Tweede Blad, Koning Mammon. D8 bevolking in de 19de eeuw. behoorende bij f Haarlem's E3agfo8aa«2" van Maandag 21 Jan. 1901. Mo. 5336 Haarlemsche Handels- vereenig'ing. Goedgek. bi) Kon. Bestuit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlem sahe Handels/vereen. telt rairQ 650 leden, daft ia veel, doch niet geaioeg. Elke -winkelieir, elke han delaar, zij|rt bela.ng begrijpende, moet zich aansluiten. De oontrilmtiei bedraagt elecbits f 2,50, terwijl de voordeelea groot zijn. Rechtskundige adviseurs zzijpa. de heo- ren mrs. Th. die Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kamter, Spaarne 94, weQke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optrek den in faillissementen» Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereieniging aijtn dehee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor bet lidfmaatschap) moeten ge richt worden aan bet bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle. firma's in Ne derland De kosten dezer informatie® bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents Voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aam het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen gra>- tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adiviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Juli en Augustus zijn 44 vorderin gen tot een bedrag van f 2396.67 be taald; 10 vorderingen worden afbe taald, 13 vorderingen zijn uitgesteld. In September en October zijn 69 vor deringen tot een bedrag van f 2473,88 betaald; 16 vorderingen worden afbe taald, 10 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het G-ehedm der Maandlij stem ongeschonden bewaard ta blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is hij- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ie deren werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gerwensobte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., die overige dagen van 34 nm.. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Ostadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572—1573, DOOB W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XV. KENAU HASSELAAR. In zijne „Belangrijke Stukken" deelt Van de Capelle eenige bijzonderheden mede omtrent Kenau Simonsdochter Hasselaar, waaraan het volgende is ontleend. Kenau Simonsdr. Hasselaar, geboren te Haarlem in 1526, was de dochter van Simon Hasselaar en Grietje Coenen. Zij was kleindochter van Gerrit Hasselaar en Trijntje van Ruyven, eene dochter van Maarten van Ruyven, tot dè aan zienlijkste familie in Haarlem behoo rende, en van Maria Claesdr. Kenau had een broeder, Dirk Simonsz. Has selaar genaamd, gehuwd met Aagje Hoos deze waren de ouders van Pie- ter Dirksz. Hasselaar, vaandrig van de schutterij tijdens het-belegook had zij eene zuster, genaamd Adriana Si- Fenllleton. 19) O! ja, ja, laat hem binnenko men, en meteen stond» zij op om hem met uitgestrekte handen te gemoet te gaan. Het is wel laat maar ik wilde toch probeeren. je te spreken te krijgen, zeide Brandon, haar hand een oogenblik in de zijne houdend'. ..Ik kom van Lichfield Terrace met de vredesvlag. Ik wist dat gij mij helpen zoudt ik wist dat gij komen zoudt! riep Claude uit in den groo- ter leuningstoel van haar oom plaatsnemend, terwijl Brandon naast haar ging zitten,. Ja. het spreekt van' zelf, dat gij op mij rekenen kondt. Ik heb zelden zoo 't land gehad als nu, daar ik de schuld was van deze schan delijke onrechtvaardige en beiee- digenue handelwijs. Maar laat mij je de heele geschiedenis vertellen. mpnsdr. Hasselaar, gehuwd geweest met Adriaan Junius. Deze Junius is bekend als een der grootste geleerden van zijn tijd, hij begon zijne studiën in 1521 aan de toen zoo beroemde La- tijnsche school te Haarlem, en in 1531 eindigde hij zijne verdere wetenschap pelijke oefening. Later was hij aldaar Stadsgeneesheer en rector der Latijn- sche school, terwijl hij terzelfder tijd door de Staten van Holland was aan gesteld als Lands-historieschrijver. Kenau behoorde dus tot de deftigste en aanzienlijkste familiën hare groot moeder toch was van een aanzienlijk geslacht, waaronder wij wel mogen tellen Nicolaas van Ruyven, ten tijde van het z. g. kaas- en broodspel Raad en Rentmeester generaal van Kenne- merland en West-Friesland, alsmede Schout van Haarlem, en aldaar op den 3en Mei 1492 door de oproerlingen wreedaardig vermoord. Kenau is getrouwd geweest mot Nan- ning Gerbrandsz. Borst, scheepmaker, zooals blijkt uit een scabinale acte, een bedrijf toen in Haarlem gelijk staande met dat van bierbrouwer en moutmaker, en dus tot den deftigen burgerstand behoorende althans men vindt scheepmakers ook onder de le den van de Vroedschap en den Krijgs raad, d. i, officieren van de schutterij. Hunne woonplaats moet geweest zijn in de Spaarnwouderstraat, in het te genwoordige derde huls van de Sleu telstraat af thans bewoond door den heer J. Hofland met een daarachter gelegen gebouw, uitkomende aan de Houtmarkt. Volgens eene geslachtslijst zou zij vier kinderen gehad hebben, te weten een zoon, genaamd Gerbrand Borst en drie dochters, nl. Guert ook ge naamd oude Guyert Griete, en Guev- te, ook genaamd jonge Guyert. In Augustus 1571 was Kenau reeds weduwe, en het schijnt dat zij de scheepmakerij, na het overlijden van haar man. niet heeft aangehouden mogelijk echter bleef zij wel handel in scheepstimmerhout drijven, of be zat zij nog het hout, door haar man. als scheepstimmerman nagelaten, althans in het begin van 1573 heeft zij een grooten hoop eikenhout, nl. balken en kromhout geleverd, van wege burge- meestereu ten haren huize en van hare werf afgehaald om zekere galei te bou wen. Na de overgave der stad, is zij die ontweken, zooals ook anderen gedaan hebben, doch hare kinderen, althans de twee oudste dochters, liet zij ach ter. Kenau moet des Maandags vóór St. Jansdag van 1588 nog geleefd hebben en voor 21 Juli 1589 reeds overleden zijn. Op e. g. datum heeft zij uit een schip op Vlieland nog een brief aan hare drie kinderen geschreven, waar uit schijnt te blijken, dat zij koopmans goederen in dat schip had en wel die haar toebehoorden. Blijkens resolutie der Staten van Holland dd. 2 September 1574 is zij be giftigd met het waagmeesterschap van de nieuwe waaggelden, mitsgaders het collecteurschap van den nieuwen im port op de turf binnen Arnemuiden. Deze betrekking kan voor dien tijd als middel van bestaan zeer ruim zijn geweest, want men moet zich Arne muiden voorstellen, als toen dage lijks in weldaart toenemende. Hoelang zij dit heeft bekleed, wordt niet vermeld wel waarschijnlijk is zij spoedig nadat Haarlem in 1577 zich weder aan de zijde van den Prin§ had gevoegd, in de stad teruggekomen, en wel zeker vóór 22 Mei 1578, als wan neer zij hier eene akte heeft gepas seerd zij heeft ook hare woning in de Spaarnwouderstraat weder betrokken, althans het opschrift van bovengemel- den brief, door haar in 1588 op Vlie land geschreven, is, om dien te bezor gen ten huize van Kenou Symonsd. tot Haarlem in de Spaarnwouderstraat, of aan hare kinderen. Al vindt men geene belooning van eer voor Kenau te boek gesteld, zoo moet deze haar toch ten deel zijn ge vallen, wijl haar oorspronkelijk af beeldsel met den eerepenning prijkt den ordeband voor braafheid en moed in de tijden der republiek. Zoals we zullen zien was het Kenau Hasselaar, die zich gedurende het be leg zoo verdienstelijk maakte, dat haar naam sedert dien tijd met eere in 's lands historiebladen geboekt staat, en die steeds zal genoemd worden, daar waar van vrouwelijken moed en vader landsliefde sprake is. Bezield met een ijver, die tot het ver- richten van groote daden in staat stelt, Ik kon onmogelijk gisteren bij je vader komen, maar zond hem een briefje om te vragen of 't goed was dat ik vandaag kwam dineeren. Hij was zeer slecht geluimd en toen ik Haar jou vroeg, zeide hij dat je een visite bij die Selley's maakte. Ik was hier heel blij om want zoo'n eentonig leven moet verschrikke lijk zijn. Niet voor na het diner, toen wij alleen waren, vertelde mijnheer Tracey mij dat hij geen plezier aan je beleefde en maakte mij tegelijkertijd deelgenoot van zijn hoogst onbillijk gedrag. Ik had wel gelijk toen ik je waar schuwde hem je besluit omtrent zijn huwelijksplan nog niet meê te deelen voordat ik hem voorbereid had. Maar ik moest hem wel ver tellen, mijnheer Brandon. Hij vroeg mij op den man af of gij mij ten huwelijk hadt gewaagd en wat ik geantwoord had. Wat moest ik toen zeggen? En hij was zoo boos dat ik nu nog bang word als ik er aan denk. Brandon mompelde iets. ..Ik be hoef je niet. te zeggen dat ik buiten mij zelf van kwaadheid was. Ik zeide hem ronduit hoe u er over wenschte ook zij mede te werken tot het behoud van de fel belegerde stad. Het ontvonkte haren moed wanneer zij zag dat oud en jong bezig was aan het herstellen der wallen en aan het graven eener gracht voor een nieuw werk, dat oprijzen zou, wanneer het daarvoor staande zou vernield zijn. Welk een invloed heeft zij gehad op Haarlem's vrouwen Met spietsen en vuurroeren gewapend, aangevoerd door de dappere Kenau, streed deze schare op de muren der stad. geen ge vaar noch dood ontziende, noch hare krachten tegen die van mannen bere kenende. Schrik en dood brachten die vrou wen in 's vijands legerplaats, en in de harten barer stadgenooten ontvonkten zij dien blakenden moed, welke helden vormt en doorluchtige daden doet ver richten. „Hoe, zijn de vrouwen hier mannen geworden, of zullen wij ons van vrou wen laten kloppen riepen de verbaas de Spanjolen uit, en terwijl de moed der belegeraars begint te verzwakken bij het ontdekken van zooveel vader landsliefde, klimt die der belegerden, naarmate men meer en meer de over tuiging krijgt tegen den vijand opge wassen te zijn. Voorwaar, had de hon ger niet tot de overgave geprangd, de- zoon van Al va, hoe ook door eerzucht en door zijn vader aangespoord, ware nooit meester van Haarlem geworden, tenzij de laatste verdediger op de wal len zou zijn gesneuveld. ,,Dit 's Kenau Hasselaar, de Kenmer Amazoon, Der vrouwen aartsheldin op Haar- lemsch veege wallen, De vrijheid ziet haar beeld met eynd- loos welgevallen, De onsterflijke eer verstrekt haar hooge deugd ten loon." (Onderschrift op haar afheelding). (Wordt vervolgd). Vergelijken we Europa van 1801 wat de hoegrootheid der bevolking betreft, bij Europa van 1901, dan zien we, waar in 't eerste géval ongeveer 175 millioen inwoners het werelddeel be volkten, we thans moeten spreken van 392 millioen. De bevolking is dus meer dan verdubbeld; zij is 124% vermeer derd. De bevolking van Frankrijk in 1801 met zijn nieuwe en natuurlijke gren zen bedroeg meer dan 33 millioen. Engeland (met Schotland en Ierland) bereikte nauwelijks 16 millioen inwo ners. Het Duitsche Keizerrijk, aan het eind der achttiende eeuw verbrokkeld, ongeorganiseerd, had 25 millioen in woners, over alle stiaten verspreid. Italia was slechtjs een woord; men kende alleen het Koninkrijk Sardinië met 2.700.000 inwoners; het groother togdom Toscane met 1 millioen inwo ners, de kerkelijke Staten met 2.600.000 het koninkrijk Napels met 4.800.000 enz. enz. Het geheele Appenijnsche schiereiland echter niet meer dan 17 millioen zielen. Buiten Europa was het zoo goed als onbekende woestenij. Men wist zeer zeker, dat in Azië, in China en Ln Indië enorme menschenmassa's woon den. Geregelde tellingen waren reeds in de verre oudheid gebruik in 't Ver heven Rijk. De bevolking bedroeg daar in de eerste eeuw na Christus 59.594.978 zielen, in 1743 was zij geklommen tot 198.213.713 en in 1795 tot 333.000.000 zielen.: Maar andere cijfers kende men niet, noch voor Japan, noch voor Indië, noch voor de overige Aziatische landen. Van Afrika kende men slechts den buitensten omtrek, en ik herinner me uit mijn jeugd nog een atlas, waar in het was aangegeven als „Terra igno- ta", het eenige wat de jonge leerlingen van dat mysterie te weten kwamen, en men geloofde het, als in den tijd der Romeinen, meer bevolkt door monsters dan door menschen. In Amerika had de officieele volksteller van de Ver. Staten in 1790 geteld 3.929.214 inwoners en 5.308.483 in 1800,, maar voor de andere landen was dat niet mogelijk gebleken. Mexico, Peru, Chili, Brazi lië, enz. (Spaansche of Portugeesche koloniën) telden te zaraen misschien niet meer dan 4 of 5 millioen inwoners. En over Australië en Nieuw-Zeeland zullen we maar zwijgen, dat waren niet veel meer dan droomen. Bij den aanvang van de 20e eeuw, in 1901 is het als een nieuwe wereld. dacht maar mijn zaak was moei lijker d'an ik mij had voorgesteld'. Eindelijk zeide ik dat als hij. je niet terug riep en zijn verontschuldi gingen maakte, ik zijn huis nooit meer betreden zou. Hij zag wel dat ik in ernst sprak en na nog een poosje met mij geredeneerd te heb ben, schreef hij dit. en hij haalde een briefje uit zijn borstzak, „waar mee gij, hoop ik, genoegen zult nemen. Claude opende het briefje en las het. Het doet mij niet denken aan do uiting van een berouwvol ge moed. Brandon glimlacnte. Het epistel luidde aldus Beste Claude, „Ik verlang dat gij thuiskomt. Misschien heb ik te haastig gehan deld, maar de teleurstelling was ook zeer groot. Uw toegenegen vader J. TRACEY. Zijt gij hiermee tevreden? vroeg Brandon haar ernstig aan ziend. Ja ik zal niets beters krijgen en dit is voldoende. Zij sprak kalm maar hij zag hoe Europa telt, zooals we zagen, bijna 400 millioen zielen; daarvan heeft Frankrijk 38 millioen. Engeland 41 mfllioen; rekenend het oude Frank rijk, waar in 1801 woonden 26 millioen menschen, en nu 38, is Frankrijk dus 46% vooruitgegaan in bevolking en En geland 156%. Het Duitsche Keizerrijk is weer aan eengesmeed, als het zwaard van Sieg- mund onder de hamerslagen van Siegfried, tellend 39.000.000 inwoners in 1871 en nu 56.000.000, dus een ver meerdering van 17 millioen inwoners in dertig jaar, dus 43"$. Maai', ten opzichte van 1801 is het een absolute vermeerdering van 31 millioen inwo ners, dus 124%. Italië is uit den doode opgestaan. Inniger vereenigd dan ooit te voren, telt het bijna 32 millioen zielen, dus bijna verdubbeld. Oostenri j k-Hongarij e o verschri j dt. het getal van 45 millioen inwonlers, Spanje dat van 18 millioen, Belgie en Nederland komen de 12 millioen nabij inplaats van 5 millioen, zooals in 1801, en zijn in bevolkingsgetal dus ook in cfeze algeloopen hondeird jaar 140% vooruitgegaan. De Czaar aller Russen gebiedt over meer dan 115 millioen onderdanen alleen in Europa, en dit beteekent voor deze eeuw een vermeerdering vanl24%. Europeesch Rusland heeft meer dan het vierde gedeelte der bewoners van het vasteland, het Czarenrijk in zijn geheel, te/lt meer 'd)an 135 millioen bewoners. Japan, een land van gisteren, gaat een belangrijke rol spelen in de wereld geschiedenis, met zijn 48 millioen inwoners, zijn leger van 600.000 man nen, zijn vloot van 53 oorlogsschepen en 50 torpedobooten, en zijn handel die over 1.200 millioen francen gaat inplaats van 200 millioen een dertig jaar geleden. En Amerika, onafhankelijk geworden gaat steeds voort zich te versterken. Peru met 5 millioen inwoners, Chili nielt 3 millioen, dan Argentinië de republitek met 5 millioen, Brazilië met 16 millioen, de andere jonge Zuid Amerikaansche Staten met 12 tot 15 millioen inwoners, Mexico met 13 millioen, de dominion of Canada met 6 millioen, de Vereenigde Statten, inderdaad de „nieuwe wereld," der mirakelen van menschelijke onderne mingsgeest en levenskracht, met 78 millio'ein inwoners. (Naar Jules Roche in de „Figaro"). Heemstede. In 1900 zijn alhier 122 personen ge vaccineerd. De collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin aan te bieden, heeft alhier netto opgebracht f 791. Velsen. Bevallen G. MantjeBakker z. J. MeeuwenoordTand d. W. van der WelSanberg d. C. Grimminck— Emans d. II. J. W. de Vriesvan Alte- na d. A. M. WigchertKuijpers z. A. M. KaanPeeters d. G. van Asselt Wijhenke d. G. L. M. de FeberKuij- per z. en d. D. PorckZeegers d. A. de Pagterden Hollander z. C. M. Hoo- gervorstvan Nïekerk z. Overleden J. G. E. Rikkert 53 j. Spaarndam. Bevallen C. de Jong—Janmaat. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Getrouwd C. L. van Meesche en J. P. Bouwens. Bevallen M. H. WesselingKet- zer z. Overleden P. BottelierEsser 62 j. Binnenland. Hulde aan wijlen Prins Frederik Hendrik. De Duitsche gezant en zijn se cretaris kwamen te halftwaalf te Delft aan. In de Nieuwe Kerk wer den zij ontvangen door den burge meester a.ls commissaris van den koninklijken grafkelder. De- krans heeft een meter middellijn en is samengesteld uit palmen, met witte. haar lippen trilden. Ik heb verschrikkeijk 't land gehad over het gedrag van je va der. Ik ben bane- dat gij zulke on aangename ervaringen omtrent mij hebt opgedaan dat gij mij liever niet weêr ontmoeten wilt. Dan vergist gij u, zeide Clau de. hem vrijmoedig aanziende. „Nu wij elkaar zoo door en door kennenverheug ik er mij op u weêr te zien, want uw vriendschap heeft veel waarde voor mij. Har telijk bedankt voor uw hulp. Toch heb ik een afschuwelijken tijd doorgebracht. Dat kan ik mij begrijpen, juf frouw Tracey. O! noem mij liever* Claude. Juffrouw Tracey verwijdert ons zot ver van elkander. Ja, het is af schuwelijk geweest. Ik ben zoo boos geweest en heb mij tegelij kertijd zoo beschaamd gevoeld. Recht of geen recht, het is schande uit je vaders huis gejaagd te wor den. Ik kon er niet toe komen de reden uit te leggen daar het feit toch bestond. Ik heb de laatste da gen bet gevoel gehad of ik een in dringster was, want mijn goede oom en tante hadden natuurlijk en paarse bloemen. Er was weinig publiek, daar het huldebetoon te laat bekend! gemaakt was. President Kruger. Naar men verneemt is bij het Utrechtsch comité, dat zich ge vormd heeft om President Kruger uit te noodigen een officieel be zoek' aan Utrecht te brengen, na mens den President, bericht ont vangen dat hij gaarne bij zijn komst te Utrecht zal ontvangen worden door genoemd comité, ter wij1 iii.j zich tevens bereid ver klaart later nog eens officieel te komen. Gisteravond werd eene vergadering gehouden vanwege ge noemd comité, ter nadiere bespre king van de ontvangst. Strenge winters. Een napluizer in Friesland geeft een lijstje van strenge winters, waaraan het volgende is ontleend. Ir, 922. onder de regeering van Arnoud, begon de wi laat. eerst in Aprii en duurde tot Pinksteren. In 994 daarentegen een zeer vroege winter, die in October begon en eerst in Mei 995 eindigue. In 1126 een zeer strenge winter, de rivieren bleven gesloten tot in Mei en menige dijk bezweek door dr drijvende ijsstiiotsen. In 12U6 vroor het z ■- sterk, dat dc brandewijn bevroor en er haast geen water te krijgen was. De men schen kochten stukken ijs, ontdooi- de>r dit, om zoo drinkwater te krij gen. Het jaar 1287 maakte het nog er- gei. Melis Stoke schrijft dat toen kinderen in de wieg. ouden van dagen te bed doodvroren. In de ..Kroniek van Vlaanderen" wordt 13 Febi*uari 1361 als de koud ste dag „sedert menschen heuge nis" genoemd. 1442 gaf zooveel koude, dat de ri vieren tot den bodem toe bevroren, dc visschen stierven. De koude hield aan tot in Mei zoo vertelt Rei gersberg in zijn „Zeeuwsche Kro niek." In 1457 een barre winter van 11 Oct. lot Maart, gevolgd door een zeer drogen zomer, van Mei tob medio October viel geen druppel water. In 146S bevroor de wijn in den kelder, evenals in 1480. Reigers berg zegt van hel laatste jaar „Lanck, stranck, vorst, dieren tijd, oude snee „Dede den menschen bedrijven wee." In 1511 was de Maas voor Rot terdam zoo sterk, dat men van alle kanten met paarden en rijtuigen haai bereed en een hoefsmid' voor „Het oude Hoofd" een hoefstal plaatste, om de paarden op 't scherp te zetten. Ir het laatst van Februari plot selinge dooi, eene Rotterdamsche processie naar Charlois, uit circa 500C personen zakte door het ijs en velen verdronken. In 1564 reed men met paard en rijtuig op de Zuiderzee, in Maart 1609 liep men van Harlingen naar Enkhuizen. 1612, 1667 en 1674 gaven strenge winters. In het laatste jaar liep men 3 April nog over de Zuiderzee, 7 April was het reeds zoo warm, dat jongens gingen zwemmen in de trekvaart te Haarlem...! In 1709 lag de Maas van Maas sluis tot den Briel bevroren, men reed met paard en wagen van Har lingen naar Enkhuizen. Er viel dooi in, doch 26 Februari 1710 pas seerde men weer de Maas voor Rot terdam met paard en wagen. 1740 gaf een zeer kmiden en lan gen winter. Den 12en Maart was het ijs nog 20 duim dik, 13 Mei waren te Parijs nog geen bladeren aan de boom en te zien. Er was groot gebrek en in October 1741 viel opnieuw een strenge winter in. 1763 gaf een winter met paasch eieren op de Maas te Rotterdam, evenals 1774. De 83-jarige Jan Bark smulde er toen van op 31 ï&aart. Op Oudejaarsavond 1784 viel de vorst in met 40 gr. Fahrenheit, de Noordzee was zoo ver men zien kon éëne ijsvlakte en men reed over haren rug van Noordwijk naar Soheveningen! Die winter duurde langer dan 4 maanden. In April niet 't minste idéé wat de reden was dat ik zou blijven logeeren. Ik kon hen niet alles verklaren, en een blosje bedekte haar wangen, terwijl zij sprak. Neen, natuurlijk dat begrijp ik, zeide Brandon haastig. „Het was heel bescheiden van je om het gebeurde te verzwijgen het maakt nu alles zoo veel eenvoudiger. Het was geen bescheidenheid meer instinct, antwoordde Claudte. „Nu ga ik overmorgen naar huis. Heel best. neem 't er van zoo lang ge kunt. Apropos, mijnheer Tracey verzocht mij je te vragen, of ge bij je terugkomst wild et doen alsof er niets gebeurd was. Denkt mijn vader soms dat ik hem schreiend om den hals zal vallen? vroeg Claude, haar lip ver achtelijk optrekkend. Dan vergist hij zich deerlijk. Toen plotseling van toon veranderend„Arme oude man. Ik zou er alles voor willen geven, al het geld dat hij mij van plan is na te laten als hij slechts mijn liefde begeerde. O hoe afschuwelijk zou het in huis zijn als Tebbets er niet was. Ik houd zooveel van Tebbets. Toch kan ik merken dat je lagen de stadsgrachten nog dicht gevroren. De 19e eeuw gaf wel eenige stren ge winters, maar lang niet. zoo streng als de opgenoemde. Wetenschap. Jaarlijksche hoeveelheid caoutchouc. De hoeveelheid caoutchouc, die jaar lijks over de geheele wereld verkregen wordt, is in zooveri'e van bijzonder groot belang, omdat in alle koloniale Staten wordt aangedrongen op het tot stand brengen van kabelverbindingen tusschen moederland en koloniën, om de afhankelijkheid van het Engelsche telegraafnet af te schudden. Zoolang echter nog het caoutchouc als isoleer- middel dienst moet doen bij den aan leg van telegraafkabels, wordt aan den omvang van dezen arbeid zekere grens gesteld door de hoeveelheid van het ter beschikking staande caoutchouc. Het „Monthly Bulletin" schalde totale hoe veelheid caoutchouc, die in het voor gaande jaar verkregen is, op 56.842.000 KG. Daarvan komen op Brazilië en Pe ru 27,624,000 KG. in verschillende caoutchoucsoorten. In Bolivia worden 1,360.000 KG. in Guyana 272,000 K.G., in het overige Zuid-Amerika 1,814,000 KG., in Mid den-Amerika en Mexico 2,268.000 K.G., op de Oost-Indische eilanden 907,000 K.G., in Indië, Birma en op Ceylon 370,000 KG., op Madagascar en Mauritius 459,000 KG., in Oost- en W. Afrika 21,722.000 KG. caoutchouc ver kregen. Van dezen oogst worden in En geland ongeveer 29 millioen, in het overige Europa en in Noord-Amerika met inbegrip van Canada, elk 18 mil lioen KG. verbruikt. Te Munchen zullen proeven genomen worden met acht verschillende toestel len tot voorkoming van ongelukken met de tram. Twee er van bestaan uit automatisch werkende voelhoorns, waartusschen een net is gespannen, om menschen in op te nemen. Land- en Tuinbouw. Zijn de eieren versch? Het is zeker een. groot practisch belang, de eieren op hun deugde lijkheid te kunnen onderzoeken. Vooral als zij duur worden, komen herhaaldelijk eieren aan de markt, die bedorven zijn. om zich hiervoor te vrijwaren kan iedei zich gemak kelijk een toestelletje laten ver vaardigen, dat II. M. K. in Dene marken zag gebruiken en dal hem bij onderzoek zeer eenvoudig' bleek te zijn. Wel zijn verschillende toe stellen bekend, aldus schrijft hij in het ..Weekblad voor Zuivelbe reiding en Veeteelt", en worden veelvuldig met, succes gebruikt, doel in eenvoud en snelheid van handelen zijn geen van alle met deze methode gelijk te stellen. Hel toestel bestaat uit een zeer eenvoudig kastje van voren open; de zijwanden en de achterwand' zijn van hout, het schuin naar ach ter afloopende dak is van blik, waarin lal van gaten gemaakt zijn waarin men eieren kan. plaatsen. Dit kastje wordt met den achter wand voor het raam gezet, terwijl de onderzoeker zich voor den open kant plaatst. Zet men nu in de ga ten de eieren, dan kan men zon der meer, duidelijk onderscheiden welke doorschijnend en dus goed, en welke ondoorschijnend en dus bedorven zijn. Door een groot aan- ta. gaten te nemen en steeds de onderzochte eieren door nieuwe te vervangen, kan men in korten tijd duizenden eieren onderzoeken. Vcor huishoudelijk gebruik kan mer, met een zeer klein kastje vol staan. dat men desnoods zelf kan maken Of ook met lamplicht het onder zoek mogelijk is, heeft hij nog niet beproefd. Waarschijnlijk zal dit echter ook wel gaan. (Bakk. Ct.) Examens landbouw- of tuin bouwkunde. De „St. Ct." van Woensdag be vat het verslag der commissie die in 1900 belast is geweest met het examineeren van hen die eene ak- vader je mist. Claude, zacht en vriendelijk kwam de naam over zijn lippen. „Ik geloof dat hij zoo veel van je houdt als hij van iemand of iets buiten zijn geld kan hou den. Geld gaat bij hem voor liefde. Geld verdringt meestal alle gevoelens bij de menschen, zeide Brandon glimlachend. Ja, ik weet dat gij er zoo over denkt. Is dat niet een onnoodig on vriendelijk gezegde geheel in te genspraak met ons verbond. Misschien. Neem 't mij niet kwalijk. Ik zal 't je vergeven als je be looft nti; nooit meer verwijten te doen. Dat lag niet in mijn bedoe ling, zei die Claude en zweeg toen plotseling. Heel goed, wij zullen vrede sluiten. Schrijf nu een enkel let tertje aan je vader om hem te mei den dat gij komt. Kunt gij geeri boodschap voor mij meênemen? Het is wel wat laat. Maar ik kan het briefje op de post doen. Claude dacht een oogenblik na

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5