Groote Hotetet 21. Teleplioon 490. De Negentiende Eeuw.' Pott gcwezei, dat aanleiding was dien heer het exequatur als consul der bei de republieken te ontnemen, hetzelfde motief wat ook gebruikt Is voor de in trekking van het exequatur als Neder- landsch consul, waaruit wel niemand lal hebben afgeleid dat Portugal Ne derland niet meer als onafhankelijken Blaat erkent. Ao&dtemische Examens. Leiden. Do heer M. W. de Visser, die tot doctor in de klassieke letteren is bevorderd, verkreeg den graad cum laude. Utrecht. Prop. theologie de heer W. L. Slotennd. theoL 1 de heer N. J. van 't Hooftcand. rechten de heeren P. v. Regteran Allena en J. M« v. Haers- ma de With. Groningen. De heer J. Meihuizen slaagde voor het theoretisch genees kundig examen. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift„Bij drage tot de kennis der organische zwaveiverbindingen" de heer J. J. Bianksma, geboren te Pingjum. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het can- didaats-examen in de godgeleerdheid eerste gedeelte door de heeren A. Klin kenberg J.Azn., D. Drijver, J. C. Schro der, D. Pottinga en P. M. Heringa. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift: „Het syinbolo-fidaïsme, beschrijving en kri tische beschouwing", de heer J. Rie- mens Jr., geb. te Driebergen. Cand. theoL 1do heer L. R. Aal- hers. Aanv. Dier- en Delfst.k. de heeren J. P. C. v. d. Bergh en N. Tasclaar. Doet. rechtsw. de heer D. J. Kuipers. Leiden. Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de rechten de heer C. Hombroek. Groningen. Bevorderd tot arts de beer S. van Houten, cand.-arts. geb. te Groningen. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen eerste gedeelte in de godgeleerdheid door de heeren D. Pottnga, P. H. Heringa. E. Pekema, D. Attema, J. Scherpenhuy- sen en S. Scholten; bet candidaats-exa men in de rechten door de heeren S. Baron van Heemstra en H. J. Boelen; het doctoraal examen in de rechten door den heer J. G. Schörmann Jr. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer D. K. K. de Jong, geb. te 's-Gravenhage. Op stel lingen. H. M. de Koningin-Moeder heeft de zer dagen aan de Vereeniging „Pro Juventute" te Amsterdam doen toeko men eene gift van twee honderd gul den, als blijk van belangstelling in hel streven dier Vereeniging. Hertog Hendrik. Men schrijft uit Schwerin aan hei „Hbld.": Hertog Hendrik is Maandag van het kleine zomerpaleis „Grünhause" naar het paleis van zijne moeder, groother togin Marie, in de stad verhuisd. Dins dag had daar een diner plaats, waar toe hooge staatsbeambten en militai ren uitgenoodigd waren. Aan het feest maal was eveneens aangezeten de Ne- derlandscho kapitein der artillerie, grooten staf, de adjudant van H. M. de Koningin, kapitein J. W. P. van Hoogstraten, aan Z. H. Hertog Hen drik toegevoegd. Woensdagmiddag werd op het groo- te exerciti-.-terrein in tegenwoordig heid van den Hertog en kapitein Van Hoogstraten parade gehouden door de eerste compagnie van het grenadiers regiment, waarbij ook de hier residee- rende generale staf tegenwoordig was. Donder vlag vertrok het bedienden- personeel van den Hertog naai' Neder land. Hertog Hendrik van Mecklenbui'g- Scirwerm wordt a. s. Maandag in de residentie verwacht. Een beroep op de Koningin. Aan H. M. de Koningin is door het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschon Vredebond te 's-Graven- hage Vrijdag het volgende adres ge richt „dat het met smart vervuld is over het voortduren van den strijd in 'Zuid-Afrika, waardoor Transvaal en de Oranje-Vrijstaat met ondergang be dreigd worden; dat het vurig wenscht dat aan dien menschonleerenden krijg die door allo beschaafde natiën ten diepste wordt betreurd, spoedig een einde moge komen; (lat de ZuidafrL- Argwanencl vorschend gleed haar blik over de g-.stalte van de schoo- jie, jonge Noorsche. Vergeef me dat ik het weer ,v/aag u in de vervulling uwer zus terlijke plichten te storen. Ik be merk wel dat ik ditmaal bijzonder ongelegen gekomen ben. maar... U is niet ongelegen "ekomen, viel Thy ra haar kalm in de rede. Mijn broeder verhinderde mij ter- Blond bij u te komen. Hij zendt u door mij dezen brief terug. Ik hoop dat liet dezelfde is, waarom u me laatst vroeg. Edith zag dén welbekenden brief in haar handen en de wilde .verterende ijverzucht, die. zij tegen over de jonge Noorsche altbd moei- 'to had te bedwingen, vlamde nu gloeiend op. Met eenige snelle schreden trad ze dicht op Thyra toe en ontrukte haar woest den verraderlijken brief. Spreekt u de waarheid? Zendt Erik zelf me den brief terug? Ja. Dus heeft u me aan hem ver raden. Is dat de opvattin" die u heeft van de heiligheid van een be lofte? Ik heb mijn belofte gehouden kaanscho Republieken zeiven niets lie ver willen dan eone vredelievende be ëindiging van dezen heilloozen oorlog: dat artikel 3 van het verdrag voor de vreedzame beslechting van internatio nale geschillen van 29 Juli 1 $99, welk verdrag ook namens Engeland is on- derteekend de gelegenheid aanbiedt nu, zelfs gedurende den oorlog, bemid delend tusschenbeide te treden; rede nen waarom voornoemd hoofdbestuur deu vuri-.m wousch uitspreekt dat op aandrang van Uwer Majcsteits rege ring de mogendheden alle krachten zullen ln*po: non om door gebruik ie maken van de bevoegdheden haar krachtens de besluiten der vredescon ferentie toegekend, te geraken tot eene spoedig beëindiging van dion rampza ligen krijg, op eone wijze welke eene voor do beide Zuidafrikaansche Repu blieken aannemelijke oplossing der ge schillen aanbiedt. De heer Stead, de bekende Engelsehe vredeszendeling en journalist, vertoeft thans in Den Haag. Lsgerreserve. „De Locomotief" doelt in "en hoofd artikel van een medewerker mede, dat de Gouverneur-Gen. aan het opper bestuur heeft voorgesteld in Indië een legerreserve in het leven te roepen, die in lijden van dreigend oorlogsgevaar zeer goede diensten zou kunnen bewij zen zonder in vredestijd te veel te kos ten. Z. E. zou nl. wenschen het groot aan tal Europeanen en inlanders, dat jaar lijks den militairen dienst verlaat met pensioen of gagement, zonder daar voor door licnaams- of zielsgebreken ongeschikt te zijn, een verband te doen aangaan, waarbij zij zich verplichten oro in geval van een oorlog met een buitenlandschen vijand onmiddellijk weder onder de wapens te komen voor den duur van den oorlog. Hun zou tot belooning daarvoor in vredestijd bo ven hun pensioen of gagement een kleine toelage worden verzekerd, waar tegen nieis geëischt wordt, zooöat ze zicli rustig in de burgermaatschappij kunnen blijven bewegen. Een Dattach eskader. Bij gelegenheid var het huwelijk van Koningin Wilhelmina zal, volgens dc Duitscho bladen, een Duitsch eskader ons land bezoeken. Het 2al bestaan uit de linie-schepen le klasse Kaiser Fried- rich III en Kaiser Wilhelm II, den grooten kruiser Freija, de linie-sche pen 3e klasse Baden, Saksen en Wür- temburg en het aviso Jagd. Aan het hoofd van het eskader zullen de broe der des Keizers prins Ileinrieh en de schout-bij-nacht Fi6Chel staan. Het landelijk Hogerhuis-coxnité heeft, naar Hei Volk meldt, in zijne laatste vergadering besloten het gra tie-adres aan de Koningin te overhan digen eenige dagen vóór haar huwelijk met Hertog Hendrik. Daartoe zal een audiëntie worden aangevraagd. Aanranding. Te Roermond i6 Woensdagavond ze kere Leenderts door drie onbekend ge bleven personen aangevallen en zoo danig met messen gestoken en gesne den, dat men voor zijn ïeven vreest. Stakkerds Zaterdag zaten aan de kerk te Koe wacht een paar ongelukkige ineuschen die op jammerenden toon om een aal moes smeekten. De eene was blind, de andere kreupel liet zijn met vele dor - ken omwonden been zien. Ieder had medelijden met die beklagenswaardi ge nieusehen en menige cent rolde in de pet, die voor hen stond. 's Middags trokken zij naar Stekene, waai* zij zouden overnachten. Da.ar ontmoetten zij een lamme, die elders „gewerkt" had en ook een goeden cent had ontvangen. Op zulk een ontmoeting kon een bon-el staan, ja wel twee en nog meer. Weldra waren de drie „ou- geiukkigen" vrooliik geworden. Men begon tc redeneeren, te disputeeren en eindelijk te vechten. En o wonder bo- van alle wonderen, de kreupele sprong in het rond, de lamme verloor zijn krukken, de blinde had plotseling het gezicht herkregen. De politio had alle moeite hen tot bedaren te brengen en bracht ten slot te ons drietal naar de gevangenis, waar zij van hun vermoeienissen kon den uitrusten en bedenken, welk „ge brek" zij een volgenden dag zouden be zitten. zoolang het mogelijk was. Als u belang in mi in broeder stolt moogt u me er geen verwijt van maken dat ik ze nu gebroken heb. Met het oog op zijn welzijn was het mijn plicht. Natuurlijk! antwoordde Edith honend. En aan uzelf dacht u daar bij geen oogenblik. Maar u heeft gelijk; ilc mag u geen verwijt doen. liet is slechts mijn eieen dwaas heid. die naar verdienste gestraft wordt. En het is niet do moeite waard en verder over te spreken. De heer Hallager zal natuurlijk niet wreed genoeg zijn geweest u te verbieden den brief te lezen, dien hij u open gaf. Neen, want mijn broeder zou nooit een verbod uitspreken, waar mee hij weet dat hi i me zou belee- digen. Slechts op zijn uitdrukkelijk verlangen zou ik dezen brief ge lezen hebben en misschien... mis schien zelfs dan no- niet. Zoo, kent u den inhoud niet En heeft u ook niet uw best go- daan dien te raden? Nu. dan bliift me alleen nog maar over u voor de vriendelijke bezorging dank te zeggen en afscheid van u te ne men, want een verdere opdracht heeft u, naar het schijnt, niet te L NAPOLEON. Het fs Napoleon, de geweldige, de Titan die deze eeuw heeft ge opend. Zijn reuzengestalte teekent zich zwaar en groot af voor ons geestesoog als wij den blik achter waarts werpen, uls wij gedenken wat df-Q eeuw voor de wereld is geweest, welke gebeurtenissen te zamen vormen de geschiedenis der iöo eeuw, de historie van öio laat ste, fel bewogen honderd jaar, die hoe ook beschouwd, altijd, ook in da toekomst zullen blijven onder de merkwaardigste. Wijs een ander jaar-honderd zóó rijk aan wereldschokkende gebeur tenissen, aan ongedachte uitvindin gen die een geheelen ommekeer brachten in den gewonen loop dei- dingen. Het was het kanon van Marengo die het nieuwe tijdperk aankondig de, en de vrede van Luneville, den 9en Februari 1801, verdrong voor goed de Habsburgsche monarchie van haar plaats als toongevende mogendheid. Zij stond alleen, zon der bondgenooten, uitgeput en machteloos. Voortaan zou Frank rijk de plaats innemen van eerste mogendheid op het vasteland. De tijden doen vaak den man ge boren worden, dien zij noodig heb ben. Frankrijk, levend en heerschenö door de energie van Bonaparte, zag de Zuidelijke Staten, Spanje, Portugal, Italië enz. als vazallen aan haar voeten. Sterker nog deden zich de invloe den gevoelen in de St. van 't Duit- sche Rijk. Met den vrede van Lu neville begon reeds dit logge lichaam zich te ontbinden. Latei- zou dit leiden tot Bismarck's ide aal Duitschland één en onver deeld. Het werk van de Rijksdepu tatie. die van 1801 tot 1803 zich met de reorganisatie van het Rijk be zighield, was metterdaad het werk van Bonaparte, toen nog Eersten Consul van Frankrijk, en de mees te Staten die door de z.g. mediati- satie- en secularisatie-besluiten wer den vergroot, waren van stonde af aan de stilzwijgende bondgenoo ten van Napoleon. Het Koninkrijk Pruisen alleen was werkeloos ge bleven. Het wachtte op Frederik den Grooten; en de Poolsche patri otten droomden van onafhankelijk heid en hadden hun hoop gesteld op Napoleon. Onzeker was de toestand in Rus land, waar in den nacht van den 23sten Maart 1801 Keizer Paul I viel als een slachtoffer van zijn despotisme. Zijn zoon Alexander I bleef met deze herinneringen eene verwonderlijke vermenging van te gengestelde neigingen. De Porte streefde, hoe moeilijk dat ook viel, onvermoeid naar on zijdigheid. De rol van Turkije was twijfelachtig. De Noordelijke Sta ten van Europa stonden evenzeer voor eene. zeer onzekere toekomst. Dank zij de zorgen van Frederik i, leefde Denemarken in welstand en ontwikkeling, terwijl de volken van Midden-Europa onder den druk van den langdurigen oorlog de bronnen hunner welvaart zagen opdrogen. Toen Denemarken zich echter had afgesloten bij den ge- wapenden onzijdigheidsbond, dien in het jaar 1800 Czaar Paul tot stand bracht, zoodat hij zich eens klaps onttrokken had aan de Twee de coalitie, was Engeland's toorn reeds zoozeer opgewekt, dat in April 1801 een bombardement van Kopenhagen volgde. Czaar Paul's dood deed het verbond uiteengaan en redde Denemarken voorloopig uit de moeilijkheid. Ook in Zwe den voorspelde de politieke hori zon weinig goeds. Met de kleine Staten in Frankrijk's onmiddellijke nabijheid behoefde geen rekening te worden gehouden. De Bataafsche Republiek b. v. was volkomen afhankeliik van den wil des eorsten Consuls. Slechts één staat was er, die na den vrede van Luneville tegen Frankrijk nog het zwaard voerde: ziin oude vij and Engeland. Maar na het aftre den van Pitt, verloor voor het oogenblik de oorlogspolitiek haar kracht. 25 Maart 1802 werd de vrede vanAmiens goteékend, oogen- scliijnlijk haar nederlaag als con tinentale mogendheid. mijnen opzichte "ekregen. Neen. Maar ik wensch uit me zelf een vraag tot u te richten, aan welker beantwoording me veel ge legen is. Laat u eens hooren! Misschien zal het me bijzonder genoegen doen u te antwoorden. Ik weet niet van welken aard uw betrekkingen met mijn broer waren en dat wil ik ook niet we ten. Maar een vermoeden, dat me, naar ik hoop, niet bedriegt, zegt me, dat u alleen in staat zal zijn hem van een zorg te bevrijden, waaronder hij nu al dagen lijdt. Den avond, die aan zijn ziok wor den voorafging, was hij bij u, niet waar? Laat ons aannemen, dat hij bij mij geweest iswat verder? O, het is zooik hoor het aan uw woorden. Dan zal u me zeker kunnen zeggen wat er dien avond met hem gebeurd is en hoe hij dien morgen tc Eichfeld' is gekomen. Bij hemzelf is de herinnering daaraan uilgewischt en het moet hem, om een of andere reden, die ik niet ken, van groot belang zijn dat te weten. Want hij breekt zich onophoude lijk daarover het hoofd en kwelt zich met sombere voorstellingen Europa kreeg do langbegeerde rust. Bonaparte was de hersteller van den wereldvrede. Maar van nu af aan (1801) komt zijn persoon lijk belang meer en meer op den voorgrond, en wordt alles onder geschikt aan zijne onbeteugelde eerzucht, de eerzucht, die hem eerst zou brengen op den Keizers troon, maar ook op St. Helena. Dg Fransche Senaat, bleek welis waar gekant tegen de verlenging ven Bonaparte's consulaire waar digheid voor zijn leven, maar het plebisciet besliste den 2en Augus tus met verpl "rende meerder heid in dien geest. De aanslag die twee jaar later op Napoleon werd gedaan door den royalist Georges Cadoudal en de zijnen, orn den troon der Bourbons te herstellen, vergrootte zijn po pulariteit. Zelfs de moord op den onschuldigen jongen Hertog van Enghien, uit het geslacht der Bour bons, kon daaraan niets verande ren. Terwijl gansch Europa rilde van schrik en verontwaardiging over deze euveldaad, werd zes da gen later, in den Senaat Pet eerste voorstel gedaan tot eene nieuwe hervorming van het hoogste staats gezag, en kort daaron werd dit voorstel geformuleerd iot de ver klaring, dat Napoleon erkend werd als Keizer der Franschen en ziin kroon erfelijk zou zijn in zijn ge slacht. De verklaring werd door den Senaat uitgevaardigd, en op denzelfden da<r nog aanvaardde Napoleon zijn nieuwe waardigheid. 2 December 1804 werd hii binnen de muren van Parijs door den Paus gezalfd. In de lente van 1803 brak de larg- vei-wachie oorlog tusschen Enge land en Frankrijk uit. Napoleon dwong Italië lïem de koningskroon aan te bieden, de Stalen van het Duitsche Rijk, als Beieren. Baden en WuKomburg won hij door be loften, Pruisen beloofde onzijdig heid. Toch was de coalitie nog sterk genoeg. Rusland en Oostenrijk rustten zich geweldig ten strijd. Zweden sloot zich bij het verbond aan. Zoo stonden de kansen voor Napoleon dus niet gunstig, maar in November waren de Fransche troepen toch reeds meester van Weenen, en den 2en December ver nietigde de Keizer het Oosten- riiksch-Russische leger bij Ausler- litz. Op den tweeden Kerstdag 1815 moest Keizer Frans te Presburg de harde voorwaarden aannemen, ciie Napoleon hem voorschreef. De Oostenrijksche monarchie was er door in den Oosthoek van Europa geïsoleerd. Oostenrijk boette voer de zegepraal van zijn bondgenoot; de wede van Presburg was de straf voor Trafalgar. Want midden op zijn zegetocht had Napoleon be richt gekregen, dat do Fransch- Spaanschc vloot den 21 en October door de Engelschen onder den held Nelson was verslagen; ter zee was Frankrijk vernietigd, maar op het vastelan 1 was zij meester. Joseph Bonaparte, de broeder des Keizers werd benoemd tot Koning van de beide Siciliën, de Bataaf sche Republiek werd weggeschon ken aan zijn broeder Louis, Beieren Wurtemburg. daarna cok Saksen, werden mede verheven tot Konink rijken, Baden tot groothertog dom.. Murat, Napoleon's zwa ger kreeg het Hertogdom Berg dat Beieren hem afstond en dat de Keizer met het op Pruisen ver overde Kleef vereenigde. Met een aantal andere Staten van Noord en Midden Duitschland zcuden de ze landen voortaan een Rijn-bond vormen, door een zijner gunstelin gen bestuurd. Zoo richtte Napoleon heel Euro pa in naar zijn wil. Nog eens werd een coalitie ge vormd, de vierde, tusschen Prui sen, Engeland, Rusland en Zweden. Het eerste land lag reeds na de sla gen van Jena en AuersSadt in Aug. 1S06 aan de voeten des Keizers. Alleen Rusland bood nog tegen stand, daar Engeland niet zeer mild was met geldelijke bijdragen, en Zweden, in Pommeren in be dwang gehouden, tot werkeloos toe zien genoodzaakt was. Ook de Duitsche Staten waren machteloos. De slag bij Eylau, niet ver van Ko ningsbergen, gaf geen beslissing, maar de geweldige slag bij Fried- land; verstrooide deu 14den Juni 1807 het geheele Russische leger. van iets verschrikkelijks dat dien avond gebeurd zou zijn. Het spottend lachje was van Edith's lippen geweken en haar gelaatstrekken haddon plotseling een uitdrukking van de grootste spanning aangenomen. Heeft hij met u daarover ge sproken? vroeg ze. Om u te antwoor den moet ik eerst alles weten wat u van hem gehoord heeft. Thyra herhaalde wat Erik ge zegd had. voor zoover zij het zic-h herinnerde. Vol verwachting zag zi; toen zij geëindigd had, Edith aan. Neen, ik weet niets, zeide Edith koel. Dat dien nacht iets ver schrikkelijks op Elverboh gebeurd is, kan elk kind in het dorp u ver tellen. Of echter de heer Hallager daarmee iets heeft uit te staan, kan, behalve door hem. slechts door één paar lippen verklaard worden, die echter voor eeuwig gesloten zijn. Misschien keert vroeger of later de verloren herinnering bij uw broeder terug. Zoo hij dan den wensch mocht koesteren me te spreken kan u me waarschuwen. Ik weet niet of ik dan aan zijn ver zoek zal voldoen, maar ik wil u in elk geval niet nu reeds verbie- Toen liet Keizer Alexander zich tot. den vrede bewegen. Nogmaals was Napoleon meester van Europa. Engeland trachtte hij te fnuiken door het continentaal stelsel, en te Tilsit werd Pruisen meedoogen- loos vernederd en gebroken. Jéro- me Bonaparte werd Koning van Westfalen. en het ongelukkige land was geheel verminkt. Nu naderen wij een keerpunt in de geschiedenis, zien verdooven de gloriestralen om het hoofd van den Gesar. Spanje stond op, eerat in het Zuiden, daarna cok in het Noorden. Het Koningschap van Joseph Bonaparte zou niet lang duren. En Napoleon zag het ge vaar niet in, beging zijn eerste en grootste fout in zijn staatkundig leven. Een Fransch leger van 20.000 man werd bij Baylen door de Spaansche soldaten en vrijwilligers omsingeld en was gedwongen zich over te geven, en nog geen maand daarna moest het Fransche leger in Portugal dc wapens nederleg- gen. Spanje werd geholpen door Engeland dat onmiddellijk troepen te hulp zond. Toch weigerde Na poleon te gelooven aan de Teeke nen der Tijden hii deinsde ook niet terug voor de banvloek van Paus Pius VII, maar liet hem te Savona gevangen zetten, toen deze weigerde liet huwelijk te ontbinden van Jerome Bonaparte met Elise Patterson. De overtuiging dat het Fransche Keizerrijk alle Staten en alle dy- nastiën bedreigde begon overal veld te winnen, en vond steun bij von Metieraich, den weergaloos scherp?.innigen staatsman, Oosten- rijksch ambassadeur, bij het Fran sche hof. Deze koene tegenstan der, bezield met diepen afkeer voor do Napoleontische geweldpo- litiek bleek een waardig tegenstan der van don Franschen Keizer. Oostenrijk wapende zich. Rusland draalde om Frankrijk bij te staan, en verzekerde aan de Regeering te We enen vertrouwelijk zijne onzij digheidOm den Czaar weder voor zich te winnen, trok Napoleon de hand van Rusland's vijand, den Sultan af. In Turkije heerschte des tijds eene groole wanorde, verschil lende sultans v/aren om het. leven gebracht, de Janitzaron' -bende heerschte. Tweeërlei was het ge volg van deze verandering in de verhouding tusschen Frankrijk en de Porte. De Czar kon aan den Do- nan doen wat hij wilde, en Oosten rijk zag den strijd tusschen Rus land enTurkije graag aan, om ze ker te zijn van de onzijdigheid van het Czarenrijk in den a. s. Franscii-Oostenrijkschen oorlog. Wederom stond dus in 1809 heel Europa onder de wape nen maar de Franschen en hunne bondgenooten, de Duitsche vorsten, triomfeerden wederom bij Wag- rain; en zwaar moest Oostenrijk boeten, door verminking, oorlogs schatting en tal van vernederende voorwaarden. Toch hieven de teekenen van verandering aanhouden. Eene gi'oote onderneming der Engelschen tegen de S.cheldehavens mislukie weliswaar, maar in Spanje, waar Wellington de leiding had, ver meerderde de zwarigheden voor do Franschen met eiken dag, en Tyrol leerde dat volken niet onge straft konden worden weggeschon ken of verhandeld als slachtvee. Dc toenemende willekeur van Napoleon in Midden-Europa, het continentale stelsel en meer ande re redenen, vermeerderden de ver bittering tegen hem. Ook met Rus land werd de verhouding hoe lan ger hoe meer gespannen. Napoleon zon op plannen om het oude ko ninkrijk Polen weer te herstellen, wat een gevaar voor Rusland zou zijn. en het groote Czarenrijk wa pende zich in stilte, en in 1812 ver lieten de beide Keizers hunne hoofdsteden voor den strijd op le ven en dood. Pruisen en Oostenrijk stonden schijnbaar aan den kant van Frank rijk, maar eigenlijk stond het al leen. In 1812 begon Napoleon met zijn ontzaglijk leger den tocht naar Rusland. Men weet het tragisch einde der reuzen-armee. De Rus sen staken Smolensk en Moskou in brand, zoodat Napoleon in Oc tober terug moest. Hoe weinigen zagen hun vaderland terug? De den het me te verzoeken. Met een gebaar vol hoogmoed neigde ze het hoofd en een oogen blik later was Thyra alleen. Bedrukt door het denkbeeld dat zij met goede bedoeling iets heel dwaas gedaan had. keerde ze in de ziekenkamer terug. Met onrustig gelaat, waarop ge spannen verwachting te lezen stond, keerde Erik zich tot haar. Is ze weg? En ben je zeker dat ze niet meer terug zal komen, Thyra? Als ik haar goed begrepen heb, zou zo niet anders komen dan op je verzoek. O dan... dan zie ik haar nooit weer I Geef me het schetsboek, waarvan u gesproken heeft, moe der I Mevrouw Hallage? deed wat hij begeerde en zijn handen, die in die weinige dagen smal en door schijnend waren geworden, sloe gen haastig de bladen om tot hij aan de teekening kwam, dit Edith in een sierlijk, nauwsluitend rij- i costuum voorstelde. Lang bezag hij met nadenkenden blik de studie, toen sprak hij hoofd- schuddend Hoe zonderlingUUitgedoofd. eip sneeuw werd het doodskleed voor duizenden, en nog eens duizenden werden meegesleurd in de ijskou de wateren der Berezina. Aan dooden en gevangenen had het Fransche leger in ronde getal len niet minder dan 400 duizend manschappen verloren. Nu gaat 't achteruitlTerug moes ten de Franschen uit Spanje, Wel lington dreef ze voor zich uit. Wat baatte het dat Frankrijk op nieuw een leger van een half rnil- lioen onder de wapenen bracht het waren jongelingen, de mannen had hot land verloren. De strijd tegen den overweldiger was een nationale geworden. Prui sen vloog ie wapen. Van dit oogen blik begon de geweldige worsteling om Europa, de kamp van een enkel man, ondanks zijn zichtbare ver zwakking na 1812 toch nog in staat zijn leger te bczic-len met eene geestdrift en een heldenmoed, die dc jonge soldaten deed gelijken op de veteranen van Marengo en Austerlïlz, tegen de millioenen, die gezucht hadden onder den zwaren druk van de ijzeren hand. Toch zouden niet zii hot zijn, die cle ze ge behaalden. Napoleon werd over wonnen door de diplomatie. Met- fcemich lokte hem in de strikken van zijn fijne en listige diplomatie. Tijdens het vredes-congres tePraag wapende Oostenrijk zich nogmaals, overal werden Napoleon's legeraf- dee-Iingen teruggedreven zijn zaak was verloren. In 1813 zag hij gansch zijn Irotsch gebouw instor ten. Het volgend jaar moest hij zich in zijn eigen land verdedigen, en einde Maart gaf de hoofdstad zich aan de verbondenen over. Nog geen jaar op Elba gevangen, verscheen Napoleon reed? weder op de Tuilerieën. Na zijn avon tuur van honderd dagen, dat met Wa terloo eindigde, stierf hij op St. Helena in smadelijke gevaxtfai- schap. Zien wij in hem niet slechts den geweldenaar, maar erkennen wij ook zijn werkzaamheid op het ge bied van kerkelijke en burgerlijke wetgeving, van handel en nijver heid, van binnenlandsch en inter nationaal verkeer en van openbaar onderwijs. Naar het Historisch Gedenkboek, geschreven door F. J. L. Kramer, Iloog- Ieeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, uitgegeven door het „Nieuws van den Dag"). INGEZONDEN MEBEDSE- LINGEN. SO cents par regeL Zijden Stoffen, Fluweelen en Velvets, Dames-Fournituren, Tricot-, Glacé- en peau de Suede Hand schoenen. Ceintures, Lavolières en Strikken. Fransche Corsetlen, Reform Corsetten en Bustevormers. De grootste sorteering vindt sien in het Magazijn Sport en Wedstrijden. Voetbal. Het elflal uit de westelijk eersteklas vereenigingen, dat te Utrecht een os- fenspel zal moeten spelen tegen de oos telijke combinatie, om een Neder- landsche elftal te kunnen samenstellen, bestaat uit de volgende heeren: Cramer, Ajax, d; J. v. d. Linde, R. A. P., en Gerth van Wijk, Velocitas, a; de Stoppelaar, Ajax, Toussainl, H. B. S., en Carli, m; Ileukelom, II. B. S,, Hisgen, R. A. P., Sol, H. V. V., W. Hes- selink, H. V. V., en F. Meijer, H. -B. S., v. Het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage" verneemt dat deze wed strijd niet, zooals eerst bepaald was, Zondag a.s. zal plaats hebben maar tot later is uitgesteld. gestorven alsof ze nooit bestaan had! En ik dacht no^ral wel dat ze niet anders dan met mijn dood kon eindigen! Nog eer de beide vrouwen zijn bedoeling hadden kunnen raden en de uitvoering van zijn voorn e-. rnen verhinderen, had hij dit blad, tegelijk met de volgende, waarop Edith in steeds verschillende hou dingen voorkwam, uit het boek ge scheurd en, tol een vormloozen bal samengefrommeld, in den versten hoek van de kamer geslingerd. Ook dit vernietigd! Ha, wat voel ik me nu licht en vrij! Geef me je hand, Thyra... je lieve hand! En u ook, moeder! Hoe heerlijk is toch zoo'n ontwaken uit een on- aangenamen droom 1 Hij bracht haar handen aan zijn lippen en lag toen stil lachend, met een lichte afspiegeling op zijn ge laat van zij ii zonnigen gemoeds-] vrede. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6