze fa milie wordt in Rusland voor een der oudste gehouden en zij beweert af te stammen van niemand minder dan... koning David, den psalmist. In het jaarboek van den Russischen adel, dat in do Keizerlijke drukkerij te Peters burg verschijnt, wordt deze overleve ring vermeld mot allerlei bijzonderhe- den.De voorouders der Bagrations zou den Israëlieten zijn geweest die reeds 1000 jaar geleden den vorstclijken titel droegen en later door vervolging ge dwongen werden tot het christendom over te gaan. Telegrammen. ALIVVAL NOORD, 6 Dec. !R. O.) Gis- teravond kwam een patrouille van Ali- vval hier dichtbij in aanraking met De Wet's voorposten. De hoofd macht van De We tbleef in het kamp. De patrouille maakte een gevangene. De Wet wordt hard nagezeten; hij schijnt te lijden van het voortdurende heen en weer trekken. Do gevangenen verklaarden dat Do Wet eon Krupp-kanon had ach tergelaten bij den zuidelijken oever van de Caledon-rivier. Allo Engelschen die bij De Wetsdorp gevangen werden gemaakt zijn vrijgelaten, behalve de officieren. De commandant van Aliwal nam allo1 maatregelen tegen een aanval. Burgerlijke Stand. Bevallen: 4 Dec. M. J. B. C. Rosse— Geijer z. 6. A. M. PapingVerberno z.' C. Warmer—Leeggangers d. S. G., RaschKol, d; 7. J. Homanvan Es z. Ondertrouwd 6 Dec. C. do Jager cn A. H. C. v. d. Mark. T. Potma cn A. J. Wesselink. A. Boogaart en G. J. Koch. J. H. H. v. d. Moolen c-n W. Lijnzaad. W. L. Hengeveld en M. Stoel. Overleden 5 Dec. J. Smal 12 m. tl Oude Weg. 6. G. Kranendonk 2 m. z. De Witstraat. G. M. v. Dijk 2 r». z. Delftslraat. S. Hertog 12 m. z. L. Raam straat. M. Koopman 61 J. Hazepaters- laan. 7. A. G. A. Blaauw 5 m. d. Doel- straat. Nagekomen Advertentiën. De BURGEMEESTER van HAARLEM maakt be kend, dat volgens bij hem ingekomen mededeeling de HoogEdel Gestrenge Heer PAUL KRUGER, President der Zuid-Afri- kaansche Republiek, a.s. Woensdag den 12en de zer Haarlem passeerende aan het Station zal ver toeven van 10.13 tot 10.23 voorm. De Burgemeester noo- digt alle Autoriteiten en Vereenigingen uit die aan Z. H. E. G. bij deze gelegenheid hulde wen schen te brengen, daar van bij hem vóór a. s. Maandagschriftelijk ken nis te geven, ten einde met het oog op de wei nig beschikbare ruimte aan het station doeltref fende maatregelen te nemen. Haarlem, 7 Dec. 4900. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. INGEZONDEN. Voor den inhoud clczer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt dc kopy niet aan den inzender teruggegeven Blo cm en daal, i Dec. Geachte heer Redacteur! Met de opname van Tt volgende, zult u inïj *en zeerste verplicht. In Mei ÏS99 zonden dc onderwijzer- (-essen) dei O. L. S. in deze gemeente een verzoeksckrif t-n den Raad u verhooging *an salaris. Zij og a daarbij een ontwerp voor een *e dening, die hun jaarwedde zou rt len naar anciënniteit en K&woam- heid. Twee leden an den rad, die het ontwerp vóór het aan den Raad werd ingediend, hadden ingezien, von den de wenschen, daarin blootgelep billijk. Ook de Burgemeester gaf t der onderwijzers, die hem het ad ter inzaga aanbood, de verzeker in.-,, dat zij (de adressanten- van - n geen tegenwevking zouden ondervinden. Tegelijk met hot ad --s der ouder wijzers zonden ook de hoofden der drie O. L. S. een verzoek om verhoo ging. In eene daaropvolgende Raads vergadering werd hot salaris der hoofden met 200 verhoogd. Hel adres dsv onderwijzers kwam echter niet in behandeling, daar do Burgemeo-Uer; meende, dat verhooging voor do on-; dcrwijzers nog niet ioo noodig was.' Zij genoten respectievelijk f 600, f 700 en f 750. Het salaris der hoofden werd met 1 Januari 1900 vastgesteld op ƒ1400 met vrij* oning. Een der *aadsleden zeide: „meer op te hebben met do onderwijzers dan met de hoofden en stemde alleen voor verhooging der laatstcn, indien do burgemeester spoedig het adres der oncL op de agenda zou plaatsen. Z.E.A. beloofde dit, doch die belofto werd eerst in Juni j 1. vervuld. Het ingediende ontwerp kwam ech ter niet meer ter sprake, maar een concept-verordening door B. en W. voorgesteld, werd aangenomen. Ilct salaris der onderwijzers S. B. cat H., benevens dat der onderwijzeressen werd met Juli 1900 gebracht op 750 en 650, dat van D. en B. bleef onver anderd. De laatste, die reeds meer dan 33 j. in deze gemeente werkzaam is, komt in 1901 nog niet voor verhooging in aanmerking, omdat zijn salaris f 750 voldoende wordt geacht. Een flink metselaar, tin.morman of schil der verdient zeker wel meer. Verder bepaalt do verordening, dat do -:sii.-i-wjiers zonder hoofdakte kun nen klimmen 'ot 800, die met hoofd akte tot fü00, ieder jaar opklimnr.ndt' met 25 heele guldens. Er komt echter nog een „mits" bij. een „mits" bij. Do onderwijzers moeten hun plicht getrouw vervullen cn zeer ijverig zijn.. Dit brevet.van braafheid wordt afge geven dj de hoofden der S-. de pi. schoolcom. en den arr. schoolopz. Is er ook zoo'n bepaling gevoegd bij do verhooging van de hoofden; of zijn die; onfeilbaar? Hebben de onderwijzers

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3