«Rka NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Maandag 10 December 1900. No. 5353 ABONr 'MENTSPRIJS: Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% de omstreken cn franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie COO. Tolofoonnuramcr der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnrean A. DE LA MAR Azn. to Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3B" Faubourg Montmartre. Dit numrne bestaat uit aclit bladzijden. Haarlem's Dagblad van 10 Dec bovat o. a.Gespannen toestand tussehen Portugal en Nederland, De Zuid Afrika oorlog in bet Pritsclie Parlement, Kruger en (le Keizer, Parlementaire Praatjes, Paul Kruger in Haarlem, Kamer van Koophandel. Het gratis bijvoegsel „De Zaterdag avond bevat: Haarlemmer Halletjes; Haarlem's Musea Kroniek Schetsen van Deka (Hun trouwdag) Hoe hij den trein redde Moment-Opnamen (In den trein; afbeeldingen van Paul Krugers reis in Frankrijk en Nederland, enz. Politiek Overzicht. Is er gespannen toestand tus sehen Portugal en Nederland? Dat valt niet te betwijfelen. Iets an ders is het, of hiervan ernstige ge volgen te duchten zijn. Vooralsnog lient men zich den toestand niet j ernstig voor te stellen. De correspondent van de „Stan dard" te Lissabon berichtte het volgende: Dt ministerraad besloot Dinsdagavond de schriftelijke er kenning van den ilollandschen consul Pott te Lorenzo Marques in te trekken en zond een telegram daarover aan den Gouverneur. Let feit, dat de heer Pott, als consul van de Z.-Afrikaansche republie ken, het ongenoegen der Portugec- sche regcenng zich op den hals had gehaald, was- op zichzelf ern stig genoeg, maar bovendien zij.1 'er overtuigende bewijzen, dat of schoon zijn schriftelijke erkenning als consul der beide republieken reeds eenige jaren geleden was .ingetrokken, hij toch de Boeren zooveel mogelijk hielp en er tot voor eenige dagen mee door ging in zijn kwaliteit van Hollandsch consul, met schending van het in ternationaal recht en blootstelling van Portugal aan een breuk met Engeland. Al die feiten deed men herhaal delijk der Nederlandsche Regee ring weten, zonder een voldoend antwoord te ontvangen, terwijl op een beleefde nota der Portugee- sehe regeering, met verzoek om den heer Pott terug te roepen, in Hei land geen acht werd geslagen. Men behoeft zich echter-nog niet ongerust te maken en dient boven dien de berichten onder het strikt ste voorbehoud te aanvaarden. Als de berichten juist zijn, handelt Portugal natuurlijk onder Engel- schcn invloed. In elk geval doet men verstan dig nadere berichten af te wachten. In Engeland schijnt er toege vendheid in do lucht te zitten, zegt do Star" en dit in hoofdzaak naar aanleiding van het voorstel der liberale fractie in het Lagerhuis: om de vrijheid en de zekerheid ■i gendom te verzekeren van de nu onder de wapenen zijn c zich overgeven; óm het veroverde gebied de rust te hergeven; om te bevorderen dat zijn be woners zich verzoenen met hun nieuwen toestand en tevens hunne welvaart te bevorderen; zou leiden tot bevrediging van deze streken cn een goede ver standhouding in de toekomst van de Europeesche rassen in Zuid- Afrika in het algemeen. Dat klinkt allemaal heel mooi, maar het is zeer de vraag, of de strijdende Boeren daarmede ge noegen zouden nemen. De liberale leiders loopen natuurlijk cm de kwestie heen, zonder het hart te raken; liet hart is: de erkenning der onafhankelijkheid, vrijgeven of niet, en daar wordt in dit voor stel niet over gerept. In het Lagerhuis is de regeering natuurlijk geïnterpelleerd over den oorlog, doch in antwoord op de vragen van sir Henry Camnbell Bannermann. aangaande Zuid-Afri- ka, gaf Balfour oen antwoord in den geest van dat. van Salisbury. Hij verklaarde dat het intusschcn Engeland's plicht was, oorlogsope raties te doen met alle mogelijke kracht maar ook al de humaniteit, die de zedelijkheid cn een vooruit ziende blik op de toekomst gebie den. Minister Chamberlain verklaar de dat 't eersle doel der regeering was een eind te maken aan de gue rilla, daarna zou een kroonkolonie worden ingesteld. De regeering hoopte dat inderdaad binnenkort een soort van civiel bestuur in Transvaal en Vrijstaat zou kunnen worden ingesteld. Sir Alfred Mil- ner zou met behoud vau het ambt van gouverneur-generaal, gouver neur over beide koloniën worden. Een liberale afgevaardigde riep hierop: ,,Dan zult ge Zuid-Afrika kwijt zijn!" Minister Chamberlain ging voort: Voor Oranje-Rievier-Kolonie zou een luitenant-gouverneur worden aangesteld. Zoowel de gouverneur als de luitenant-gouverneur zullen worden bijgestaan door een Uitvoe renden Raad, maar de grondwet der koloniën behoeft voor beide niet dezelfde tezijn. De regeering hecht groote waarde aan de spoe dige instelling van gemeentebestu ren te Pretoria, Bloemfontein, Jo hannesburg en elders. De ambte naren voer het nieuwe bestuur zul len worden genomen uit de be staande blanke bevolking van Z. Afrika. De regeering kan beloven dat er in geheel Zuid-Afrika ge lijke wetten en gelijke vrijheden zullen gelden, wel niet een politie ke onafhankelijkheid, maar een vr'jheid en een grondwet, die ten slotte zullen leiden tot een zelfbe stuur. De regeering heeft alreeds haar voornemens aan de Boeren bekend doen maken, maar heeft ook aan sir Alfred Milner voorge steld den inhoud van een procla matie, die in het Engelsch, 111 het Hollandsch en in de Afrikaansche taalzal worden gedrukt. Aan onze zijde zal niets onbeproefd worden gelaten. Wij koesteren geen haat tegen menschen die de wapens tegen ons hebben gevoerd. Zij zijn dappere vijanden en zullen als zoo danig worden behandeld en in dien geest worden toegesproken. Het amendementrEmmott werd na verder debat ingetrokken. Het laatste oorlogsnieuws van Aliwal Noord. Daar is Woensdag een patrouille van Aliwal in aan raking geweest met de Wet's voor posten. De hoofdmacht van De Wet bleef in het kamp. De patrouille maakte een gevangene. De Wet wordt hard nagezeten, hij schijnt te lijden van het voortdurende heen en weer trekken. De gevan gene verklaarde dat De Wet een Krupp-kanon had achtergelaten bij den zuidelijken over van de Cale- don-rivier. Alle Engelschen die bij De Wetsdorp gevangen werden gemaakt, zijn vrijgelaten, behalve 1 de officieren. De commandant van Aliwal nam alle maatregelen tegen een aanval. Lord Kitchener seint uit Bloem fontein: Patrouilles rapporteeren, dat De Wet's macht naar het Oostnoord oosten is gegaan van nabij de Odendal-drift. Generaal Knox, die hem volgt, meldt dat hij een Kruno- kanon eii een wagen met munitie heeft genomen. Hét gevangen geno men garnizoen van De Wetsdorp is, met uitzondering van de offi cieren, weer losgelaten,'maar nog niet binnengekomen. Macaonald is naar Aliwal-Noord gegaan om daar het commando te aanvaarden. Bij Belfast is het volgende ge schied. Op zoek van een veld- kornet, die n. t een witte vlag ver scheen, weiden eenige vrouwen door de Engelschen aan de Boeren uitgeleverd nabij de voorposten; on- dertusschen deden een honderdtal Boeren een hevigen aanval op een kleinen bereden post, die onder een hevig vuur stand hield totdat hij ontzet werd. De Boeren vlucht ten met achterlating van één doode; aan Engelsche zijde geen verliezen. Een patrouille bereden incante-. rie ontmoette gisteren een troepje Boeren nabij Taba 'Nchu. Zij nam er 7 gevangen en maakte 10 paarden buit. Eén Boer werd daarbij ge wond. Dat zijn natuurlijk weer berich ten die eerst onder 't oog van den Engelschen censor zijn gewees In de Donderdagzitting clcr Fransclie Kamer was een talrijk publiek aanwe zig om tegenwoordig te zijn bij de be handeling der amnestiewet voor de Dreyfuszaak. De eerste spreker was Drumont van de „Libre Parole", die de algeïneene amnestie vroeg ook uitgestrekt tot Ju les Guérin. Deroulède en Ha bert Er volgde een vrij hevig debat, waar bij de oude kreet weer eens werd ge hoord: „A bas les Dreyfusards!", door Baudry d'Asson geroepen. Generaal André, minister van oor log, verklaarde, dat het zijn plicht was te weigeren elke discussie over een wettig gewezen arrest. (Toejui chingen links. Heftige tusschenroepen rechts. Langdurige beweging). De heer Deschanel leest daarop een voorstel voor van de amncsticeomnïis- sie, waarin de regeering wonit uiige- •noodigd een volledige amnestie voor le stellen. De rapporteur de heer De Ribère des Gardes licht dit toe. L'it zijn toespraak lichten wij dezen zip: MIlc kan niet toestaan dat een officier, veroordeeld wegens verraad, geamnek-, lieerd wordt, want hij zou herstel in zijn rang kunnen vragen en dat zou de agitatie kunnen terugbrengen onrust in het laud en het leger kunnen brengen. Ik waag integendeel de am nestie voor de veroordeelden van het Hooggerechtshof, terwijl Ik mij buig voor het vonnis van dat, Hooggerechts hof. De minister-president Waldeck- Rousseau bestreed dezen spreker e verwierp het verwijt, dat de Regeering geen amnestie had gegeven. Toen tot stemming werd overgegaan werd een motie van Ribère met 311 tegen 232 stemmen verworpen. Het eerste artikel van liet amnestie- ontwerp kwam daarop in behandeling. Nadat de Regeering zich met een re dactiewijziging vereenigd had kwam in behandeling: „Volledige en aJge- hcele amnestie is toegestaan in ver band met de feiten, betreffende de zaak Dreyfus, voorafgaande aan de afkon diging der tegenwoordige wet en wel ke aanleiding hebben gegeven tot een definitieve rechtelijke beslissing voor die aankondiging." De Kamer besloot het vervolg der discussie tot Donderdag a.s. uit te stellen. Buitenlandsch Nieuws. Kruger 011 do Keizer. In den Rijksdag zeïde de afgevaar digde Roesicke uit Kaiserslautern: „Een diepe smart vervult het Duit- sclie volk omdat het hoofcl van een voor zijn onafhankelijkheid strijdend volk aan Duitsehland's deur is afge wezen om der wille van een andere mogendheid. Ik kan daarom den Rijks kanselier het verwijt niet besparen, dat hij in deze zaak den Keizer niet juist inlichtte over de gezindheid van het volk, anders zou het gebeurde niet mogelijk zijn geweest." Staatssecretaris Posadowsky ant woordt: „Ik betreur het dat de heer Roesicke het voornemen om over deze aangele genheid te spreken niet ter kennis van de regeering heeft gebracht, dan zou ik den Rijkskanselier hebben verzocht hier te komen en in deze moeilijke quaestie zelf te antwoorden. „Voor onverantwoordelijke afgevaar digden is het vrij gemakkelijk geweest uiting te geven van een zekere popu laire stemming, maar voor den man die een zoo verantwoordelijke plaats bekleedt als de kanselier van het Duit- scho Rijk, die de verantwoordelijkheid draagt niet alleen voor den vrede van Duitschland, maar in sommige om standigheden ook voor den wereldvre de, mogen populaire gcvoelsstroomin- gen in geen geval den doorslag geven. Voor hem is er slechts een koers: orde, zekerheid en het belang van het eigen land." (Toejuichingen). Stadsnieuws HAARLEM, 8 Dec. 1900. Kara ei' van Koophandel. Op 4 December vergaderde de Kamer van Koophandel en rabr>p- ken alhier. Bij het openen der vergadering herdacht de voorzitter in gevoel volle bewoordingen het op 21 No vember plaats gehad hebbende overlijden van den heer H. v. Bree- men Hz., in leven lid dezer Kamer, j welke functie door hem sedert April 1895 was bekleed. Hulde bren- -ende aan den ijver en de v< zaarnheid, door hem vooral op het gebied der nijverheid, zoowel in het belang van hem zelf en zijn gezin als van het algemeen betoond, betuigde hij daarbij tevens zijn innig leedwezen over het groot ver lies," dat door velen en ook door deze Kamer door het overlijden geleden is. Ingekomen was o.a. eene circu laire van de firma T. C. B. ten Hagen, boekdrukker en uitgever te 's-Gravenhage, met een afdruk van haar aan Z. E. den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid gericht adres, houdende bezwaren legen het besluit van liet hoofdbe stuur der posterijen, dat vanaf 4 November 1900 des Zondags 0. a. niet meer zullen worden besteld de nieuwsbladen die niet meer clan éénmaal per week verschijnen. Werd besloten om door cl 3 ver melding van dit aan deze Kamer om ondersteuning toegezonden adres belanghebbenden hier ter stede in de gelegenheid te stellen hun gevoelen hierover aan de Ka mer mede te deelen. En een adres van de heeren Pla- nije en Riansert, alsmede van de beheerders van het Kaarselade veer, alhier, daarbij ondersieunende het vroeger bij deze Kamer ingekomen adres van W. Bus, over het meten van schepen. Werd besloten beide adressen nog voorloopig aan te houden. In het Brongebouw gaf Vrijdagavond het strijk-orchest „de Muzikale Vrien denkring", directeur de heer J. Blad, een concert dat zeer in den smaak is gevallen. I-Ioevvel de opkomst der leden grootcr liad kunnen zijn, was de uit voering van dien aard, dat do aanwe zigen, genoten hebben en de eerste kennismaking met dit dilettanten-ge zelschap alleszins is mede gevallen. Men zal zich mogelijk hebben afge vraagd wat de roode vlaggetjes op de Elcctrische trammen op de Ceintuur baan beteekenen; wij kunnen hierop antwoorden, dat dit beduidt dat de in de dienstregeling facultatief aan eg-ven trams in de richting Aerden- hout, Zandvoort en Bloemendaal op zulk een dag zullen loopen. Zondag a. s. speelt Unitas voor de 3e klasse N. V. B. tegen Quick II uit Amsterdam. Wij meenen onzen stadge- nóoten cle overwinning wel te mogen voorspellen. Bij Koninklijk besluit van 6 Decern bar 1900, no. 33 zijn bevorderd tot 2e luitenant der schutterij alhier de hee ren J. A. R. Avis, Mr. H. Polvliet, P. van Tienhoven en W. Dyserinck, allen thans sein tier. leiding van de heeren Martin en dat reeds zegt genoeg dat spreekt voor zichzelf. Want het is bekend, dat, waar zij do staf voeren, jong en oud zich moeten vermaken. Op alle mogelijke wijzen 0. a. met een rozengalop, wisten zij de kleinen prettig bozig te houden. En de vreugde steeg ten top, toen St Nicolaas, vergezeld van zijn zwarten knecht een rondgang door de zaal deed. Toen waren de kinderen niet meer le houden en juichten het uit van pleizier. Ruimschoots werden ze ont haald op allerlei versnaperingen, en een tombola zonder nieten zorgde ver der voor een mooi aandenken aan de- j zen zoo genoeglijken avond voor de jeugd. Omstreeks 10 uur was het feest voor de kinderen afgeloopen en bleven de ouderen nog geruiinen tijd gezeliig bijeen, die in hoofdzaak met dansen en voordrachten werd gepasseerd. Paul Kruger te Haarlem. Vrij onverwacht, gelijk alles in de reis van den grijzen President der Transvaal, is het bericht gekomen dat en wanneer Oom Paul naar Amsterdam zou gaan en dus langs Haarlem ko men. Bij publicatie van onzen Burge meester is het gemeld: de trein, die den President naar Amsterdam brengt zal stoppen te Haarlem Woensdagmor gen van 10,13 tot 10.23. Niet langer dus dan tien minuten! 't Is weinig, maar nien begrijpt dat het meelanger duren kan. De treinen loop veroorlooft het niet, want niet alleen te Haarlem zal den ouden Pre sident een ovatie worden gebracht, men zal zich zeker ook in Leiden niet onbetuigd laten. Er zal in die tien minuten aan ons Station te Haarlem heel wat moeien gebeuren. In de eerste plaats natuur lijk de hulde van het Gemeentebestuur, waartoe Woensdag door den Raad be sloten ismaar tevens ook de ovatie van de particuliere gezelschappen. In hare bijeenkomst van Vrijdagavond heeft de Koninkl. liedertafel Zang en Vriendschap beraadslaagd over liet toezingen aan den President van een der oud-Hollandsche liederen van Va- lérius. De directeur van Haarlem's Mu ziekkorps denkt over een ovatie, lief hebberij -muziekgezelschappen nebbei: hetzelfde voornemen, vele anderen zullen niet achterwege willen blijven. I-Iet zal zijn als een droombetooging doorleefd in een oogenblik. Laat ons dan in die korte momenten alleen door het uitsteken vau de vlag getuigen tegenover. Paul Kruger en tegenover ons zelf, van de sympathie die in ons gloeit voor het heldenvolk, dat in den persoon van zijn President een oogenblik tot ons komtl Bij de feestelijkheden ter gelegen heid van het huwelijk van II. M. de Koningin zal het garnizoen Amsterdam tijdelijk versterkt worden door een ge deelte van het garnizoen te Haarlem. Schouwburg. A.s. Donderdag geeft de Nederland sche Opera in onzen Schouwburg „Faust" met Pauwels en Orelio. Bij zondere aanbeveling is hiervoor na tuurlijk overbodig. Eerc aan de Schouw burg-maatschappij, die onvermoeid al les in het werk stelt ons goede kunst te geven. Het muziekgezelschap ..Orpheus" zal dezen Zondag, volgens achterstaande advertentie, een populair concert ge ven in de Sociëteit De Kroon, met me dewerking van specialiteiten. Ned. BondOud-ouderofficieren Wat eene prettige, jolige stemming heerschte Vrijdagavond in de groote zaal der Socieieit „De Kroon". Vroo- lijke kinderen, bij menigte, huppelden en sprongen naar hartelustjoelden en krioelden dooreen dat het een aard had. Aan de kanten zaten de ouders met welgevallen naar het jonge volkje te kijken, dat zoo onbezorgd, zoo echt prettig, kinderlijk feest kan vieren, en zij deelden in de vreugde van hunne kleinen. Het St. Nicolaasfeeot van de afd. Haarlem van bovengenoemden bond, want dat was het, waarop de jeugd zich zoo amuseerde., stond onder Letterlievende Vereeni.ging ..Door Bloemendaal. Ondertrouwd: B. van der Esch—C. M. Stoel. C. J. ChristoffelsTerlingen, z. M. C. RouwensKoopmans, z. C. de Vos -Visbeen, z. A. N. van der Lem 40 j. C. Janssen 78 j. H. J. Bille 2 m. N. van Delft C6 j. 1L Hansen 66 j. Meerenberg. Vriendschap Bloeiende". Hierbij zal als spreker optreden de heer J. Preyde. Bevallen C. PieterseTromp d. J. Chr. Neeskens—Bank z. J. Urenhoren van der Putten d. Overleden F. Timmer 77 J. Zl: OJL't. Dinsdag, 11 Dcc. a. o., des avonds ten 8 ure, zal de Rederijkerska mer „Sandevoerde" alhier eene uitvoering geven, met medewer king van den heer H. Venverloo, tenorzanger te Amsterdam. Opge voerd zal worden ..Marcel", dra ma in één bedrijf; benovens zullen eenige voordrachten gehouden wor-. den. Getrouwd: M. Keur en G. Schaap Bevallen: C. ZwemmerKeur z. G. DraijerMolenaar z. Overleden: A. SchuitenKeur 81 jaar. Velgen. De inschrijving i de Nationale Militie voordo li .u:j 1002, zal plaats hebben op vc. usdag 9 Januari 1901, des voormiddags ten 10 ure. Door P. Schoort, ruim 25 jaar dood graver op de begraafplaats „do Bie zen" is wegens hoogen ouderdom, eervol ontslag aangevraagd. Beverwijk. Ondertrouwd: P. J. Beumer en M. Schuit. Bevallen: A. v. d. KapelleKle<* rebezem z. S. S. GornelisseNu- man d. J. G. van Essenvan den Outenaar z. C. TervoortVeenboer z. A. R. do LiemeItalië z. Overleden: M. Zwart vr. v. J.' Roos GO j. J. M. Maks 30 weken. K. Zwitser 10 weken. Haarlemm ermeer. Haarlemmermeer, 6 Dec. 1900. Jarige tarwe f 6.75 7.25. Witte tar we f 5.50 G.50. Rogge /4.50 5.10. Haver 6.6.50 Chevaliergerst f 5.5.25. Wintergerst 4.4.40. Duivenboouen f 6.50 6.90. Paarden- boonen 6.6.35. Bruine boonen' f 8.9.Groene erwten f 7. voetstoots, f 9.op kook. Kanarie- zaad 6.25 6.50 Karweizaad J 17. 18.per 50 Kg. inclusief. Blauw maanzaad 9.75 10.25 inclusief. Ondertrouwd P. A. v. 't Woudt en' L. Tensen. GetrouwdG. Granneman en D. Lamboi. T. v. An del en W. Ottevanger. Bevallen J. Clay—Pater z. T. v. WijkStapel d. C. de VriesSpoijers d. A. v. An delv. Dien z. M. Smitde Jong z. W. P. Schouten—v. Tol d. A. Sicbeling—de Ruig d. J. Slooten-IIeer- inans d. Overleden II. v. Gameren 44 j. A. Q. Doeswijk 26 J. Op de paardenmonstering te Hoofd-, dorp, waren aangevoerd 18 1 l/2jarige paarden. Verkocht 8. De prijzen liepen van f 140 tot f 210. I-Iet vervoer der suikerbieten, is ln t. noordelijk deel der gemeente Haar-' lemmenneêr afgeloopen, doch in 't zuidelijk deel dezer gemeente, liggen nog groote hoeveelheden ter verzen ding gereed. 't Is dan ook te hopen, in 't belang van den landbouwer, dat de vorst nog eenige dagen achterwege blijft Houtrijk en Polanen. Heden (Zaterdag) vertrokken van, hier naar hunne woonplaatsen 98 der, Brobantsche arbeiders en arbeidsters, daar het lossen der schepen aan de suikerfabriek is geëindigd; een 40tal blijven voorloopig nog werkzaam. Heemstede Maandagavond 10 dezer zal alhisr n café Landzicht eene vergade ring worden gehouden door de Tot ouderling bij de Ned. Herv. ge-v nieente alhier Is gekozen, de hoer JA A. Kaub, tot diaken J. C. Dijkson en' tot notabel A. Boreudregi

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1