NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang'. Dinsdag 8 Januari 1901. No. 5375 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpeu in den omtrek waarheen Agent gevestigd is (kom der gemeente;, per 3 maanden 1.30 Franco door het gèlieéle Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mnnnden0.37% de ometreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Gent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonuementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Succ., Parijs 3P>1* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 7 Jan. svat o. a, De moeielgkheden van het En- )l8che leger, De beschaving aan werk, De groothertog van Sak- in-Weimar, Haagsche brief, Po- Concert, Schaatsenrijden. Politiek Overzicht. Het oorlogsnieuws is schaarsch in laatste dagen. Zou de censor weer an het werk zijn In elk geval mag er met grond uit afleiden, dat et den Engelschen nog steeds niet aar den vleesche gaat in de kolonie het Hollandsch en Engelsch Een telegram van Lord Kitchener it Pretoria van Zaterdag meldt, dat et westelijke Boerencommando chijnt op te rukken naar Calvinia, het oostelijke commando zich kleine afdeelingen schijnt gesplitst hebben. Een ander klompje trok ienzelfden dag de Oranjerivier over. rastelijk van Aliwal Noord. De Boeren erschenen opnieuw aan den spooi*- feg in de buurt van Rhenoster, doch wordt betwijfeld of De Wet zich iij hen bevindt. Naar bericht wordt trokken een aantal Kaapsche Hollanders in laatste dagen heimelijk van de provincie noordwaarts, vaarschijnlijk om zich bij de inval- ers aan te sluiten. De eerste ministers der Kaapkolonie sir Alfred Milner hadden Vrijdag- een langdurig onderhoud als waarvan onmiddellijk een bij- kabinetsvergadering werd bij- Belangrijke mededeelingen worden rerwacht. Thans schijnt voornamelijk de jroote angst hierin te bestaan, dat 't het werven van troepen in de niet naar wensch Men heeft zich daarvan waarschijn- ijk de glanzendste illusies gevormd, men komt bedrogen uit. Behalve de ontstemming hierover nog de zeer noodige herziening ran het leger, waaraan Bobs zijn zal moeten wijden, zwaar het Engelsche leven. Hoe langer meer bladen houden zich ernstig met die legerhervorming, en lat de toestand hoogst ernstig is, blijken uit een hoofdartikel in „Glasgow Herald," waarin o. m. volgende wordt betoogd Dat men toch begrijpe, dat het in Zuid-Afrika niet kan ver wordenWe kunnen een paar manschappen zenden, maar terwijl kazernes vol zijn met ongeoefende of half geoefende artillerie, infanterie cavalerie, gaat het boven onze macht om een enkele divisie van Körd Kitchener terug te roepen en zelfs maar aan vierde van zulk een macht van gelijke waarde ter vervanging te zenden. Zoover heeft ons militaire stelsel ons gebracht. Het heeft ons een leger verschaft, en dat overzee gebracht, veel grooter dan men voor achttien maanden verwachtte. Dat behoort men niet te vergeten. Nu staart ons het feit in het aangezicht, dat de hulpmiddelen van dat leger door een veldtocht van vijftien maan den zijn uitgeput. Wanneer gebeur tenissen als die te de Wetsdorp en te Helvetia zich herhalen en daar is alle kans op dan moeten wij op de plaats zelve maatregelen daartegen nemen. Te dien einde moet men nagaan wat de ware oorzaak van zulke over gaven is. Die ligt hierin, dat bij een groot deel van het leger de pit er uit is. De werkloosheid, die sedert Fe bruari voor 't grootste deel het lot der infanterie is geweest, de verder felijke invloed van het klimaat, ge- bi'ek aan voedsel en kleederen, het vechtexx tegeix een onzichtbax-en vijand, dat alles heeft gemaakt dat een afdeeling troepen zich xxa eexx schijn van tegenstand ovex-geeft. Er zijn episoden te vermelden, zooals de houding der Australiërs bij Elandsrivier of den storm der Gor dons onder kapitein Towse, waar de oude Britsche soldatengeest weer heeft getuigd. Maar er zijn vele andex-e ge vallen, waar er geen andex'e ondex*- stelling mogelijk is dan die, welke wij gewaagd hebben. We willen niets zeggen van het leger in 't algemeen of van de garni zo en en, die te de Wets dorp, Helvetia of op andere gevallen plaatsen lagen. Wij willen het Engelsche volk slechts overreden de naakte waarheid onder de oogen te zien en van den modex-- nen soldaat niet meer te eischen dan van den gewonen bui'gei', en zich bereid te vei'klaren, zulk een wijzi ging in het veldtochtsplan te aarivaax-- den, als volgen moet uit de ontdek king, dat het onmogelijk is te vex-- trouwen op zulke kleine gai-nizoenen, die bloot staan aan den aanval van deze kx-aclxtige „stx-oopende benden," die de Boeren op zoo raadselachtige wijze uit de ruïne van hun legei's hebben te voorschijn gebx-acht. We gelooven, dat de zedelijke waarde van het leger morgen een onherkenbare vex-andering zou ondergaan als Lord Kitchener ook maar één schitterende overwinning kon behalen. Maar dat behoort in den guerilla tot het meest onwaarschijnlijke en zoo zal de oppex-- bevelhebber öf buitengewone maat regelen moeten nemen om den moed der kleine garnizoenen aan te wak keren öf ze geheel terugtrekken. De ware omstandigheden omtrent de ge schiedenis te Helvetia zullen eerst veel latex-, misschien zelfs nooit, be kend worden. Maar de moraal voor ons in Engeland blijft niettenxin dat wij niets kunnen doen om Kitchener te helpen en dat hij het maar met de nu beschikbare middelen op een of andex-e wijze moet zien uit te vech ten. De militaire hulpbronnen van Groot-Britannië zijxx door een oorlog van 15 maanden tegen een leger van 60,000 man uitgeput. Die gedachte dringt zich bij ernstige lieden aan het begin van een nieuwe eeuw op. De meeste menschen weten wel welken praktischen stap zij aan d,e hand doet xriaar weigeren zelfs daarover te fluisteren, 'twelk niettemin een min of meer noodlottige wijze is om een eeuw te beginnexx en tevens een luie manier van lezen der lessen, die een kostbare oorlog heeft gegeven. Het totaal der Britsche verliezen in denZuidafx-ikaaxxschen oorlog bedraagt naar luid van officieele opgaven, op dit oogenblik 51.689, waarvan 2249 officieren. Daax-onder zijxx natuurlijk een groot aantal zieken en gewonden, die wel kunnen herstellen, maar toch blijft na aftrek van deze het zeer aanzienlijk totaal van 14.880 man over, die voor altijd voor het Bi-itsche leger vex-loren zijn. Onder deze laat- sten zijn 1570 invalieden, die onge schikt zijn voor den dienst, 604 offi cieren en 11554 man, die ixx dexx strijd sneuvelden, 456 man die aan ziekte ovei-leden en nog 7 officieren en 898 man, die in krijgsgevangexxschapzijn. De verliezen in de maand Decem ber hedx-oegen 118 officieren en 2306 man. Het grootste deel daax-van (1500) is naar Engeland teruggekeerd wegens invaliditeit, 211 zijn gesneu veld (waarvan 13 officieren), 87 aan hun wonden gestorven en 121 gevan gen genomen. Buitenlandsch Nieuws. De beschaving aan het werk Keizer Wilhelm, die jaagt op elk gebied, dat zijn domein niet is, die behalve „regeeren" ook doet aan schil deren, dichten, componeex-en, brallende speeches houden enz. heeft, zooals men weet, geweldig te keer gegaan toen zijrx „blauwe jongens" uit China thuis kwamen. Maar deze volbloed soldaat heeft nog meer gedaan. Hij heeft eexx gedenkblad ontworpen of liever laten ontwerpen door prof. Knackfuss, - 't ge val blijft dan toch op zijn naam staan, voor de familiebetrekkixxgen van sol daten, die in China het leven hebben verloren. Daar hebben die familie-betrekkin gen veel aan Maar dat tot daar aan toe. Het gedenkblad zit achter glas in een prachtige lijst, en de naam van den doode is met inkt ingevuld achter de woorden „Ter herinnex-ing aan." De teekening stelt de in het pui-per gekleede Germaxiia voor, die in haar linkerhand een lauwerkrans in de lucht houdt en met haar rechter steunt op het schild met den rijksadelaar. On deraan ziet men de oorlogsvlag van het rijk met het ijzeren kruis en een Christuskop, in een medaillon, waar naast op een vergulden grond de woor den staan „Niemand heeft meer liefde dan deze, dat iemand zijn leven zette voor zijne vx-ienden. Johannes XV, vrs. 13-" Tegelijk met dit illustx-e stukje van den brallenden Keizer is er in de „Contemporary Review" een artikel verschenen van Dr. E. J. Dillon, die den tocht der Europeesche bondge- nooten van Tientsin naar Peking heeft meegemaakt en een hemeltex-gend tafe- reel schildert van de gruwelen door de mogendheden in China bedreven. Terv ijl de Keizer den treurigen moed heeft aan de betrekkingen van hen die op roof en moord zijn moeten uit trekken een plaatje cadeau te doen waarop nota bene het beeld van den Meester der liefde staat, krijgt men van een ooggetuige het verhaal onder de oogen dat één groote aanklacht is tegen 't gruwelijk moord- en roofwerk daar in China in naam der beschaving bedreven. We beleven nog meer staaltjes van de hooge trap der beschaving bij de moderne staten in Europa. De Engelschen hebben tijdens den geheelen ooi-log den mond vol gehad over de diefachtige Boeren, die de goederen van Engelsche onderdanen en in 't algemeen alles wat los en vast was, commandeerden tegen waardelooze kwitanties, en over de eex-lijkheid der Britten, die alles wat zij voor militaire of andere doeleinden noodig hadden, contant betaalden of tegen overgifte van een behoorlijk recu op crediet namen. Nu schrijft een Engelsch officier uit Johannesburg, dat een der groot ste móeielijkheden na den oorlog zal zijn, de regeling der betaling van door hen gecommandeerde goederen. Aller lei vodden worden gebruikt om kwi tanties te geven en ieder teekent ze maar, van een generaal af tot de geringste soldaat toe. Er worden bo vendien bergen van vervalscht. De Joden te Johannesburg koopen kwi tanties op voor de helft der er op uitgedrukte waarde. Blijkens een telegram uit Ottawa zijn de Canadeezen ten zeerste ver bolgen op de Engelsche regeering, Zij hadden aangeboden gratis 50,000 paarden te leveren, terwijl dan voor een verdere 100,000 zoude moeten be taald worden (waarschijnlijk zooveel dat de 50,000 er ook uit kwamen). Maar wat deed de nog slimmere Engelsche regeering Zij nam dank baar de 50,000 paarden aan en zond ze naar de Kaap. Eri toen kocht zij de benoodigde 100,000in de Ver- eenigde Staten tegen contant geld voor een vroeger overeengekomen prijs. Dat heet aan de overzijde van 't Kanaal „business." Zoo beschaven de moderne roof staten De groothertog van Saksen- Weimar. De Gx-oothertog is Zaterdagavond te 6 uur 15 min. overleden. Het lijk wordt in de garnizoens- kei-k op een praalbed gelegd. De stad gaat nu reeds in rouw, in alle kerk torens luiden de klokken. Groothertog Karei Alexander August Johann van Saksen-W'eimar en Eise nach, landgraaf van Thuringen enz., was geboren op 24 Juni 1818 en heeft dus den leeftijd van ruim 82 jaren bereikt. Op 8 April 1842 trad hij te 's-Gravenhage in het huwelijk met Px-inses Sophie der Nederlanden, eeni- ge dochter van Koning Willom II en de Russische grootvorstin Anna Pau- lowna, een zuster van Keizer Alexan der I. Zijn gemalin, de kunstlievende gx-oothex-togin Sophie, vex-loor hij in 1897; hun oudste zoon, de erfgroot- hertog Karl August was hun reeds in 1894 in het graf voorgegaan, twee zoons nalatende, van welke de oud ste, Wilhelm Ernst, geb. 1876, thans zijn grootvader opvolgt. Een tweede kleinzoon, prins Bei-nhai'd Heinrich, is in 1878 geboren en stierf den len Ootober 1900 te Eisenach. Da groothex-tog Karei had nog twee dochters, van welke de oudste, prin ses Max-ie, gehuwd is met prins Hen drik VIII van Reuss-Schleizköstritz, de jongste, prinses Elisabeth, met hertog Johan Albex-t van Mechlen- bux-g die thans regent is van dit groothertogdom en de halve broeder is van prins Hendrik, den aanstaan den gemaal van Koningin Wilhel- mina. De ovei-leden groothex-tog was door zijn huwelijk oom van onze Koningin, wier huwelijk wegens den rouw over dit sterfgeval wellicht zal worden uitgesteld, ofschoon hieromtrent uit- teraard thans nog niets bepaald is. Algemoonè bericiten. Volgens de Elzasser „Landes-Zei- tung" heeft de familie Dreyfus een buiten gekocht bij Mühlhausen waar Alfred Dreyfus, voorloopig althans, zal gaan wonen. In een dorpje van de Russische provincie Astrakan zijn van 16 No vember tot December negen men schen uit een familie aan de pest overleden den 22n December xiog een pestlijdex-. Oorspronkelijk werd de ziekte voor typhus gehouden, maai bij bacteriologisch onderzoek bleek, dat men hier wel degelijk met pest had te doen. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen om versprei ding der ziekte tegen te gaan, maar x-eeds zijn een aantal doi-psbewoners aangetast door een gelijksoortige, zoo niet dezelfde ziekte. Vijftien van deze laatste zijn ook gestorven. CHINA. Li Hung Tsjang stortte opnieuw in. Zijn toestand is ernstig. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Er zijn meer verstex-kingen naar Lorenzo Marquez vertrokken. Volgens niet bevestigde Kafferbe- richten trok een troep ^van honderd man door het Clanwilliam-district in de richting van Malmesbury. Het is onzeker of de troep bestaat uit Boe- ren of uit plaatselijke landbouwers. Binnen la n d. HAAGSCBE BRIEV-N. De tijding van het overlijden van den Groothertog van Saksen-Weimar, die Zaterdagavond omstreeks 8 uui- de i-esidentie bereikte, zal algemeen met diep leedwezen zijn vei-nomen, maar vooral in den Haag, die jaar op jaar de eer genoot den grijzen vorst gedui-ende den zomer op Scheveningen te zien. Tengevolge zijner vermaag- schapping met ons Koninklijk Huis waren wij gaandeweg gewend gex-aakt den Groothertog als lid daarvan te „beschouwen. En hij zelf gaf daartoe alle aanleiding. Gehuwd met een Nederlandsche Pi-inses die, tot haar laatsten levensstond, naast haar ge adopteerd vaderland het land harer geboorte heeft liefgehad, volgde de Groothertog in alles wat de aanra king met Holland en de Hollanders be trof, de wenschen zijner gemalin. In goedhai-tigheid voor de armen, in bereidvaardigheid tot het steunen van deTNederlaiidsche industrie, stond hij nimmer bij haar achter. Als oom der Koningin, is de gx-oothertog vaak door H. M. de Koningin geraadpleegd in belangrijke familieaangelegenheden. De meening, dat in den laatsten tijd de goede verhouding eenigermate was gezakt, komt mij, om verschillende, redenen, die de kieschheid verbiedt aan te voeren, geheel onjuist voor. Naar de eischen van het protocol zou het Hof den rouw moeten aannemen voor minstens drie maanden, waarvan 6 weken zware en 6 weken halve rouw. Het huwelijk der Koningin zou binnen den eersten termijn vallen en er zouden dan geen feestelijkheden mogelijk zijn. Men heeft van moge lijk uitstel van het huwelijk gespro kenen die mogelijkheid blijft,maar ik meen te weten, dat er iets op gevonden zal worden om de plechtigheid onge hinderd te doen plaats hebben. Een overweging daartoe is te vinden in de omstandigheid, dat met het oog op het huwelijk der Koningin reeds al lerlei maatregelen zijn getroffen, die niet alleen verband houden niet den datum vaxx 7 Febr., maar die ook enorme uitgaven met zich medebren gen- En men is zuinig aan het Ilof. De heer de Savornin Lobman, die de vorige week, bij de behandeling der huwelijkswetten, het niet-voteeren van een jaargeld aan den Prins-Gemaal een schrielheid noemde, had, afge- schéiden van andere bedenkingen, er op mogen letten, dat ons Hof het volk voorgaat in zuinigheid. Koningin Emma is altijd een der degelijkste huisvrouwen geweest. Dat bijv. het Hofbal is verandex-d in een soirée zonder muziek en dans, wordt door goed-ingelichten al mede toegeschre ven aan de omstandigheid, dat afstel al de daarvoor gemaakte kosten nut teloos zou hebben gemaakt. Het heeft de aandacht getrokken, dat Hertog Hendx-ik deze soirée niet bijwoonde, doch reeds was vertrokken. Natuur lijk was het bericht van de Londen- Feuilleton. Maar oprecht is hij-: wie zou dat jonge meisje zijn waarvoor hij zich zoo interesseert. Ik zou er wat om willen verwedden dat zij de dochter van den een of anderen on bekenden millionair is. Hij geeft niets om vrouwen en al was dit wel zoo, dan is zij er toch het meis je niet naar om een man te beko ren. Ik zou Ralph wel getrouwd willen zien, maar mij niet graag met de keuze van zijn vrouw be moeien. Intusschen begaf Brandon zich met haastigen tred naar zijn ka mer in J. street; het was frisch, vriezend weer. Ik geloof wel dat ik dat ke reltje om den tuin heb gèleid, zei- de hij tot zichzelf. Zelfs al had ik geen plan Clau de Tracey te trouwen, dan nog zou ik haar voor nieuwsgierige vragen willen vrijwaren. Het is een zacht vriendelijk schepseltje en verdient stellig een beter ht dan mijn vrouw te worden. Maar hoe het ook zij. ik hoop dat zij een van die kalme, lijdza me vrouwen is, die niets dan een rustig, geriefelijk thuis vei'langen, toch sprak er karakter uit de wij ze waarop zij haar vrees trachtte te bedwingen. Ik wilde dat ik haar reeds ten huwelijk gevraagd had. Haar het hof maken kan ik niet., tot zulk een schurk wil ik mij niet verlagen. Lady Elmslie gaf mij een verstandigen raad. ik geloof wel dat ik dien kan opvolgen. Per slot van rekening zal Claude met mij toch beter af wezen dan met de meeste gelukzoekers arm kind, hoe weinig vermoedt zij dat haar vader haar aangeboden heeft en zij op bepaalde voorwaarden wordt aangenomen. Toch moet ik er aan gelooven." besloot hij terwijl hij zijn kamerdeur ontsloot en zich terstond aan zijn schrijftafel zette om mijnheer Tracey te schrijven of het goed was dat hij den volgen den dag bij hem zou komen di- neeren. De komst van de piano was een heel événement voor Claude en tot Claudes's genoegen scheen haar va der over den koop voldaan. Zij was op dien gedenkwaardi- gen dag zoo opgewonden thuis ge komen, en had met zooveel dank baarheid over Brandon's vriende lijkheid uitgeweid, dat haar vader niet anders dacht of zijn plannetje zou goed van stapei loopen. In haar bezorgheid om den onge- makkelijken ouden heer in een goed humeur te houden, zeide zij hem dat zij wel een warmen man tel kon aantrekken, wanneer zij wilde studeeren. tot groot misnoe gen van Tebbets, die op haar eigen houtje eiken dag het vuur in de zitkamer aanlegde. Er begon ee nnieuw leven voor hel eenzame meisje, nu zii haar leed in het land der melodiën kon vergeten. Maar zij bemerkte spoe dig dat zij minder tijd voor haar studie had dan zij eerst dacht, want haar vader, ziende dat zij hem van veel nut was kon dik wijls haar hulp en gezelschap niet missen. Met groote voldoening schreef Claude een antwoord aari Bran don. Misschien hield hij werkelijk van muziek; wat heerlijk om dan een sympatiek toehoorder te hebben Claude was te nederig om aan valsche schaamte te lijden en voor al niet wanneer zii in ernst sprak, wat altijd 't geval was, wanneer zij muziek op 't taoijt bracht. Het was een grimmige, koude daj. en er blies een oosten wind. die zelfs door stevige gebouwde muren aan die van de huizen in de Londensche voorsleden heen drong; Tracey had meer last dan anders van zijn hoest, zoodat Clau de een briefje aan mevrouw Selley zond om haar meê te deelen dat zij niet kon komen. Zij las haar vader voor en schreef het grootste deel van zijn werk vooi hem. Toen Brandon kwam. werd hij vriendelijk ontvangen en hij merkte dat Claude zich beier op haar gemak tegenover hem voel de. wat veel goeds voor de toe komst voorspelde. Tracey sprak onder het diner niet veel maar Brandon trachtte zijn belangstelling in te roepen voor eenige politieke quaesties, die met handelsbelangen in verband stonden Gij wilt zeker wel wat voor mij spelen? vroeg Brandon, toen het middagmaal geëindigd was. Met genoegen. Tracey verklaarde liever te blij ven waar hij was, want hij voelde zich koud en vermoeid. Als het u verveelt, moet gij het mij zeggen, zeide Claude, ter wijl zij de piano opende, „want ik kan zoo lang spelen als ik wil. Daar gi de intiemste, en bijna de eenige vriend van mijn vader zijt. moet gü mij niet al te vormelijk behandelen, voegde zij er verlegen maar openhartig bij terwijl haar oogen hem lachend aanzagen. Ik zal alle vormen op zij zet ten. als gij dat verlangt antwoord de hij. Ik zal hier in dezen stoel op mijn gemak gaan zitten en u niet ergeren door op het verkeerde oogenblik om te slaan. Dank u. Dat is ook veel ver standiger. Claude speelde haar oude gelief koosde stukken en had geen mu ziek noodig. Brandon stond ver baasd over haar mooien flinken aanslag en liet gevoel dat zij in haar spel legde. Zii droeg nocturnes en droomerige wiegeliedjes, weemoe dige Russische aria's en opgewekte Schotsche volksliederen voor; of schoon zij het er mei op aanlegde haar techniek te doen uitkomen, bemerkte Brandon zeer goed, dat zij vlijtig gestudeerd had. Verveelt het u nog niet? vroeg zij eindelijk, zich tot hem wen dend. Neen, in 't minst niet; uw spel is ver boven het middelmatige. Doet gij niets aan zang? Ja, ik houd veel van zingen, maar heb niet veel stem. Zoudt gij mij niet eens iets voor willen zingen? Met een glimlach en een knikje keerde zij zich weèr om en zong een welbekend volkslied:. Zij had geen krachtige, maar een zeer me- lodieuse sympathieke stem. Zing nog iets! zeide Brandon, toen zij eindigde en zij zong weêr een lied en daarna nog verschei dene andere. Ik vind het zoo heerlijk, dat gij van muziek houdt! zeide zij. Ik zal telkens wanneer gij komt. voor u spelen en zingen. Dan zal ik maar al te dikwijls naar uw zin komen. O! neen dat kan njet. Denk een welk een troost gii voor mijn vader zijt. en danhoe eenzaam

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1