den tensslon. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagklacl in Haarlem en Omstreken. UclcUi^ail^. /-.Clici Ucig 13CL.CU1LJCI 1WU. FNU. vov* AABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geliecle Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02f£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mnanden0.37J< de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spname. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der 25edactic 60O. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen ou Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31biFaubourg Montmartre. nummer betaat uit zes bladzijden. rlem's Dagblad van 22 Dec o. a. ast in de Kaap, Klachten retoria, Bond van uit Z.-Afri- rdreven N. Z A. S. M. per- De Negentiende Eeuw IV, mentaire Praatjes, Huwelijk Koningin, Locaal Spoorweg erdamHaarlem. Advertentiën VOOE HET aterdagavondnummer. Finalen, zijn wij tot ons leedwe- enoodzaakt Advertentiën af te i voor het Zatemhgavondnum- die des Zaterdagsmorgens pas a bezorgd. men zeker zijn van de plaatsing, i inzending op Vrijdagavond noo- itgezonderd natuurlijk kleine ad- ities of familieberichten, die ijk vooraf kunnen worden inge- DE ADMINISTRATIE. sekblad voor de Jeugd. b hen die daarop zijn geabon- I, wordt hierbij verzonden no. 52 iet .Weekblad voor de Jeugd", i keurig geïllustreerde weekblad, r redactie van den heer F. H. van bevat in dit nummer l ergernis van vader Uil. iotmoedertje. i weldaad gaat nooit verloren, ate r pret. i eerste Kerstfeest, icht. woord op het raadsel, telling voor het volgend jaar. kNo., groot 8 bladzijden, bevat tal fraaie, gekleurde platen en een kinderen alleraardigsten tekst, ijs per drie maanden is slechts 50 'olitiek Overzicht. ..Exchange Telegraph Com- verneemt uit Kaapstad, dat de inval in de Kaapkolonie eidt, dat de Boeren Colesbers: en bezet en men te Kaapstad is. Mooi zoo. En uit Stander- vordt geseind Boeren plunderden gisteren loeve in dit district en maak- 200 stuks vee buit. Naar ge- woi'dt heeft een groot Boe- ommando een laager betrok- )ij Robertsdrift, 14 mijlen van plaats. i kleine afdeeling Boeren werd •en gezien bij een andere hoe ier mijlen meer noordwaarts; erden met twee kanonschoten q gejaagd. gezinnen van Boeren, die zich en overgegeven, binnen enke ijlen van de stad. zijn binnen ad gebracht. Dus weer flinke Boeren-overwin- ningen en ondanks het Engelsche verminkte nieuws dat de belang rijkheid van den inval in de Kaap kolonie met alle geweld minder wil doen schijnen dan het is, en ondanks de ..Daily Mail" die nog maar aldoor blijft spreken van „marauding bands", stroopende benden, neemt de omvang van den Boeren invloed, zooals uit deze te legrammen blijkt, grootelijks toe. Nader wordt nog omtrent den inval door lord Kitchener bericht: Een afdeeling Boeren, naar schatting 500 ii 800 man sterk, stak de Oranje-rivier over bij Rhenoster- hoek; een tweede afdeeling is, naar gemeld wordt, de rivier overge trokken bij Sanddrift. Zij werden gevolgd en Lord Kitchener zond een aanzienlijke afdeeling bereden manschappen af, die de opdracht hadden hen om te trekken. De Boeren van Rhenosterhoek werden dicht gevolgd tot Venter- stadt, dat zij gisteren om 3 uur in den namiddag verlieten, in de rich ting van Steijnsbui Belangrijke punten aan den spoorweg in die streek zijn alle goed bewaakt, en Kitchener hoopt dat deze „benden" weldra weder naar het noorden zullen worden gedrevene Rhenosterhoek ligt 7 mijlen wes telijk van Odendaalstroom, Sand drift 7 mijlen oostelijk. Buitenlandsch Nieuws. Klachten uit Pretoria. Een onzer stadgenooten stond ons, op verzoek van den schrijver, inzage toe van een brief uit Preto ria, waarin bitter geklaagd wordt over de wijze, waarop met het in Nederland bijeengebrachte geld wordt omgesprongen. Het bijstand comité dat alles be heert, helpt weinig of geen wedu wen en weezen. maar wel steunt het lieden die vroeger veel verdien den doch alles opmaakten, om zoo genaamd hun stand op te houden. Dat men ze steunt zegt de schrij ver is goed. maar waarom aan hen 20 tot 40 pond sterling per maand te geven. Andere arme stum pers, die ook hun maag willen vul len, worden er om afgewezen, met het argument dat ze brutaal zijn. of dat ze geen recht op het geld hebben, terwijl zij nota bene Hol landers zijn. De schrijver kent 3 flinke menschen die als honden door het comité behandeld werden. Nadat de schrijver als gevangene van Nijlstroom naar Pretoria was gebracht, en daar zoo wat zon der geld aankwam, kreeg hij werk van het relief-committee, en ver diende 15 shilling per week met kost. Die kost zou bestaan uit 7 Engelsche ponden meel per week. 4 Engelsche onsen suiker, 2 En gelsche onsen koffie en zout. en 2 Engelsche ponden vleesch. De helft van het meel moest als bak loon betaald worden zoodat hij per week ontving 3i Eng. pond brood of per dag 4 Èngelsch pond, of ruim 2 Nederlandsche onsen. Toen de schr. het waagde 40 pond te ne men in plaats van 7 Engelsche pon den, moest hij eruit De vorst der Zwarte Bsrgen. Op uitnoodiging van den Staatsraad heeft vorst Nikita van Montenegro den titel van „Koninklijke Hoogheid" aangenomen. Kruger en Engeland. Uit Parijs wordt geseind, dat daar het gerucht blijft aanhouden dateer lang lord Salisbury en president Kruger een onderhoud zullen hebben. Aan dit gerucht zal men niet on voorwaardelijk geloof moeten hechten, hoewel het niet tot de onmogelijkheid behoort, dat Engeland om een einde aan den oorlog te maken, die anders nooit tot een einde komt, tot een ver zoenenden stap overgaat. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Hoewel de regeering het noodig geacht heeft, de onrustbarende be richten van de „Evening Standard" wat te verzachten, worden ze in de ochtenduitgave van de „Standard" herhaald, en de .Times" acht ze belangrijk genoeg om de regeering aan te hitsen tot nog krasser maat regelen tegen de Boeren, ten einde haar vast besluit tot herstel van den vrede in Zuid-Afrika door te zetten. De „Daily Mail" dringt er in een hoofdartikel op aan, spoedig belangrijke versterkingen naar Z. Afrika te zenden; de anti-jingo pers daarentegen vindt den toestand in Zuid-Afrika zeer bedenkelijk de Boeren te Philipstown bedreigen daar klaarblijkelijk het spoorweg kruispunt De Aar, de belangrijkste Britsche voorraadschuur in Zuid- Afrika. Het is duidelijk dat Kitche ner's officieele telegrammen den waren toestand niet weergeven. Uit een ambtelijke verliezenlijst blijkt nu pas, dat de verliezen van de Northumberlands bij Nooitge- dacht "Tooter zijn dan gemeld was. terwijl 44 man nog zoogenaamd vermist worden. Volgens een telegram van den Ameri- kaanschen zaakgelastigde te Bogota is een ernstig gevecht te Girardo, aan de Magdalena, dat twee dagen ge duurd heeft, geëindigd met een be slissende overwinning der Columbi- aansche regeeringstroepen. Men zegt dat 600 man gesneuveld, en vele hon derden gewond zijn. De regeering maakt melding van nog andere over winningen, waardoor zij haar positie aanmerkelijk versterkt acht. Stadsnieuws HAARLEM, 21 Dec. 1900. Donderdagavond 11. hield prof. dr. H. Bavinck van Kampen eene lezing voor de leden der Chr. Jongelingsver- eeniging „Nathanaël" in het Bronge bouw. Met veel aandacht werd de rede over „Schepping of ontwikkeling" aan gehoord. Met gebed en Psalmgezang werd de vergadering geopend en ook gesloten. Door het gemeentebestuur zijn tenge volge van de gehouden openbare ver pachting van standplaatsen voor sta- tionneer«nde rijtuigen op het Stations plein de volgende plaatsen gegund: Aan J. E. M. Paulen no. 1 voor f 601, no. 2 voor f 275.; Jac. Paulen no. 3 voor f 100 en W. Voorting, no. 7 voor 70 en no. 8 voor 376. De nos. 4, 5 en 6 zijn niet toegewezen. Donderdagmiddag hadden zich nog vele belangstellenden naar het perron begeven om president Kruger op zijn doorreis van. Amsterdam naar den Haag te zien. Precies te 3 uur 20 min. stadstijd komt de trein bij het omslaan van den bocht aan de Phoenix in 't gezicht. De aanwezige stellen zich in eene lange rij op het perron op met matige vaart nadert de trein, aller oogen vestigen zich op het salonrijtuig, doch niets is te zien de raampjes zijn beslagen, een paar schimmen van de inzittenden is alles wat het oog aanschouwt en dan is de trein reeds weder onder den kap weg, weg in de richting van den Haag. Voor velen was het eene teleur stelling. Pater d« Groet. In de groote zaal van de Sociëteit ..De Kroon" trad gisterenavond de Zeer- Eerw. heer Pater J. V. de Groot van Amsterdam op voor de R. K. Leesver- vereeniging. De voorzitter, de heer G. J. Gonnet, opende deze eerste bijeenkomst met een kort woord, waarna de spreker van den avond het woord kreeg. Er zijn uren in ons leven, zei spreker, waarin het denken diep wordt, in het einde van dit jaar dubbel plechtig nu in den nacht die meer en meer over ons komt, de hoogepriesterlijke harp ons een lied voorspeelt van hooge wij ding, hooge poëzie, de hymne van den Christus, van verlossing. „Deze dingen zijn welbekend, maar niet doordacht en diepzinnig overwo gen" zegt de Encycliek, en spreker hoopt dat de aandacht van zijn audi torium genoegzaam zal worden ge boeid wanneer hij spreekt over de vraag wat de Christus zal zijn voor de 20e eeuw, en dit vragen aan de 19e. In de eerste plaats: wet zal de Chris tus in de 20e eeuw wezen op t gebied der waarheid en het antwoord is door Christus zal de 20e eeuw een eeuw weze nvan waarheid. De 19e heeft de waarheid neergetrokken van hare ver hevenheid. Niet dat de waarheid in zich verduisterd is, maar hoe verminkt zij is geweest onder de menschen in de maatschappelijke ontwikkeling der 19e eeuw. Bij eene vorige gelegenheid heeft spreker hulde gebracht aan de we tenschappelijke ontwikkeling dezer eeuw, doch daarnaast ligt het gebied der ziele, en van onze eeuw kan wor den getuigd dat zij eengroote zonde op haar geweten heeft. Een smet en een smaad voor een overigens door God met zooveel licht bestraalde eeuw want is het niet jam merlijk, dat negentien eeuwen na de komst van Christus in de beschaafdp landen, in het centrum van Europa gepredikt wordt de loochening van God, de nietigheid der zielen, dat daar als laatste woord van wijsheid gesproken wordt dat uit de combinatie van stof en kracht alles geboren werd, wat was, wat is en wat worden zal'? Het is ontadeling van den rnensch dat we teruggaan in dit opzicht naar de barbaren die in een fetichisme-ver- eeniging nog hooger staan." liet eenige antwoord van God aan de zoekende menschheid is geweest het mensch-geworden woord in de stal van Bethlehem. Dit is het reddende woord dat de ne gentiende eeuw aan de twintigste over brengt. Daar is een andere zwakheid in onze eeuw geweest, nl. de waarheid verloor haar onwankelbaarheid en de Christus zal in de 20e haar haar kracht herge ven. Met de hoop uit te spreken dat de 20e eeuw allen zal 'zien aan den voet van het kruis waar alleen de ware vrede te vinden is, besloot spreker zijn in keurigen vorm gekleede voordracht, die met applaus werd begroet. Kunstbeschouwing:. Het bezoeken van de kunstbeschou wingen door „Kunst zij ons Doel" ge organiseerd op de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging, is ons een tel kens wederkeerend. zeer wezenlijk ge not. om de hooge kunst waar men er vaak mede kennis maakt. Woensdag avond was de portefeuille van ..Arti et Amicitiae" uit Amsterdam er uitgehan gen. Het is een zeldzaam mooie collec tie aquarellen. Treffend is bijv. de weemoed die Schaap wist te leggen in zijn herfst landschap, en de zonneplekken in het romantische bosch van Schipperus zijn een verheugenis voor het oog in dezen wintertijd. Gorter legde een zwaar en dampig nachtduister op zijn rivier. De penteekening van Kiers munt uit door groote vastheid en raakheid van lijn tjes. Hense's bloemen stralen in fris- sche jonge kleuren als levende sterren. Kuypers die verscheidene aquarellen in groenen toon heeft gegeven, weet inet zijn beperkte kleuren een mooie atmospheer te brengen in zijn land schapjes. Wijthof doet het aardig, knap geteekende kinderkopje, frisch blozen. Eerelman's „In Duizend vreezen," voor stellende een jongen, loggen hond, die door zijn verschijning alleen reeds de donzige, gele kiekens op de vlucht jaagt is een meesterstuk van vorm en kleur, is tot in de kleinste bijzonderheden keurig en levendig bewerkt. Krabbé geeft een kijkje op de chanibré „Voor het uitrukken." Frissche kleuren en kernachtige omtrekken doen liet oog lang aan zijn schepping hangen. Gor ter voelde zich als Schaap aangetrok ken door de herfstnevelen. De grijsheid van den najaarsdag wordt verleven digd door hier en daar wat bruin van afgevallen blad en gele stippeling van blaadjes aan de naakte takken. De koeien van Franken zijn fraai ge bouwd. Schipperus geeft in „Duinen bij Overveen," felle tegenstelling van licht en donker. Het gele zand snreekt sterk, in de omgeving van donkere naai den, en gedrukt door de dreigende wolklucht. Eenzaam hangt tusschen al de aqua rellen de ets van Kramer, schijnbaar kleurloos tusschen al die verven. Wij hopen dat menigeen er Woensdagavond wat bij verpoosd heeft. De vlakke, glimmende sloot tusschen de dik besneeuwde landen is zonder schaduwen haast, lijkt egaal gekleurd en toch heeft ze een glansvlak voor on ze oogen, spiegelt ze terug het duffe licht van den kleurloozen winter. Het binnenplaatsje daar verderop, een aqua rel die wat met crayon is bijgewerkt, is ook een juweeltje van sublicrno kunst. Muller brengt ons naar het land van zon en kleur, naar Algiers. In do Algiersche straat tintelt wat na van dien zuidelijken gloed. De rij besluit met twee aquarellen vanBraakensiek. Het „Burgerven del" is een aardig tafreel. Vooral de huizenomgeving is goed weergegeven en bewerkt.. De poppetjes zijn minder gelukkig. Ook het „Molentje" bevalt niet geheel- Wij zien hem liever in zijn zwart-en wit-teekeningen, in de „Groe ne." D. K. Schouwburg. Groote Stad?8 lucht. Een groot publiek heeft Donderdag avond genoten van de voorstelling van bovengenoemd blijspel door de Koninklijke Vereeniging. Er is har telijk gelachen den geheelen avond door. De aardige satyre op het kleinsteedsche gedoe werd wel begre pen en de bijzondere typen door de schrijvers met veel kennis van zaken geteekend. met opgewekte belangstel ling gevolgd. Bouwmeester en Tourniaire, Schulze en Westerhoven waren goed op dreef. Westerhoven was een leuk type van den reünist die na jaren zich op het platteland doodgekniesd te hebben, eindelijk op hoogen leeftijd bij eene reünie van oud-studenten nog eens flink uit den band weet te springen. Mejuffrouw Julia Ude lijkt ons eene actrice, die hare plaats bijhetNeder- landsch Tooneel wel waard is. Het laatste bedrijf was mooi ge stoffeerd. De exprestreinen reden de laatste da. gens wegens den hevigen wind met 2 machines; als regel is thans bepaald, dat dit steeds zal plaats hebben als ver traging zou kunnen worden veroor zaakt. De 5e jaarlijksche algemeens verga dering der vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden voor H. en O. zal Zaterdagavond in het gebouw „Weten en Werken" worden gehouden. Alg. Ned. Verbond. De afdeeling Haarlem van deze vereeniging hield Donderdagavond eene ledenvergadering in de bo venzaal van het Brongebouw. Er waren slechts een 15tal personen aanwezig. De voorzitter Dr. A. H. Garrer. opent do vergadering met een woord van welkom waarna de se- Feuilleton. Naar het Duitsch. Zoo u dat niet weet moet ik wel zeggen. Uw beloften heb- /oor mij geen waarde, ook al ik gclooven dat ze ernstig end zijn. Zweer me eens dat oit anders dan zusterlijke ge ns voor hem gekoesterd heeft... r me dat eens bij zijn levenl... kanu zwijgt! Des te be- ant ik zou u niet geloofd heb- il had u duizendmaal gezwo- En na deze stilzwijgende be- inis zal u, hoop ik, begrijpen k meer van u moet verlangen alleen woorden. U mag niet ïr bij hem blijven! U moet hartroerende rol van zieken- eegster eraan geven; die rol te dankbaar voor u. want zii if u in zijn oogen natuurliik een glans van belanglooze be- aardigheid en opoffering. Ik lat u hem vermat! Neen, dat is onmogelijk! Daar toe zou ik moeten ontvluchten in stilte, als een misdadigster! Neen, freule von Linderode, dat kan u niet van mij eischen. Toch eisch ik het! En ik geef u vier en twintig uren tijd erover te denken. De dagen zijn nu kost baar, want het onderzoek wordt sedert gisteren met verdubbelden ijver voortgezet. Geheime politie mannen zullen naar Elvershöh wor den gezonden; dat zijn lieden met een gevaarlijk instinkt om te speu ren en overal rond te zien en te luisteren. Het is noodig hen aan houdend op een valsch spoor te houden, anders is Erik Hallager niet veilig voor hun argwaan. Ik moet een helder hoofd en kalme zenuwen hebben om dat te bewer ken. Het afschuwelijk denkbeeld dat in dien tijd een ander zijn hart verovert mag me niet langer ver ontrusten. Waarheen moet ik me echter wenden? En hoe moet ik een stap die voor mijn familie natuurliik volkomen onbegrijpelijk zal zijn verklaren, zonder hun tegelijker tijd de waarheid te openbaren? Zoowel het een als het ander moet u zelf weten, juffrouw. Zoo u zoo sterk en heldhaftig, zoo han dig en voorzichtig is als ik moet vermoeden, afgaande op de opge wonden beschrijvingen van Erik en de lofredenen van dokter Harm- sen. dan zal het u niet moeilijk vallen een goeden uitweg te vin den. Zoo u echter een ondersteu ning in geld of andere dergelijke hulp noodig heeft, ben ik natuur lijk tot uw beschikking. Met edelen trots hief Thyra het hoofd op. De zware strijd in haar hart was uitgestreden. Hoe hoog moedig Edith ook in het bewust zijn harer meerderheid op haar mocht neerzien, de blik, die haar nu uit de blauwe oogen van de Noorsche trof. verbaasde haar. Waarom gelooft u zich ge rechtigd me te beleedigen? Ik kan u niet verbieden met te haten, maar ik verbied li me met minach ting te behandelen. En u heeft me nu niets meer te zeggen, niet waar? Niets anders dan dat ik uw antwoord wacht, mejuffrouw! U heeft me zooeven vier en twintig uren tijd gegeven om mijn besluit te nemen. Nog vóór dien tijd verstreken is zal u van me hooren. Weinige seconden waren vol doende geweest om haar geheel te veranderen. In haar houding en stem was niets meer van de sid derende bevangenheid, die zij tot nogtoe getoond had. Trotsch stond zij tegenover haar doodsvijandin. Edith voelde de vlammen van den haat steeds wilder en gloeiender in haar binnenste woeden, maar ze wist zich te bedwingen. Ze had oyerwonnendaar was ze ze ker van I En ze was te slim om den kostbaren prijs der ovewinning weder opnieuw op het spel te zetr ten door den strijd nogmaals te beginnen. Een stem fluisterde haar toch inwendig toe dat dit schoon e. reine wezen daar voor haar slechts zijn kracht bewust behoefde te wor den om haar al heur vreeselijke wapenen en haar onbedriegelijke berekeningen te schande te maken. Dus verborg zij haar opbruischen- den toorn achter een uiterlijk van ondoorgrondelijke kalmte en zeide met een koele neiging van het hoofd Het is genoeg. U weet nu wat voor Erik te hopen en te vreezen isde beslissing over zijn lot ligt in uw hand. Nog eens blikten zii elkaar vast in de oogen; daarna wendden zii zich om en verwijderden zich in verschillende richtingen. Toen Edith na een korte poos omkeek zag zij de slanke gestalte van het jonge Noorsche meisje reeds ver weg voortgaan over den smallen landweg, die naar het dorp voerde. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Na een hardnekkigen strijd was het der zon tegen dén middag ge- lukt het loodkleurige wolkgordijn te doorbreken en nu zond zij haar gouden stralen door het gebladerte van de voor het huis staande linde in de mooie kamer van Hennings als een lichten morgengroet. Dok ter Harmsen zelf had den armstoel met het overtrek van katoen en de groote zijleuningen déar geplaatst, waar hij 't best voor den herstel lende achtte en hoewel Erik Hal lager nog op den arm zijner moe der had moeten steunen om den korten weg van het bed naar het venster af te leggen, was alles toch verrassend goed gegaan. U verwent me te veel. zeide hij. terwijl hij diep de frissche lucht inademde. Waarachtig, als het niet zoo'n heerlijk gevoel was om door lieve handen verpleegd te wordén, maakte ik dadelijk een paar sprongen om u te bewijzen dat ik in 't geheel geen verpleging meer noodig heb. De luchtsprongen, jongen, zul len we maar uitstellen tot we thuis zijn, schertste mevrouw Hallager hem liefkoozend het golvend haar van het nog bleeke voorhoofd strij kend. We hebben gisteren ons reisplan reeds tot in de kleinste bijzonderheden opgemaakt en Thy ra heeft daarbij natuurlijk weer aan duizenderlei dingen gedacht, die ik. oude vrouw, geheel verge ten had en ik bemerk wel dat wij het verstandigst zullen doen om bij onze groote onderneming alles aan haar over te laten. Met een innigen blik keek de schilder naar het jonge meisje, dat aan tafel zat te werken en daarbii hardnekkig haar gelaat van het venster afwendde. Ja. moeder, dat zullen we! antwoordde hij ik geloof dat het heel wat minder met me zou zijn als zij mijn beschermengel niet ge weest was. Van den kant van de tafel kwam geen antwoord en ook de blauwe oogen. waarin hij zoo gaarne had

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1