Van de vorstelijke familie van Wied, welke thans in het zuiden van Italië vertoeft, worden bij het huwelijk van H. M. de Koningin in de residentie verwacht de erfprins en erfprinses, zoomede prinses Louise. Bij mevrouw VVaszklewicz, admini- stratice van het Broekhuizenfonds is sinds 29 December ingekomen/588.72 voor noodlijdende vrouwen en kinde ren in Zuid-Afrika, hetgeen met het vroeger verantwoorde uitmaakt de som van 5816.63. N ij v e r h e i d. Ac9tyl90 Qgas-i adus t r i e. Als een nieuwe tak der acetyleengas- industrie wordt in het ..Journal de Chemie Industrielle" een uitvinding van den mijn-ingenieur Hubou be schreven, die het voordeel biedt, dat als nevenproduct een chemische stof bijna kosteloos verkregen wordt, die tot dusver duur betaald moest wor den. nl. de waterstof. Naar die stof is vooral wegens den onophoudelijken vooruitgang der luchtscheepvaart eene voortdurend toenemende vraag. Naai de tot dusver toegepaste voordeeligste wijze wordt de waterstof onmiddellijk uit het water verkregen door diens ontleding door middel van een elec- trischen stroom. Dan kost het echter nog steeds 25 cent de kub. M. Hubou verkrijgt nu echter uit het acetyleen gelijktijdig het zeer kostbare acety- leen-roet en de waterstof. Een com- presse-pomp brengt het acetyleen bin nen een stalen blok, onder een druk van vijf atmosfeeren, waarop een in het inwendige aanwezige draad, door den electrischen stroom aan het gloei en gebracht wordt. Bij de daarop vol gende- ontleding ontwijkt de in het acetyleen aanwezige waterstof onder een druk van 25 atmosfeeren en tege lijkertijd slaat de acetyleenroet ge naamde koolstof in uiterst fijne deel tjes op den bodem en aan de wanden neer. De ontwikkelde waterstof wordt dan door een haan in een houder ge laten. De productiekosten van de waterstof zijn daarbij gelijk nul. Een kilogram acetyleen dat een fabrieksprijs van ongeveer 48 cent heeft, geeft meer dan een kubieken meter waterstof en 925 gram roet. Deze 925 gram roet zijn op zichzelf reeds meer waard dan het ter zijner vervaardiging benoodigde gas, zoodat, zooals gezegd, de waterstof op den koop toe verkregen wordt. Een vindingrijk man, natuurlijk een Amerikaan, is op de gedachte gekomen, schoenen en laarzen met een soort van steenen zolen te be dekken, Hij vermengt daartoe een in water onoplosbare lijmsoort met een geschikt mengsel van fijn kwarts- zand en strijkt dit mengsel op een als grondlaag dienende leeren zool. Deze kwartszolen moeten zeer buig zaam zijn en den voet zelfs op den gladsten grond een zekeren steun ver schaffen. Bo terknoeierij en. Staaltjes van buitengewone brutaliteit. Een winkelierster te Maassluis lever de in haar winkel onlangs „boter" af onder de volgende omstandighe den Zij wikkelde n.l. de „boter" in een papier waarop o. a. was afgedrukt „onvervalschte roomboter" uit de Zuivelfabriek(De naam dezer fabriek, welke in den boterhandel zeer gunstig bekend is, doet hier niet ter zake). Aan den ambtenaar der boterwet, die juist den winkel binnentrad, ver klaarde de winkelierster dat deze waar geen boter doch margarine was. Voorts is het gebleken dat de be doelde winkelierster hoegenaamd geen boter van de bewuste zuivelfabriek betrekt, en dat zij het bedoelde pak papier zonder toestemming dier fa briek en voor haar rekening alzoo deed bedrukken. Een „landbouwer" uit Zoeterwoude leverde onlangs te Leiden een waar, die op boter geleek, en het zich op die waar bevindend dekpapier ver toonde onder meer het navolgend curieuze opschrift Landbouwen, dat is mijn lust Mijn hart en zinnen zijn bewust Te leven bij het woelend vee, Gelijk als Vader Jacob deê. Aan den ambtenaar der boterwet, die van de waar een monster nam, verklaarde deze „landbouwer" het is „margarine" Sport en Wedstrijden. Worstelen. De worstelwedstrijd in de Folies Bergères te Parijs is ten slotte gr- eindigd met een overwinning van den Franschen worstelaar Laurent le Beaucairois op den Rus Hacken- schraidt. De wedstrijd duurde 23 mi nuten en eindigde zoo onverwacht, dat beide deelnemers er eenigszins verrast over waren. Wlelerniauws. Evenals den vorigen was op den voor- laatsten dag der zesdaagsche wed strijd te Boston een enorm aantal toeschouwers tegenwoordig en altijd even enthousiastisch. Ofschoon er el- ken dag niet meer dan 10 uur mag gereden worden, waren bij enkele deel nemers reeds eenige sporen van ver moeidheid merkbaar, doch de ver wondingen die ongeveer allen door botsingen en vallen opdeden, zullen daarmede wel in verband staan. De nog het meest frissche rijders zijn de Amerikanen Walthour, Mc. Eachern en Babcock. Fischer, die zich zoo goed hield, begon wat te verslappen, ver moedelijk wegens de bekomen kwet suren, terwijl Babcock, die 6 ronden achter was, twee ronden heeft inge haald. Jammer dat tegen het einde van dien dag een der favoriets, Stinson die met Mc. Eeachern om de eerste plaats der 50 uren streed met deze in aanrijding kwam cn een vrij ernstige wond aan zijn kuit opliep. Mc. Echern won daardoor de eerste premie van de 50 uur, tweede was toen Walthour, 3 Kaeser, 4 Fischer, 5 Stinson, 6 Mc. Lean en 7 Downey, die toen allen ongeveer 1494 kilometer hadden afgelegd, Babcock 4 ronden en Muller 10 E. M. achter. IJskolven. De vereeniging „Olympia" zal als cpriositeit onder hare eerstdaags te houden feesten ook opnemeneen kolfwedstrijd op het ijs tusschen Monnikendam en Marken, Land- en Tuinbouw. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Afdeeling Amsterdam zal in April 1901 eene Tentoonstelling houden te Amsterdam van bloeiende en niet-bloeiende planten, bloemwer ken, enz. Bloemenwinkels. We lezen in Floralia Het is bekend, dat het aantal bloe menwinkels in de groote steden voort durend toeneemt. Overal, waar ze vroeger niet waren, ziet men ze ver schijnen en door de fraaie en smaak volle étalage trekken ze niet zelden de aandacht. Te Berlijn zijn ze in een kort aan tal jaren zeer sterk toegenomen. Tel de men er voor ongeveer 12 jaren om en bij de 120 stuks, thans vindt men er volgens het adresboek, meer dan 400 en als men de winkels er bij re kent, die men in de voorsteden van Berlijn vindt, dan loopt dat aantal over de 500 stuks. In vergelijking met Groningen, waar men vier bloe menwinkels vindt, is dit getal zeer hoog te noemen. We maken ons sterk dat Berlijn meer winkels telt, dan heel Nederland. Wie geeft ons eens op hoeveel bloemenwinkels men bijv. te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Leiden, Leeuwarden, Maastricht, enz. telt? Sen hoestende Plant. Een van de zonderlingste planten, die men kent, is wel de zoogenaam de hoestende boon. Zij is inheemsch in vochtige tropische gewesten en Verschillende partijen door minister De Beaufort te geven zijn afgelast. Hollandsctie ftfusici in Kaapstad. Een onzer lezers heeft de vriende lijkheid ons een programma toe te zenden van eene musikale soirée, die 14 Dec. 1900 in Kaapstad werd gegeven. Het concert, dat onder leiding stond van den heer W. M. van Erkel, een Hollander, werd gegeven door eene Hollandsche Koorvereeniging. die niet anders dan Hollandsche werken ten gehoore bracht. We noemen slechts „Vrede in God", van W. A. Mozart; „Serenade" en „Terugkomst", liede ren voor tenordoor resp. J. W. F. Brandts-Buijs en J. Verhulst en last not least de oud-Hollandsche liederen „Bede voor het Vaderland" en „Wil helmus van Nassauwe". Op dit con cert hadden hunne medewerking toe gezegd de heeren P. de Beer, piano J. Luijt, viool, en K. van Erkel, viooloncel, een trio dat zich daar heeft gevestigd en uit Amsterdamsche mu sici bestaat. Wij hopen voor deze flinke Hollanders, dat hunne eerste uitvoering door meerdere mogen ge volgd worden. Felle brand in de hoofdstad. Maandagochtend heeft in perceel Nieuwmarkt 18 te Amsterdam een felle brand gewoed, die de £beide boven- en zolderverdiepingen groo- tendeels verteerd heeft. In het huis wordt een winkel ge houden van bedden en kleeding- stukken, behoorende aan den heer E. L. Dias, die met zijn gezin tevens het achterhuis cn de insteek bewoont. Het eerste bovenhuis wordt bewoond door de familie Streep, de derde door de familie Breebaart. De bewoners wisten nog tijdig bij de buren een schuilplaats te vinden. Toen de brandweer ter plaatse kwam stond boven alles, door den sterken wind aangewakkerd, in lichte laaie. De groote tegenvaller voor de brand weer was, dat de Vechtkraan, die juist voor het perceel lag, dik be vroren was, zoodat deze met geen mogelijkheid te openen was, de slangen moesten daardoor naar op grooter afstand gelegen kranen gebracht worden, maar daardoor duurde het langer dan anders _voor men water kon geven, Eerst toen de stoomspuiten in wer king waren, kon men het vuur krach tig bestrijden. Tegen tien uur was alle gevaar geweken. De oorzaak van den brand is ver moedelijk, dat een nachtlicht in de woning van Streep te dicht bij den houten wand heeft gestaan en deze vuur heeft doen vatten. Overal ijs. Op de Zuiderzee is alle scheepvaart gestremd. De Rijn is er voor een der de mede bezet. Het verkeer tusschen Ameland en den vasten wal van Fries land is gestremd, Ook de Waal is vol ijs. Verscheidene ongelukken zijn al weder te betreuren. Zoo is te Pieter zijl, bij Munnekezijl, een jongeling, die op het groote, sterk stroomende kanaal reed, in een wak geraakt en verdronken. Zijn lijk is niet gevon den. Nabij Nootdorp (Z.-H.) waagden Vrijdagmiddag twee jongens zich op een landslootje achter de schietbaan. Het ijs was echter natuurlijk nog te dun om hen te dragen en beiden zak ten terstond in het water. Een post bode zag het gevaar, waarin de kin-, deren verkeerden hij snelde erheen, en slaagde er in beiden op het land te trekken. Ongelukkig bleek nu, dat de zeventienjarige Thijsse reeds was overleden. Zijn makker leefde nog en werd in bewusteloozen toestand door de moeder opgenomen. De 17-jarige Th. Joh. Kousbroek, die in gezelschap van een vriend op de Oude Grouwe, achter de Willens, zich met schaatsenrijden wilde vermaken, zakte door het ijs en verdronk. Po gingen tot redding door den vriend mislukten. Uit Appeltern schrijft men aan de „Maas- en Waalbode", dat de moor denaar Scherff sinds eenige dagen uit 't krankzinnigengesticht te Medamblik als geheel hersteld is ontslagen en weer zijn woning te Appeltern zou willen betrekken. over. Ik laat al zooveel aan u over, mijnheer Brandon, zeide Claude glim lachend. „Door altijd op u te steu nen, zal ik nog hulpeloos en laf worden. Ik moest liever zelf met mijn vader spreken. Laat het aan mij overuw va der is heel moeilijk en vooral wan neer het u betreft; hij weet niet hoe men met zulke „dingsigheidjes", als onge meisjes moet omgaan. Die uitdrukking heb ik nooit meer gehoordwilt gij daarmee zeg gen dat meisjes lastig zijn? zeide Claude. Ik vrees dat het onbeleefd klinkt. Maar het beteckent ja precies kan ik het niet omschrijven iets liefelijks en teer. Ik hoop dat het zoo is, zeide Claude lachend, in elk geval geloof ik dat mijn vader en ik elkaar beter begrijpen dan in het begin. De ge dachte dat ik de eerste plaats bij hem bekleed geeft mij moed en zonder moed kan niemand slagen. Zijt gij hier zeer verlangend naar? vroeg Brandon haar aanziend en bemerkend dat haar oogen een peinzende, droomerige uitdrukking aannamen. Verlangend? Neen, ik geloof niet dat er iets is waarnaar ik be paald verlang, maar wel hoop ik mijns vaders vertrouwen en genegen heid te winnen, want anders heb ik geen thuis. En is dit de eenige wensch dien gij vervuld hoopt te zien? Ja, op 't oogenblik wel; ik zie ook niet in wat ik verder noodig heb. Er is niet veel noodig om ons leven aangenaam te maken. Dat is een nieuwe leer, zeide Brandon; het is heerlijk dat gij er deze beschouwing op nahoudt. Dat moet gij nog niet zeggen, want al wensch ik niet veel dan kan het nog wel moeilijk te verkrijgen zijn. Wat is het voornaamste? vroeg Brandon iets ernstiger. Och, gij zoudt mijn wenschen zoo dwaas vinden. Dat geloof ik niet. Ik zou zoo gaarne uw vertrouwen winnen juf frouw Tracey, dan zou ik een gevoel krijgen, alsot ik een familielid was. Wij doen werkelijk al alsof gij 't zijt door u zooveel moeite te be zorgen, zeide Claude met een vrien delijk lachje tot hem opziende, wat haar, dacht Brandon, allerliefst in nemend maakte. Wat mij betreft, ik beschouw u gaarne als zoodanig; en zij stak hem half verlegen haar handje toe. Brandon hield eenigszins verbluft haar hand een oogenblik in de zijne. Nu was dan de gelegenheid ge komen, zeide hij tot zichzelf. Hij had ze teeder in de zijne kun nen houden en haar op een toon, die nog meer zeide dan woorden, kunnen verklaren dat het zijn innig ste wensch was haar tot steun te mogen zijn. Niemand zou dit beter verstaan hebben dan Brandon. Toch liet hij met een paar vriendelijke woorden van dank, haar hand los en zoodoende ging de gelegenheid voor bij waarin hij een begin had kun nen maken met het uitvoeren van haar vaders en zijn plan. Er was iets in haar oprechten eenvoud dat hem dwong eerlijk te zijn. wordt in Amerika gekweekt. Deze plant is merkwaardig gevoelig voor stof. Wanneer de poriën der blade ren door stof verstopt raken, worden de in het blad ontwikkelde gassen met kracht uitgedreven. De plant trilt hierbij hevig en heeft om zoo te zeggen een hoest en niesbui, die steeds de verbazing opwekt van allen die met de eigenaardigheden van deze boon onbekend zijn. Letteren en Kunst. Bij directeuren van Teyler's Stich ting zijn geene antwoorden ingekomen op de voor het jaar 1900 door Teyler's Godgeleerd Genootschap uitgeschreven prijsvraag: „Het Genootschap ver langt, dat uit bescheiden, volkslec tuur, godsdienstige en staatkundige geschriften uit het laatst der 16e eeuw het antwoord worde gegeven op de vraag Zijn ten onzent de provinciale landskerken te dien tijde beschouwd alsgewijzigdevoortzettingenderRoom- sche Middeleeuwsche Kerk dan wel als nieuwe stichtingen?" Rechtszaken. De eeuwquaestie voor den rechter. De vraag, die voor sommigen nog een vraag schijnt te zijn, of de twin tigste eeuw met 1901 of met 1900 is begonnen, zal in Denemarken voor den rechter wordep gebracht. Bij Frederiksberg ligt namelijk een villa-terrein waarop een servituut rust. Dit servituut, dat dagteekent van om streeks '70, kan worden opgeheven wanneer drie vierden van de eige naars der op dat terrein gebouwde villa's zich voor de opheffing verkla ren, doch alleen „na afloop van de eeuw". Nu is er bij het begin van 1900 over gestemd. De opheffing werd toen ech- ler verworpen. Er was wel een meer derheid maar geen meerderheid van drie vierden. Thans wenschte die meerderheid er opnieuw over te doen stemmen daar zij volhoudt dat de vorige stemming ongeldig was aangezien de eeuw toen nog niet was afgeloopen. De minder heid daarentegen beweert dat de vo rige stemming afdoende is geweest en wèl na afloop van de eeuw plaats ge had. Er zal nu over geprocedeerd wor den vermoedelijk wel tot in 't hoogste ressort zoodat we over de eeuwquaestie nu een rechterlijk von nis zullen krijgen, nog wel in drie instanties. De minderheid beroept zich o. a. op Keizer Wilhelm. Of diens autoriteit voor juristen afdoende zal zijn...? Gemengd Nieuws. Een geschenk ran Frankrijk aan de Keizerin van Rusland. Zaterdag is uit Parijs naar St. Pe tersburg gezonden het geschenk be stemd voor de Keizerin van Rusland, haar aangeboden door de Fransche regeering. Dit geschenk bestaat uit een fraai borduurwerk, voorstellende de schilderij van mevrouw Vigée LebrunMarie Antoinette en haar kinderen. Deze schilderij had zeer de bewon dering van de Keizerin op'gewekt, toen zij die bij haar bezoek aan Parijs be zichtigde. De toenmalige president de heer Felix Faure en het Fransche gouvernement hebben toen aan de beroemde fabriek van Gobelins op dracht gegeven, bovengenoemd bor duurwerk te vervaardigen hetwelk nu geheel gereed is en op den dag, waarop het nieuwe jaar in Rusland aanvangt aan de Keizerin zal wor den aangeboden. Snorkend. Lord Cranborne, lord Salisbury's zoon en lid van zijn vaders ministerie, heeft op een banket te zijner eere gegeven gezegd, dat hij den oorlog als een bijna onvermengde zegening beschouwde. Een andere lord, Alwyne Compton genaamd, die een deel van den oorlog in de een of andere qualiteit heeft Dus denkt gij dat ik het wel durf wagen aan vader te vragen of ik den volgenden dag bij tante mag doorbrengen? Zeker, ongetwijfeld HOOFDSTUK V. Het weêr was niet zooals men dat op Kerstdag verwacht. De win tervorst had de aarde nog niet met een kleed van sneeuw bedekt en nergens waren schaatsenrijders met schaatsen over den arm te beken nen. Het was een sombere, triestige dag. Toch klopte Claude's hart van vreugde, toen zij de voordeur achter zich toe trok. Zij stond op 't punt uit 't duister in 't licht te treden, en een drukkende omgeving, waarin men voortdurend in angst verkeerde van iets verkeerds te zullen doen, voor een veilig thuis, het eenige thuis dat zij ooit gekend had te ver wisselen. Als men snel liep was Gainsborough Gardens twintig minu ten van Lichfield Terrace gelegen Claude's voeten schenen vleugelen medegemaakt, zeide den trots niet te kunnen verbergen, dien hij gevoelde, omdat hij deei had genomen in den grootsten oorlog dezer eeuw en naar zijn meening den grootsten, dien Engeland ooit had gevoerd- Bij zulk gesnork lijken zelfs de snoeverijen van lord Roberts beschei den. De boodschap van Mars. Mijnheer Nicolaas Tesla, de elec- tricien te Chicago die zegt, in tele grafische verbinding te zijn geweest met de planeet Mars, spreekt tegen, dat de boodschap luidde „Eén, twee, drie." Zijn toestel deed eenvoudig: „Tik, tik, tik," wat waarschijnlijk in het Marsiaansch beteekent„Goejen avond Want mijnheer Tresla kreeg de boodschap op een avond op een berg in den staat Colorado. Drie weken lang zat hij daar al, gereed om met Mars te coi-respondeeren, toen op den bedoelden avond plotseling één van zijn ontvangtoestellen bovengenoemde verwelkoming aanwees. Mijnheer Tresla begreep onmiddellijk op wel ke gronden zegt hij niet (dat is zijn geheim) dat alleen de Marsbewo ners op zulk een vriendelijke wijze zich konden introduceeren. Hij had dus „cor" zooals de telegrafische uitdrukking luidt met Mars. Juist was hij van plan, om te antwoor den: „Merci dito", toen hij bemerkte, dat zijn seinstroom te zwak was daarom is hij nu met een sterker bat terij op een hoogeren berg gaan zit ten, om de zoo interessant begonnen gedachtenwisseling voort te zetten. Soedaii9esc]i© jachtakten. Men heeft zich ongerust gemaakt, dat binnenkort alle apen van Afrika uitge storven zouden zijn door de groote na vraag naar apenvel let j es, die hun waai de op de wereldmarkt in ruime mate hebben. Zou men nooit een kreet hoo- ren slaken om het op te nemen tegen het uitroeien van het verscheurend ge dierte der velden? De regeering van Soedan heeft ze ge slaakt. Zij heeft bovendien blijk van wijs beleid en financieele overweging gegeven. Voortaan vraagt het eenig vermogen, zich in centraal Afrika door een wild dier te mogen laten verscheu ren. Er is een jachtakte verplicht ge steld voor een ieder, die op de jacht van groot wild uitgaat. Het kost 25 pd. st. een algemeene jachtakte te krijgen. Goed berekend is dit wel het goed koopst men heeft daarmee het recht vier buffels, twee olifanten, een giraffe, een hippopotamus, twee neushorens, antilopen, gazellen en kleiner wild te schieten. Gaat men slechts uit op de jacht van één soort wild dan betaalt mén, bijvoorbeeld per rhinoceros 5 pd. st., per giraffe 6 pd. st„ zelfs 8 pd. st. voor een olifant. De leeuwen zijn nog in geen bepaalde groep opgenomen, doch dit is slechts een quaestie van tijd. Waarschijnlijk zou men nu nog een bekeuring ontloopen indien men een leeuw schoot, doch lang zal dit niet meer duren. En dan zal men voor lastige gevallen komen te staan. Zal men, wandelende met een giraffejachtakte, vervolgbaar zijn, wanneer men zijn geweer op een leeiiw, die u tegenkomt, heeft afgescho ten? De Soedaneesche kantonrechter mag er zijn Romeinsch recht nog wel eens op nalezen. Het is te probeeren. Een Duitsch geneesheer beweert, dat hij een geneesmiddel heeft uitgevon den tegen dronkenschap. Het is een even eenvoudige als smakelijke reme die. Bij eiken maaltijd, ontbijt, twee de ontbijt en middagmaal veel appels eten. Appelen verdrijven den lust tr>' het gebruiken van alcohol en als men slechts appels genoeg eet, zal men d.' drankzucht geheel verdrijven. Arresteerende politie. De Berlijnsche politierapporten, ge publiceerd den ochtend na Oudejaars avond, vermelden de aanhouding van 230 personen, onder wie 156 brave Ber lijners. die zich op straat te luidruch tig in hun oudejaarsavond-vreugde betoonden. Voor postzegeiliefhebbers. Volgens een verleden jaar in Frank rijk aangenomen wet, hebben oiulerol- ficieren. korporaals en soldaten van ■verkregen te hebben, terwijl zij zich door de modderige straten voort spoedde, die er eenzaam en verlaten uitzagen, zooals meestal op feestda gen in Londen het geval is. Zij kwam slechts enkele dienst meisjes tegen, die zich in hun beste japonnetjes en knellende nieuwe schoe nen naar den trein of omnibus spoed den, om zoo lang mogelijk van hun vacantiedag te kunnen genieten. Ook Claude had eerst haar plichteu moeten volbrengen en eerst tegen de thee bereikte zij haar tan- te's woning. Er heerschte groote vroolijkheid bij de Selley's en men verwelkomde Claude op de gewone hartelijke ma nier. Tot nu toe had zij haar nichtjes nog weinig gezienmaar vandaag deed zij als van ouds hoed en man tel at om een poosje bij hen te blij ven. Kate Selley was een lange brunet te, die algemeen voor een mooi meis je doorgingzij had kastanjebruin haar, groote lichtbruine oogen, een lachenden mond en een prachtige land- en zeemacht het recht twee brie ven per maand voor niets te verzen den. Voor die vrije brieven zullen bij zondere postzegels worden gemaakt. Zoolang die soldatenpostzegels echter nog niet klaar zijn, moeten de man schappen gewone postzegels gebrui ken Ten einde geknoei te voorkomen, worden die postzegels met een over druk voorzienfranchise militaire, waardoor het den soldaat onmogelijk wordt de postzegels, hem uitgereikt om aan zijn verlangende ouders te schrijven in wat anders om te zetten. De soldatenbrieven moeten aan den regiments „vaguemestre" worden ter hand gesteld. Nieuws op telephonisch gebied De „Augusta Victoria", een der grootste schepen van de Hamburg- Amerika-lijn, is onlangs voorzien met een automatisch betaalbare telefoon inrichting, waarvan de passagiers ge bruik kunnen maken, zoolang de mail boot aan wal ligt. Indien de proef goed uitvalt, zullen de andere schepen van de lijn er ook mee voorzien worden. In Buda Pest heeft men een telefoon, waarmede aan de 6000 abonné's on middellijk de laatste nieuwstijdingen overgebracht worden. Door tien man wordt het nieuws verspreid. Het net heeft een lengte van 270 KM. en is met vele particuliere en openbare gebouwen verbonden. In het Crystal Palace is de Lumis- criptor te zien, dat is een door licht bewogen schrijf toestel. De inrichting wordt nog geheim gehouden, maar het schijnt ongeveer te werken als een pantograaf, die echter in plaats van te vergrooten het beeld verkleint en dit wordt dan sterk vergroot op een scherm geprojecteerd. Het is hier de plaats er op te wijzen, hoe jammer het is, dat, toen men voor enkele iaren in Amsterdam van een particuliere tot gemeentetelefoon over ging, en bijna overal nieuwe toestellen geplaatst werden, deze niet zoo prac- tiseh zijn als die, welke in Duitschland in gebruik zijn. Laatstgenoemde heb ben namelijk twee hoorapparaten, wat vooral voor kantoren een griet voor deel oplevert. In de eerste plaats kan men, ind.en er veel leven is, beide in de ooren doen, en in de 2de plaats er voor zorgen, dat nu 2 personen tege lijkertijd kunnen hooren, die elkander dus kunnen controleeren als het er op aan komt, prijzen of getallen juist te verstaan. (Tijdschr. v. Nijv.) Vervolg Stadsnieuws. Haarlem's a Capella koor. Maandagavond gaf „Haarlem's Capella-koor onder leiding van den. heer E. F. Bruijnsteen, zijn 17e uit voering van Gewijde Muziek dezer», keer in de Waalsche Kerk, met mede werking van den heer Gerard Zals- man. De belangstelling in de artistieke werkzaamheden van dezen kleinen kring blijft steeds .levendig, getuige de goede opkomst van het publiek. Ook nu bood de uitvoering vrij wat kunst van goede en zeer goede I kwa liteit, ofschoon ik niet mag zeggen dat zij als geheel op het artistiek peil van het meerendeel harer voorgang sters stond. De bezetting der tenoren is bijv. wel eens gunstiger en die der bassen wel eens veel gunstiger ge weest. De dames waren hier in de gelukkigste conditie en inzonderheid klonk het altenkoor bij uitstek nobel. Van de ten gehoore gebrachte wer ken hebben op mij het Kyrie, Agnus Dei en Et in|,carnatus est van Orlando di Lasso het meest indruk gemaakt. De eenvoud en reinheid van opvatting en de wonderklare behan deling der koorstemmen doet van de ze kunst iets zoo verfrisschends en verkwikkends uitgaan dat, voor mijn gevoel tenminste, alle nieuwere voca le kunst, zelfs die van Bach, daarbij ten achteren blijft. Ook de vertol king van die echte, oude a cappella- werken slaagt natuurlijk waar een ernstig en kundig leider aan het hoofd staat gewoonlijk beter dan de werken van een lateren stijl. Dit viel althans ook hier weer op te mer ken, want hoe goed en mooi dikwijls in de „Geistliche Lieder" van Bach gezongen werd, in duidelijkheid van lijn en klaarheid van klank stond Lasso toch bovenaan. teint. Haar volmaakte gezondheid scheen een goeden invloed op haar karakter te hebben. Zij was eerlijk en openhartig en had een vast ver trouwen in haar goeden smaak en goed oordeel. Haar zuster was een kalm meisje van vijftien jaar, die zeer veel van studeeren hield en nooit veel sprak. Het was een mooi kind geweest en een troetelpopje van haar moeder; op 't oogenblik was 't een eenvoudig, maar zeer zeker interessant kind. Het feest werd opgeluisterd door Tom, den eenigen zoon die zeer veel op zijn moeder geleek. Hij was eer der klein dan groot, slank en don ker van uiterlijk, met heldere don kere oogen; in geen geval beant woordde hij aan de voorspelling, die Lady Elmslio zich van zulk een kan toorklerk maakte. Hij was zeer beschaafd en ofschoon verlegen op en top een gentleman in zijn manieren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2