Il Tweede Blad, D behoorende bij jHs-sdefïï's Dcg^tlad' van Woensdag 19 Dec. 1900. Mo. 536i. Stadsnieuws Voetbal. Een helder najaarszonnetje wierp haar stralen over spelers en toeschou wers, die in flinken getale waren op komen dagen en op het terrein en daar buiten het spel gadesloegen. Precies te 3 uur klonk het fluitje. Aanstonds zet ten de mannen van Volharding het beste beentje voor en trachtten de blauwwitten eens te overbluffen, doch dat ging niet gemakkelijk, want de H. F. C.-mannen brachten den bal weer gauw op Volharding's terrein en gedu rende eenigen tijd was het „bruine monster" nu eens op het terrein van Volharding dan weer op dat van H. F. C. Eindelijk wisten de Haarlemmers het leder in Volharding's doel te trap pen. De rust ging dus in met 10 in het voordeel van H. F. C. Na de pauze bewoog het spel zich hoofdzakelijk op Volharding's terrein en slechts eenige malen gelukte het den mannen van Volharding om het spel naar H. F. C.'s terrein te verplaatsen. Na eene scher mutseling haalde H. F. C. weder een punt. Een tijd lang bepaalde het spel zich hoofdzakelijk tot de verdediging van Volharding's doel. Even voor tijd wist H. F. C. nog een doelpunt te ma ken cn eindigde deze wedstrijd derhal ve met 30 in het voordeel van H. F. C. Van Volharding was iedereen in goe de conditie en in 't bijzonder de beide achterspelers en de doelverdediger. Van II. F. C. muntten vooral uit A. v. Waveren, Teunissen, M. v. Leuven, W. v. Waveren en Kakebeeke, de anderen speelden ook goed. Onze Prentenkamer. bevat op 't oogenblik verschillende pla ten betrekking hebbende op President Kruger's ontvangst te 's-Gravenliage, de oorlog in Zuid-Afrika, de gebeurte nissen in China, de overstrooming te Rome, enz. Wij lezen in het „Weekblad voor Israëlietische Huisgezinnen". De Engelsche bladen wijden zeer waardeerende artikelen aan de na gedachtenis \an den onlangs hier ter stede overleden muziek-direc- teur en iconkunstenaar Henri Har- tog. Har'og was geboren te Dord recht den lSen December 1838, trok rttas ais kind de opmerk- issmbtid tot zich orn zijn muzika- len au ui eg en mocht op achtjari gen leeftijd bereids lauweren oog sten. Zijn studiën zette hij voort aan hei Conservatoire te Brussel, waar hij de gouden medaille ver wierf en er zelfs later een beroep ontving, dat hij echter om finan cieel© redenen vermeende niet te mogen aannemen. Het was in 1865, dat hij zich te- Huil vestigde, waar hij de leider en vormer werd van de muzikale wereld en zijn naam vestigde als een der besten onder zijne kunst broeders. Hier voerde hij ook een uitgebreide correspondentie met de voornaamste en bekendste musici van zijn tijd, dichtte hij verschil lende composition die zeker haar waai'de zullen blijven behouden en ontving in den vorm van aanzien lijke en kostbare geschenken vele blijken van waardeering en hoog achting. Hier werd hij ook de stich ter o.a. van de Philharmonic So ciety, ..eene vereeniging," die, zegt de „Eastern Morning News," „die in de laatste jaren meer gedaan heeft tot verheffing der muzikale diensten in dit deel van het Rijk dan eenige andere Instelling," en aar dan ook een muzikale treur- lenst zal plaats hebben, gewijd aan de nagedachtenis van den Stichter; geen wonder dan ook, dat het aantal brieven enz., door me vrouw de weduwe ontvangen, ge tuigt van groote innige deelneming bij dit betreurd overlijden. Op initiatief van de H. B. S. al hier zijn eenige leerlingen van H. B. Scholen te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhaie. Haarlem en Leiden samengekomen om het plan te bespreken, bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin aan H. M. een huldeblijk aan te bieden. Algemeen vond dit bijval en staande de vergadering werd een bestuur gekozen, om to trachten dit doel te bereiken en de deelna me te eriangen van alle H. B. Scholen in Nederland. Thans wordt tot deelname opge wekt. Heemstede Aan 't verslag over den landbouw in deze gemeente over 1900 ont- leenen wij 't volgende: Het oppervlak der gemeente be draagt 1157.01 H.A., hieronder zijn de ongenummerde wegen en wate ren niet begrepen. Het aantal landbouwers bedraagt eigenaars 4, pachters 28; het aan tal huisgezinnen, waar 6 of meer koeien worden gemolken: eige naars 4, pachters 14. De algemeene gezondheidstoe stand was in vergelijking met 't vorig jaarVan de gewassen .gun stiger, van het vee onveranderd, voor den landbouwer financieel gunstiger. Aan groenten en bloem bollen werd nog al schade toege bracht, door koolduiven, kraaien, musschen. ratten en konijnen; on der de bloembollen heerschte we der geel ziek. Met rogge waren bezet 9 H.A. opbrengst per H.A. aan graan 27 hectol.; aan stroo 8000 K.; met aardappelen waren bezet 26 H.A. opbrengst 125—200 per H.A. Het aantal Heet. grasland be droeg 465; hiervan zijn dit jaar ge bruikt voor hooiland 230 H.A.; de opbrengst aan hooi per H.A. was van 3000 tot 6000 K. De weilanden stonden gunstig, evenals de hooilanden; de kwali teit van het hooi was middelmatig; het vee ging op tijd naar de weide en laat naar stal. Uitgenomen de tongblaar heb ben in de gemeente geene bepaal de veeziekten geheerscht. Door Burgemeester en Wethouders is No. 1 geplaatst op de voordracht van gaardster van den tol aan den Binnenweg. Mej. E. Timmer, thans die betrekking tijdelijk waarnemende. Voor de betrekking van Gemeente opzichter alhier, jaarwedde f 300, heb ben zich 14 sollicitanten aangemeld. De Gedeputeerde Staten hebben ver gunning verleend tot aanvaarding van de Nortonporap nabij do IJzeren brug, door de afdeeling Heemstede der N.- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" aan de gemeente ten geschenke aangeboden. Zandvoort. Door den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie is tot buiten gewoon gemeente-veldwachter alhier benoemd J. Wesdorp, agent van politie alhier. Houtrijk en Polanen. Voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School alhier, de dames J. E. Blits, M. C. Tit en S. Oostwald, allen ie Haarlem. Er waren voor deze betrekking 32 sollicitanten. Binnenland. Huwelijk dor Koningin. Naar men verneemt is het wetsont werp betreffende de goedkeuring van het voorgenomen huwelijk van H. M. de Koningin met Hertog Hendrik van den Raad van State terug ontvangen en dus gereed ter aanbieding aan de Staen-Generaal. Vorstelijk bezoek. Onder de gekroonde hoofden en vor stelijke personen, die bij gelegenheid van het huwelijk vau Ilare Majesteit de Koningin met Hertog Hendrik in de residentie worden verwacht, wor den genoemd de koning en koningin van Wurtomburg, grootvorst Wiadimir van Rusland, de groothertog van Ol denburg, de prinsessen van Waldeck en Pyrmont, zusters van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, enz. De drooglegging der Zuiderzes Het hoofdbestuur der Vereeni ging ter bevordering der Neder- landsche Visscherij had tegen Za terdag de Zuiderzeevisschers uit- jenoodigd tot een bijeenkomst in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam om hunne belangen te bespreken in verband met het wets ontwerp tot gedeeltelijke droogleg: ging der Zuiderzee, ingediend bij den B.aad van State. Na afloop der uitgebreide dis cussie werden de volgende conclu sies aangenomen lo. over de voldoende of onvol doende tegemoetkoming aan Zui- derzee-visschers te geven bij even- tueele drooglegging. De vergadering constateerde met algemeene stemmen nagenoeg dat de door de Staatscommissie voor gestelde schadevergoeding onvol doende is. 2o. wordt voorgesteld een fonds te stichten, om te bestrijden de partieel© drooglegging of afsluiting der Zuiderzee, eventueel te krijgen een meer billijke schadevergoe ding. Dit voorstel werd aangenomen. Hypothecaire geldleening. De Veenendaalsche HLoom-Spin nerij en Weverij, opgericht in A a gustus 1884, heeft haar bedrijf in November van genoemd jaar aan gevangen. Gedurende het afgeloopen tijd perk wercl door haar 128,000 aan dividenden uitgekeerd voor aan koop van nieuwe machineriën een bedrag van f 147,632 betaald, en op gebouwen en machineriën af geschreven f 289,90S,60, in welk bedrag begrepen zijn f 20,000 als vermoedelijke afschrijvingen over het op 31 December a.s eindigend boekjaar. Wegens uitbreiding van haren werkkring en den daaruit voort- vloeienden meerderen omvang van haai* bedrijf, heeft zich in den la-at- sten tijd echter duidelijk de be hoefte aan meerder bedrijfskapi taal doen gevoelen, en gaat de Ven nootschap thans over iot uitgifte eener Hypothecaire geldleening ten bedrage van f 500,000, rentende pet., aflosbaar a pari in 35 jaren, door welke leening haar bedrijfs kapitaal met f 300.000 wordt ver meerderd. De Ned. Zuid-Afrikaansclie Vereeni ging ontving tot dusver aan giften totaal f 1.234.789.1U. Academische Examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren Arthur Kritzler, geb. te Amsterdam, en A. de Groot Pzn. geb. te Het Bildt, en geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren H. M. Elfrink. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candidaatsexamen in de God geleerdheid eerste gedeelte afge legd dcor de heeren H. Westra en F. F. Milatz; het candidaatsexa men in de scheikunde door den heer Fr. Romen. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer W. Lunsingh Tonkens, geboren te Gieten, na verdediging van stel lingen. Een natuurverschijnsel. Zondagnamiddag omstreeks 4 uur is te Leeuwarden een prach tig natuurverschijnsel waargeno men. Het was een sterk verlichte luchtbol, die in zuidoostelijke rich ting van den bijna wolkeloozen Kalender voor 29 Jaar. I 1 8 15 22 29 zlz V W D Di M 2 9 16 23 30 M Z z V W Di W 3 10 17 24 31 Di M z M z V D 4 11 18 25 W D Di z| z V Z D V 11 5 12 19 26 W Di M Z 6 13 20 27 V D W Di M z z 7 14 21 28 z V D W Di M Z III 0 al 5 4 3| 2 B 6 5 4 3 2 1 C 5 4 3 2 1 0 0 G IV 4 3 2 L 0 5 3 2 1 0 G 5 4 2 1 0 6 6 4 3 l G 1 0 6 5 4 3 2 V A 1899 y1905 191 1916 j 1922 JanuariOctober.. 0 VI 15 1900 190G 191 2 1917 1923 1 C 1901 1907 1912 1918 1924 2 D 1902 1908 1913 1919 1924 Feb.MaartNov. 3 E 1903 1908 1914 1920 1925 4 F 1904 1909 1915 1920 192G 5 G 1901 1910 1916 1921 1927 6 VOORBEELD: Om. uit te niakeu op welken dag 1!) Juli 1905 valt, zoekt men 't woerd Juli in vak VI; daarna neemt men de letter voor 't jaar, d. i. A. Dan zoekt men A in vak III en 't cijfer achter Juli (G) in vak IV. 't Punt van samenkomst van de horizontale lijn, waarop datum 19 staat fvak I), en de verticale lijn. waartegen 't gevonden cijfer G in vak IV staat, wijst in vak 11 den voorletter van den dag aan. Dit is hier W(oensdag). Voor schrikkeljaren zijn 2 letters aanwezig; de eerste geldt voor Jan. en JFebr., de tweede voor de overige maanden. Kalender voor 29 Jaar. Deze kalender, afkomstig uit een Amerikaansch tijdschrift, is zeer gemakkelijk voor hen, die willen weten op welken dag zekere da tum valt. Het is een van de meest praktische vormen, waarin deze kalender gezet werd. Men moet echter eenige aandacht schenken aan de schrikkeljaren. hemel viel en een holder wit ach terliet, dat nog eenige oogenblik- ken zichtbaar bleef, nadat de bol zelve achter den horizon was ver dwenen. Ook te Boerkeloo werd Zondag omstreeks 4 uur door verschillen de ingezetenen een merkwaardig lichtverschijnsel waargenomen 't Was een vuurbol, die zich aan het oog vertoonde, ter grootte van een koffiekan, en die zich bewoog van 't westen naar 't noorden, een blau wen gloed achterlatende, die al- longskens verdween. De bol bewoog zich met de snel heid van oen schietende ster. Ook te Enschedé werd ongeveer te 4 uur het verschijnsel waarge nomen. De vuurbol verdween in" ONO. richting en spatte spoedig uiteen. Naar men verneemt, zulle-n in Noord-Holland twee nieuwe school- arrondïssementen gecreëerd wor den, behalve in Amsterdam, nl. Beverwijk, en Haarlemmermeer. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Op 25 dezer wordt te Arnhem het nationaal congres van den Ne- derlandschen Stucadoorsbond ge houden. Op de agenda komt voor: jaar verslag secretaris, idem penning meester, verslag vakblad, benoe ming redactie en administratie van het vakblad. Onder do voorstellen zijn o. a. belangrijk, het voorstel van En schedé om aan bondsleden bij het krijgen van een ongeluk f 2 per week uit te keeren; het voorstel van Haarlem om pogingen in het werk te stellen om het stucadoors- vak als leervak op de ambachts scholen ingevoerd te krijgen; het voorstel Rotterdam om le komen tot een algemeene propaganda voor den karteren werkdag; het voorstel van Den Haag tot reorga nisatie van de weerstandskas. BUITENLAND. De toestand aan de Antwerpsche dokken wordt met den dag ern stiger. Er zijn twintig duizend werklieden, tot verschillende groe pen behoorende, die gemeene zaak maken tegen de patroons en beslo ten hebben, het tarief dat hun is voorgesteld af te wijzen. Tegen over de massa der arbeiders vor men ook de reeders, evenals de directies der groote sc.heepvaa.rtr maatschappijen één geheel. Arbitrage door den Burgemees ter aangeboden, is verworpen door de patroons, en aangenomen door de werklieden. schilder Huber, en de lieer Schwandort eon mooie lieve dochter, Fransje. Dit is 't gegeven voor een bij-intrigue, los naast het geval Schwandorf Schneppkc. De schilder Huber is een joviale vent. en, wat meer beteekont, een fatsoenlijke kerel. Maar dat is papa Schwandorf niet voldoende voor 't geluk van zijn dochter. Daar moet nog wat meer bij. Eindelijk echter, als de schilder een gouden medaille plus20,000 mark voor zijn werk krijgt, op eens beroemd is, haalt papa bakzeil en op het atelier, waar door de gelukkige medewerking an Fransjes tante te Dresden, naar wie 't lieve duifje na 's minnaars afge wezen aanzoek geëxpedieerd was, komt alles in ordo. Dat is het geducht-jolig- eindo, dabiijd© vroolijkheld en zonnige lolligheid, als op datzelfde atelier alles te gelijk in orde gekomen is minnen- do harten aaheeugesmeed, de eigen wijze Schncppke door den grootmoedi- gon heer Schwandorf uit den brand ge holpen, on een aan schilderwoede lij dende juffrouw Lucie die niet met een haar vereerenden luitenant wilda trouwen dan voor een stuk van haar verkocht was, in beide opzichten bevre digd ze krijgt den luitenant en 't stuk. is verkocht, „louter uit artistieke be langstelling", alias: loozigheid \an den onbetanlbaren Huber. Van dit stuk is in 't algemeen te zeg gen dat het vol goede teekening, vol jool on hoogst komische tooneeltjes Is, en, gespeeld als door Schulzo (Hu ber), Chrispijn (Schwandorf), Kreeft (Schneppke), Rika Hopper (Fransje), mevr. van Ullofen (Lucie), heel pleizie- rig is om naar te zien. Vooral de hee ren Schulze en Chrispijn zijn uitste kend. Een stuk vol goeden humor dus, dat 't wel houden zal. Tot slot werd door de dames Van Ollefen—Kley en Rika Hopper do Hollandsche vertaling vaa Coppée s Zwervers opgevoerd, mevr. van Ollefen als Silvia, Rika Hopper als Zanetto. v. d. B. „Eigen Haard" bevat deze week „Een Verlangen" door Frans Holieman'; De Stadhouders uit het Huis van Nassau door nir. M. C. Nijland (met afbeeldin gen) S. Ilamelink, Ia Memoriam, door L. J. de Jong een reproductie naar do schilderij van Jan Steen „De Oester- eetster", uit de collectie-Six te Amster dam Meester komt eten, door Willem van HoytemaPresident Kruger in Ne derland, mot twee afbeeldingen naar photographische opnamen; „De Vo gellijm", door J. K. B. (geïllustreerd). In „De Aarde en haar Volken" wordt vervolgd „Langs een omweg naar do „Oost". Het Hijblad bevat Hans Meyer's „Kilimandscharo" met afbeeldingen. Graaf Zeppelin's proeven hebben naar 't schijnt een ontijdig einde go- vonden. Volgens ecri bericht uit Stutt gart is de Vereeniging tot bevordering der lucht-scheepvaart „Zeppelinbal lon" ontbonden, en in liquidatie. Letteren en Kunst. Het Nederl Tooneel. „Groothandelaar", volksstuk in 3 bedrijven naar Oscar WalLlier en Leo Stein. Van do bekende compagnieschapWal- ther en Stein, is een nieuw stuk op 't repertoire van de Koninklijke geko men, en laat ons het onmiddellijk met blij gemoed constateereneen jolig stuk, een stuk dat er wezen mag, een kasstuk. Nog nooit mocht een werk van deze heeren mij zoo voldoen als dit blijspel „Groothandelaar". De intrigue is heel eenvoudig, los en frischjes, prettig om te zien afwikke len. In hoofdzaak komt zij hierop neer: Schneppko de magazijnchef van den handelsraad Schwandorf heeft een standje gekregen en een erfenis, welke tegenvoetige gebeurtenissen, in botsing gekomen, tot resultaat hebben het be sluit van gezegden Schneppke om groot handelaar te worden. Hij schrijft een idioot-verwaanden brief aan zijn vroe geren patroon, die dezen ontvangt juist op 't oogenblik dat hij Schneppke, om dat standje weer goed te maken, een horloge heeft geschonken. Na lezing van den brief gaat de heer Schwandorf hoogst verstoord heen. De zaken van den nieuwbakken groothan delaar loopen al spoedig in 't honderd en hij moet eindelijk dankbaar zijn vroeger baantje weer aannemen. Schneppke heeft een neef, den kunst Sport en Wedstrijden. De stal van Bn. Creut9. Bn. Creutz heeft niet alleen in Hol land doch ook In België een grooten renstal. In België won onze landgenoot ruim f 8000, in hindernis rennen en ruim f 15,000 rennen op de vlakke baan. In Nederland ongeveer f 4800. To zaiuen beloopt de winsom ongo- veer J 28.000. Indien men nagaat dat hiervoor een kleine 30 paarden mea- rendcels in België, gekocht en getrai neerd moesten worden en bekostigd da uitgaven van de zoo duro deelname aan wedrennen, dan zal de helft van de kosten van den stal wel niet met 28,000 kunnen worden gedekt. (Onze Paarden). Winsom van Hollanders in Duitschland. De statistiek van de Duitsche draver rijou toont de volgende winsoinmen van Hollandsche eigenaars en paar den \V. A. Ockliorst 12.305 Mk. J. da Mol 2145 Mk. Stal Jan Steen 1080 Mk. Cleopatrie won 5 cere-prijzen en 6650 Mk. Gardenia 5765 Mk. Anna 502Q Mk. Robert See Steele 2145 Mk. Mo- nadnock 1620 Mk. Lady Savage 108C Mk. Redburr 1080 Mk. Aan het hoofd van de winnende eige- naren staat de Stoeterij „Mariahall" Feuilleton. JS7aar liet DuiLsch. 33) De landraad schoof den bundel aclen terug. Daarmee is het uit. De dood zal hem eindelijk als medelijdende verlosser het potlood uit de hand hebben doen vallen. Dat de aantee- keningen inderdaad van hem af komstig zijn en niet misschien la ter er zijn bijgelegd is door de ver gelijking van het schrift met vol komen zekerheid vastgesteld .Voor ons is het dus alleen de vraag of deze aanteelceningen, voor zoover zij begrijpelijke toespelingen ma ken op gebeurtenissen en daadza ken, de waarheid inhouden of niet. Om nu dadelijk met het gewichtig ste te beginnen, vraag ik u, juf frouw: wanneer heeft u den hout vester het laatst gezien Ilot antwoord van het meisje volgde niet onmiddelliik. Ze had het gelaat in de handen verborgen en snikte onophoudelijk. De rechter van onderzoek wacht te geduldig gedurende een paar minuten toen echter zeide hij op ernstigen doordringenden toon ITefc kan u niet zwaar vallen me op deze eenvoudige vraag ant woord te geven, juffrouw Redlich. De houtvester spreekt in de nage laten bladen zeer ondubbelzinnig over een onderhoud met u, welk onderhoud slechts kan hebben plaats gehad tusschen zim worste ling met den baron en zijn poging tot zelfmoord. Dit vast te stellen is echter voor ons van het grootste gewicht, want het geldt nic-t meer of minder de oplossing der vraag of Fabian de moordenaar van baron von Linderode is geweest of niet. Hij is het niet geweest, mijn heer de rechter! Hij kan het niet geweest zijn, want op het oogen blik dat de heer von Linderode in het andere deel van het park werd doodgeschoten, was Rudolf Fabian bij mij. Kiithe was opgestaan en voor de tafel van den rechter getreden. Met vaste stem had zij die belangrijke verklaring afgelegd, die zonder twijfel het gevolg was van een lan gen en zwaren inwendigen strijd. Haai- tranen hadden opgehouden te vloeien en groote vastberaden heid sprak uit haar trekken. De rechter van onderzoek was voor een oogenblik geheel uit het veld geslagen en zag haar met groo te oogen aan. Hei eerste gevoel, dat zich daarop van hem meester maak te, was dat van een groote mis noegdheid. Dat wist u? En toch zegt u het ons nu eerst Maar begrijpt u dan niet dat u daardoor misschien de inhechtenisneming van den mis dadiger heeft verijdeld en hem de„ gelegenheid heeft gegeven zich op zijn gemak aan de straf ie onttrek ken? Ik heb verkeerd gedaan, dat ontken ik niet. Maar niemand heeft me ondervraagd. Deze verklaring scheen iets ver- sehoonends in het oog van den landraad te hebben, want de rim pels in zijn voorhoofd verdwenen en zijn stem kreeg weer haar ge wonen, rustigen klank terug. Daar er helaas niets meer aan te veranderen valt, zullen wij daar nu niet verder over spreken. Ver telt u ons nu uitvoerig wat u van de gebeurtenissen van dien avond weet mee te deelen. Mijn oom was naar Eichfeld gegaan en ik wist dat hij riiet voor middernacht terug zou keeren. Daar ik voorzag dat Fabian komen zou, zond ik onder ccn v.frwend- sel ook het dienstmeisje en den eenigen nog in huis aanwezigen hulptuinman weg, zoodat ik alleen was. Als ik u goed begriip had u dus een afspraak met den hout vester gemaakt. Neen; anders vonden we el kaar op een bepaalde plaals in het bosch, want mijn oom, die den houtvester haatte, zou mij zijn huis hebben uitgejaagd ais hij iets van onze verhouding ontdekt had. Hoe kwam het dan dat u niet tegenstaande dat het bezoek van den houtvester toch wachtte Hij had mij kort van te voren in .gesprek met een anderen heer aangetroffen en, daar hij zeer ijver zuchtig en wantrouwend was, twij felde ik nie-t of hij zou komen om opheldering te vragen. En kwam hij werkelijk? Ja. Het kan zoowat vijf minu ten voor half tien geweest zijn toen ik Fabian van den kant van de houtvesterswoning op ons huis zas toekomen. Ik zag ci'at hij vreeselijk opgewonden was. Hij begon niet, zooals ik verwacht had, me verwij tingen to doen, maar hij vertelde me in afgebroken, haastige woor den dat hij zoo juist zijn ontslag had gekregen en dat het daarbij tot een heftig tooneel, ja zelfs tot handtastelijkheden tusschen hem en baron Erwin was gekomen. Hij was besloten Elvershöh nog den zelfden avond of anders den vol genden ochtend vroeg to verlaten en hij verlangde van mij dat ik met hem mee zou gaan. Eerst toen ik hem onder het cog bracht, Jat het me geheel onmogelijk was aan der gelijk verlangen te voldoen, brak hij met zijn ijverzuchtige aanklach ten los. Slechts één vraag, juffrouw Redlich, eer u verder vertelt. De ijverzuchtige argwaan van Jen houtvester richtte zich, zooals u zelf heeft aangeduid en zooals ook uit zijn aanteekeningen duidelijk blijkt, tegen één bepaalden per soon. Er is daarbij sprake van een baron, dien hij zelfs eens „ellen dige kreupele" noomf. Kunt u ons niet zeggen wie daarmee be doeld is? - Ik verzoek u dat niet van me te eischen. Ik weet niet, mejuffrouw, ot ik in staat zal zijn dezen wensch te vervullen. Ik zou uw gevool gaarne sparen; juist dit echter is van bijzonder jewicht en het zou bovendien voor u misschien nog pijnlijker zijn zoo ik den naam van bedoelden persoon langs ande ren weg moest trachten to wetes te komen. In uw eigen belang deed u beter hem mij tö noemen. Als het moetde heer, op wien Fabian zonder reden ijver» zuchtig was, is baron Prosper von Linderode. - De tegenwoordige majoraats heer van Elvershöh? Ja. Ik dank u. Wil u nu uw ver haal voltooien Ik kan me niet meer alle bij zonderheden van het gesprek her inneren dat we met elkaar voer den. Ik weet alleen nog, dat zijn woestheid mij vrees inboezemde en dat ik alles deed wat in mijn vermogen was om hem tot kalmte te brengen. Maar het gelukte me niet, want hij verkeerde in den waan, dat zijn ontslag op aandrin gen van baron Prosper en met mijn geheime goedkeuring was ge schied. Alleen als ik erin toestem-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 11