9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. I8e Jaargang. HAARLEM Maandag 7 Januari 1901. No. 5374 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet gelaoele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummer:-;0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Ad verten tien van 15 regels 0.75. elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Aboaaeatent aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaamc. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der 12«<iiici!ïe 6ÖÖ. Te.lofoouiiHnmcr der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen irden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOIIJS' F. JONES, Suec., Parijs 3DS Faubourg Montimartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 Jan bevat o. a. Het zoete wiegeliedje bij Ro berts' thuiskomst en de werkelijk heid op het oorlogsveld, Woning nood in Berlijn, Parlementaire Praatjes, Het beleg van Haarlem, Duitsche brief, Overzicht eerste helft voetbal-seizoen, Doopsgezind Zangkoor. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 18 van ,,De Zaterdagavond," Letterkun- kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattendeHaarlemmer Halletjes, Twee Liederen (ter gelegenheid van bet Huwelijk der Koningin), Beroemde en beruchte tijdgenooten in caricatuur, Kroniek, Feuilleton: Kukele-ku-uuuli!, Heimwee (Verbaal uit Siberië), Mo ment-Opname I-laar Nieuwjaars- wensch, benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen, oplossing van ons prijsraadsel en een nieuw prijsraad sel. Politiek Overzicht. Nu Roberts er niet in geslaagd is den oorlog in Zuid-Afrika zelf tot een goed eind te brengen, ho pen de telkens nog door een onge motiveerd optimisme gekleurde Engelsche. bladen, dat 't hem als commander-in-chief, als opperbe velhebber, aan zijn schrijftafel in 't ministerie van oorlog te Londen gelukken zal. Wanneer hij nu maar aan 't re- organiseeren van zijn leger gaat en er zorg voor draagt dat er ge noeg mannetjes en paardjes op de „stroopende benden"'' in Zuid-Afri ka worden afgestuurd, dan zal 't wel losloopen, en de in vele op zichten groote tegenvoeters ais de „Westm. Gazette" en de Daily Mail" heffen eenstemmig dat in zoeten slaap zingende wiegeliedje aan. Na hun ontboezemingen over den rechtmatigen lof en den grooten dank, dien Bobs toekomt van de gansche natie, zijn zij die sussen de apenkooi gaan verkoopen. Maar de werkelijkheid op de verre velden is hiermee in flagran- ten strijd. De telegrammen uit Engeland en uit de Kaapkolonie maken den indruk, dat de Engelschen niet in staat zijn den opmarscli der Boe ren tegen te houden op hun weg naai Graaf-Reynet, waar zij ho pen steun te vinden bij de opstan delingen. Het schijnt of de Boeren, die nu plotseling volgens Kaapstad- berichten ..benden stroopers" zijn, in drie colonnes oprukken, allen in de richting van Graaf-Reynet. De eene colonne rukt van Mid delburg over Roodehoogte en Glen- harry rechtstreeks op Graaf-Rey net aan: rechts van deze opereert een colonne die van Steynsburg over Maraisburg en Graddock naar het zuiden trekt, en een derde co lonne de meest westelijke, die uit de sneeuwbergen komt, schijnt ten noorden Matjesfontein met de En gelschen slaags te zijn. Een vierde colonne rukt achter deze drie voor troepen op, tusschen Hannover en Richmond eveneens in de rich ting van Graaf-Reynet. terwijl bo vendien nog melding wordt ge maakt van een vijfde commando, dat veel meer westelijk van deze marschrichting. op Frasersburg aanrukt, met het klaarblijkelijk doel naar Malmesbury te trekken. De ..Westm. Gazeke' berekent da' het totale aantal Boeren in de Kaapkolonie minstens wel 10.000 moet zijn. En het blad zegt, dat deze invallen- een ontzettenden angst hebben doen ontstaan in de Kolonie. Nu, dat blijkt wel uit de berichten over de maatregelen te Kaapstad genomen het schijnt dat men daar elk oogenblik de komst van Boeren-commando's ver wacht, en dat men overtuigd is tegen hun oprukken niet veel weer stand te kunnen bieden. De Kaapsehe regeering heeft Donderdag weer een ambtelijke mededeel mg openbaar gemaakt, behelzende dat de westelijke in vallers in de richtinr van Williston zijn gezwenkt. Zij hebben artille rie noch teerkost en moeten daar om de boerenerven op hun weg plunderen. En Engelsche troepen houden Frasersburg bezet. Er zijn Boeren-commando's opgedoken te Blikfontein, Danielskuil en Boet- sap, alle in Betsjoeanaland. waar van gezegd wordt dat zij zich sa mentrekken op Grikwastad en Koe- roeman, welke plaatsen, beide door Engelsche troepen bezet worden gehouden. De correspondent van de Daily Mail" zendt telegrammen die in strijd zijn met het bovenstaande, aantoonende dat de paniek te Kaapstad toeneemt, zoo als blijkt uit de overbrenging van tweedui zend gevangen Boeren aan boord van in d'e haven ankerende trans portschepen en het planten van twee scheepskanonnen op een heu vel in den omtrek van Kaapstad, vanwaar zii het mliggende land beheerschen. Inmiddels blijft de jingo-pers te Kaapstad aandringen op de onmiddellijke afkondiging van den staat van beleg aldaar, ook om de geheime avondbijeenkom sten te beletten die bekende leden van den Bond heeten te houden. ,,Ons Land" zegt dat d'e Kaapsehe regeering berichten over den inval achterhoudt, althans aangaande d'e oostelijke colonne Boeren, wier voorhoede wordt aangevoerd door Kaapsehe opstandelingen, die nog maar vier dagritten van Kaapstad verwijderd zijn. De correspondent van de ..Daily Mail" en andere correspondenten aan de Kaap zeggen dat de procla matie van de Kaapsehe regeering, oproepende tot een volkswapening, schitterend beantwoord wordt. Hon derden vrijwilligers bieden hun diensten aan. o. a. 100 ambtenaren van het koloniale departement en 300 van het postkantoor. De pre mier heeft gezegd dat alle staats ambtenaren dienst mogen nemen. Toch erkent de man van de Daily Mail" dat de handelsfirma's minder toeschietelijk zijn, daar zij eerst de voorwaarden van dienstneming willen weten. Het blijkt dat de overheid alleen de vrijwilligers wil lcleeden en wapenen die zelf onvermogend' zijn. De Daily Express" verneemt uit Kaapstad dat de vrienden van de Boeren juichen over de nabijheid van hun stamverwanten. Kitche ner heeft d'e eigenaars van de mij nen laten weten dat hij niet kan instaan voor d'e veiligheid' van de mijnen. De correspondenten te Pretoria seinen over een belangrijke toe spraak die Kitchener neeft gehou den tegenover een, naar het heet invloedrijk Boenen-comité dat ge vormd is door vredelievende Boe ren die zich over hebben gegeven. Zij hadden Kitchener uitgenoodigd een bezoek te brengen aan hun kamp, waar Kitchener dan de toe spraak zou gehouden hebben. Hp verklaarde zich bereid de vrede lievende beweging van de Boeren zooveel mogelijk te steunen en moet beloofd hebben dat Boeren die zich overgeven, niet uit hun woonplaat sen zullen weggezonden worden, maar bijeengetrokken in laagers bij de spoorlijnen, waar de Engelschen hen zullen spijzigen en bescher men. Kitchener moet verder ge zegd hebben dat hij geen onder scheid zou maken tusschen Boeren die zich voor de eerste maal over geven, of voor de tweede maal na eerst hun eed gebroken te hebben. Het bovenstaande zal bekend wor den gemaakt in een proclamatie in hel Engelsch en Nederlandsen. Buitenlandsch Nieuws. Woningnood in Berlijn. Iïet voorstel van het Berlijnsche magistraatscollege om, ter herin nering aan het tweehonderd-jarig bestaan van het koninkrijk Prui sen een fonds van een millioen mark te stichten teneinde tegemoet te kunnen komen aan het gebrek aan woningen voor den. kleinen man, is door de commissie ad hoe aangenomen. Aan het oorsprouke- liike voorstel is alleen een amen dement van Mommsen toegevoegd, al? volgt luidende ,,De stichting heeft ten doel, de onbemiddelde inwoners van de stad Berlijn behulpzaam te zijn bi.i het verkrijgen van goedkoope en gezönde woningen. Zij kan in het bi zonder ondlermemingen die het bouwen van kleine, goedkoope en gezonde woningen voor de bevol king van de1 stad Berlijn in het algemeen belang willen bevorde ren, in geschikten vorm steunen tol het bereiken van dit doel. Zij kaï verder haar kas gebruiken om minder bemiddelde bewoners van de stad Berlijn die geen dak heb ben. aan een woning te helpen. Algemeen© berichten. ïn den Landdag van. Lippe is op Oudejaarsavond in herstemming nog een sociaal-democraat geko zen. zoodat er nu in het geheel vier sociaal-democraten voor de eerste maal in den Landdag zitting ne men. Het ge-heele aantal afgevaar digden is 2i. Reuter verneemt dat het bericht over een regeling der kwestie van New Foundland on den grondslag van een overdracht van Gambia aan Frankrijk geheel ongegrond is. Behalve de besprekingen, die wij zen op den wederzijdschen wensen om tot een regeling te komen, is er niets voorgevallen. Over geene bijzonderheden welke ook hebben de twee regeeringen beraadslaagd. DE OORLOG IN ZUID -AFRIKA. Sii Alfred Milner is. benoemd toi gouverneur van Transvaal en van de Oranjerivierkolonie, bij zij ne betrekking van Hooge Commis saris voor Zuid-Afrika. Hutchinson tot nu gouverneur van Natal, is be noemd tot gouverneur van de Kaap kolonie. Mc. Callum. gouverneur van New Foundland is benoemd tol gouverneur van Natal. Majoor Goold-Adamsres i denbeomm i ss a- ris van het Betsjoeanaland-protecto- raat is benoemd tot luitenant-gou verneur van de Oranjerivier-ko lonie. Tweehonderd man van de Boe- rex. zijn de Oranjerivier weer over- en noordwaarts getrokken. De Russische commandant Pe- trowsk Duplovy is den 25en Decem ber te Utrecht gesneuveld. Men bericht, dat in de nabuur schap van de Paarl een hoeveelheid ammunitie is buitgemaakt^!) van geestverwanten der invallers. Kolonel Williams heeft den vij and den len aangevallen in een sterke stelling op kopjes enkele mijlen ten westen van Middelburg, zijn legermacht was onvoldoends oir den vijand uit ae stelling te verdrijven. Hij had vijf gekwets ten. De Boeren trokken 's nachts terug en naar.' Bethesda. De Engelsche bladen bevatten he- volgende telegram uit Pretoria van Woensdag Er is een burger- vrcdes-comité, bestaande uit vier leden van den vroegeren Volksraad en den broeder van generaal Cron- je, gevormd1, om de burgers te vel de bekendi te maken met den feite lijken toestand, en voornamelijk met 't plan van lord Kitchener om de burgers die zich hebben overgege ven, niet hun gezinnen en eigen dommen te plaatsen in laagers in hun eigen districten, onder mili taire bescherming. Lord Kitchener heeft zelf dit plan aan het comité uitgelegd. In alle districten zullen sub-co mités gevormd worden. Stadsnieuws Haarlem, 5 Jan. 1901. De Tentoonstelling van Kunst naaldwerk die in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid geopend is werd uitgebreid met een verzameling Cliineesch bor duurwerk dat bijzonder de aan dacht trekt. Zondag is de toegang kosteloos. In liet douchebadhuis zijn in de afge- loopen week 309 baden genomen. Oud-strijder Morgen, Zondag 6 Januari, hoopt de oudstrijder Sebast.ianus Warmerdam, woonachtig Meesterlottenlaan no. 53, zijn listen verjaardag te herdenken. Deze oudstrijder is gerechtigd tot het dragen van het. Metalen Kruis en de Citadel-medaille. Zij, die op de een of andere wijze, dezen dag voor den ve teraan tot een onvergetelijken willen maken, weten dus zijn adres. Verder zal uit zijne woning een vlag worden uitgestoken met de woorden: „Trouw aan Koning en Vaderland. 1830'31. Arbitrage. Wij vestigen er de aandacht op, dat gedurende acht dagen in de voornaam ste sociëteiten en bij verschillende boekhandelaren hier ter stede, lijsten ter teekening liggen voor het adres aan H. M. de Koningin, ten gunste van ar bitrage tusschen Transvaal en Enge land. Het behoeft geen betoog dat wij oo kdeze poging om tot een eervollen en gelukkigen vrede te komen zeer toe juichen. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie voor meerdere bijzonderheden. Franchemont. Dinsdag a, s. zal nu de OpereWe Frauchemont de Marskramer, gecom poneerd door wijlen den heer Schuil, in onzen Schouwburg worden opge voerd. Sedert weken heeft de directeur, de heer De Nobel, met onverflauwden ijver de repetities geleid, die door solisten en koor getrouw zijn bezocht. Een goed verzorgde opvoering kan dan ook wor den verwacht, te meer omdat de twee hoofdrollen worden vervuld door per sonen, die daarmede ook te Amsterdam reeds veel succes hebben behaald. Er zijn dan ook voor de uitvoerin; bereids een groot aantal plaatsen ge nomen, waartoe ook nu nog gelegen eheid bestaat. Een bericht in een der plaatselijke bladen, dat een tweede op voering volgen zal, is volkomen uit de lucht gegrepen. Daaromtrent is bij de Commissie van Bijstand nog niets he kend. Wie dus deze fraaie operette hooren wil, zal goed doen met de voor stelling op Dinsdag niet te laten voor bijgaan door te wachten op eene nog hoogst onzekere tweede opvoering. De heer A. H. M. Michielsen alhier, zal op Woensdag den 9n dezer des av. ten 8^ ure, in de bovenzaal der ,,Ver- eeniging", eene voordracht .houden over een onderwerp, dat nieuw en be langwekkend genoeg schijnt, om de aandacht te trekken van een ieder, die de toonkunst, in het hijzonder het pia nospel, beoefent. Dat. onderwerp zal bestaan uit het verhand tusschen toonkunst en hy giëne in de' techniek van het pianospel, waarin hij de gezondheidsbelangen bij de studie en het uitoefenen van het pianospel zal behandelen en verklaring zal geven van de wijze waarop het ver krijgen van een volmaakte techniek in het spel gepaard kan gaan aan een groote tij ds ver korting in de studie, en het technische spel op de natuurlijkste en kortste wijze kan worden verkregen door onder andere middelen, in die voordracht behandeld, ook de hygiëne aan die studie bevorderlijk ie maken. De voordracht zal zijn zoowel voor leerlingen als reeds gevorderde pianis ten en verdeeld zijn in twee afdeelin- gen, waarvan de eerste zal gewijd zijn aan de techniek en de tweede aan de hygiëne, welke toepassing, behalve aan het physiek, ook aan de techniek als bevorderlijk zal worden voorge steld. Kunst en wetenschap worden hier beide aangewend voor de resultaten van het stelsel, dat hij behandelen zal. In een critiek over destijds door hem gegeven concerten komt o.a. voor: „In den heer Michielsen hebben we een pianist leeren kennen, die beschikt over een uitnemende techniek, waaraan gepaard gaat een warme en gloedvoell voordracht," enz. Het Nationaal Huldeblijk. In het midden der volgende week zul len de inteekenbiljetten voor het nati onaal huldeblijk aan II. M. de Koning in, ter gelegenheid van haar a.s. huwe lijk met Hertog Hendrik van Mecklen burgSchwerin, hier ter stede verzon den worden. Wij mogen zeer zeker ver wachten dat waar reeds vele plaatsen in den lande ons zijn voorgegaan, Haarlem niet zal achterblijven in het geven van stoffelijke blijken van "naar blijdschap over dit heugelijk feit.. Zij heeft door Haar ver schillende bezoeken aan deze stad, en door de groote ingenomenheid waarmede Zij steeds den bloei van Haarlem heeft gadegeslagen recht op die bewijzen van liefde en toegenegen heid. En waar het levensgeluk van Ko ningin Wilhelmina door Haar a.s. hu welijk welhaast duurzaam zal worden bevestigd, waa rweldra een echtverbin tenis zal worden gesloten van «liet grootste belang voor het stamhuis van Oranje-Nassau en voor geheel Neder land, daar is een Nationaal Huidebink een van zelf sprekend iets, daar zijn wij er van verzekerd, dat ook in onze stad de bijdragen ruim zullen vloeien. Bron gebouw. Heden ontvingen wij de lijst der abonnements-concerten gedurende het jaar 1901 te geven voor de leden van het Brongebouw. Daarop komen voor 16 matinée's, 23 soiree's en 5 soiree's met zang door Haarlemsch Muziekkorps te geven: 19 matinée's door de Bronkapci; 8 matinée's en 8 soirée's door de Da meskapel: 2 matinée's door liet 3e reg. huzaren, den Ilaag1 matinee en 1 soi- rée door het 2e Reg. Inf. 's Bosch: 1 matinée en 1 soirée door het 3e reg. Inf. Bergen-op-Zoom; '1 matinée en 3 soirée's door het 4e Reg. Inf. Leiden: 2 matinée's door het 7e Reg. Infante rie: 1 matinée en 1 soirée door het 5e reg. Infanterie van Amersfoort; 2 spec tacle concerten op Woensdag 30 dezer en Woensdag 13 Nov.,; 1 Slrauss-avond op Woensdag 11 December; 2 Kinder bals op Zaterdag 9 Februari en Zater dag 28 December; 1 soirée met bal op 31 Augustus. Verder zal op Dinsdag 8 Januari a.s.. de muziekvereeniging „Muzikale Vriendenkring.'directeur de heer J. Blad een concert geven voor de leden. Men ziet uit deze lijst, dat dit jaar dus weer heel wat in het Bron gebouw te genieten valt en ongetwijfeld zullen velen, die dit nog niet. zijn, zich hierdoor gedrongen voelen als iid toe te treden. J. B. H Lohman alhier is in appèl gekomen tegen helt vonnis door de Rechtbank alhier gewezen, waarbij hij is veroordeeld -tot 3 maanden gevange nisstraf wegens looddiefstal. Het O. M. teekende eveneens appèl aan. Een merkwaardige vogel werd ons hedenmiddag vertoond. Het was een zwarte lijster, oogenschijnlijk geheel normaal, springlevend en ge zond, maar die, bij nadere beschou wing den bovensnavel miste. Het is niet te veronderstellen, dat het dier dit lichaamsdeel gedurende zijn leven heeft verloren, veel waarschijnlijker is het dat het er zoo mede geboren is, want. op dezelfde plaats waar de boven snavel thuis hoort, zaten twee korte, naar buiten wijkende snaveldeelen. De eigenaar, die het dier van morgen aan den Wagenweg gevangen had, wil den merkwaardigen vogel opzenden naar Artis. storm is niet over zijn stuk heenge gaan doch heeft getracht met krachti ge rukken de jonggeborene, pas nog opgestaan, weer ter aarde neer te drukken. Elke stormvlaag deed het wicht wel even buigen, doch met groo te veerkracht stond het dadelijk daar na weer op zijn oude plaats om een nieuwe windvlaag af te wachten. Ook wij vreesden en na het eerste, zelfs nog na het tweede bedrijf meenden wij nu zal liet. den stormwind eindelijk geluk ken doch... na het derde bedrijf twij felden wij en toen wij waarnamen, de groote kracht die uitgaat van de han delingen in het vierde bedrijf moesten wij bekennen dat het wicht stormen, orkanen zelfs trotseeren kon. De dra matische handeling door den auteur in dit. bedrijf belichaamd, is grooter dan wij in langen tijd in eenig drama of treurspel of tooneelspel waarna men. Of wij in dit stuk door dik en dun met den auteur kunnen meegaan De waarheid is dat wanneer hij bedoeld heeft 'n karakterschets te leveren, zijn pogen jammerlijk mislukt is. Van een ernstig man als Mr. van Schcvichaven kunnen wij echter moeielijk aanne men, dat dit zijne bedoeling was. Deze meester in de rechten heeft in de eer ste plaats het talent om groote drama tische toestanden te scheppen, en wij gelooven dat de behoefte om aan die scheppingskracht te voldoen, aan „Schipbreuk" het aanzijn gegeven heeft. Dat de karakters niet altijd waar zijn, niet altijd natuurlijk, is al leen de schuld van de handeling die deze personen aldus vereischte om zijn behoorlijk verloop te hebben, en al wie er nu iets anders in zoekt, die zoekt naar iets wat er niet in is, omdat de auteur er nooit aan gedacht heeft dit er in te brengen. Uitgaande van deze beschouwing, die, waar wij het voorrecht missen den auteur persoonlijk t.e kennen, ge heel voor onze rekening blijft, kunnen wij niet anders dan het werk van den schrijver roemen. Er zijn mooie too- neeltjes, prachtige momenten en schok kende handelingen de aandacht van het/publiek wordt ten hoogste gespan nen en het groote applaus, dat na elk bedrijf weerklonk, was van die span ning de uiting. Het spel van de artisten der Konink lijke Vereenigin valt zeer te roemen. Juffrouw Klaassen was zeer goed aan het eind van het derde bedrijf, terwijl mevr. MannBouwmeester in het vijfde bedrijf met groote kunst de ster- venscène speelde. De wijze waarop de zeer moeilijke passage aan het eind van het vierde bedrijf en scène gezet is, verdient een afzonderlijke vermelding. De Schouwburg was minder goed bezet dan wij bij zulk een veel bespro ken stuk meenden te mogen verwach ten, doch dit zal zijn oorzaak wel vin den in bet samenvallen van deze uit voering met die van het Doopsgezind Zangkoor. Voor de kinderen der leden van de soc. „Vereeuiging" zal a.s. Zaterdag 12 Januari naar alle waarschijnlijkheid een bal worden gegeven. Naar men verneemt is een lid van eene sociëteit aihier geroyeerd wegens valsch spel. Gevonden Voorwerpen. Een zilveren armbandje. Een dito da meshorloge. Een hangijzer. Schouwburg. Schipbreuk. Er is over dit stuk van Mr. Van Schevichaven, ondanks zijn kort be staan, reeds zooveel geschreven dat de auteur tevreden kan zijn over den storm, dien hij heeft opgewekt. Die Bloemendsal. Bevallen: M. van KampenHulse bosch, z. Overleden: A. A. J. M. Eldering, 5 m. G. Kijlstra, 12 j., Meerenberg. Bennebroek. Overleden: J. Stokman, oud 78 jaren. TJmuiden. De heer J. Steeman,-sedert Aug- li.idelijk onderwijzer aan de open bare school alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een inrichting voor bijzonder onderwijs te Leiden. Houtrijk en Polanen. Diakenen der Ned. Herv. kerk alhier werden verblijd met een gift van 100 ter extra-bedeeling aan hunne armen. Beverwijk. In t jaar 1900 vertrokken uit deze ge meente 545 personen, terwijl er 610 van elders alhier kwamen wonen; een ver meerdering dus van 65. Er werden 207 kinderen geboren, waarvan 11 leven loos, en er overleden 103 inwoners; in 'L geheel is dus 't bevolkingscijfer met 158 vooruitgegaan; het totaal aantal inwoners op 1 Jan. 1901 is nu 5487.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1