NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. - Ia iaa Leveassfc Meestgelezeri Dagblad, in Haarlem, en Omstreken:, 18e Jaargang. Donderdag 20 December 1900. No. 5362 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Boiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), lÉ^lIl*8 Pril8 der Advertentiën van 1?5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naai- plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. 'Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden. 1.65 r Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers. 0.02% tBureauxGebouw Het Spaarne, KamperBingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Tclefoonnnmmer der ltedaetle 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 AJ*CIntercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad ver schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE de Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31W« Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 20 Dec bevat o. a. De Boeren vallen met succes |in de Kaapkolonie. De ramp met de Gneisenau, Parlementaire Praatjes, Gemeenteraad, Paul Kruger te Haarlem en Amsterdam, 2e Bacil- concert. Politiek Overzicht. De laatste oorlogsberichten d'ie tot ons gekomen zijn, zijn onder de belangrijkste die ons dézer da gen hebben bereikt. Het Law Department heeft n.l. bericht ontvangen dat een Bóeren- strijdmacht van 700 man de Kaap kolonie is binnengevallen nabij Aliwal Noord, en Knopdaal, ten noorden van Albertjunctie heeft bereikt. Naar gezegd wordt zou commandant Hertzog de leiding hebben gehad en rnet zijn mannen tusechen OdencLaalstroom en Be- thulie de Oranje-rivier zijn overge trokken. Het telegram noemt de Boeren- macht 600 man sterk. Het tweede escadron Brabants horses, vervolgt naar luid van dit telegram de Boeren, wien door de uit Aliw&l-Noord gezonden Kaap- sche politie en een gemengd-pa trouille de weg werd versperd. Een ander oorlogstelegram meldt, dat de Cape Mounted Rifles en Bra bants horses, door de Boeren met verlies zijn teruggeslagen. Het geheel zal dus zijn terug te brengen tot een groote Boeren-over- winnmg in de Kaapkolonie, en wie weet van hoe grooten invloed dit zal kunnen zijn op het Africaan- derdom in de Kaap. Het zou toch zeer wel mogelijk zijn dat zich het Boeren-element door deze overwin ning plotseling voelt aangevuurd en zich bij de strijdende Boeren gaat voegen. Bravo, zoo moet het gaan. Van den dankdienst in St. Paul's te Londen, ter gelegenheid van Lord Robert's terugkeer, is voor- loopig. met het oog op de ongunsti ge oorlogsberichten, maar afge zien. Toen de Chineezen indertijd de gezanten zoo in 't nauw hadden gebracht kwamen er telkens tegen strijdige berichten en werd er moord en brand geroepen over het weinige hou-vast dat men aan die elkaar telkens weersprekende be richten had. Nu de gezanten er zelf zoowat de lakens uitdeelen is 't er niet beter op geworden en toonen de Euro peanen zie hvooral niet minderChi- neezen dan de Chineezen zelf. Het bericht dat de Engelsche gezant weer een wijziging in de nota zou brengen en daarvoor de beslissing van zijn regeering moest afwachten, wordt nu weer tegen- gesproken. De „Daily Graphic" de Londensche correspondent van de „Voss. Zeitung" vermelden ten minste dat de instructies, die de Engelsche gezant ontvangen heeft, geen verandering brengen in de plannen der gezanten, zoodat de nota kan worden opgesteld en ge- teekend om aan de Ghineesche on derhandelaars te worden overge legd. Maar op de lange baan gescho ven wordt de Ghineesche kwestie toch wel, want Li Hung Tsjang schijnt ziek te zijn en dat vertraagt den boel natuurlijk weer. Buitenlandsch Nieuws. Van China terug. Te Berlijn zijn met veel feeste lijkheden en veel officieel vertoon de uit China teruggekeerde troe pen ontvangen. De gemeenteraad en tal van autoriteiten waren aan het station, en in de straten waar door de troepen marcheerden was het stampvol. De Duitsche Keizer ontving de troepen en hield de volgende toe spraak „Met bange voorgevoelens en be zwaard hart heb ik u zien vertrek ken uit het vaderland. De inspan ning die u wachtte, liet zich be grijpen. Ik zeg u uit naam van het geheele vaderland en het gansche Duitsche volk dank voor wat gij gedaan hebt. Voor alle dingen hebt gij den eed. bij 't vaandel gezwo ren, gehouden, en ik bon er van overtuigd dat ieder uwer in de uren des ge vaars zijn plicht heeft gedaan. Het oog heeft niet verblikt en de hand niet gesidderd, en zoo werd) de zege bevochten. Niemand uwer kan weten met welk een vreugde en berichten uwer over winningen, die zoowel aan 't leger als aan de vloot te danken waren, werden opgenomen. Het oog van den grooten Keizer en Koning wiens standbeeld gij zijt voorbij gemarcheerd, ziet heden op u neeT: En God's hulp, die tot nog toe met on? is eeweest, zal ons ook verder bijstaan,." Niemand, ten minste we lezen er nergens van, heeft een stem la ten hooren over de gruwelijke wreedheden, en over 't laaghartige rooven en plunderen dal mede door diezelfde door den Keizer verheer lijkte ..blauwe jongens" ijl China is geschied. Spanje. De verloving van den graai van Caporia met ae princes van Astu- rië is officieel in de Spaansche Ka mer medegedeeld. Dit huwelijk van de dochter der Koningin-Regentes met den zoon van een Carlistischen aanvoerder, heeft bij de liberale partij zeer veel onwil gewekt. Sa- gasta weigerde met het oog op deze huwelijksplannen, een kabinet te vormen. En de liberale pers staat, wegens den tegenstand tegen dit regeeringsplan, aan de heftigste vervolgingen bloot. Zoo werden voor eenige dagen de „Heraldo" geschorst en de ..Liberal" met be slag belegd, wegens artikelen over het huwelijksplan. In de Kamer hierover geïnterpel leerd, zeide de minister van bin- nenlandsche zaken, dat de Reg ring vastbesloten is met kracht oo te treden tegen allen die zich ver stouten, de aangelegenheden van het Hof op oneerbiedige wijze te behandelen. Dit gaf aanleiding tot hevig tu mult. De republikein Blanes Ibauer hield een toespraak waarin hij der Regeering verweet „den slaat van beleg te hebben afgekon digd in geheel Spanje, onder het voo rw ends el het Carl isme te wil len uitroeien, en gij maakt mis bruik van dien toestand om uw hart te luchten tegen de liberale en republikeinsche pers." Het vergaan der „Gneisenau" De toejuichingen waren nog niet verstomd, die de Berlijnsche bevolking aan de terugkeerende troepen uit China bracht, toen de tijding kwam van het vergaan der Gneisenau en zich als een loopend vuur door de stad verspreidde. De verslagenheid was algemeen en weldra werd het admiraliteitsge bouw bestormd door menschen, die bloedverwanten onder de be manning van het schip hadden. De admiraliteit was echter niet in staat uitvoerige inlichtingen te ge ven; zij kon slechts meedeelen, dat het ongunstigste bericht was, dat de helft der opvarenden zou zijn' omgekomen en dat de gezagvoer der kapitein Kretschmann en de eerste officier Berminghaus ver dronken moesten zijn, daar de tweede officier Werner een offi cieel bericht gezonden had. De Duitsche bladen geven nu bijzonderheden over vaartuig en bemanning; het uitvoerige verhaal over de schipbreuk zelf ontbreekt nog. Doch men lean zich zonder dat een levendige voorstelling maken hoe de ramp heeft plaats gehad. De haven van Malaga wordt ge vormd door twee dammen, waar van de oostelijke bij de batterij San Nicolas begint en zich in zuid zuid-oostelijke richting ongeveer 700 meter in zee uitstrekt. De wes telijke dam begint aan de monding van heit riviertje Guadamedina en loopt in Z.-Oostel. richting. De ha veningang is slechts 300 meter breed; bij het binnenloopen moeten de schepen een scherpe bocht ma ken. De Gneisenau lag op de reede. dus in oostelijke richting van het uiteinde van den oostdam. Nadat door den plotseling bulderend op gestoken storm de twee ankerket tingen gebroken waren, moest het schip trachten de haven binnen te loopen en daar ongelukkigerwijze de ketels nog geen voldoenden dampdruk hadden, had men zijn toevlucht tot de zeilen te nemen. De manoeuvre was toevertrouwd aan een zeer kundigen gezagvoer der, een knappen staf en een ver trouwde bemanning, doch d.e Gnei senau, die een bocht van 180 gra den had te beschrijven had daar geen zeeruimte genoeg voor. Het schip weTd tegen het havenhoofd geslagen en verpletterd. In de haven had men de ramp spoedig genoeg bemerkt en men ijlde toe om zooveel mogelijk hulp te brengen. Soldaten van het fort wierpen touwen toe en men stak met een aantal booten de haven in. doch de zware zee wierp verschil lende om. Een daarvan van de ha venpolitie bevatte vijftien gered den; de boot sloeg om en twaalf verdronken, waaronder de tweede gezagvoerder. Van de dammen kon de toegestroomde bevolking het reddingswerk aanschouwen, zoo van twee officieren, die met groo te tegenwoordigheid van geest en buitengewone taaiheid zich aan een balk vastgeklemd hielden, tot men hun te hulp kon komen. Drie lood sen Rodriguez, Ramos en Llopis onderscheidden zich zeer, doch ook een aantal bewoners van Malaga hielpen krachtig aan het reddings werk mee waartoe de marine-over- heid het voorbeeld gaf. Van het schip zelf kunnen de volgende afmetingen gemeld wor den. De lengte is 75 meter, de breedte 13.75, diepgang 5.8 meter en inhoud 2856 ton. Het sc-hip was als zeilschip gebouwd, doch voerde een machine van 2500 paarden krachten, die een snelheid van 14 knoopen konden doen bereiken .Als bewapening had de Gneisenau veertien 15 oentimeterkanonnen, twee 3.8 centimeter snelvuurka- nonnen en twee 8 millimeter ma chinegeweren. Het schip was in 1879 van de keizerlijke werven te Danzig van stapel geloopen en diende in de laatste jaren tot opleidingsschip. Als zoodanig lag het ook te Bergen voor anker, toen zich daar het Fransche opleidingschip Iphigénie bevond, dat door den Duitschen keizer bezocht werd.Oo die reis was kapitein Kretschmann ook gezag voerder. Onder de namen der kadetten aan boord komt een Von Bülow voorbet is niet bekend of hij on der de omgekomenen behoort en ook niet in hoever hij familie van den rijkskanselier is. Algemeen© berichten. Aan de Berlijnsche Universiteit; zijn in dezen winter 371 vrouwen toegelaten, en wel 253 Duitsche en 118 vrouwen uit het buitenland, waarvan de meeste uit Rusland en Amerika, geene uit Nederland. On der hen bevinden zich ook getrouw de dames; eene doktersvrouw stu deert daar bijv. in de botanie. eene apothekers vrouw in natuurweten schap, eene professorsvrouw in geografie en ethnografie, dezelfde wetenschappen als waarin haar echtgenoot doceert. Litteratuur, kunstgeschiedenis en natuurlijke historie worden over 't algemeen het meest, rechtswetenschappen het minst beoefend. Tussehen de officieren van de op de reede van Durham voor an ker liggende Engelsche oorlogs schepen Thetis en Terrible, is een partij schaak gespeeld door middel van vlaggensignalen, in welke par tij de officieren van de Thetis over wonnen. Dat schaakpartijen ge speeld worden met behulp van te legraaf is niets nieuws, vlaggensig nalen is evenwel iets nieuws, dat attractie geeft. Er wordt helaas niet medege deeld welke beteekenis de signalen in dit geval hadden. Zou het nu niet tijd worden, om een „most original" schaakpartij te spelen, deze te doen plaats vinden met be hulp van ballons Ter opsporing van de drie man nen die bij de Noordpoolreis van den Hertog v. Abruzzen niet zijn te ruggel-eerd. zal in den volgenden zomer met de walvischvaarder Ca- pella, kapitein Stokken, de vader van een der drie vermisten, eene expeditie naar Frans-Josefs-land vertrekken. Stadsnieuws Haarlem, 19 Dec. 1900. De militie en de sterke drank Maandag heeft voor de provincie N.- Holland de militieraad alhier zitting gehouden, ten einde uitspraak te doen over de gevallen waarin redenen van vrijstelling waren gevraagd. Bij zulk een gelegenheid zegt het „Hbld." ontbreekt, zonderling genoeg, in den regel de feestelijke, .galgenhumoris- tische" stemming die bij de loting aangetroffen wordt. Bovendien is het aantal der verschijnenden heel wat minder. Aan die twee factoren is het zeker toe te schrijven dat deze gele genheid niet in zoo sterke mate aan leiding geeft tot gevallen van dron kenschap als de loting en, hoewel iets minder, ook de jaarlijksche inspecties. Toch vindt men ook bij de zitting van den militieraad dezelfde regeling als bij de loting en bij de jaarlij ksche inspecties, een regeling die de toonee- len van 'ronkenschap, als het ware uitlokt. De betrokken personen iaat men namelijk veel te lang wachten. Wie om 10 uur wordt opgeroepen, komt vaak eerst om 11 uur, ja zelfs om 12 uur aan de beurt. Dat is nu wel zeer gemakkelijk voor de militie-au toriteiten, die natuurlijk liever ande ren laten wachten dan de kans te loo pen dat de stroom eens een kwartier zou hokken, maar het kan zeer ver derfelijke gevolgen hebben. Het is bij de loting en bij de inspecties den ge meentelijken autoriteiten, die hun contingenten naar het militiecentrum geleidon, niet mogelijk gedurende een of twee uren de doelloos wachtenden en zich vervelenden voortdurend in 't' oog te houden; het gevolg ia dat tij dens het wachten reeds verscheidene kroegen en kroegjes worden bezocht, zoodat na afloop van de zitting maar een enkele borrel noodig is om me nigeen, die al een stevige laag heeft gelegd, in zeer kennelijken staat te brengen. Zouden niet in 't vervolg de oproe pingen voor de militie kunnen plaats hebben zooveel mogelijk tegen het uur waarop zij inderdaad zullen worden behandeld Dat ware trouwens ook een eisch van billijkheid met het oog op het tijdverlies van velen die moeilijk kun nen worden gemist of uurloon verdie nen. Kruger te Haarlem. De lang verbeide dag was einde lijk aangebroken, de dag, waarop de grijze Staats-President zij het slechts maar voor eene korte spanne tijds in ons midden of beter gezegd te midden van eene kleine menigte bevoorrechten op het perron zou vertoeven. Wel heeft een ieder met belang stelling in de bladen den ouden pelgrim voor het recht op zijn.reis gevo'-d; in stilte gejuicht en ge jubel over zijn geestdriftvolle ont vangst, overal, in Frankrijk, in België, in Duitschland (Keulen) en niet het minst in Nederland; doch meer nog dan dat, met groot ver langen heeft Haarlem's Burgerij ge haakt naar den dag, waarop zij per soonlijk in de gelegenheid zou zijn om uiting to kunnen geven aan haar gevoelen voor dezen zwaar beproefden man; om ook hem. de verpersoonlijking van een moedig en fier volk, van de strijders voor Recht en Rechtvaardigheid, voor do Onafhankelijkheid, te kunnen huldigen. De menigte, die op het perron werd toegelaten was klein, doch de daverende hoera's, de geestdrift volle, hartelijke ontvangst had niet grootscher kunnen zijn. Zij was de tolk van de stemming, die de groote menigte, de geheele burgerij bezielde. Van de Groote Kerk, van enkele huizen langs en in de omgeving der spoorlijn wapper de de Nederlandsche driekleur, ook wel de Transvaalsche vlag of beide zuster-vlaggen. Langs de ge heele lijn van de Zandvoortsche laan af tot een eind op de Amster- damsche vaart was hier en daar één luid jubelende en thousiaste menigte. Bij de overwegen was het 't drukst, daar ging de snel voortgeplante, als een machtige zee-aanzwellende volks jubel in donderende hoera's over. Overal, langs de lijn waren belang stellenden, juichend, jubelend, wui vend. Vriendelijk groet Oom Paul terug met hoed en hand-, eigenlijk armbeweging. Snel plant de jubel- feuilleton. Naar het Duitsch. 34) Edith, die gedurende het geheele onderhoud, nu eens met half af gewend gelaat aan het venster had gestaan, dan weer met een voor haar zeldzame onrust, op en neer had geloopen, vroeg haastig U heeft dus geen verdenking9 Heeft hetgeen u vandaag verno men heeft u niet op een nieuw spoor gebracht? Helaas neen? De lieden hier waren van het begin af zoo rots vast van de schuld van den hout vester overtuigd, dat zij aan alles wat op een ander spoor zou kun nen leiden, niet de minste aan dacht schonken. Misschien zal de zen of genen mettertijd nog een of andere verdachte omstandigheid invallen, zooals dat gewoonlijk in zulke gevallen gaat, en ik zal in elk geval zorg dragen dat de ver-, dere navorschingen door onze be- kwaamste politiebeambten worden geleid. In hoofdzaak moeten we echter op een of ander gelukkig toeval hopen, dat ons dit merk waardig raadsel oplost. Denkt u dus een detectieve hierheen te zenden, mijnheer? Misschien zelfs meerdere, want we moeten zoo ijverig mogelijk werken om het verzuimde zoo spoedig mogelijk weer in te halen. U behoeft ïntusschen niet te vree- zen ook maar eenigszins door die lieden te worden lastig gevallen, genadige freule. Ik ben zeker dat u van hun aanwezigheid niets zal merken. - O, ik zou er integendeel om willen verzoeken den heeren gast vrijheid te mogen verleenen. Dan zal ik toch zooveel te eer in staat zijn uw pogingen in alle opzichten te ondersteunen. - Ik dank u voor het vriende lijk aanbod, maar het is niet aan mij het aan te nemen of af te. slaan. We moeten onzen geheimen poli tiemannen in dergelijke moeilijke gevallen volledige vrijheid laten naar hun eigen denkbeelden te werken en daarbij sneelt het incoe-, nito dikwijls een zeer groote rol. i Zoodra die lieden in een of ander opzicht uw hulp noodig hebben zullen zij zich zeker tot u wenden. Eindelijk scheen Edith geen ver dere vragen meer to doen te heb ben en hij maakte zich gereed om afseheid te nemen. Maar midden in zijn hoffelijke eerbiedsbetuigin gen vroeg zij nog Ik heb gehoord dat u mijn broer heeft wenschen te spreken. Moet die dan ook verhoord wor den? Ik kan het den heer baron niet besparen en het spijl me dat zijn gezondheidstoestand hem ook heden niet veroorloofde me on eenige vragen te antwoorden.Want het zal nu moeilijk meer vermeden kunnen worden dat hij in het ver dere verloop van het onderzoek bij mij in mijn ambtlokaal zal moe ten verschijnen. Zou ik zelf niet misschien in staat zijn u te antwoorden op de vragen, die u een zieke niet kan besparen? Moeilijk en ik zou er boven dien bedenking tegen hebben ze u voor te leggen, genadige freule, want het geldt zekero teere Ha, ik meen te kunnen raden i wat het betreft. U wenscht inge-i Hebt te worden omtrent zijn ver-' houding tot de nicht van den tuin man, niet waar? Slechts in zoover als het voor mij van belang is de geloofwaar digheid van het jonge meisje vast te stellen. Ik verheel niet dat zij over het geheel een zeer gunstigen. indruk op mij gemaakt heeft, hoe wel zij eerst uit begrijpelijke be deesdheid niet best durfde praten. Ze is, naar men mij gezegd heeft, een zeer verstandig en achtens waardig meisje. Neen. mijnheer, ze is een ge- wetenlooze en gevaarlijke kokette, die eerst dien houtvester in haar netten heeft gevangen en zich ver volgens niet ontzag om ook mijn in liefdeszaken geheel onervaren broe der haar strikken te spannen. Het spijt me zeer dat we niet al lane haar van Elvershöh hebben ver wijderd. Zoo. zoo zeide de landraad nadenkend. Dal klinkt geheel an ders dan hetgeen ik eerst van haar gehoord heb. Nu, ik zal nog wel gelegenheid hebben haar nog wat meer afdoend te beproeven ten op zichte van de betrouwbaarheid ba rer mecledeelingen. Voor vandaag genadige freule, moet ik nu werke lijk afscheid van u nemen, anders loopen wij gevaar den trein te missen. Zijn schreden waren ngg in de voorkamer hoorbaar toen Edith met een onstuimige beweging het venster openrukte en de koel bin- nenstroomende lucht diep inadem de als iemand, die op 't punt heeft gestaan te stikken. Zij richtte haar blik met een zonderling vurige en verlangende uitdrukking naar de plaats, waar, achter het park van Elvershöh, het huis van boer Hen- ning te Eichfeld moest liggen. Het rollen van een wagen deed haar eerst de oogen zijwaarts wen den naar den oprit van het heeren huis. Het was het wolbekend span van dokter Harmsen, dat juist stil hield. Een plotselinge ingeving volgend, boog Edith zich naar bui ten. Een woordje als 't u belieft, dokter, als uw tijd het toelaat! Weinige minuten later trad de dokter de kamer binnen. Goedenavond, barones; ik ben tot uw dienst. U is op weg naar mijn broe der. niet waar? Hij zit als altijd ginds in het slotje op zijn kamer, en ik vrees dat u vandaag minder tevreden over hem zal ziin dan dQ' laatste dagen. Maar dat zal u zelf wel zien en het was niet daarvoor dat ik u bovenriep. Ik wilde u al leen iets vragen Houdt u het voor mogelijk dat een mensch. met vol komen gezonden geest, elke herin nering verliezen kan aan iets, dat hij in een toestand en onder den invloed van een zware lichamelijke ziekte heeft gedaan? De dokter zette een verwonderd gezicht en schudde zijn grijs hoofd. Dat is een zonderlinge vraag, barones, waarop men, zoo alge meen als u die stelt, onmogelijk met ja of neen kan antwoorden. Is het een bepaalde persoonlijk heid, die u op het oog heeft iemand dien ik ken Neen, door een geschiedenis, die ik in de courant las, werd ik er toe gebracht die te doen en ik nam me voor hot u te vragen, om dat het me volkomen onwaarschijn lijk voorkwam. Iemand zou in een hevigen koortsaanval een doodslag hebben gedaan en na zijn genezing zou elke herinnering daaraan bij hem verdwenen zijn op een flau we herinnering na van iets vreese- lijks dat omstreeks dien' tijd met hem zou zijn voorgevallen. Zoo iets kan in werkelijkheid niet geheu--

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1