Damast- i en-Japon Sluyter werd direct gearresteerd, ter wijl op hem bevonden werden vele b reekwerktuigen. Wessels is den volgenden da" aan gehouden in de woning van Bouma. De procureur-generaal, mr. Baud, vroeg bevestiging van het vonnis, door de rechtbank gewezen. De amsterdamsche rechtbank had ook een inbraak te berechten. M. Que- rido, oud 21 jaar, matrassenmaker, en M. Santink, oud 20 jaar, tabaksbedien- de, waren hier de beklaagden. Door middel van valsche sleutels kwamen zij in den nacht van 23 op 24 Nov. met nog andere personen in de sigarenfabriek „Modjo" aan de van Lennepkade te Amsterdam, en ont vreemden een handkar, een zeiltje, si garen, postzegels, plakzegels en een brandkast met ruim f 297. Mede verdacht van deze inbraak wa ren J. C. Haleber en L. T. Kroes. Tegen lien waren echter niet voldoende be zwaren gerezen, zoodat zij buiten ver volging gesteld werden. Ter zake van andere misdrijven zijn zij thans nog gedetineerd. Querido is recidivist; wegens dief stal werd hij vroeger tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl Santink den 13den September jl. we gens diefstal eveneens een veroordee ling tegen zich hoorde uitspreken van 3 maanden. Deze straf ondergaat hij nu. Deze vier jonge mannen zijn, zooal geen logés, dan toch vrienden van „De Vriendenkring," in de Sint-Annastraat. Niettegenstaande allen hun onschuld betuigden, eischte het O. M. tegen elk 4 jaar gevangenisstraf. Het vergiftigde bier. Te Manchester is Dinsdag de eerste rechtszaak wegens de gevallen van ver giftiging door bier dat arsenicum be vatte, in openbare behandeling geko men. De fabrikanten van het bier wor den vervolgd wegens overtreding van de Food and Drugs Act (bier wordt als voedsel beschouwd), en kunnen ge straft worden met een boete van ten hoogste 20 pd. st. wat zeker niét bui tensporig is, waar een paar dozijn menschen door hun toedoen vergiftigd zijn. Maar niet met hun weten, hield de advocaat van de eerste beschuldigde vol. Hij verzekerde dat het arsenicum met de suiker en de mout in het bier gekomen moest zijn, en dat de bederf werende middelen, bij de bereiding aangewend, de aanwezigheid van ar senicum onkenbaar maakte, tenzij men er opzettelijk naar zocht. De chef van den gezondheidsdienst te Manchester, dr. Nives, verklaarde, dat de aanwezigheid van een achtste grein arsenicum in een gallon bier reeds gevaarlijk was, en die hoeveel heid was inderdaad gevonden. Maar in de 20 jaren die hij in het vak was, had hij tot dusver nooit de aanwezig heid van arsenicum in bier vermoed. De advocaat zeide nog, dat zijn cliënt beklaagd had moeten worden, niet van vervalsching (adulteration), maar van overbrenging van besmetting (conta mination) Uitspraak over drie weken. Wetenschap. Zingende insecten.iliTflt Zangvogels zijn in alle landen ge liefd, maar het luisteren naar de muzi kale tonen van sommige soorten in secten is een Japansche liefhebberij. Het is reeds sedert vele eeuwen een lievelingssport der Japanners om naar deze nietige zangers te luisteren en de ze gewoonte heeft zelfs een tak'van handel in het leven geroepen. In Tokio kan men in Mei en Juni aan de veranda's der huizen kleine bamboe kooitjes zien hangen waaruit in het schemeruur een vreemd, metaalachtig geluid opstijgt, trillers vullen de lucht met een zachte muziek. De welgestelde Japanner is gewoon om 's avonds, na dat- hij zijn bad genomen heeft naar deze zanegrs te luisteren. Het meest ge liefde onder deze zingende insecten is de Suzumuschi, d. w. z. insectenklokje. De zingende insecten behooren meest al tot de hooiwagens; een er van draagt de naam van Kirigirüsu, dat een door dringend geluid als van een haan voortbrengt, een ander heet Kanetaka- ti, wiens gezang als een verwijderd klokkegelui klinkt. Alleen te Tokio zijn veertig handelaars die goede zaken in zingende insecten doen. Deze handel is betrekkelijk nieuw. Vroeger ging het Japansche gezin naar buiten, dronk, op stroomatten uitgestrekt, thee en ge noot daarbij van de harmonische to nen van de kleine muzikanten. Pas honderd jaar geleden kwam een liefhebber op de gedachte om deze in secten in kooien te sluiten en sedert legde men zich op het telen van deze dieren toe en daaruit ontstond een thans bloeiende handel. zii hebben cp hun tochten naar de koude streken gelegenheid gehad, dienaangaande ervaringen op te doen. ,,En toch"' zal menigeen den ken „doet een glas brandewijn me ir deze kou goed!'' Hoe dat te ver klaren De zaak is zeer eenvoudig: Tengevolge van het alcoholge bruik worden de bloedvaten aan de oppervlakte gelegen, vrij aanzien lijk verwijd. Hierdoor gaat meer bioed naar de huid, wat het rood- worden na het drinken verklaart en wat den drinker het aangena me gevoel van warmte geeft. Daar wij beter de warmte van de huid dan onze algemeene lichaamstem peratuur kunnnen bepalen, komt de oppervlakkige licht tot de ge volgtrekking, dat alcohol ver warmt. Doch de groote bloedtoevoer naai de huid maakt, dat het lichaam veel warmte uitstraalt en nauwkeu rige proefnemingen nebben dan ook aangetoond dat de lichaams temperatuur eenigen tijd na 't ge bruik van alcohol gedaald is. De verwarming was dus slechts schijn er spoedig voell de drinker be hoefte zich opnieuw te „verwar men.1 Gemengd Nieuws. Burgemeester Brinkmann. Te Berlijn is de tweede-burge meester, Brinkmann, die pas se dert 5 -October 1900 dit ambt be kleedde. plotseling overleden. Brinkmann bereikte den leeftijd van 45 jaren. Gedurende den kor ten tijd dat hij burgemeester was. wijdde hii zich geheel aan de taak die zijn ambt hem stelde en al was het hem niet gegund de beloften die hij bij zijn installatie deed te vervullen, hij bleek toch te zijn een man ven grool willen en kunnen Hij deed zich kennen als een trouw burger, een man met zeer vrijzin nige denkbeelden, als een persoon lijkheid zonder vrees of blaam. Brinkmann begon zijn loopbaan als advocaat. In 1883 werd hij tot burgemeester van Tilsit gekozen docli zijn keuze werd' niet door de koninklijke goedkeuring bekrach tigd. In 1890 werd hij tot lid van den gemeenteraad in 1894 tot twee de-burgemeester van Königsberg (in Pruisen) gekozen en bevestigd. Op 1 April 1900 werd Brinkmann door den gemeenteraad tot 2e bur gemeester van Berlijn gekozen m de plaats van Kirschner, die tot le burgemeester werd benoemd. Vreeselijke ramp. Te Rochester, in de Vereenigde Sta ten, zijn bij een brand in een weeshuis 26 kinderen, een verpleegster en een keukenmeid omgekomen, en 12 kinde ren worden nog vermist. Een dertigtal menschen kregen brandwonden. Mailboot gestrand. De Fransche paketboot Russie, van Oran naar Marseille, 6 Januari bij Fa- ram an is aan den ingang der Rhöne ge strand. Ten gevolge van het onstui mige weer konden de reddingbooten het schip niet bereiken. Door den ma rine-commandant van Marseille werd daarop naar Toulon geseind om de machtige sleepboot Travailleur ter hulp te zenden. Deze schijnt er in geslaagd te zijn, de opvarenden, 46 passagiers en 56 koppen bemanning, te redden; althans volgens een Lloyds-telegram zijn de opvarenden aan land gebracht. Stof voor een drama. Een drama in climax wordt uit Lip- todovallo gemeld. Een zekere Dob sloeg in verbolgenheid, zijn driejarig zoontje dood, omdat de kleuter een papiertje van honderd florijnen verscheurde; de moeder die bezig was een kind te baden bleef van schrik dood; bet kind ver dronk in de waschtobbe, waarop Dob zich ophing. Stof voor een drama, of niet! Drievoudige kinderverdwij- ning. De procureur der Republiek van Brest vaardigde een aanhoudingsman daat af tegen de ecbtgenooten Rouvel, bewonend een dorpje bij Brest. Zij worden beschuldigd in 1898 en 1899 drie kinderen, waaronder een twee ling, te hebben doen verdwijnen. De reeds gehoorde getuigenissen zijn ver pletterend voor hen. siers waren verplicht, van den bok te komen en hun dieren aan de band naar den stal te leiden. Op een oogen- blik lagen tusschen het Gare du Nord en de Ópéra zeventig paarden op den grond en rondom de Are de Triomphe leek het soms een slagveld uit een paar- denoorlog. Daartusschen onderhielden de electrische trams zegevierend den dienst, voor zoover de rails ten minste niet versperd waren door gevallen paarden. Telkens worden op straat weder men schen door de koude bevangen. Zij wor den dan onmiddellijk naar de naastbij- zijnde hospitalen gebracht, doch meest al sterven zij kort daarna. Ook te Londen zijn verscheidene per sonen op straat doodgevroren. De sneeuw is daar niet zoo overvloedig ge vallen als te Parijs.Met de sneeuw heeft in Engeland's hoofdstad de influenza weder haar intocht gehouden, thans onder een nieuwen vorm. Een ontsto ken keel, en gezwollen, zachte stemban den zijn de voornaamste verschijnse len van de ziekte. Eigenaardig is, dat bij iedere nieuwe influenza-epidemie zich telkens in een anderen vorm ver toont. Honderden zijn op het oogenblik te Londen door de ziekte aangetast, in vele gezinnen drie of vier personen tegelijk. De nieuwe vorm van influenza is niet zoo ongemakkelijk als vorige, doch hij is even vatbaar voor noodlottige ge volgen. De hoofdzaak is, dat de patient zich buiten de koude houdt, anders is het bijna zeker, dat er longontsteking of bronchitis uit voortvloeit. Keizer Wilhelm heeft, om graaf Zep pelin te troosten over de geldelijke te leurstelling. met zijn luchtvaartplan nen opgedaan, liem een brief geschre ven, waarin hij met zijn gewone be slistheid zegt, dat Zeppelin's toestel een „epochemachender Fortschritt" is (de mannen van het vak denken er zoo gunstig niet over), en dat er altijd een officier van het militaire luchtschip- perscorps beschikbaar zal zijn, om Zeppelin bij zijn proeven te helpen. Voorts krijgt de uitvinder een zeer hoog ordeteeken. Verwarmt alcohol? „Neen 1" zeggen de walvisch- vaarders en Noord-poolreizigers en De vorst. De weerkundigen hebben zich vergist want de koude, die volgens hun voor spelling na den sneeuwval zou op houden, heeft niet plaatsgemaakt voor zachte temperatuur. Integendeel, uit alle deelen van Eu ropa wordt gemeld, dat na de sneeuw buien de koude intenser is geworden. Terwijl het Zondag bijvoorbeeld te Ro me en te Napels geducht sneeuwde, daalde Maandag de thermometer weer tot 18 graden Fahrenheit onder het vriespunt. Niet overal is de sneeuw zoo spaar zaam gevallen als bij ons. Parijs bij voorbeeld ligt sinds Maandagavond onder een dik sneeuwkleed, dat de stra ten uiterst glad heeft gemaakt. De vochtige sneeuw, die op den hardbe- vroren grond viel, bevroor namelijk on middellijk en vormde- een ijslaag van ruim een centimeter dikte. Een uur, nadat de eerste sneeuwvlokken waren neergedwarreld, waren de straten dan ook voor paarden niet langer en voor voetgangers moeielijk begaanbaar. Overal zag men de paarden op den grond spartelen en vele koet- Land- en Tuinbouw. De 7de internationale tentoonstelling die op 18, 19 en 20 Januari te Hengelo van wege de Twentsche Pluimveeclub gehouden zal worden, belooft zeer be langrijk te zullen worden. Circa 800 inschrijvingen voor inzendingen zijn door den secretaris ontvangen. Vruchten in Amerika Vruchtenkweekers in Amerika brachten onlangs in herinnerinj dai toen de regeering in 1814 voor een groot feestmaal ter eere van het sluiten van den vrede vruchten wilde hebben zij slechts een half vaatje rozijnen kon kriigen en bij na eee-n appelen Tegenwoordig worden er uit Ca- lifornië alleen 103.000.000 pond ro zijnen per jaarverzonden. Dezelfde enorme vooruitgang is ook bij alle andere vruchtensoorten op te- mer ken. Zoo werd er in één jaar voor 80.000.000 p. st. aardbeien gekweekt en opgegeten in de Vereenigde Sta ten. In Florida vindt men in elk dorp. dat dicht bij een spoorwe,. gelegen is van 500 tot 5000 sinaas- appelboomen. In Alabama zijn niet minder dan 300 perzikboomgaar den. En toch is Alabama niet eens bekend om zijn perziken. In Georgië, waar vroeger slechts katoenplantages waren, vindt men nu uitgelezen boomgaarden. Ge durende die zomermaanden, als de katoen- en graanoogst opgeborgen is, begint he-t perziken plukken en pakken. Eén man alleen in Mars- hallville bezit 120.000 perzikboo- men. Men zou allicht denken dat- iede re staat- zoo zijn speciale vrucht cultiveerde, doch dit is niet het ge val. Bijv. New-Yersey, waar bijzon dei veel perzikboomen zijn. heeft nog meer druiven en groenten. De staat New-York bekend' om zijn ap pels, brengt ve6l druiven voort. Pennsylvanië heeft niet minder dan twaalf vrachtsoorten in groote hoe veelheden. Californië heeft van elke vruchtsoort meer dan een andere staat. In 1873 werd de eerste pruimen- boomgaard in Californië geplant. In 1881 waren er 12 groote boom gaarden. Tegenwoordig leveren de pruimenboomgaarden in de Ver eenigde Staten 100.000.000 pond vrachten voor den inmaak per jaar op. Den grootsten wijngaard vindt men in Californië. Hij is 6 vier kante mijlen groot. Als eind Juni, begin Juli in het gouden zonlicht en zilveren maanlicht de vruchten rijp zijn geworden, kan men zich geen indrukwekkender gezicht den ken. Dan wordt de oogst binnenge haald en 1000 arbeiders gaan zin gende in het zonlicht van struik tot struik. De belangrijkste vooruitgang is echter op het gebied van organisa tie. De tijd' nadert waarin geen en kel vaatje apnels in het land' be hoeft te rotten, omdat het niet goed koop genoeg de markt kan berei ken. Alle verbetering op dit ge bied is begonnen doordat de men schen zich afvroegen ..Als het mo gelijk is om sinaasappels uit Italië hier naar toe te brengen, waarom zou men ze dan niet nog goedkoo- per hier kunnen kweeken." Heden ten dage is het gemakke lijker voor iemand die ergens dicht bij een spoor, al is het maar een halve bunder bezit om zijn vruch ten naar de markt te zenden, dan het twintig jaar geleden was voor den eigenaar van 500 bunders. Hij kan zijn half dozijn mandjes bijna even eroedkoop vervoerd krijgen ah de groote vracnlenkweekers die heele wagens tegelijk verzen den. Dit komt omdat de spoorweg- maatschaDDij treinen laat loopen die aan alle stations stilhouden om vrachten van één soort op te ne men. die dan samen als een wagen- vol verkocht worden. Op aandrin gen van de kooolui die er veel door verliezen, wanneer vrachten te lang onderweg zijn en verrotten loo pen er treinen met verkoelde wa gens. Dergediike treinen gaan snel ler dan de «rewone, om de onkosten ervan niet te groot te maken. Hel kost bijv. slechts 120 p. st. om een ijswagen te krijgen van San Francisco naar New-York, om dat het traject in vijl dagen wordt afgelegd. Andere klachten hebben weer grooten vooruitgang gebracht in de bewaarplaatsen van voor be derf ze-er vatbare vruchten. Als vruchten bij haai aankomst niet dadelijk naar de markt gebracht kunnen worden, worden ze tegen woordig naar ijs-pakhuizen ge bracht, waar ze niet bederven. Ap pelen kunnen bijv. 8 maanden be waard worden in een temperatuur van 32 k 36 graden Fahrenheit. Zoo waren er in Mei 1900 nog appels van den oogst van 1899 in de pak huizen in Amerika. Dertig uur na dat de vrachten in de tuinen van het zuiden geplukt zijn. kan men ze voor die helft reeds in de wonin gen van het land terugvinden. Elk jaar geschiedt dit vlugger. Als biiv. veertig wagens met si naasappels 's morgens om drie uur te Chicago aankomen, zijn ze om twaalf uur reeds verkocht, betaald en afgegeven aan degenen, die ze bij het dozijn verkoopen. Amerika hoeft niet voor overbe volking te vreezen. Slechts één tien duizendste gedeelte van den grond wordt gebruikt en dit geeft reeds zulke prachtige resultaten. Het land kan nog 10.000 keer zooveel opleveren. ste zijn zoo afgekoeld, dat de opper vlakte hard is geworden, doch de zon, die zoo reusachtig groot is. heeft het nog lang niet zoover gebracht, hoewel ook hier langzame afkoeling merkbaar is. In het binnenste onzer aarde is het nog zeer warm, wat men wel eenigs- zins kan nagaan, als men weet, dat de temperatuur bij elke 20 M. die men die per komt 1 gr. Fahrenheit stijgt. Aan het slot van zijn rede behandelde spr. nog den invloed van het water en het vuur op de oppervlakte van de aar de. Vroeger zag de oppervlakte er geheel anders uit dan tegenwoordig; waar nu land is, was toen water en omgekeerd. Deze verandering heeft plaats gegre pen door aanslibbing hier, verbrokke ling daar. enz. Als gevolg van den op de verschilende aardlagen uitgeoefen- den druk door 't water zijn bergen ont staan. Ook het vuur heeft veel bijgedragen tot wijziging onzer aardkorst; o.a. door vulkanische uitbarstingen, aardbevin gen enz. Men behoeft slechts te den ken aan de ramp van Krakatau in 1882, de verwoesting van Lissabon in de 18e eeuw en van Herculanum en Pompeji in 't begin onzer jaartelling om de groo te kracht van het vur te begrijpen. De lezing werd door talrijke licht beelden verduidelijkt. We wenschen de Toynbee-vereeni- ging geluk met dezen avond. Woensdag voeren de Haarlemsche sloombooten (directie Bus en Kaarse- ladeveer) vrijwel op tijd. Vervolg Stadsnieuws. Heden middag werd in de In- fanterie-Karzerne alhier, de Bron zen Medaille voor 12 jaren trouwen d'ionst op plechtige wijze uitge reikt aan den korporaal-schoenma ker Vogel. Morgen 11 Januari 1901 is het 25 jaar geleden dat de Firma Gebrs. Schornagel, alhier opgericht werd Mej. B. J. Mulder, volontaire aan school D. is benoemd (gisterenavond) tot onderwijzeres aan de openbare school voor gew. L. O. te Zandvoort. Vanwege het Ministerie van Binnen- landsche Zaken werd heden aan het gebouw van bet Provinciaal bestuur alhier aanbesteed Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks Museumgebouwen en het daarom gelegen plantsoen te Amster dam, gedurende de jaren 1901 en 1902 Raming f 18,000. Van de 10 hiervoor ingekomen inschrijvingsbiljetten was dat van C. J. Maks te Amsterdam het laagst, voor f 15,890. Heden is van de werf Conrad een schip van stapel geloopen, naar men zegt voor 't Russische gouvernement bestemd, om dienst te doen in China. Het politie-rapport vermeldde heden onder de rubriek „Gevonden Voorwer pen" niets dan een eenzamen hond. De brandweer werd Woensdag twee maal gealarmeerd voor brandjes in de Coornhertstraat en bij een melkslijter aan de Ged. Oude Gracht. Beide malen behoefde geen water te worden gegeven, daar het vuur reeds met behulp van em mers water was gebluscht. Aarde, vuur en water. Vanwege de Toynbeevereeniging trad Woensdagavond in 't gebouw ..Weten en Werken" op dr. W. G. Huet, met bo vengenoemd onderwerp. Voor de groote belangstelling die* het publiek hierin stelde, sprak wel de volle zaal. Nu, de voordracht was dan ook de moeite wel waard. Allereerst gaf spr. een overzicht van de beschouwingen, die men vroeger over de aarde had. Men meende, dat het eene platte schijf was, doch later kwam men tot andere inzichten en tegenwoordig weet ieder dat wij op een bol leven. De bewijzen hiervan zijn niet ver te zoeken. Een van de eenvoudigste is wel dit, dat wanneer men zich aan zee be vindt, men van eene in de verte aan komende toomboot eerst den rook, dan de schoorsteenen, vervolgens den romp ziet, terwijl, wanneer de aarde vlak was, men alles ineens, hoewel natuur lijk zeer klein, in 't oog zou krijgen. Hierop besprak dr. Huet de verhou ding van de aarde tot de zon en de maan. Deze verhouding regelt dag en nacht de verdeeling in maanden en jaargetijden enz. Behalve de aarde, die zich om de zon wentelt, hebben we nog 7 andere lichamen, die dit eveneens doen. We noemen die lichamen plane ten. 4 ervan zijn veel grooter dan onze aarde, nl. Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus. Sommige planneten heb ben meer dan een maan. Dat onze maan zoo groot lijkt, komt eenvoudig daar door, dat ze dichter bij ligt dan de ove rige hemellichamen. De maan is ook de oorzaak van eb en vloed door de aantrekkingskracht die zij op 't water uitoefent. Ze is een koud lichaam, zon der dampkring, en dus zonder leven. Wat de zon betreft, deze is een eloei- ende bol, die in een gasvormigen toe stand verkeert. Alle leven danken we aan de zon. Haar oppervlak is zeer on regelmatig. De verschillende planeten zijn uit de zon ontstaan, evenals de manen weer uit de planeten. Deze laat- Heemstade. Werden er onlangs op de boerderij bewoond door den heer A. v. d. Linden alhier 8 eenden ontvreemd, Dinsdag deed zich weder hetzelfde geval voor, maar nu verdwenen in plaats van een den een zelfde getal kippen. Bennebroek. Aan de Mannepadsbrug zakte de alhier woonachtige bakkers knecht J. S. door het ijs. Gelukki wisten de aanwezigen door elkaar de hand te geven den drenkelin; te redden. Een eind verder bij de „Witte Hond", geraakte een meisje te water, ook zij werd gelukkig red. Beide gevallen vonden op de Leidschevaart plaats, die over het algemeen niet best is en waarin veel wakken en slechte gedeelten aanwezig zijn. Haarlemmerli ede en Spaarn- woude. Dinsdagmiddag begaf zekere J. v. d. K., wonende onder deze gemeente zich naar den dokter, wonende te Spaarn- dam, voor zijn vrouw die ernstig ziek was. J. v. d. K. wilde toen hij van den dokter kwam bij het stoomgemaal te Spaarndam het ijs oversteken om zoo doende zijn weg wat te verkorten. Hij kwam te vallen en kreeg daarbij een ernstige wonde aan zijn hoofd, zoodat hij het bewustzijn ver loor. Per slede werd hij van daar naar zijn woning overgebracht. Hij was, toen dit bericht werd afgezonden, nog buiten kennis. IJs en weder dienende, zal a. s. Vrij dag op de Binnen-Liede vanwege de ijsclub „De Liede" een wedstrijd voor de algemeene armen gehouden wor den. De Binnen- en Buiten-Liede en de Mooije Nel zijn prachtige ijsvlakten. Velson. In het afgeloopen jaar kwamen voor 45 gevallen van diphtheritis, 4 van typhus en een van roodvonk, 't Is te hopen, dat in 1901 dit getal aanmerkelijk minder mag zijn. Gedurende 1900 zijn op de alge meene begraafplaats „de Biezen" 38 lijken ter aarde besteld. Voor de nationale Militie, lich ting 1902 zijn alhier ingeschreven 72 jongelingen. Het getal ingeschre venen zal dit jaar aanmerkelijk meer bedragen dan vorige jaren. Zaterdagavond zal op liet buitenver blijf Schoonenberg van Jhr. van Tuyl van Serooskerken een schitterend ijs- feest worden gegeven. De eigenaar heeft zijn buiten daar voor welwilend afgestaan. Zandvoort. De Zandvoortsche Muziekkapel „Paul Krager" zal Maandag 14 Januari a. s. des avonds ten 8 ure in Hotel Kurhaus een feestconc-ert geven ter herdenking van haar éénjarig bestaan, onder leiding van den directeur den heer Joh. Schou ten Jr. uit Haarlem, met medewer king van den heer Vrugt (voor drachten) en eenige piano-solo's, te geven door den directeur. Het bal zal onder leiding van den heer W. var den Eijnde uit Haarlem plaats hebben. Gedurende het korte be staan van deze kapel is de heer Schouten de derde directeur door wiens ijverige bemoeiingen en de volharding der leden men thans in staat is eene uitvoering te geven. Wij wenschen de muziekkapel veel succes toe. Woensdagavond ten.7 1/2 ure verga derde de Raad dezer gemeente. Mede gedeeld werd: lo. dat het Raadsbesluit van 6 Nov. jl. no. 4, i. z. aankoop van grond van P. Versteege door Ged. Staten is goed gekeurd; evenzoo de gemeentebegroo- ting over liet jaar 1901. 2o. het proces-verbaal van kasopne- ming over het afgeloopen kwartaal, uit hetwelk blijkt., dat in kas was eene som van 9055.315. 3o. eene dankbetuiging van den heer J. Snij er, voor het hem verleende pen sioen. •io. dat de benoeming tot lid der com missie inzake de leerplicht is aangeno men door de hoeren E. Bluijs, E. H. Brokmeier, C. H. N. Tates en H. C. Voet, terwijl de heeren P. van der Geer, A. Groen en R. Nolen die benoeming niet hebben aanvaard. Aangenomen voor kennisgeving. Door de firma Koopman Co. te Am sterdam en den heer P. L. de Vries te Zandvoort was ingezonden een adres, houdende verzoek om concessie voor de exploitatie van een electrische tram alhier, welk advies in handen van B. en W. werd gesteld om praeadvies. Aan mej. W. J. van den Boster Smitten, vroedvrouw alhier, werd een subsidie verleend van f 100.— voor ver loskundige hulp aan armen over 1901. Besloten werd het door den heer Wel- senaar te Haarlem opgemaakte bestek voor de verbouwing en bijbouwing van de Burgerschool, na eenige daarin aan te brengen wijzigingen, goed te keuren en aan den heer districts-schoolopzie- ner te zenden ter goedkeuring Aan Ged. Staten zal worden verzocht de bestaande onderwijzerswoning te ver koopen en is de goedkeuring van dat college daarvoor verkregen, dan zal een bestek worden opgemaakt voor het hou wen van zulk eene woning boven de bestaande school. Vervolgens werd aan J. van Duiven- boden voor den tijd van één jaar ver huurd een stukje gemeentegrond aan den strandweg en zulks voor den prijs van f 0.25. Een adres van den heer J. de Vries tot aankoop van eenigen grond aan de Burgem. Engelbertsstraat, werd tot de volgende vergadering aangehouden. Aan de Bouwmaatschappij „Ken- heim" werd besloten te verkoopen een. perceel grond aan de Tramstraat, voor den prijs van f 5.per vierk. M. Tot onderwijzeres bij het lager on derwijs alhier werd benoemd, met in gang van 1 Febr. a. s., mej. B. J. Mul der, te Haarlem, en zulks op eene jaar wedde van f 500. Besloten werd aan de vereeniging „de Feestcommissie" alhier eene sub sidie te verleenen tot een maximum bedrag van f 250, te besteden voor de onthaling der schoolkinderen. Ook de bedeelden en armen in deze gemeente zullen ter gelegenheid van het feest van het huwelijk van H. M. de Konin gin worden onthaald, tot welk einde aan B. en W. werd opgedragen in on derhandeling te treden met de armbe sturen. Op een door Ged. Staten om bericht en raad in handen gestelde reclame an E. Na jan tegen zijnen aanslag in den Hoofdelij ken Omslag over 1899, werd besloten afwijzend te adviseeren. Vastgesteld werd een stratenplan van de Erven den heer De Favauge, betreffende gronden ten zuiden van den Kostverlorenstraatweg. De voorwaarden tot overneming van de in dat plan begrepen straten zullen geldig zijn voor 5 jaren. Tot leden der commissie tot herzie ning van de verordening op den Hoof- delijken Omslag zullen, behalve het college van B. en W. zitting nemen de heeren Driehuijzen en Van der Mije. Vervolgens werd besloten eenige hoornen in de Kerkstraat te doen rooien en te vervangen door nieuwe, terwijl eenig oud ijzerwerk zal worden verkocht. Nog besloot de Raad tot aankoop van het huis en erf, gelegen achter het politiebureau, van den heer J. Slagveld voor den prijs van f 1700. Nadat de Voorzitter dank aan den heer Slagveld bracht voor zijne me dewerking in dezen, werd de vergade ring gesloten. Haarlemmermeer. Tijdens de stremming van de vaart zijn van wege de stoombootmaatsch. „Carsjens" iederen dag een wagen voor personenvervoer van Amsterdam naar Aalsmeer en terug en driemaal per week (Maandag, Woensdag en Vrijdag) een omnibus voor personen vervoer in verbinding met Hoofddorp. MARKTNIEUWS Haarlem, 9 Jan. Aangevoerd werden 5 Koeien I 150 200, 18 nuchtere Kalveren 81', 54 Schapen, f 1827. Amsterdam, 9 Jan. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen 2,50—3.20, Franeker f 2,50 3.20, Zaaiers f 2,252,40, Blauwe f 2,70 3,10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2.40—3.30, Bonte f 3—3,60, Frakkee- sche f 1,80—3.—, Blauwe f 3,253.50, Geld. Blauwe 2,25—2,60, Pruisische Hamburgers 44.25, Roode f 2,25— 2,75 per Hl. Schiedam, 9 Jan. Noteering Makelaars f 11. Jenever f 15. Amst. Proef f 16.50. Beurscommis- sie f 10.'5. Stemming vast. Ruwe Spi rit us/^öOjSpoeling-Commissief^ Weerbericht. VERWACHTING: matige Zuidelijke wind, betrokken, sneeuw, geringe toe name ui temperatuur. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 10 Januari J. F. Nuijcns en E. P. M. v. Gemert. G. Thieman en M. H. C. v. Gemert. Getrouwd 10 Jan. J. C. Hoek en en hooger12 Meter franco en vry van invoerrechten toegezonden Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „Heuneberg-Zijde" voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürich, Koninkl. en Keizerl. Hofleverancier.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3