Groote Houtstraat 21 Telephoon 490. ÏJmuideo. Veel ijs is hier Donderdag naar buiten gespuid, waarbij het nieuwe haven- politiebootje, Hoofd-ingenieur Dirks, uitstekende diensten bewees, door tel kens de zich samenpakkende ijsmassa te verbreken. Haarlemmer!.ede en Spaarn- woude. Getrouwd: H. WettLnjff en J. Koe- dooder. Bevallen: A. v. SchootenVan Gel- dorp, z. P. BouwensCornelisse, z. E. ZandvlietHoogeveen, z. Overleden: J. J. Petrie, z. 3 m. Beverwijk. De heer G. F. D. Slaap is, evenals vorige jaren, zoo welwillend geweest de vijver van zijn buiten „Scheybeek" voor schaatsenrijders open te stellen. Zijn vriendelijkheid wordt zeer gewaar deerd, daar h^t ongeveer de eertige gelegenheid in deze gemeente is om die sport te beoefenen. Od Zaterdag 12 Januari wordt in „Maison Stroucken" een concert ge geven door de dames Joh. Domela Nieuwenhnis (sopraan), B. van Ancum (alt) en E. Monnikendam (pianiste}, allen uit Amsterdam, bekende namen op muzikaal gebied. leeftijd van 13 jaar." Een of meer dagen huisonderwijs is dus vol doende om het laatste leerjaar op school te vervangen, wel te ver staan in bovengenoemd geval. Schocvlaütoriteiten moeten beken nen dat hierdoor niet tegen de wet gezondigd werd. De koolzuur-spuit De Amsterdamsclie brandweer had Donderdagavond gelegenheid den kool- zuur-spuitwagen te beproeven. Bij dr. J. G. Gobi op de Leliegracht brak een uitslaande brand uit. In drie minuten was het vuur bedwongen, zoodat Vecht- kranen en stoomspuit weer naar huis konden gaan. Hun tijd is gekomen! Uit bet jaarboekje voor 1901 van den Nederlandschen Vredebond, blijkt, dat deze thans afdeelingen telt te Dord recht, 's-Gravenbage, Groningen (twee, waarvan eene de studentenafdeëling), Leeuwarden, Leiden, Winterswijk en Wormerveer. Mr. .T. B. Breukelman geeft, als naar gewoonte, een zeer uit voerige kroniek over bet- afgeloopen jaar; dr. S. Baart de la Faille een om standig verslag van het' vredescongres te Parijs. De heer O. ten Have behan delt de vraag: Hebben de vrede- en ar bitrage-genootschappen nog recht van bestaan?, terwijl er verder nog ver schillende andere kleinere en grootere was niet lang voor de hoestbuien zeldzamer en minder hevig wer den, terwijl ik tegelijkertijd mijne eetlust en mijne krachten voelde Mijnheer REICHLING terugkeer en. het nachtelijk zwec- ten verdween en, tot mijne groote vreugde, kon ik eindelijk die rust enieten die ik zoozeer noodig had Thans, geheel en al genezen, ver zoek ik u mijn besten dank te wil len aannemen. (Geteekend) Reichling. De bovenstaande brief spreekt bijdragen zijn opgenomen, zoomede 't verslag der jongste algemeene verga dering van den secretaris van het hoofdbestuur, den heer J. A. Mazel. Naar gezegd wordt bestaat het plan om alhier een jamfabriek op te richten onder directie van den heer Ten Geu zendam, thans directeur van t West- land". 't Benoodigd kapitaal is 12o.000. Vele inwoners dezer gemeente deden gisteren vergeefsche pogingen om de •waterleiding te „ontdooien". Bij nader onderzoek bleek dat een hoofdhuis gesprongen was aan den Communica- tieweg. zoodat de leiding was afgeslo ten. 't Gebrek werd gelukkig spoedig verholpen. De Rederijkerskamer „Kennemer- land" geeft 15 dezer een 2de uitvoering in dit seizoen, en wel met het stuk „Mijn Leopold." Velen zullen er onge twijfeld heengaan, temeer daar er na afloop bal is. De veel besproken tramdiemst tus- schen Wijk en Zee en deze gemeente, waartoe de tegenwoordige concessio naris volgens contract verplicht is, zal nu spoedig hervat worden. Door de directie worden information ingewon nen om alhier tot 1 April a. s. paarden voor dat doel te huren. XJpolder. Ten nadeele van den arbeider G. B. zijn in den nacht van Woesdag op Donderdag ontvreemd, 10 kippen, 4 ko nijnen en eenige kleedingstukken; de ledige kist der konijnen werd op het ijs in een sloot gevonden. Leger en Vloot. lang. Men denke aan de volgende be kende proef: Men brengt een kristallen glas door een zachten stoot in vibratie. Wanneer men nu in de opening van dat glas met kracht een toon voort brengt van gelijke hoogte als dien, welken het glas uit zichzelf geeft, dan ontstaat daaruit zulk eene versterking der trillingen, dat een breken van het trillend lichaam kan volgen. Vandaar het bedenkelijk gevaar, dat voor metalen overspanningen uit de beweging van zware lichamen voort spruit, welker rhytmus synchronisch is met dien, welke aan de afmetingen i dier overspanningen eigen is. Inder daad kan dit eene zóódanige verbree ding der trillingen ten gevolge hebben, dat het bouwwerk breekt bij veel gerin ger belasting dan -bij de eerste beproe-1 ving. Thans is dit vraagstuk eene zaak van studie bij vele ingenieurs, ook in het buitenland, en dezen zijn het daarin eens, dat er voor iedere brug eene. uit het oogpunt der vibratie gevaarlijke snelheid bestaat. In dezen gang van denkbeelden heeft de heer Steiner, te Praag, bevonden, dat een aantal van 6.4 trillingen per voor zichzelf. Het duidt een gemak- seconde gevaar oplevert voor een be- Binnenland. Leerplicht-ontduiking. Men schrijft aan den ,,Limb. Koerier" Evenals destijds de notaris Coo- len een middel had bedacht om den persoonlijken dienstplicht te ont duiken. zoo geeft een Limburgsche onderwijzer met de wet in de hand een middel aan om de leerverplich ting een jaar vroeger te doen op houden. Gesteld dat het schooljaar 31 Maart eindigt. Een kind nog niet in de zesde klasse zittend en i den 2en of 13en April eerst dertien I jaren oud wordend, moet volgens art.. 3 om die paar dagen nog een jaar op school, want art. 3 zegt o.a. dat een leerling de- hoogste klasse moet afgemaakt hebben (zesde leer jaar) of die klasse waarin het der tien jaar oud wordt. Zijn de ouders van een in bovenstaand geval ver- keerend. kind niet geneig.d het nog een iaar op school te laten, dan kunnen zij hun kind die enkele da gen huisonderwijs laten genieten en de leerverplichting houdt dien dag op, dat het kind 13 jaar oud wordt, want art. 3, derde lid. zegt: ..Ten aanzien van een kind. die op lateren leeftijd aanvangt met huis onderwijs te genieten, eindigt de verplichting bij 't bereiken van den is dus beter als g maar naar bed gaat lieve. 1 Ja Tebbets. Goeden nacht. Ik dank je voor je zorg. Ik zat met open oogen te droom en. Gii? mompelde Tebbets. de klep voor den haard zettend en een begin hakend mot de lampen uit te blazen. Ik zou wel eens willen weten waarover beste? Wel ik wed over dien knappen heer. Ik wilde maar dat gij goed en wel getrouwd en uit dit akelige huis waart. Hij zcu goed voor u zorgen. Laten wij hopen dat alles goed terecht komt. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip Gelderland, onder hevel van den kapitein ter zee J. H. L. J. ba- •on Sweerts de Landas Wyborgh, 10 dezer van Aden vertrokken. Tot degenen, die terug verwacht wor den met het detachement dat Zater dag of Zondag met de Prinses Sophie uit Indië komt, behoort ook de cava lerist 2e klasse Leonardus van Hal. ge boren te Eindhoven op 21 April 1869. In 1889 trad hij hier te lande in dienst bij het 2e reg. huzaren en teekende in 1890 voor Indië. Na eerst eenigen tijd geweest te zijn bij de lijfwacht der dra gonders te Djocjakarta keerde hij we der bij de cavalerie terug en werd naar Atjeh gezonden. Daar heeft hij zich in de jaren 1896 tot en met 1889 op lof felijke wijze gedragen. Bij een klewangaanval in een ge vecht bij Aloëe Awi op den 21 en Juni 1899 had hij nl., den le luit. Rauh in levensgevaar ziende, zich met een Eu- ropeesch wachtmeester op de aanval lers van den officier geworpen en had hij door een hunner neer te leggc- den officier gered, en in den nacht van 12 op 13 December redde- hij bij een nach telijken aanval op het cavalerie-bivak bij Kendé Koewala Radja zijn peletons commandant, den le-luit. Boon. door tusschen hem en een zijner aanvallers te springen en den voor dien officier bestemden klewanghouw op. te vangen en den aanvaller uit den mennassah te werpen. Wegens deze daad werd van Hal bij Kon. Besl. van 13 Juli 1900 no. 29, be noemd tot ridder der Mil. Willemsorde. Men hoopt dat de aankomst der Prin ses Sophie aan de Handelskade te Am sterdam zal plaats hebben op een uur dat men den ridder op waardige wijze zal kruinen ontvangen. keliiken en zekeren weg aan om bronchitis, hoest, en koude, ja alle kwijnende tendenties van het lichaam te overwinnen. Scott's Emulsie is een middel dat de proef van een vierde eeuw heeft door staan. Er is geen middel in de wereld dat er mede kan worden vergele ken, en. als gij de voordeelen wenscht te genieten, ziet dan toe dat gij het echte koopt voorzien van ons handelsmerk van een man met een visch op den rug, dat op laden brug van 10 meter spoorwijdte en dat, zoo die brug niet belast is. ge lijk gevaar voor haar bestaat, wan neer het getal der vibratiën 15.3 per seconde bedraagt. Bij eene spanwijdte van 20 M. zouden de overeenkomstige getallen zijn 4.3 en 8.9; bij 40 M. wijdte 3.1 en 5.4; bij 60 M. 2.5 en 3.9 enz. Het aantal gevaarlijke trillingen zou dus verminderen, naar gelang de spanwijd te eenev brug grooter is. en hooger zijn bij niet belaste dan bij belaste brug gen. In betrekking tot spoortreinen meldt dezelfde schrijver, dat een wiel van Bestrating en geaondiieid Eenige Amerikaansche hoogleeraren hebben een vergelijkend onderzoek in gesteld naar de beteekenis der verschil lende wijzen van bestrating voor de openbare gezondheid. Zij gingen daar bij uit van de stelling, dat niet de be strating de nadeeligste is, welke de meeste kiemen opneemt, maar die ze het meest verspreidt. De proef werd genomen met cederhout, klinkers, doorloopend asphalt, blokken asphalt en macadam, en wel door boven elk 10 minuten lang een drievoet te plaat sen, waarin 11/2 meter boven den grond een gesteriliseerd huidje was aangebracht. Tevens had elk een toe stel tot meting der snelheid van den wind. De slotsom was, dat bij door loopend asphalt, reeds een windsnel heid van 90 meter per minuut stof laat opgaan bij klinkers is een snelheid van 150, hij asphalt in blokken 180 me ter noodig en bij houten bestrating nog krachtiger wind. Hout bleek dus in dit opzicht verkieslijk te zijn. Open locomotief. Tusschen Burgdorf en Thun in Zwit serland rijdt een electrische locomotief die er geheel anders uitziet dan de logge monsters die de gewone spoor treinen trekken. Er is namelijk geen metalen kast om het werk, dat aldus openligt en aan het geheel een veel aangenamer aanblik geeft. van toepassing kunnen zijn. Het kan in allerlei vormen geperst worden, laat volstrekt geen water door, wordt door zuren niet aangetast en geleidt elec- triciteit niet. Maar het is duidelijk, dat er in casu geen sprake is van eigenlijke smelting van hout, maar van diens verandering in steenkool, waarmede het dusgenjaamde „gesmolten hout", aan de hand van wat er gezegd is, de grootste overeenkomst moet hebben. Letteren en Kunst. Eduard Strauss ligt te Albuquerque ernstig ziek. den omslag van "elke flesch te vin- mm"gangsnelheid den is. In geen ander mid- del zult gij levertraan, hypophosphorzure kalk en soda, en gly cerine, zoo volmaakt vereenigd vinden of in zulke volmaakte ver houding tot gebruik in het gestel. Scott's Emulsie is zoet van IJiÊ, smaak en zal zelfs de vertering van een zui- Handeismerk. geling niet in de war brengen. Depots The Import Trading Office, Gravenhage. Heer Henri Sanders. Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Heer A. Mulder. 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. N ij v e r h e i d. Ooz9 Boter. INGEZONDEN JSIEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Zijden Stoffen, Fluweelen en Velvets, Dames-F ournituren, Tricot-, Glacé- en peau de Suède Hand schoenen. Ceintures, Lavalières en Strikken. Fransche Corsetten, Reform Corsetten en Bustevormers. De grootste sorteering vindt men in het Magazijn van 20 kilometers in het uur 1.5 tril lingen per seconde teweegbrengt. Dit worden 3 trillingen bij eene snelheid van 40 kilometers, 4.4 bij 60 kilometers en 5.9 bij eene snelheid van 80 kilome ters in het uur. Eene metalen overbrug ging. lang 40 M., zal dus in gevaarlijke vibratie komen, wanneer eene locomo tief met wielen van 1.2 M. middellijn, en met eene snelheid van 40 kilometers er overheen rijdt. Bovendien moet re kening gehouden worden met het stoo- ten. dat veroorzaakt wordt door gebrek kige aansluiting der spoorrails. Alles met elkander overwogen, wordt het begrijpelijk, dat de verminderde snelheid bij een spoortrein bij het rij den over eene ijzeren brug het gevaar, dat men vermijden wil, integendeel juist kan veroorzaken. Proeven om dit aan te toonen zijn in het werk gesteld door den heer Deslandres, te Pontoise. die de snelheid van een paard dus re gelde, dat he+ voortgetrokken rijtuig nauwkeurig den rhythmus teweeg bracht. die gevaarlijk was voor den brugboog; daarbij werd waargenomen, dat het effect der belasting, afgemeten naar de inbuiging vertienvoudigd was. Het zou dus van dringend belang zijn dat men bij metalen bruggen bekend ware met de snelheid, die gevaar ople vert, vooral bij spoorwegbruggen, dai eenvoudige voorschriften werden vastgesteld ten opzichte der gangsnel- heid, onder verschillende omstandig heden in acht te nemen om gevaarli jke trillingen te vermijden. Mijnheer Tracey was den volgen den dag zeer rusteloos. Claude moest herhaalde malen de Beurs tijdingen overlezen. Hij klaagde over tfjn stoel, zijn arrowroot en wilde geen wijn drinken. Zij wer den hoe langer hoe yerkwistender en hij tenminste wilde hier aan niet meedoen. Dan was het beter te sterven en zijn geld na te laten dan te blijven leven om te zien hoe ziin zuur verdiende penningen wer den opgemaakt. Hij kon niet begrip pen waarom Brandon wegbleef; hij had hem stellig verwacht. Om Bronchitis, Hoest, Ver koudheden en alle Aandoeningen van Keel en Longen te genezen. Aan het talloos aantel personen die aan bronchtitis en andere aan doeningen van de keel of longen lijden onderwerpen wij met genoe gen het volgend schrijven Erqueline-s, België 3 Maart- 1900. Mijneheeren, Ik heb de Scott's Emulsie aangewend voor een chro nische hoest, het gevolg eener ge vatte koude. na verhiting, en die. ondanks alle maatregelen Lot genezing, slechts erger en erger werd. De hoestbuien waren zoo veelvul dig dat ik geen rust kon krijgen, er- een aanhoudend zweeten bracht mij tol een staat van volkomen uit putting. Ik had de goede inval Scott's Emulsie te probeeren, waarvan ik geregeld gebruik maakte, en het Maar mijnheer Brandon komt immers zelden 's morgens, zeide Claude. Ik verwachtte hem vandaag, zeide Tracey, een toornigen en vra gend-en blik op zijn dochter wer pend Het was bijna een verademing. Tebbets te hooren aankondigen Mevrouw Selley is in de zit kamer juffrouw, en zou gaarne mijnhoer spreken, als hij zich wel genoeg voelt. Neen ik voel mij niét goed! zeide Tracey scherp. Zoudt gij haar niet ter wille van mij willen ontvangen! vroeg Claude smeekend. ..Er is geen Amur iii de zitkamer en zij zal niet lang blijven. Welnu, laat haar maar hier komen. Hel volgende oogenblik trad me vrouw Selley binnen, gekleed in een mantel met boni afgezet en een keurig opgemaakten hoed op t hoofd, op en top een lady. Zij kuste haar nichtje en nam de beenige hand, die Tracey baar toestak, aan. Ik hoop dat gij u wat beter voelt mijnheer Tracey? vroeg zij ATOOÜjk. Wetenschap. .Ce trilling van ijzeren bruggen Tot in den laatsten tijd heeft men bij het beproeven van het weerstands vermogen van ijzeren bruggen alleen gedacht aan het maximum gewicht, dat die bouwwerken kunnen dragen, hetzij als dood gewicht of zich min of meer snel voortbewegend, terwijl men geen gewicht hechtte aan den rhythmus I dier voortbeweging. Daar evenveel ijze- ren overspanningen trillende lichamen zijn, is integendeel het vraagstuk van den rhytmus der trillin gen, waaraan zij kunnen on- derworpen worden, van het hoogste he- Ik heb van Llaude vernomen hoe 't u ging, want mijn man en I ik zijn niet bij u geAveest omdat wii I weten dat gij niet van visite houdt. Neen, dat doe ik ook niet, zei de Tracey beslist. Mevrouw Selley lachte en legde haar mof op de tafel met het air van iemand, die vastbesloten is te zeggen wat zij te zeggen heeft. Ik heb 't gewaagd den leeuw in zijn hol op te zoeken, hernam zij. „om u een gunst te verzoeken die gij mij hoop ik niet zult weigeren. Dat hangt er van af wat het is. Als gij geld wilt hebben moet ik u dadelijk zeggen dat ik dit aan 't begin van 't jaar nooit bezit. Neen. dat is 't niet. Ik wilde u vragen of Claude vandaag met mij rneê mocht gaan en tot over morgen blijven. Wij gaan een pan tomime zien en zouden haar zoo graag meè willen hebben. Dan hebt gij eigenlijk toch wel geld noodig. O! neen. ik ben niet zoo dwaas te denken dat gij voor haar zoudt willen betalen, antwoordde me vrouw Selley vroolijk lachend. Sir Philip heeft een loge in Drury Lane Aroor ons gehuurd, zoo- Een snelheid van 41) knoopen Te New-York wordt een jacht ge- bouAvd in den geest van het Duit- sche torpedovaartuig „Sleipner", dat als jacht en tevens als torpedoboot kan dienst doen dat is vredestijd tot plei- zierjacht is ingericht en in tijd van oorlog voorzien wordt van de bewape ning en verdere inrichtingen van een torpedoboot. Men verwacht van dit schip, dat het een snelheid zal bereiken van 40 knoopen per uur, m. a. w., dat het 't- op naam van den Engelschen torpedovernieler Viper" staande re cord van 36.8 knoopen maximale snel heid, nog met 3.2 knoopen slaan zal. Volgens de Marine Review zal het schip de volgende afmetingen hebben lengte 40 M., breedte 3.65 M., diepgang 1.04 M. De waterverplaatsing bedraagt 67.66 T., terwijl de machines 4000 indi- cateur-paardekrachten zullen ontwik kelen. Hoe echter een dergelijke kracht te ontwikkelen op een vaartuig van zulke kleine afmetingen Dit bezwaar tracht men op te heffen door de ketels zoo te construeeren, dat zij een stoomdruk Aran 31 K.G. kunnen weerstaan. De geheele inrichting der machines moet 8 KG. per paardekracht wegen, d. i. 1/10 maal zoo zwaar als op Atlantische zeestoombooten, of 1/3 maal zoo zwaar als op gewone torpedo vaartuigen dat wij allen voor niets kunnen gaan. Het is een groote loge ge loof ik. Sir Philip Brandon! zeide Tra cey op een toon, waarin zijn af keer duidelijk doorklonk. ..Ik ken hem we-1. Hij leeft zeer verkwis tend. Gaat Brandon Ralph Bran don, ook meê? Neen, aan hem heb ik in 't geheel niet gedacht. De pantomi me is veel te kinderachtig voor zulk een ernstig man. Ralph Brandon is geen dwaas, zeide hij grimmig. Dus vindt srii het goed dal Claude een paar dagen bij mij komt logee-ren? hield zij aan. Gij zoudt gaarne willen, niet waar lieve? Ja tante, als vader mij mis sen kan. Ik heb je alleen noodig om voor te lezen. Tebbets kan al het andere wel voor mij doen, gij kunt dus morgen gaan en overmorgen terugkomen. En kom niet te- laat thuis, overdag kan ik zelf wel le zen, maar 's avonds heb ik jou noodig. Dank u. antwoordde Claude kalm. „Ik zal dan tegen de lunch In het „Maandblad" van de doctoren Van Hamel Roos en Harmens wordt het volgende, gemeld: In België trad met 1 Januari een wet. in werking, waarin, bepaald wordt, dat boter, welk lager titreert dan 25 ct. niet als natuurboter zal beschouwd worden. Onze boter titreert gedurende 1 een gedeelte van liet jaar, lager dan dit aangenomen cijfer, zoodat gedu rende een deel van het jaar export vau onze boter naar genoemd land onmo gelijk wordt. Naar aanleiding van deze feiten hebben de heeren Van Hamel Roos en Harmens zich nogmaals in verbinding gesteld met toongevende Engelsche scheikundigen, om te weten, wat even tueel in Engeland zou kunnen ge schieden en of het misschien mogelijk zou zijn, de onvervalschte, doch lager dan 25 ct. titreerende boter, welke niet in België aangenomen wordt, in En geland te doen accepteeren. De Engel sche deskundigen verklaarden in geen geval dergelijke laag titreerende boter als onvervalscht te kunnen aannemen. De quaestie, waarA'oor onze' boter- handel dus staat, is niet: „Is laag ti treerende boter onvervalscht of niet?" maar wèl: dat het buitenland Aveigert laag titreerende boter als natuurboter te ontvangen, zelfs al is deze onver valscht. Toen in de Belgische Kamer de be doelde nieuwe boter wet ter sprake kwam, Averd door een der afgevaar digden gevraagd wat de Belgische boeren moesten doen met hun natuur boter die lager dan 25 ct. titreerde en dus onverkoopbaar was. Het merk- waardige antwoord van den Minister luidde: „Die moeten ze maar in hun eigen huishouden opeten!" Oze export-boterhandel zal met deze besluiten van buitenlandsche Regee ringen en scheikundigen rekening dienen te houden en o. a. door speciale voeding der koeien gedurende een ze keren tijd van het jaar het gehalte van vluchtige vetzuren moeten trach ten te verhoogen. Taal- en Letterkundig Con gres. De plaatselijke regelings-hoofdcom- missie te Nijmegen voor het aldaar te houden Nederl. Taal- en Letterkundig Congres iu Augustus a. s., bestaat uit de heeren ds. B. ter Haar, voorzitter; M. Poelhekke, leeraar M. O., onder voorzitter mr, C. Bijleveld, eerste secretaris jhr. mr. O. van Nispen, tweede secretaris Aloys Jansen, pen ningmeester. Het juiste middoo. Ik geloof, dat Dr. Vitus Bruinsma, de kundige Redacteur van Het School blad, ons het handboekje bij de leer plichtwet heeft bezorgd. De tekst der wet, der koninklijke be sluiten, de tabellen en modellen heeft hij in een handig bundeltje bijeen ge bracht en wat het voornaamste is elk artikel van de noodige toelichting voorzien. Met behulp vau het uitvoerig alpha- betisch register vinden we gauw het onderwerp dat we behoeven. De geval len, waarin belanghebbende ouders mijn raad vroegen, kon ik steeds en vlug! behandelen onder voorlichting van dezen gids. Tusschen de enkele tekstuitgave en de uitvoerige werken is deze tAveede uit gave van Noordhoff het aangewezen boekje voor schoolhoofden en onder wijzers, die uit den aard hunner be trekking de ouders nu en dan op de hoogte moeten helpen. In zijn frisch- groen bandje met rooden rug ziet het er bovendien aardig genoeg uit, om het geregeld ir. je nabijheid te houden zonder dat het gezicht van zoo'n dor ding je verveelt. En de prijs van 50 cents treft óók het juiste midden. Jan L. (Uit: „School en Leven", 3 Jan. 1901.) Gesmolten. hout. Een mededeeling, die maar niet zoo voetstoots betwijfeld worden mag, gaf onlangs de „Anzeiger für die Hoiz- industrie", n.l. deze, dat het den Fran- schen hoschinspecteur Le Gall gelukt was, om hout te smelten. Bij verhit- ting onder sterke drukking wordt het ontwijken der zich bij droge destil latie van. het hout ontwikkelende gas sen. verhinderd, zoodat het hout schijn baar in gesmolten toestand komt, die een zelfstandigheid doet ontstaan, met hout geenerlei overeenkomst hebbende. Zij heeft eenige overeenkomst met kool, is zwart, hard en. zwaar, is op de breuk fijn korrelig en laat zich goed polijsten. Ook is geen spoor van orga nische structuur aan het gesmolten hout te hespeuren. Het bezit eigenschap pen, die wellicht in menige industrie komen, tante; hoe verrukkelijk om weer eens naar de komedie, le tan. Mijnheer Tracey bromde iets on verstaanbaars maar zeer zeker af keurends. Claud'e ziet er niet best uit. miinheer Tracey, zeide mevrouw Selley. Zi.i ziel bleek en heeft kringen onder haar oogen als iemand die niet geslapen heeft. Mijnheer Tracey zag zijn dochter scherp aan. Wat zou haar schelen? Zij heeft alles Avat haar hart begeert, leeft als een geitje in de wei. heeft niets te doen en daarbij een lux- erieuse omgeving, rechts en links buren, een piano en alles wat zij maar wil. O! zij is zeker verwend, ant woordde mevrouw Selley lachend, ..maar jongemenschen houden niet van een eentonig leven, hoe weel derig het ook is. Eentonig! Ik weet niet wat gij daarmeê bedoelt.Als ge meent dat zij hier geen partijen en bals kan geven en mijn huis niet onderste boven keereri dan hebt gij gelijk, want dat wil ik niet. Claude lachte vriendelijk. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven te Amsterdam heeft een zeer eigenaardig geschil te behandelen ge had, dat eigenlijk meer had van een eerherstel, dan van een beslissing in een oneenigheid tusschen patroon en werkman. Door den beeldhouwerspa; troon M. J. Ilack was bij de Kamer een klacht ingebracht tegen de Beeldhou- wersvereeniging „Ziezenis", wegens belemmering in den regelmatigen loop van zijn werkzaamheden, door dat zij hem van uitsluiting van den werkman Jansen van Galen beschul digde en andere Averklieden trachtte te overreden zijn dienst te verlaten. De patroon deelde mede, dat de werkman J. v. G., nadat zij te voren in onmin gescheiden waren, later toch negen maanden in zijn dienst was geweest; deze was geëindigd, doordat de werk man, toen hem gezegd was, dat het werk over veertien dagen zou zijn af geloopen, reeds een week later zijn werk in den steek liet, waarmee het verlies van een spoorweg-abonnement naar Rotterdam gepaard ging. Toen de patroon nu eenige maanden later andere Averklieden had aangeno men, beweerde de werkman, dat hij recht had het eerst door hem terugge nomen te worden. Er was toen even wel niet direct plaats voor hem en daarop bracht hij de zaak in zijn ver- eeniging. Deze hield een vergadering juist op den dag, waarop de heer H. aan zijn werklieden reeds had meege deeld, dat nu J. v. G. binnen eenige dagen aan het werk kon gaan. Toch schreef de vereeniging hem een brief, waarin hij van uitsluiting beschuldigd en met staking bedreigd Averd en deze kwam in zijn handen een paar uur, nadat hij aan J. v. G. geschreven had, dat deze den volgenden dag voor hem beginnen kon. En toen hij eenmaal aan het Averk was, verliet hij hem toch na veertien dagen weder. Neen dat verlang ik ook niet, vader. Aan zulke dingen denk ik niet. Des te beter, je bezit een beetje gezond Arerstand, al zijt gij een meisje. Ik ben blij dat je zulk een gun- stigen indruk op je vader hebt ge maakt, Claude, zeide mevrouw Selley ernstig. „Ik hoop. mijn waarde heer. dat gij dit voor een deel aan mijn opvoeding toeschrijft. Ik weet niet of ik dit hieraan moet wijten, want noch vrouwen noch meisjes lijden aan te Areel gezond verstand. Na zoo'n Avreede uitspraak ga ik heen. zeide mevrouw Selley glimlachend, haar mof opnemend. Ik heb het altijd betreurd mijnheer Tracey dat gij mij nooit naar waarde geapprécieerd hebt. Mijnheer Tracey zag haar boos aan. maar zeide geen eoed woord meer, al waren zijn gedachten mo gelijk gunstig. Tebbets bracht op dat oogenblik eer. brief binnen, waarnaar Tracey met belangstelling keek. Hij legde hem evenwel ongeopend op tafel. (Wordt vervólgd!-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6