NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. iSe Jaargang. Maandag 14 Januari 1901. No. 5380 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.21* t Van 15 regels 50 Cfcs.iedere regel meer 10 Cts. Baifcen het Arrondissement Haarlem Voor de dórpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *s PrÖs ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door heb geheele Bijk, par 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02jSl j Bureaux: Gebouw Het Spanme. Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der lSedactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen AdVèrtentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën eu Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit hlad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. OR nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 14 Jan bevat o. a. De angst van Kitchener, hij ont ruimt de buitenposten en concen treert zich, Wijlen Groot Hertog Karei Alexander van Weimar en de nieuwe Groothertog Wilhelm Ernst (met portretten), De Godin nen der Boksers, Sportpraatje, Het heleg van Haarlem. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel, no. 19 van ,,De Zaterdagavond", Let terkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattendeW. D. Noltingf. (In Memoriam, met portret), Een vijftig jarig jubileum (A. W. Sijthoff met por tret), Ijsvermaak (met afbeelding van ijsschuiten op de Zaan), Kroniek, Feuilleton Het sterke leed, Het vertel sel van de Kreeft (verhaal), De Dames mode in. de 15e eeuw (met illustraties), Te Bed, Moment-Opname: Kopje-onder benevens de gewone rubrieken, albeel- dingen, oplossing van het Prijsraadsel en een nieuw Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Merkwaardig oorlogsnieuws is hei bericht van de ..Daily Mail", onder dagteekening van 10 dezer, nl. dat 5000 Boeren, waarvan voor verscheidene weken gezegd werd dat zij naar Duitsch-West-Afrika trokken, zich naar het zuiden ge wend hebben. Zij rukken nu op het hart der Kaapkolonie aan en. naar men vermoedt, hebben zij verscheidene kleine garnizoenen van Kaapstadsche vrijwilligers ge vangen genomen. Een gerucht loopt, dat opstande lingen zich in het district Galvi- nia bij de Boeren aansluiten. Er zijn gewapende Boeren ^ezien •op 48 KM. van Victoria-West. Negenhonderd Boeren onder Kreutzinger zijn on 24 KM. van Richmond gerapporteerd, gaande in de richting van Murraysburg. Ongeveer 500 Boeren hebben de Doornrivier, op 112 KM. ten zui den van Galvinia, bereikt. Het kan zijn dat zij öf oprukkende naar Clan William öf langs d'e kust zul len trekken. Een Engelsch oorlogs schip heeft matrozen en kanonnen ontscheept, die zich verschanst hebben. Hertzog is met de hoofdmacht van 700 man de Roggeveldbergen over gekomen en staat 80 KM. ten oos ten van Clan William. Allerwege dus worden groepen gezien in een breede strook van de Kaapkolonie. Aan alle kanten Boerengroepen, die het de Engel- schen geweldig lastig maken. Hoe de Boeren zich in 't Noor den, aan den Delagoa-spoorweg weren hebben we gisteren gezien, en over een en ander schijnt Kit chener zich meer dan buitenge woon ongerust te maken. Tenminste, Laffan seint uit Kaap stad, dat Kitchener alle plaatsen buiten die communicatie-lijnen ont ruimt om te voorkomen dat de Boe ren nog meer konvooien nemen en zich gaat concentre eren. 't Gaat veel lijken op de nood kreet, die het spotblad Jugend be vatte Bobs! Kom terug! Alles totaal vergeten! Kitchener." Het mooiste van t geval is. dat de redactie van de Daily Mail" ge loof hecht aan het bericht, omtrent het ontruimen der posten door Kit chener. De redactie ziet daar een teeken van zwakheid in, maar zegt, dat het besluit allicht onvermijdelijk is, omdat Kitchener niet de noodi- ge versterkingen, ontvangt. Dit is wel het ergste vonnis, wat over de Engelschen in Zuid-Afrika kan worden uitgesproken. Het is altijd en eeuwig de roep om meer troepen. En wat zullen bij de hui dige Boeren-activiteit deze meer dere troepen doen, waar al reeds zulke enorme legers niet bij machte blijken ook maar een dra gelijk figuur te maken Buitenlandsch Nieuws. Algemeen» berichten. In het Silezisch gebergte zijn Donderdag op den middag tusschen 3 en 4 korte aardschuddingen waar genomen. Een vrij sterke schok bracht de inwoners van de Bo- heemsche steden Teustadt en Na- chod in groote ontsteltenis. Onge veer op hetzelfde uur werden te Acqui in N. W. Italië zwakke schokken gevoeld. In d'e omstreken van Odessa woedde Donderdag een zware sneeuwstorm. Vijf personentreinen met 200 passagiers sneeuwden in. Niet minder dan 4000 soldaten en werklieden zijn gezonden, om ze uit hun onaangename positie te verlossen en de sneeuw van de spoorlijn te ruimen. Een geval van pest met doode- lijken afloop is den Ssten dezer te Konstan tinopei voorgekomen. De gezondheidsraad is onverwijld bij eengeroepen om maatregelen te be ramen. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een telegram van Lord Kitche- nei uit Pretoria van Vrijdag meldt: Machadodorp werd gisteren door de Boeren aangevallen; de, vijand werd voor het aanbreken van den dag afgeslagen. Een officier sneu velde overigens leden wij geen ver liezen. Nog wordt gemeld dat in de Kaap kolonie Hertzog's commando in de nabijheid van Sutherland is. Ge neraal Settle organiseert een strijd macht om hem het verder voort rukken te beletten. Aan de midden lijn schijnt de vijand zich gesplist te hebben in kleine troepen, waar van enkele in de richting noord ten oosten terugkeeren. De Boe ren hebben zich ook gesplitst in afdeelingen die voor de helft naar hei noorden trekken en voor de helft in het bergachtige land ten noordwesten van Jamestown rond rijden. Reuters correspondent Le Paarl, eeo belangrijk Hollandsch centrum, seint van Vrijdag. Majoor Copper werd1 hedenmor gen o- een druk bezochte bijeen komst van het Paarlsche publiek voorgesteld als commandant onder de krijgswet. Hij hield een zeer krachtige toespraak, waarin hij zei- de dat er nu geen sprake meer kon zijn van onzijdigheid', ieder moet nu voor of tegen den vijand zijn. Zoowel de ..stroopers' als de rebel len moeten uit het district worden gehouden en de inwoners moeten niet uit het oog verliezen dat de proclamaties niet worden uitgege ven voor pleizier maar om gehoor zaamd te worden. Wie in strijd daarmee handelt, zal streng gestraft worden. CHINA. Een telegram uit Peking van den lüen meldt Prins Tsjun des keizers broeder bevindt zich thans in Peking en zegt dat de Boksersbeweging een zuiver vaderlandslievende bewe ging is. Hij schrijft de uitbarsting toe aan het optreden der volkeren, die na handeisvoordeelen te heb ben verkregenzich daarmee rijk maakten en aan China ongewensch- te verdragen opdrongen onder be dreiging van inbeslagneming van de beste deelen van het rijk. Het verlies van Wei-Hai-Wei, Port Ar thur en andere deelen prikkelde de gevoelens van het volk. Alle oos- tersche volkeren zijn van tijd tot tijd aan dergelijke uitbarstingen onderhevig. De Chineezen mis droegen zich niet erger dan de Fransc-hen tijdens de beroemde om wenteling. De Chineezen zijn het meest vredelievende volk ter we reld. onlusten als de jongste zul len waarschijnlijk in eeuwen niet weder voorkomen. Stadsnieuws HAARLEM, 12 Jan. 1901. Kampioenschap van. Noora- Bolland. Prachtig, bij uitstek mooi winterwe der, begunstigde beden den wedstrijd voor amateurs om bet kampioenschap van Noord-Holland. Vroolijk kleurden de wimpels en vlaggen liet grijs-blauwe der wlnter-atmospheerspiegelglad waren de banen dank zij de goede zorgen der Directie van de ijsclub ,,II. O.", geen windje kwam de rij ders plagen of de talrijke toeschou wers verkleumen; in.één woord het was een uitgezochte dag voor een hardrijderij. Het was dan ook zeer levendig en woelig op de ijsvlakte daar heerschte eene vroolijke stemming, die nog ver hoogd werd door het Haarlemscli Mu ziekkorps Orpheus", dat lustig zijn prettige tonen over de ijsvlakte deed huppelen. Waar men de oogen wend de, buiten om de baan, op het ijs, en op de slooten en terreinen in de omge ving, overal een dicht saamgepakte menigte, kijkers bij honderden. De vlugge rijders werpen hunne boven- kleeren af. Zij staan er zoo luchtig bij, alsof 't zomer was, en op het gegeven sein vliegen ze voort met een vaart, sneller, gelijk Anton ides v. d. Goes zong Sneller dan een arend op zijn pennen, En sneller dan door de sneeuw de Sa^ mojeeden rennen. Te kwart over éénen nam de wedstrijd een aanvang. Er werd gereden op af standen van 500, 1500 en 2500 M. Als prijzen waren uitgeloofd een vermeille, een zilveren en een bronzen medaille voor iederen afstand, henevens een zilveren beker niet provinciaal wapen, uitgeloofd door den Ned. Schaatsen- rijdersbond, voor hem, die kampioen verklaard wordt. De volgende mede dingers hadden zich doen inschrijven, die bij loting als volgt geplaatst zijn Hubert Meuten. Haarlem A. van de Poll, Haarlem Gramser, Amsterdam; G. Deetsman, Amsterdam Jan v. d. Berg, Haarlem B. ten Hagen, Heem stede H. Eldering, OverveenJ. A. Collée, Culemborg B. J. v. Deursen, HaarlemJimmy, Den HaagVan Waveren, Groningen Koning, Edam; J. F. Banning, Edam Verkaik. (Zie vervolg 2e pagina.) Chevalier van Kinsbergen kondigt ons aan dat hij op Vrijdag en Zater dag 18 en 19 Januari twee voorstellin gen met een kinderfeest zal geven. De heer Kinsbergen is gelijk men weet een waardig leerling en op volger van den grooten Basch, hij is een verbazend handig Magiër, een knap illusionist en daarbij een gezellig cau seur. De goede meening die wij in Ja nuari 1899 over de toenmaals gehou den voorstelling uitspraken, zal onge twijfeld ook thans weder bevestigd worden. Aanstaanden Woensdag vergadert weder onze Gemeenteraad. Op het Museum van Kunstnijverheid is thans een zeer belangrijk kunstwerk tentoongesteld bestaande uit eene in hout gesneden Piëta groep, die ver moedelijk vervaardigd werd naar het model van Donner, een beeldhouwer die omstreeks 1739 in Weenen leefde. De verzameling werkstukken op het gebied van kunstnaaldwerk van drie verschillende scholen, die in de Roton de van het Museum tentoongesteld zijn zullen Zondag voor het laatst te be zichtigen zijn. Zondag is de toegang vrij. Een vierjarig knaapje, dat. in een bijt geloopen was, werd daaruit nog tij dig, door een agent van politie ge red. Tegen twee jongens van 12 en 14 ja ren, die uit een winkel aan de Ged. Raamgracht chocolade en eenig geld hadden ontvreemd is proces-verhaal opgemaakt. Gevonden Voorwerpen. Een staaf ijzer. De volgende week zal een begin wor den gemaakt met het ophalen der gif ten voor het huldeblijk dat aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden bij Haar a.s. huwelijk. Deze mededee- ling bescliouwe men tevens als waar schuwing. Men legge zijn gift gereed, zoodat de personen die met het opha len belast zijn, niet te lang behoeven te wachten. Ook ijslielhebbers. Op ietwat ongewone manier hebben een paar duisterlingen van ijsliefheb- bers zich schaatsen weten te bezorgen. Een gewoon sterveling koopt zijn schaatsen overdag-, z ij hadden den nacht uitgekozen om zich van deze sport-instrumenten te voorzien. In den afgeloopen nacht nl. zijn zij over een schutting om den tuin van 't perceel in de Damstraat der firma Heenk Wefers Bettink geklommen, zijn den tuin doorgemarcheerd, hebbep vervol gens een ruit uitgesneden, zich zoo doende toegang tot den winkel ver schaffend. In den winkel hebben de heeren zich een aanzienlijke partij schaatsen de waarde, mogelijk wel een paar honderd gulden bedragende is nog niet met juistheid te bepalen toegeëigend. Zou Justitia het nu laten dooien om den daders het zoete van den misdaad te doen verzuren? Gsterenavond 7 uur hebben de werk lieden van de hh. Gebr. Schornagel hunne patroons vereerd met een keu rig geschenk, bestaande uit een fraaie zilveren inktkoker. De meesterknecht H. L. nam het wnoi*d en besprak in hartelijke bewoordingen de beteekenis van het heuchelijk feit. Daarna las deze een fraai gedicht voor, gezonden door J. van der Stijlen, die het langst bij de firma gewerkt heeft en gerui- men tijd wegens ouderdom gepension- neerd is. Nadat men nog eenige uren gezellig bijeen gebleven was, nam men afscheid, met het vooruitzicht spoe dig met de vrouwen en meisjes een feestelijke bijeenkomst te zullen heb ben. Vele kaartjes en telegrammen ver tolkten de belangstelling. Een prachtig bloemstuk trok vooral de aandacht. Naar aanleiding van de in dit blad voorkomende advertentie, vestigen wij de aandacht van onze lezers op den Nederlandschen kunstavond, die ons aangeboden wordt door de beide afdee lingen van 't Algemeen Nederlandscli Verbond en de Nederlandsche Z.-Afri- kaansche Vereeniging. De solisten, het koor, de vleugelbe speling, alles te zaraen belooft een avond vol kunstgenot. Bovendien valt de datum, den 30en Januari a.s. juist in de bruidsdagen van onze Koningin. Het kan dus een echt nationale feestavond worden. Zondag 13 Januari geeft het Strijk orkest van Haarlemsch Muziekkorps een Populair Concert in het Bronge bouw; het orkest zal onder meer uit voeren, de ouvertures, Obéron, de Guil- laume Tel en de groote Fantaisie une Fête Aranjuez. De hier zoo gunstig bekende Duettis- ten, de heer en mejuffrouw Fleury, met hun prachtige costumes, als ook de beminde Hollandsche Komiek de heer Dreessens, verleenen hun medewerking Het programma belooft dus weder een aangenamen avond. In het douchebadhuis zijn in de af geloopen week 250 baden genomen. IJs. De ijsclub ,,de Liede" bied Dinsdag hare eerste hardrijderij, en wel voor de armen; dank zij de milde bijdragen der ingezetenen kon aan 23 -binnen eene flinke bedeeling in eetwaren en brandstoffen plaats hebben. De 23 rij ders reden ieder voor een behoeftig gezin; J, van Doesburg, C. Polderman, C. Moorman en L,. van der Peet, ont vingen den uitgeloofden prijs en premiën. Te Spaarndam is over het vaarslop der booten een brug geslagen ten ge rieve der schaatsenrijders die daardoor de Kolk kunnen binnenrijden. Heemstede. Daar door de strenge vorst dezer da gen de meeste buiten-werkzaamheden stil staan en weinig verdiend wordt. zal hier van vvege een commissie op Woensdag 16 Januari een hardrijderij op schaatsen worden gehouden, ten voordeele van behoeftige huisgezinnen en weduwen. Maandagavond zal alhier in café Landzicht door de R. K. Kiesvereeni- ging ,,Door Vriendschap Bloeiende" eene ledenvergadering worden gehou den. Hierbij zal als spreker optreden de heer Alb. van der Kallen, hoofdre dacteur van het Dagbl. van Noord- Brabant. Velsen. De werkzaamheden in zake het ma ken van een pontveer in het Noordzee kanaal zullen op 15 Januari a.s. een aanvang nemen. Men is hier thans druk bezig met het inzamelen van ijs, dat vooral naar IJmuiden gaat om dit te gebruiken voor den viscbhandel. Voor velen geeft dit een aardig dag geld, daar de verdiensten goed zijn. Beverwijk. Het stukje land achter de vuilnis belt, waarover voor eenige weken zul ke groote woorden zijn gevallen in den Raad, is thans bij publieke inschrij ving verhuurd aan J. Kijking voor 18. Tot heemraad van den St. Aagten- dijk voor de gemeente Wijk aan Zee en Duin, is benoemd de heer J. de Wildt en tot hoofdingeland de heer Th. Vink, beiden aldaar. Dezer dagen herdacht Chr. v. d. Kolk, de laatste oudstrijder van 1S30 te Wijk aan Zee en Duin. zijn 92en ver jaardag; de krasse grijsaard is nog in 't bezit van al zijn vermogens en ge niet een goede gezondheid. Getrouwd: C. G. Loeff, uit Vel sen en M. W. Rijnders. Bevallen A. Eijkingde Wit, d. A. NumanBruin, z. A. Wiche- rinkRoggeveen, d. Overleden A .W. van der Lem. geh. met C. E. Hoogland, 42 j. Haa rlemm ermeer. Aan de riugrijderij op schaatsen te Nieuw-Vennep is door 21 paren deel genomen. De le prijs voor de heeren werd ge wonnen door P. Stroet. De 2e prijs voor de heeren werd ge wonnen door C. Kooy. De le prijs voor de dames, werd ge wonnen door Mej. M. Spiering. De 2e prijs voor de dames, werd ge wonnen door Mej. T. v. d. Sluys, allen té H aarlemmerm'eer. Alweder is de telefonische gemeen schap tusschen Amsterdam en Rotter dam verbroken geweest. Tusschen paal 363 en 364 is 420 me ter draad ontvreemd. De politie doet onderzoek. Ondertrouwd J. v. Heusden en G. Boom. J. A. v. Doorn en L. Hameelman. Bevallen: A. Nieuwenhyzen Spaargaren d. B. Oostwouderv. d Wal. d. G. VinVerschoor, z. J. MesmanVervloed, z. P. v. d. Steltde Jong, z. T. v. Geestv. d. Broek, z. J. Krabbendamv. d. Helm, z. A. C. Grisnigt—Leinslag. zoon. Overleden M. v. Muiden, 2 w. K. v. Waarden. 69 j. Binnenland. De lijkdienst voor aen. root- hertog. Nagenoeg op het oogenblik dat Vrij dag te Weimar de plechtige bijzetting plaats had van het stoffelijk hulsel van den groothertog van Saksen-Weimar, werd den ontslapen vorst in de Duitsch evangelische kerk te 's-Gravenhage een rouwdienst gewijd, die werd bijge woond door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, die aan den ingang van het kerkgebouw ontvangen en naar de banken voor het hof be stemd geleid werden door nir. F. graaf Van Bylandt en jhv. J. D. Six, ouder lingen. De Vorstinnen waren in zware rouwkleeding. Tegenover haar bevond zich de Duitsche gezant met mevrouw de gravin. De Pourtales. De dienst geschiedde verder in te genwoordigheid van liet gevolg, de meeste leden van Hr. Ms. Civiele en Militaire Huis en van vele autoritei ten. In het bedehuis waren o. a. tegen woordig de minister van buitenland sch e zaken en van financiën, de gezan ten bij ons Hof enz. Buiten woei de rouwvlag uit den to ren, terwijl het kerkgebouw inwendig eene eenvoudige rouw versiering had. Het licht aan alle gaskronen ontsto ken, was omhuld mei zwarte crêpe. Het voorspel uit „Samson" van Han del kondigde de opening der plechtig heid aan, die geleid werd door den pre dikant der gemeente, ds. Joh. P. Quandt. Reeds in een kort gebed ge waagde de geestelijke van den rouw dien de dood van den 82-jarigen groot hertog Karei Alexander brengt over zijn Huis, H. M. de Koningin en zijne verwanten. Het koor, de gemengde zangvereeni- ging „Excelsior", gaf aan dat woord wijding door het zingen van het motet van F. Möhring„Zalig zijn de doo- den". De gemeente vervolgde hierop met een lied van Paul Gerhardt„leb bin een Gast auf Erden", totdat na ge bed en schriftlezing door den voorzan ger, het koraal„Jezus mijn tpever- laat", vers 13, bewerkt naar Bach, de plechtige inleiding vormde van een gedachtenisrede van predikant Quandt, die tot tekst nam psalm 91 vers 16. De leeraar teekende in sobere, maar daardoor des te indrukwekkender taal de eerbiedwaardige vorstengestalte van den Groothertog, die zoovele zo mers in deze kerk en in de badkapel te Scheveningen met zoovele anderen zich voor God hoog, die nog den jong- sten zomer in dit gebouw verschenen was met zijne dochter, hertogin Jo- hann Albrecht. De prediker gewaagde van het warme hart en de hartelijke belangstelling die Karei Alexander steeds in den bloei van de Duitsch evangelische gemeente betoonde. Zijne herinnering blijft ook in eere als die van een echten goeden Duitschen vorst, die Nederland liefhad, de Konin gin en het Oranjehuis tot aan zijn dood trouw bleef, in Nederland bemind was en wiens gemalin in Nederland onver getelijk zal blijven. Zijn aandenken in verband brengende met den tekst, wees de evangeliedienaar verder er op, hoe God dezen vorst een lang leven ge schonken heeft, schetste hij zijn open hart voor al het schoone dat God door hem op aarde heeft uitgestrooid, zijn zin tot bewondering van kunsten en wetenschappen, gelijk die ook het deel was van zijn gemalin, die hem in den dood voorging. Vooral deed hij den afgestorvene kennen als een men- schenvriend, gelijk allen weten die met hem persoonlijk in aanraking kwanten, herinnerde voorts aan zijn vriendschap voor Nederland en de Nederlanders. Daartegenover deed ds. Quandt uitkomen de liefde en veree ring die de Nederlanders den hertog toedroegen, waarvan de meest deelne mende blijken zijn gegeven bij den dood zijner gemalin, het overlijden van zijn zoon en nu laatstelijk bij het onverwacht afsterven van zijn klein zoon. Nog kon hij getuigen dat de Groothertog tot in de laatste dagen zijns levens zijn liefde voor en deelne ming in Nederland getoond heeft. Na den ontslapene nog geschetst te heb ben in zijn godsdienstig leven, afstam meling als hij trouwens was van een geslacht waar het Woord van God dierbaar was, besloot hij, met de bede, dat de ziel van Karei Alexander moge rusten in God. De schare zette hierop een viertal zangspreuken in. Nogmaals sprak ds. Quandt. thans om den zegen af te smeeken voor H. M. de Koningin, Haar Moeder, den Keizer van Duitschland, den beschermheer dezer gemeente, en voor de Regeering van den troonopvol ger van den Groot-Hertog. Met het koraal van Bacil „Wenn ich einrnal sol scheiden" besloot „Ex celsior" deze hulde aan de nagedach tenis van den geliefden vorst. Onder de tonen van liet orgelnaspel verlieten Hare Majesteiten het Kerkgebouw.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1