NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. '18e jaargang. Donderdag 13 December 1900. No. 6356 AARLElfS ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door liet geheele Rijk, per 8 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advcrteutiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingol 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Couranttera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet nitsluitend reebt tot plaatsing van Adrcrtentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A, DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs SPif Faubourg Monthiartrc. Dit nummer betaat uit zas bladzijden. Haarlem's Dagblad van 13 Dec bevat o. a. 'Wat Spanje deukt over de innig heid tasschon Engeland en Portu gal, DaitscJiland eu Engeland in Chi- r.a. Boeren sympathie te Muncben, berlijnsclie brief, Parlementaire Praatjes, Stnkken van den Gemeen teraad. Overwegen. Afkenrenswaar- •go handelingen, De Gemeente- ad van gisteren. Politiek Overzicht. Spanje is niet te spreken over de innigheid tusschen Engeland en Portugal. Men schijnt te Madrid te vreezen, dat dit verbond ook een politieke zijde heeft die voor het Iberische schiereiland van belarp. kan zijn, en ten nadeel© van Span- zou kunnen uitvallen. Portugal heel't al eens meer getoond, zegt men, dat het wel gaarne de Gali- cisclie provinciën zou willen aan sluiten hij zijn gebied; Engeland poogt zijn maritieme stelling in de Kliddellandsche Zee te versterken door de pogingen om de Balearen en Ceula te verkrijgen; en die in (ien'Atlantischen Oceaan door ziin begeerte naai* de Canarische eilan den. Spaansche bladen bespreken vorder een reeds vroeger door En geland te kennen gegeven wensch. urn het eiland Salvora, aan den in gang van de haai van Arosa, tot kolenstation te mogen inrichten en dringen er hij de Spaansche Re geering op aan, dat zij zich open lijk zullen uitspreken over deze be weringen, en zoo de waarheid er van niet ontkend kan worden dat zij zich dan krachtig zal verzetten tegen elke poging om het grondge bied van Spanje te verkleinen. Zoo ziet men dat Spanje reeds den greoten Slokop, John Buil vreest. Wat Portugal betreft, dat poogt nu het laten doortrekken van En- gelsehe troepen over Beira naar Rhodesia goed te praten door zich te beroepen op een tractaat waar van geen sterveling ooit gehoord had en volgens hetwelk dat dan geoorloofd zou zijn. Doch nog steeds is, naar de „Voss. Ztg." doet opmerken, de meening gerechtvaardigd, dat dit tractaat slechts geldig is voor tij den van vrede doch. dat de uit breiding van de daarin aan Enge land toegestane rechten tot tijden van oorlog een schending is der neutraliteit door Portugal. Ware dit niet zoo, dan zouden noch En geland noch Portugal bezwaar heb ben gehad tegen het publiceeren der akten, waarin deze overtocht werd toegestaan; bovendien zou het d' toch plicht van de Portugec- f \geering ziin geweest aan de au-- re oorlogvoerende vnrtii de Transvaalsche regeerinv gemis te geven van het bestaan var. den inhoud yan dat tractaa. De „Daily News" ver-neemt, dat de samenwerking tusschen de Engelsckcn eu de Duitschers in China niets te wen- schen overlaat. Uit Shanghai wordt ge meld, dat een artikel over de reis van admiraal Seymour door liet gebied van den Yangtsé-Kiaug in de „Ost-Aziati- sche Lloyd", eiken twijfel omtrent do samenwerking wegneemt. De belangen van Engeland en Duitschland zijn ge lijk en de wijze waarop die belangen worden behartigd, laat niets te wen- schen over. Het blad, dat vroeger wan trouwen jegens admiraal Seymour scheen te koesteren, is daarvan thans geheel teruggekomen. Ei ziet, hoe goed en lieflijk 't is waar deze twee te zamen gaan - Thans hebben de gezanten te Peking bun laatsie bijeenkomst gehouden tot vaststelling van de nota, die aan de Chineesche gevolgmachtigden zal wor den overgelegd. 1 gezanten zullen nu wei allen hun instructies hebben ont vangen ook do Engelsche gezant zoodat thans de definitieve vorm dei- nota kan worden vastgesteld. Wij heb ben reeds medegedeeld, dat daarin de doodstraf niet meer zal xreëisclit wor den voor de hoofden van den opstand, maar de zwaarste straf die de Chinee sche Reegering kan opleggen. Dit is wel de voornaamste wijziging. De vraag is nu maar, of de volmach ten der Chineesche onderhandelaars door de gezanten voldoende zullen worden geacht om do onderhandelin gen te aanvaarden. De „Voss. Ztg." verneemt, dat verschillende gezanten die volmachten voor onvoldoende ver klaren en zullen aandringen op het eischen van meer stellige geloofsbrie ven voor de onderhandelaars. Telegrammen uit Sin-gan-foe zeggen, dat de keizerin-weduwe zich langza merhand den ernst van den toestand duidelijker gaat voorstellen. Zij begint in te zien, dat het Ilof en het Rijk door groote gevaren worden bedreigd, in dien niet door de Regeering een meer tegemoetkomende houding wordt aan genomen, opdat de vreemde mogend heden de verzoenende staatkunde, die zij pogen te volgen, niet verwisselen voor een meer agressief optreden. Buitenlandsch Nieuws. Bereden politie in Transvaal. Omtrent het korps bereden politie, dat onder de bevelen van generaal Baden-Powell zal worden geplaatst, deelt het Colonial Office aan de Times liet volgende mede Men zal trachten in het moederland 1000 man aan te werven, die aan de volgende vereischten moeten voldoen Minstens 20, hoogstens 35 jaar oud ongehuwd, goed schutter en goed rui ter zijn en aanbevolen worden door twee gunstig bekend staande personen. Degenen, die zich aanmelden, worden geneeskundig onderzocht en moeten hunne bedrevenheid aantoon en in schieten en paardrijden. Een eerste verbintenis moet worden aangegaan voor 3 jaar, terwijl zij die reeds in Z. Afrika hebben gediend de voorkeur ge nieten. De leden van bovengenoemd korps ontvangen gratis levensmiddelen, fou- rage, kleeding, uitrusting, wapenen, huisvesting en geneeskundige hulp, en verder een dagelijksche soldij, vastge steld als volgt Superintendant warrant officers (in specteurs-dienstdoende officieren) f 9 sergeanten le klasse f 5.40 a 6 idem 2c klasse f 4.80 korporaals f 4.50 sol daten le klasse f 4,20; idem 2e kl. f 3,60; idem 3e kl. f 3. Wegens duurte der levensmiddelen wordt de soldij verhoogd voor onderof ficieren en manschappen, die gestatio neerd zijn ten noorden van do Vaal en niet verder dan 80 KM. van Johannes burg. Ook wordt een verhooging toege kend aan degenen, die zich na afloop van de 3 jaren opnieuw verbinden. Een meeting te München. Wij hebben reeds medegedeeld dat te München Vrijdag een vergadering is gehouden om uitdrukking te geven aan liet medegevoel der Beieren voor den dapperen strijd in de heide Boerenre publieken. De heeren Jooste en De Wet, naar Amsterdam uitgeweken Transva lere, hebben de vergadering toegespro ken. Deze bijeenkomst is de reusach- tigste geweest die Beieren ooit heeft aanschouwd. De stemming was over weldigend, de indruk boven alles grootsch. Ook heeft een jonge dame uit de Boerenstalen het woord gevoerd. Het gevolg van deze vergadering is, dat over heel Duitschland eveneens soort gelijke bijeenkomsten zullen worden gehouden. Reeds om 7 uur was de zaal gevuld en nog voortdurend trachtten de men- schen naar binnen te dringen. Alle uit gangen en voorportalen, de gangen, alerijen en trappen waren bezet. Er zullen ongeveer 7000 mensclien in de zaal zijn geweest en velen konden zelfs geen plaats vinden. Prof. dr. Guenther nam den voorzitterszetel in. Dr. Grue- ber, die 12 jaar in Oxford gewoond heeft, was de voornaamste redenaar van den avond. Het publiek brak in stormachtige bijvalsbetuigingen los toen prof. Guenther de dames De Vil- liors, bloedverwanten van den Boeren generaal, en vervolgens kapitein Joos te en den neef van generaal De Wet voorstelde. De besprekingen waren zeer levendig en invloedrijke namen waren .önder de redenaars. Aan President Kruger is een tele gram gezonden van den volgenden in houd ,,De vergadering heden 7 Dec. 1900 gehouden door 7000 mannen en vrou wen uit München, geeft bij deze aan U, President, uitdrukking der hier alom- heerschende hartelijke en oprechte sympathie voor den heldhaftigen strijd van uw volk voor zijn vrijheid en onaf hankelijkheid. De vergadering ver klaart dat het haar hartelijke wensch en vaste overtuiging is dat gij. Presi dent, het hooge doel, dat u naar Euro pa heeft gebracht, zult bereiken. De vergadering neemt te gelijkertijd de vrijheid, u, President, als de eenstem mige wensch der aanwezigen tot een bezoek te München, de hoofdstad van Beieren, uit te noodigen, in opdracht der bijeenkomst." Kitchener aan 't werk. Kitchener, sinds 29 November jl. op perbevelhebber der troepen, heeft zijn hoofdkwartier overgebracht naar Bloemfontein, eenigo dagbladcorres pondenten van heü oorlogstooneel ver wijderd en kan zich nu ongestoord wij den aan de onderdrukking van het ver zet, zonder vrees, dat van de middelen, I die hij daartoe aanwendt, meer bekend I zal worden, dan hij zelf verkiest Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De suppleloire kredieten voor het le ger tot een bedrag van 16 millioen pd. i st., werden door het Lagerhuis met 284 tegen 8 stemmen goedgekeurd. De Evening Standard meldt dat naar luidt der laatste berichten een gevecht gaande is tusschen de troepen van ge neraal Knox en Cliristiaan de Wet. I-Iet gevecht duurt nog voort. De vertraging in de ontvangst van berichten is te wijten aan het ontbre ken van een telegraphische gemeen schap, aan het gedurig vechten en aan de onafgebroken terreinverandcring. Stadsnieuws HAARLEM, 12 Dec. 1900. Cursus in woliennaaien. Kinderbewaarplaais Fop pententoonstelliDg. Men schrijft ons De on der ge teekenden veroorloven zich uwe aandacht te vragen voor een plan, dat bij kennismaking, naar zij hopen uwe instemming zal hebben. In den loop van 1899—1900 werd door het plaatselijk comité voor Maatschap pelijke Belangen alhier, een onder zoek ingesteld naar sommige toestan den in het naaistersvak hier ter slede. De conclusie hiervan was, dat een goede leerschool voor costuumnaai- sters uiterst gewenscht zou zijn. Het comité richtte daarom liet ver zoek aan het Bestuur der Wilhelmina- Naaischool, tot 't oprichten van ecu cursus voor woliennaaien en dit Be stuur heeft aan genoemd verzoek ge volg willen geven. Een 20tal leerlin gen heeft zich reeds aangemeld. Nu hebben eenige der bestuursleden van de Wilhelmina-Naaischool en van de hier bestaande Huishoud- en Kook school zich afgevraagd, of het niet in alle opzichten de op die school onderwezen vakken ten goede zou komen om deze inrichtingen te doen samensmelten en ze niet uitbrei ding van het leerplan, waaronder ook de op te richten cursus in Wollen- naaien, dienstbaar te maken aan de gelijke vakopleiding voor meisjes en vrouwen uit iederen stand, die zich daar dan voor do tegenwoordig ge- wenschte examens kunnen bekwamen. De slotsom der bespreking van eeni- gen der ondergeteekenden was: alles aanwenden om dit plan tot uitvoering te brengen en tevens aan de inrichting verbinden een kinder-bewaarplaats (Crèche), waar a.s. moeders en kin derverzorgsters praktisch zullen kun nen leeren, wat zij later noodig heb ben in praktijk te brengen. Menig werkmansvrouw zal het ze ker verheugen te weten, dat zij op die plaats haar kleintjes gerust voor een heelon of hajvcn dag kan achterlaten. Wij hopen daarom, dat zij zich niet zal laten terughouden om hare be langstelling te toonen; haar belang stellend woord en kleine gaven zullen ons welkom zijn. „Het plan is groot," zegt menigeen wellicht. Niette groot meenen wij, als ieder, die er iets voor voelt, die over tuigd is van 't nut van één der onder- deelen, zich door niets laat weerhou den om ons van zijn sympathie te doen blijken. Laat niemand zeggen: „wat helpt het weinige dat ik kan doen." Wij hebben raad en daad noo dig van ieder, die 't goed meent met dit denkbeeld. Op velerlei wijze kan men ons steunen wie dat kan, gebrui- ke zijn invloed bij de leden van den gemeenteraad om hen te bewegen tot 't steunen voor de verhooging van subsidie, die aangevraagd zal wor den. Anderen kunnen ons plan aanbeve len bij de leden der Provinciale Sta ten, wire instemming wij ook behoeven om van de provincie den gewenschten steun te verkrijgenwie, dit lezende, zijn invloed wil aanwenden bij de le den der Tweede Kamer, bij den Mi nister ter wille van een rijks-subsidie verz.ui.me dit niet: Ten slottemochten al onze stadge- nooteu hunne belangstelling toonen in de voorgenomen „Poppententoon- stelling," waarvan de opbrengst in een deel der oprichtingskosten moet voor zien, en die in 't voorjaar van 1901 ge houden zal worden. Bij circulaire worden hierover na dere inlichtingen verspreid. Laat niemand, dia meent voor ons plan Iets te kunnen doen, zich terug houden door bedenkingen van eigen onvermogen of onbeduidendheid, door een enkel warm woord, door cc-n prac- tisclie daad, wordt meer verricht dan men denkt. Voor een zaak van alge meen nut kan nu iels worden .gedaan door velen, die zich niet voor Jangen tijd kunnen binden en toch gaarne wat voor anderen over hebben. Laat geen enkele opwelling van sympathie bij 't lezen van 't boven staande worden teruggedrongen en diep weggestopt bij zooveel andere spontane gevoelens, die veel goeds zouden hebben uitgewerkt als ze waren uitgevoerd W ij vragen u allenindividuen, corporation, instellingen, besturen krachtigen steun, frissche, werkzame belangstelling. Namens het bestuur der Wilhelmina- Naaischool Mej. C. M. C. Gallen kamp, Pres., Mej. W. M. Brusse, Secr. Namens het Bestuur der Kook- en HuishoudschoolMej. C. M. C. Gal- lonkamp, Pres., Mevr. S. Kleijnen- bergLauriilard, Secr. Namens het Comité voor Maatschap pelijke belangen: Mevr. II. de Clercq- Teding van Berkhout, Pres., Mej. L. de Clercq van Weel, Secr. Mevr. M. v. d. Laande Joode, Dir. Vc orlichtingsbureau Tesselschade. De heer J. Mullemeister, Voorzitter Weid. naar Ycrm. Mej. G. E. Borger, mej. J. E. Der- jeu, de heer W. K. Wierda, de heer II. Kikkert (firma v. d. Laan). Het Comité der Tentoonstelling: Mej. I- de Clercq van Weel, pres. mej. C. II. Schleper, secr., Nieuwe Gracht 42; E. A. Gallenkamp, penningm. jonkvr. C. Boreel van Hogelandenmej. W. M. Bausse mej. C. M. C. Gallenkamp, Baan 13a; mej. W. Lohrjonkvr. K. van Lijnden; mej. A. van Vladerac- ken. Door den militieraad in het 2e dis trict van Noord-Holland zijn uit de gemeente Haarlem 35 lotelingen der lichting 1901, wegens wcrkelijken dienst, vrijgesteld van den dienst bij de nationale militie. Spoedeischenöe vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 11 De cember 1900, des namiddags te half twee. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Loomeijer en Winkler. Punt 1. Zitting met gesloten deuren. Om ruim 4 uur wordt de vergadering heropend en direct daarop gesloten. Mej. E. C. Knappert to Leiden, zal Vrijdag 14 December a.s. voor de af- deeling Haarlem van den Nederland- schen Protestantenbond als spreek ster optreden in het Brongebouw. Do hierna volgende spiekers zijn In Januar i Dr. A. M. A. Reynders, in Februari Dr. G. Niemeyer, in Maart Dr. I. W. M. Hoog. Tweede Sóan-e-Steenman. Wanneer de tweede séance van den heer Joh. Steenman vooral niet minder belangrijk dan de eer ste moet worden genoemd, danken wij dit zeker allereerst aan de me dewerking van onzen eenigen Mes- schaert. Waar hij zingt ruimen wij geheel onwillekeurig aan de ove rige nummers van het programma slechts een tweede of derde plaats in onze belangstelling in. En toch waren in 't gegeven geval die ove rige nummers voor 't meerendeel onze onverdeelde belangstelling I overwaard. Maar Messchaert zal zingen en we zien zijn verschij nen met spannende verwachting te gemoetMesschaert zingt en we hebben geen cor en geen oog en geen gedachte dan voor hem Mes schaert heeft gezongen en we zijn nog lang daarna voor geen nieuwen indruk vatbaar. Dat is nu eenmaal een eigenschap van alle echte, geheel loutere kunst dat zij voor een poos onzen geheelen mensch zóó in beslag neemt, zóó vervult alsof verder niets cp de we reld onze opmerkzaamheid waard is of nog ooit waard zal worden. Enzulke echte, loutere kunst is 't zingen van Messchaert. Nog niet eens zoozeer omdat Messchaert zoon buitengewoon klankvolle, omvangrijke cf zelfs welluidende stem "heeft, maar voornamelijk omdat hij altijd op zijn eigene wij ze en zijn eigen liederen zingt. Ik bedoel dat hij zich in alle omstan digheden volkomen van zijn capa citeit bewust is, zoodat hij nooit de grenzen van het schoone te na komt en vervolgens dat hij niets zingt wat hem niet als ware 't in merg en bloed is overgegaan. Hier in schuilt geloof ik het geheim van de boeiende kracht die van zijn zingen uitgaat. Daarom klinken die ballades van Löwe en die liederen van Schubert zoo frisch en zoo nieuw alsof ze eerst gisteren ge schreven werden. Wie heeft dit niet gedacht en gevoeld bij 't luisteren naar Schubert's overbekend „Wo- hin" of naar het niet minder vaak gezongen Der Todt und das l Madchen?'' Mij dunkt ieder moet hier den indruk, gekregen hebben alsof hij die liederen voor 't eerst hoorde of althans voor 't eerst gevoeld en begrepen heeft. Maar het was mijn Man niet uit sluitend Messchaert's aandeel in deze séance te bespreken zijn beteckenis als zanger is trouwens te zeer bekend en erkend dan dat hierbij nog behoeft te worden stil gestaan. Een tweede medewerker had de concertgever gevonden in den pia- nistG. A. Michelsen. Deze had hier gelegenheid zich van twee zijden te doen kennen als solo-speler en als begeleider. In zijn eerste quali- teit gaf hij een drietal nummers van Chopin ten beste technisch af gerond en muzikaal gezond. In zooverre dus heeft de heer Michel sen alle recht zich tot de goede en verdienstelijke pianisten te reke nen. En toch, mij dunkt, wanneer ik zoo goed kon pianospelen als de heer Michelsen en dat zou mij een lief ding waard wezen mij dunkt zoo dat ik het dan nog eens op een andere manier zon probe-e ren. Ik zou toch eens willen zien of er in zoo'n nocturne van Chopin niet wat meer teere poezie in zoo'n ballade niet wat fantastischer tint, wat dieper perspectief te krij gen was. Het leek mij nu alles nog zoo vlak en zoo weinig sprekend. Veel beter voldeed mij het piano spel als begeleiding der solonum mers. Het woord begeleiding is hier eigenlijk niet het juiste. Want zoo'n pianopartij als die van Kor Kuilers sonate kan haast niet 'an dere dan een virtuoos zijn toege dacht. Ook in de op het program ma voorkomende ballade en liede ren heeft de piano vaak een geheel zelfstandige rol. Dat na, ondanks do bezwaren van zijn eigen par tij, de heer Michelsen zoo goed voe ling wist to houden met zijn part ners is hem als geen geringe ver dienste aan le rekenen. En als ik nu van onzen bekenden stadgenoot Joh. Steenman ook nog iels moet zeggen, laat het dan dit wezen Hij speelde de, vooral in de beide eerste deelen belangrijke so nate van Kuiler met een kracht van expr83si& en een pracht van toon als enkel door zeer bevoorrechte violisten is te geven. Bevoorrecht nu is de heer Steen- man in meer dan een opzicht" in het hem door de natuur geschon ken talent; in zijn energie om on vermoeid naar steeds hooger te streven, en ock, want dit is im mers geen onbelangrijke factor, in dé cpialiteit van zijn instrument. Aan wien er tco'n goed gebruik van maakt als ae heer Steenman dezen avond we Or deed zal zeker niemand zijn voort echten misgun nen. PlIILIP LOOTS. Alg. Politie bond. Vervolg). Na de pauzo houdt de heer A. Po litiek te Krommenie emio bespreking over het onderwerp Pensionoering van Gemeente polnio ambtenaren. Spr. kwam tot do slotsom dat do pensioenen vtel te laag zijn en dat de beambten voel te lang iu d'.onsi wor den gehouden. Alleen in Noord-Hol land zijr, nog 18 hunner boven de 60 jaar in tur.ctie, u:t vrees anders lot armoede te vervallen. Om deze toe standen ie verbeuren stelt fpr. voor te stichten ccn onderling pensioen fonds. I Een der aanwezigen meent, dat de Bond moet streven naai «en algcmeo-' ne politiewet. l)e l.cor van Leeuwen is het hiermede eens, doch ls van oor-, deel dat zoolang men hot volmaalito. niet heeft men olke stap in do gvtda, richting moet toejuichen. De vergadering betuigt in beginsel' hare instemming met het voorstel van. den lieer Politiek. Besloten wordt dit voorstel op kosten van de afdeeliag te onderwerpen aan het oordeel vai^ een deskundige. Een der leden klaagt over het op treden van de redactie van het Bonds orgaan. De waar-nemende voorzitter is van oordeel, dat h orgaan moot geredigeerd worden tl. .r neutrale en onafhankelijke personen. De heer Politiek, sprekend* over de lage salarissen van de politiebeamb ten, stelt voor een request to zenden aan de verschillende gemeentebestu-, ren dor provincie, met verzoek om, verb, boging. Een ander lid is van meerling dat; men zich tot den Commissaris der Ko-j ningin moet wenden en zich afschot» den van den Alg. Ned. Politiehond. Besloten wordt dit voorstel tot de vol gende vergadering aan te houden. Vervolgens wordt een telegram ga. lezen van H. M. de Koningin, flank- betuigende voor de Haar aangeboden gelukwenschen. Dit telegram wordt met luide toe-, juichingen begroet. Na nog eenige besprekingen wordt de vergadering gesloten. Da oorlog in Zuid-Afrika. Ilet was eene wave bestorming van het Brongöbouw Dinsdag-avond. Hon derden verdrongen zich voor den in gang en 't was niet dan met moeite, dat we een plaatsje in do overvolle zaaj wisten te bemachtigen. En hoe- vele\ moesten niet teleurgesteld heen gaan. En t was waarlijk geen wonder, dat de belangstelling zoo groot was,' want niemand minder dan do bekendo spreker Ds. Broekhuysen van Pretoria, zou optreden met het bovengenoemde' onderwerp. De vergadering werd geopend met een kort woord van Prof. P. J. Muller, die hulde bracht aan onzo strijdende broeders in Zuid-Afrika en als ziino vaste overtuiging uitsprak djat één maal geheel Zuid-Afrika vrii u zijn van de Britsche dwingelandij. Na het gebed, kFcèg'TV "Ovóeklruy- sen het woord. Deze 6>rón -net to zeg gen, dat hij dien middag juist Pr'esi-, dent Kruger had gesproken. Op do vraag van spreker lme Oom Paul over' den oorlog dacht, had deze zijn onwan kelbaar vertrouwen in God to kennen

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1