I kreet zich voort, sneller nog dan de langzaam aankomende trein. En als dan het stalen ros onder de kap aankomt, en de statige verschijnine van Oom Paul voor da ruiten van het salcnrijUiig zichtbaar wordt dan breekt de geestdrift los, dan I stiigt zij ten top, dan klinken luide j hoera's. Indrukwekkend en om nimmer te t vergeten is het oogenblik dat de -trein stilhield en de zwaarbeproof- de balling zich in ons midden be j vindt. De menigte oo hel perron; de groofe massa daarbuiten, ju belde en juichte. 't Was een waardige, kalme en toch treffende ontvangst. Daar was de eerbiedwaardige grijsaard - de eerwaardige bode van een voLk. ruw en beestachtig vermoord om dat ze goud in hun duur gekochten bodem bezaten en vrijheidlievend genoeg waren om hun eigen zaken te willen behandelen. Op het balcon van het rijtuig ver scheen Kruger, een grootsch figuur, een imposant man. fier van gestalte, oud, doch niet afgeleefd, een patriarch Het eerst spreekt de Burgemeester den President toe en zegt het volgende: Mijnheer de President der Z.-A. Republiek. Namens den gemeenteraad van Haarlem en Haarlem's burgerij, roep ik u, Mijnheer de President der Z.- Afrikaansche Republiek, een hartelijk welkom toe. Het is ons eene bijzondere eer, al is het slechts voor een enkel oogenblik u in ons midden te zien en U mondeling de verzekering te geven, dat onze harten uitgaan naar onze stamverwanten in Transvaal. De ban den die ons moesten verbinden zijn niet altijd even hecht geweest, maar nu hebben wij, zonen der vrijheid, elkander weer gevonden en nu zullen die banden blijven bestaan, want al kunnen wij niet samen strijden, wel kunnen wij medelijden en onze gebe den vereenigen tot Hem, die ons bei der God is. Met groote belangstelling hebben wij den strijd gevolgd, dien Gij en Uw volk in het verre Afrika voor Vader land, Gerechtigheid en Vrijheid voert, wij hebben het gevoeld, dat onder uwe heldenscharen het bloed snzer vaderen nog spreekt, en waar wij Nederlanders ons nu reeds zoolang mogen verheu gen in het bezit der vrijheid onder het dierbaar Vorstenhuis, waaraan wij naast God, alles te danken hebben, daar zijn wij diep bewogen over het lot van hen die minder bevoorrecht dan wij een strijd moeten voeren over 'wat hun het liefst en dierbaarst is, daar huldigen wij in U, Mijnheer de .President, den man, die zijn volk zoo lief heeft, wiens naam ovenals die van onzen onvergetelijken Willem den jZwijger in Nederland, verbonden blijft 'aan de Z.-A. Republiek, daar eerbiedi gen vrij den naam van een man, die onder alle omstandigheden des levens getoond heeft op den Heer te vertrou wen en daarom al geeft Hij U niet aanstonds de overwinning, de toe- :komst blijft in Zijne Handen. „God 2al U niet verlaten, al zijt Gij nu be roofd. En nu hebben wij U een oogenblik mogen aanschouwen, voor ons een on vergetelijk oogenblik. Behoef ik nog te zeggen, dat onze beste wenschen voor U, Uw volk de zaak van vrijheid en recht U vergezellen? Daarvan zijt Gij overtuigd, als ook dat wij vurig hopen dat het U uog eenmaal moge gegeven worden Uw volk vrij te zien. Maar welke do uitkomst moge zijn, dit weten wij. dat Gij berust-a zult in hetgeen God beschikt, want wat Hij doet, dat is wèl gedaan. Luide toejuichingen weerklinken na deze woorden. Dan spreekt met forsche krachtige stem Prof. P. J. Muller, voorzitter der Z. A. Veroeniging, de yolgendo schoone redo uit Hoogedele Heer Op de conferentie te Bloemfontein, drie jaren geleden, is door U naar waarheid gezegd: ,,Wij zeggen recht is macht, en die beweert dat macht recht is, die is bezield met den geest van den antichrist!" Engeland ils machtig; maar Uw volk, dat strijdt voor het recht, kan rekenen op de hulp van don hoogsten Rechter: God! Wie zon dan wanhopen waar voor vrijheid en voor recht de wapenen werden opgevat? Neen door lijden gelouterd, zal Uw volk krachtiger dan ooit uit den smeltkroes te voorschijn komen. Hoogedele Ileerl Gij hebt in den laatsten tjjd het Psalmwoord leeren verslaan: „Vest op prinsen geen ver ren, niet waar -Mij persoonlijk is het in elk geval nog niet voorgekomen, voor onmogelijk mag ik hot daarom echter nog niet verklaren. Het komt juist op den aard der ziekte aam cn op de omstandigheden, tv aaronder dt. daad zou zijn ge volgd. In de geschiedenis der ge- rechterlijke geneeskunst komen ge vallen voor, die groote gelijkenis hebben met hetgeen u opneemt. Ik dwaalde dus toen ik er niet $an wilde gelooven. Ik dank u voor het antwoord, dokter, en ik wil u öiet langer ophoudenHoe staat ftet met uw patient ginds in Eich- #eld? Met onzen Noor, meent u? p, hij maakt het uitstekend. Ik za\ den heer Hallager morgen zelfs Verdunnen een uur zijn bed te ver laten. Ónder inachtneming van de noodige voorzorgsmaatregelen kan hij' ov&r dog of acht op reis. --- 16 h'(t zoo ongeduldig om van tfjrèr weg te komen v Hij kan het tijdstip van ver- dvok nauwelijks afwachten. Tus- Ischpn hem en zijn dames wordt prjro- over niets anders meer ge- 'f-' DaïfjzaT u hom' nafimflü£~ h1et trouwen", hoewel één vorstin zich kloek «en mannelijk gedragen heeft; onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmi- na. (Daverende toejuichingen). Wij beginnen te gelooven dat tusschen- komst, tusschen Uw volk en het En- gelsche, evenveel kwaad als goed zou kunnen doen; tenzij dan dat door inter ventie de onafhankelijkheid der Zuid- Afrikaansche Republieken gewaar borgd worde. Maar waar dit twijfel achtig moet gesteld worden, daar roe pen wij in U\*e.i persoon Uw gansche volk toe: „Strijdt voort, krachtige helden! Strijdt en bidt: God van den Hemel zal Uw Helper zijn en Hij zal recht doen!" Ook deze woorden worden met dave rende toejuichingen begroet. En toen weerklonk een roep om stilte. Hij ging spreken, de President zelf; zelf zou hij de menigte zijn stemgeluid doen h. o- ren. Treffend waren de woorden met vaste stem uitgesproken, waarmede hij zijn dank uitsprak. De President zeide ongeveer het volgende: Ik kan geene woorden genoeg vin den om te bedanken voor de geluk- wenschen, mij door heel Europa toe gezonden en voor de juichtonen, die ook heden hier weerklinken. Dank daarvoor, dubbel en dubbel. Wij weten dat het beter is te vertrouwen op God, dan op Koningen en Keizers, daar alle hulp komt van den Allerhoogste, die recht, en gerechtigheid zal doen zegevieren. Ons vertrouwen is geheel op den Heer; dio wonderen heeft ge daan en nog altijd wonderen doet, die ons het geluk geeft ons van de zwaar den en ammunitie van onze tienmaal sterkere vijanden meester te maken, waardoor wij den strijd kunnen door vechten en onze vijanden kunnen be kampen. Dat is een wonder in C-ods hand. Hier brak het publiek in luide toejuichingen uit, zoodat de president niet verder kon doorgaan. Het Trans- vaalsche Volkslied werd geestdriftig aangeheven; het fluitje van den con ducteur weerklonk, de trein zette zich in beweging, terwijl een deputatie van Patrimonium nog in der haast een prachtig schilderij aanbood. Onder het wegstooinen brak de jubel weder los, de juichkreten stegen op, de handen en armen wuifden ten afscheidsgroet en luide weerklonk nog steeds het Trans- vaalsche Volkslied, als spontane uiting van het volle gemoed, vol van sym pathie voor den eerbiedwaardigen grijsaard. En dan is het voorbij. Bloemen had de bloemenstad blijk baar niet. Op het perron waren de gemeente raadsleden, het bestuur der Z.-A. Vereeniging, de eere vacht, bestaande uit leden van Voor Vaderland en Ko ning, commandant de heer J. J. Zee- woldt, en tal van andere corporatiën, vele met banieren.. De cavalerie, infanterie en politie, hadden bij de overwegen en bij het op rij-terrein der H. IJ. S. M. post r-«vat. Waarom was dit noodig, waarom mocht dit groote terrein aan do overzij de van het perron niet door het pu bliek worden bezet; dan zou de ont vangst in alle gevallen nog hartelijker nog indrukwekkender zijn geweest. Het getuigt niet van welwillendheid j eg ens het publiek. President Kruger te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam, van heden Reeds om negen uur hedenmorgen waren de stralen, waarlangs de stoet zou passeeren afgezet. Overal hingen de vlaggen uit. Als de trein het Centraal Station binnenstoomt, breekt de jubel gewel dig aan alle kanten los. Terwijl de dames Heemskerk, S au vage Nolting, Wijnmalen, en Heineken bloemen strooien voor 's presidents voeten, wordt hij naar de wachtkamer geleid. De heer Wormser neemt hier aller eerst het woord; en sprak namens de burgerij een woord van welkom. Namens de drie vereenigingen, die in Amsterdam en elders Zuid-Afrikaan- sche belangen trachtten te bevorderen en Zuid-Afrikaansche nooden trachtten te verzachten, sprak de heer Middel- berg. Heerlijk en breed zwol omhoog de statige psalm 33 9 en 10, gezongen door de 700 zangers. Buiten het station hadden zich tal van vereenigingen opgesteld. De stoet reed regelrecht naar het Raadhuis. Op den N. Z. Voorburgwal zongen de kinderen van de school dos heeren Emous, een krijgslied, gemaakt in den goeden ouden tijd, door kapt. Jooste van Rapportgangers. iang terughouden als het in zijn belang is dat hij gaat. Zal ik u nog eert oogenblik spreken nadat u mijn broer gezien heeft? Mijn tijd is mooi beperkt, maar als u liet wenscht ben ik gaar ne tot uw dienst. Hij ging heen en Edith trad in de kamer daarnaast, die nu haar werkkamer was, zooals die eerst die was geweest van baron Wer ner von Linderode en daarop van zijn ongelukkiger! kleinzoon. Ze ging aan de schrijftafel zitten en schreef haastig eenige woorden op een stuk papier, op welks envelop zij den naam van mejuffrouw Thy- ra Jensen plaatste. Toen begon zij weer ongeduldig de kamer op en neer te loopen tol dokter Harm sen terugkwam. Hij scheen inde: laad niet tevreden over hetgeen hij ge zien had, want zijn gezicht stond zeer ernstig. Uw broeder bevalt mij niet. barones, zeide hij oprecht. Die vooridu rende toestand van opge wondenheid moot ten laatste ook zijn lichamelijke krachten uitput ten. Al zijn gedachten bewegen zich klaarblijkelijk maar cn één rich ting het lot van zij a ongelukkigen neef en zoolang hij door hot on- Overal langs den weg donderden de spontane hoera's. Na de plechtige ontvangst op het Stadhuis, begaf de president zich naar het Zuid-Afrikaansche Tehuis. Hij werd hier verwelkomd met het zingen von Ps. 84, vrs. 3 en 4, begeleid door de muziek van ,,Soli Deo Gloria". De ontvangst ging hier uit van het Chris telijk Nationaal Boeren-Comité. Nader semt men ons lu de burgemeesterskamer van het Stadhuis stond een sofa voor Kruger gereed. Voor den hoofdingang was een eenvoudige versiering aange bracht. Aan lafel in de raadszaal ston den zetels voor den president, den bur gemeester en de leden van de comité s. Tusschen de raadszaal en de perstri bune verhieven zich plantengroepen. De president werd bij het stadhuis ont vangen door de commissie uit den ge meenteraad. Aan den ingang stond een eerewacht van Boeren met vaandels geschaard. Boven aan de trap wacht ten 2 dochtertjes van den Wethouder Blooker. De Burgem. sprak den pre sident in de raadszaal toeGij komt tot ons met een bloedend hart, wijl een noodlottige oorlog uw eigendommen heoft vernietigd uw land heeft ver woest. Gij hebt niet geaarzeld op uw hoogen leeftijd den pelgrimstocht te aanvaarden en hebt door uw persoon lijk optreden pogingen gedaan tot be ëindiging van den hartgrondige» wensch een eervollen vrede. 2d© Bacheoncart. Dinsdagavond had het tweede Bach- concert plaats, waarbij de pianist Fer- ruccio Busoni uit Florence als solist optrad. Hiermede kon ik ditmaal ge voegelijk mijn verslag besluiten, want het optreden van het Amsterdaxnsche orkest is tegenwoordig gelukkig voor ons geen nieuwtje meer en ook de kla- vier-heros Busoni is, sedert, zijn eerste verschijnen in onze stad, voor onge veer vier jaren, bij de leden der Bach- vereeniging zeker nog in eerbiedvol aandenken gebleven. Of hij toen een geweldiger indruk op zijn hoorders heeft gemaakt dan dezen keer staat echter zeer te betwijfelen. In ieder geval, 't zij men dezen kunste naar voor 't eerst of bij herhaling hoort, zijn titanisch klavierspel kan zijn spannende werking nooit missen. Zelfs waar het voorgedragen werk ons ruet onmiddellijk aangrijpt zoo als bij mij bv. met Liszt's haast over- dadiig kleurenrijk Concert No. 2 het geval was volgen wij het samen werken van zulk een eminent pianist rnet een niet minder eminent orkest in bewonderende aandacht, Hooger nog stijgt de geestdrift wanneer hij zijn instrument zelf tot orkest gaat maken en er klanken aan onttoovert van im- poneerende kracht, verrassende kleur speling en machtige bezieling Maar ik moet het opgeven hier een schets in waarden ie beproeven van een talent dat enkel te waardeeren is door hem die zich onder zijn invloed gevoeld heeft. Ik bepaal mij dus tot de vermel ding van zijn programma in het twee de deelbet bestond uit „Toccata," „Adagio" en „Fuga" (C-dur, Peters Orgelwerken Band 3 No. 8) van Bach, „Nocturne" in C-mol en „Polonaise" in As van Chopin. Het orkest, onder de suggestieve aan voering van Willem Mengelberg, gaf een heerlijke vertolking van Beetho ven's Zevende. In het tweede deel deed het ons op zeer sympathieke wijze ken nismaken met een expressief en ook als orkestratie belengwekkend „Voor spel" van de 2e acte der opera ..Ing- welde" van M. Schillings, en besloot het geheel met de „Euryanthe"-ou- verture van Websr. Een rijk menu dus van uitgelezen muzikale gerechten, die bij alie ver scheidenheid toch hierin overeenkwam men, dat ze alle met dezelfde keurige zorg waren toebereid. PHJLIP LOOTS. De Weerbaarheidsvereeniging „Voor Vaderland en Koning" begaf zich he denmiddag onder haren kapitein-com mandant, den heer J. J. Zeewcldt Jr. naar Amsterdam, om ook daar aan President Kruger hulde te brengen. Hedenmorgen omstreeks 8 uur bad de keta) maker M. O tg er, werkzaam aan de Centraio Werkplaats der H. IJ. S. M„ het ongeluk staal in zijn linker oog te krijgen, zoo dat hij zich naar den oogarts van Genderen Stort moest begeven. Vuurbollen. De heer G. ten Napel schrijft ons; Naar aanleiding van uw desbetref fend bericht., kwam het gesprek heden- derzoelc steeds opnieuw aan die treurige zaken wordt herinnerd, is op den terugkeer van een nor malen gemoedstoestand niet te ho pen. Een spoedige verandering van omgeving schijnt me dringend noodzakelijk. U moet met hem op reis gaan en wel hoe eer hoe beter. Ik kan hier vcorloopig niet gemist worden, maar mijn broeder zou heel goed met hern weg kun nen gaan en ik heb hem dit voor stel reeds herhaaldelijk gedaan. Totnogtoe wilde hij er niets van hooren, omdat hij elke aanraking met menschen vreest, en die is op reis natuurlijk onvermijdelijk. Bo vendien is er een andere vijandige invloed, die mijn bemoeiingen te genwerkt. Maar ik zal het niette genstaande dat doorzetten. Nog deze week moet hij weg. U zal daarmede het eenige redmiddel aanwenden waarvan ik me nog eenig goed gevolg voorstel. Want mot pillen en drankjes is hier niets uit te richten. Ik kan hem niets geven don morphine te gen tie slapeloosheid, waaraan hij klaarblijkelijk het meest lijdt. De jcr en van den apotheker zal u straits de poeders brengen. ïk be- 'veel u dringend aan. barones. di6 morgen in school op „vuurbollen." Een mijner leerlingen, omstreeks 4 uur aan 't Kolkje zijnde, Zondagmid dag. beweert, dit luchtverschijnsel ook gezien te hebben in de richting N. O. WoldacUeheidnaar Vermogen. De ervaring in de laatste jaren ver kregen, dat velen geneigd zijn „Welda digheid naar Vermogen" omtrent. Kerstmis of Nieuwjaar met eene gift te verblijden, deed de vereeniging be sluiten ook dit jaar weder eene extra- bijdrage te vragen. Maandag worden daartoe 1300 circu laires verzonden. Gaarne bevelen wij „Weldadigheid naar Vermogen" aan bij onze stadgenooten. De a. s. feestda gen zullen er nog aangenamer door worden. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Het voorstel van de heeren Truyen en Van Vlijmen om schadeloosstelling te verleenen aan behoeftige ouders van door den dienst bij de bereden wapens, zonder hun aanvraag ingedeelde mili ciens. is ingetrokken of lit:ver uitge steld tot bij de hervorming der leger- organisatie, als wanneer de heeren het denkbeeld tot alle wapens wen schen uit te breiden. Het amend, op de begrooting van oorlog was door den Min. Eland ontraden, op verschillen de gronden en een deel van de bezwa ren werden door de voorstellers erkend. De vestingbegrooting gaf tot een langdurig debat aanleiding. Terwijl de heer Seret er den Min. een grief van maakte dat deze de stelling van Amsterdam niet sneller afwerkte, wilde de heer van Kol juist het werk staken, omdat hij tegenover de millioenen die ons veranderd vestmgsjelsel kostte, het, nut daarvan niet inzag. De water linies hadden volgens deskundigen geen waarde meer Ook de Amstsrdam- sche stelling, die bijna 24 millioen reeds vorderde, kon dit lot deeleiL Voort te gaan was in strijd met onze financ.ieele belangen. De spr. stelde dan een aantal vragen Kunnen wij zonder ons veldleger aan groote verliezen bloot te stellen de reusachtige fortenrij bezetten Zijn de. inundaties zoo dat wij er op kunnen vertrouwen? Zal ieder der forten bestand blijken tegen de uitwerking van 't hedeu- daagsch geschut? Is voldoende gezorgd voor de water- verschaffixg? Is er afdoende gezorgd en kan 't voor appro landeering, voor aan voer van graan en steenkolen Gaat het aan een bevolking van 500.090 menschen bloot te stellen »nn een bombardement? Is dat gevaar ge rechtvaardigd bij een verdelging voor enkele dagen? Wat zal 't lot van Amsterdam zijn als nu de forten zijn genomen door den vijand, wat al spoedig kan geschie den? Kan de vijand, meester van de slui zen te IJmuiden, niet terstond den ge heel eu IJpolder inundeer en? Is ook een stad van 600.000 zielen ge schikt om te worden ons laatste red- uii, het palladium onzer onafhanke- heid? Mag men 't land ook maar geheel overgeven aar. den vijand, om ons en kel tot de verdediging te bepalen van Amsterdam? Op de meeste dezer vragen gaf de spr. een ontkennend antwoord en grondde daarop zijn amend, om de verdere uitvoering van de stelling van Amsterdam te staken en op te houden met het roekeloos verspillen van mil lioenen. De heer Verbey daarentegen was door de geheime stukken, aan de Ka mer overgelegd, overtuigd van de nood zakelijkheid der stelling, doch ook hij achtte verschillende wijzigingen in het gevolgde stelsel noodig. Maar hij be streed de opvattingen van den heerv. Kol, speciaal diens meening, dat ons land zich leende voor een gueiilia- oorlog. Do Minister zeide dat hij, met het geld dat het Kabinet hem wilde toe staan zoo snel voortwerkte als moge lijk was. Hij meende van de Kamer, nu zij zijn inzichten kende, vertrou wen te mogen vragen, ook wat de N.- Holl. waterlinie betrof. De beide eer ste vragen beantwoordde hij volmon dig bevestigend. De forten van Amster dam, gemaakt zooals de heer van Kol ze bedoelde, waren tegen modern ge schut bestand. Verplaatsbare waren voor ons land onbruikbaar. Nog tien millioen waren noodig en hoe sneller men werkte hoe goedkooper. De watev- zalf ui bewaring te namen an dan patiënt nooit meer dan de voor ei ken keer voorgeschreven dosis te geven. Bij zieken van dorgelijken aard moet men voorzichtig zijn, want ze zijn ontoerekenbaar. Wenscht u me anders nog iets te vragen Neen. Maar ik zou u een dienst willen verzoeken, dokter! Zal u vandaag den heer Hallager nog be zoeken ïk ga geregeld 's avonds naar hem toe. Bij die gelegenheid zal u na tuurlijk ook zijn pleegzuster zien. Wil u haar een brief voor me over handigen?maar zóó dat geen ander er iets van bemerkt. Het be treft gewichtige zaken, die echter noch de heer Hallager, noch zijn moeder mogen weten. Ik zou u niet met zoo'n zonderling verzoek las tig vallen als ik me op andere wij ze wist te redden. Zoo haar houding den dokter ook bevreemdde, hij was toch te hof felijk haar daarvan iets te laten bemerken. Bereidwillig beloofde hij aan haar wensch gevolg te ge ven en nam het sierlijk zwart ge rande briefje in ontvangst. Maar verzraimfc u niet der juf voorziening was voldoende. Voor de proviandeering was nu een commissie van onderzoek benoemd. Een eigenlijk bombardement der stad was niet te vreezen. Het inundeeren van den IJ polder zou den vijand zelf het meest hinderen. Voor een guerilla was ons land ongeschikt. Een goed leger be hoorde op de vestingen te steunen: in een oorlog moest niet, alles op één kaart staan. Leger, vloot en vest.ingstelsel moesten een geheel vormen Was de stelling van Amsterdam gereed, dan moest, men aan de kustforten beginnen. Hel amend der socialisten werd ver worpen met 60 tegen 17 stemmen. De vestingbegrooting werd zonder stem ming, de begrooting van oorlog met 74 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Toon kwam men aan Waterstaat, zonder algemeene beraadslaging en daarmede aan de tallooze provinciale districts- en gemeentelijke belangen. De Min. hoopte, in antwoord aan den heer Schafsma, dit zittingjaar nog een voorstel te doen betreffende de in dijking van de Louwerzee. Hij achtte in antwoord aan deD heer van Gijn, verbetering van Aardappelengat en- Hellegat noodig. De Min. erkende de noodzakelijkheid om voort te gaan met de normalisee- ring van de Maas, ten einde die tot Tegelen bevaarbaar te maken. Hij be loofde een nauwkeurig onderzoek naar de mogelijkheid van verbetering der Vecht in Overijsel. Daarmede is het voornaamste gecon stateerd. Heden 11 uur voortzetting. Vrijdag zijn tegen den aanvang der zitting een reeks kleine ontwerpen aan de orde gesteld. G. Jr. Huwelijk der Koningin. In wel ingelichte kringen weet men omtrent den inhoud van het weldra ln te dienen wetsontwerp betreffende het huwelijk van EL M. de Koningin het volgende mede te deelen. Er zou tn worden voorgesteld aan den aanstaan den Gemaal van H, M. het Nederlan derschap toe te kennen en tevens zou het regelen de toekenning aan den Hertog-Gemaal van een jaarlijksch in komen uit 's lands kas, echter niet ge durende het leven zijner Gemalin. De naturalisatie van den Hertog zal o. a. ten gevolge hebben dat Z. EL uit het Duitsch staatsverband treedt De kamerdienaar van president Kru ger, Happe genaamd, een Amsterdam- mei* van geboorte en die reeds sedert 6 jaren den president dient, ontving Maandag toen hij te Amsterdam was in verband met de komst van zijn mees ter, van uitgezette ambtenaren uit Transvaal het minder aangename be richt, dat sedert zijn afwezigheid uit Pretoria, waar hij in de Fisagiriestraat woonde, de Engelschen zijn woning geheel hadden leeggeplunderd. Hij be zat o. a een heel aardige verzameling curiositeiten, waaronder vele van het oorlogsveld. Aanleiding tot dat plun deren schijnt geweest te zijn het vin den van geweren in een put op een terrein dicht bij zijn woning, maar dat hem in geene deeie aanging. Cour tan Hove. Dinsdagmiddag tegen het uur van aanvang der Cour van gelukwenscbing ten Hove van de militairen, was er een groote toeloop van schutterij, land en zeemacht naar 'het Koninklijk Pa leis, terwijl een lange file van rijtui gen af- en aanreed. Te midden van dat drukke verkeer kwamen EL M. de Koningin en Her tog Hendrik in den door een vierspan getrokken phaêton op het Paleis terug van den rijtocht in stad en omstreken. Het Vorstelijk Paar werd bij het op rijden van het plein voor het Paleis omringd door het gejuich Yan de me nigte. Bijna alle opper-, hoofd- en Yerdere officieren in de residentie en uit da omliggende garnizoenen hadden zich ter ontvangst door H. H., in tegen woordigheid van den Hertog, aange meld. Zij werden door hunne respectieve commandanten voorgesteld. De Cour van gelukwenscbing die de Koningin Dinsdagavond ten paleize hield, was niet minder druk bezocht In de groote balzaal alwaar de audien- tiegangers samenkwamen, schitterde het van da uniformen en gaia-ombts- gewaöen, hoewel er ook vele personen waren, die In rok verschenen. De in geschrevenen maakten een wandeling door de in een zee van electrisch licht schitterende salons alvorens de recep tiezaal binnen te treden, alwaar H. M. staande tusschen EL M. de Koning- frouw bij het afgeven te zeggen dat ik op haar stilzwijgen reken. Hot zijn hoogst gewichtige belan gen, dio op het spel staan.. Do dokter beloofde nog eens al les nauwgezet te zullen volbren gen en met een woord van dank reikte Edith hem de hand. Aan het open venster staande zag zij het wegrijdend wagentje na en nooit had zij meer op haar groot vader geleken dan op dit oogen blik nu de harde, gruwzame trek om haar mond en neus alle schoon heid van haar klassiek gelaat weg nam. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een sombere, betrokken 'dag was aangebroken. Daar waar de naar het dorp voerende veldweg zich in de duisternis van het woud ver loor, stond Edith von Lindorode. reeds meer dan een kwartier te wachten. Ze was ongeduldig, maar verliet haar plaats niet, want ze wist dat de andere komen zou. dat de tooverformule, waarmede zij haar had bezworen te verschij nen, haar uitwerking onmogelijk kon missen. En nu ademde zij in-Moeder en den Hertog, haar aan staanden gemaal en omringd door de grootmeesteressen en dames du palals en groot-officieren der hofhoudingen, den groet ontving van de honderden eri honderden die in een schier einde- looze rij voorbijtrokken. Zij, die zich voor dezen cour had den doen inschrijven, vertegenwoor digden grootendeels de koninklijke hof houding, de hooge staatslichamen, het Nederl. corps diplomatique, de beid© Kamers der Staten-Generaal, de rech terlijke macht, de rijks-, provinciale en gemeentebesturen, de kerkelijke col legien, de instellingen van kunst en wetenschap, de verschillende takken van den staatsdienst, het consulaire corps en verschillende openbare co legiên en particuliere instellingen. Onder de deelnemers aan dezen cour bevonden zich o.a. een deputatie van het hoofdcomité van het Roode Kruis, de consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat, het comité voor feestelijke volkshulde bij H. M. huwelijk, de hoofd commissarissen van politie te Rotter dam en 's-Gravenhage. Te 11 uur ruim was de cour afge- loopen. Men seint ons uit Den Haag Bij behandeling van het hoofdstuk \V aterstaat, werd ingediend een amen dement-De Waal Malefijt om te schrap pen de geiden voor de vergrooting van de haven te IJmuiden. Na bestrijding werd de post door den minister inge trokken. Men seint ons uit den Haag: Bij zijn vertrek werd President Kru ger toegejuicht door eenige honderden op het Stationsplein en de perrons. De koninklijke wachtkamers waren beschikbaar gesteld. Het Kamerlid Van Kerkwijk vierde heden zijn zeventigsten verjaardag. onder veel belangstelling. Rechtszaken. P olak— Domel& N i en wen hui s. De civiele kamer van de rechihonk te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak EL Polak contra F. Do; .e- la Nieuwenhuis, waarin de eersto een eisch van schadevergoeding, grooi f 1000, had ingesteld tegen den laatste, wegens plaatsing van een voor Polak beleedigend artikel in „De Vrije So cialist" van 5 Juli j.L In het geïncrimineerde artikel was van Polak gezegd dat hij ln zijn qua- liteit als voorzitter van dsn A. N, D. B. knoeide met de patroons, door weü ke bewering Polak zich beleedigd had geveeld, omdat hij daardoor gedaald was in de achting en het vertrouwen der leden van den Bond. Daarom bad liij de bovengenoemde schadevergoe ding geëischt. Bovendien was hij door het artikel in zijn eer en goeden naam aangetast De rechtbank achtte do geïncrlmL neer de woorden bcleedlgead, verwierp de bewering van gedaagde dat hij had gehandeld in het olgejpaen belang, omdat da quallfXcaÜe op geen enkel medegedeeld feit steunde, on nam ook aan dat hij het oogmerk om te bel go- digan gehad had. Derhalv-ö wees de rechtbank de voe dering toe. Daar echte* de omvang der beweer de schade niet was te schotten er was o.a. niet gebleken van óen „étorm van verontwaardiging", welke gïscW beweerde dat hei artikel zou hebben gewekt en partijen gewoon fcljn in hare woderzIjcLsche organen elkander minder liefelijke benamingen toe te voegen (het vonnis releveerde een soortgelijke uitdrukking aan het adrea van DqiuöLï Nieuwenhuis, uil een ar tikel geieekend „H. P.", in liet ina- Ui-au»bewakers-weekblad), waardoor da beleedlglng moet geacht worden veel van tiaar grofheid te hebben ver loren, achtto do rechtbank de opleg ging von een geldboete van 100 vol doende. Zij veroordeelde mitsdien De mala Nieuwonhula tot betaling var. boete, vermeerderd mat da kosten het proces, welke bepaald werden f 135. Sport en Weüsvr^&j Hockey. Te Rotterdam speelde Zoncag dé ste delijke club „Victoria" voor de eerste kl. competitie van den Ned. Hockey en Bandy Bond en won met 3—0 van da Haarlemsche H. B. C. Deze laatste kwam met een onvolie- dig elftal uit. Letteren en Kunst. Agnes Sorma oogstte in Konstanti- nopel zeer veel bijval met de verloi- king van de hoofdrol in „Johannis- feuer.' diep als iemand, die zich tot een zwaren strijd gereed maakt, want tusschen de akkers en weilanden bij de laatste huizen van Eichfeld had zij een slanke vrouwengestal te opgemerkt, die zich klaarblijke lijk in de richting van het woud - vcortbewoog. Ze trok zich nog wat meer onder bescherming der mach-, tige beukenkronen terug en schoof de voile, die haar gelaat bedekt had, omhoog. Bij hetgeen ze nu van plan was behoefde zij haar ge laat niet voor de gehate, medemin nares te verbergen; er viel ni^ts meer te huichelen, niets meer tus- sciie.n h;.ar te verbergen. Wat de andere ook in haar gelaatstrekken mocht lezen, zooals de zaken nu stonden, was het Edith volkomen onverschillig. Nog een kort oogenblik van onge duldig wachten en toen stonden zij tegenover elkaar. Thyra blozend en frisch, doch met een uitdrukking van angstige verwachting op het gelaat, de barones von Linderode trotsch en ongenaakbaar als op het oogenblik. dat zij voor de laatste maal van de jonge Noorsche had afscheid genomen. (Wordt vorvoh^dO

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2