NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Woensdag 19 December 1900. No. 5361 A6BLA9 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het golieele Rijk, per 3 maanden. - 1-65 Afzonderlijke nummers0.0224 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3724 de omstreken en franco per post0.45 AD VERTEN TI E N Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bot Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantïers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid cn Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitetiland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parys 3P>i* Faubourg Montmartre. Dit nummer betaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 19 Dec bevat o. a. Oorlog n diplomatie. In China geen voortgang, Eugelsclie bescha vingsmanieren, De Negentiende Eeuw II, Parlementaire Praatjes. Politie!; Overzicht. De Wet heeft er zich doorgesla gen, dat is het voornaamste van hei,geen van Engelschc zijde geseind en erkend moet worden. De 011- vangbare, de alomtegenwoordige, de onbegrijpelijke en onnavolgbare de Wet slaat er zich weer door, hij hem zal alles rech kom." Dit doorslaan van De Wet wordt zoo eventjes ,,en passant" behan delcl, en dan volgt er ook nog wat van overwinning aan den Britten kant, natuurlijk, anders zou 't ook al te bar zijn. Het laatste telegram in zijn geheel luidt dan De Wet verscheen met 2000 tot 3000 man weder in den omtrek van Thaba'Nchu, en deed een aanval op Lapberg en op Warringham's store. Hij deed drie krachtige aanvallen op de Engélsche stellingen;de derde aanval werd door hem persoonlijk geleid rnet enkele manschappen hij sloeg zich er door, door de rest van zijn troep gevolgd. De Engelsche maakten een 15- ponder buit en 15 wagens met am munitie, dynamiet en levensmidde len. Een commando dat poogde Tha- ba 'Nchunek te nemen werd terug geslagen. Commandant Haasbroek met een commando en twee kanon nen poogden zich een weg te ba nen door Sprinkantsnek, bij Tha- be 'Nchu, doch hij werd afgeslagen met een verlies van 40 man. Er blijkt dus uit dat de Wet's macht nog aardig sterk en tot ver weer in staat is. Volgens dit tele gram zouden de Engelschen te Taba 'Nchu nogal sterk staan, maar dan toch niet zoo sterk dat ze twee a drie duizend man den doortocht wisten te beletten. Terwijl de wapenen daarginds het pleit beslechten, tracht de di plomatie in Europa het hare te doen. Arthur Levysohn, de bekende po liticus van het Rerl. Tageblatt". schrijft o. a. heiligende: ,,De beslissing zou liggen bij den Czar wiens herstel naar uit Livadia wordt gemeld, thans op den goe den weg is. Dat schijnt men te Londen ook in te zién, en de jongste redevoe ringen van Chamberlain en van lord Salisbury in het Parlement doen duidelijk zien, dat de Engel sche regeering den ernst van den toestand volkomen begrijpt. De dank, dien men in Engeland be tuigt aan de Duitsche regeering voor de houding in dc Transvaal- sche quaestie aangenomen, klinkt eenigszins gedwongen. Ook uit Zuid-Afrika komen be richten, die voor de Regeering nu juist niet zeer aangenaam zijn; en men begint dan ook reeds wat wa ter in den annexatiewijn te gieten, Dat de republieken haar onafhan kelijkheid moeten verliezen, dat staat natuurlijk vast; maar de on barmhartige uitroeiïngspoliliek. waarmede men het vrijheidlieven de Boerenvolk bedreigde, is reeds iels getemperd. Lord Kitchener, die thans com mandant der troepen in Z.-A. is. slaagde er nog niet in zijn lauwer kransen-verzameling uit te brei den. De kracht van het Engelsche leger sclmijt aan het afnemen te rijn en het beruchte woord: „Niets, gelukt meer!" kan bijna golden als devies van het leger, dat naar de meening der aanvoerders reeds lang de definitieve overwinning ,had moeten behalen Een telegram uit Peking meldt, dat de Engelsche gezant Sotow, wij ziging vraagt van een punt in de gemeenschappelijke nota, dat door de gezanten als van gewicht wordt beschouwd. Dit zal dus verder uit stel tengevolge hebben, daar de gezanten met hunne regeeringen moeten onderhandelen. De gezanten weigeren zich uit te laten over den aard der doar En geland gemaakte bezwaren, doch geven toe dat deze bezwaren be langrijk meer diplomatieke onder handelingen tengevolge zullen heb ben. Al weer verder op de lange baan dus. Buitenlandsch Nieuws. Pogingen tot arbitrage. Hee Brusselsch Transvaalsch Co mité zal uit zijn eigen naam en uit naam van 605 vereenigingen en clubs, morgen aan Kamer en Se naat een petitie richten, met ver zoek de Regeering uit te noodigen gebruik te maken van de bevoegd heid, die zij bezit om aan de Sta ten, die in Zuid-Afrika oorlog voe ren. te herinneren, dat het perma nente arbitragehof te 's Gravenhage voor hen open staat krachtens de artikelen 20 en 29 dr conventie van 1899. Een motie van Manzoni ten gun- te van arbitrage in den Zuid-Afri kaanschen oorlog is teruggenomen, met het oog op de oppositie van den Zwitserschen Bondsraad cn dc algemeene afkeuring in de pers en in parlementaire kringen. Engelsche bescbavings- manieren. Een der artikelen, waarvoor de heer De Jong, hoofdredacteur van de „Worcester Advertiser", is ge vangen genomen en vervolgd zal worden, bevat o. a. het volgende De volgende schandalen werden ons verhaald door een broeder van een krijgsgevangene, ongeveer veer tien dagen geleden, welke hier door kwam als zoodanig en hetwelk voor zeker kan aangenomen worden. Geliefde broeder, zeide hij, het is voor u en alle Koloniale vrien den en bloedverwanten onmogelijk te begrijpen hoe laag en gemeen de strijd wordt gestreden door de Engelsche legermacht, en nog on begrijpelijker zal het voor de ge- heele wereld zijn als ik u mededeel dat door deze(?) Engelschen onze arme geliefde vrouwen en kinder tjes in koelen bloede worden ver moord. Ongeveer 14 dagen geleden, voordat ik gevangen genomen werd. gebeurde er een van de grootste cn laagste gruwelmoorden als er waar schijnlijk ooit door de barbaren' gepleegd zijn dit was namelijk in den omtrek van Boshof. Een ze kere Boer aldaar woonachtig, die zich wegens omstandgheden, noch bij de eene, nóch bij de andere partij had aangesloten, werd op zekeren dag, nu ongeveer 3 of 4 manden geleden, beschuldigd van geweren en ammunitie op zijn plaats verborgen te hebben voor een der Boeren-commando's. De man werd (alhoewel niet schuldig) tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Gedurende dezen tijd werd zijn plaats van top tot bodem onderzocht, doch niets werd gevon den. Nadat deze arme man de on verdiende straf had doorgegaan, werd hij als krijgsgevangene be schouwd en als zoodanig vervoerd naar een der Boeren-krijgsgevan- genenkampen, hetzij St. Helena of elders. De ongelukkige man liet achter zijn dierbare vrouw en vier kinderen. Een of twee dagen na zijn vertrek, kwamen een paar En gelsche helden de woning binnen, sloten de deuren en staken de gor dijnen in de vlam. De vrouw, hier door zeer bevreesd zijnde, werd toen door die menschelijke wezens aangevat en gedwongen, op wreede wijze, aan hen mede te dee- len waar de geweren en ammuni- tio verborgen waren. De arme vrouw, omsingeld van haar gelief koosde kinderen (welk van tijd tot tijd door deze krijgshelden wer den teruggestooten), gaf toen ten antwoord dat zij kon zweren voor den Heiligen God, dat er geen en kei geweer, noch patroon of iels van den aard, op hunne plaats ver borgen was. Intusschen waren de gordijnen door de vlammen tol rook en asch verteerd. Het huis werd echter niet door de vlammen aangetast; doch het lage gemeene rot plaatsten aan de vier hoeken van liet huis een zeker aantal dynamiet, om het op die manier te vernielen. Toen kwam de zaak pas aan. De heldhaftige krijgsman en bevelheb ber over een gedeelte van de troe pen der beschaafde{?) Engelsche na tie, klopte met geweld aan de deur van het huis, waar steeds deze arme vrouw en kindertjes op hun ne knieën, den Hemelsehen Vader afsmeekten om verlossing. Zeggen de „Ik geef u 10 minuten tijd om mij te verwittigen en aan te wijzen waar de wapenen en ammunitie verborgen zijn en indien u hieraan niet voldoen zal, zal ik h'jis en al in de lucht laten vliegen. De arme vrouw viel op haar knieën voor den wreedaard en smeekte hem toch haar en haar kindertjes te sparen, terwijl God haar getuige was dat er niets van dien aard op de plaats, noch in het huis verborgen was. Als van hare zinnen beroofd stond de arme vrouw met haar vier onnoozele kin dertjes en toen de tien minuten ver streken waren, vloog huis en al in de lucht, door dynamiet opgebla zen en de puinhopen verborgen de lijken van het betreurenswaardige vijftal. Moge de goede God hunne zielen bij Ilem opnemen. Ramp van de „Gneisenau". Over de ramp van de Gneisenau dat Zondag strandde, zijn de vol gende officieele berichten ontvan gen De Duitsche consul, de heer Pries, te Malaga seinde gisteren Ik vervul den treurigen plicht u mede te deelen, dat het schoolschip Gneisenau, dat vanwege de schiet oefeningen buiten de haven was, heden voormiddag te 11 uur. ten gevolge van den heftigen storm te gen den oostelijken havendam van de buitenhaven verpletterd is. ,Ik vrees dat talrijke verliezen van de „Daily Mail" te Pieterma- ritzburg, aangevoerd door Louis en Chistiaan Boiha, 30 onderoffi cieren en soldaten gevangen na men. De correspondent zegt dat de Boeren in het Zuidoosten vanTrans- vaal stoutmoediger optreden. Zii hebben het konvooi aangevallen van de kolonne die Donderdag uit Piètermaritzburg vertrokken was om Vrijheid te ontzetten, en ook een konvooi bij Scheepersnek; zij werden echter afgeslagen. Het gerucht cler bezetting van Barberton cn Avoca door de Boe ren is volgens den correspondent der „Daily Mail" te Louren$o-Mar- ques slechts in zoover waar, dat de Boeren den spoorweg in den omtrek van Avoca hebben vernield en Barberton en Komatipoort be dreigen. liet hoofdkwartier van de Boeren was nog kort geleden ie Roossenekal, ten westen van Lij- denbursr. gevestigd; Schalk Bur ger en Iteitz zijn daar, Viljoen is le Warmbad. De Boeren hebben vol op ammunitie, maar zij hebben ge brek aan voedsel en kleeren; 'zij maken schoeisel en broeken uit os senhuiden. Negentig lerschc recruten, lan cïers uit Bai'incollig (bij Cork) die morgen naar Zuid-Afrika moesten vertrekken, hebben ongeregeldhe den gepleegd en zijn in hechtenis genomen; volgens sommigen wei gerden zij, Ierland te verlaten. Baden-Powell's politiecorps wordt in Engeland op 5000 man gebracht, aangezien de werving in Zuid-Afri ka blijkbaar gefaald heeft. Stadsnieuws Haarlem, 18 Dec. 1900. Het Nut. De Nutsspreekbeurt van Maandag avond werd vervuld door Willem van Zuylen en dan komt het Nutspubliek altijd buitengewoon goed op, zoodat cok gisterenavond de zaal van Brongebouw aardig gevuld was. Het eerste nummer van 't programma was een monoloog van Henri Dekking „Het Eerste" dat, als het speciaal ge schreven was voor een nutslezing, niet getuigen zou van 's heeren Dekkin, hoogen dunk van de eischen die eeen voorgekomen zijn, waaronder ook nutpubliek stellen kan. "t Was dun- dat van den commandant, kapitein j netjes. Kretschmann. De kapitein-luitenant Werner, waarschijnlijk de oudste overge bleven officier meldt: ..De Gnei senau is in de bocht van Malaga ge strand. Het schip is geheel verlo ren. De bezetting werd grooten- deels gered. Het reddingswerk wordt voortgezet." Aan den kapitein-luitenant Wer ner is onmddelliik geseind, de na men der verongelukten langs tele- graphischn weg te melden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De „Evening Standard" heeft hel volgende bericht Een alhier ontvangen telgram meldt, dat er heden, van het aan- breken van den dag af. verscheide ne uren gevochten is met een Boe- renstrijdmacht, naar raming sterk 1500 a 2000 man, die onlangs ver hinderd werden naar het Zuiden door te breken. De vijand werd omsingeld bij de Oranje-rivier en na een gevecht van verscheidene uren totaal verslagen. De verliezen der Boeren aan dooden cn gewon den waren zeer zwaar; een groot aantal Boeren werden gevangen genomen. Officeel wordt gemeld, dat Sir Alfred Milner zich gereed maakt, zijne residentie in Johannesburg te vestigen. Deze regeling is alleen gemaakt om gezondheidsredenen; men is niet van plan Johannesburg blijvend de hoofdstad van Trans vaal te maken. Hoewel Kitchener alleen gevech ten vermeldt op den lOen en den 13en bij Vrijheid, blijkt uit de of ficieele verliezenlijst, dat den llen daar ook gevochten is, waarbij de Boeren, volgens den Correspondent' Een ander nummer, om de mindere het eerst te noemen, dat ook niet veel zaaks was, was getiteld „Een slacht offer van een amatéur-photograaf Het thema van de kwellingen die een amateur-photograaf zijn mede-sterve lingen doet ondergaan is nu al even oud en afgezaagd als dat van de eeu wige schoonmoeders. Beter gekozen was „Een gewichtige rol", de uitbeelding van de wijze van opvatting van een onbenullig rolletje door een waanwijs tooneelspeler-in- den-dop. 't Is een bekend stukje, maar. goed voorgedragen, voldoet het wel, Het beste deel van 't programma was ongetwijfeld dat na de pauze, en werd geopend met „Jantje mag niet jokken," van J. C. v. d. Tol; waarin geschetst wordt hoe een vader leelijh in de verlegenheid kan komen, wan neer hij een slim zoontje betoogd heeft dat hij niet liegen mag en gezegd slim zoontje opmerkt hoeveel in de wereld der „groote menschen", die den kinde ren 't liegen verbieden, onder allerlei voorwendsels gelogen wordt. „Hij heeft geërfd", „Uit verveling" tie alleraardigste teekening van een kletser die verdwaald is in een klein klets-nest, daarop vreeselijk schettert, maar zelf al een van de ergste soort babbelaars is) en „De dupe der histo rie", het bekende geval van den dikken meneer die, toen een ander op z"n hoed was gaan zitten, geen andere vol doening wenschte dan eveneens te gaan zitten op den hoed-van den armen stakker, die 't niet helpen kon deze drie monologen vulden verder den .vond, en voldeden blijkbaar zeer. Hoewel in vele kleine trekjes de de clamator gelegenheid had zijn talent te doen uitkomen in gunstig licht (b.v. in „Een gewichtige rol", in „Uit verveling" en „Jantjo mag niet jok ken," maar in de twee eerstgenoemde vooral) lag toch over zijn optreden een waas van moeheid cn matheid, en zat er over 't algemeen te weinig kleur en toon in. 't Scheen gisterenavond of Van Zuylen niet meer de man van vroeger is en niet meer kan geven wat hij gegeven heeft. Laat ons voor hem hopen, dat het slechts een minder ge lukkige avond was. Desondanks heeft het nutspubliek toch herhaaldelijk hartelijk gelachen, en omdat met dit kennelijk opzet het nutspubliek nu eenmaal hoofdzakelijk uitgaat, heeit men zich best geamu seerd. R. K. VolkBbond. De afdeeling Haarlem van bo vengenoemde vereeniging hield Maandagavond weer eene vergade ring in de groote zaal van de So ciëteit de Kroon". Na opening dcor den Voorzitter, den heer Van Dam, en goedkeuring der notulen van de vorige verga dering wordt mededeeling gedaan van de maatregelen, welke geno men zijn om de afdeeling op waar dige wijze te vertegenwoordigen bij de ontvangst van President Kruger aan het station alhier op Woensdag a.s. Daarna kreeg het woord de heer Van der Vaart, die eene causerie hield over „Ver draagzaamheid" in verband met President Kruger's komst in Eu ropa. Vervolgens werden een paar aar dige voordrachten gehouden dooi den heer van den Aardweg en werd tot bestuurslid gekozen de heer J. van Roode, waarna de ver gadering werd gesloten. gramma ziet er keurig uitzang-, mu zieknummers cn voordrachten wisse len elkander af. Het geheel wordt met eon bal besloten. Een genotvolle avond, dus in 't vooruitzicht. Schermen. De eindstand is na de gehouden schermkampen als volgt: p. I 0 0 167 88 8 3 2 Club. 1. K. d. O. 2. V. V. en K. 3. Dep. Esc. 4. Concordia 5. D. O. S. 0 Q P 4 4 109 G 137 4 106 150 2 0 4 0 103 162 0 0 145 0 125 13 0 Doortocht President Kruger. De Burgemeester vestigt er de aandacht op dat de deelnemers aan de huldebetooging aan Z. H. E.Pre sident Kruger uiterlijk ten 10 uur. 20 m'-uiten dec morgens aan het station aanwezig moeten zijn en hunnen weg daarheen moeten ne men van de zijde van den Jans- weg. Z. H. E. G. arriveert 10,33 stadstijd. Het bewijs van toegang moet zijn voorzien van de handteekening van den houder. Weten en Werken. Wanneer de heer W. C. Gote ling Vinnes uit 's-Gravenhage de spreekbeurt, ven-uit, dan is het al tijd vol, ja meer an vol in de ge zellige, doch kleine zaal van Weten en Werken. De aankondiging van het optre den van dezen gevierden spreker spreekt reeds voor zichzelf, spreekt boekdoelen vol voor de gewone be zoekers van Weten en Werken. Reeds van te voren wordt deze avond vol verlangen verbpid, dan weet men, dat men zich niet al leen amuseeren zal, doch ook wa re kunst krijgt te genieten. En zoo was net dar. ook Via-:ndagver, i. Niet alleen liet.fl de spreker den gr oten roep, die van hem uit gaat, gt handhaafd, ook andermaal verplichtte hij de aanwezigen aan zich. Genoten heeft een ieder volop met onverstoorde aandacht hebben de mannen van W. en W. gehoord naar de voordracht van het geesti ge tooneelspel „Romantische" Men schen," (Romanesque) van Edmond Rostand. Ten slotte droeg spr. nog voor het schoone gedicht „Aan Paul Kruger", ook van Edm. Rostand, waarmede eveneens veel bijval in- geoogst werd. Do volgende spreekbeurt wordt rvuld door den heer A. v. d. Voort Az. Zij, die nog in 't bezit zijn van kaarten, die niet gebruikt worden, kunnen het Bestuur een genoegen doen, deze terug te zen den, daar de navraag groot is. De Typo- en Lithografische vereeni ging „Kunst na Arbeid", directeur de heer W. A. Kwanles, geeft a. s. Zater dag eene uitvoering in do groote zaal der „Sociëteit Vereeniging". Het pro- Deze wedstrijden zijn voorzeker een goede oefening geweest en moge IC. D. O. haar goede vorm bewaren, dan ge ven wij haar voor dc korpswedstrijden van den Ned. Schermbond een gulden kansje. Naar men verneemt zal door de afd. Haarlem van „Patrimonium" aan don Staatspresident Paul Kruger, een blijk van hulde worden aangeboden, be staande in een photografie van het vaandel der Vereeniging in lijst gedra peerd met een palmtak en de vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat ge schilderd door den decoratieschilder R. Siersema. De photografie is ver vaardigd in het atelier van den heer J. P. Louws. Voorts zijn daarop sierlijk door den heer J. A. van Eijk gecalli- grafeerd dc volgende opschriften „Wacht op den Ileere, zijt sterk, en Hij zal uw hart versterken, ja, wacht op den Ileere." „Do Ileere der heirscha- ren zij met U, de God van Jacob zij U een Hoog Vertrek." „Steeds zal Patri monium bidden tot don God des rechts, opdat Ilij Transvaal en Oranje-Vrij staat recht doe wedervaren, Zijnen naam verheerlijkt worde, het volk en zijne Presidenten hunne onafhanke* lijkheid blijven behouden." Ook de gepènsionneerde luitenant- generaal van het O.-I. leger T. J. A. van Zijll de Jongh zal bij de begroeting van den lieer Kruger tegenwoordig zijn. Morgen (Woensdag) zullen een deta chement infanterie en een detache ment cavalerie ter beschikking van den burgemeester worden gesteld tot het afzetten van de terreinen bij het station en het handhaven van de orde aldaar. Heemstede. Vrijdagavond 5 uur zal het Kerstfeest met de kinderen der Hervormden ge- vierd worden in de Kerk. Naar men verneemt zal de Kerstboom thans vervangen worden door licht beelden. HaaiTommerliede en Spaarn- woude. Afloop der door het gemeentebe stuur gehouden aanbesteding van het onderhouden en aansteken der straat lantaarns, met bij levering der bcnoo- digde petroleum, in drie perceelen. a. Afdeeling Houtrijk en Polanen: J. Koster aldaar f 2(J0. b. Afdeeling Spaarmvoude: J. Swenneker, Spaarn- woude. 90. c. Afdeeling Ilaarlemmer- liede: S. v. d. Aar, aldaar 38.90. Beverwijk. De commissie die zich gevormd heeft voor hot aanbieden van een huldeblijk aan II. M. de Koningin, zal eerstdaags bij de burgerij doen rondgaan voor het verzamelen van gelden. Leden zijn: Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, voorzitter; J. L. van Apeldoorn, secre taris; Ai. Lamme, penningmeester; C. H. Moens, 11. Burger, G. Slagt, A. v. Esseen, Jb. Muusse, C. d. Boer, J. D. Braun, C. A. Zwager, E. Tromp, A. Haak, P. Langendijk, P. H. Majoor, M. v. Noort, G. N lessen en H. A. David'son. In het geldelijk beheer der Ned. Kerv. Kerk zijn grove onregelmatig heden ontdekt. Reeds gedurende lan-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1