srSSSSSEi Tweede Blad, '^'errDitS's«dsd^fT is f behoorende bij ,,Haarlsm's Dagblad" van Vrijdag 18 Jan. 1901 Ho 5384. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente op Woensdag 16 Januari 1901, des namiddags ten 11/2 ure. Voorzitter Mr. Th. de Haan Hugen- holtz. waarnemend burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de hoeren Sneltjes, Koopman, de La- nov. Loomeijer, Sabelis. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk- kMedegedeeld wordt dat is ingekomen een schrijven van den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, houdende mededeeling, dat aan den Burgemeester op zijn verzoek een verlof is verleend voor den tijd van 14 dagen, ingaande den 14n dezer. Dat is gesteld in handen van B. en \V. om advies: lo. een adres van H. v. d. Vossen, houdende verzoek hem een stuk grond te verhuren aan de Leidsche Vaart, nabij het station Vogelenzang, welke grond vroeger in huur is geweest bij J. van Zwieten. 2o. een adres van den Raad van Ad ministratie van de H. IJ. S. M., hou dende verzoek in huur te bekomen een gedeelte water in de Amsterdamsclie Vaart, langs de Centrale Werkplaat sen. 3o. een adres van J. F. L. Janssen, verzoekende hem te vergunnen een uit bouw te maken aan het perceel Kenau park No. 2. 4o. de rekening en verantwoording dienst 1900 van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. 5o. een adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, terzake de afschaffing der kermis. Dat is ingekomen: lo. een schrijven van dr. J. Huizinga, leeraar aan de H. B. S., dank betuigen de voor de verhooging zijner jaarwedde. 2o. een schrijven van de wed. J. van den Berg, dank betuigende voor de haar verleende gratificatie. 3o. Negen processen-verbaal wegens afkeuring van voor de comsumptie on geschikt vleesch. 4o. een adres van F. J. L. Peltenburg, houdende verzoek om bij aanneming van zijne aanbieding betreffende grond voor straat bestemd aan den Kleinen Houtweg, den over te nemen weg te rangschikken onder de uitzonderin gen. en daarvoor een bedrag te willen uittrekken, berekend tegen klinkerbe strating. (Dit adres te behandelen bij het desbetreffend voorstel, punt 9 der agenda.) 5o. een adres van de Binnenlandsche Exploitatie-maatschappij van onroe rende goederen, met verzoek om toe te staan dat voor de straten op haar ter rein aan den Schoterweg klinkerbestra ting zal worden gebezigd. (Dit adres te behandelen bij punt 10 der agenda. 6o. een adres van H. L. Rompel, verzoekend hem vergunning te verlee- nen, het bestaande dakraam van per ceel Frans Halsplein 4 te mogen ver anderen in een kapel. Dat door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter C. Hoogland, agent der 3e klasse. Een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, ten geleii'de van het door hen goedgekeurde besluit van 19 Dec. jl. no. 13, betreffende de verhuring van verschillende gronden. Een schrijven van dezelfden houden de bericht van ontvangst van de vast gestelde verordening inzake de tapijt- klopperijen. Een schrijven van dezelfden, daarbij goedgekeurd terugzendende het besluit van 19 Dec. jl. no. 14, inzake de verhu ring van grond aan P. J. Severijnse. Een schrijven van dezelfden, ten ge leide van het door hen goedgekeurde besluit van 19 Dec. jl. no. 30, betreffen de den aankoop van grond aan het Vuilrak en den Spaarndammerweg. Een schrijven van dezelfden ten ge leide van het door hen goedgekeurde besluit van 19 Dec. j.l., no. 11 in zake verhuring van grond in den Haarlem merhout aan Mevr. Wed. A. C. J. de FavaugeBarnaart. De VOORZ. stelt, naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van J. P. Maas en H. de Jongh, namens B. en W. voor, de huur van grond gele gen vóór het perceel Koninginneweg 2 over te schrijven op naam van H. dé Jongh. Dat van den Minister van W., H. en Nijverheid een schrijven bij B. en W. is ingekomen, betreffende een plan voor een verhoogd station alhier. PUNT 2. G. K. ter Heege* onderwijzer 3e klasse aan de Derde Tusschenschool vraagt eervol ontslag, wegens zijne be noeming tot hoofd te Nieuw-Vennep. Wordt verleend. PUNT 3. C. A. Hiet, onderwijzer le klasse aan de Derde Tusschenschool vraagt wegens gezondheidsredenen met in gang van 1 Maart eervol ontslag, met toekenning van pensioen. Wordt verleend. PUNT 4. Vervolgens komt het trekken der afdeelingen aan de orde. Aangenomen. PUNT 5. Burg. en Weth. stellen voor aan den heer J. W. van Bilderbeek, griffier ter gemeentesecretarie een persoonlijke toelage toe te kennen van f 400 's jaars. De heer BIJVOET heeft het voorstel met genoegen gelezen. Spr. vindt het zeer "aangenaam, dat dit voorstel ge daan is, en hoopt dat de heer Bilder- tbeek nog langen tijd zijne betrekking zal mogen waarnemen. (Applaus). Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 6. Tusschen de rooilijn van eenige per- ceelen aan het Nauwe Geldeloozepad en den openbaren weg ligt eene strook grond welke de betrokken eigenaren bereid zijn kosteloos aan de gemeente over te dragen. B. en W. geven den Raad in overweging dien grond voor de gemeente in eigendom te aanvaar den. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een tweede suppletoire begi-ooting dezer gemeente voor den dienst van 1900, vergezeld van een me morie van toelichting, en aanwijzende voor ontvangsten en voor uitgaven een bedrag van f 405.303.47. De com missie van bijstand in het beheer der gemeente-financién adviseert den Raad tot vaststelling dezer tweede supple toire begrooting. Wordt aangenomen. PUNT 8. Aangezien Gedeputeerde Staten strijd meenen te hebben ontdekt tusschen het bepaalde in het tweede lid van art. 33 van het vastgestelde Reglement van Orde voor de Raadsvergaderingen, en het bepaalde in art. 54, le lid, der ge meentewet, stellen B. en W. eene klei ne redactiewijziging voor. Wordt aangenomen. PUNT 9. Fr. J. L. Peltenburg vraagt in een adres aan den Raad goedkeuring van een plan van bebouwing van gronden gelegen tusschen den Kleinen Houtweg en het Spaarne en tot ruiling van grond. B. en W. hebben hier geen be denkingen tegen en doen een desbetref fend voorstel. F. J. L. Peltenburg, wonende aan de Spijkermanslaan no. 7 alhier, maakt bezwaar wat betreft het aangevraagde bedrag van f 5810, dat B. en W. wen- schen beschikbaar te stellen ten be hoeve van den weg aan den Kleinen Houtweg door hem aan de Gemeente aangeboden. Volgens door hem ingewonnen in lichtingen zouden de eventueele kosten voor bestraten en rioleeren van den aan te bieden grond niet meer bedra gen dan f 3 per vierk. M., d. i. f 4350. Op aandringen van den heer De Breuk, wethouder, gaf hij toe de weg- breedte van 8 op 10 M. te brengen, het geen verschillende nadeelen en kosten meebrengt. Zijn verzoek tot overname der gronden is ingediend voor het Raadsbesluit betreffende het bestraten met keien. Waarom adressant verzoekt den over te nemen weg te rangschik ken onder de uitzonderingen, cn daar om een bedrag te willen uittrekken, berekend tegen klinkerbestrating. De heer LEUPEN zegt, dat de be strating der hoofdwegen is klinkerbe- strating, en vindt het dus wenschelijk dat ook het aangevraagde gedeelte geen kei- doch ook klinkerbestrating wordt. De heer SPEELMAN kan in het voor stel van B. en W. het gemeentebelang niet vinden. Bij een aanvraag om be bouwing van gronden aan den Maar ten van Heemskerkstraat, hebben B. en W. dit geweigerd omdat de straat niet aan beide zijden met het bestaan de stratennet in verbinding zal staan. En daar dat ook hier het geval is, kan spr. de meening van B. en W. niet dee- len om dit plan goed te keuren. Het is geenszins een belangrijke verbin dingsweg. Wel zal adressant het aan genaam vinden dat daar een goed be straatte, verlichte weg komt. Gemeen-' tebelang is hier dus niet, wel particu lier belang. Spr. zal dus zijn stem aan dit voorstel onthouden. De VOORZITTER antwoordt dat vol gens een vroeger genomen besluit in den regel keien zullen worden gebruikt dat als antwoord aan den heer Leupen. Verder was spr. het met de meening van den heer Speelman eens. De heer ROOG kan zich niet vereeni gen met het verzoek van den heer Pel tenburg om aldaar eene klinkerbestra ting te mogen aanleggen. Ook met het oog op andere aanvragen zou het toe staan daarvan bedenkelijk zijn. Wat het plan zelf betreftik heb er ook zeer weinig voor gevoeld. De heer Speelman heeft gelijk, dat een zelfde aanvraag bij de Maerten van Heemskerkstraat is geweigerd. Spr. zal ook zijn stem tegen het voorstel uitbrengen. De heer STOLP meent, dat door dit plan goede verbeteringen zullen ko men. Vooral de vele buitens aan het Buiten-Spaarne zullen er wel bij varen. Spr. verwacht dan ook veel van dit plan. Verder vraagt spr. of vroeger was gezegd aan adressant, dat de kosten voor bestrating niet meer zullen bedra gen dan f 3 per vierk. M. Anders zou spr. vóór keibestrating zijn. De heer DE BREUK antwoordt, dat toen de heer P. bij hem informeerde, hij geantwoord had dit was 17 Juli 3. Doch toen was nog geen be sluit genomen, dat er keibestrating moest zijn. Later toen dit besluit is ge nomen, heb ik gezegd, dat alles veran derd is en dus ook de prijzen. Bij B. en W. is verschil van gevoelen over al of niet aanneming van dit plan. Ik ben wel voor aanneming. De buitens aan het Spaarne krijgen daardoor een goe den toegangsweg. Dan zullen er ook weder terreinen te krijgen zijn voor personen, die in de omgeving van den Hout willen wonen. En zal er voorzeker een betere toestand ontstaan. De kos ten van de gemeente (de verlichting en de waterleiding) zijn zoo hoog niet, dan dat zij dit plan niet zouden goedkeu ren. De heer GROOT zou het gevaarlijk achten, wanneer de Raad dit aannam. Ten eerste om de klip van klinkerbe strating te ontzeilen, ten tweede om dat aan een den kleinen man een der gelijk verzoek is geweigerd, ontraadt spr. de aanneming. De heer ROOG zou gaarne medegaan, wanneer er eene aansluiting mei ."*ynd in de Spijkennanslaan bestond: doch deze bestaat niet en ook de heer P. heeft zich niet bereid verklaard deze aan sluiting later kosteloos te doen uitvoe ren, wanneer dit noodig is. De heer SPEELMAN beweert, dat door aanneming van het plan geen pai - ticuliere straat, maar een particulier hofje ontstaat. Ook het politie-toezicht zal daar zeer moeielijk zijn. Den heer BIJVOET heeft dit voors e bevreemd, daar indertijd een voorstel is genomen, dat nimmer doodloopende straten zullen worden aangelegd. De heer WALLER zegt, dat hoewel hij den toestand ook niet mooi vindt hij met het plan is medegegaan, omdat hij inziet, dat in de toekomst de hui- tens aan het Spaarne voor bouwterrei- nen zullen worden verkocht. Spr. ziet er dan geen nadeel in voor de gemeen te, en vindt dat het niets ter zake af doet dit plan thans goed te keuren. De weg is er: dus het is hier alleen maar om eene betere conditie daar te krijgen, en dit is het geval bij aanneming van het voorstel. Wanneer ook andere eigenaars van terreinen daar aansluiting wenschen mettertijd, kan men wellicht tot een mooi geheel komen. De heer WILLINK is het met geheel met den vorigen spr. eens. Wanneer er o-een definitieve toestand is, zal wel licht later gemakkelijker eene combi natie te vinden zijn, die met een mooi geheel komt. Spr. zal dus tegenstem- mDe heer STOLP wijst er op dat door aanneming daar eene geregelde toe stand èn van Licht èn van bestrating, rioleering, waterleiding èn politietoe zicht zal ontstaan. Verder wenscht spr. voor te stellen het bedrag der be- stratingskosten van f 4.70 per vierk. M. in f 3 te veranderen. De heer DE BREUK meent dat het thans in 't voordeel der gemeente is, het plan aan te nemen. Wie zal latei- bereid zijn. de straten in goeden toe stand te brengen, en de kosten van rio leering en bestrating dragen' Nu is on* dit aangeboden. Spr. hoopt der halve dat dit plan zal worden aange nomen. Verder wijst spr. er op dat dit niet hetzelfde geval is bij de M. y. Heemskerkstraat. Hier staan reeds huizen, achter en deze krijgen een be teren toestand. De heer ROOG zegt dat de heer P. niets kan doen, wanneer de Raad niets goedkeurt. Hij is niet vrij op zijn ter rein om dit maar voor bouwterrein in te richten, naar zijn goeddunken, zoo als de heeren De Breuk en Waller be weerden. De VOORZ. wijst nu op een artikel, der Politieverordening waarbij dit ver boden wordt. De heer WALLER verdedigt nog maals het plan, en wijst op de Palm straat, die op kosten van de Gemeente in goeden toestand is gebracht, omdat niet was uit te maken aan wie deze weg toebehoorde. En om zooiets nu hier te voorkomen, raadt spr. thans aan het voorstel aan te nemen. De heer BIJVOET zegt dat de man van de Palmstraat dezelfde is als deze aanvrager en men dus een beetje moet oppassen. (Gelach). De heer KLEIN bestrijdt het amen- dement van den lieer Stolp. Spr. vindt liet zeer natuurlijk dat de Wethouder indertijd I 3 opgat, doch dit is n» ver- h°I°n stemming wordt nu gebracht het plan sub I om voor het bouwterrein het stratennet vast te stellen. Daar de stemming met 13—13 staakten, wordt het voorstel aangehouden tot eene vol gende. vergadering. Vóór stemden de heereu Seliui ma tui. Hofland, v. d. Berg v Thiel, Kruseman (Weth.), de Breuk, Welsenaar, Leupen, v. Lennep, Stolp, Beijnes, Modoo. Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij heeft aan denJV""1 het verzoek gericht om goedkeu ring van een plan van bebouwing van gronden, gelegen aan den Schoterweg. B en W. meenen dat hiertegen geen bezwaar bestaal. indien adres- santé bereid is zich te onderwer pen aan de voorschriften betreffen de loon en arbeidsduur, door den Raad aan hen, die werken voor de gemeente doen uitvoeren, voot- geschreven. terwijl B. en vooria nog enkele bepalingen van tecn- nischen aard voorstellen. Ingekomen is nog een adres verzoe kende om de keibestrating m klinker bestrating te doen veranderen. Dan wil men daarvoor eene communicatie maken naar de Reguliersstraat. De heer v. THIEL vraagt of liet niet reeds bepaald was dat de communicatie naar de Reguliersstraat kosteloos zou gemaakt worden. De heer DE BREUK antwoordt be vestigend. De heer HOFLAND begrijpt de strek king van dit nieuwe adres niet en wenscht dit eerst te doen drukken en daarna de zaak behandelen. De heer ROOG maakt hiertegen be zwaar. omdat de bouwplannen reeds weken wachten en de woningen me Mei gereed moeten zijn. Verder zegt spr. dat een vroeger plan. met kll"ke1"" bestrating hier ter zake mets afdoet. Dit is een geheel ander plan. En. nu is ingezien, dat keibestrating veel beter is-en derhalve wenscht spr. op dit ver zoek niet in te gaan. De VOORZ. ontraadt den heer Hot- land het adres uit te stellen en zet de zaak nog eens uiteen. Zonder stemming wordt het geheele voorstel aangenomen. PUNT 11 Jhr. Ch. F. van de Poll alhier, biedt den Raad een plan van bebou wing aan van gronden gelegen tusschen den Zijlweg, de Coorahertstraat en de Brouwersvaart, en wenscht de daarop geprojecteerde straten aan dè gemeente in eigendom over te dragen. Het is zijne bedoeling al de op het plan aangegeven wegen, met uitzon dering van den meest westelijken, die ongeveer loodrecht op den Zijlweg ge projecteerd is, en het stuk weg langs de Brouwersvaart, eerstgenoemden weg verbindende met den ten O. daarvan en evenwijdig daarvan loopenden, nog vóór het einde dezes jaars te doen aan leggen en ophoogen. Daarna zal hij ze, vóór 1 Januari 1902 aan de gemeente in eigendom overdragen. Hij is bereid de kosten van rioleering en bestrating, dadelijk bij de overdracht van de ge meente in hun geheel te voldoen, ter wijl alsdan de gemeente de verplichting op zich zoude nemen de riolen, gas- en waterleidingbuizen en hulpzijstraten dadelijk te laten aanleggen voor de vol le lengte der overgedragen straten, en da wegen voor het publiek verkeer open te stellen B. en W. geven den Raad in overwe ging het plan goed te keuren met dien verstande, dat de hoeken der straten op 2 meter worden afgeschuind. Wordt aangenomen. PUNT 12. B. en W. stellen voor goed te keu ren de door de commissie voor de tram plannen ontworpen voorwaarden voor de tram-concessie Anderheggen en Neu- meijer. De heer v. d. BERG vraagt of door de aanneming van de concessie-voor waarden, het dan toch mogelijk is de goedkeuring aan ondergeschikte tech nische bezwaren te onthouden. De VOORZ. antwoordt, dat dit dan aan B. en W. is overgelaten, maar niet meer aan den Raad. De heer SPEELMAN was dezelfde meening als de heer v. d. BERG toe gedaan. Hij wenschte dat de Raad be slissen moest over het leggen van de baan; het vellen van boomen etc. De VOORZ. wijst op art. 149 lett. h, waarin wordt gezegd dat zulks tot de bevoegdheid van B. en W. behoort. De heer SPEELMAN meent dat dit artikel hier niet van toepassing is. De heer WILLINK zou gaarne wen schen, dat B. en W. de welwillendheid hadden om met den Raad in onder handeling te treden en zoodoende hun ne wenschen te hooren bij ingrijpende maatregelen. De VOORZ. zegt, dat het niet doen lijk is, dat aan de Raad toestemming wordt verzocht bij het slaan van ieder paaltje en wel is het college bereid de wensch van den heer Willink ter harte te nemen. De heer SPEELMAN zou toch gaar ne de plannen zien. De VOORZ. zegt, dat de plannen en ontwerpen bij ontvangst ter inzage zul len worden gelegd voor de Raadsleden. De heer BIJVOET vraagt nog eenige ophelderingen. De heer MODOO wenscht ook de goed- keuring van de technische plannen aan den Raad te zien overgelaten. De VOORZ. zegt. dat dit niet kan volgens art. 179 der gemeentewet. De heer VAN STYRUM meent dat het wel degelijk tot de competentie van den Raad behoort. De heer SPEELMAN is het evenmin eens met den voorzitter. De heer DE BRAAL meent, dat meer dere bruggen dan die over den Kouden- horn moeten worden gelegd o. a. ook over den Heerensingel en vraagt of daarover niets in de concessie-voor waarden moet worden opgenomen. De VOORZ. antwoordt, dat dit voor rekening is van de aanvragers. De heer DE BREUK zegt, dat spoe dig over den Heerensingel, ingevolge een vroeger Raadsbesluit een voetbrug zal worden gelegd en meent, dat dit de bedoeling van den heer De Braai is. Daarmede is tot dusverre gewacht, om dat het mogelijk zou geweest zijn, dat de brug door Anderheggen en Neu- meijer aan te leggen, dezelfde zou kun nen wezen, doch daar dit laatste niet het geval is. zal binnenkort met het leggen van de voetbrug een aanvang worden gemaakt. De heer DE BRAAL is bevredigd. De heer HOFLAND stelt een amen dement op art. 21 voor, om de woorden ..B. en W." te doen veranderen in „den Raad". Hierna wordt de algemeens beschou wing gesloten. Artikelsgewijs wordt dit reglement nu behandeld. Daar wij bereids de hoofdpunten van deze overeenkomst hebben medegedeeld, volstaan wij met te vermelden de artikelen, waarover een principieel debat gevoerd wordt. Door den heer F. W. VAN STYRUM zijn eenige amendementen ingediend, die alle redactiewijzigingen inhouden. Bij art. 1 stelt de heer VAN STYRUM o. a. voor, om, wanneer de aan partij ter andere zijde verleende vergunning, hetzij geheel of gedeeltelijk zal zijn ver vallen, heeft partij ter eenre in afwach ting van de besluiten van den gemeen teraad omtrent al of niet overname de bevoegdheid de onroerende en roeren de goederen van partij ter andere reeds direct in gebruik te nemen, daaraan toe te voegen, de volgende redactie wijziging: ..Heeft partij ter eenre van de bevoegdheid gebruik gemaakt en besluit de gemeenteraad, hetzij reeds dadelijk, hetzij ingevolge art. G dezer overeenkomst, tot niet-overname. zoo bepalen drie deskundigen, te benoe men op de wijze bij artikel 4 bepaald, het bedrag van de vergoeding, welke de gemeente heeft te betalen voor het gebruik der eigendommen." Deze wijziging is voorgesteld omdat zich twee gevallen kunnen voordoen de Raad kan reeds dadelijk besluiten tot niet-overname, maar ook aanvan kelijk besluiten tot niet-overname maar hij kan ook aanvankelijk beslui ten tot overname, doch daarop terug komen nadat de taxatie heeft plaats gehad (art. 6); in beide gevallen ge biedt de billijkheid dat de gemeente eene vergoeding betaalt. Het artikel 1 wordt aldus gewijzigd aangenomen. Art. 2. Partij ter eenre zal aan partij ter andere bij de mededeeling van het in het vorige artikel bedoeld raadsbesluit eene nauwkeurige omschrijving geven van de over te dragen eigendommen. Hieronder kunnen worden begrepen alle zaken, zoowel roerende als onroe rende, welke voor eene behoorlijke ex ploitatie der binnen de gemeente gele gen tramlijnen noodig zijn. Bij art. 2, wenscht de heer KRUSE MAN dat alle eigendommen, die voor overdracht in aanmerking komen, nauwkeurig worden omschreven. De heer VAN STYRUM acht dit een bezwaar en vindt dat het artikel juist geredigeerd is. De heer KRUSEMAN dient een des betreffend amendement in. dat niet ondersteund, niet in behandeling komt. Het artikel wordt nu goedge keurd. Art. 3. Wanneer de Raad der gemeente Haarlem dienovereenkomstig mocht besluiten, zal partij ter andere, wan neer zij mocht voortgaan met de ex ploitatie van electrische tramwegen in eerle aan Haarlem grenzende gemeen te, verplicht zijn de voor de verdere exploitatie binnen de gemeente noo- dige electrische kracht te blijven leve ren. Bij art. 3 wenscht de heer KRUSE MAN nog toe te voegen achter „ver plicht", „indien de Raad zulks mocht verlangen", en dient een desbetreffend amendement in. Dit wordt aangenomen en daarna het artikel. De artt. 4, 5, en 6 worden zonder stemming aangenomen. Art. 7 wordt met eene kleine redactiewijzi ging van den heer v. Styrum aangeno men. Vervolgens ook de art. 8 en 9. Alsnu worden de artikelen der con cessie-voorwaarden behandeld. De art. 1, 2 en 3 een weinig gewijzigd, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 met eene kleine redactiewij ziging. Art. 11. Uiterlijk binnen zes maanden na de dagteekening van de aanvaarding der concessie zullen concessionarissen aan Burgemeester en Wethouders ter goed keuring aanbieden het technisch ont werp voor den aanleg der sub lo en 2o genoemde tramverbindingen cn daar mede samenhangende werken, volledig in alle zijne onderdeelen uitgewerkt op pene door Burgemeester en Wethou ders te bepalen schaal. Deze termijn van zes maanden Le- gint ten opzichte van de sub 3o ge noemde tramlijn te loopen op het tijd stip, waarop de Raad besluit tot het bouwen van de in art. 10 bedoelde brug, terwijl, wat de sub 4o genoemde lijn betreft, die termijn door den Raad nader zal worden vastgesteld. Bij art. 11 zijn amendementen van de heeren Schram c. s„ en Schür- mann ingediend om de woorden B. en W. achter concessionarissen, te doen veranderen in „den Raad". De heer SPEELMAN is het geheel met het amendement van den heer Schürmann eens. De heer WALLER wenscht dat de Raad zich in deze uitspreke, opdat dan de goedkeuring van het besluit aan Ged. Staten kan worden onderworpen. Deze zullen dan beslissen of dit tot de competentie van B. en W. of van den Raad behoort. De heer SCHüRMANN meent dat bij dergelijke groote zaken de Raad het recht heeft daarover een woordje mede te spreken. De heer ROOG gaat met het voor stel van den heer Schürmann mede om eene beslissing van Ged. Staten in deze uit te lokken, hoever B. en W. in deze zaak kunnen gaan. De heer v. STYRUM zegt dat bij een aanvraag om dubbel spoor door de Tram, B. en W. dit in den Raad ge bracht hebben, omdat zij bepaald meenden, dat bet tot de competentie van den Raad behoorde. Spr. zegt ver der dat het niet direct te overzien is of liet amendement van den heer Schürmann indruischt tegen het regle ment van orde De heer WALLER meent dat het goed is dat de in te dienen amende menten worden gedrukt en rondgege- ven. Het is niet gewenscht zoo rauwe lings met amendementen aan te ko men. De heer SCHRAM acht het eveneens wenschelijk, dat de amendementen ge drukt worden, opdat de commissie de ze ook nog eens kan onderzoeken en nagaan. De heer STOLP wijst er op, dat de amendementen van den heer Van Sty rum door de commissie zijn nagegaan: en het is niet noodig door het amende ment van den heer Schürmann de zaak uit te stellen, wat spr. ten zeerste af raadt. De heer VAN STYRUM zegt dat hij de strekking van het amendement— Schürmann zeer goed begrijpt, doch acht het wenschelijk bij aanneming van dit amendement, na te gaan of ook andere artikelen moeten gewijzigd wor den. De heer WILLINK is het eens met den heer v. Styrum, doch wenscht om uitstel der zaak te voorkomen aanneming van het amendement van den heer Schürmann te ontraden, want het gaat toch maar om het leggen van sporen, wissels, het omhakken van boo men. Het voorstelSchram om de amen dementen te doen drukken wordt ver worpen met 6 stemmen voor, die van de heeren Hofland, v. d. Kamp, de Braai, Winkler, Groot en Schram. Het amendementSchürmann wordt aangenomen met 9 stemmen tegen, die van de heeren Waller, Willink, Hugen- holtz, van Thiel, Kruseman (wethou der), de Breuk, Winkler, Leupen en van Lennep. Het artikel wordt vervolgens aange nomen. enU£lSrt' J/' 13' '5' IG' 17 18' 19 en 20 worden zonder stemming aan. genomen. Bij art. 21, luidende zoover daarin niet van Itijkswege is voorzien, stellen concessionarissen een regel,ng vast omtrent het loon. de rust tilden en den arbeidsduur van hun per soneel en onderwerpen die u&n de gwd- keuring van B. en VV. ..Zulk eene regeling wordt elke drie JZ" nP"iCr «'gesteld"; wordt door tien hoer HOFLAND voorgestel,I n. woorden, n en w da ten in „den Raad d0C" VWam,e' eene vtrd/d'g""^veri^digTs'm, hêt Raad°o't tot "e """^heid^Tn ge£Lh°t0w„^HOfIlm" in Stea"™* stemmen ZgTn 8 «il8dïï0£göl0pffl bij het hoogstens 3 1/2 rent n'w an een rit „iet /neef dan 3tS Jïf V°0r worden berekend Het mag bedraagt 7 1,2 cent gewone tarief strife,I'8"'"" M0D0°. SCHRAM e a laeiio deerV08r tler werklieden bij ver- bfb/fcbfkkb^Ta» bjnen zoodanig te wijzigen dat in Plaats van da woorden .bij den ax ™B.stred?(>,0i,alie" men.ordt Z°nder a<<™">>'ng aangeno- Hugenholtz. Leupen. van I en °De hMr'wAtr gIChr°m e" stand vnnr a vraagl welke af- cen nt mu pn,s word' bedoeld een of meerdere section. De heer STOLP antwoordt de erootef mogelijke afstand. Rrootst genomêrn Sel 22 W°rd' ve™'g<">a aan- iMSIvTS Art si"""® aarlgenome"- Door concessionarissen zal eene ka a 'et'lbutic in de gemeente kas worden gestort, bedragende voor de eerste vijf jaren der exploitatie een honderd guide,, per jaar en „er kilo nieter weglengte binnen de gemeente we ke som zal stijgen t0, ee® honderd J en twintig gulden per jaar voor de derd vifrr ^7 jaren' tot hon- jfhg gulden per jaar voor de elke'Tw VOlgende drie '"ccn cn daarna elke twee jaren met vijf en twintig gul den per jaar en per kilometer zul Ver hoogd worden. JSÜ uil d!2en '"""de verschuldigde dra ori,i Voldaan ler kantore van deni gemeente.ontvanger vóór of op den Januari volgende op het iaar waarover hot verschuldigd is. MAN ,fnv 29'-vrangt de heer SPEEL MAN nog eenige inlichtingen De beer STOLP zet de zaak nader uiteen, en zegt dat deze regeling is genomen omdat de exploitatie "u de eeiste jaren het moeilijkst is Dit is zeer billijk berekend "e beer SPEELMAN zegt dat hii hel oog heeft op eene redactie-wijziging en elke„o - al.,door het gezegde „daarna elke jaar enz. het is of bij het 13e jaar een jaar wordt overgeslagen. De bee, STOLP antwoordt dat dit arag f 100, de volgende 4/125 de daarop volgende 3 150, van het l"e tot het 14e jaar elk jaar 25 meer enz De artt. 29, 30, 31, 32, 33 en 34. met aangf„ome°nC"e'WiiZiging Word™ De eindstemming over de concessie- voorwaerde,, word, „u aangeboudin gaderlng.reSUI" "e volgende te.*- PUNT 13. *{7.?SSTmissie van toezicht op het Stedelijk Museum wenscht in het kou-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5