gegeven, die alles zou laten „reed kom". (Donderend applaus). Do verdere rede van Da Broekhuy- seu, was ongeveer dezelfde, als die, welke wij reeds van spr. in Teyier's stichting te hooren kregen, weshalve Wij volstaan met de mededeeling, dat de boeiende voordracht telkens onder broken werd door het geestdriftig ge juich der toehoorders. In <ïa pauze werd eene collecte gehouden voor da weduwen en weezen der Boeren. Mei het zingen van het Transvaal- sche volkslied werd de avond besloten. Zij die het plan hebben Vrijdagavond m den Stadsschouwburg te Amster dam de voorstelling bij te wonen van de „Meistersinger von Numberg", war den er op attent gemaakt dat de voor stelling reeds om half twaalf is afge- loopen, zoodat zi] gebruik kunnen ma ken van den laalsten trein naar Haar lem, die om 12 uur (stadstijd) uit Am sterdam vertrekt. Daarom is de extra- trein, die eerst was aangekondigd, ver vallen. De commissie, belast met het afne men van het examen voor handenar beid, dat 21 en 22 dezer alhier gehou den wordt, best?.at uit de heeren D. Been, J. W. Sevenhuijzen cn M. J. I.an- geveld, alhier, J. M. Landsman, te Rot terdam, en D. J. Bes, te Amsterdam. Vrijda? 14 December des namid dags te 2i uur zijn de Raadsleden uitgenood igd om do Ziekenverple ging, de Maria-Sticliting, Kamper laan, die mi geheel voltooid is, met eon bezoek tó willen vereeren. Voor de vereertiging Effatha al hier zal op Vrijdag 21 December des avonds te 8 uur in het Brongebouw als spreker optreden de heer Ds. A. Brummelkamp, lid van deTwee- de Kamer, mei het onderwerp Licht en Donker bij het einde van dö 19e eeuw. Heamstede. Ten nadeele van C. Heemskevk aan den Binnenweg alhier is waschgoed ontvreemd. Haarlemmer ni ee Alpliabetisclie voordracht voor hoofd Fan school nu. 5 ts Haarlemmermeer: J. W. Bogaard', te Haarlem K. Bog- fctra te Koog aan de Zaan; J. B. van Dorp te Haarlem; G. Engels te Hoorn; G. K. ton Ileegen ts Haarlem, S. Ro denhuis te dan Helder. Binnenland. Parlöineat&ire Praatjes. Omtrent het antwoord van dan Min van Buiienl. Zaken op do interpella tie van den hear van By landt in zake liet geschil met Portugal, hebben wij gisteren per telegraaf reoaa de rruin- tessence ontvangen en medegedeeld. Dq Min. onthield sich ran elke oor deelvelling, doclv bepaalde er zich toe do feiten weer te geven, die wij nu nog eens laten volgen Op 17 Nov. kreeg" hij bericht van den vezant te Lissabon, dat de PorL Reg. net exsequatur van den heer Poll wenschta in to trekken nadat dit reeds ten aanzien van zijn exsequatur als consul van de Zuid-Air. Republie ken was geschied; doch dat die Reg. daartoe niet wilds overgaan zonder Vooraf dc Ned. Reg. ia wagen cf zij dat wellicht wenschte t3 voorkomen door de benoeming van den lieer Pott 8.1s consul in te trekken. De klachten tegen den consul wa ren gegrond op eep feit dat voor ecni- ge maanden was voorgekomen: nl. een veroordeeling wegens invoer van goe deren onder valsche verklaring. De Min. verklaarde dat dit feit, eeuige maanden oud, moest worden onder zocht en dat öe lieg. dus niet ter-. Stond tot 't ontslag kon besluiten en deswege vooraf inlichtingen meende le moeten inwinnen. De R8geering verzocht dan ook onzen gezant Inlich ting in te winnen bij den consul te Lou- ren^o Marques. Deze heeft hij ontvan gen en tegelijk daarmede kwam een verzoek in van den heer Poti om ver lof voor clrie maanden. De Reg. ver zocht nu de Port. Reg., in afwachting van de komst der heeren Pott liisr te lande, de zaak en suspsus te laten blijven, met volledig voorbehoud van haar recht om na dien termijn het ex sequatur In te trekken. De Min. meende dat de Port. Rcg. zich daarbij had aangesloten. Maar den volgenden dag ontving hij dc me dedeeling dat de Port. Reg. bleef aan dringen en spoedig op ontslag Of anders het exsequatur dadelijk zou intrekken. Of dat gevolg was van een misver stand bij do gevoerde onderhandelin gen of van nieuwe feiten, ook den Min. daarna nog ter ooro gekomen, weet hij niet. Maar hij deed do Port. Reg. weten dat haar eisch z. i. niet geheel in overeenstemming was met da zeer vriendschappelijke betrekkin gen dio tot hiertoe tusschen Neder land en Portugal hadden bestaan. Jfoo dat zij, het exsequatur is ingetrok ken. Daarop heeft do Min. onzen ge zant te Lissabon verzocht hierheen te komen, om de zaak mondeling toe te lichten en ook do heer Pott zal, hier jsomende, de nocdige opheldering ge ven. Eerst daarna zal de Min. zich een volledig oordeel over de zaak kun- non vormen. Nadat de interpellatie met do ge bruikelijke dankbetuiging wau geslo pen, werd de beraadslaging over Bia- penl. Zaken voortgezet. Zeer uitvoerig werd gedebatteerd over het subsidie van 3500 aan het tantraal-bureau voor sociale adviezen le Amsterdam. De lieer Pijnappel, dia 01' tegen was, meende dat zulk een (iubsidie een soort, van Staatsstempel drukte op deie instelling en hem dacht flat te. verkeerder v/lil .de .na.ain_vk.il1 den Directeur, prof. Treub, daaraan een bepaalde richting verleent, llij wraakte het beroep eener particuliere instelling op de Staatsruif. Dr. Schaop man ontkende, dat een subsidie een soort, van Staats-ijk was; hij meende te weten, dat de adviezen van de in stelling inderdaad neutraal en deug- delljk-techni8ch waren. En hij onder steunde liet. subsidie. Da heer de Vis ser betwijfelde de onpartijdigheid der adviezen en achtte een subsidie niet geoorloofd. De heer Drucker verdedig de het vc-elzijdig nut van de instel ling, die onpartijdige adviezen uit brengt en medewerkte tot verbetering van maatschappelijke toestanden. Dc heer van Karnebeek concludeerde uit hei feit dat hij, hoewel voorgedragen, met benoemd werd tot bestuurslid van het Eurcau, dat da instelling niet-po- litiek onzijdig was. De heer Kei-dijk kwam daartegen op en verdedigde o. m. dat het bureau zich onthield van adviezen over werkstakingen. De heer Kuyper was niet tegen de bijdrage, mits men die ook verleende aan een antirev. bureau van gelijke strekking, dat zou worden opgericht. Maar dat was iets anders, nl. een arbeids-secre- tariaat, meende de heer I-Ieldt. Nadat de Min. het subsidie verde digd had en de heer I.ohman betwijfeld of het, met het ocg op de bijdragen van particulieren, wel noodig was, werd het debat gesloten en het arti kel aangenomen met G5 tegen 14 stemmen. Uit de verdere onderwerpengroot in aantal, maar dikwerf alleen van lo caal belang een greep. Do heer van Kol leverde een plei dooi voor dc afschaffing der krank zinnigengestichten en ten gunste van de verpleging in hei gezin. Ook an dere sprekers voerden in verhand met dit onderwerp het woord. De Min. ge loofde, dat verpleging in het gezin van niet-gevaarlijke patiënten het stelsel der toekomst was. Hij was in dien geest werkzaam. Uit Medernbhk moesten 1 Jan. eenige armlastige krankzinnigen vertrekken en de ge meenten moesten probeeren die elders onder dak te brengen. Dij de afd. Hooger Onderwijs deelde de Min. mede, dat wanneer liet Aca demisch Ziekenhuis te Groningen ge reed zal zijn, een tweede hoogieeraar in de medicijnen (internist) zal wor den benoemd. Da voorgedragen verhooging van tractementen van hoogieeraren aan de Pol. school en van een persoonlijke ioelage voor den directeur dier instel ling, lokte eenige bestrijding uit om dat men aan tractementsvei-hooging de voorgenomen reorganisatie vousch- te vooraf te zien gaan. Door den Min. en enkele leden werd de opinie ver dedigd dat men beide zaken van el kaar gescheiden moest houden. Een amendement-Ketelaar om da verhoo gingen te schrappen, werd verworpen met 40 tegen 25 stemmen. Gok werd uitvoerig gedebatteerd over de voorgedragen verhooging van GO.000 voor ds tractementen van leer aren aan de Rijks H. B. S. (nl. in 21 gemeenten}. Een beslissing viel giste ren nog niet. Heden 10 uur voortzetting. G. Jr. H. M. do Koningin geeft aan staanden Donderdag ten Hove een diner voor burgerlijke autoriteiten waartoe zijn uiigonoodigdde voorzitters van da beide Kamers der Siaten-Generaalde ministers hoofden der departementen van al gemeen bestuur en hunne echlge- nootcn; de vice-president van den Raad van State, de president van do Alge-meene Rekenkamer, de pre sident van en do procureur gene raal bij den Hoogen Raad; de'com missaris der Koningin in Zuid-Hol land; ós burgemeester der residen tie en do directeur van bet Kabi, net der Koningin. Pres. Kruger in Ben Haag. De correspondent van ,,'fiio Stan dard" in Den Haag, waar li ij in Hotel des Indes een kamer viak boven de vertrekken van president Kruger zegt ie bewonen, schrijft aan liet Lon- donsch blad, dat do ontvangst bij H. M. do Koningin, den president alle hoop hoeft benomen. Hij leidt dit af uit do gedrukte houding waarin de president uit het Hotel terugkwam, het uitblijven van het tegenbezoek van H. M., ofschoon de loopers daartoe tweemaal werden gelegd en weer op gerold, en uit het langdurig bezoek door de ministers Pierson en De Beau fort later aan den president "ehracht, waarbij zij ham waarschijnlijk de on aangename tijding hebben overge bracht, waartegen de Koningin zelve had opgezien, nl. dat noch de p-roote, noch do kleine Staten in Europa iets voor de Zuïd-Afrikaausche Republie ken kunnen doen. De correspondent, die voortdurend aan de deuren schijnt to luisteren, beweert dat *s avonds bij den maaltijd de toon waarop gespro ken word, zeer gedrukt was. Al deze beweringen zijn volkomen in strijd met de mededeelingen die H. A. Ganus Jr. in zijn vorigen Haagschen Brief in ons blad, blijkbaar uit goede bron, heeft gegeven van het onder houd tusschen II. M. de Koningin en beide ministers met den president; en waarbij de Staatkunde niet werd aan geroerd. Hiermede is niet gezegd, dat onze Regeering wèl in staat is en dan cok zeker geneigd zou zijn op dit oogenblik ten behoeve der Zuid- Afrikaansche Republieken in eenig opzicht werkzaam te zijn. Maai' het is al zeer onwaarschijnlijk dat rclijk de bedoelde correspondent het doet voorkomen den president juist in Den Haag zou zijn to verstaan gege ven dat al zijn pogen vruchteloos is. Do vergunning voor de serenade die Maandag avond door de leerlingen van het Gymnasium en de H. B. S. ts 'B-GraveJihago zou gebracht wor den aan president Kruger, is door den burgemeester iusetrnkken. ..Dit is g& schlcd met het oog op de ongeregeld heden dia in de jongste dagen des avonds hobb.en plaaia gehad. De jon gelui hopen dat de omstandigheden later van dien aard zullen zijn, dat de vergunning weder wordt verleend. Da gemeenteraad van Dordrecht machtige heden Dinsdag burg. en weth. om aan president Kruger een adres te richten van eerbiedige hulde, warms sympathie en oprechte bewon dering. Omtrent liet onderhoud van den president der Zuïd-Afrika&nscho Re publiek, bijgestaan, door dr. Leyds, Dinsdag geveerd met dc ministers van Buitenlandsche zaken en van fi nanciën, lean liet volgende worden medgedeald. De heer Ki'uger ontvouwde het doel van zijn komst hier te lande, zooals hij dat reeds sedert zijn betreden van den Europeeschen bodem herhaalde lijk bij verschillende gelegenheden, ook nog jl. Donderdag te 's-Gravsn- hage, had uiteengezet. De samen- spreking die zich hieruit over en wee- ontwikkelde au geruimen tijd duur de, moet echter den indruk hebben achtergelaten, dat de Nederlandsche Regeering in deze niet anders dan eene leidelijke rol kan vervullen en dat, in dien er iets gebeurt, de stappen van de grocte mogendheden zulien moe ten uitgaan en eerst daarna overwo gen kan worden wat voor de Neder landsche Regeering is te doen. Bij ontvangst Maandagmiddag door President Kruger van de gouverne- nientsambtenareQ der Z.-Afrikaansche Republiek, tijdelijk te 's-Gravenhage en elders vertoevende, xverd door den secretaris van de te 's Gravenhage op gerichte veresniging van regeerings- ambtenaren, den heer Bok, een adres voorgelezen. De ambtenaren, 50 in getal, werden en corps door den pre sident in zijn salon ontvangen. In het adres wordt den president al lereerst een hartelijk welkom toege roepen van ganseher harte en met diepe sympathie, omdat alle ambtsna ren kennen en diep medegevoelen öe groote ramp die den president op zij nen hoogen leeftijd tot een zooverre reis deed besluiten. Verdeir wordt medegedeeld dat de ambtenaren zich aaneengesloten heb ben met het doel cm, zoover in hunne krachten ligt, de zaak der Zuid-Afri- kaanscha Republieken, de heilige zaak van vrijheid en recht to bevorderen en te verdedigen. Zij drukken hun ge voelen uit dat de toestand in geenen deeie hopeloos is. want liet volk der republieken strijdt den goeden strijd voor vrijheid en recht, met God aan zijn zijde. Eindelijk wordt da wenscfa geuit, dat het den president, gegeven zij, na niet te langen tijd weder te keeren naar de republiek cn nog vele jaren het volk te leiden voor te gaan ais president. En ten slotte wordt de verzekering gegeven dat, wat ook geb cure, de- ambtenaren in den vreemde trouw zul len zijn en zullen blijven aan het land en het volk waaraan zij trouw hebben gezworen. De pvesident bedankte voor dit blijk van sympathie zijner ambtenaren en voor hun. belofte om steeds hun frouw Ie blijven betoenen. Hij zelf kon slechts de verzekering geven alle hoop op den Keer gevestigd te zuilen houden, Die sterker is dan alle Vorsten ter we reld, en Die, ook al zouden alle vol ken afvallen, het vertrouwen dat de president in Hern stelt, niet zal bescha men. Ten slotte drukte Oom Paul alle ambtenaren de hand. De heer van Bceschoten, zaakgelas tigde der Zuidafrikaansche Republiek, verzoekt tegen te spreken het bericht als zou president Kruger een telegram van den Czaar van Rusland hebben ontvangen, dat deze hem niet zal ont vangen. Dit bericht is geheel uit de lucht gegrepen. De Peteirsburgsche correspondent van het „Yad." schrijft van 24 Nov. (7 Dec.): „Ofschoon ik er niet volkomen ze ker van ben, is mij toch uit een bron, die liet weten kan, uit ae onmiddellij ke omgeving van den Metropoliet, verzekert dat president Kri-gm door den Czaar zal wor ie» ontvangen Misschien zal het 'zij.i aandrang van de hoogste geeMebiklu id, die steeds pro-Boer .s g"»v..ost. misschien ook door den invloed o. rn. van groot- verst WTadimir, Re uoor ziin huwe- isjk de toekomstige zwager van konin gin Wilhelmina >s. Hot Roods Kruis. Aan een brief van dr. W. S. Lingbeek ontleenen wij het volgende Moeten wij nu blijven in Z.-A. zoo lang de werkelijke oorlog duurt Wilt u neg aflossing zenden Ik zou 't niet raden. Ze komen er toch niet in. Zoodra de 3 medici, thans in 't veld, eruit komen, is inzenden van genees kundigen enz. afgeloopen. Zooals ik zeiik zal persoonlijk trachten door te komen, maar hoogstwaarschijnlijk gaat dit toch niet. Summa summarum stel ik voor te gen Januari, Februari cis ambulance, die dan ook hier wel zal kunnen wor den gemist, terug to trekken uit Z.-A. Dan zullen de medici wel allen terug zijn hier. En die er nog niet uit zijn, zullen bij de Necl. consuls die ons altijd zoo welwülenl hielpen, genoegzame aüsistentio vindon om indien 't moge lijk is naar de BoercnJinies terug to gaan, of anders to repatrieqren. Maar m. i. behoeft daarop de gehoe- ie, hier vastgekeerde ambulance niet te wachten. We zullen dus hier blijven werken zoolang cla Portugeezen ons dit toestaan en onze voorraden nog niet uitgeput zijn, tot tijd en wijle dat de medici, nu bij de troepen, ook bij ons komen, en dan breken we wan neer de geneeskundige hulp bij deze vluchtelingen voldoende is geregeld .allen, te zamen Qs.na.ur..Europa, Consul Pott. die 17 dezer te Lorenzo Marques In scheept, zal, naar wij vernemen, te Na pels aan wal gaan. Zijn komst te 's-Cravsnhage kan tusschen 17 en 20 Januari tegemoet gezien worden. Nóderland. en Portugal. Ir. de Engelsclie ochtendbladen komt hef. oordeel voor van de „Seculo" ta Lissabon over het incident met consul Pctt aangehaald. Dit blad vergelijkt Nederlands handelwijze in deze met „de roovorsmanier, waarop prins Mau- ri'us de (tegenwoordige) Nederlandsche koloniën verkreeg" en werpt ons voor de voeten dat onze geschiedenis geen edele mannen aanwijst als Vasco de Gama en Albuquerque. Een ander Portwgeesch blad, de „No- vidades" bespreekt eveneens het geval, maar meent dat de Nederlandsche re- geering haar redenen gehad kan heb ben om in deze zaak niet op te treden. De Permanents Raad van het IJof van Arbitrage heeft besloten aan het bureau ook een tweeden secretaris té verbinden, maai- tevens om die betrek king voorloopig niet te doen vervullen. Academische Examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de klassieke letterkunde öe heer M. W. de Visser, geb. te Stavenisse, op proef schrift „De Gruecorum diis non refe- rentibus speeiern humanam". Brand t.e Amsterdam. De hulp der Amsteröamsehe brand weer werd Dinsdagavond omsbreeks 11 uur ingeroepen voor een zwaren brand in het pakhuis van den heer W. Kib- bel-n, lam pe af abri kant en handelaar in glaswaren. Het pakhuis is geiegen tus schen de Bccrhavestraat en öe Swa-m- meruan: straat, bij de Weesper zij de. Twee verdiepingen en een zolder brandden geheel uit. Een brandwacht 2e klasse, Remiens geheeten, werd het slachtoffer van zijn ijver. Hij klom uit een venster, meenende op een plat te recht te komen, maar viel door een lan taarn. Zwaar gewond aan schouder cn rug werd de man opgenomen, verbon den en naar het Lieve Vrouwegasthuis in het Oosterpark gebracht. Er bestaat gevaar voor het verlies van zijn leven. SlacUtofer van siju plicht. De kommies C. Huist, uit Reusel, die in den nacht van G op 7 dezer aan de grenzen in oen gevecht met eenhernch- ten Belgischen smokkelaar zwaar ge wond is, is ten gevolge daarvan overle den. De overledene zou over een paar maanden in hei huwelijk tredc-n. Relletjes in con Haag. Dc Haagsche overheid en de politie waren Dinsdagavond voorbereid op eene herhaling met grooteren omvang van het straatrumoer der laatste avon den. De burgemeester, dia met den .hoofdcommissaris van politie, den plaatsehjken commandant en den plaatse]ijken adjudant den geheelen avond in het raadhuis verbleef had bevel uitgevaardigd om ongeregeld heden dadelijk met kracht tegen te gaan na behoorlijke sommatie. Dien tengevolge stond bij het uilgaan der teekenschooi op do Heerengracht een sterk politie-detachemeut gereed om, wanneer de leerlingen der avondles zich tot een even greoten troep zou den vereenigen, als den vorigen avond de bende onmiddellijk, zoo noodig met geweld, uiteen te drijven. Een deta chement huzaren stond in de kazerne gedetacheerd. Tengevolge van dezen maatregel en doordien de jongens slechts bij drie tegelijk do school werden uitgelaten, bleef op de Heerengracht alles rustig. In verband met de door den burge meester uitgevaardigde proclamalie haalden vele ouders hunne kinderen zelf uit do school. Maar op het daarbij gelegen plein verzamelden zich jongens, waarbij zich een aanzienlijk aantal nieuwsgie rigen voegde, zoodat op een gegeven oogenblik daar een volksmassa stond, door de politie op een 2üQ0 personen geschat. In dit centrum was toen de politie genoodzaakt ruim baan te ma ken. En toen na herhaalde aanmaning van den adjunct-hoofdinspecteur Riet dijk, cle inspecteurs Aaltz en van Ros malen, de menigte niet verkoos uiteen te gaan, werd een charge uitgevoerd met getrokken wapenstok en onlbloote sabel, waarbij veel klappen vielen, dis als hagelslagen neerkwamen op de ruggen en armen van jongens en vol wassenen. Eén persoon kreeg een wond aan het achterhoofd en werd bloedende naar het bureau aan de Nieuwe Haven gebracht. Gedurende eenige uren bleef het pu bliek het de politie in de hoofdstra ten zeer lastig maken, zoodat op het Plein cn in de Lange Pooien, de Spui straat en de Passage herhaaldelijk charges moesten worden uitgevoerd, waarbij echter niet geslagen werd. Te elf uur was de rust volslagen her steld. Op het Buiienhof en het Bin nenhof werden nog een paar honderd menschen verdreven door den hoofd inspecteur den heer v. Hoorn. De cavalerie behoefde geen dienst te doen. Te Utrecht is een kind geboren zon der armen of beenen. Het is naar het ziekenhuis overgebracht. Dezer dagen zijn vier nieuwo gcui- go n gehoord in de moordzaak van Til burg. Twco hiervan waren meisjes, die op den dag dat de misdaad gesclued de, met een kruiwagen voor de kerk stonden en aldaar op het uur onge veer, dat de moord gepleegd werd, den schilder voor het tcrendeurtje van de kerk zagen. De schilder Mutsaers is door beide meisjes herkend als dezelf de persoon te zijn. dien zij gezien heb ben. Deze verklaring komt niet over een met hetgeen ui. heeft medege deeld Mist. De dikke mist, die Dinsdagochtend boven het zuidelijk deel van ons land hing, was bijna de oorzaak geweest van een spoorwegongeluk bij Dor drecht, waar een goederen- en een passagierstrcin op elkaar geloopen zouden zijn, indien niet een wegwer ker, door niet de armen te zwaaien, de opmerkzaamheid van don machi nist had gelrokken. De signalen wa ren niet te onderscheiden. Een turfhoop ais woning. De heer G. Boersxna, predikant te Hollandscheveld, gemeente I-Ioogeveen geeft in de Hoogev. Ct. eene beschrij ving van cena woning van turf, waar van het woonvertrek 4 el in het vier kant is en zoo laag, dat iemand van middelmatige lengte er niet rechtop in kan staan. Tusschen dak en wanden zijn openingen, die 'aan'vrind, regen, enz. vrij spel laten, en eveneens in de bedsteden, twee hokjes onder dak. Hierin wonen, een man, vrouw en acht kinderenzij eten 's morgens en 's avonds aardappelen met olie, zoodat zij een kan olie per week gebruiken, en een snee roggebrood, zóó gesmeerd, dat zij één half pond kunstboter per week verbruiken. De kinderen tconen d9 duidelijkste sporen van gebreklij den. In een der hokjes slapen zes, in liet andere vier personen, op stroo on der twee dunne dekentjes en de uitge trokken kleeren. De kinderen zijn zoo uitgeput, dat zij niet kunnen werken, de vader lijdt aan een nierkwaal en moet in den turfhoop blijven. Hij heeft dringend behoefte aan versterkende middelen. De gezond heid van het geheele gezin ,dat. oppas send is, dreigt verwoest te worden bij zulk een verblijf. En deze turfhoop wordt als woning aan dit gezin ver huurd O adsrese heidi n gen In hel afgeloopen jaar zijn in Ne derlandsche orden benoemd de volgende vreemdelingen, t.w.: in de orde van den Nederland- schen Leeuwtot Grootkruizen: graaf von Rülow en erfgraaf van ErbachSchoenborg in do erde van Üranje-Nassau lot Grootkruizen graaf Adalbert van Waldeck en Pyvmont, Ch. Miyatovitch en Eduard Prins zu Saim Horstmar. tot Grootofficieren Von Apell, Chinda Sutemi, Edler von Hessen- t'nal Hesse en dr. SchmidtLeda tot Commandeurs Chekib Effen- ai, Von Cranach, vrijheer Von Ra- dein, TT. '1'. von H ode man, Jozef Lauff, H. R. Meissner, G. Nano, ds. E. Roux, graaf Von Schwerin, L. graaf Starzenski, Von 'Wülck- nitz tot Officieren: Von Leipziger Lolimann Von Marscha!!, graaf zu Ranlzau; E. H. Rörhyl; A. T. SeedorffSüss; G. Jj. Tramsen, dr. Türcke; tot Ridders Ven Bëlïr; A. Cato- ni; G. Cosulich: August Dier bach; Hermann Dobrikow; Haellmigh; A. Holtkott; Laverge; Vasco de Mace- do; Hermann Prüfer; Ritterbuseh; J. Scaccianoee; T. von Uckro. Ac&d. 'Exumen. Utrecht, Bevorderd lot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, d* heer B. J. IL van Blarictim, geb. te- Utrecht. Drie menseRen verbrand. Te Blerik wilde Maandag do vrouw van den overwegwachter Ensink de kachel aanmaken. Daarbij vatton hare kleeren vuur en spoedig stond zij in lichtelaaie. Ilaar zoon en dochter, die te hulp toesnelden, bekwamen even eens hevige brandwonden, zoodat al.'e drie per rijtuig naar liet gasthuis te Venloo overgebracht - werden. Do moeder is reeds aan de gevolgen overleden en de zoon en dochter ver- keeren ook niet buiten gevaar. Men meldt uit Nieuwe Niedorp: In de lruurt-schap Moerbeek is een boschje, dat 's avonds een toevluchts oord is voor honderden spreeu wen. In d3 lichte maan ko men clan jagers era jacht te maken op de slapende dieren, die toch zoo nuttig zijn voor den landbouw. Boom na boom wordt leeggeschoten, want de spreeuwen zijn niet in staat weg ie vliegen, cn den volgenden ochtend zoekt de jager zijn roof bijee^i. Sport en Wedstrijden. "Voatbal. De protestcommissie van den Neder- tandschon Voetbal Bcnd, Zondagavond te Amsterdam vergaderd heeft, zooals reeds is gemeld, hot protest van H. B. S. bij den bekerwedstrijd op Zondag 2 dezer tegen H. V. V. te 's-Hagc toege wezen, H. B. S. is dus nu overwinnaar geworden met 54 en deed aan de der de ronde mede. De N. R. Ct. verneemt evenwel dat H. V. V., do kampioen club, bij het bondsbestuur in hooger beroep gaat. Rechtszaken. Eöii aanrandiDg. De rechtbank te Amsterdam behan delde Dinsdag de zaak der aanranding ten kantore der heeren Broekman Co. waarvan een der loopers, zekere Nico- iet bijna het slachtoffer is geworden. Nicolet werd op den len October, ter wijl hij een portefeuille met 130,000 aan handelspapier en bankbiljetten onder den arm had, op de trap der eer- sto verdieping aangevallen door een hem onbekenden jongeman, dien hij bij het afgaan der trap beneden had zien slaan, met de hand aan de leuning en het hoofd voorover. De aanvaller trok hem den hoed.over het hoofd...gal hem een harden slag en haalde.iets uit. zijn eigen zak te voorschijn. De porte feuille, die ln een fluweelen zak was gewikkeld, ontviel hem, hoewel hij liet koord van den zak om zijn pols had ge wonden. Nicolet schreeuwde overluid om hulp, waarop eenige personen toe schoten. Zijn aanrander liet hem los, en, toen de hoed hem van het hoofd, was gevallen, zag hij iemand de trap. afhollen. Beki. Knuisers, te dezer zake in hech tenis, ontkende. Kef, getuigenverhoor duurde den gauschen dag. ITet O. M. requiroerde een gevange nisstraf voor den tijd van^G Moord ta KoewacM. In de zaak van Misseghers, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens doodslag, gepleegd op Prudenüa Vervaet, te Koewacht, heeft de advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, jhr: Kir, Rethaan Macaré, geconclu deerd tot verwerping van het cassatie beroep, door den veroordeelde inge steld. De uitspraak is bepaald over vier weken. In de zaak betreffende de aanklacht van den heer Van Schermbeek tegen den burgemeester van Den Haag zal als advocaat voor laatstgenoemde 20 Dec. a. s. voor de Haagsciie rechtbank optreden mr. W. Thorbecke. Letteren en Kunst. De ziekte van mevrouw Holtropvan Gelder hersenschudding bij een val van de trap barer woning verleden week liet zich gedurende eenige da gen zeer ernstig aanzien. Thans wordt' bericht, dat de twee laatste nachten da toestand verbc-lert, zcoöat er thans geen onmiddellijk levensgevaar meer schijnt te zijn. Gemengd Nieuws. örutiüoatl8 voov da Üiitsche troep-aa. De Brilsche regeering heeft besloten aan alio troepen die in den Zuidafri- kaanschen oorlog hebben gediend een gratificatie uit te keeren. Zoowel de .veldmaarschalk als de gewone soldaat zullen in deze gunst deslen de lasgrie in rang ontvangt 5 pd. st.. een kolonc-l 180 pd. st., een generaal 2ÓCO pd. st. cn de veldmaarschalk 2500 pd. st. V QortvIiKiht! go ga lei bo-:? ve n De streek van Canterbury is in rep en roer óocr de klopjacht, die recher cheurs en politie op twee van Borstal ontsnapte galeiboeven King en Soar houden. De twee bereis zwerven reeds eenigen tijd over het lar.d rond en zijn hun achtervolgers steeds uit do handen v/eten te blijven. Bij liet L ;i van Biean hebben zij nu weer c-. Ie, g- staande huizen geplunderd, i v.d- king hielp de twee vlnchteli:... eerst met voedsel en onderkomen, nu zij liet zoo Lont gaan maken, n zij op dien steun niet meer te rekenen. Hot gestolen kermisreisig rs- kind. Een geschiedenis als het hoofdstuk uit een saltimbanque-roman heeft zich juist in Parijs afgespeeld. De vorige maand was oen zestienja rige jonger, zich aan het politiebureau van Monünartrc komen vervoegen met een verhaal, dat hij als zesjarig kind door kermisreizigers zou zijn opge licht, tot acrobaat was gedresseerd en tien jaar lang alia kermissen van Europa had afgereisd. Eindelijk was men in Frankrijk teruggekeerd eu in Bordeaux had hij kans gezien, te ont snappen en was bedelend naar Parijs gekomen. Hoewel men geen reden had. aan het Verhaal te twijfelen, wérd de jongen toch zoolang naar het Depot overge bracht, terwijl men intusschcri eer. on derzoek instelde. Dit had spoediger dan verwacht werd gunstige resultaten. Iemand kwam zich aanmelden, dat do acrohatenjongen wei zijn neef kon zijn, die 12 Juli 1802 verdwenen was. Toen men oorn en neef confronteerde, werd de neef dadelijk aan enkele isdteekens in het gelaat en op de borst als het er- Ioren kind herkend. De familie van den knaap heeft zich dadelijk zijn lot aangetrokken. Een is er, die echter niet in de vreugde van het weerzien kon deelen, de moeder van den jongen, die eenige maanden geleden gestorven is aan een sleepende ziekte. Zijn de Röntgenstralen gevsttriijK? Deze vraag-, die in den laatslerv lijd meermalen bevestigend is ba-, antwoord, heeft nu weder een rechtscollege in Londen bezig ge houden. Een dame, mevrouw CÏa- therina Wilson Van Hastings, had bij een rijwielongeval een barer' beenen gebroken en kwam aan de gevolgen daarvan binnen korten tijd ie overlijden. In een brief, we'I- ken zij kort voor haar dood schreef, releveerde zij echter d?.t- zij door een langdurig blootstellen van het lichaamsdeel aan X-r.iraien, dulde- looze pijnen ondervonden had, zoo dat de vraag gewettigd was, in hoeverre deze expositie bijgedragen, had om den dood van de patiënte te verhaasten. Do dokter cn do fo-' lograaf ontkenden het been le ian-. gen tijd achter elkander aan de stra len blootgesteld te hebben: zij had-' den slechts tweemaal een onder-, zoek met behulp van X-stvalrn in-, gesteld, waarvan het eerste 35 en het tweede 45 minuten geduurd had. i Dat was echter veel te lang, be- J weerde een te dezer zake benoemd deskundige. Dergelijke expcrimeim

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2