NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Wandkalëiier 1901. Oudejaarsavond. 18e Jaargang. Dinsdag 1 Januari 1901. No. HAARLEM» DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden ,,1.30 Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondageblad, voor Haarlem, per 3 maaiden. 0.3724 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Atlniiui»tratic 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Aan U Lezers van Haarlem's Dag blad brengen wij een Heilgroet bij de verwisseling van het jaar. Elders in deze courant zijn uit- voerige beschouwingen gehouden over het verleden, over het jaar, dat achter ons ligt. over de eeuw. die is voorbijgegaan.Wii zullen dus nu nier meer achter ons, maar alleen voor ons zien, naar het Nieuwe jaar, naar de Nieuwe Eeuw. Daarin wordt U door ons Heil en Voorspoed gewenscht. Maar tevens brengen wij U een woord van dank voor de belang stelling. de vriendschap en den steun, door U in 1900 aan ons blad betoond. Men heeft een poging ge daan om ons te verdringen van de plaats in de Haarlemsche samen leving, die wij in de laatste jaren waarlijk niet zonder arbeid en inspanning hadden mogen be reiken deze poging is niet gelukt. Dank zij Uwen steun Lezers en Adverteerders, staan wij vaster dan ooit te voren en gereed om door vernieuwde en grooter inspanning nog te winnen in Uwe achting en sympathie. Daarom brengen wij U onzen Heilwensch, onzen Dank. Directie Redactie Admini stratie'. Dit nummV bestaat uit acht (zijden. Wegens het NIEUW JAARSFEEST verschijnt het eerstvolgend num mer Woensdagavond 2 Januari a.s. Haarlem's Dagblad van 1 Jan bevat o. a. Nieuw Boerensucces in de Kaap kolonie, Haagscbo Brief, Oude jaarsavond, Ned.Zuid-Afrikaausclie Yereeniging, Moord te Tilburg. Een fraaie Wandkalender voor 1901 is gereed en zal door de Cou- rantombrengers van 1 Januari af bij de Ge abonneerden in Haarlem worden bezorgd. Woensdag 2 Januari zullen de exemplaren worden verzonden bui ten de stad. Officieele Berichten. BURGEM. en WETHOUDERS van Haarlem. Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 11 December jl. aan G. C. C. REESER Jr. vergunning is verleend tot oprichting van eene gomwasscherij waarbij als beweeg kracht een gasmotor zal worden gebezigd, in het perceel aan den Phoenixweg No. 1. Haarlem. 29 December 1900. Burgm. en Weth. voornoemd, DE HAAN HU GENHÖLTZ 1. b. J. W. VAN BILDERBEEK. 1. s. Evenals de rijke levensdagen die trilden onder den jubel der opbloei ing van de ontwaakte natuur, ver- loopen zijn in de grauwe nevels van thans, zoo is de glorie der eeuw verloopen in de nevelen van 't huidig wereldgebeuren. We hebben den laatsten tijd deze dingen vaak cn breed "bespro ken en ons getroost met den sche mer van een heerlijken dageraad in -de verre verschieten Maar op den Oudejaars-avoncl richten wij onze gedachten op in tiemer dingen. Als de Silvester-klokken luiden, laten we den tijdstroom geweldig bruisen door de kleine jaren en groote eeuwen en we rusten een wijle, wij kleine menschen, bij de kleine tijd-afbakeningen in den we reldhistorie, groote spannen op on zen eigen levensweg. Op den Silvester-avond vragen we aan den tijd wat hij heeft ge bracht voor eigen leven en eigen omgeving, en wat wij zelf zijn ge worden met en door hem. De kring wordt toegehaald; als in de sfeer van lieve intimiteit schuift men te zarnen en maakt te zamen den balans op van het lief en het leed. Noch het exclusive individualis me, noch het machtige gemeen schapsgevoel is overheerschend op den ernstigen oudejaarsavond. Maar het is de avond der samen- hoorigheid van het gezin. We tel len ze, uit den kring onzer verwan ten enwe schuiven de stoelen aan, ook voor hen, die nooit meer zullen aanzitten, maar wier geest levend is te midden van ons en we wijden een weemoedig moment aan hen, die van ons voor immer zijn heengegaan. En met de gedachte hieraan, kan de Silvester-avond zoo diep, diep droevig stemmen, en de metalen klokkeslagen dreunen zoo meedoo- genloos hun voorbij, voorbij." En mocht men ook al geen dier baren betreuren, mocht de sikkel naast, en over onze hoofden heen zijn gezwaaid wat zijn er al illu sies vervlogen, opgezweefd1 als het lichte rookwolkje dat tot niets ver ijlt in 't wijde ruim Zijn we niet telkens en telkens weer het leven begonnen met idea len vóór ons zelf, met voornemens te bouwen aan ons eigen mooi le vensmonument, en met idealen, die we met onze jonge kracht en jon gen moed zouden brengen aan de wereld, de naar hooge idealen smacht Als kaf voor den wind zijn ze verstoven voor de ruwe levens- stormen: we hebben niet gewerkt aar. een mooi levensmonument, maar gebouwd op een zandgrond, of halverwege weer vernield, wat we gebouwd hadden of slecht ma teriaal aangevoerd, zoodat wat we deden verrijzen een hinder was voor het oog En toen we hooge idealen onder de menschen brachten is er gespot en gehoond en wat edel was en goed is gesleurd in 't slijk der laag- menscheli j khe id Ook van onze: vervlogen illusies geldt het hard voorbii, voorbij, van de plechtige Silvester klokketonen. Wie zegt, wie zijn vrienden zijn, hem zal men wederom zeggen wie hij is. Wie zegt welke de gedachten zijner ziel zijn op den oudejaars avond, hem zal men zeggen, wie hii is. Wat gaat er bij ons om. als de klok het nieuwe iaar inluidt? Droefheid over wat voorbij is, over de schimmen van.het lief, dat ons in het afgeloopen jaar weder varen is en ons hart vult van wee moed. Droefheid over 't vele wat we had- denwillen en moeten doen bij'fc bou wen van ons eigen levensmonument, en in onzen kring, en in de maat schappij. die recht heeft op onze werkkracht en onze liefde en toe wijding voor datgene, waartoe we zijn geroepen, doch hebben nagelaten, terwijl de tijden voort razen in dolle vaart en de angst ons bekruipt dat aan den avond van ons leven de vruchten weinige zullen zijn.... Maar, laat het ook dankbaarheid zijn. Dankbaarheid dat we komen tot het besef dezer dingen. Dankbaar heid dat-er veel voor ons bleef ge spaard, en dat de lijden wachten op ons. Ziet onze tijd is vol en rijk en groot. Hoe droef de nevelen van 't ster vensuur onzer eeuw mogen zijn er glanst een glorievolle dageraad aan de kim. Daarheen gaan we trots alles; daarheen gaan we haastig, als allen doen wat hunner is, met kracht, met frischlieid, met liefde en lust. Als we allen werken terwijl het dag is opdat de nacht ons niet ver rassen zal, de nacht waarin nie mand werken kan. Moedig dus voort, als we aan den mijlpaal een wijle hebben ver toefd, trots leed en lijden, gelou terd door smart en tegenheden, voort op den weg naar volmaking, den weg tevens naar het lichlstra- lend Geluk in de verte. Politiek Overzicht. Lord Kitchener seinde van Zater dag uit Pretoria Er is weinig verandering in den toestand in de Kaapkolonie. De Oostelijke Boeren-colonne is klaar blijkelijk gesplitst in kleine troep jes; de Westelijke rukt op Carnar von aan. De Lisle en Thorneycroft zitten haar op de hielen. Generaal French heeft Venters- dorp bezet. Generaal Clements meldt, dat hij op den weg naar Rustenburg op verzet stuit. De Oostelijke lijn is bij Pan-sta- tion vernield. Hedenmorgen werd op de Stan- derlnn-lijn bij Vaal-station een trein aangehouden. De colonne van kolonel White is te Senekal aangekomen. De gene raals Knox en Boyes beletten De Wet naar het zuiden door te bre ken. Lord Kitchener seint Generaal Ly tie ton meldt, dat een Britsche post te Helvetia, een ster ke stelling aan den weg van Ma- chadod'orp n,aar Lijdenburg, gis termorgen door de Boeren werd genomen. Ongeveer 50 Engelschen zijn gesneuveld of gewond en ~0ü gevangen genomen. Kolonel Kitchener meldt, dat hij met een kleine macht- des vijands spoor volgt. Helvetia 'is opnieuw bezet door versterkingen uit Bel fast. Dus weer een enorm Boeren-suc- ces in de Kaapkolonie. Maar de Boeren hebben nog meer gedaan, nog meer succes ge had. Vier a vijfhonderd Boeren on der Ben Viljoen met Maxim en Maxim-Vickers geschut vielen een post van 24 man aan, in de nabij heid van Modderfontein. De posi tie werd dapper verdedigd tot aan de aankomst van versterkingen uit Boksburg, die de aanvallers ver dreven. De Boeren waren er ech ter in geslaagd de batterijen van Nieuw-Kleinfontein en. Chinnies te beschadigen, en het station te ver nielen. Zij poogden ook de Cyani- dawerken in brand te steken, doch werd door de kaffers gebluscht. 26 Dec. is een gevocht geleverd, twaalf mijlen oostelijk van Stan derion, tusschen 200 Boeren en 150 Engelschen, die levensmiddelen uit een farm haalden. Dc Engel schen hadden twee gewonden. Zij slaagden er echter in de levensmid delen te vervoeren. Een telegram van Lord Kitche- nei. Vrijdag uit Pretoria verzon den, meldtTerwijl een colonne onder generaal Colville, opereerde ir de nabijheid van Greylingstad, geraakte zij in gevecht met dert vijand. Een ander commando viel de bagages van Colville aan. Een com pagnie met een Maximkanon, on der kapitein Radclyffe. sloeg den aanval af: Radclyffe en een ander kapitein werden gewond, 8 man gedood, 27 gewond, 20 man wer den vermist. Kitchener voegt er bij, dat de compagnie-Radclyffe zich zeer dap per gedroeg. Verder wordt gemeld dat de Boe ren met- een sterke macht staan te Blauwkrantz, zes mijlen van deze plaats aan den hoofdweg Victoria- West, terwijl de Engelschen be weren Ficksburg op nieuw te heb ben bezet. Buitenlandsch Nieuws. De bankschandalen te Berlijn In de Zaterdag gehouden verga dering van aandeelhouders der ,.Grundschuldbankdeelde de voorzitter mede. dat nu ook de consul-generaal Eduard Schmidt president van den raad van toe zicht der ..Preussische Hypothe ken Aktienbank". in hechtenis is gnomen. Stadsnieuws HAARLEM, 31 Dec. 1900. Opgave van stukken van vorige jaren, welke op 31 December 1900 aanhangig zijn gebleven, v.oor zoover zij niet op den oproepings brief voor de vergadering van 2 Januari 1901 zijn vermeld. Adres van den directeur van het Stads-Armen- en Ziekenhuis om zeker heid tot het eventueel bekomen van pensioen. Adres van M. Lubcké en de Société Agony me des Tramways Neêrlandais houdende vergunning voor de over dracht der concessie stoomtram Haar lemAlkmaar. Adres van de Hoilandsche IJzeren Sr-oi ^"eg-Maatschappij om grond in de duinen te Overveen in koop of erf pacht te verkrijgen. Adres der Haarlemsche Handelsver- eeniging, houdende verzoek om instem ming te betuigen met een adres aan H. M; de Koningin in zake de spoorweg toestanden in deze gemeente. Motie van de heeren J. Hofland e. a. in zake organisatie van werklieden. Adres van beltwerkers en schipladers bij de .gemeente-reiniging, houdende verzoek om vergoeding van de schade, door hen geleden ten gevolge van den verminderden verkoop van compost. Adres van de firma J. J. Beijnes, hou dende nadere aanvrage om vergunning tot het leggen van een gezonken smal spoor van het Spaarne naar hare werk plaatsen aan de Lange Molenstraat. Adres van H. Veldhuizen Jr., hou dende verzoek om een beteren verbin dingsweg tusschen de Linschotenstraat en den Kampersingel tot stand te bren gen. Adres van Jhr. C. F. van de Poll, houdende verzoek tot goedkeuring van een plan van bebouwing van gronden, gelegen tusschen den Zijlweg, de Coorn hertstraat en de Brouwersvaart. Begrooting van ontvangsten en uit gaven van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis voor 1901. Adres van het R. K. Parochiaal Kerk bestuur van den H. Jozef, betreffende wijziging van het raadsbesluit van 18 Mei* 1898 no. 7 tot vaststelling van een plan van bebouwing van gronden aan de westzijde van de Leidsche Vaart. Adres van de vereeniging ,,de Goede Verwachting", houdende verzoek het loon der werklieden bij de gemeente reiniging te verhoogen. Adres van cfê Binnenlandsche Exploi tatie-Maatschappij van onroerende goederen, houdende verzoek om goed keuring van een plan van bebouwing van gronden, gelegen aan den Schoter- weg. Adres van de Maatschappij voor Bouw- en "Sportterreinen „Haarlem merhoutpark" te Heemstede, houdende verzoek om vergunning tot het hard maken van den weg van hare terreinen naar de bloemisterij „Kinheim". Adres van B. C. Meeuwis e. a. bewo ners van de Bakenessergracht, houden de verzoek om demping dier gracht. Adres van J. W. Holterman om hem in de gelegenheid te stellen een nieuw procédé te kunnen invoeren voor de be reiding van geelbloedloogzout. Voorstel van den heer Dr. H. D. Tjeenk Willink en drie andere leden .van den Raad tot vergrooting van de Raadzaal of den bouw eener nieuwe zaal. Adres van de afdeeling Haarlem der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, houdende verzoek art.. 84 der Algemeene Politieverordening, betref fende het gebruik van honden als trek kracht, te wijzigen. Adres van P. Goedkoop Dz., houden de verzoek hem een gedeelte grond te verknopen, nabij de Werf Conrad gele gen. Adres van de Maatschappij tot ex ploitatie van de Laval Stoomturbine, te Amsterdam, houdende verzoek om in de gelegenheid te worden gesteld bij de levering der electrische installatie te mogen mededingen. Zondagmiddag omstreeks 5 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje, uitgebroken in een vodden- pakhuis aan d® Houtmarkt. De slaa genwagen der politie; de ladderwagen en de beide spuiten 10 en 10a rukten weldra uit. Nadat de slangenwagen een half uur water gegeven had, was dc brand ge bluscht. Zaterdagmiddag is alhier aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. al het beschadigde materieel van het spoorwegongeluk hij Twello aangeko men. De uitslag van den wedstrijd tus schen H. F. C. II en Be. Quick uit Am sterdam had tot resultaat dat onze stadgenooten wonnen met 70. De wedstrijd R. A. P. versus de Preussen, zal wegens den slechten toe stand van het Amsterdamsche terrein, in Heemstede gespeeld werden op t veld van de H. F. C. Haarlem. Deze wedstrijd belooft interessant te worden. Velen zullen zeker verlan gend zijn de sympaihlexe Amsterdam mers, nog eens te zien spelen. De moei te van een tocht naar Heemstede zal zeker goed beloond worden. Brongebouw. De bezoekers van het Populair- concert Zondagavond in het Bron gebouw gegeven, hebben volop ge noten zoowel van het muzikale als van het humoristische gedeelte. Het programma door het strijk- orchest van Haarlem s Muziekkorps directeur de heer Ch. Ps W. Kriens, uit te voeren, was dan ook met veel zorg samengesteld. Het bevatte tal van fraaie nummers, die werden ten gehoore gebracht op eene wijze, zooals wij dat steeds van dit corps gewend zijn. Aan toejuichingen na elk nummer ontbrak het dan ook niet. Voor de jool zorgen de heeren Soesman en Zwaaf, en zij deden dat maar goed ook. Met eenige leuke voordrachten o. a. ,,De twee Dandy's". „de En- gelschman en de besteller" en „de twee boezemvrienden", werd meer malen de lachlust der aanwezigen opgewekt. Minder goed beviel ons mej. He lena, variété soubrette, wier voor drachten, vooral achter in de zaal. onverstaanbaar waren. Morgen. Dinsdagavond wordt wederom een populair-concert ge geven. waaroo mej. Lucerne en de gunstig bekende karakterkomiek Henry Strauss hunne medewerking hebben toegezegd. Soirée Musical© et Décla- matoire. Er kan moeilijk anders dan maar één roep zijn over de „Soirée musical© et déclamatoire" die de dames S. Croes- Spoor en Jos. Rooyaards-Spoor Zater dagavond in de bovenzaal van de Ver eeniging gaven. De samenstelling van het programma en de uitvoering zelve beantwoordden aan de voorwaarden door een veelzijdig ontwikkelden kunst smaak te stellen. Woordkunst en toon kunst kwamen hier, afzonderlijk of in zusterlijke vereeniging, ons met hare heerlijke gaven verblijden. De eerste vond een volwaardige tolk in mevr. Rooyaards, wier bijwijlen diep aangrijpende voordracht van eenige ge dichten uit onzen en uit lang verleden tijden aan deze bijeenkomst een hooge, heilige wijding gaf. Een treffend en ver heffend genieten inderdaad, zóó Kloos, Vondel en Shakespeare te hooren ver klanken Verklanken ja is hier voor al wel het juiste woord. Want al komt ook nu en dan een enkel sober gebaar de kracht eener uitdrukking verhoo gen, het dichterlijk beeld meer relief geven, de klank der stem toch is het die ons meedeelt de eigen ontroering van de zeldzaam begaafde spreekster. Die stem, als een ideaal muziekinstru ment, heeft voor elke aandoening een resoneerende snaar, een trilling van ge noeg intensiteit en kracht om zich voort te planten, ook in harten die dreigen te verstijven ornjcr de winterkou van on zen prozalschen tijd. Laat ee dan ken die stem, altijd w§j?r en altijd der en laten wij ze hooren aandachtig eu stil... en onze r kwikken aan de verheven ge waarvan zij de uitverkoren dra. is. Eere aan mevr. Rooyaards. ze haar talent zoo n waardige bos ming heeft, gegeven. Het absoluut-muzikale deel séance was den heer Henk van men opgedragen, die zich here dig met deze taak heeft willen f Hij verrijkte het programma mé* zestal welgekozen nummers uit z pertoire, waarvan inzonde-' laatste drie ..Impromptu Schubert, „Le Rossignol" van Rondo in C" van Weber -• g werden vertolkt. Het overige 't nog noodig mocht, zijn dit te /eggen, eveneens zijn muzikale verdienV.c-, maar toch blijft ook de meest get/, neerde kunstenaar altijd min of r, afhankelijk van de gunst van betoogt blik. Voor den heer v. Breemen V men ditmaal de gunstige oog. ken na de pauze Maar zijn ma king bepaalde zich niet. tot If dracht van eenigre solom>' ook daar waar de Weide zus* elkaar de hand reuken, hij dt, ring der liederen, had hij onbolungrljke roi te -rvuisj; hier mag hem de lof n.et worden ont houden, dat hij al het wezenlijke van zijn partij tot leven wist to brengen, zonder toch ooit de juiste ui houding van instrument tot. zangstem uit het oog te verliezen. Hiervoor zal heui niet het minst do zangeres zelve - mevr. Croes er# kentelijk zijn; want zoo weikte hij krachtig mede to thaar succes. Kn dat liet succes groot was zal i-ikr, ui< mevr. Croes ooit heeft hooren zingr-n. gaarne gelooven. in dat zingen is zov 'i weinig kunst - of Iaat mij liever zeg*f gen: zoo veel kunst, dat o e kunst weer tot natuur geworden is. Tc- 'N niek en muzikaal gevoel zijn even gaaf en gezond. Zij staan b dien met elkaar op zóó goeden dat zelfs een zware coloratuur ge nimmer iets aan de kracht c waarheid der muzikale uitdrul te kort doet. Mevrouw Groes' zi heeft iets van het zingen der vo die het. lief en leed van hun kort 1» tje nu eenmaal niet. anders 'ujjteti." nen. Het is als een rnnim*. tegelijk ons gelaat verheldert en óru gemoed verwarmt. Mij dunkt, do m" moedigste pessimist moet hij dat s gen zijn hart voelen yorruimei-, zijn kijk op het leven moet vrietf4®' ker worden. Wat verder het optreden vai^iM* Croes zoo aantrekkelijk maakt is kennis die zij toont te hezitUrttJè haar eigen kunnen en niet kuou ij weet het zoo goed de allerhoog.'. luchten zijn evenmin haar óf&or het laag-bij-de-grondsclit. En deze zelfkennis regelt zi j de kjj&urt» haar program. Voor dezer* avond die keuze bepaald op ..Cavatir.e Pages" uit „Figaro's Hochzeit' \a Mozart, „Veilchen' van Peter C .tv lius, „Frühlingslied" van Mendel sohn; dan volgden drie Hollands- liederen „Aan 't Venster" van i. Kuiler. „Zonnestralen" en „In Woud" van schrijver dezes en iot der séance Recit. en Aria („Wie vuilte mir der Schlummer") uit We&orta „Freischütz".! Wilde ik nu nog in !>i.i zonderheden treden omtrent, de wijze waaropföev.r. Croes dit alles voordroeg, d»n(z6tij{c noodzakelijk vervelend den. Ik zou moeten prijzen eo nog eens prijzen en de eenige kioin-j aan merking die ik mij met een gerust*ge- weten zou kunnen veroorloven ware deze, dat een hooge b in Mendelssohn's lied mij wat schril klonk. Laat ik dus eindigen met een hartelijk gemeend „bravo en de betuiging dat het mii nog maar zelden gelijk T m.. heeft verheugd, een pioen op het prort -iu- ina voor mijn v. .eruimd Zoo ooit. dan mog hier spraja5>5iwH van een muzika' .mc die Vimmefvl felijk slaagde. PHILIP LOOTS. Voor de Haarlen In- l.nge der T urn sofische Vereeniging (ree li Woe ju do .i 2 Januari 1901 in het Brongeheim dn heer J. van Manen als .-preker oji, nut

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1