NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang". Maandag 17 December 1900. No. 5359 U'S DASBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door lie£ gelieele Rijk, per 3 maanden. 1.65 ^Afzonderlijke nummers. 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, pet 3 maanden. 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentien ran 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijksbehalve op Zen- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bit Faubourg Montmartre. Dit nummer betaat uit tien bladzijden. Haarlem's Dagblad van 19 Dec Jcvat o. a. De Wet weer ontsnapt, Groote Nederlaag der Engelschen, Het jrv ontbrandt weer aan allo kan- Holland in den Diiitsclion „.vV'dag, Do negentiende eeuw I. N.iementairo Praatjes, Het Beleg tan Haarlem, Uit Cannes. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 15 van De Zaterdagavond, letterkundig weekblad voor Oud en Jong, bevatten de Het Zanderinstituut (met portret ran den Directeur en tal van afbeet- iingc-n), Haarlemmer Halletjes. Kro aiek, Haarlem's Musea, Feuilleton liet was hem toevertrouwd, Dokter Wel kers vrijage (verhaal), Moment-opna- rne, Spot, benevens de gewone rubrie ken, de oplossing van het oude prijs raadsel en een nieuw prijsraadsel. Offïcieele Berichten.. kaüoualo Militie. De BURGEMEESTER van Haarlem 'oept bij deze op den milicien-verlof- ganger'Roelof Doets, uit de gemeente Helder, van de lichting 1897, behoo- rende tot het 4e regiment infanterie, om zich op 2 Januari a. s. des namid dags vóór vier ure, te bevinden te 'Haarlem bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uit rusting, door hem bij zijn vertrek met jgroot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 137 der militiewet, voor den tijd van acht dagen in werke- 'lijlcen dienst te worden gesteld.. Haarlem, 14 December 1900.. De Burgemeester voornoemd, BOREEL./ Politiek Overzicht. De Wet is de Engelschen voor de zooveelsle maal te slim af ge weest. Generaal Knox zat hem, zoo als men weet, op de hielen met de bedoeling hem door de sterke gar nizoenen le de-\v etsdorp en te Red- d "burg te doen opwachten- o neraai Knox hield, in Engelsch k ugsmanslatijn den ^anschen weg over voeling met hem, wat betee- kenen moet dat hij steeds met hem vechtende was, en, omdat er in 't A-heel geen tijdingen zijn geko men, met geen gunstigen uitslag ook, daar kan men zeker van zijn. Het bleek generaal Knox echter le laat. dat hij door den slimmen De Wet bij den neus werd rondge voerd. Niet De Wet's hoofdmacht was het, maar een sterke achter hoede, die Knox bezig hield en hem naar Reddersburg voorde. Plotseling is die Boerenmacht ver dwenen. Knox grijpt in het duis ter. Waar is De Wet? Hij weet het niet meer. Noch in De Wetsdorp, noch in Reddersburg was hij ge zien; en Knox is elk spoor van hem kwijt. En weer nieuwe Boerenoverwin- .ningen Een telegram van Lord Kitche ner uitPretoria meldt, dat de strijd macht van gen. Clements Donder dagmorgen bij het aanbreken van den dag, op het Magaliesgebergte door een 2500 man sterk comman do van De la Rey en Beyers uit Warmbad is aangevallen. Clements moest op Hekspoort terugtrekken; 5 Engelsche officieren werden ge- clood. Verdere verliezen zijn nog onbekend. Lord Kitchener seint verder uit Pretoria, dat generaal Clements to Nooitgedacht in het Magaliesge bergte bij het aanbreken van den dag werd aangevallen door de com mando's van De la Rey en Beyers, te zamen 2500 man tellend. De eerste aanval werd afgesla gen, doch de Boeren slaagden er in op den top van den Magalies- bsrg te komen, die bezet was door vier compagniën Northumberland fuseliers. Vandaar beheerschlen zij het kamp van Clements, die op jiekspoort terugtrok, en stelling nam op een kopje in het midden van het dal. Het gevecht was zeer hevig. Een kolonel en drie kapiteins werden aan de Engelsche zijde gedood. Uit Pretoria werden versterkin gen gezonden. De brigade van Broadwood be vond zich ten noorden van liet Ma galiesgebergte, zeven mijlen wes telijk van Clement's kamp. Boerenaanvallen op Lichtenburg, Bethlehem, Vrede en Vrijheid wer den afgeslagen. Generaal Lemmer sneuvelde bij Lichtenburg. De toestand te Komatipcort wordt zeer enrstig. Een Boerenmacht van 1500 man is in de buurt, en men verwacht dat deze een aanval zal •doen op Kcmatipcort. De Engelsche cavalerie rukte op naar Sabie. Alle troepen hebben bevel ontvangen zich gereed te houden, daa-- ieder cogenblik een gevecht kan worden verwacht. Aan alle kant is het vuur dus weer opgelaaid en komt weer moed en meer dan ooit wordt Botha's woordi van beteekenis, dat alles nog lang niet verloren is. De toespraak van den heer Cham berlain in het Lagerhuis over de politiek der toekomst in Zuid-Af ri- ka gehouden, heeft, in Engeland zoowel als daar buiten, den indruk gewekt, dat een wijziging van de Engelsche staatkunde op til was. De „Standard" erkent dit, al spreekt het blad dit tevens tegen: „De redevoering van Chamber lain heeft, zoowel in Engeland als in Zuid-Afrika, den indruk go- maakt van een erkenning van zwak heid en van de aanleiding tot een wijziging der staatkunde. Dit nu is onjuist. Er heeft geen wijziging plaats gehad. De regeering heeft niet het minste plan, af te gaan van de reeds lang vastgestelde politiek, en zij wordt in die houding ge steund door de zienswijze van het land. De volkomen inlijving van de beide provincies bij het gebied is een zaah, waarover geen discus sie meer zal worden toegelaten. De onvoorwaardelijke overgave van de Boeren is de noodzakelijke voor waarde voor elke i3geling." Ook minister Brodrick verklaar de dat er geen wiïziging van de Engelsche staatkunde te wachten is. In dat geval, zegt de „Star," heeft Chamberlain der oppositie zand in de oogen gestrooid. Hij heeft beloften afgelegd; zoo heeft hij ge zegd, dat in de toekomst wat min der hoeven zullen worden ver brand. Thans blijkt het, dat hij het in brand steken van de hoeven wil vervangen door het fusilleeren van den eigenaar. „Kitchener heeft volmacht om de straffen, die hij noodig oordeelt, in te voeren in het veroverde ge bied", zegt Chamberlain; en de „Star" vraagt: „Of het Engelsche volk dat wel begrijpt? Kitchener verbood dén oorlogcorrespondenten mee te gaan met de troepen; en de eenige berichten die inkomen zijn de officieele telegrammen van Kitchener. En de hemel weet wat er gebeurt achter het gordijn, dat voor het oorlogsterrein wordt neer gelaten!" Buitenlandsch Nieuws. Holland in den Duitschen Rijksdag. Gedurende de beraadslagingen over de begrooting in den Duit- schen Rijksdag zijn, naar aanlei ding van de Krugerquaestie, eenige malen de betrekkingen van Duitschland tot Holland ter sprake gebracht. En wel van zeer verschil lende zijden. Bebel was de eerste die er op wees dat men al het mogelijke deed om de sympathieën van Hol land voor Duitschland te winnen maar dat men thans, door de be handeling van president Kruger, mooi op weg was om het gewonnen terrein weer te verliezen. Gisteren waren het de afgevaar digde, vrijheer Von Hodenberg (Welf) en dr. Halm (agrariër), die hetzelfde in nog sterkere woorden betoogden. De heer Von Hoden berg zei het volgende „Het niet-ontvangen van Kruger heeft het aanzien der regeering zeer geschaad. De groo'moedige Ko ningin van Holland is tegenwoor dig de eenige man op de vorsten tronen van Europa (vroolijkheid). Dat wij in de beweging voor de Boeren wat gereserveerd zijn, komt doordien zich in die bewe ging elementen hebben gemengd, wier motieven ons niet altijd zui ver geleken. „De Al-Duitschen in 't bijzonder, die heden de Koningin van Hol land bejubelen, zouden er niets op tegen hebben wanneer wij HoUand annexeerden.Dr. Hasse echter heeft gisteren kalm en zakelijk gespro ken, de Rijkskanselier daarentegen was geprikkeld. De Rijkskanselier heeft zich geërgerd en is daardoor ook naar den vorm uit zijn rol ge vallen. Het gemor van den Rijks dag had hem kunnen doen bemer ken, dat de manier, waarop hij sprak, niet geheel die was, welke men fair noemt (gemor.) Eene po litiek zonder hart is ook een poli tiek zonder trouw, en onder zekere omstandigheden ook zonder waar achtig eergevoel. Daarmede be haalt men uilerliike successen, maar men blijft geïsolfbrd." En daarop de afgevaardigde Hahn „liet gezond verstand zegt toch, dat een andere behandeling van president Kruger het Boerenvolk zou hebben verblijd en hemzelf het dragen van zijn leed gemakkelijker zou hebben gemaaktIk geloof, dat als de Rijkskanselier de impon- derabiliën van de ziel des volks in acht wil nemen, zooals dat be hoorde te gebeuren. President Kru ger alsnog in Berlijn zal worden ontvangen. Ik betreur het niet ont vangen van Kruger ook, met het oog op Holland. Al zijn wij ook niet voor annexatie, zoo zou de dag toch wel eens kunnen komen.waar- op wij door onze broeders van den Ncderduitschen stam met onze schepen moeten optreden om te voorkomen, dat hun koloniën hun worden afgenomen. Onze stamver wantschap met de Nederlanders is door een lange geschiedenis, door banden des bioeds, door een diepgaande verbinding van vriend en buurschap bevestigd. Dat ver zoek ik clën Rijkskanselier wel in aanmerking te willen nemen. Laat ons die verhouding niet op losse schroeven stellen en laat ons onze sympathie voor de Hollanders be tuigen ook wanneer er formeele moeilijkheden te overwinnen zijn, opdat men weer geloof leert hech ten aan de uitspraak: „Wij Duit- schers vreezen God en anders niets ter wereld." Aan het slot van deze zitting pro testeerde dr. Hasse nog tegen de beschuldiging, als zouden de Al- Duitschers de annexatie van Ne derland wenschen. De Keizerin van Rusland en haar Kofminister. De „Courrier d'Europe" verneemt het volgende uit St. Petersburg, hetgeen wij, natuurlijk onder voor behoud, overnemen. Naar het schijnt is er een ernstig conflict ontstaan tusschen de Kei zerin en den Hofminister Baron Freederiks. De minister eischte, i dat er een regentschap zou worden ingesteld en dat men nauwkeurige bulletins, omtrent den gezond heidstoestand van den Czaar zou uitgeven. De Keizerin kwam bij haren echtgenoot heftig tegen de vorde ringen van den minister op. Nu de Keizer weer beterende is, schijnt het dat de baron genoodzaakt zal worden af te treden. Men veron derstelt, dat de'minister, door een zijner collega's, die natuurlijk ach ter de schermen gebleven is, tot zijn daad' is aangezet. De Czaar van Rusland tering De „Morning Leader" verneemt dat de geneesheeren van keizer Ni- colaas bij hun patient aanleg voor tering hebben geconstateerd. Er zou geen gevaar voor 's Konings le ven bestaan, maar hij zou in een warm klimaat moeten leven. Men weet dat 's Keizers broeder, grootvorst George, eertijds vermoe delijk troonopvolger, aan tering is gestorven. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De „Evening Standard" meldt dat te Londen een telegram is ont vangen volgens heiwelk generaal Knox in samenwerking met de co lonne van Re dele i*s burg De Wet heeft genoodzaakt stand te houden. Er is nu een gevecht gaande. Veie van Do Wets volgelingen zijn ge vangen genomen. Uit Johannesburg wordt gemeldt: De consuls der verschillende lan den kwamen Donderdag bijeen en bespraken de beperkende bepalin gen der regeering over den ver koop van levensmiddelen. Zij be sloten aan lord Kitchener een on derhoud te vragen. Volgens een bericht in de „Daily Express," liep Donderdagavond te Londen hei gerucht van een ernsti ge nederlaag van do Engelsche wa penen. Verscheidene duizenden .Boeren hebben, volgens dat bericht, een aanval gedaan op liet kamp yan generaal Clements. De aanval werd aanvankelijk afgeslagen, maar ein digde met de verovering van het Engelsche kamp door de Boeren, na een hevigen strijd waarbij vele Engelsche officieren sneuvelden. De Boeren moeten de meeste En gelsche troepen gevangen gemaakt hebben, met inbegrip van vier com pagnieën Northumberland Fusi liers. Geen ander blad vermeldt het bovenstaande. Stadsnieuws HAARLEM, 15 Dec. 1900. In het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a. s. voor het laatst de werkstukken en teekeningen der leer lingen van de aan het Museum verbon den School voor Kunstnijverheid ten toongesteld zijn. Deze werken zullen daarna in verschillende plaatsen van ons land ter bezichtiging worden ge steld. In een der vitrines der middenzaal van het Museum is Zondag een zilveren vaasje tentoongesteld, dat zeker de aandacht van vakmannen en belang stellenden zal trekken. Dit werkstuk werd door den heer Zwollo, leeraar in het drijven aan de School voor Kunst nijverheid vervaardigd. De buik met hengsels en de hals waaruit het vaasje is samengesteld, zijn ieder uit één stuk zilver gedreven, zoodat het geheel uit twee stukken be staat. De buik is van rosetten en dier vormen voorzien, terwijl de fijne toon van het zilver wordt opgeluisterd door enkele turkooizen, die aan het ensem ble veel bekoring verleenen. Een tentoonstelling van textiele kunst is in voorbereiding. Zondag is de toegang vrij. Archinied88. Onder dien naam opent do heer Die- bener in perceel Schachelstraat no. 38 heden een nieuwe technische en weten schappelijke boekhandel. Ingenieurs, werktuigkundigen, leden van techni sche vereenigingen zulien daar voor hunne studiën de vereischte boekwer ken vinden. Daar de heer Diebener zelf een vakman is, die theoretisch en prac- tisch ontwikkeld is, is het hem niet moeilijk een ieder aan het juiste boek werk te helpen voor de studie benoo- digd. Voor studeerenden en vaklieden is deze boekhandel dus met recht een aanwinst en tevens een gemak. Men zie verder achterstaande annonce. in cle duisternis met zeer groote moeilijkheden gepaard. Do Koksteeg werd Vrijdag in opschudding gebracht, door het op hol slaan van een paard, toebe- hoorende aan den heer B., wonen de aldaar. Wonder boven wonder richtte het geene schade aan. Toen het zich op de Koude Horn liet grijpen, werd het onder hoerage roep naar zijn stal gebracht. Vrijdagavond trad de weleerw. heer Ds. G. J. A. Jonker voor de leden der Jongelingsvereeniging alhier in het Brongci uw als spreker op met eene lezing ever: „Strindberg's bekee ring'. De zaal was matig bezet en de aan wezigen volgden mot veel belangstel ling deze lezing, waarin do levens- en lijdensgeschiedenis van Strindberg wordt geschilderd. Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin heeft heden do werk stukken der leerlingen op het Museum in oogenschouw genomen, alsook aan do School voor Kunstnijverheid een bezoek gebracht. In het douchebadhuis zijn in de afge-. loopen week 390 baden genomen. Aan het gebou wvan het Provinciaal Bestuur van Zeeland werd heden te Middelburg voor rekening van de Bel gische regeering aanbesteed: Het. bouwen van een schutsluis en andere kunstwerken te Ter Neuzen, met bijkomende werken, ter verbetering van het kanaal Sas van GentTer Neu zen. Raming f 2,025.000. Van de 10 hiervoor ingekomen In schrijvingsbiljetten, was dat van de de heeren A. Medaets en H. de Klecq te Schaerbeck en Ukkels, met eeuig ver schil in den vorm van inschrijving, het laagst voor f 1,936.000. De daaropvolgende inschrijvers wa ren de heeren P. Vlasman, G. A. van Spanje, Th. Hilarius te Utrecht, Arn hem, (vroeger alhier), en Haarlem voor f 1,946.000. Naar wij vernemen heeft de weleerw. heer F. J. A. M. Wierdels, geestelijk adviseur der afdeeling HaQ-lem van den Ned. R. K. Volksbond, z«jn ontslag als zoodanig ingediend. Tegen een leider van een blinden man, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, is proces-verbaal opgemaakt. De heer M. Germans, die vóór eenige wekennde Bodega, hoek Barteljoris- straat en Krocht opende, heeft nu aan het café een biljartzaal toegevoegd. Dit is voorzeker een groote aanwinst voor de vele biljartliefhebbers en zal ongetwijfeld het bezoek aan de Cen traal Bar ten goede komen. Gevonden voorwerpen. Een bonkerjas; eene portemonnaie met 0.45. Een heer die Vrijdagavond met zijn rijwiel in volle vaart van de brug over de Korte Bagijnestraat de Bakenessergracht opreed, kon geen moester meer blijven van zijn stuur, en geraakte dientengevolge in de gracht. Met behulp van eeni ge voorbijgangers werd hij op het droge gebracht; de redding ging Ned. Protestantenbond. Voor de afd. Haarlem van dezen bond trad Vrijdagavond op Mej. E. C. Knap pert van Leiden, met het onderwerp: „Ons dagelijksch leven of de heerlijk heid van het ordinaire." Spr. zeide, met dagelijksch leven niet op het oog to hebben, het leven van elk individu op zich zelf, maar het leven in 't algemeen. Koevele dingen zijn niet voor ieder 't zelfde. We genieten allen van 't zonlicht, moeten gehoorzamen aan dezelfde wetten, aan dezelfde machten van leven en dood, we ademen in denzelfden dampkring enz. Nu wil spr. de vraag stellen: Vindt ge dit le ven niet eentonig of alledaags. Men zal antwoorden, maar dat is 't toch al tijd, eiken dag toch gaat op dezelfde manier voorbij, daaraan is immers niets te veranderen. Dit laatste is vol komen waar, doch hoe geheel anders lijkt ons 't leven, wanneer wo slechts zijne schoono zijde willen opmerken, onze plicht brengt ons geluk aan, doch zij komt van buiten en niet uit onze ziel. Eerst wanneer het harde „ik moet" plaats heeft gemaakt voor het blijde „ik wil" of het dankbare „ik kan niet anders", wanneer de liefde tot 't leven ons in onze handelingen bestuurt, is het mogelijk gelukkig te zijn. Laten we niet rusten voor we h*t le ven in al zijne alledaagschheid schoon hebben gezien. Daarom moeten we oos verzetten tegen do verderfelijke kracht van gewoonte en conventie. Vele men- schen vinden in het feit, dat de zon. dagelijks op eu onder gaat reeds oen reden om dit als iets zeer gewoons to beschouwen. Het ts de gewoonte, die ons oog sluit voor de groote wonderen van 't leven. Wat de conventie betreft, deze speelt nog in onzen tijd haro geestdoodende rol, doch reeds zijn ha re beste dagen voorbij. Meer en meer komt de waarheid voor den dag, dat de aarde is vol van heerlijkheden. In dat geloof moeten ook de kinderen op gevoed worden. Men wijze ze zooveel mogelijk op het schoone in 't leven. Ons bestaan moet zijn een leven van aan-1 durven, van alles onder de oogen zien, dat ons bewaart voor den invloed van bitterheid cn eigengerechtigheid. De meest geloovige, meest ware le vensbeschouwing is gebouwd op do kloeke aanvaarding van de tragedio van 't leven. Spr. eindigde haro redo, met eene opwekking tot de aanwezigen, om na te denken over dezo waarheid, dat naarmate onze zielsgesteldheid hoo- ger is, wo een liooger begrip hebben, van de schoono levens-werkelijkheid. Haarl. Bacil rereeniging. Het programma voor het 2e Concert op Dinsdag 18 December 1900, des avonds te acht ure, in de concertzaal der Sociëteit „Vereeniging", (met me-; dewerking van het orkest van het Con certgebouw te Amsterdam, onder lei ding van den heer Willem Mengelberg) en den heer Ferruccio Busoni, pianist uit Florence, bevat de volgende num mers: 1. Symphonie no. 7 (A gr. i L. van Beethoven.) 2. Concert no. 2 (A gr. t) F. Liszt. Voor piano met orkestbegeleiding. Voor te dragen door den heer Ferruc cio Busoni. 3. Voorspel 2e acte van de opera „Ing- welde" M. Schillings. 4. Etudes (op. 25) F. Chopin. Voor te dragen door den heer Ferruc cio Busoni. 5. Ouverture van de opera „Euryan- the" C. M. von Weber. Schouwburg. Gaarne vestigen wij nog eens de aan- dacht onzer lezers op de voorstelling.' Zondagavond to geven door het Rottcr- damsch Tooncelgezelschap der heeren Van Eijsden. Vertoond wordt dan' „Vriend Frits", het bekende blijspel, van ErckmannChatrian, waarin de titelrol beroemd geworden is door do' karakteristieke wijze, waarop dio door Willem van Zuijlen wordt uitgebeeld, Eene attractie te meer is het optreden van Rosier Faassen, voor het eerst al hier na zijne ernstige ziekte. Opening. Nu wellicht binnenkort een brug zal worden gelegd over den Heerensingcl ter hoogte van de Fabriciusstraat, waardoor dit kwartier ongetwijfeld in bloei zal toenemen, is het voorzeker niet slecht gezien van den beer W. Costers om in perceel Fabriciusstraat C een sigarenmagazijn te openen. Reeds van buiten trekken een tweetal fraaie étalages, ruim voorzien van goede mer ken sigaren op glas uitgestald, do aan dacht .Het magazijn is geheel naar de nieuwste cischen destijds keurig netjes ingericht. Behalve goede sigaren, is het magazijn ook ruim voorzien van ta bak, koffie, thee, poederchocolade, enz. Op elk kwartje sigaren wordt een fraaie scheurkalender cadeau gegeven. Het kon dan ook niet anders of het siga renmagazijn „de Eendracht" zal vele rookers en tevens koopers trekken. Zandvoort. In de Vrijdagmiddag gehouden Raads vergadering waarbij afwezig waren de heeren Driehuijzen en Slagveld,, word medegedeeld, dat Gedep. Staten de goedkeuring hadden verleend aan de suppletoirs kohieren van den hoof- delijken omslag en de hondenbelasting dienst 1900, alsmede aan do gemeente- rekening over 1899, en aan de wijziging der algemeeno Politieverordening, vastgesteld 22 Nov. jl. Aangenomen voor kennisgeving. Een request van den heer J. van Dui- yenbpde. inhoudende verzoek bea

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1