Teleplioon 490. stelling van Regeer ingswegc en van particulier initatief. Ook de opbrengst der verschillende producten wijst op vooruitgaan den bloei, en daarom laat ons dankbaar zijn, dat wij niet behoe ven t eklagen. Na allen bij de intrede va het nieuwe jaar veel geluk en voor spoed, ook in het huisgezin en in 't bedrijf te hebben toegewenscht, ein digde spr. zijn met applaus begroete rede met een ,,Heil de afdeeling Haar lem, voorspoed en zegen in de nieuwe eeuw zij haar deel." De begrooting van bet jaar. 1901 sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 1030.41werd daarna goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Evelein verslag uit van j de Algem. Vergadering 6 Sept. LL te Pui-merend gehouden en werd tot be stuurslid inplaats van den heer A, Wij- nands, die moest aftreden en niet her kiesbaar was, gekozen de beer C. F. Evelein, Daarna ging mem tot den verkoop der onafgehaalde prijsvoor- ■werpen van do verloting ter gelegen heid der Haorlemsche Paardemarkt, over, waarop de vergadering werd gesloten. Zandvoort. Vrijdagavond hield de heer J. Th. Schumacher in „Ons Huis" alhier eene lezing, waarvoor h gekomen had de overbetuwsche novelle van J. J. Cre- mer ,,'t Blinkende Hoanje". Op zeer aangename wijze vertolkte spreker de verschillende personen. Ook het Gel- dersche dialect werd uitstekend uitge sproken Ds. Hulsman bedankte spreker voor den aangenamen avond. De zaal was zeer goed bezet. Ondertrouwd: H. Molenaar en P. Kerkraam Bevallen: J. WeberWeber d. A. SchuitenZwemmer z. H. Langeveld Berghuis d. G. v. Varkv. d. Nat d. Overleden: M. DraaijerKonig 67 j. M. G. van Alum 5 j. K. Drommel 72 j. Sloten. Met medewerking van het hier be staande fanfarecorps „Door wilskracht verkregen" werd Vrijdag alhier een wedstrijd in het schoonrijden voor paren gehouden, waaraan door 10 pa ren werd deelgenomen. De prijzen (luxe artikelen) behaalden de heer en mj. Oliekoek, van Ouder-Amstel, de heer en mej. Vermeer, van Sloten, en de heeren en dames Van Oosterom en mej. vaa den Boogaard, te Sloten, van Staveren en mej. van Gelderen uit Haarlemmermeer. Haarlemmerliede en Spaara- woude. De ijsclub „De Liede" hield nog een hardrijderij voor jongelieden. Van de 39 deelnemers behaalden de prijzen B. v. d. Peet, H. v. d. Aar en S. v. d. Aar aldaar. Bloomendaal. GetrouwdJ. v. d. Mije en W. P. Stienen. H. F. v. Leuven en G. M. Faase. Bevallen R. Hogenbirk—Touw d. Overleden M. Logman 71 j. M. Re- sink 19 j. Heemstede Ondertrouwd G. Tb. J. Brouwer en M. P. van Deursen. Bevallen M. Klaver—Veringa z. A. J. Kraak—van Deurzen d. M. van der PuttenDaniels z. en d. H. E. Roosen Lensen d. Binnenland. Huwelijk der Koningin. Geen andere vorstelijke gasten dan die voorkomen op de gisteren gemelde lijst zullen bij de huwelijksplechtig heid van II. M. tegenwoordig zijn. De groothertog van Saksen komt wegens den rouw van zijn Huis alleen over tot bijwoning van de huwelijksvoltrek king, zoodat deze vorst niet langer dan één dag in Den Haag zal zijn. Naar men verneemt,, zal tijdens het a. s. verblijf van H. M. de Koningin en haar aanstaanden gemaal in Maart te Amsterdam, gelegenheid worden gege ven tot het aanbieden aldaar van de voor H. M. bestemde huldeblijken en andere huwelijksgeschenken uit Am sterdam en andere plaatsen des lands. De geschenken van Ilaagsche ingeze tenen of corporatiën zullen op een na der aan het huwelijk voorafgaanden dag in ontvangst worden genomen. Het koninklijk echtpaar zal bij het vertrek uit Den Haag naar Het Loo in den avond van Donderdag 7 Februari den weg nemen door het Lange en Korte Voorhout over de Prinsesse- gracht, het Bezuidenhout naar het Staatsspoorstation. Daar uit de ingekomen aanvragen van de buitenlandsche pers om tegen woordig te zijn hij de huwelijksfeesten van II. M. de Koningin gebleken is, dat er groote belangstelling in het huiten- land voor die plechtigheid bestaat en België, Duitschland, Frankrijk, Enge land en Amerika persvertegenwoordi gers zullen zenden, heeft het bestuur van den Nederlandsclien Journalisten kring wederom de taak aanvaard om zooveel mogelijk de belangen van bin nen- en buitenlandsche pers te behar tigen. In overleg met het bestuur der Haagsche Journalistenvereeniging zijn dan ook pogingen aangewend hij Rijk, gemeente en -feestcommissie om den journalisten uit den vreemde en uit Nederland hun taak gemakkelijk te maken. Het'-bestuur van Pulchri Stu dio was zoo welwillend het nog niet voor gebruik bestemde nieuwe gebouw in het Lange Voorhout voor een deel in huur af to staan voor de feestweek als plaats van samenkomst en verblijf der journalisten. De Kring zal zorgen voor behoorlijke inrichting van de in gebruik te nemen lokaleneen ont vangstzaal, werkkamers, leeskamer, vestiaire, en voor voorlichting en hulp ten behoeve der vreemde vakgenooten. Ook het hoofdbestuur van Post en Te- legraphie heeft zijn medewerking toe gezegd. Het voornemen bestaat Zater dag 2 Februari de lokalen in gebruik te nemen. De Koningin en Haar aanstaande Gemaal zullen 6 Februari, 's middags, een rijtoer maken door Den Haag en omliggende gemeenten. Huwelijken der Oranjes. De hulde, welke de Duitsche Keizer gisteren aan de nagedachtenis van prins Frederik Hendrik heeft gebracht, herinnert ons, zegt het Hbld., dat het huis Oranje Nassau, door den grooten Zwijger en zijn nakomelingen zoo nauw met het Nederlandsche volk ver bonden, door een reeks van huwelijken met een aantal der voornaamste Euro pe esche Vorstenhuizen vermaag schapt is. Een dochter van den stadhouder Fre derik Hendrik was gehuwd met den grooten keurvorst van Brandenburg en is aldus de stammoeder geworden van het Pruisische Vorstenhuis, gelijk haar zuster, door het huwelijk met den Frie- schen stadhouder (den kleinzoon van Jan van Nassau) van ons Nedertandsch koningshuis is geweest. Ook de Duit sche Keizer draagt daarom nog den ti tel Prins van Oranje. Met de Hohen- zollern waren de Oranjes verder her haaldelijk door huwelijken verbonden. De laatste stadhouder Willem V was gehuwd met „Willemijntje" de zuster van den Pruisische® Koning Friedrich Wilhelm H, wiens dochter de echtge- noote is geworden van haar neef, den lateren Konimg Willem I der Neder landen. Diens zoon, prins Frederik, was ook gehuwd met een Pruisische prinses, de dochter van koning Fried rich Wilhelm III en zuster van Keizer Wilhelm I. Koning Willem II was gehuwd met de Russische grootvorstin Anna Pau- lowna, een zuster van de Keizers Alex ander I en Nicolaas I, welke laatste met de Pruisische prinses, da zuster van Prins Frederik gehuwd was. Door haar grootmoeder is dus Koningin Wilhel- mina vermaagschapt met het huis Ro- manof. Met 't Engelsche koningshuis zijn de Oranjes ook herhaaldelijk verbonden geweest. De stadhouder Willem II was met- Maria Stuart, de dochter van den ongelukkigen Koning Karei I gehuwd; de stadhouder Willem III met z'n nicht Maria, dochter van koning Jacob II. De stadhouder Willem IV met Anna, de dochter van George II, van wien dus koningin Victoria en koningin Wilhel- mina beiden afstammen. En tevens stammen beide vorstinnen af van den Zwijger. Koningin Wilhelmina, gelijk wij reeds hebben herinnerd, door diens kleindochter Albertina Agnes, de ge malin van den Frieschen stadhouder, kleinzoon van den grondlegger dei- Unie van Utrecht, Jan van Nassau; ko ningin Victoria, omdat een dochter van den Zwijger en zijn derde- vrouw Charlotte van Bourbon, gehuwd was met den keurvorst van den Palts, Fre derik V. De kleindochter van dezen trad nl. in het huwelijk met den keur vorst van Hannover, wiens zoon als George I koningin Anna in Engeland opvolgde en de overgrootvader van ko ningin Victoria was. Met het Deensche Vorstenhuis is onze Koningin verwant door het huwelijk der oudste dochter van haren oudoom, wijlen prins Frederik, met Koning Ka- rel XV vak Zweden, wiens dochter ge huwd is met den kroonprins van De nemarken. De jongste dochter prinses Marie is gehuwd met den prins von Wied, wiens zuster de Koningin van Rumenië is („Carmen Sylva.") Koningin Emma stamt eveneens af van den Zwijger. Haar moeder prinses Helene Yan Nassau Weilburg, was na melijk een kleindochter van prinses Wilhelmina Caroline van Oranje-Nas- sau, een zuster van den Stadhouder Willem V, wier afstammelingen, bij ontstenteuis van nakomelingen van dien stadhouder, volgens de Grondwet tot de Kroon der Nederlanden worden geroepen. Prinses Wilhelmina Caroline was gehuwd met den vorst van Nassau- Weilburg, het hoofd van den oudsten tak der Nassau's (de linie van Walram) gelijk nu hertog Adolf is, die als Erroot- hertog van Luxemburg koning Willem III is opgevolgd. Groothertog Adolf is een broeder van de bovengenoemde prinses Helene en dus een oom van Koningin Emma. Beide takken der Nassau's, die van Walram en die van Otto, zijn dus in Koningin Emma en in hare dochter vereenigd. Het huwelijk van wijlen prinses So phie der Nederlanden, de tante der Ko ningin, inet den groothertog van Sak sen-W eimar heeft een band gelegd met en ander oud vorstengeslacht, dat door de echtverbintenis van prinses Elisa beth met den regent Johan, reeds met het Mecklenburgsch stamhuis verhon den was. Door het aanstaande huwelijk van Koningin Wilhelmina wordt Oranje nu met het Mecklenburgsche Vorstenhuis nog nauwer verwant. Door den Voorzitter der Tweede Ka mer is aan de leden medegedeeld, dat op zijn aanvrage om een audiëntie Hare Majesteit door tusschenkomst van den directeur van het Kabinet hem heeft doen weten, dat Hare Majesteit de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met de griffiers zal ontvangen na voltrekking van Hr. Ms. huwelijk op een nader te bepalen dag te Amsterdam, bij gelegenheid van en vóór het hun alsdan aan te bieden di ner ten Hove. Duitsohe complimenten. Reuter seint uit Berlijn: Naar aanleiding van het Pruisische kroningsjubileum zijn telegrammen ge wisseld tusschen den Keizer en de Ko ningin der Nederlanden. Het telegram van den Keizer luidt: ,-,Bij het feest dat mijn huis en ik bij Gods genade mogen vieren, richt ik mijn blik eerst op den Schepper en ver volgens naar Nederland. Aan het groo te geslacht der Oranjes hebben wij de deugden te danken, die den grooten Keurvorst sierden; hebben wij de heer lijke vorstin te danken, die aan Pruisen zijn eersten Koning schonk. Ter herin nering hieraan en aan het feit dat on ze eerste matrozen Nederlanders wa ren en onze eerste admiraal een Neder lander is geweest, heb ik als parade- marsch aan mijn zeemacht den ouden Eeremarsch van de Nederlandsche vloot gegeven. Moge God onze beide huizen steeds genadig zijn, gelijk eens in goede en kwade dagen onze voor vaderen. Mijn zeemacht zal het woord van admiraal de Ruyter tot leuze ne men „Het is mij liever dat ik door nie mand word geprezen; dat ik naar mijn geweten vrij handele en mijn bevelen zoo kan uitvoeren als ik moet." WILHELM." Koningin Wilhelmina antwoordde: 's-Gravenhage, 17 Januari. Aan Z. M. den Duitschen Keizer te Bei-lijn, Paleis. Ik dank u van ganscher harte voor uw telegram dat mij zeer verheugde en voor de gevoelens die u op den gedenk- waardigen dag van morgen ook mijn land, mijn voorvaderen en onzen groo ten de Ruyter doen gedenken. Uw waar deering en erkentelijkheid jegens reeds lang overledenen treft mij diep. Zeer verheugd hen ik over de verleening van onzen ouden Eeremarsch als parade- marsch aan uwe zeemacht. Gij weet welk een hartelijk deel ik neem aan het gewichtige feest van heden. Ik herhaal u mijn allerhartelijkste en zeer vriend schappelijke gelukwenschen. WILHELMINA. Academische exameas. Amsterdam. Met gunstig gevolg ia het propaedeutisch examen in de ge neeskunde afgelegd door de heeren A. van Woerden en A. J. Risseeuw, Leiden. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde de heer S. P. Haak, geb. te Zutfen, op proefschrift „Paulua Merula (15581607". Geslaagd voor het theor. examen tandheelkunde mej. E. EL Esser en de heer J. F. S. Esservoor het propae deutisch examen geneeskunde de heer J. W. W. Coebergh. Bevorderd tot arts de heer P. R. Cam pertvoor het eerste gedeelte van het arts-examen slaagde de heer J. A. Au dier. Groningen. Geslaagd voor het twee de natuurkundig examen de heer C. Pesman. Transvaal en Oranje-Vrij staat* Voor het Zuid-Afrikaansch museum te Dordrecht is de eerste bezending uit Parijs, bestaande uit 77 kisten, Vrijdag per stoomboot „Arie Scheffer" te Rot terdam aangekomen. Mejuffrouw C. A. Lugten, hoofdver pleegster in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, is tot directrice benoemd van het Nederlandsche sanatorium voor longlijders te Davos. De stemgerechtigde deelhebbers der Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam hebben in de vacature, ontstaan door het overlijden van rnr. M. C. van Hall, tot commissaris geko zen den heer R. W. J. C. van den Wall Bake. Verzoek om gratie voor de Hogerhuizen. Vrijdagmiddag 5 uur is de delegatie van het Landelijk Hogerhuis-Komitee, bestaande uit de heeren J. G. Götze en C. van Schooten en mej. M. Schaafs- ma, allen van Amsterdam, tot het aan bieden van een gratie-adres, henevens de lijsten met bijbehoorende handtee- keningen, ten Paleize door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Elare Majesteit ontving de deputatie in tegenwoordigheid van een hofdame en eenige heeren Harer Hofhouding. II. M. de Koningin trad dadelijk bij Harebinnenkomst in de audiëntiezaal toe op den heer Götze, die bij de aan bieding van het gratieverzoek en verde re bescheiden tot Hare Majesteit eenige woordten van toelichting sprak, waar bij hij te kennen gaf, dat dit adres na mens 11,214 burgers van Nederland zeer zeker nog meer handteekeningen zou hebben gedragen, indien het comi té over meer finantieele krachten had kunnen beschikken en meer tijd had gehad om op de nog in omloop zijnde lijsten tot teekening te wachten. De woordvoerder van de delegatie uitte tevens de hoon dat het comité een gelukkig uur mocht hebben geko zen voor het vragen van gratie voor de drie gebroeders. Hij voegde dadelijk daarbij dat wanneer Hare Majesteit tot het besluit mocht komen, het ver zoek in te willigen, Zij dan zeker de harten zou winnen van de duizende onderteekenaren, maar bovenal van de moeder en de zusters van de gebroe ders Hogerhuis. II. M. de Koningin beloofde het gra tieverzoek in ernstige overweging te zullen nemen. Elare Majesteit onderhield zich nog eenige oogenblikken met de leden der delegatie en vroeg naar hunne werk zaamheden. De verschillende afgevaardigden ant woordden, dat niettegenstaande hunne werkzaamheden, zij nog wel een uurtje konden vinden om zich aan de Hoger- huis-zaak te wijden. De delegatie was ten zeerste voldaan over de ontvangst, haar ten Paleize ten deel gevallen. Bij de Donderdag te Yalom gehouden hardrijderij, waaraan een groot aan tal rijders deelnam, had een treurig ongeval plaats. Een der rijders, de ruim twintigjarige Douwes Jolis. Hal- berstma, die zijn 4de partij had afge reden, viel, over de streep gekomen, dood neder. Te groote overspanning- moet als oorzaak van zijn overlijden genoemd worden, althans de ter hulp geroepen geneeskundige constateerde hartverlamming. Rechtszaken. De bier vergiftiging. Dondierdiag zijn, ter zake der ge vallen van arsenicum-vergiftiging door bier, door den coroner te Man chester verhoord de hh. Nicholson, van dé chemische fabriek van dien naam, en Gerken, directeur van Bostock's bierbrouwerij te Gar- ston. Wat Nicholson mededeelde, was belangrijk. Hij had in het be gin van Maart 1900 dé aflevering van zuiver zwavelzuur aan de fir ma Bostock gestaakt, omdat het contract voor het jaar 1900 niet be paalde dat arsenikvrij zuur gele verd moest worden.Waarom eigen lijk van toen af het onzuiver zuur door Nicholson geleverd werd, is nog niet duidelijk aan het licht ge komen; de prijs maakte nagenoeg geen verschil, vermoedelijk ge schiedde het enkel omdat de leve ring van uit pyriet bereid zuur Nicholson in dien tijd' gemakkelij ker viel dan levering van arsenïk- vrij zuur; terwijl hij verklaart niet te weten dat het zwavelzuur bij de bereiding van e6n verbruiksarti- kel moest dienen. Op een vraag van een der ge zworenen bleek dht het onzuivere zuur op het oog gemakkelijk van van zuiver zuur te onderscheiden is; het eerste was bruinachtig, het andere bijna kleurloos. Verscheiden aanzienlijke perso nen zullen nog zitting nemen in de staatscommissie van onderzoek naar de oorzaken dezer vergifti gingszaak en de beweging in den lande voor staatsbemoeiing tot het waarborgen, van zuiver bier houdt aan, zoowel in landhouwkringen als onder de verbruikers, vooral werkliedenverenigingen Duiven. In de volksbuurten te Amsterdam ge looft men dat duiven ongestraft in be zit genomen kunnen worden door den geen, die de kunst verstaat, ze te lok ken en te vangen, onverschillig of ze reeds aan een anderen eigenaar toebe- hooren. De vele duivenliefhebbers van de Jordaan brengen hun Zondagmor gen in den regel door op het duiven- plat, loerende op andermans tuimelaar of kropper en eerst tevreden, als met zijne vlucht een vreemdeling neerstrijkt op zijne duivenboonen. Is het een duif van een vriend of huurman, zoo vergenoegt hij zich met de eer der vangst, houdt haar een dag en brengt haar terug. Maar desalniet temin zijn in het volksgeloof der dui- venbuurt bij uitnemendheid, duiven vogelvrij. Nademaal echter in het Wet boek van Strafrecht geen artikel is te vinden, waarhij diefstal van duiven uitgesloten wordt van strafbaarheid, kwam Vrijdag naar aan de „N. R. Ct." gemeld wordt een 33-jarig kleer maker, zonder vaste woonplaats, in de bank der beklaagden terecht. Hij had 15 duiven gestolen van een schoorsteen- vegersjongen, die er 21 bezat. De jongen had er onder, volgens zijn eigene op gave, twee „gele-broeken met omge keerde pooten", een „zwarte ooievaars- grijze", een witte Hagenaar-zwartbek, een „zwart,broek", een „zwarte-wit- staart", een „Engelsch-mannetje", een „schoorsteenveger", een „rood-grijze", een kleine „Blauwe ekster", een ,,wit- knol", een „schoorsteenveger-grijze". een „paarl-schakeltjei", een „perle- Belge" en een „schoorsteenveger-ooie- vaarsgrijs." Onze knaap, met een blauwen jek ker en kleurigen halsdas, en gecoif feerd naar eene mode, die schuins op het voorhoofd neergeplakte hoeveelheid haar als het schoonste sieraad des mans beschouwt, was alzoo een ware Pietje Puk, hebbende „het mooiste duivenplat van heel de Leidsche buurt." Eilieve zijn schoon bezit was gevlo gen maar niet uit eigen beweging toen hij op een Zondagavond uit de ko- medi thuis kwam. De dief had, het slot van den til verbroken. Onder de getuigen was een juffrouw, die het eerst het verbroken slot heeft gezien en die niet naar eisch den voor geschreven eed kon afleggen, aange zien zij juist in de beide vingers, welke hij deze formaliteit de hopfdrol spelen, vreeselijk het „rimmetiek" had, zoodat bedoelde vingers voor het oogenblik niet buiten een hoek van 29 graden wa ren te brengen. De beklaagde ontkende den diefstal. Elij had de duiven op het Amstelveld ge kocht voor 60 cent en ze weer verkocht voor drie kwartjes. Buitendien werd hem ten laste ce- legd diefstal van een rijwiel, dat hij op een anderen zolder had gekaapt. Door het O. M. werd tegen den kleer maker, die al een vonnis wegens dief stal achter den rug had, 3 1/2 jaar ge vangenisstraf geëischt. N ij v e r h e i d. Verzekering van stoom- toeBtellen. De verzekering-mij. „Allianz", in Duitschland, heeft een nieuwe wijze van verzekering ingesteld, namelijk de verzekering tegen beschadiging en ver nieling van machines en stoomketels. Volgens de verzelcerings-voorschriften zijn beschadiging door het bedrijf, door elementaire en lokale oorzaken, in de verzekering begrepen. Aangezien van alle elementaire oorzaken alleen de door brand veroorzaakte schade is uitgesloten, schijnt het. dat schade door hoogen waterstand ook inbegre pen is, wat nog niet bij eenige verze- keringswijze tot heden het geval was, voor zoover ons bekend is. Ongetwijfeld is daarmede in een groote leemte voorzien, in het bizon der ten opzichte van bedrijven, waar bij van waterkracht gebruik wordt ge maakt. Het,is ook wel aan te nemen, dat werkplaatsen en machinekamer te gen die schade te verzekeren zullen zijn. (Vraag en Aanbod). Petroleumbron. Te Beaumont in Texas moet een zeer rijke petroleumbron zijn ontdekt, die per dag 25,000 barrels olie leveren kan. Sedert de ontdekking, een dag of drie, vier geleden, spuit de bron een zuil van zes inches middellijn, 200 voet omhoog, zoodat honderdduizend vaten kostbare olie zijn verloren gegaan. Van alle kanten stroomen avonturiers naai de streek, die tot fabelachtige prijzen stukken land koopen om er te boren. Er zijn reeds twee groote syndicaten en tal van kleinere maatschappijen gevormd om den bodem van Zuid- Texas te exploiteeren. Wetenschap. Een electrische reuzenzon zal de „clou" der Pan-Amerikaansche tentoonstelling zijn, die van het begin van Mei tot 't eind van October van 't, volgende jaar in Buffalo gehouden zal worden. Het voornemen bestaat name lijk, om een koolspits van buitenge wone grootta door den electrischen stroom tot witgloeiens toe te verhitten. De Amerikaansche electrici gelooven dit kunstwerk zonder veel moeite tot stand te kunnen brengen, indien zij eenvoudig 10.000 tot 20.000 P.K. aan den Niagara-waterval ontnemen en die tot dit doel aanspannen. Of de kunstmatige zon groot genoeg en de tentoonstelling klein genoeg zal zijn, opdat deze reuzenlamp voor de ver lichting van het geheele terrein zal kunnen dienen, daarover schijnt men het nog niet eens te zijn. Wat van dit plan ook worden zal, in elk geval zal de electriciteit op deze tentoonstelling zeer schitterend vertegenwoordigd zijn, daar van den Niagara^waterval uit, afgezien van de eventueele licht- kracht, benoodigd voor de kunstmatige zon. 5000 paardekrachten voor verlich ting en machinebedrijf ter beschikking gesteld zullen worden. Prof. Elisha Gray heeft een toe stel uitgevonden: om onder water geluiden voort te planten. Met dit apparaat is hij er in geslaagd, het geluid van een1 bel onder water voort te planten over een afstand van 12 Eng. mijl. Prof. Gray meent dai deze uitvinding het gevaar voor ondeirzeesche torpedo booten tot eer. minimum zal beperken en evenzoo de kans van aanvaring tij dens mist. De Vossische Zeitung verneemt uit Rome dat in het Forum romanum op nieuw een gewichtige ontdekking ge daan is. Onder de afgebroken kerk Santa Maria Liberatrice aan de noord oostelijke helling van den Palatijn- schen heuvel werd Donderdag een mar meren sokkel gevonden met den naam van paus Johan VII, in letters die uit de zevende eeuw moeten dagteekenen een bewijs voor de juistheid van de Rossi's vermoeden dat daar in het be gin van de middeleeuwen een tijdelijke residentie van den bisschop van Rome heeft gestaan. Gemengd Nieuws. De Transatlantische telefoon. Een professor van de Universiteit te Columbia, dr. Pupin, heeft brevet ge nomen voor een telefoonsysteem, waar door het mogelijk is, geluid over te brengen over een willekeurige afstand, dat men zal kunnen telefoneeren van Newvork uit over den Atlantischen Oceaan met Londen, Parijs, enz. Dit brevet zou dr. Pupin zijn afgekocht voor 200.000 dollars. Ongelukken op het ijs. Zondagnamiddag ondernamen twee jonge landschapsschilders uit Bei-lijn in gezelschap van een jonge dame, een tochtje op schaatsen op liet Schwielowesmeer. Op den terugweg zakten zij in de nabijheid van Caputh door het ijs en geraakten er onder. De beide jonge mannen verdronken, het meisje werd gered. Op een meer bij Greifswald zijn Zon dagmorgen twee meisjes van 11 en 13 jaar en twee studenten bij het schaat senrijden door het ijs gezakt en ver dronken. Het beleg te Troyes. Het beleg te Troyes is opgeheven. De belegerde Coquard heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd na zijn hals door een strop te hebben gestoken.Dins dagochtend drongen de commandant der gendarmerie en de commissaris van politie in het huis binnen, de re volvers in de hand. Men vond het lijk van den ongelukkigen gek achter de deur hangen. Het moordend lood. De Italiaansche Koningin-weduwe heeft den kogel, die uit de wonde van Koning Humbert was gehaald en als stuk van overtuiging hij het proces- Bresci diende, laten opvragen aan de justitie. Na eerst gedaan te hebben alsof men de aanvraag vergeten was, om der Koningin het smartelijke van het zien van dit voorwerp te besparen, is nu de minister van justitie, op een herhaald verzoek der Koningin-Wedu we, haar den kogel zelf ter hand ko men stellen. Eau zonderling geval. Ie Münster is in alle stilte een bronzen standbeeld' onthuld van zekeren prof. Landois, een bekend zonderling in die stad. liet stelt den professor voor met zijn, hoogen hoed op en boven in dien hoed is eer drink- en etensbakje voor de vogels. Het vreemde van. het geval is dat memand weet waar het standbeeld vandaan is gekomen. Alleen heeft het „comité" in de kranten1 een niet onderteekende ad vertentie gezet, waarin stond te le zen dat eenige vereerders van den grooten professor het geld er voor bijeen hadden gebracht. Men be gint langzamerhand te vermoeden dat er in het comité niemand an ders zit dan prof. Landois zelf. Sneeuw en koude. In Turkije schijnt het nu ook goed winter geworden. Volgens uit dat land komende berichten is de koude er zeer streng en volgen de sneeuwstormen elkaar onafgebroken op. Te Konstantinopel is het tramver keer gestaakt wegens de sneeuwmassa, die in de laatste dagen gevallen is. Eon bevroren millionair. Woensdag vond men in een akker te Dervis, nabij de Italiaansche stad Co- mo, het lijk van een ongeveer 40-jari- gen, als bedelaar gekleeden man. In een van zijn zakken zaten Italiaansche schuldbrieven tot een gezamenlijke waarde van 11/2 millioen lire. Het bleek, dat de man doodgevroren was. Een gekke machinist. De machinist van een tusschen Ter mini en Palermo rijdeaden spoortrein werd Donderdag plotseling krankzin nig. Hij liet den trein met vollen stoom voortsnellen en trachtte middelerwijl zijn i stoker van de locomotief te wer pen. Gelukkig was de stoker sterker. Hij hond den krankzinnige, vertraag de de vaart va nden trein en leverde den machinist bij aankomst te Paler mo aan de gendarmen over. Oplichting op groote schaal. Cornelius L. Alvord, kassier van de First National Bank te New- York. is aangehouden op aanklacht een bedrag van bijna twee milli oen gulden te hebben verduisterd ten madéele van zijn bank en is dientengevolge tot dertien jaar ver oordeeld. In October 11. ontdekte men de verduisteringen eerst en men gaf de zaak aan, toen de kas sier eenige dagen afwezig was en men gelegenheid had. zijn boeken na te kijken. Alvords manier om zich een gedeelte van de bankgel den toe te eigenen, had op de ge wone manier plaats gehad en had geheel ongemerkt kunnen geschie den. De man leefde als een schat rijk man bewoonde een prachtig huis te Mount Venion hield paar den. enz. Toen het tekort ontdekt werd nam Alvord de vlucht naar Boston, waar hij tien dagen later werd aan gehouden, nadat een premie van 500C dollar op zijn hoofd was ge steld. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Zijden Stoffen, Fluweelen en Velvets, Dames-Fournituren, Tricot-, Glacé- en peau de Suéde Hand schoenen. Ceintures, Lavaliéres en Strikken. Fransche Corsetten, Reform Corsetten 'en Bustevormers. De grootste sorteering vindt men in het Magazijn v- Vervolg Stadsnieuws. Haarlem-Z&ndvoort Spoorweg Maatschappij. Maand September 1900. Opbrengst reizigers 5,095.50; idem goederen f 839.26; idem diversen f 90,87. Te zamen f 6,079.63. Per dag en per kilometer 23,84. Bennebroek. Vrijdagavond vergaderde de afd. Bennebroek-Vogelenzang der Algemee- ne Vereenigin gvoor Bloembollencul tuur. Voorzien moest worden in de vaca ture van voorzitter, ontstaan door de benoeming van den heer J. H. Went- holt tot voorzitter van het hoofdbe stuur. Verkozen werd de heer Baron van Ittersum die echter bedankte, daarna werd met 21 stemmen benoemd de heer S. Roozen. De heer A. de Wilde kreeg 15 stemmen. Tevens moest rekening en verantwoording worden gedaan door den penningmeester. De commis sie belast met het nazien van een en.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2