Tweede Blad, behoorende bij l(Haar!3m!s Dagblad" van Yrijdag 21 Dec. 1900 Ho. 5363 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 19 December 1900, des namiddags ten 1 1/2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de hceren v. Styrum, De Lanoy, Koop- mans. Klein en Loomeyer PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken De VOORZ. stelt voor de regenten van het Gasthuis tot de hoogst noodza kelijke uitgaven te machtigen zoolang de begrooting niet is goedgekeurd. Wordt goedgekeurd. Dat is gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders om advies; een adres van P. Goedkoop Dzn.. Directeur (der Naaml. Venn. ..Werf Conrad", houdende verzoek hem een gedeelte grond te verkoopen nabij de Werf Conrad gelegen; een adres van de 'Maatschappij tot exploitatie van de Laval Sti-oir.tur bine te Amsterdam, houdende ver zoek, om in de gelegenheid te worden gesteld voor de levering der electri- scho installatie te mogen concurree- ren een schrijven van de Maatschappij voor bouw- en sportterreinen iu het Haarlemmerhoutpark ten geleide van een ontwerp tot exploitatie der gemel de terreinen. Dat is ingekomen een schrijven van de Wed. Iv. Weer wolf. dankbetuigende voor den haar verleenden onderstand; een schrijven van Dr. A. l-I. Garter, dankbetuigende voor zijne benoeming tot Rector van het Gymnasium een schrijven van eene Commissie uit de werklieden-vureemgingen, donk- betuigende voor het genomen besluit in zake minimum-loon en maximum arbeidsduur een schrijven van W. de lloog, hou dende verzoek hem Legen 1 Maart e.k. eervol ontslag te vcrleenen als leeraar in de Nederlandsche en Ëngelsche taal en letterkunde, aan de Hougere Burgerschool een voorstel van de commissie tot het ontwerpen en herzien van veror deningen tegen wier overtreding straf s bedreigd, tot het vaststellen van ceue verordening op het bevaarbaar houden van liet water genaamd het .Vuilrak" gelegen in de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliedc en Spaarnwoude; dat door den Commissar.s der Ko ningin in de provincie N.-Holland tct bmtengew. veldwachter is bene eind de agent van politie de klasse A. Kuomen. een schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland ten geleide van het door hen goedgekeurde raads besluit dd. 7 November jl. No. 7, in zake verkoop van grond, hoek Jorden- straat en Wagenweg. 2e. een schrijven van alsvoren, ten geleide van bet door hen goedgekeur de raadsbesluit dd. 21 Nov., jl., no. 5, houdende aanvaarding van de re kening ad f 3Ü0 van het Bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstre ken, ten behoeve van drinkfonteinen ook voor dieren. 3e. een schrijven van alsvoren ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit dd. 21 November, jl., no. 4, inzake de aanvaarding in eigen dom van grond in de Fabriciusstraat. 4e. een schrijven van alsvoren, ten geleide van het door hen goedgekeurde tweede suppletoir kohier der plaatselij ke directe belastingen, dienstjaar 1900. 5e. een schrijven van alsvoren, ten geleide van het door hen genomen be sluit tot vaststelling van de rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven der dienstdoende schut terij over 1899. PUNT 2. Door de heeren Frans Anderheg- gen Jr. en L. J. Neumeyer Jr. wordt het verzoek gedaan om den termijn (in zake de geprojecteerde electrische tram AmsterdamHaarlem) nogmaals met een jaar te verlengen en wel lot 31 De cember 1901. Burg. en Weth. wen- schen dit toe te staan, op dezelfde voor waarden als reeds vroeger geschied is. Do heer STOLP vraagt wanneer de uitslag te gemoet kan worden gezien. De VOORZ. zegt dat de heeren A. en N halteplaatsen verlangen en hoopt binnen korten tijd de zaak in den Raad te brengen. Het voorstel wordt goedgekeurd. NT 3. In overeenstemming met het door B. en W. ingewonnen advies van de commissie voor dc tramplannen, heb ben B. en W. aan de Eerste Nederland sche Electrische Trammaatschappij naar aanleiding van een door haar gedaan verzoek om voor hare lijnen het stelsel van vaste halteplaatsen aan te nemen, bericht dat het hun niet wenschelijk voorkomt daartoe hunne medewerking te verleenen, omdat zij dat stelsel een groot ongerief achten voor het publiek. B. en W. wijzen erop daarmede in den zin van den Raad te hebben be slist, in verband met art. 29 der conces sie-voorwaarden. De Eerste Nederland sche Electrische Trammaatschappij heeft zich opnieuw tot B. en W. gewend met de verklaring onmachtig te zijn dit door te voeren, en betoogt dat het niet wenschelijk zal zijn voor een be hoorlijken regelmatigen dienst en voor de veiligheid, aangezien het publiek dan deze regelt. Ook wijst zij er op dat het in het buitenland reeds zoo is als zij het wenscht. B. en W. meenen dat i de bezwaren genoegzaam gewicht heb- ben, en stellen voor de proef te nemen met het stelsel van vaste stopplaatsen. De heer GROOT zou gaarne het aan tal stopplaatsen weten, alvorens zijn stem te geven, en tevens waar ze zul len komen. De heer LEUPEN zegt dat hij de on regelmatigheid in den dienst nog niet heeft kunnen ontdekken. De kortste en langste tijd door spr. opgenomen is 281/2 en 32 minuten, in welken tijd de trams de ceintuurbaan omreden. De heer STOLP kan zich niet veree nigen met het voorstel van B. en W. Spr. vindt de reclame van de E. N. E. T. werkelijk overdreven. Het publiek wordt op deze wijze be ter gediend di>n met stopplaatsen. Spr. acht het bezwaar van vaste stopplaat sen zeer groot. De korste rit, die spre ker gemaakt heeft was 28 en de groot ste 31 min., dus is het verschil niet groot. Wanneer de stopplaatsen ko men, gelooft spr. dat niet dat verschil in die tijden grooter wordt. De slijtage legt aan de wagenvoerders, die te snel stoppen in groote vaart. De heer ROOG gaat niet met het voor stel mede. Wanneer in de Rozenstraat een sein was. konden zij reeds doorrij den. De heer WILLINK herinnert er aan dat toen de zaak aan de orde was, be slist werd overal stopplaatsen te heb ben en gedacht, dat dit in 't belang van het publiek was. Maar nu de tram het vraagt, door de klimmende eischen daartoe gedwongen, nu kunnen wij bij de bezwaren wel berusten en met het voorstel van B. en W. medegaan. Spr. meent dat we de directie de proefne ming moeten toestaan, omdat daarme de niets is verloren, doch omdat het eene bevordering van eene goede zaak, ter ontwikkeling van het bedrijf is. De heer SPEELMAN zegt dat het een dringende eisch is van de exploitan ten. De dnecteur weet beter dai het publiek wat het beste voor een geregel de exploitatie is. Het nadeel, dat het publiek er onder zal lijden, is niet groot en wordt alleen ondervonden door die lieden, die aan de ceintuurbaan wo nen. Andere inwoners, die niet aan de baan wonen, zullen volstrekt geen na deel ondervinden van vaste stopplaat sen. De heer SCHüRMANN kan zich ook niet vereenigen met het denkbeeld van B. en W. De tram is voor het publiek en niet andersom. Wel zal het een weinig of veel aan slijtage schelen, doch daar mede kunnen wij geen rekening hou den. Het is voor het gemak van het pu bliek dat overal gestopt kan worden. De heer DE BRAAL zich,stellende op het standpunt der algemeene opinie, verklaart zich er tegen omdat het pu bliek belang hier grooter is dan dat van de exploitanten. De heer KRUSEMAN (Weth.) zegt dat de Directeur thans geene rekening meer kan houden niet buitengewone omstandigheden. En dit is ook dien stig. Bij druk vervoer, bij concerten etc. loopt de dienst, die dan zeer on geregeld is, in de war. Het is dus zeer wenschelijk, dat voor den directeur vooral met het oog op buitengewone omstandigheden vaste stopplaatsen worden ingevoerd, opdat, hij zijn dienst kan regelen. De heer MODOO zegt dat de reizi gers aan de Ceintuurbaan wu tiende, veel misbruik maken van de Tram en deze voor hun woning al wonen ze ook vlak naast elkander, laten stoppen. En daarom is spr. zeer voor vaste stop plaatsen. De heer SCHRAM zegt dat eene proef voorzeker kan worden genomen, dit is in het belang van liet publiek De heer v. d. KAMP, zegt dat hij niet met het voorstel van B. en VV. mede- gaat. Wel is waar wat de heer Krusc- man mededeelde; gisteren stonden er nog 7 wagens bij de Vereeniging. maar wanneer vaste stopplaatsen komen, dan gaan de trams nog harder rijden, en zooals dit tegenwoordig reeds langs den Jansweg geschiedt, is het een schandaal. De VOORZITTER antwoordt dat zoo veel mogelijk stopplaatsen zullen wor den ingevoerd; verder heeft liet col lege ook wel het publiek belang op bet oog gehad en eerst gemeend uiet op het voorstel van de Directie te moeten ingaan, doch ten slotte na een tweede aanvraag voorgesteld een proef te ne men. En wanneer deze proef uiet be valt, dan wordt hij weder ingetrokken. Wat de heer v. d. Kamp zegt dat de tram zoo tiard reed in de .lansstraat, dit is reeds eens onderzocht en geble ken, dat dit niet zoo erg was. Wat de publieke opinie betreft, die zich er te gen verklaarde, zegt spr. onbekend maakt onbemind, en gelooft dat dit hier van toepassing is en daarom spr. een proef nemen. De heer STOLP zegt, dat de trams niet veel uit den koers rijden eu be strijdt nogmaals het voorstel van B. en W. Het nadeel dat het publiek heeft door vaste stopplaatsen is zeer groot, dan moet het publiek wachten tot een tram komt, en dat is zeer ongemakkc lijk. Daarbij kan op drukke punten, door signalen, nog wel wat in het be lang van den dienst gedaan worden. Voor twee derden van het publiek zul len vaste slopplaatsen onaangenaam zijn. De heer VAN THIEL wil voor de lijn Zandvoort-Station met het oog op de groote wagens vaste stopplaatsen zien ingevoerd. De heer WELSENAAR kan ook niet medegaan met het voorstel van B. cn W., met het oog op eventuecle onge lukken, vooral bij dc kruising op den Koninginneweg. De heer VAN DEN BERG vreest, dat wanneer de stopplaatsen komen, zij die daartussclién wonen, er uit zullen springen, en wenscht bij aanneming het personeel der tram daarop te wij zen, en maatregelen te doen nomen dit te voorkomen, liet voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 16 vegen 12 stemmen, die van de heeren Kruseman, Stolp, v. d. Kam*--, Leupen, Groot. Roog, de Braai. Hofland, Schram, Welsenaar, Sneltjes, Winkler. Een proef met vaste stopplaatsen zal dus genomen worden. PUNT 4. C. Hulsebosch en Zn., onderne mers der glazenwasscherij en puibe- wassching ,,De Onderneming", geves tigd Raamgracht 18, beklagen er zich over dat zij door het wegruimen van de z. g. stadspompen belangrijke scha de in hun bedrijf hebben gekregen. In andere steden zijn die gelegenheden door andere vervangen, maar hier niet. Bovendien zijn in de vroege mor genuren, wanneer 't werken 't veiligst is, de huizen gesloten, zoodat ze daar geen water kunnen halen. B. en W. wijzen er op dat de oprui ming geschiedde met liet oog op don algemeenen gezondheidstoestand cn meenen dat hiervan niet mag worden afgeweken, al lijden er ook enkelen on der. Integendeel wenschen zij op dezen weg voort te gaan, omdat de gemeente, niet zelf'mag bestendigen, wat zij bij anderen afkeurt. Daarom stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te be schikken. De heer DE BRAAL komt het hard voor afwijzend te beschikken en zou gaarne tegemoet komen in de schade, die zij lijden. De heer DE BREUK zegt, dat de glazenwasscher water kan halen in de woning, waarvan hij de ruiten wascht. De heer SNELTJES wijst op de pomp in de Groendaalstecg en wenscht deze weg te ruimen. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 5. VV. F. MöhrLnger, timmerman, Gasthuislaan 148, H. Verkes, Zuider Buitenspaarne 32, D. Groenendaal, Groenten- en Fruithandelaar, Bree- straat 18, allen eigenaren vuil perceelen staande in de Gasthuislaan ten zuiden van de Leidschestraat, verklaren zich bereid in de kosten van bestrating, riojeering en verlichting ter opper vlakte van ongeveer 231 vierk. meter vóór hunne perceelen ƒ1. per vierk. meter over te dragen grond te betalen. De eigenaar van dien voor straat hestemden grond is bereid tot de over dracht er van aan de gemeente. B. en stellen voor, voor de uitvoering van openbare werken aldaar een be drag" van hoogstens f 700 te hunner beschikking te stellen. Wordt goedgekeurd. PUNT G. B. en W. stellen den Raad voor: In te trekken de machtiging tot ver- kooping van gronden bij de Bakker straat en van het Lcidschcplein (tus- schen de Bakkerstraat en de De Key- straat is nog ongeveer 22G4 vierk. me ter beschikbaar, en op het Leidsche- plein ongeveer 493 vierk. meter) voor zoover betreft de nog onverkocht ge bleven stukken grond, on tien uit te noodigen de noodige voorstellen in te dienen voor de uitgifte iu erfpacht vali de bedoelde grondstukken. Zonder debat of stemming goedge keurd. PUNT 7. B. en W. stellen voor de verorde ning houdend aanwijzing van ee.i gedeelte der gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen van tapijten, te besten digen. Dit gedeelte wordt begrensd door het Vuilrak, het Spaarne, de Pa- pentorenvest. de Oostvest, Lange Iiee- renvest, Zomervaart en de tussclien het Vuilrak en de Zomervaart liggen de oostelijke grens der gemeente. De heer VAN DE KAMP vraagt of nu 5 jaren liet terrein van de Vuilnisbelt daarvoor is aangewezen. De heer DE BREUK antwoordt dat er ook andere terreinen zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 8. Mevr. de wed. A. C. J. de Favauge geb. Bamaart, doet in aan adres aan den Raad Set verzoek tot het in huur verkrijgen van een stuk grond, gele gen in den Haarlemmerhout onder de gemeente Heemstede, aan de Zuidzijde van het buitenverblijf ..Spruitenbosch" Door de commissie van hijstand m het beheer der openbare werken wordt geadviseerd den grond te verhurm \c-or den prijs van 0.10 per vierk. M. in welk geval de jaarlijksche opbrengst j 318,90 zou bedragen. B. en W. meenen echter dat die prijs te hoog is, waarom zij den jaarlijk- schen hu ui prijs op 239.17 1/2 wen schen te stellen; welke som ook laat st e! ijk daarvoor werd ontvangen. De heer MODOO wenschte de Raad in overweging te geven het eerstge noemde bedrag te handhaven, daar de grond dit waard is. De heer STOLP zegt, dat de commis sie dezen prijs ook niet te hoog achtte. Deze is in verband met andere wij zigingen in huurprijs niet onbillijk. De heer DE BREUK zegt, daar het terrein goort is en alleen voor weiland .wordt gebruikt, (een derde van een bunder groot en dus 750 voor een bunder wordt betaald) de prijs van cent niet te laag is. De heer HOFLAND zegt dat het be paald de bedoeling van adressante is het terrein aan het publiek verkeer te onttrekken en daarvoor moet eer hoogeren prijs worden berekend. De heer ROOG zegt, dat de vraag, welke waarde de grond heeft, bij ié commissie heeft voorgezeten. De heer DE BRAAL zegt, dat men schen. die louter uit liefhebberij grond van de gemeente huren, 7 1/2 cent he ialen en die hard moeten arbeiden 20 cents. Dit vindt spr. onbillijk en dei halve is hij voor 't voorstel der com missie. De heer WALLER wijst er op. dat. wanneer het terrein voor andere doel einden wordt verhuurd, het aantrekke lijke, schoone uitzicht verloren gaat En dat clit behouden bliift. is voor zeker eveneens in t belang van het publiek. De heer WELSENAAR kan zich wel vereenigen met de verhooging. De heer BIJVOET is ditzelfde gevoe len toegedaan.^ De heer MODOO öieni een voorstel in om den prijs op 0.10 per vierk. M. te bepalen. Het voorstel van den heer Modoo wordt vervolgens aangenomen met 15 tegen 13 stemmen, die van de heeren Kruseman (weth.), de Breuk, Hugen- holtz. Beynes. Kruseman, van Lenaep, Leupen. v. Thiel, Sabelis, Sneltjes, Willink, Winkler, en Waller. Het voorstel van B. en W. wordt nu met deze wijziging aangenomen. PUNT 9. P. Muller, eigenaar van het aan het Plein op den hoek van den Raam- singel alhier gelegen bouwterrein, ver zoekt in een adres aan den Raad te besluiten hem niet langer te bemoeilij ken in de vrije beschikking over dit zijn eigendom. B. en W. stellen den Raad voor .overwegende, dat adressant schijnt te verlangen, dat de Raad als rooilijn i voor de eventueel door adressant te bouwen woningen zal aanwijzen de lijn die volgens adressant de juiste grens van zijn eigendom uitmaakt, overwegende voorts, dat volgens de Algemeene Politieverordening de rooi ing voor te stichten perceelen wordt aangegeven door B. en W., besluit aan adressant mee te deelen, dat het aan geven van rooiing voor te stichten per ceelen behoort tot de bevoegdheid van B. en W. Naar aanleiding van dit advies heeft de heer P. Müller een adres ingezon den, waarin hij betoogt, dat hier eene onjuiste opvatting is ontstaan, want aangezien nog geen bouwplan is in gediend, kan naar adressants mee- ning nog geen sprake zijn van een rooilijn. Het is daarom dat hij het volgende aan B. en W. mededeelt ,,IIet is mij om niets anders te doen dan om de erkenning mijner rechten als eigenaar der ten mijnen name staande kadastrale perceelen. zooals ik die in het openbaar aankocht bi; authenthieke koopacte!" Mocht ik daar na de gemeente van dienst kunnen zijn bij het bepalen der rooilijn dan zal het aan mijne medewerking niet ontbreken. De heer KRUSEMAN wijst aan hoe de zaak in de rechtsgeleerde commissie is behandeld. De 3 juristen hebben zich allen met het prae-advies van B. en W. vereenigd. Door de verschillen de leden dier commissie is gezegd, dat de bedoeling goed is en dat door aan neming de ongelukkige toestand, waarin een hoofdgedeelte der gemeen te verkeert, zal vervallen, toen had spr. gemeend eerst te moeten mede gaan met het voorstel van B. en W. Doch na de zaak breedvoeriger te heb ben nagegaan, kan spr. z.ich niet ge heel vereenigen met de conclusie van B. en W., acht de wensch van den heer Muller niet onbillijk, weshalve spr. voorstelt dat de Raad hem niet bemoeilijken wil zijn terrein af scheiden iangs den eigendomsgrens en uat B. en W. de rooilijn aangeven. De VOORZ. zegt, dat het op den weg ligt de rechtsgeleerde commissie in deze zaak te verdedigen De quaestie is, waar loopt de rooilijn en waar de eigendomslijn'? Dus meent spr. dat het bovengenoemde voorstel niet moet worden aangenomen. B. en W. zijn wel bereid om in on derhandeling tc treden om te komen tot een beteren toestand. Zonder in 't minst de rechten der gemeente prijs te geven, moet men komen tot een v gelijk en daarna de Raad zijn goed keuring. De heer ROOG heeft met genoegen vernomen, dat B. cn W. bereid zijn om in onderhandeling tc treden, en daar de heer Muller B. en W. niet zal tegen werken, gelooft spr. 't beste voor deze zaak en stelt den Hr. Kruseman voor zijn amendement m te trekken Tevens zegt spr. dat li ij niet 't gevoelen van B. en W. deelt in zake een rooilijn eu een eigendomslijn. Door liet geven van een rooiinglijn kan men geen inbreuk ma ken op een eigendomslijn. De VOORZ. antwoordt dat de ge meente niet wil unnexeeren. Als ze iets wil hebben, koopt ze het. De heer KRUSEMAN verdedigt zijn amendement. De VOORZ. zegt dat het niet in ge dachten komt bij B. eri VV. om iemand in zijn eigendomsrecht te henadeelen. De heer KRUSEMAN trekt zijn amen dement in. De conclusie van B. en VV. wordt vervolgens zonder stemming aangeno men. PUNT 10. B. en VV. leggen den Raad een aantal verzoekschriften over om inhu ring van gronden der gemeente. B en VV. geven in overweging voor het jaar 1901 de tegenwoordige huurprijzen neg te handhaven; de huren met uitzonde ring va nenkele, einde 1905 tc doen afloopen en de verhoogde prijzen 1 Ja nuari 1902 in te voeren. J. D. en R. Boerkoel vragen grond in koop i of huur. B. en W. stellen voor op de aanvraag tot hel Uoopen van den Ui verhuurden grond afwijzend te be schikken. Evenmin komt het hun raad- :aam voor te voldoen aan het verzoek van de firma Janzen en Co. om water van de Kloppersingelgracht opnieuw oor 5 jaren te verhuren. Geen bezwaar hebben B. en W. om iet verzoek voor het jaar 1901 toe te -laan. De heer v. d. KAMP wijzende op nr. 6 en 67, op lelt. B en op het huisje van Ie tram, zegt dat het hem is opgeval- en, dat zij, die voor genoegen grond turen minder betalen, dan anderen, •ok de 2 tramhuisjes verschillen in niur. Spr. zou gaarne een uniform- trijs 0.10 voor onbebouwde en 0.20 voor bebouwde terreinen zien ingevoerd. De heer MODOO wenscht reeds rn^t 1901 de nieuwe prijzen in te voeren. Wel geeft hij toe dat misschien zooals bij de firma Mooij. in wier gronden reeds bollen zitten, eene uitzondering gemotiveerd is. De VOORZ. zegt dat B. en W. het niet wenschelijk ca billijk achten 14 dagen van tc voren tic prijzen tc ver- hoogeu. De heer WILLINK zegt dat de huur ders reeds lang van te voren geweten hebben wat hun tc wachten stond. De heer WINKLER vraagt waarom B. en W. weder aan de firma Janzen «Si Co. het water aan deu Klopperssingel willen verhuren voor één jaar. Verle den jaar is uitgemaakt dit niet meer te verhuren. De heer ROOG zou het onbillijk vin den zoo kort voor 1901 den prijs te ver- hoogen cn wil dus den ouden prijs handhaven. De heer WELSENAAR vraagt of het niet een abuis is dat de firma Mooy steeds 0.20 zal betalen, hij meent dat hot f 0.30 moet zijn. De heer DE BREUK zegt dat de stuk ken dit zullen uitmaken. Wat het ver zoek van den heer Janzen betreft, deze doet moeite een ander terrein te krij gen en met het oog daarop, is het wen schelijk dat hij dit terrein nog behoudt. Verder heeft de commissie steeds reke ning gehouden met de ligging en de waarde der terreinen bij het vaststel len der huurprijzen, dit ter beantwoor ding van den beer v. d. Kamp. Do heer ROOG begrijpt niet dat d« heer Welsenaar over de terreinen van den heer Mooy spreekt, daar na breed voerige discussie in de commissie be sloten is deze terreinen tc verhuren tegen gelijken prijs als die aan Boer koel, dat is voor 0.20. De heer BIJVOET zegt dat de heer Janzen indertijd het gebruik van het geheele water is verboden. Artikelsgewijs wordt het punt be handeld. Punt A wordt aangenomen. Bij punt B, betreffende verhuring van grond aan de Baljuwslaan aan den heer Crommelin stelt de heer v. d. Kamp voor de prijs op 0.10 per vierk. M. Ie brengen. De heer WALLER zegt dat de heer Crommelin voor het jaar 1901, evenals de anderen, den ouden prijs betaalt en dat is 7 1/2 cent. De heer STOLP zegt dat wanneer het idéé der commissie doorgaat f 0.10 moet geheven worden, wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen O.O?*» De heer MODOO stelt, voor de nieuwe huurprijzen 1 Jan. 1901 te doen ingaan. De heer DE BRAAL kan zich niet vereenigen met dit voorstel om zoo on verwachts de prijzen te verhoogen. De heer SCHRAM zegt dat reeds ver leden jaar tiet besluit tot verhooging der huren is gevallen en dat een ieder er dus op voorbereid is geweest. Al ko men nu de tarieven wat laat, dit is voor de verantwoording van den Raad. De heer ROOG blijft het onbillijk achten zoo kort voor het nieuwe jaar le verhoogen, daar niemand wist hoe groot die verhooging zou zijn. Het voorstel van den heer Modoo in stemming gebracht, wordt verworpen niet 15 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren De Breuk, Schram, Bijvoet, Stolp, v. d. Kamp, Leupen, Groot, Hofland, Modoo, Schfir mann, Welsenaar, Willink en Waller. De heer DE BRAAL wenscht van personen, die op den grond hun brood verdienen, een minder tarief te heffen De VOORZ. geeft'spr. in overweging een nader voorstel in, te dienen Het voorstel ouder B wordt nu aan genomen. De heer v. «1. KAMP stelt voor bij punt C de prijs voor de E. N. E. T. te bepalen op 2, gelijk aan dien van de Alkniaarsche tram. De beer MODOO is het geheel eens met den heer v. d. Kamp voor olie personen of maatschappijen moet voor bebouwde of onbebouwde terreinen een uniformprijs worden geheven. Ver der stelt spr. voor dat de heer v. <1. Kamp aan zijn voorstel toevoegt, dat voor het onbebouwde gedeelte bij het wachthuisje der E. N'. E. I'. 0.20 wordt betaald. Dit neemt de heer v. d. Kamp over. De VOORZ. zegt dat pas besloten is de oude prijzen voor 1901 te handha ven. De heer v. d. KAMP wenschte juist deze nieuwe huurprijzen met 1 Juni le zien ingevoerd. De VOORZ. zegt dat het niet aangaat deze eene Maatschappij er uit te pik ken om met 1 Januari verhoogde prij zen te laten betalen, dat zou ook on rechtvaardig zijn. Het voorstel-v. d. Kamp instemming gebracht, wordt verworpen met 22 te gen 6 stemmen, die van de heeren v. d. Berg, v. d. Kamp, Groot, De Braai, Hofland en Waller. Punt C wordt aangenomen. Bij punt D, aangaande de verhuring van water aan de Firma Janzen «!fc Co., zet de heer DE BREUK uiteen, dat nog geen beslissing is genomen. De heer BIJVOET meende dat reeds besloten was de huur 31 Dec. op té heffen. De VOORZ. zegt, dat thans uitge maakt kan worden of de Raad liet wa ter nog langer wil verhuren. De heer WINKLER stelt voor, de vergunning nog voor dit jaar te verlee nen en wel tot 31 December '1901. De heer SNELTJES zegt, dat de han del en nijverheid niet aan banden mag worden gelegd, om ik weet niet welke reden. De heer v. d. BERG kan zich ook niet begrijpen, lioe liemand om een meer of min mooier plekje de indus trie gaat tegenwerken. Steeds wordt getracht de industrie zooveel mogelijk te bevoordcelen, en waarom dus hier niet. 't Zou niet in 't belang der ge meente zijn, het, voorstel aan te nemen. De heer BIJVOET deelt geenszins de meening van de beide vorige sprekers. De heer ROGG zeut. dat de heer Jan- zen hier de hulp der gemeente niet noo- dig heeft. De heer'DE BREUK zegt, dai de heer Janzen een groot water op het oog lieeftkrijgt hij dit, dan lieeft hij dit stukje niet meer noodig. Maar wij be hoeven daarover nu niet te beslissen, iaicn wij dat "net volgende jaar doen. De heer GROOT is het niet met dit laatste gezegde eens; wanneer er nu op gewezen wordt dat de Raad dit ter rein voor balken niet meer wil verlee nen, dan kan de heer Janzen maatrege len nemen en zal voorzeker wel een terrein vinden. Spr. is er voor het nu uil te maken. Het voorstel van den heer Willink in stemming gebracht wordt verworpen met 16 tegep. 11 stemmen. Vóór stemden de heeren Schram, Stolp, van Leunep, Leupen, Groot, Roog, Modoo, Speelman, Willink, Winkler, en Waller. Afwezig de heer Bijvoet. Hel punt I). wordt nu aangenomen. De heer MODOO stelt nu heropening van de beraadslagingen voor. Wordt goedgekeurd. De heer MODOO wenscht voor te stel len, dat de prijzen met 1 Januari 1901 verhoogd zullen worden nu met de helft van het bedrag, als wordt aange geven voor do verhoogingen. Het voorstel van den heer Modoo in stemming gebracht wordt verworpen met 17 tegen 10 stemmen. Vóór stem den de heeren v. d. Berg, Schram, Bij voet, Stolp, v. d. Kamp, Groot, de Braai, Hofland, Modoo, Wallet. Punt 10 wordt nu aangenomen zon der stemming. PUNT 11. Door P. J. Scverijnse wordt tot den Raad het verzoek gericht, om den bij hem in huur zijnden grond aan de Amsterdamsche vaart aan hem in koop af te staan. B. en VV. wenschen dit ver zoek van de hand te wijzen, maar aan adressant voor een jaar, ingaande 1 Januari 1901, te verhuren een stuk grond aan den hoek van de Amster damsche vaart en den lleerensingel, ter grootte van 101 vierk. M., tegen een huurprijs van 10 cents per vierk. M. of I 10.10. Wordt aangenomen. PUNT 12. P. J. Schwartz alhier, doet in een adres aan deri Raad verzoek om de hem jaarlijks verleende vergunning tot het bouwen op den stadsmuur bij de Am- sterdamsche poort wederom te verlen gen. B .eu W. stellen voor dit in te willigen. Wordt goedgekeurd. PUNT 13. B. en W. wenschen in te willigen het verzoek neergelegd in een adres der Vereeniging „Zondagschool dc Zaaier" nl. om voor het houden van Zondagsschool gebruik te maken van de lokalen in de Vierde Tusschenschool (vroeger genaamd Kostelooze school F) Wordt aangenomen. PUNT 14. Tot lid der Commissie van voorbe reiding tot oprichting der gemeente- lichtfabrieken wordt benoemd de beer G. L. van Leimep. PUNT 15. B. cn W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Januari 1901 te bevor deren tot onderwijzer of onderwijzeres le klasse G. J. Burger, werkzaam aan de op leidingsschool voor meisjes tot het Middelbaar onderwijs; Mcj. A. A. C. Sehoemaker en mej. Chr. van Oosterhout, beide werkzaam aan de Eerste Burgerschool voor jon gens en meisjes; H. Cransberg, werkzaam aan de Tweede Burgerschool voor jongens en meisjes; 11. Nonkes, werkzaam aan de Eerste Tusschenschool; J. Zijlstra, werkzaam aan de Derde Tusschenschool; Mej. II. J. Lugten en mej. A. C. P. van der Voort, beiden werkzaam aan de koste looze school, lctt. B; cn J. de Boer, werkzaam aan de kostelooze school letl. C. allen op een jaarwedde van 800, alsmede met de vastgestelde ver- hoogingen. De lieer MODOO heeft met belang stelling kennis genomen van de lijst, doch kan zicli niet geheel met die voor dracht vereeJiigen. Spr. vraagt of die voordracht gemaakt is op advies der commissie van Toezicht op het L. O. of op dut van de hoofden. De heer KRUSEMAN (weth.) zegt, dat Uhem gebleken was dat over een onder wij zcrwij/.er, waarover het Hoofd zeer gunstig had geadviseerd, de Comm. dit niet gedaan had. Spreker had toen geïnformeerd jeen nieuw onderzoek is door de com missie ingesteld, doch deze bleef bij haar advies, dat bedoelde onderwijzer nog niet voor verhooging in aanmer king kon komen. Daarbij is in de com missie eene afzonderlijke sectie, die zich steeds belust met na te gaan wie voor verliooging in aanmerking komt. En deze commissie gaat voorzeker niet te lichtvaardig te werk. Het advies van het lloofd kan niet den doorslag geven, anders zouden er dit jaar 15 verhoogin- gen hebben moeten plaats hebben. Nu heeft de commissie uit die 15 personen de 9 besten gekozen. Vervolgens worden dc door deu Raad tot bevordering voorgedragenen be noemd. PUNT 16. Tot lid der Commissie van Toezicht op liet Museum wordt benoemd de heer L. P. Zocher. PUNT 17. Tot conrector van het Gymnasium wordt benoemd de lieer Dr. H. M. B. Ter Haar Romeney. PUNT 18. Tot curator van het Gymnasium wordt benoemd de heer Mr. N. G. J. Cnoop Koopmans. PUNT 19. Tot leden der commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs worden benoemd de heeren Mr. L. C. Kronenberg en Dr. M. Greshoff.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5