T natie. jzonderhoid deelt men ons Vrijdag" bij G. C. Broekhui- oouder, Jausweg 33, jonge in uitgekomen en nog goed vanwege de Vereeniging nsbedicnden Mercurius" te a gehouden oxamen in boek- «igden o. m. de heerenW. J. P. J. Koppen en P. van de Hen alhier. voor den Gemeente raad. V. de Hoog. leeraar in .ache en EngelscheTaal rkunde aan de Hoogere ooi met 5-jarigen cursus negens zijne benoe- &n tegen 1 Maart 1901 -W.; stellen voor een wijzi- breïigen in de. verordening ffinfc van rechten voor he,t in of voor het hebben ufiere. werken en inrich- iej- of boven dien open- elnlê-grond of het open- nuefc te-water en wel dat voor gemeentegrond i worden voor elke week - ebner week 0.10; voor 1 of gedeelte eener maand vergunning voor een ungcr gegeven, voor elk lie van een jaar 2. m|en te water voor elke Veelte eener week 0.05 jon maand of gedeelte van ld ip.15, bij een.evergT.in- id i tijdsbepaling of voor of langer gegeven, voor elk eel e van een jaar 1. jQh. Spoor is tot B. en 'Of c sroricht om op den nest?mden grond1, behoo- in perceel Wilhelmina- 3. een kantoor te mogen B. en W. stellen voor hem digen #kze vergunning te n ^orakliauzi©k. 'i Januari (Nieuwjaarsdag) is <e ^wartier over achten, "lij^c rnuziekvereeniging o orb oen „Kunst na Ar- r'r directie van den heer •n toren der St. Bavo het „ramma tö* gehoore bren- i. Gezang 160 (Uren, dagen, ■»n jaren, fenz.) 2. Wien Neêr- rwd 3. Gfezang 161 4. Trans- Volkslied 6. Wilhelmus: 6. KeeoHstads. A. do Ree,1 benoemd tot '?»:/V)itor alh ir. r, heeft die ogenomen, lillegfom,.' isschen HillegoT. en Rotterdam li een gen-gelden motorbootdienst rervoer an goederen ingesteld. Zand. voort. g ijsbaan alhier, gelegen achter de rlerodestraat, is thans geheel ge- 1 en beeft een groote oppervlakte! - de ondernemers is een© circulai- •zonden aan de inwoners om lid irden van de IJs-vereeniging. het politiebureau alhier zijn op '.„agen tusschen 10 en 12 uur voor- lags inlichtingen te bekomen om een puckhond, dio op straat is, tangen. terdagavond gehouden ver- ui de vereeniging ,,de Feest- is besloten aau den Pre ien 3Pastoor het verzoek te op den dag der feestelijk- gelegénheid van het liuwe- M. de Koningin, des voór-l i de kerk cene rede te hou- hsjajcjij'xo Zangvereeniging .nueF is het verzoek gericht in het kerkgebouw der N. II. ceoige liederen te zingen. a Zandvoortsche Zangvefëenil 4 bxmiari a.s. de eerste uit- in dit seizoen gegeven wor- irbij verschillende zangnum- gehoore zullen worden ge-| fgewisseld door eenige voor- en een komediestukje. •mmerlied® en Sp&arn- woude. Nationaal huldeblijk aan oningiii is alhier ingekomen binnenland. .GSCBE BH1SV II l i jongste bijeenkomst der e aamer behoef ik niet meer to komen. Een lange reeks «.atslelijk door de Tweede Ka- aangenomen wetsontwerpen] »r den Si naai goedgekeurd, r dat uit het kort debat bij daarvan ook maar iets bii- s is te releveereu. Maandag ari wordt de begrooting ver- gedaan i ik wil het ditmaal niet ver eer politiek bobben, hoewel ir aanleiding van de vorste- uweli.ikswetten nog wel het if ander zou te zeggen zijn. er spreek ik over de aanleid in el trloehet vorstelijk huwelijk, n we.ei. da;. Het Vaderland" den •im van Donderdag 7 Februari idehet schijnt dat die da behoudens hel on voor geval. dat de oude groother an Saksen thans aan de ziek .araan hij lijdende is. zon kun- oe/.w ijken juist is. althans' officieuse spreektrompet van het I-lof heeft het bericht nog niet tegengesproken. In verband met de huwelijksplechtigheid is de bijzon dere aandacht gevallen op een in gezonden stuk in het Dagblad,waar in het gebruik van de groote of St. Jacobskerk op zeer deugdelijke gronden werd ontraden. Aan de initialen van den schrijver ver moedde men den hofprediker dr. van der Flier, doch deze heeft het vaderschap van het stuk ontkend. Dit neemt niet weg, dat er veel zou pleiten voor het opvolgen van den Raad om liever de Willemskerk voor het doel te bestemmen. Men behoefde dan niet te breken en te scharrelen en een verwarming te beproeven die practisch onuitvoer baar zal blijken. Op verschillende wijze doet het huwelijk der Koningin zijn in vloed eevoelen. Zoo moet er ruzie zijn ontstaan in den boezem van het bestuur der Vereeniging ^Han del en Nijverheid", dat het initia tie! nam tot de herleving van het feestcomité; het schijnt dat eenige bestuurleden meenen. dat dat co mité niet goed zou kunnen werken, wanneer er zij geen zitting in had den. Van geheel anderen invloed zal het vorstelijk huwelijk zijn voor een aantal van hun vrijheid beroof den. De leden van dén Hoogen Raad, die Zaterdagmiddag door H. M. en Hertog Hendrik werden ontvangen, waren dien eigen och tend in raadkamer bijeen geweest, teneinde op verzoek der Koningin van advies te dienen over een vijf tigtal eventueele gevallen van gra tie. Ik meen t9 weten, dat de ge broeders Hogerhuis niet in deze amnestie zullen begrepen worden. Eindelijk zal het huwelijk ook van invloed zijn op de anders zeer een voudige werkzaamheden der Haag- sche journalisten-vereeniging; zij zal nl. met het oog op de aanwe zigheid van een groot aantal con frères uit binnen- en. buitenland, een gelegenheid' organiseeren om te arbeiden en om elkaar te ont moeten. Nu ik van de pers spreek, mag ik hier wel de verschijning rele veereu van de eerste nummers van ,,De Nieuwe Courant' het jongste „Dagblad voor Nederland." Wilde ik alle „geruchten" ver melden dan kon ik wel een heelen brief vullen. Ik weet niet hoe vaak men Hertog Hendrik met zijn vier span al een gracht heeft deen op rijden waar hij niet draaien kon of een straat in die d'oodloopt. De kranten hebben biiv. ook de heng sten die de Koningin als kerstge schenk kreeg na Kerstmis doen arriveeren. hoewel ze reeds daags vóór Kerstmis op het paleisplein zijn voorgevoerd. Bij zoo iets is de hertog in zijn element. Hij heeft zich dan ook aanstonds de zorgen van het Staldepartement aangetrok ken en tal van veranderingen in den. dienst der stallen ingevoerd, die niet bepaald in den smaak vallen van het personeel. De laatste dagen van het ten ein de spoedende jaar hebben, als ge woonlijk, enkele offers onder be kende ingezetenen gevorderd. Het waren ditmaal twee zeer bekende vrouwen, die heengingen, do ro mancière mevr. van Westhreene en de institutrice mevr. Kleyn van Lier, die, in ruimen kring ge acht en bemind, een leven van ze genrijken arbeid achter zich had den, De eene heeft ons vaak door nobele, kalme gedachten gesticht; de andere vormde een aantal jonge vrouwen voor den steeds moeilijker strijd om het bestaan. En nu gaat met het jaar 1900 ook de negentiende eeuw, de eeuw van schitterende vindingen van kennen en kunnen en weten op elk gebied, heen. Al wat er gesproken is van mensohenkennis en humanisme kan niet beletten dat zij eindigt met kanongebulder en krijgskla- roengeschal. Wat zai de 20ste brengen Laten wij er het beste van hopen Voor ons land opent zich een nieuwe aer'a. nu de jonge vrouw die het symbool is onzer nationale eenheid, welhaast, naar wij hepen een gelukkige echtgenoote zal zijn. Heil Haar! Iieil Land en Volk I Heil den lezer in 1901 H. A. GANUS Jr Neder 1 Zuid.-A.lrik.aan clie Vereeni'iisr. Het hoofdbestuur der Ned. Zuid-afr. Vereeniging moet van verschillende zij den klachten hooren dat zoo weinig daan wordt lot leniging van de rampen van den oorlog. Naar aanleiding daar van schrijft het hoofdbestuur het vol gende De klachten zijn volkomen onge grond en het verdient daarom aanbe veling eens te resumeeren op welke wij ze het fonds, hier te lande bijeengc bracht, wordt besteed. Buiten beschouwing latende dat liet kapitaal der Vereeniging door voor lichting van het publiek, door mani festen, brochures, en anderen persar- beid is verdwenen, is ruim tachtig dui zend gulden voor ambulance en Roode Kruis'arbeid uitgegeven, terwijl tot ver zachting van het lot der krijgsgevan genen achttien duizend gulden naar onzen consul te Kaapstad (voor gevan genen in de Kaapkolonie en op St. He lena) en negen duizend gulden naar onzen consul op Ceylon is geremitteerd. Hier in Nederland is de steun die verleend worde zéér véólzijdig. Het, Chr. Nat. Boeren-Comité werd in staat gesteld een Tehuis voor Afrikaners moest uitgeweken, z.g. rebellen uit de Kaapkolonie te openen. Hctzelfdi comité verklaarde zich bereid door be noeming van een ..commissie van uit- keering" (Nes. gebouw „I)e Brakkt Grond") burgers der beide republiekei met hunne gezinnen na grondig onder zoek te steunen van gelden door de 7., A. V. beschikbaar gesteld en nam daar door èn het hoofdbestuur èn den ver schillenden consulaten een zware taak van de schouders. Vrouwen wier kostwinners nog in Z. Afrika of krijgsgevangen zijn, worden door het Comité voor Transvaal ge steund door wekelijksche uitkeeringen. Genoemd, comité had eerst financieele steun niet noodig, doch ontvangt se dert geruim en tijd gelden uit het fonds om daarvan de uitkeeringen te kun nen voortzetten. Staatsambtenaren, die voor hun komend salaris de z. g. gou- .vernements notes in betaling hadden ontvangen, welk papier hier volkomen waardeloos was, werden geholpen door voorschotten op hunne „notes", terwijl ook in sommige gevallen op huizen, spaarbankboekjes der Z. A. R. en an der onderpand voorschot werd ver leend. Alle gevallen van steun hier te lande op te noemen zou ondoenlijk zijn maar als allen die door reisgeld, het verstrekken van gereedschap, het uit- deelen van kleederen en op andere wij ze geholpen waren dat eens verkondig den, dan zou men niet zeggen de N. Z.-A. V. doet niets! Rest nog te vermelden het verrich te werk in Afrika in overleg mte het Bijstandsfonds te Pretoria. Hiervoor is een kleine f 200,000 overgemaakt, ter wijl het bestuur van genoemd fonds slechts zijn handteekening heeft te plaatsen om dien zelfden dag over ieder bedrag binnen de grenzen van ons fonds te kunnen beschikken. Ook con sul De Waal heeft een dergelijke vol macht. welke feiten (naar het bestuur der N. 7.. A. V. hoopt) zullen ontzenu wen de klacht dat het „geld hier ge houden wordt." Neen, het geld is daar beschikbaar. Maar men heeft daar te land» bij den huidigen oorlogstoestand met groote moeielijkheden te kampen, het geen blijkt uit een brief, geschreven door den onlangs teruggekeerden voorzitter van het bijstandsfonds, den in Zuidafrikaansche toestanden zoo doorkneden directeur der Z.Afr. Sp. Mij., ex-secretaris der Ned. Zuid-Afr. Ver. Jhr. J. A. v. Kretschmar van Veen. Moord te Tilburg. Aangaande den stand der instructie der Tilburgsche moordzaak meldt men nog de volgende bijzonderheden: Reeds eenige weken bestond bij de Breda'sche rechtbank het voornemen om een der beide verdachten, die zich reeds sedert den zomer in preventieve hechtenis bevonden, den koster van de kerk, waarin de moord op het meisje Kessel werd gepleegd, op vrije voeten te laten. Men kon echter toen nog niet aan dat voornemen gevolg geven, om dat nog een aantal getuigen moesten worden gehoord. Donderdag werden voor het laatst nog eens achttien nieuwe getuigen door den rechter-commissaris gehoord; daar op gaf de rechtbank Vrijdag het bevel den koster in vrijheid te stellen, het geen denzelfden avond geschiedde. Tegen den schilder Mutsaers zal ver lenging van gevangenhouding worden aangevraagd. De instructie is nu gesloten en ver moedelijk zal binnenkort een verwij zing naar de openbare terechtzitting worden gevraagd. Daaruit zou volgen, dat men voldoende bewijsmateriaal te gen dezen verdachte verzameld heeft, om met kans op succes de beschuldi ging van moord tegen hem te kunnen inbrengen. Wanneer daardoor het Ncderlandsche publiek, dat zich sterk voor deze zaak geïnteresseerd heeft, de zekerheid zal erlangen, dat de schuldige van dezen laaghartigen moord zijn rechtmatige straf niet ontgaan heeft en bevredigd zal zijn, moet het voor de justitie, die in deze zoo duistere zaak met onver- moeiden ijver werkzaam was, een groo te voldoening zijn, eindelijk de oplos sing te hebben kunnen vinden en haar onverdroten pogingen, om uit de twee verdachten den schuldige en onschul dige aan te wijzen met goeden uitslag te zien bekronen. De bijzonderheden van het treden in deze nieuwe phase der Tilburgsche moordzaak worden natuurlijk geheim gehouden en zullen waarschijnlijk eerst bij de openbare behandeling der zaak Lekend worden. Doch met zekerheid kan worden gemeld, dat de doorslag gegeven heeft een uitei-st nauwkeurig microscopisch onderzoek van de kleeren der beide verdachten, geleid door des kundigen, twee Utrechtsche hoogleer aren. Dit onderzoek had tot uitslag, dat daardoor de vermoedens bevestigd werden, die in den laatsten tijd steeds meei- en meer tegen den schilder wa ren gerezen. üe Groothert- g van Saksen- W eimér. WEIMAR, 31 Dec. (R. O.) Een bulletin over den toestand van den groothertog van Saksen-Weimar zegt 30 December 10 uur des avonds. Zooeven is een aanval vari flauwte voorgekomen de lijder heeft geen pijn, doch de toestand is ernstig 31 Dec. 9 uur 's morgens. Na mid dernacht heeft de aanval van flauwte zich op zeer ernstige wijze herhaald om 7 uur hedenmorgen was de aanval nov niet voorbii. Tiet verloop der ziekte is totnogtoe zon der pijn en zonder moeilijkheden van de ademhaling geweest. De werkzaamheid van het hart ver mindert op gevaarlijke wijze. Het bulletin is geteekend door de geneesheeren Pfeiffer en Math es Zondagavond te elf uur werd hrand ontdekt in de meubelma kerswerkplaats van de heeren Pop. li en Harlwijk. aan de Hoogl. Kerk- koorsteeg te Leiden. Hol vuur was men spoedig meester doch het onder de werkplaats gelegen magazijn heeft veel waterschade geleden. Oor zaak onbekend. De inventaris was verzekerd. Gratie Hogerhuis. Op 15 Januari zal door een dele gatie uit het Landelijk Hogerhuis comité het gratie-adres en de lijs ten met de handteekeningen de Ko ningin worden aangeboden. Het Landelijk Comité verzoekt hun die nog lijsten in bezit hebben, dezen VOOR 10 JANUARI aan het adres van den secretaris L. M. Hermans, v d. Helststr. 45 Amst..te zenden en verzoekt alle landgenooten drin gend alsnog, zoo zij het nog niet gedaan hebben, hunne handteeke ning te plaatsen op de lijsten, op dat het aantal dat de Koningin zal worden aangeboden zoo groot mo gelijk zij. Hoe meer handteekenin gen, hoe grooter kans van slagen. Bond van Ned. Ondsr-^rijzers. Na de bespreking van het ver kiezingsreglement, werd besloten in 1901 te onderzoeken in hoeverre het in 't belang van 't onderwijs er de onderwijzer» is dat de Bond zich aansluit bij de arbeidersbewe ging. Betoogd werd dat het aange nomen leerplichlontwerp dringend herziening behoeft, en aan het hoofdbestuur op te dragen in deze richting werkzaam te zijn. Tevens zal worden aangedrongen bij de a. s, wijziging van de wet op het L. O. dat de financeele uositie van den onderwijzer verbeterd wordt, en meetings te beleggen, ter bespre king van de salarissen der onder wijzers en van zijn onafhankelijke positie in de school. Getracht zal worden in samenwerking met an dere vereenigingen een staatscom missie benoemd te krijgen, om aan eensluiting van de verschillende soorten van onderwijs te verkrijgen. ÏNGE20NDEN M®BEDOE LINGEN. 30 cents per regel. Zy had nog moed. Veelal als men op gevorderden leeftijd gekomen is, laat men vioo- len zorgen, d. w. z. men maakt zich geene illusieën meer over den toe komst en is tevreden een rustig en gezond leven te leiden. Al hoewel :t reeds 'n geluk is 60 a 70 jaren oud te worden, is dat geluk nog groo ter wanneer men daarbij nog ge zond van harte is, doch is het tegendeel het geval dan wordt het le\cn een ware last en tracht men op alle manieren die wakkelende gezondheid' te herstellen. Zoo was zulks ook het geval met Me; M. Kolman te Nijverdal en werd aan onze verslaggever, die na een ontvangen schrijven een be zoek bracht, 't volgende medege deeld. Sedert jaren, zoo zeide Mej. Kol man was ik lijdende geweest aan hevige hartklonpingen en duizelig heid. veel last van slijm opgeven enz. niets mocht mij baten wat ik ook aanwende; na eenige doosjes gebruikt te hebben deed er zich op mijn 65-jarigen leeftijd een won dei voor, de eetlust werd heter, de hartkloppingen en duizeligheid veel minder, ik gevoelde mij een geheel ander mensch en kan mijne blijdschap niet te kennen geven. Ik moet U eerlijk bekennen dat het veel verbeterd is, dóch op mijn ge vorderden leeftijd mag'en kan ik op een geheel herstel niet rekenen, miin kwaal is verouderd. Ik zal uw probaat middel een ieder aanbe velen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede verlamming. r u ggem e rgste r i n g rheumatïek heupjicht, zenuwpijn. St. Vitusdans, hoofdpijn, zenuw ziekte, kliergezwellen enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel.Zij geven schoone kleuren aan de blee- ke gelaatskleuren handelen in al de tijdperken der verzwakking hij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werdadige werking te gen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitensporighe den. Prijs fl.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. li. I. Snabiüé, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. n. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabiüé te Rotterdam of bij de depothou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere-personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pink pillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. vu Afbeelding der a£EA°MiS7<') doos1 Gemengd Nieuws. Mijn ontploffing in Frankrijk. Te St. Claude bij Lous-le-Saunier hec-ft. een mijnonlploffing plaats gehad in de mijnen die door de electrische maatschappijen van die stad worden geëxploiteerd. Vier werklieden werden door het puin bedolven; een werd ge dood, de drie anderen, Italianen, zijn zwaar gewond hoven den grond ge bracht. Da emigratie van Amerika De New-York commissaris van emi gratie geeft in zijn pas verschenen jaarlijksch rapport voor het dienstjaar, eindigende 30 Juni 1900, de aankomst aan van 400,842 emigranten. De com missaris wijst op het feit dat er een ge stadig vermeerderende stroom is van emigratie van Zuidalijk Europa en oriëntale landen. Italië levert het grootste aantal60,019 Polen, 36,835 Ieren 25,200; terwijl Duitschland de vierde op de lijst is met 23,382. Er wa ren 44,320 Joden, uit alle landen van Europa, die gedurende het jaar vesti ging hebben gezocht in de Vereenigde Staten. Kolea in. Frankrijk. De prijs der kolen vermeerderde de vorige week nog te Parijs. Met het oog op dien toestand, stelde de minister van openbare werken eeae commissie samen, welker leden zullen onderzoe ken, welke maatregelen er moeten ge nomen worden om dezen opslag te keer te gaan. Ook is er te hopen dat deze commis sie het publiek zal inlichten over de misdadige handelwijze van zekere speculeerders en dat er krachtdadige maatregelen zullen worden genomen tegen zeker» machtige kapitaalbezit ters. Legarsterkte d rr/Sooren. In een bijeenkomst, te Gronin gen gehouden, waar de heer Bij- leveld van Amsterdam de zaak der Boeren bepleitte, voerde ook het woord de heer du Plessis, iemand uit het Noorden van de Kaapkolo nie. die elf maanden lang aan de zijd'e der Boeren den oorlog heeft meegemaakt. Hij verzekert, dat Boerencommando's in het begin van den oorlog 31.000 man sterk, later geslonken tot 8000 man, thans weer minstens 30.000 man tellen, en naar zijn meenmg binnen een maand zullen zijn aangegroeid tot 80 of 100.000 man. Er waren zijns inziens in de Kaapkolonie 97.000 Boeren, op wie voor de Boerenzaak te rekenen viel. Ongeveer 22.000 Afrikaanders hadden gevochten in het Engelsche leger, maar gelukkig zijn 18.000 van die schurken al doodgescho ten." Engeland stond als een dronken man te wage-el en in Zuid-Afrika: het graf was bijna voltooid. De dag was aanstaande, waarop Zuid-Afri- ka vrij zou ziin. Maar na den oor log met de Mauser zou volgen een economische oorlog, waarin de heer du Plessis hoopte dat de Ne- derlandsche geldmannen de Afri kaanders zouden helpen om mees ter van den bovengrond te blijven. Verder voerde nog het woord de heer Pretorius. een ionge Afrikaan der die onder meer den slag van Storm berg heeft meegemaakt. Hi i was blij. dat de oorlog s-ekomen is; dal was de redding. Anders zouden de Engelschen over 20 jaar in Zuid- Af rika de baas zijn geweest. Feu gezegend Kc-rstfeest. Ds. G. Boersma, predikant te I-Iol- landsche veld hij Hoogeveen, schrijft o. m. aan de ..Prov. Gr. Cl.": „Lucas vari Blanken uit de ellendige turfhut alhier mocht met zijn vrouw en acht kinderen een heerlijk Kerst feest vieren. Veler barmhartigheid heeft mij in staaf gesteld hem in een gezonde wcnïng te huisvesten, te voor zien van bedden, dekens, kleeren en voedsel." Weerbericht. VERWACHTING: matige tot krach tige Zuidelijke wind, betrokken, buiig weer, weinig verandering in tempera tuur. Letteren en Kunst. „De Aarde en Haar Volken" van 29 Dec. bevat het vervolg der beschrij ving van de oudste bouwwerken van Rome, naar het Duitsch van Dr. Rein- hold Schoener met iilustratiën. In het Bijblad „Op den Uitkijk" vinden we o. m. Eene beschrijving van de nieuwe Spoorhal en de Lek straat te Antwerpen met een paar illustraties ter verduidelijking. „Eigen Haard" bevat deze week een verhaal „Oudejaar", door Truida Kok, het slot van het artikel „de Potten bakkerskunst der Javanen" met een paar fraaie iilustratiën, eene beschrij ving van het leven der Boeren-gevan- genen op Ceylon, mede rijk geïllus treerd en een en ander over President Kruger's bezoek aan de hoofdstad, door D. B. V. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Australien, van Yo kohama naar Marseille met de mail van Japan. China en Indic, vertrok 26 Dec. van Port Said. Het kan den 30en Dec. te Marseille worden verwacht, Het stoomschip Memnon, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 28 Dec. te Singapore. Het stoomschip Spaarndam, van de HollandAmerika Lijn arriveerde 28 Dec. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Soerabaia, van Java naar Rotterdam, passeerde 28 Dec. Gi braltar. Het stoomschip Clclops arriveerde 28 Dec. van Batavia te Amsterdam. Vervolg Nieuwstijdingen. H. M. de Koningin ontving Zater dagnamiddag te 5 1/2 uur, in tegen woordigheid van den hertog van Meck lenburg, de leden der hooge staats colleges en corps in audiëntie t. w. den Raad van State, de Algemeene Re kenkamer en den Hoogen Raad der Nederlandan. _Miss Lillie Verona, een knappe sou brette te New-York, is een proces be gonnen tegen ee» drogist aldaar. Zij eischt 500 dollars schadevergoeding, omdat een. haarkleurmiddel, bij den drogist gekocht, dat haar roode lok ken blond moest maken, zezee groen had gekleurd. Ijs-ongeluk. Bij Desmoines in den Amerikaan- schen staat Iowa is een vreeselijk ijs- ongeluk gebeurd. Een troep kinderen, 51 sterk, was aan het schaatsenrijden, toen het ijs brak en allen in het water terecht kwamen. Slechts twee hunner konden gered worden. Treinbe weging. Over de statistiek der treinbeweging in Frankrijk zijn vanaf 1879 tot 1894 jaarlijksch uitvoerige mededeelingen gepubliceerd vanwege het Fransche Departement van Openbare werken. Men vond daarin zeer duidelijke en mooie kaarten, graphische voorstellin gen, enz. Na 1894 kwamen die publi- catiën slechts om de rdie jaar uit en thans is er een verschenen over 1897, 1898 en 1899. Men krijgt, dat lijvige boekdeel in ziende, een denkbeeld van de reusach tige afmetingen, die het spoorwegver keer in een land als Frankrijk heeft verkregen. Het totaal der spoorwegbeweging in 1898, waarmede het aantal vervoerde reizigers en doorioopende kilometers wordt uitgedrukt, is 11.817.914.000 rei- ers-kilometers, zijnde dit een ver meerdering van circa een derde, ge durende tien jaar. Uitgedrukt in doorioopende kilome ters en aantal vervoerde goederen be droeg in dat jaar dat cijfer 14.864.940.000 of 34 procent meer dan in de laatste tien jaar. Om het enorme vervoer over circa zes milliard kilometer-eenheden het hoofd te kunnen bieden, was natuur lijk een even enorm groot materieel noodig. In 1898 werden daarvoor 10.180 ma chines gebruikt, die een lengte doorlie pen tezamen van een lint van 372 mil- lioen kilometer lengte. Elke locomotief liep gemiddeld 36.500 kilomeer per jaar of een traject, dat ongeveer gelijke lengte heeft als de evenaar. Het aantal personenrijtuigen be droeg 26.594, die te zamen 1.268.000.000 kilometer of ieder circa 47.600 kilome ter per jaar gemiddeld liepen. Voor het goederenvervoer waren 260.844 waggons noodig, die ongeveer driemaal minder kilometers te doorloo- pen hadden dan de personenwagens. Door de treinen, die reizigers ver voerden, werden 202 miÜioen kilometer en door de goederentreinen 113 mil- lioen kilometer doorloopen per jaar. Men heeft hierbij rekening te houden met het zeer uitgebreide locaalspoorver- keer vlak bij en in Parijs, bijv. tus schen Parijs en Noisy, waar 265 trei nen per dag rijden. De tentoonstelling dit jaar zal hoven-- staande cijfers nog wel veel hooger maken. Lord William Amstrongf Te Newcastle-on-Tyne is lordWil- liam Armstrong, stichter der groote marinewerven en kanonnengiete- rijc-n te Elswick, en uitvinder van den getrokken loop voor kanonnen, die in 1858 door het War Office werd aangenomen, gestorven. Een mop uit een Sehwarzwal- der blaadje. „Daar de Keizer bij de keuze tusschen Oom Kruger en de oude Victoria-zich ridderliik aan de zij de der dame stelt, is het gansche Duitsche volk ditmaal bij de keuze tusschen Wilhelm en Wilhelmina even ridderlijk." Een bankschandaal in Pruisen. De heer Sanden, directeur van de ..Preussische Hypotheken Ak- tienbank" is in zijn villa te Pots dam in hechtenis genomen, be schuldigd van knoeierij in zijn za ken, waardoor hij pandbriefhou- ders zou hebben benadeeld. De storm. Het water stond in het Hollandsch Diep zoo hoog, dat de golven over de spoorwegbrug sloegen. Het land in den omtrek stond geheel blank. Een paar gezinnen hebben Vrijdagnacht hun huisraad op zolder geborgenom daarna met een bootje, elders een goed heen komen te zoeken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2