zonder debat of stemming, doch met vol ledige instemming in dc hoop dat liet huwelijk van Hare Majesteit mocht zijn langdurig, gelukkig en in alle opzich ten gezegend voor het Koninklijk Huis. Onder applaus van alle zijden werd het wetsontwerp bij acclamatie aange nomen verklaard. Hetzelfde geschiedde met de natura lisatie van Hertog Hendrik. 1-Iet vaststellen van de wcduwnaars- apanage gaf den heer Scliimmelpen- ninck v. d. Oye aanleiding om te ver klaren, dat bijaldien de Reg. in de Tweede Kamer zich duidelijker had uit gelaten over de quaestie van het toe kennen van een jaargeld, een voorstel niet ware uitgebleven. Hiertegenover stelde de heer Geertsema, namens vele leden, dat de houding der Reg. volko men correct was geweest. De Min. van Fin. stelde dat zeer op prijs. De Reg. kon de redenen niet opgeven waarom zij geen voorstel had gedaan; eenige pressie uit te lokken ware gouverne- menteele zwakheid geweest. Hij ver zocht de Kamer op zijn woord aan te nemen dat de Reg. door hooge en edele motieven was geleid. Het wetsontwerp werd aangenomen. Heden 11 uur verschillende wetten (spoorweg AmsterdamHaarlem, ont binding hooggerechtshof Ned. Indië, enz.). G. Jr. H. M. de Koningin heeft Woensdag middag schaatsen gereden op de ijs- haan van het Huis ten Bosch. Men seint ons uit Den Haag De Eerste Kamer nam de wets ontwerpen ten behoeve der locaal- spoor Amsterdam-Haarlem en de onteigening voor den spoorwe^ Oldenzaal-Denekamp en Oldenzr.al- grens aan. Daarna, na eenig debat, evenzoo de ontbinding van het Hooggerechtshof van Ned. Indië. Vervolgens is de Kamer tot 2S Jan. uiteengegaan. In een der werkplaatsen van 's Rijks werf te Willemsoord heeft Dinsdag middag eene ontploffing plaats gehad. In het schaftuur is, waarschijnlijk door een gebrek aan de veiligheidsklep een windbuis van de smidse gespron gen. waardoor een groot aantal ven sterruiten in de werkplaats werden verbrijzeld. Geen der werklieden was aanwezig. De heer Eloff, particulier secretaris van President Ivruger, is Maandag uit het buitenland teruggekeerd in het Hotel des Indes. Behalve te Parijs was hij ook eenige dagen te Londen waar hij onder den naam Frederik Christof- fel (de voornamen van den heer Eloff) in het Metropolitan-Hotel logeerde en een onderhoud had met een Engelsch Boerenvriend. iNedorland en Portugal. De Novidades van 2 Januari, bevat, naar het „Hbld." meldt, de troonrede waarmede de Cortes zijn geopend en het blad maakt er tevens een commen taar op. De betrekkingen van Portu gal met andere mogendheden zijn vriendschappelijk. Zoo heet het in de troonrede. En uit de algemeenheid van deze uitdrukking maakt het Portugee- sche blad op dat men een periode van verzoeningsgezindheid jegens Neder land is ingetreden en dat men ook geen verwijdering zoekt tusschen Por tugal en Frankrijk. Verder wordt uit drukkelijk melding gemaakt van de vriendschap en het verbond met Enge land. Ten opzichte van Zuid-Afrika wordt gewaagd van het handhaven ,,der sou- vereiniteitsrechten en tevens van de plichten der gastvrijheid welke door de praktijk van een goed internationaal verkeer .geboden worden." Van neutraliteit in de Zuid-Afri kaan sche quaestie wordt, zooals men ziet, geen woord gerept. Huwelijk der Koningin. De weg dien het Vorstelijk bruids paar zal nemen om van het Paleis te 's-Gravenhage ter kerke te gaan voor de voltrekking van het huwelijk, is nog niet vastgesteld. Maar vrij zeker zal de vroeger vermelde korte route niet gevolgd worden. Men spreekt van Noordeinde, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Gravenstraat, Groenmarkt, voor den heen- en Prinsestraat, Prin- sessewal, Hoogewal, Noordeinde voor den terugweg. Prov. Staten Noord-Holland. Bij koninklijk besluit is de commis saris der Koningin in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitenge wone vergadering op Dinsdag 15 Jan. 1901, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. M'. C. van Hall. Pe koude. Door de strenge koude gaan in Fries land de veldmuizen, die in de bosschen huizen gedurende den winter, hunne nesten verlaten en dringen de huizen binnen. In die provincie klagen daar over de bewoners van boschrijke streken, te meer omdat deze dieren gangen graven in aardappelhoopen en deze daardoor bevriezen. Van den koetsier op de nachtpostkar van Zwolle op Heerenveen zijn de knieën, neus en lippen bevroren. Te Drachten zijn van iemand beide handen bevroren. Door sterkedrank be neveld bracht hij een nacht tegen den grond liggende door. Een opiumaanbaling. De verificateur Broks van Bandoeng deed te Tjimahi dezer dagen een be langrijke aanhaling van opium. Het geval deed zich als volgt voor: Een gepensionneerd sergeant-zieken vader zat met een goeden kennis in zijn voorgalerij te hitteren, 't Was on geveer 11 uur in den ochtend. De veri ficateur stapt met een politiedienaar binnen en zegt huiszoeking te willen doen. „Ben je bedd?" vraagt minzaam de gastheer. „Je komt er niet in." „Wees voorzichtig", luidt het kalme bescheid." „Ik kom in naam der Ko ningin!" Na eenige pour-parlers, doch niet zonder tegenstribbelen van den heer des huizes, vangt het onderzoek aan. De politie vindt op den bodem van een overigens met medicijnen gevuld) si garenkistje eenig heulsap en vraagt: „Hoe komt u daaraan?" „Dat heb ik gestolen!" Het gevonden opium wordt opgebor gen en het onderzoek voortgezet. Men komt in het slaapkamertje, waar de verificateur onder het bed een paar sol datenkisten ziet staan. „Wat zit hier in." „Niks." „Van wie zijn die kisten?" „Van een Chinees". „Van welken Chinees?" De gastheer noemt een naam. De aangeduide persoon wordt ontboden, doch ontkent ten stelligste iets van de kisten af te weten. „Zijn die kisten stellig niet van u- zelf wordt den huisheer gevraagd. „Neen." „Waar zijn de sleutels?" „Dat weet ik niet." „Breek de kisten dan open." „Dat doe ik niet." „Dan doe ik het." (De gastheer tot zijn bitter-vriend) „Vooruit dan maar. Help jij me even 'n handje, amice." De kisten worden gedeeltelijk open gemaakt, waarna de heer des huizes tot den verificateur zegt„Neem me niet kwalijk, meneer, maar ik mag toch wel eerst even 'n hapje nemen „Dat kan ik je niet beletten." 't „Hapje" is gauw genomen en 't werk wordt weer hervat. Doch aldra staakt onze ex-sergeant-ziekenvader den arbeid wederom en zegt tot den verificateur „Zeg, je helpt mij later, hé „Dat kan ik u niet beloven, man we zullen zien." „Kom, kies nou nietje helpt mij, zeg. Geef me de vijf." „Ja, maar..." „Geef me de vijf De verificateur steekt de hand uit en zegt voorzichtig „Als het mogelijk is, natuurlijk heel graag." „Nou, dan zal ik je zeggen" en op de kisten wijzende „Daar zit nou de aap in Als de kisten geopend zijn, wordt „de aap" een belangrijke hoeveel heid opium gevonden de kisten worden verzegeld en opgezonden naar Bandoeng (Preangerbode). Waarschuwing. Wederom had het weinig gescheeld of te Amsterdam waren twee menschen door verstikking om het leven geko men. J. J. de Leeuw, een caféhouder aan de De Ruyterkade, was Dinsdag avond in de achterkamer naar bed ge gaan tegelijk met zijn bediende, den 39-jarigen Willem v. d. Hooft. Woens dagmorgen kwam de vader van den gadering te brengen om na goedkeuring aan het Hoofdbestuur op te zenden, om van den Bond teruggave te verzoe ken van de kosten die de afdeeling ge maakt heeft in zake de adresbeweging aan de Kamer van Koophandel alhier. Nog deelde de voorzitter mede, dat hij uitgenoodigd was als eerste ondertee kenaar van het bekende adres aan die Kamer, om een zitting van de Kamer bij te wonen, alwaar hij dan in de ge legenheid gesteld zal worden, nog na dere toelichtingen te geven. De Voorzitter behield zich het recht voor, om, zoodra de punten van be handeling voor de algemeene vergade ring bekend waren, opnieuw een ver gadering uit te schrijven, in den hoop dat de opkomst dan wat beter mag zijn. (Weekbl. voor Drogisten). In de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging hield Woensdagavond de heer Michielsen een voordracht over 't verband tusschen toonkunst en hygiëne in de techniek van het pianospelen. Spreker wilde betoogen dat voor 't verkrijgen eener goed ontwikkel de techniek niet noodig is een zeer langdurige studie van gamma's, études enz. 't Geheim ter verkrij ging eener goede techniek ligt vol gen? spreker in een goed doorge voerde gymnastiek der vingers en handgewrichten, dus eerst oefe ning buiten de oiano, en daarna oefenin- op de piano. De "-ymnastiek bestaat in een groot aantal figuren, die metho disch moeten worden uitgevoerd, 't opheffen der vingers, 't onafhan kelijk maken der vingers, polsbe wegingen, enz. Met dc op deze wij ze ^eoefende handen zal men zeer veel gemakkelijker een volkomen techniek in 't soel verkrijgen en behouden, veel gemakkelijker di rect van 't blad kunnen spelen enz. Ook de gezondheid die volgens medici door 't pianospel vaak zoo wordt geschaad, zou volgens spre ker. bij toepassing dezer methode, die op hygiëne van het lichaam en den geest berust, in 't geheel niet worden benadeeld. W. D. Nolting. t Woensdagavond is ten zijnen huize plotseling overleden de heer W. D. Nolting, in den ouderdom van 66 jaar. Voor tal van ingezetenen was hij een goede bekende, in zijne functiën van voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur, bestuurslid van de afd. Haar lem van den Volksbond en van de Volksbibliotheek van 't Nut, niet het minst als bestuurder (ondervoorzitter), van de Stuivers-Spaarbank, eene in stelling waaraan hij veel moeite en zorg heeft gewijd. Voor velen was Nolting meer nog dan een bekende, een goed vriend. Hij was een sympathiek man, die in de kringen waarin hij verkeerde gezien was en algemeen vertrouwen genoot. Bij zijn vele vrienden zal dan ook de herinnering aan Nolting blijven voort leven als aan een trouwhartig beschei den man, op wien men staat maken kon en die wat hij deed, vervulde van heeler harte. De teraardebestelling zal a.s. Maan dag des morgens te half twaalf op de begraafplaats aan den Schoterweg plaats hebben. Onze Burgemeester nam Woens- dagmidd?- per schaats een kijkje op onze grachten en singels. Naar wij vernemen zullen onze stadgenooten. de dames Tillie de Vries (sopraan) en Suze van der Eijken (piano) Vrijdag 18 dezer een concert geven te Delft, met me dewerking van den heer Hercken- rath, violoncel. Onze stadgenoot, de- heer H. Veldhuis, behaalde Woensdag in de hardrijderij, uitgeschreven door de ïjsclub Twenthe te Almelo, den eersten prijs. Arrondissement;, Recht bank te Haarlem. (Zitting van 10 Januari.) P. Pelzer stond terecht beklaagd van uit de Duinwaterleiding te Haarlem, water ontvreemd te hebben, door een spijker in den meter te slaan, zoodat deze 't verbruik niet meer aanwees. De beambte J. Verzij lberg had dit bij het nazien van den meter geconstateerd. Het O. M. vond dit een zeer ernstig vergrijp, daar het reeds vaak is voorge komen, dat lieden, die veel water noo vloed hadden. Ik heb niet dikwijls met Engelsche heeren gedanst, maai verheeld mij toch dat Ameri kanen beter stuur kunnen houden dan Engelschen. Het is zoo verruk kelijk met een Amerikaan te dan sen. zeide Kate zuchtend. Gij zijt geen vaderlands lievende jonge dame. Er is zeker de een of andere Yankee in uw geheugen blijven hangen. ja. Van enkelen heb ik zeer aangename herinneringen en zi; rijden zoo goed schaatsen! Wek geen haat jegens onze Amerikaansche broeders in mijn vurig hart op! Welke Engelschman zou kalm kunnen blijven als hij voor een Amerikaan moet onder doen? Kate lachte vroolijk. Daarop nam mevrouw Selley Claude's plaats in. Ik moet nu eens een dansje met Tom's vrienden doen. Janes zal wel met u willen dansen. Mama speelt heel goed, zeide Kate. Ziende dat Claude met haar neef ging dansen, stelde Sir Philip zich met een opgeruimd gelaat met het bakvischje tevreden, maar was nu eerder uitgeput. Na een korte pau- dig hadden, tot hetzelfde middel hun toevlucht namen. De ambtenaar was van meening, dat hoewel hier wellicht een der minst schuldigen was 'rol len, er toch een streng voorbeeld moest gesteld worden en eischte 1 maand gevangenisstraf. G. Hakkel t had op 10 Doe. een vrou wenbontje op de Markt te Haarlem ontvreemd en het verkocht aan Mej. G. de Vries voor 3 kwartjes en 4 glazen bier. Het O. M. eischte met het oog op het ongunstig verleden van bekl. eene gevangenisstraf van 2 maanden. Nu moesten 3 beklaagden verschij nen, n.1. R. J. v. d. Voort, A. Kamp en H. A. Stiphout. Deze laatste was niet verschenen, waarom tegen hem ver stek verleend werd. De heeren ston den terecht wegens het verstoren van eene openbare godsdienst-oefening van het Leger des Heils in de Scha- cheistraat te Haarlem. Op aanmaning van den agent van politie L. P. Ker sten, was v. d. Voort heengegaan, doch de beide anderen waren weer spannig geweest. Het M. van mee ning dat vele straatslijpers deze bij eenkomsten van 't Leger des Heils meer beschouwen als publieke ver makelijkheid eischte tegen v. d. Voort ea Kamp elk 7 dagen en tegen Stiphout 3 weken gevangenisstraf. Tegen J. Hajo, beschuldigd van op 19 Nov. in de KL Houtstr. te Haarlem, toen hij in staat van dronkenschap ver keerde, zich tegen de politie-agenten die hem wilden arresteeren, verzet te hebben, werd wegens wederspannig- heid op grond dat bekl. zeer ongun stig bekend stond, eene gevangenis straf van 1 maand geëischt. G. J. Kat te Wormerveer, beschuldigd van het zingen en schreeuwen op den openbaren weg bij de werkstaking der olieslagers aldaar op 10 Dec. jl. en het daardoor veroorzaken van een volksoploop, hoorde 1 maand gevan genisstraf tegen zich requireeren. G. Blauw, was op den avond van 14 Dec. te Zaandam, dronken bij zijne grootouders thuisgekomen en had bei den gruwelijk mishandeld. De getuigen waren blijkbaar bang voor beklaagde, zooals bleek uit hunne zeer tegenstrij dige verklaringen. De ambtenaar van het O. M. moest zelfs met hechtenis wegens meineed dreigen om de waarheid te weten te komen. Bekl. had reeds verscheidene vonnis sen achter den rug. Het O. M. vorderde dan ook eene ge vangenisstraf van 6 weken. Velsen. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. H. Geraets, hoofd der o. 1. s. alhier een pensioen verleend van 1021. IJmniden. Een Huizer visscher bracht hier Woensdagmorgen een soort haai binnen van ongeveer 3.75 M. lengte dien hij in zijn kornet gevangen had en met buitengewoon veel moeite binnen boord van zijn kot- Ier gekregen. Men is met het monster naar Amsterdam gegaan om het te laten kijken. Haarlemmeriiedo en Spaarn- woude. De ijsclub „Christiania" te Zuid- Schalkwijk, onder de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, hield Woensdagmiddag een wedstrijd in het hardrijden. Er waren 21 deelnemers, die in 10 serieën reden. De uitslag was als volgtle pr. N. Smit te Haarlem - merliedeSpaarnwoude 2o. pr. A. Smit. idem 3e pr. J. Rusman te Haar lem 4e pr. H. Verbruggen te Haar- lemmerliede. De beide eerstgenoemden zijn broeders, van wie de jongste ze ker het best reed. De prijzen bestonden in bedragen in geld. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Met een zekere plechtigheid heeft de Eerste Kamer gisteren in den laten na middag de huwelijkswetten aangeno men, met uitzondering van de verhoo ging der begrooting van Marine, die is aangehouden tot na de behandeling daarvan. Alle ministers waren tegenwoordig. En toen de Voorzitter de goedkeuring van het eerste ontwerp voorstelde re zen allen van hun zitplaatsen op. De Vinnv.it.ter st.H<le de aanneming vnor. ze, waarin het gesore k over het verschil tusschen het leven in En geland en in het buitenland liep droegen Kate en haar zuster een paar duetten voor, waaronder een studentenlied met een schetterend refrein, dat allen, zelfs de majoor, meezongen. Toen dit alles afgeloopen was. zeide Claude dat het haar speet, maar dat zij eigenlijk reeds te lang gebleven was en nu weg moest. Mijn rijtuig is er nog niet vrees ik, zeide Sir Philip, „anders zou ik permissie vragen u naar huis te mogen brengen. Dank u. Dat is de plicht van Tom, voor wien het tevens een ge noegen is. zeide mevrouw Selley glimlachend, doch zeer beslist. Claude nam afscheid en verwij derde zich met haar tante om zich aan te kleeden. Vindt gij het goed als ik Ralph vergezel bij een bezoek aan uw va der er u? vroeg Philip. Zeker, als gij gaarne wilt. zeide Claude met ongeveinsde ver bazing die hem deed glimlachen en denken Zij schijnt mij geen geschik- ten kennis te vinden. Daarna werd er nog wat gezon gen. Kate gaf een ballade ten beste die haar mooie conlre-alt ten volle tot haar recht deed komen en Phi lip amuseerde zich over 't geheel zoo goed, dat het hem speet af scheid te moeten nemen. Ik verlaat morgen de stad, me vrouw, zeide hij, .maar als.ik te rugkeer, dat zal aan het eind van de volgende maand zijn, mag ik dan u en uw dochters voor een ko medie-voorstelling inviteeren? Ik moet trachten niet voor de Yankees onder te doen, niet waar juffrouw Selley? Ja zeker, als 't u gelukt, ant woordde zij met een spottend knikje. Zeer gaarne, antwoordde haar moeder, vormeliiker. En ik dank u hartelijk voor den genotvollen avond; zoodra ik weer terug ben. hoop ik u te ko men bezoeken. Goeden avond, ma joor Selley! Vrooliike oude jongen! peins de hij. terwijl hij naar zijn hotel terugreed. Die menschen heb ben schik in hun leven en schijnen niets meer te verlangen ofschoon zij zeker maar een tiende van mijn inkomen te verteren hebben, ter wijl ik er leelijk inzit en niet spoe dig ergens genoegen in schep. Dat meisje is in staat een halven doo- den boom weêr in hel leven terug te roepen. Maar zij mag mij niet het hoofd op hol brengen. Neen ik moet een erfgename veroveren Ik zou wel eens willen weten, wat die kleine Tracey erven zal; maar als Ralph haar wil hebben, moet ik hem niet in de wielen rijden, ofschoon zij mij best te pas zou ko men, het aardige kleine ding. Ralph zal geen zier om haar geven, hoewel ik dat ook niet zou doen. Ik moet er achter zien te komen, wat Ralph in den zin heeft. Als hij wil kan hij een gevaarlijk me dedinger zijn of ik moest mij al heel sterk vergissen. HOOFDSTUK VI. Kerstmis was voorbij, en de de coraties van klimop en hulsten werden mooi stoffig en verdord. De Selley's waren met de inrich ting van het huis gereed en had den eenige Indische kennissen te logeerenterwijl Tracey, ofschoon nog wel zorg behoevend, zijn oude sleur weêr volgde. Je talmt veel te lang. veel te lang. zeide hij tot Brandon, met caféhouder zijn zoon spreken, doch toen hij geen gehoor ontving, keerde hij onverrichlerzake terug, later begon men onraad te vermoeden en toen eeni ge burgers», waaronder de ageut-sloep- roeier der Westerdoksluis P. J. Pon- man, aan den achterkant van het huis w aren doorgedrongen en een ruit had den gebroken, zagen zij beide mannen bewusteloos op hun bedden liggen. Een jongetje liet zich naar binnen zakken en opende de deur, waarop men binnen kon. De politie werd gewaarschuwd en commissaris Fundter begaf zich in persoon naar de woning, geneeskun dige hulp werd ontboden en de heeren v. Ledden Hulsebosch en dr. Van Lier trachtten de levensgeesten der beide bewusteloozen op te wekken. Eer zij naai- het Binnengasthuis werden ver voerd was men reeds zoo ver, dat de ademhalingswerktuigen weer werk ten men heeft alle hoop de bijna ge- stikten nog in het leven te kunnen be houden. Bij een onderzoek in loco bleek, dat de bewoners vóór het slapen gaan de kachelpijp hadden dicht gedraaid en het vulkacheldeurtje van onder open laten staan, zoodat de kolendamp zich 's nachts in het vertrek had kunnen verspreiden. Men passé toch op Slapen in een vertrek waar de kachel staat te bran den, onvoorzichtigheid met den lucht toevoer, zijn reeds zoo dikwijls oorzaak geweest van ongelukken. Gevolgen van Leerplicht. De werking der leerplichtwet is te Yest, waar rijdbaar ijs anders ook zoo wat alles en niet het minst het school bezoek in de war bracht, zeer verras send. De leerlingen der openbare school althans verzuimen om het ijs in 't. geheel niet meer. Wel mopperen ze onder elkaar, dat het zoo spijtig is, dat „die leerplicht er door" is, maar ze komen zonder een enkele uitzon dering. Natuurlijk, dat zooveel gehoor zaamheid telkens met een „vroeger tje" beloond wordt, wat de leerlingen dan ook heelemaal met de wet ver zoend heeft. Dinsdag kwam te Tholen een jongen ter school, die reeds „de lier aan de wilgen had gehangen", maar door leer plicht weer genoopt was terug te kee- renhij scheen evenwel op de hoogte te zijn van de bepaling, dat tijdelijke verwijdering van school als tuchtmid del kan toegepast worden, en maakte het zóó bont, dat het wel overleg scheen om de toepassing onmiddellijk uit te lokken. Hij vloekte tegen den klasse-onderwijzer op ergerlijke wijze, dreigde hem met de vuisten, en... beet het hoofd der school, die er bij geroe pen werd, in de hand. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Woensdagavond werd te 's-Graven hage een vergadering gehouden uilge schreven. door het looncomité van ver schillende typographische vereenigin- gen, ter bespreking van de in te voeren loonregeling voor de graphische vak ken aldaar. Mededeeling werd gedaan dat de commissie van afgevaardigden der 4 typografenvereenigingen zonder resultaat met de patroons had gecon fereerd over een door het looncomité ontworpen loonregeling en dat de pa troons hiertegenover een concept had den ingediend, dat de commissie niet kon bevredigen; evenmin als een gewij zigd concept. De debatten liepen in hoofdzaak over de quaestie of de con ceptregeling der patroons dan wel die der werklieden zou worden aanvaard. Na zeer langdurige discussie werd met algemeene stemmen het patroonsvoor- stel verworpen en dat der Averklieden met eenige wijzigingen aangenomen, terwijl nog een motie werd aangeno men, waarbij o.a. het looncomité per manent werd verklaard en de wensch werd uitgesproken, dat het loon van alle werklieden die thans 18 cent ver dienen, worde verhoogd tot 20 cents, en het loon van hen die meer dan 20 cents verdienen, worde verhoogd met 1 cent en zulks reeds in het loopende jaar, in afwachting van de tot stand- koming eener algemeene loonsregeling. Letteren en Kunst. Richard Strauss is bezig aan een komische opera, tekst von Wolzogen, naar een Hollandsche sage. Emants heeft een lijvigen roman ge schreven, getiteld Inwijding, die vóór Mei zal kunnen verschijnen. een zwakke opflikkering van ener gie. Wat wil je eigenlijk? Wat hel: je tegen het kind? Hij zat met Brandon voor het flauw brandende vuur in zijn stu deerkamer. Claude was uit. Bran don was in eenige dagen niet bij hem geweest en zijn afwezigheid werkte nadeelig op Tracey's hu meur. Spreek niet op dien toon over uw dochter, mijnheer Tracey. Ik heb niets tegen haar. Hoe zou dat ook kunnen? Zij is er veel te goed voor. Ik talm enkel en alleen om haar gevoelens te sparen. Juffrouw Tracey heeft een zekere terughou dendheid over zich. die ik niet mag kwetsen, wat wel 't geval zou zijn als ik haar vroeg voordat zij mij eenigszins kende. Kent! Bahhoe lang kent gij elkaar nu? Al langer dan drie maan den. Als dat niet lang genoeg is zou ik drie jaar bedenktijd nemen. Gii denkt geen oogenblik aan mijn rust. Jelui bent toch niet verliefd op elkaar, wel? Dat nu daargelaten, zeide Brandon, zijn lip optrekkend, „ik kan er toch maar niet toe besluiten de zaak tot een eind te brengen, voordat wij weten hoe of wat. Begin April 1901 verschijnt bij den uitgevers C. A. J. van Dishoeck te Am., sterdam een Polderkaart van de lan den tusschen Maas en II door W. II. Hoekwater, onderwijzer te Amster dam. Deze kaart omvat alle polders van Monnikendam en Beverwijk in het noorden, tot Gorinchem en Dordrecht in het zuiden van Utrecht en Vrees wijk in het oosten, tot de Noordzee in het westen. Het nieuwe boek van Frederik van Eeden. „Van de Koele Meren des Doods" wordt in 't Engelsch vertaald door miss Margaret Robinson, dezelf de die een opstel over Van Eeden in de Nineteenth Century schreef. Het werk zal in 't voorjaar verschijnen bij den uitgever Davis te Chicago. Sport en Wedstrijden. IJS- Vrijdag a.s. zullen te Edam nationa le proefwedstrijden gehouden worden door het hoofdbestuur van den Ned. Schaatsenrijders-Bond. De Dinsdag te Leiden gehouden voorwedstrijden van de Leidsche Stu denten-IJsclub op de banen van de Leidsche IJsclub hebben beslist dati aan den heden te houden internat, aeademischen wedstrijd te Groningen, zullen uitkomenJhr. H. C. M. van i Nispen tot Pannerden, De Nerée tot Babberich en verder waarschijnlijk de 1 hh. Werkman, Prinssen en Coops, 't Is voor de L. S. IJsclub jammer dat de beste rijder onder hare leden ditmaal door omstandigheden niet kan uitko men. De baan van Volendam naar Mar ken is Woensdag geheel gereed geko men. Het ijs is prachtig en volkomen vertrouwbaar en met rietbosschen ge heel afgebakend. Men kan dus op de schaatsen een heerlijk ritje maken naar twee typische visschersdorpen als ten minste de dooi niet te sterk blijft aanhouden. Het ijs van Amsterdam naar Edam (en verder naar Hoorn) is zeldzaam prachtig. Men ga bij Kadoelen, over het IJ, op de oude Amsterdamsche Vaart, en door het veld naar Ilpendam, Te Ilpendam moet men afbinden, en daar op de Purmerringvaart overgaan tot Edam. In geen jaren was het ijs zoo mooi. De Parijsche Salon. Vrijdagavond is de inschrijving voor' deelnemers aan den Parijschen Salon gesloten. In het geheel waren 700 aan vragen om plaatsruimte ingekomen, waarvan alleen gedurende de laatste 24 uren 100. Voor de klassen I (automo bielen) en II (rijwielen van alle syste men) alleen hebben 250 aanvragen den commissaris-generaal, Rives, bereikt. Onderwijl is men in het Grand Pa lais, op de Champs-Elysées, nog druk bezig de laatste beeldhouwwerken weg te sleepen, die daar gedurende de in ternationale tentoonstelling zoo dui zenden en duizenden bezoekers gelokt hebben naar het prachtige paleis, een ideaal gebouw voor een show. De verlichting zal geschieden dit besluit is na rijp beraad genomen door middel van gas en electriciteit. Als eisch is aan alle inzenders van voitures voorgeschreven, hun rijtuigen, vóórdat ze in de Salon mogen tentoon gesteld worden, een ritje te laten ma ken van Parijs naar Versailles, om te toonen dat ze wel degelijk in staat zijn om zonder paarden zich voort te bewe- gen. (De Fiets). Rechtszaken. Inbraken. Voor het gerechtshof te Amsterdam diende Woensdag in hooger beroep de zaak van L. Bouraa. J. Sluyter en P. Wessels, door de rechtbank, wegens diefstal met braak, gepleegd in het ma gazijn van zeilen en tapijten van de firma Van Küyk en Abas, Singel, Am sterdam, veroordeeld tot een gevange nisstraf respectievelijk tot 12, 9 en 9 jaren. Men herinnert zich nog ongetwij feld deze, toen ter tijde, zeer bespro ken inbraak, gepleegd in den nacht van den 5en op den 6en J uni. D eagent Haagsma bemerkte des nachts, ongeveer twee uur, leven in het perceel. Met een collega ging h:: het liuis binnen en een zestal personen stormden naar buiten. Een van hen, door de agenten herkend als Bouma, schoot niet een revolver op de agenten. Hoe of wat! riep Tracey hef tig uit. „Deze quaestie kan slechts op een manier beslist worden. Zij moet en zal je trouwen. Wie zou zij anders nemen? Zij heeft im mers nooit iemand ontmoet! Zij is nederig genoeg! Zij is jaren lang van huis ge weest. Kan zij toen niet iemand ontmoet hebben voor wien zij ge negenheid heeft opgevat en als dat zoc is. hoop ik niet, dat gij haar hard zult vallen. Als zij een anderen man wil trouwen dan dengeen dien ik voor haar bestemd heb, zeide Tracey kalm en beslist, „zal ik haar be halve haar moeder's erfdeel nog een kleine som nalaten en mijn overige geld aan iemand verma ken, die het apprécieert. Dat kan even onverstandig als onrechtvaardig zijn zeide Brandon. ..maar laten wij maar hopen dat alles naar wensch afloopt. Laten wij er nu niet verder over sur*» ken. ik beloof u niet langer' len. Binnen een week zult g\ ten of ik uw schoonzoon wórdi, of neen. Tracey antwoordde niet en staar de zwijgend in het vuur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2