Tweede Blad, Koning Mammon. behoorënde bij nfttaartem's SJagfoSad" van Maandag 14 Jan, 1901. No 5380. Haarlemsche Handels- vereeniging. Qoedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarleansoke Handelsvetreeii. tab- titans ruim 650 1-etden, dat ia veel, doch niet genoeg. Elke -winkelier, elke hazn- dtelaar, zijp. belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contribufciei bedraagt slecbita f 2,50, terwijl de voordeelen. groet zijn. Rechtskundige adviseaira aijai de beie ren rara Tb. de Haan Hugenboltz en TT Pb. de Kamter, Spaamie 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor ben gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dioor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn do hoe ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga- ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der- ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leiden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firmafs in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureaiu. Tnformatiën naar binnen de stad wonende personen gra>- tis. Ruim 650 informatiën en reobtskun- dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Juli en Augustus zijn 44 vorderin gen tot een bedrag van 2396.67 be taald; 10 vorderingen worden afbe taald, 13 vorderingen zijn uitgesteld. In September en October zijn 69 vor deringen tot een bedrag van f 2473,88 betaald; 16 vorderingen worden afbe taald, 10 vorderingen zijn" uitgesteld. Volgens artikel- 7 dient bet Geheim der Maand!ijsteai ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Led-eoi worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij porto vergoeding (10 cits.) is "bdj- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen. werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijiks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewensebte inlicbtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 rum. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Ostadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Qfficieele Berichten. Herijk. BURGEM. en WETHOUDERS van Haarlem, maken bekend, dat er in deze gemeente in 1901 geene zitting voor den herijk zal worden geh on dien en dat er voor die bewo ners dezer gemeente derhalve geene verplichting tot herijk ïn dat jaar bestaat. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Haarlem. 10 Jan. 1901. De BURGEMEESTER van Haar lem, brengt bij dic-ze tier kennis van de ingezetenen dezer Gemeente,1 dat het op den Sen Januari jl. exe cutoir verklaard! kohier No. 10 op de Fersoneele Belasting dezer Ge meente. dienst 1900, op heden aan den ontvanger der directs belastin gen is ter hand gesteld. Worden.de.de ingezetenen tevens herinnerd dat de belaStingschul- Fenilletom. 13) Ik vrees dat ik eon weinig haastig was - niet in mijn woor den want die waren niet beleedi- gend, gij schijnt to hebben ge voeld wat er in mij omging. Ik weet niet of het wel goed' is dat ik zoo hoos werd. Mannen be schouwen het huwelijk meer als een zaak dan de vrouw. Gij hebt mij tenminste de waarheid gezegd ■en ik geloof in je, vooral omdat er nu nooit meer sprake kan zijn van een huwelijk tusschen ons. Laten wij weer goede vrienden zijn. Je vriendschap heeft zeer veel waarde voor mij. Ik ben dankbaar dat gij ze wilt aannemen, antwoordde Bran don zacht. Hij gevoelde zich geheel verslas- gen en op zijn plaats gezet. Hoe had hij buiten den waard gerekend; hoe volkomen had dit jonge meisje op wier bescheiden eenvoud hij zoo cligen verplicht zijn hunnen, aan slag op den bij den wet bepaalden voel te voldoen. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Haarlem, 11 Jan. 1901. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1673—1573, bOOE W. P. J. OYERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XIV. De Haarlemmers werden hierdoor nog stoutmoediger en kwamen goheel boven de muren en de bres te voorschijn, om beter te kunnen mikken op die en kele soldaten, welke nóg steeds pogin gen in het werk stelden de muren te be klimmen. Deze storm duurde ongeveer ander half uur, steeds werden de troepen ver nieuwd en de tweede storm dien des. namiddags de Spanjaarden en Walen beproefden werd met een even on- gunstigen uitslag bekroond. De Haarlemmers verdedigden zich' met zulk een leeuwenmoed, met zulke „vromichheid", met schieten en steken, én wierpen brandende repen met vuur en pek,-kokende olie en groo- to steenen, dat de bestormers telkens van de muren werden afgedreven, en met schade en schande naar li- ine schansen móesten terugkeeren. De stadsgracht en de. weg lagen vol b.jken en gekwetste Spanjaarden, en wen bezaaid met een menigte wapens, w aar van de belegerden een groot tinei bin nenhaalden. Don Francisco de Vargas werd ern stig gewond, viel in dé gracht, en bleef daar den ganschen nacht in liggen, terwijl Romero het rechteroog door een geweerschot Verio or. Was het aantal do oden bi] dè. Span jaarden groot,bij de Haarlemmers bedroeg dit slechts 12. Terwijl de Haarlemmers aldus deelt Dr. Ekama medé des avonds na den storm nog naar gekwetsten of wapenen zochten, vond men onder de diooden nog een schoon, vroom, kloeck" Spanjaard, die gezond eri vol strekt niet gekwetst was; hij werd terstond gevangen genomen. Men moet aannemen dat deze- man ge slapen heeft of op de een of andere wijze bedwelmd is geweest, anders is het onverklaarbaar waarom bij zich na den storm niet terstond uit de voeten heeft gemaakt en zich bij zijn landgenooten gevoegd. Nadat hij nu voor de Burgemeesters en Hoplieden was gebracht, bekende hij in ,,in confessie en in tortuyre" (pijniging) dat Don Frederik in per soon in het leger tegenwoordig" was, dat behalve velé voorname Spanjaar den, ook Monsieur Jurwen een Spaansc.h Heer, in den storm gescho ten was, en gaf verder alle nauwkeu rige inlichtingen. Den volgenden dag werd hij opge hangen en verklaarde, nog „onder die galghe" dat de Hertog veertien stor men had gedaan in deze landen en ze allen, altijd op Zaterdag, gewonnen, behalve voor Haarlem, en dat Don Frederik de burgers tegen een goed rantsoen had willen sparen, maar al leen de stad plunderen; men wist échter maar al te goed wat onder' dit plunderen door Spanjaarden moest verstaan worden. De schuitenvoerder Jacob Cornelisz en zijn makker, die dezen Spanjaard hadden gevangen genomen, ontvingen elk een pond tot belooning. Woedend en ontmoedigd over deze nederlaag, zwoer Don Frederik een duren eed, den dood der gevallen Spanjaarden te wreken. Hij zag echter zeer goed in dat hij het bestormen vooreerst laten moest. Hij gaf nu bevel loopgraven-te maken naar het ravelijn langs den Kruisweg, en slaagde erin dat zij tot aan de stad toekwamen. Steeds werd loos alarm geslagen, en de vijand trachtte inmiddels allerlei nadeel te doen. Den 28 December leed da belegerde stad een zwaar verlies door het over lijden van Pieter Janszen de Raedt „een getrou en naerstigh fabrijck (bouwmeester) van de stadswerken", die in den vroegen morgen door een kogel in het hoofd werd getroffen, toen hij bezig was de bres in het blokhuis te doen herstellen. Doch de Spanjaarden leden ook een j gerekend en-wier vreugde over zijn. huwelijksaanzoek hij bijna gevreesd had, hem en haar koelen vader verslagen. Zij hield achter haar zachte meegaandheid een onverzet telijke stijfhoofdigheid verborgen. Plil wensohte hartelijk dat die oude vrek het nooit in zijn hcofd. gekre gen mocht hebben, zijn dochter en zijn geld aan-hom te willen toever trouwen. Hij zou nu zijn hand van de zaak afirekken; toch mocht hij Claude niet aan haar lot- overlaten en zij zou zijn bescherming ge ducht noodig hebben-in den moei lijken tijd' die nu voor haar aanbrak. Hii moest haar achting terugwin nen door haar belangeloos te hel pen. Ik moet mij zelf rechtvaardi gen, zelfs al verlies ik dan de kans het geld van den ouden Tracey te erven en moet ik tot het eind van mijn leven arm blijven. Claude had ook nagedacht, maar verbrak nu plotseling de stilte. Ik wil mijn vader niet- gaarne bedriegen. Hij heeft niet het recht hoos te zijn. dat ik niet over mijn persoon wil laten beschikken, maar wel wanneer ik hem bedrieg. Hij zal niet aan je rechten of zwaar verlies, want Cressonière „de overste van 't geschut en de ammunitie van oorloge", werd eveneens door een kogel in het hoofd getroffen, terwijl hij bezig was de schanskorven, op te richten. Inmiddels had binnen de stad een soort van oploop plaats gehad, want Claes de bakker, wonende in de War moesstraat, had reeds sedert geruimen tijd te licht gebakken, en bij den gerin gen voorraad 'levensmiddelen eri de onzekerheid deze later te kunnen be komen, had dit reeds lang ontevreden heid en gemor opgewekt. Hij werd den 29 December daarvoor gehangen op vonnis van Schout en Schepenen. Den laatsten dag van het jaar 1572 had de eerste uitval plaats buiten de Schalkwijkerpoort, waarbij drie van den vijand gedood en 22 roeren vero verd werden. Den Nieuwjaarsdag begroetten de belegerden vol hoop op ontzet; doch zelfs op dezen dag bleven de Span jaarden niet werkeloos, -want zij maak ten zich gereed om opnieuw de stad aan te vallen en het blokhuis te be stormen. Eer we thans verder gaan willen we iets mede deelen omtrent KENAU HASSELAAR. Eigenaardig is' het, dat van deze groote heldin zoo weinig bekend is, wel is waar wordt in alle werken, welke iéts over haar bevatten, veel.over bare heldhaftigheid gesproken, doch bepaalde feiten woi'den er zeer weinig aangegeven. (Wordt vervolgd.! Stadsnieuws Vrijdag-middag werd een prachtige, bruinharige jachthond door eene losse machine aan den Zijlweg overreden. De rechter-achterpo.ot, de staart, en het achterlijf werden afgrijselijk ver pletterd. Toch was. het arme dier niet doold. -Nauwelijks was de. machine voorbij of de hond sleepte zich nog op drie pooten eenige-honderden meters den Zijlweg op„ een akelig, droevig gezichti opleverende e^lix de talrijke wandelaars, die naar de ijsbaan gin gen. Een ieder werd met medelijden bewogen. Toen viel helt ongelukkige: dier neer, strekte de voorpooten uit, hief den kop omhoog, eri bleef zoo liggen tot een tweetal mannen het verminkte dier opnamen en het in een tuin aan den Zijlweg afmaakten. Stukken van den Gomeente- j aad. Tusschen de rooilijn van eenige per- ceelen aan ,het Nauwe Geldeloozepad en den openbaren weg ligt eene strook grond welke de betrokken eigenaren bereid zijn kosteloos aan de gemeente over te dragen. B. en W. geven den Raad in overweging dien grond voor- de gemeente in eigendom te aanvaar den. Fr. J. L. Peltënburg vraagt in een adres aan den Raad goedkeuring van eén plan van bebouwing van gronden gelegen tusschen den Kleinen Houtweg en het Spaarne en tot. ruiling vari 'grond. B. en W.'hëbbéri hier géexi be denkingen tegen en doen een desbetref fend voorstel. Tram-ongeval. Donderdagavond, toevallig -in de Jansstraat wandelende, zagen we daar eêne groote volksmenigte geschaard om een aantal wagens van de E. N. E. T. De „electrische was er uit geloopen en wel door verstopping van den wis sel. Na veel gedelibereer tusschen con ducteurs en wagenvoerders, werden de menschen verzocht „een handje te helpen." Komaan dan maar, met z'n allen de schouders onder den wagen, een zetje, en huup, daar ging mijnheer, hoewel niet zonder tegenstreven weer in 't rechte spoor, tot groote verlich ting van' eeri aantal zijner confraters, die met, ongeduld stonden te wachten tot hun kameraad weer voort wilde. Een oogenblik later een luid gébel en naar beide kanten renden de trams weg. De volksmenigte verspreidde zich eri ook wij gingen heen, begaan, met liet lot dergenen die wellicht den trein nog halen moesten en nu, door een ondeu- genden wissel daarin verhinderd, wer den. De Haarlemsche Joiigelingsver- eeniging Pred. 12la heeft- naar de zijne denken; hij zal woedend zijn en je heeie toekomst vernieti gen. Hij kan je; onterven, zoodat gij niet- zondt kunnen bestaan Dat is hem niet mogelijk, zei- de zij beslist. „Ik1 kan mij een be staan verzekeren al is het ook ne derig, door les te geven. Best mogelijk, en wellicht zult gij dan de voldoening smaken te zien dat e-èm andier met uw erfdeel gaat strijken. Neen Claude dat gaat niet. Volg nu mijn raad. Als ik hem de waarheid niet zeg, zal hij woedend' op jou zijn en je niets vermaken. Dat, wit ik ook niet. Zelf heb ik zoo weinig.noodig. En gij kunt het erg goed ge bruiken. Een man moet eerzuchtig zijn: hij is niet veel waard als hij 't niet is. Ik zelf ben 't in :t- geheel- niet, ofschoon ik het prettig zou vinden als mijn belangstelling in de carrière van een knap man verlangd we-rd. Ik voor mij verlang alleen eeri thuis, liefde en vrede, want hier voel ik mij heel ongelukkig. Ik zou het nog kunnen uithouden als mijn vader iets om mij gaf of als ik dacht hem van eenig nut te kunnen zijn maar dat is niet zoo, dus is het mij ook onmogelijk hem men ons mededeelt op Donderdag 24 Januari in de groote zaal van het Brongebouw' eene openharen „Feestavond" georganiseerd, waar bij haar onder-afdeeling de chris telijke muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", directeur de heer Georg Schmidt, zijne medewerking zal verleunen. Verschillende muziek nummers samenspraken, voor drachten, zangnummers van een dubbel quartet zullen ten gehoore gebracht worden. En waar de voor gaande „Feestavond" zoozeer in den smaak van het publiek geval len is gelooven wij dat de Jonge- lingsvereeniging niet over de op komst van belangstellenden zal te klagen "hebben. Haarlemsche Bacilvereeni ging. Het programma voor het 3e concert op Dinsdag 15 Januari 1901, des avonds ten 8 ure, in de concertzaal der Socië teit Vereénigimg, met medewerking van het Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Willem Mengelberg, lid van ver dienste der Haarlemsche Rachvereeni- ging en den heer Eugène Ysaye, violist uit Brussel, is als volgt samengesteld: 1. Symphonie No. 3 (F gr. t. op. 90- Joh. Bralims. a. Allegro con brio. b. Andante, c. Poco allegretto, d. Allegro. 2. Concert No. 3 (b kl. t. op. 61) C. Saint Saëns a. Allegro riono troppo. b. An dantino quasi allegretto, c. Molto mo derato e maestoso, Allegro non troppo. Voor viool met orkestbegeleiding, voor. te dragen door den heer Eugène Ysaye. 3. Ouverture voor Byrón's „Manfred" R. Schumann. 4. a. Ro mance (G. gr. t.) L. van Beethoven, b. Fantaisie ru'ssè; Ni Rimsky Korsakow. Voor vióol inet orkestbegeleiding, voor te dragen door den heer Eugène Ysaye. 5. Ouverture „Iiu Frühling", C. Goldmark. Aan de Haarlemsche Stoomververïj en Chemische Wass'cberij firma Julius Wulff alhier is door het Ministerie van Oorlog wederom liet uitstoomen en chemisch reinigen der lakensche klee- dingstukken vari het leger opgedragen. Op de ijsbaan. 's Middags tegen vieren op de ij&- baan aan den Zijlweg. De lichte, lachende winterdag van helle zonneschijn in strak blauw, ver- donkertgaandeweg. Mat-grijs verkillen de grauwe wol ken de warmte en lichtstraling. In lange strepen violet wordt het laatste zonlicht uitgelijnd; violette lichtlijnen tusschen de wolken-kleu ren. Een ineenvloeiing van grillig zich vermengende lichttinten en kleuren- coniplexen: donkerblauw en grijs en .rood. Schïtier-vlakken plekken nog op 't ijsveld, en slaan zilverig wit licht- in de oogën. D& vormen vervagen: dórikér silhou- etteeren. de rijdende paren in clen grau wen schemer. In 't violette licht achter de spoor brug staan de huizenrijen en teekenen in scherpe omlijning hun zwarte da ken en torentjes af in 't schemerlicht van den winteravond. Zwarte hoeken, stérk staand in 't vage halflicht; sterk als positieve waar heden staan blijven in den stroom dei- wisselende ideeën. Dan komt dc rust zich leggen over het wïnter-landschap. 1 Over de kale, dorre velden strijkt de mystieke avond-stilte heen; over de ijsvlakte ook, waar hét luide leven stil- gezwégeri is,, en alleen het 'schaatsen-' gekras snerpt door liet droonieria- le ven vari den eindigenden dag. Van verré gloren lichtjes door de nu zwaarder neerhangende duisternis. Lieve lichtjes, vreugd-gloeiingen over den vrede die gekpmen is. Dan valt'sneller het donker, de vio: lette strepen zijn vervaagd, zijn ver dwenen en alles is grauwe grijsheid geworden, en toen zwarte, avond-don kerte. Snel neemt de verlatenheid nu toe, totdat ledig en stil de ijsbaan ligt in volkomen isolement, V. d. B. Coöperatieve Broodbakkerij „Vooruitgang" Reeds lang wei'd de behoefte, aan een coöperatieve bakkerij alhier gevoeld, en na vmchtelooze pogin gen, reeds jaren geleden gedaan, werd de zaak opnieuw opgeval op lief te hebben. D,at geloof ik gaarne, zeide Brandon met de diepste overtui ging. „Maar als gij mij goed ge noeg oordeelt om je vriend te mo gen zijn, dan is het ook mijn- plicht voor je belangen te zorgen en dat zal ik doen, al draagt,.het ook je goedkeuring niet wee. Gij moet. mij beloven de eerste drie dagen nog niets te zeggen of te doen, dan zal ik probeeren of ik de moeilijk heden uit den weg kan ruim,en. -rr Ik geloof niet dat je dit geluk ken zal zeide zij peinzend. Maar ik zal- je hierin niet tegenwerken daar gij alles zooveel beter weet dan ik. Gij weet wat gij voor je zelf noodig hebt en dat is meer dan de meeste menschen weten. Nu ga ik heen. Geloof dat ik hoewel gij mij afgewezen en- mijn zelfzuchtige plannen ontmaskerd hebt de mees te achting en genegenheid voor u koester. Ik. houd' ook van je, zeide Claude op de haar eigen, kalme wijze „gij hebt. mij een oogenblik zeer verrast. Gij zi.it zeer oprecht. Goeden avond, kom spoedig terug. Er is niets wat onze goede ver initiatief van het Alg. Secretariaat alhier, dat op 24 April 1899, eene vergadering van belangstellenden uitschreef. Op die vergadering werd de eer ste stao gedaan, en reeds dadelijk door een voorloopig bestuur of uit voerende Commissie cle noodige stappen gedaan, met het resultaat dat oo 15 Mei d. a. v. eene alge- meene vergadering biieen was tot het vaststellen van Statuten, wélk werk gereed' kwam in een volgen de Algemeene Vergadering van 25 Mei 1899. Op Zondag 8 April 1900 werd de gelegenheid gegeven de bakkerij te bezichtigen en Maandag 9 April het eerst brood gebakken. 1-Iet jaarverslag dat verschenen is. vermeldt, dat het aantal leden van 161 bij den aanvang steeg tot 198 inAugustus. De wekelijksche ont vangst aan broodgeld st-eeg van 190.65 tot einde Augustus /264.93. Aan deze coöperatieve broodbak kerij is ingevoerd de diagarbeid al leen en dé gezellen zijn tegen in validiteit en ongelukken verzekerd. Het brood wordt door gebruikers algemeen geroemd. De tram-concessie Anderheg- gen—N eum eij er Eindelijk zijn dan door de commissie voor de tramplannen ingediend de voorwaarden voor de tram-concessie Anderheggen—Neumeijer. met een. daarbij behoorende ontwerp-overeen- komst. Het college van B. en W. heeft er zich ten volle mede vere'enigd, en wordt, liet desbetreffende besluit door den Raad aangenomen, dan kan bin nen eeri afzienbaar tijdperk! de aanleg der nieuwe tramlijnen tegemoet'wor-, den gezien. Welke tramverbjndïngen zullen als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen worden aangelegd en geëxploiteerd? De volgende le. eene lijn van dé Amsterdamsche vaart over de Heerensingelgracht, langs de Lange Heerenvest, Antonie- straat (of Korte Heerenvest), Lansre- - brug, Kampervest, Kleinen Houtweg (en na het' tot stand komen van een verbindingsweg tusschen de Bakker straat en de Badhuisstraat, langs den Kampërsingel. Karnpérstraat, project- straat, Badhuisstraat), Baan, Wagen weg, Joi'derisstraat, Koninginneweg, Errimaatraat tot Emmabrug 2e. eene lijri van de Langebrug. langs de Turfmarkt, Ged. Oude Gracht, Raaks, over de, Zijlsingelgracht. langs Zijlsingel, Zijlweg tot de grens der ge meente, langs de Duvenvo orde straat, Johan van Vlietstraat, over de Pieter- kiesbrug 'tot den overweg vari den Hol- landschen Spoorwegen van daar langs het Kenaupark (Noord- eri Oostzijde), Nassaubrug, Nassaulaan en Ged. Oude Gracht tot de Raaks; 3e. eerie lijn vari de Amsterdamsche Vaart over de Oostersingelgracht, langs, Oostvest, Dijkslraat, over het Spaarne, langs Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Hooimarkt, Parklaan naar het Kenau park en aldaar aansluitende aan de sub 2e genoemde lijn; 4e. eerie lijn. van de Emmabrug, door het Leidschè kwartier naar den Zijl weg bij de Duvenvoordestraat. Hoé lang moeten wij nog op het vu rig gewenschte geschenk wachten? Uiterlijk binnen zes maanden na de dagteekening van de- aanvaarding dei- concessie zullen dë heeren Anderheg gen - en Neumeijer aan B. en W. ter goedkeuring moeten aanbieden het technisch ontwerp voor den aanleg der slib le en 2e genoemde traraverbindm- gen en daarmede samenhangende wer ken. .Deze termijn van zes maanden' begint ten. opzichte van de sub 3e ge noemde tramlijn te loopen op liet. tijd stip, waarop de Raad besluit tot het bouwen van een nieuwe brug over het Spaarne, aan den Koudenhorn. (In de kosten van deze brug. die tevens dient voor liet- tramverkeer, zal door conces sionarissen worden bijgedragen een. som van 20.000). Elke tramlijn zal binnen achttien maariden na de goedkeuring van het desbetreffend ontwerp ten genoegen, van B. en W. moeten voltooid zijn, en in exploitatie gebracht. Binnen zes maanden na dagteeke ning van dit besluit, zullen concessio narissen mo eten verklaren, of zij de concessie al of niet aanvaarden. Het zal dus nog'2 a 3 jaar duren voor wij met de tranx kunnen rijden. De'concessie duurt tót 1 Januari 1960. Duur zal een rit ixict kosteix <1. w. standhouding in den weg staat, en wij kunnen 't wel zoo aanleggen, dal vader zooveel mogelijk'gespaard wordt. Met een eigenaardige gemengde gewaarwording van droefheid en spijt dacht Glaude over hun ge sprek na, Zij had' Brandon zoo gaarne mo gen tijden. Zij had hem zoo onvoor waardelijk vertrouwd, dat het haar bedroefde dat hij haar ter wille van haars vaders geld had gevraagd, zijn levénslot te deelen. „Deelen eigenlijk niét eens, dacht'zij, „want ik geloof niet dat een man, die zijn vrouw niet hartelijk liefheeft, dit doet. Geld brengt een man zeer ze ker in verzoeking, want manneri hebben ook veel meer behoeften dan vrouwen. Hij mag mijn vaders gele. al is het dan niet ailes, heb ben. maar mij niet of hij moest mij werkelijk genegen zijn. Dan zou den de zaken natuurlijk verande ren. Ik ben zoc'n kalm. klein meis je. dat geert enkele rnatt ooit ver liefd op mij zal geraken; maar dan zal ook ik niet in de verzoeking komen verliefd te worden; ik be hoef dus niet ongerust te zijn. De arme Max van Heldireich wordt z. als de voorstellen van B. en W. wor den aangenomen! De tarieven zullexi in geen geval meer clan 7 1/2 cent over cenigen afstand binnen de gemeente mogen bedragen. Voor kinderen beneden den leeftijd van 4 jaren, die op den schoot van hunnen geleider(ster) worden gehouden, wordt geen vracht betaald. Bovendien zullen de concessionarissen verplicht zijn op alle werkdagen(de tijdstippen nader door B. en W. te regelen), viermaal 's morgens en viermaal 's avonds voldoen de gelegenheid te geven aan werklie den om zich tegen hoogstens 5 1/2 cent, (binnen de gemeente) langs de lijnen te verplaatsen. Voorloopig moeten de wagens bin nen deze gemeente telkens tot stilstand gebracht worden, als passagiers ver langen in- of uit te stappen, behalve op hellingen en in sterke bochten, Mocht evenwel aan de Eerste Neder- landsche Electrische Trammaatschap pij definitief worden vergund slechts op wasfe, door B. en W. aan te geven, halteplaatseri te stoppen, dan zal dat ook aan deze concessionarissen geoor loofd zijn. De eerste vijf jaren der exploitatie zal de gemeente een honderd gulden per jaar en per K.M. weglengte bin nen de gemeente genieten, welke som zal stijgen'tot 125 per jaar voor de dan volgende vier jax-en, tot 150 per jaar voor de daaropvolgende drie ja ren, en daarna elke twee jaren met f25 per jaar en per K.M. zal verhoogd wor den. Met deze mecledeeüngen over de tram-co n cessie A uderh eggeix—Neu- ineijer meenen, wij tevens antwoord te hebben gegeven aan onze lezers in de wijk buiten de Amsterdamsche Poort, die ons vroegen of het geruciit waar was, dat de Heerensingel spoedig (waarschijnlijk nog in deze eeuw) overbrugd zal worden. Blo emeudaai. Ondertrouwd J. G. v. Galen en Th. A. v. Lieshout. Bevallen A. M. Breitensiein v. d. Hoop d. G. H. v. d. Ham Smit, d. J. E. Dalman—Jansen, z. A. M. Lensenv. Tongeren, z. A. M. E. Roozenv. d. Loo, z. Overleden M. E. Wegenerv. Velzen, 74 j. A. M. Breitenstein— v. d. Hoop, 37 j. F. Hoogewoning. 67 j. Meerenberg. W. v. Harre- Véld, 24 j. Meerenberg. Heemstede In 1900 zijn alhier uitgereikt 53 ar beidskaarten; liét, aantal geldige kaar ten bedroeg op ultx December 1900: voor jongens van 1216 jaar 24; voor meisjes van 12—10 jaar 49: het aantal fabrieken exx werkplaatsen waar in 1900 gedurende korter of langer tijd door personen beneden 16 jaar of door vrouwen werd gewerkt, bedroeg 27; het aantal der in bedoelde inrich tingen op uit. December werkzame vrouwen boven 16 jaar bedroeg 177; het aantal door de gemeente-politie opgemaakte processen-verbaal 2. Het getal ingeschrevenen voor de Militie- lichting 1902 bedraagt alhier tot heden 43 man. Bevallen J. M. van der Eem Cl aasséri. d', S. Balh an—Staal, d. P. Deen—üudolf, z. J. C. van der Wal1Léfeprè. d. Ovcrléden J. E. Timmermans, 73 jaar. Bonnebroek. Donderdag-avond is het huis, erf en daarbij behoorend land, groot te zarnen 108 Arexx en SO cA„ gelegen in de Haar- lemmermeer, toebehoorende aan K. Zwart; in de' „Geleerde Man" alhier, in het openbaar verkocixt, v.oor, eene som van '1650 gulden. Nieuwe eigenaar is gewórden de lieer' A. Reijneveld te liillegom, VeJsen. OndertrouwdJ. J. Kuiper en C. Dijkhuyzen. Getrouwd: J. J. Lavoo en J. de Bak. S. Hubbeling en L. de Leeuw. Bevallen T. VerbeekMeijer, cl. T. G. HandgraafPi eters, z. M. GravemakerW-ijker, z. J. C. van VelzenBraam. d. G. Noleboom Kopponol d. N. vari HulstZwaan, d. T. VerbeekAukema, z. G. W. M-erkesKlein Beernink, d. N. G. Groen Langbroek, z. 'Overleden: J. C. Ilieuwcrts. 3 m. G; Wen nis, 3 j P. Toon, 65 j. C. Belies, 85 j. T. T. Cupido, 11 m. G, Zeegei's. 65 j. op elk nieuw gezichtje verliefd dus die telt niet. Mijnheer Brandon was eerlijk en zal een goed vriend voor mij zijn. 0! hoe gaarne zou ik gewild hebben, dal hij mii nooit gevraagd had. Ik moet het trachten te verzetten. Waarom ben ik zoo laf" Ik ben bang mijn besluit aan vader meè te deelen. Het is schan delijk om een lafaard te zijn. Ilii mag niet in het onzekere gelaten worden. Stel eens, dat hij mij de deur uitzetVKan ik dan mij zelf on derhouden. Ik denk van wel. loch moet hij zich bezorgd over mij ma ken. anders zou hij Brando-n niet vragen mij te huwen. Ik zou wel eens willen weten hoeveel mijn va der hem voor mij geboden, heeft? Op dat oogenblik werden bn.ar overpeinzingen afgebroken door de binnenkomst van Tebbets. -A Gaat ge nog niet naar bed, juf frouw Claude? Hei is al heel laat er. het vuur gaat uit. Een half uur geleden schelde miinheer om gerste water en vroeg cf mijnheer Bran do-n a.l weg was. Ik zeide hem dat hi., zoo juist vertrokken was en hij antwoordde Het is laat voor zijn doen. denk er aan de lampen uit te doen. Het

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5