Waarschijnlijk zullen a. s. Donder dag wederom op de Ijsbaan aan de Zomervaart hoogst belangrijke wed- loopen voor paarden, ingespannen voor arresledén, plaats hebben. Kampioenschap van Noord- Holland. Over 't algemeen is Zaterdag in den nationalen wedstrijd voor Amateurs prachtig en vlug gereden. Vooral op «le groote afstanden werd mooi gere den. Banning heeft een prachtigen langen slag, doch zijne houding tij dens het rijden is niet zoo mooi. Ook de bochten worden niet mooi door hem genomen. Het best maakte Koning de bochten. O. i. had Jan van den Berg de mooiste houding tijdens het rijden. Vooral op den afstand van 3000 M. trof zijn kalm en tevens vlug rijden. Met krachtigen. flinken, regelmatigen slag legde hij de baan af in 6 min. 30 sec. een mooie tijd, die voorzeker nog beter ware geweest, wanneer zijn mededin ger, van Waveren, die ook een fermen slag heeft, niet was gevallen, waardoor v. d. Berg eenige banen alleen moest rijden of wel wanneer Banning zijn mededinger was geweest. Dit was ook het geval voor J. v. d. Berg op den afstand van 1500 M. On gelukkigerwijs kwam hij daarbij nog te vallen. Toch legde hij de baan nog in den betrekkelijk korten tijd van 3.13 1/5 af. Pech had onze Haarlemsche sport man dus voorzeker, maar toch heeft hij een kranig figuur gemaakt. Hij toch was de eenige Haarlemmer, die een prijs behaalde. Volledigheidshalve ver melden wij nogeens in 't kort den uit slag: Afstand 500 M. 1. Banning in 52 2/5 sec.; 2. Koning in 55 2/5 sec.; 3. J. v. d. Berg in 55 4/5 sec. Afstand 1500 M. 1. Banning in 2 min. 52 3/5 sec,: 2. Koning, 2 min. 55 3/5 sec.; 3. Verkaik, Utrecht, in 3 min. 3 3/5 sec. Afstand 3000 M. 1. Banning in 6 min. 11 1/5; 2. Koning in 6 min. 22 sec.; 3. Verkaik in G min. 31 sec.; 4. Jan van den Berg in 6 min. 30 sec. De beker is dus met eere gewonen door .T. F. Banning uit Edam, die te vens kampioen van Nederland is. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen met een toepasselijk woord van den heer Jhr. Ch. v. d. Poll, uit gereikt. De honge verwachtingen die men had van het negerconcert in den Schouwburg zijn niet beschaamd. Heel heel weinig publiek, waartoe natuur lijk allerlei omstandigheden mede werkten. Het uitbundig applaus na elk nummer bewees dat hetgeen gegeven werd, zeer op prijs werd gesteld. Voor al Miss Bella deelde in dit succes. Het fanfare-corps „Wïlhelmina" gaf Zaterdagavond eene uitvoering in de groote zaal van ,.St. Bavo". Behalve een twaalftal muziek-num- mers vermeldde het programma ook twee comische duetten, ,,Voor iederen dag een" en „Meester Zool", beide voorgedragen door de heeren J. P. Snoek en L. J. v. Norde, en nog een voordracht „De arme stakkert", door den heer J. P. Snoek. Evenals de muziek vielen ook deze voordrachten zeer in den smaak; 't was bepaald een succes-avond voor de ver- eeniging. Gevonden Voorwerpen. Ee<n gouden broche. Een hondenmuil- korf. Een sleutel. Een portemonnaie met f 7.45. Zandvoort. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Ge meente alhier is herbenoemd de heer D. Driehuizen en benoemd de heer D. Koning Gzn., inplaats van den heer W. van Zadel, die ouderling is geworden. De slagersknecht P. K. alhier had bij het verrichten zijner beeighedei'. het ongeluk met twee vingers in aan raking te komen met eene worstma- geheel werd afgesneden, zoodat ge- chine, waardoor een der vingertoppen neeskundige hulp moest worden inge roepen. Tot eere-voorzitter der Rederijkers kamer „Sandevoerde" is benoemd de heer H. M. baron Collot d'Escury, tot voorzitter de heer Th. L. Heil. Tot be stuurslid werd verkozen de heer H. K. Schirnech, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door lie bedanken van de heer Reints. rustige meisje, dat hij tot vrouw begeerde. Hij vleide zich dat zij zeer goed samen hadden kunnen leven, was Claude niet zoo onver standig geweest meer te eischen; toch bewonderde hij haar besluit en openhartigheid en was verbaasd over het heldere oordeel van zoo'n jong ding. Toch was het een groote teleur stelling voor hem, haars vaders geld te moeten laten glippen. Toch moest hij trachten Claude voor de woede van den ouden Tracey te beschermen. Ik moet hem niet alle hoop ont nemen, want dan zal hij ontem baar zijn; toch is 't moeilijk voor zichtig en oprecht tegelijk te zijn. Ik hoop maar, dat Claude haar be zwaren tegen mij niet op zal geven, tenminste niet voor dat ik bij haar ben om haar te steunen. Ik wilde maar dat die oude vrek geen gene genheid voor mij had' opgevat, of schoon hij mij dikwijls diensten bewees die hem echter niets kostten. Zoo peinsde Brandon terwijl hij zich den volgenden morgen na zijn blauwtje, kleedde. Toen hij ont bijten ging. vond hij onder zijn De uren van lichting van de nieuwe brievenbus aan den Hoogeweg zijn: op werkdagen 6 u. vm. 10.05 vm. 12.45 nm. 3.45 nm. en 5.05 nm.; op Zon- en feest dagen alleen 6 u. vm. Op Zon- en feestdagen heeft aan het hoofdkantoor nog eene lichting plaats 10.25 vm. Alles plaatselijke tijd. Getrouwd: L. C. C. Kaufmann en S. Henniug. Bevallen: L. PaapSpaanderman, d. M. v. d. Veld—Schuiten, d. M. v. DuijnPaap z. M. PaapKoper d. Overleden: A. HoedemakerRadeina- ker 60 j. IJmuideii. De heer P. Roggeband, vertegen woordiger der firma Volker en Bos alhier, vierde Zaterdag zijn 35-jarig jubilé als uitvoerder bij de firma. De woningen der werklieden en het mate rieel prijkten met de vaderlandsche driekleur. Als blijk van hoogachting, schonk het gezamenlijke personeel hem een prachtige fauteuil en een tweetal extra groote geëncadreerde foto's, waarop alle werklieden, onge veer 80 in getal, met een keurig uitge voerde oorkonde met de namen der schenkers. De Amsterdamsche boot heeft Zater dagmiddag door ijs en mist niet minder dan ongeveer vijf uur noodig gehad om van Amsterdam naar hier te stoomen. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Het ijsvermaak is in vollen gang in de residentie en op het voorbeeld van de Koningin, die, ofschoon in zwaren rouw gekleed, toch de voor haar gere serveerde baan kwam bezoeken, heeft jong en oud de schaatsen onder ge bonden. Op de vijvers in het Bosch en op de vaarten in den omtrek der stad is het d'cor waarin het winter genot geismaakt wordt dan ook zoo mooi, dat een schilder zich moeilijk schooner winterlandschappen denken kan. Aan het in orde houden der ba nen besteden de plaatselijke afdeelin- gen der Zuid-Hollandsche IJsvereeni- ging haar beste zorgen die banen staan voor een elk open. Dat is in over een stemming met onzen democrati- schen tijd. Van het exclusivisme dei- vroegere clubs is niet veel resultaat gezien; de een na de ander moest het opgeven. Een der laatste besloten ba nen was op de vijvers van „Zorgvliet" liet landgoed dat aan den nu overle den Groothertog van Saksen-Weimav, of liever aan zijne echtgenoote. wiilen Prinses Sophie toebehoorde. De vraag wat er met dit landgoed zal gebeuren nu beiden overleden zijn, houdt de ern stige bewonderaars van het schoone 's-Gravenhage bezig. Een ding weten we al vast, nl. dat in de eerste jaren van bebouwing geen sprake kan zijn, krachtens een servituut, waarvan al leen afwijking geoorloofd zou zijn met toestemming van een tweetal eigena ren van in de nabijheid gelegen gron den. Die afwijking zou worden ge doogd, wanneer men tot overeenstem ming kon komen over een door „Duin oord" (de bouwmaatschappij) ontwor pen plan om de nieuwe Stadhouders- laan door een achter het landgoed omloopenden boulevard in verbinding te brengen met den Scheveningschen weg. Het is een mooi plan, vooral op papier. Toch geloof ik dat er te eerder kans zal zijn op de verwezenlijking, omdat de erfgenamen der Groothertog in, niet als deze gedreven door liefde voor den Haag en door eerbied voor tradities, moeilijk weerstand zullen bieden aan de vërlokking van het goud der bouwondernemers, die zich op „Zorgvliet" een nieuw stadsge deelte droonien, niet en benevens veel winst Maaar het is een geluk, dat in den Haag een plan altijd tamelijk be jaard moet wezen eer het tot uitvoe ring komt. Tenzij het te jong is. Te jong aclit ik de plannen tot gemeenschappelijke versiering van den weg, die het vor stelijk echtpaar zal nemen, wanneer het zich ter kerke begeeft om het ver bond te doen bezegelen. Het is waar, de vrij late vaststelling van dien weg liet geen ruimer tijd van voorberei ding toe, tenzij men de versiering van de belangrijkste straten der binnen stad geheel onafhankelijk had behan deld van de vraag of de bruidsstoet er passeeren zou. Dat daarvan als het ware de voorwaarde is gemaakt, pleit niet voor bijzondere opgewektheid om de stad eens mooi, feestelijk aan te brieven een van Lady Elmslie. Tot zijn s-roote verbazing las hij, dat haar man een beroerte had gehad en verlamd was. Ik verkeer om velerlei rede nen in moeilijkheden en heb geen enkelen belangloozen vriend, die mij ter zijde kan staan. Mijn broe der bevindt zich, zooals gij weet, in Indïië. Mag ik zoo brutaal zijn te vragen of je ter wille van onze oude vriendschap voor vier en twin tig uur wilt overkomen. Ik kan niet alles schrijven wat ik je te zeggen heb, en heb je raad zoo zeer noodig. Ik voel mij zoo alleen. Mijnheer Grantley, de broeder en naaste erfgenaam van Lord1 Elms lie staat op geen al te goeden voet met mij en ik heb jou noodig! Dit was vervelend 1 Lady Elmslie kom hem niet noodig heb ben. De familie-notaris was er im mers ook om te raadplegen. Zou zij hem het een of ander onaange naam geheim hebben meê te dee- len. Hij wilde in elk geval den daarop volgenden dag Tracey spre ken. Toch kon hij zijn oude vrien din niet in den steek laten: hij zou haar voor een misstap kunnen be hoeden, want op 't punt van zaken kleeden. Eu ik kan dit den nering doenden en nij veren niet ten kwade duiden. Want, ofschoon ongetwijfeld duizenden het voornemen koesteren om naar de residentie te komen vóór of op 7 Febr., het ruwe weder kan al die voornemens in duigen werpen en de kans is voor de winkeliers gering om door extra-baten de bijzonder be langrijke uitgaven van een feestvie ring te dekken. Dat de gemeenteraad de gevraagde 10.000 voor illuminatie en vuurwerk zou toestaan, leed geen twijfel, maar wel zonderling kon het heeten, dat de wethouder van financiën ditmaal geen bedenking bad, gelijk tegen het subsi die van f 15.000 aan de feestcommissie. Immers per slot van rekening zijn het toch dezelfde belastingbetalende bur gers uit wier beurs zoowel de eene als de andere som komt. Gelijk dit voorstel werd aangenomen ging het. zooals verwacht werd, met een tweetal moties, waarin op spoed wordt aangedrongen, zelfs termijnen worden genoemd, ten aanzien van de behandeling der gewichtige vraag stukken: elektrisch licht, de tram-ex ploitatie en de telephoon. Zuze un peu zou een Franschman zeggen, als de Raad werkelijk eens een oplossing dier drie vraagstukken voor zich kreeg en er ook in slaagde om ze tot een goed einde te brengen. Dan was hij com pleet quaestie-loos, tenzij men zich de moeite wilde geven om nog eens terug te komen op zulke voor de volks gezondheid niet geheel onverschillige dingetjes als keuring van levensmid delen, en een abattoir (of is het beter, op z'n Haarlemsch van „openbaar slachthuis" te spreken?). In de Haagsche „wereld" is het stil. Een schandaaltje van eenige beteeke- nis was in geruimen tijd niet te ver melden. Nu President Kruger weer hersteld is en de kranten niet eiken dag in staat om overwinnings bulletins aan te plakken, zakt de be- Afrikaners, een belangstelling waar- Afrikanaen, een belangstelling waar voor onze au fond Engelschgezinde „upper, ten" zich eigenlijk altijd ge weld moesten aandoen. Voor het ove rige hebben de dames en heeren het druk met uitgaan, opera, komedie, concerten (soms drie op één avondj in zoo groot getal en in zoo groote ver scheidenheid, dat de artisten, een en kele uitgezonderd, meer bijval oogsten dan... geld. En artisten moeten óók eten! H. A. GANUS Jr. P.S. Er is weinig nieuws en wat er niet is, kan ik niet maken. Maar één nieuwtje is er wel, voor de waarheid waarvan ik echter niet insta. Voor de opengevallen plaats van den heer van Hall, als lid der Eerste Kamer, noemt men rar. J. G. Gleicliman, president van de Tweede Kamer. Een der bladen heeft hierop gezinspeeld; ik zie geen reden om te verzwijgen, dat men in sommige kringen deze verkiezing ze ker acht. Vorstelijke gasten. Naar men verneemt, zal het getal der vorstelijke personen, die de huwelijks plechtigheid van H. M. de Koningin komen bijwonen, minder groot zijn dan aanvankelijk werd voorzien en on geveer 20 bedragen. De Koning van Wurtemberg heeft het plan, om per soonlijk aanwezig te zijn, laten varen; de ziekte van den Groothertog van Ol denburg zal dezen verhinderen tegen woordig te zijn de rouw van 't hof van Weimar is oorzaak dat de Groot hertogelijke familie van Saksen-Wei- mar aan de feesten geen deel zal ne men. Eindelijk schijnt ook de komst van een vertegenwoordiger der vorste lijke familie van Wied nog onzeker te zijn. Op 1 Januari jl. waren bij de Ned. Herv. Kerk 252 predikantsplaatsen va cant, d. i. 6 minder dan op 1 Januari 1900. De vacatures zijn over de provin cies verdeeld als volgt: Gelderland 30, Zuid-Holland 36, Noord-Holland 36, Zeeland 23, Utrecht 9, Friesland 49, Overijssel 9, Groningen 28, Noord-Bra bant 17. Limburg 4 en Drente 11 plaat sen. Amsterdam. Het candidaatsexamen in de rechten is cum laude afgelegd door den heer P. van Heynsbergen. Het zinken van da Zeemeeuw. De stoomtransportschoener „Zee meeuw" vertrok Donderdagochtend uit Rotterdam, van Hellevoetsluis om in het Goereesche Gat gasboeien en tonnen weg te nemen wegens den ijs gang. Op den terugweg naar Hellevoet- was zij niet heel verstandig. Daar bij was zij driftig. Hij zond dus een telegram waarin hij haar be loofde dienzelfden middag bij haar te komen. Daarna schreef hij eenige brieven, legde een bezoek af en kon zoodoende nog net den trein halen. Allerton. de buitenplaats van Lord Elmslie, lag vier uur ten noor den van Londen. De avond viel reeds toen Bran don het laatste station bereikte, waar hem een rijtuig wachtte. De drie mijl, die hem nog van de bui tenplaats scheidden, waren spoedig afgelegd. De lichten waren reeds ontstoken toen hij voor het huis stilhield. Het was een mooi, sierlijk huis en in een weelderigen stijl op getrokken; in de lucht hing een drukkende stilte, dJie veelal een drama aankondigt. De majordomo deed Brandon met 'n somber gezicht open en ging hem naar Lady Elms- lie's boudoir voor, waar een heer lijke warmte en thee hem wachtten. Er was niemand aanwezig en Bran don, bij den haard staande, dacht aan het vreemde noodlot dat hem tot gast en raadgever van de betoo- verende Beatrice had gestemd. Bin-, sluis met 2 gasboeien werd den gezag voerder rasschen 10 en 11 uur bericht in het. Bokkegat, dat er water in de machinekamer drong. Onmiddellijk liet kapitein Pronk, de pompen in werking stellen, maar het bleek onmogelijk het vaartuig drij vende te houden, hoewel de water dichte schotten gesloten waren. Blijk baar was de middelste ruimte, waarin het water door een lek binnendrong, te groot. De vuren doofden uit en het schip maakte zooveel watex*, dat de beman ning zich in allerijl in de jol begeven moest, om niet te worden medegeno men in de diepte. In 10 minuten was de „Zeemeeuw" in 20 voet water gezon ken, zoodat alleen de masten nog zicht baar waren. De inventaris en het goed van de bemanning konden natuurlijk in zulk een korten tijd niet geborgen worden. De bemanning, bestaande uit acht man en twee kweekelingen van het loodswezen, had vijf uur noodig om van het Bokkegat Hellevoetsluis te be reiken. Allen werden hier onder dak gebracht en konden Vrijdagochtend naar Rotterdam vertrekken, evenals de gezagvoerder en de machinist. De „Zeemeeuw" ligt niet hinderlijk voor de scheepvaart en zal waarschijn lijk worden gelicht, evenals zes jaar geleden, toen het schip in het Nieuwe Gat was lek gestooten en de kapitein zich verplicht gezien had het vaartuig bij Rockanje op het strand te zetten. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Dat het schip op een wrak ge stooten heeft, is door niemand waar genomen, terwijl het drijfijs ook niet van dien aard was, dat het in een zoo sterk vaartuig als de „Zeemeeuw" (ge bouwd in 1873) een lek stooten kon. Letteren en Kunst. Voor de Boeren. Op uitnoodiging van het hoofdbe stuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft de heer Herman Heijer- mans Jr. een stuk geschreven in één bedrijf, getiteld „Zoo waarlijk helpe mij God," spelende in Zuid-Afrika ge durende dezen oorlog. Het is bestemd te worden vertaald in het Fransch, Engelsch en Duitsch en ook buiten onze grenzen te worden vertoond. In den loop der volgende maand zal in den Stadsschouwburg te Amster dam de eerste voorstelling plaats heb ben, aangevuld met voordrachten. Het zal zijn een keurvoorstelling voor genoodigden en leden van het Verbond met eene dame en zoo mo gelijk worden gegeven door kunste naars uit drie onzer voornaamste ge zelschappen, door den heer Herman I-Ieijermans Jr. hiertoe uitgenoodigd. De bedoeling is een middagvoorstel ling waarna het stuk aan een onzer gezelschappen ter verdere vertooning zal worden overgedragen. Met de tooneeldirectie van Antoine te Parijs is voor de vertooning in Frankrijk reeds overleg gepleegd. Ghetto. Naar men verneemt is „Glietto" bij Les Escholiers te Parijs in studie. De Fransche bewerking' is van den heer Lemaire. Joachim is thans weder in het Ge- wandhaus te Leipzig als solist opgetre den. Met de voordracht van het D-dur- concert van Mozart, heeft hij weer alle toehoorders onder den indruk ge bracht. Een rechter-veldheer. Prof. G. A. van Hamel wijdt in „Eigen Haard" bij een portret van dr. James Barry Munnik Hertzog, den Vrijstaatschen rechter-veldheer, een zeer hartelijk, waardeerend artikel. Hij schetst hem als een wijs rechter, met degelijke kennis, breede opvattingen, een kerngezond verstand, lust voor grondig onderzoeken, rustigheid van oordeel, een rechtschapenheid van ka rakter, zonder rimpel. Eu als mensch zóó: physiek krachtig van voorkomen, zacht en vriendelijk in den omgang, met een uitdrukking van eenvoud en trouw op het gelaat. „Het treft inderdaad zegt prof. van Hamel dat deze jonge man, die naar Europa was gekomen om daar op te doen, niet wat „westersche bescha ving" heet, maar voorbereiding voor zijn werkzaamheid in de opkomende republieken van Afrika, den diepen zin van recht en rechtsbanden zoo fijn heeft gevoeld; speurend de behoefte aan blijvende vastigheid van grondslag en nen weinige minuten trad Lady Elmslie binnen; zij was in een zwart zijden japon met zwarte kant gegarneerd gekleed'. Haar ge laat zag bleek en er lag een bezorg de uitdrukking over verspreid. Hoe vriendelijk van je te ko men! warenn. haar eerste woorden. Ik voel mij zoo vreeselijk al leen! Het spreekt van zelf dat. ik ge komen ben. zeide Brandon vroolijk. Gij moet u niet te zeer laten ter neder slaan, beste Lady Elms lie. Uw echtgenoot kan nog een heelen tijd; leven. Iemand sterft zelden tengevolge van een beroerte. O! Ralph als je hem zaagt, zoudt gij niet wenschen hern in "t leven te behouden. Hij is zoo mis vormd en er ligt zoo'n onnoozele uitdrukking in zijn oogen; arme man Wat zeggen de doktoren? Niet veel zij denken dat hij wel zal blijven krukken en meer aanvallen krijgen. Gij moest hier niet alleen blij ven; hebt gij geen vriendin die zoo lang bij u kan komen logeeren. vroeg Brandon. O! ik heb er genoeg, maar zij vastheid van lijnen hij de ontwikkeling dier jonge staten onder al die onvolko menheden en onrustigheden die aan jonge maatschappijen eigen zijn. „Weemoedig treffen wel de laatste woorden die ik aanhaalde (uit de In leiding van zijn Academisch proef schrift. Red. H. D.) „het nauw verband waarin de volkeren onderling tot el kander staan, zelfs op het gebied van het recht." „Hij heeft sints ervaren, hoe ver de volkeren van elkander kunnen afstaan, als zij komen op het gebied van on recht. ,,TIij is van zijn rechterstoel afge gaan, omdat er grooter dingen te doen waren dan rechtspraak. „Dit was in de eerste phase van de zen rampzaligen „Boerenkrijg", toen hij gedeelten van Engelsch Zuid-Afri ka, door de Republieken bezet, moest proclameeren en besturen. „Zijn rechterstoel is nu ingenomen door een die rechtspreekt in den naaia der Koningin van Engeland. Dit ge beurde in de tweede phase van den oorlog. „Doch voor hoelang? Want de derde phase, de beslissende, is ingetreden, ingewijd juist door Hertzog. Hij is het eerst met een commando opnieuw de Oranjerivier overgetrokken en heeft zoo het eerste sein gegeven tot een op nieuw bezetten van de Kolonie, om daar uitteroepen de goede zaak en op te roepen de eenige hulp die iets geven kan." Dinsdag a. s. heeft in de „Brakke Grond" te Amsterdam een belangrijke veiling plaats van schilderijen, onder directie van de firma C. F. Roos Co. De geïllustreerde catalogus, die uit 222 nummers bestaat vermeldt zeer be langrijke werken, van Apol, Bisschop, Bles, Bosboom, Du Chattel, Israëls, de Ten Kate's, Koekoek, Jacob Maris, Mauve, Savry, Schelfhout, Schippe- rus. Weiland, Weissenbruch e. a. Van de reproducties vermelden wij Bosboom's Kloosterplein, het wegje tusschen den zwaren kloosterpoort, met eindeloos perspectief. Du Chat tel's lief, kalm riviergezicht, Mauve's dommelig weiland met de rustige koeien, Weiland's werkzaam moeder tje, in een goed geteekend milieu en Weissenbruch's pittoreske teekening van een Amersfoortsch straatje. Huwelijks-medaille. Uit Amsterdam werd ons toegezon den een bronzen medaille, gemodel leerd door den heer L. F. Édema v. d. Tuuk. Het is inderdaad een hoogst ar tistiek werkje dat dezen kunstenaar en ook de Inrichting van den goud smid J. A. A. Gerritsen te Amsterdam alle eer aandoet. De medaille heeft een grootte van 42 1/2 m.M., en. zal ter gelegenheid van het Huwelijk onzer Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg— Schwerin in den handel worden ge bracht, en wel in 3 grootten nl. 25, 42 1/2 en 60 m.M., terwijl ook een school penning in brons verzilverd verkrijg baar is. De voorzijde van de medaille geeft de beeldenaar der Vorstelijke perso nen te aanschouwen, geboetseerd naar de jongste, en speciaal voor dit doel gedane fotografische opnamen. Het relief is ze,er gelukkig geslaagd, al leen de hals blijkt wat al te jeugdig, de schuine spier wat al te hard. De achterzijde, die, om gezochtheid te vermijden, eenvoudig is gehouden, stelt de Ned. Maagd voor, verduide lijkt door den Ned. Leeuw, welke de wapens der beide vorstelijke huizen door Oranjebloesem verbindt. Jammer dat deze keerzijde wat al te veel is uitgediept. Echter beschouwe men deze opmer kingen geenszins als aanmerkingen. Goed kunstwerk als dit kan de critiek doorstaan. Leger en Vloot. Atrjeh. Blijkens van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphische be richten zijn sedert de jongste mede- deeling dienaangaande in de „St.-Ct." van 5 Dec. I960, bij de krijgsverrich tingen aldaar: verdronken de fuselier J. H. Straus nr. 47130; gesneuveld de fus. J. Koenders nr. 48159 en gewond de le luit. der inf. T. J. Velt- man, de serg. A. Kooy nr. 35516 en de fuseliers A. Klein nr. 35116, G. Ver meulen nr. 30900, J. Koet nr. 45705 en B. Neluis nr. 49165. zullen geen van allen hier willen logeeren. Ja ik heb nog een verre nicht een weduwe, die ik verzocht heb tegen morgen avond! te komen. Kom wilt gij een kop thee of een glas wijn? en Dank u, liever thee, die ver kwikt meer. Lady Elmslie ging zitten en schonk hem een kopje thee in. Wij dineeren om zeven uur; ik dacht d'at gij het prettig zoudt vinden, vroeg te eten na die koude reis, zeide zij. Dank u, gij zijt altijd attent. Wanneer is Lord Elmslie ziek ge worden? Zondag middag. Wij hadden juist gasten; toch waren er reeds vele vertrokken en den Dinsdag daarop zouden er weer anderen ko men; even vóór het diner kwam Carberry. Elmslie's kamerdienaar mij zeggen dat zijn Lordschap door een beroerte getroffen was. Wij zonden terstond om den dokter, maar deze was uit. O! het duurde een eeuw voordat hij kwam. Gij moet weten dat Elmslie de laatste drie jaren heel onvoorzichtig leef de. Hij dronk veel, zeer veel en deed alles wat hij juist niet moest Nijverheid. Kout en ijzer lijmen. Tot verbinding van hout en ijzer dient de navolgende harskit. Men smelt 4 deelen zwarte pek met 1 deel zwavel; bij dit warme mengsel voegt men ge zeefde, fijngestampte gebakken steen (klinker- of IJselsteen) vermengd met ijzervijlsel, al naar de bindkracht die men wenscht. De kit of lijm gebruike men warm ze moet het hout en ijzer zeer goed verbinden. (Vraag en Aanbod). Sport en Wedstrijden. Koning I eopold als chaufteur. De Koning van België heeft onlangs een aantal tuf-tufs van verschillend model besteld; een is er bij. waarop een slaapkamertje, een toiletvertrekje en bediendenkamertje gebouwd zijn, alles zoo comfortabel mogelijk inge richt. Dit koninklijk rollend logemen- tje zal 75.000 gulden kosten. De motor heeft een kracht van 30 paarden en zal zestig kilometer per uur kunnen ma ken, zoodat Z. M. 's morgens om 8 uur van Brussel vertrekkende, te Parijs het tweede ontbijt zal kunnen gebrui ken. De kosten van stoken zijn 10 frs. per uur; een naphta-reservoir is onder het rijtuig geplaatst en kan 80 liter inhouden. De Belgische automobilisten en wiel rijders verheugen zich zeer over dezen koninklijken hartstocht voor den nieu wen toersport, want. Z. M. heeft daar door gelegenheid zelf eens kennis te maken met den toestand der Belgische wegen, die zooals men wellicht weet zeer bedroevend is van een sportoog- punt beschouwd. De Koning, wien dit schokken en hobbelen ook niet bevalt, heeft zijn aandacht aan de wegen ge wijd. Deze week heeft liij met een in genieur een tocht gemaakt over den weg naar Meysne om de verbetering van dien weg te bespreken; de kosten dekt de Koning uit zijn eigen zak. Zeilen „Te America Cup". In Amerika schijnt men nog niet ge noeg te hebben, nu er alreeds keuze tusschen twee jachten zal zijn om de Amerika-cup te verdedigen. Er is nu, zegt de N. S„ ten minste- reeds een syn dicaat gevormd, ten einde een derde jacht te bouwen. Aan. het hoofd hiervan staat de heer C. C. Hanley, die met kleinere jachten reeds zijne sporen als jachtteekenaar verdiend heeft. Een voordeel van zijn plan is, dat het tenminste goedkoop is, daar hij aanneemt dat de houw en on kosten voor een seizoen niet meer zul len bedragen dan 75,000 dollars. Het jacht wordt van hout, met een midden zwaard. Het wordt van het origineele middenzwaard-model, zonder een pond hallast buitenboord. De teeke naar is overtuigd, dat zulke jachten elk kieljacht van gelijke grootte kun nen slaan, en verschillende Ameri- kaansche specialiteiten deelen zijne meening. Het voordeel is er nog bij, dat het jacht later gemakkelijk tot een schoener van weinig diepgang omge bouwd kan worden en dus als pleizier- jacht zijne waarde behoudt, terwijl jachten van het type Columbia, Defen der enz., na hunne bestemming ver vuld te hebben, alleen nog maar eene waarde voor oud-roest behouden en voor tochtejs onbruikbaar zijn. IJssport. De snelste drie rijders op den jong- sten wedstrijd der ijsclub „Thialf" te Heerenveen, L. Poepjes te Lemmer, Pk. Holst te Amsterdam en J. v. d. Feer te Rauwerd, hebben het: verdeel en heersch! in toepassing gebracht. De matadors hadden daartoe de macht; de hardrijderijen in Friesland gaven het trio de gelegenheid. V. d. Feer haalde te Dokkum, Holst te Bolsward en Poepjes te Akkrum den prijs, samen circa 250. Vanwege de IJsclub „Vooruitgang zij ons doel" te Kampen werd gisteren een wedstrijd op schaatsen gehouden, le pr. f 25 H. Veldhuizen van Haar lem. 2e pr. f 10 A. Wensink van Kam pen, 3e pr. J. van Grafhorst van Nun- speet. Zaterdag won de Amsterdammer Schilling op de IJsclub aldaar d!en eer sten prijs. Twee was Ter_ Molen van Ivuinre, drie Holst van Amsterdam. De proefwedstrijden van den Ned. Schaatsenrijdersbond zijn wegens af wezigheid van het Hoofdbestuur tot onbepaalden tijd verdaagd. doen. O! Ralph, ik heb zoo'n ellen dig leven geleid. Ik heb het voor de wereld trachtten te verbergen en dit is mij ook gedeeltelijk ge lukt. Dat geloof ik wel, want men heeft er mij nooit iets van gezegd. Niet? Maar gij hebt den laat- sten tijd zoo weinig in onze krin gen verkeerd en gij hebt het te druk om naar zulke praatjes te luisteren. Laat mij je nog een kop thee geven en ga dan naar je ka mer want ik moet den dokter voor het eten nog spreken. Van avond zijn wij veilig en alleen en zal ik je uitleggen, waarvoor ik je raad verlang. Het was een stormachtige avond en nu en dan kletterden hevige re genbuien tegen de ramen van het boudoir, waarvoor prachtige, zwa re gordijnen hingen. Lady Elmslie trok een laag stoeltje bij het vuur en Brandon nam naast een tafel, waarop een lamp stond, plaats (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2