NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Dinsdag 22 Januari 1901. No. 5387 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door Let geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37}4 de omstreken en franco per post0.45 A DVERTEN TIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten Let Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummor der Xïedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van Let Arrondissement Haarlem is Let uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan Let Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenlajnd: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31W* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 22 Jan. bevat o. a. Vrede in CMna, Systeem in 't optreden der Boeren, Consul Pott geïntervieuwd, Koningin Victoria stervende, Haagsche Brief, Inbre kers. Politiek Overzicht. Vrede in. China! Officieel 'ten minste, want de no ta. met de handlteekeningen der on derhandelaars, en het Keizerlijk edict, door den Keizer geteekend, en van zijn groot-zegel voorzien, zijn Woensdag aan de gezanten overhandigd. Officieel is er dus vrede, maar natuurlijk, inderdaad in den vol len zin van het woord is men er nog niet. Behalve dat de nota geteekend is, is er een Keizerlijke boodschap bijgekomen, waarin de bezwaren van 't Hof ontwikkeld worden, het geen niet heel veel anders betee- kent, dan dat eigenlijk de nota in plaats van geteekend te zijn. weer op de lange baan werd geschoven. De forten bij Takoe moeten jelui alsjeblieft niet slechten, vraagt de Zoon des Hemels en ook niet voor o n b e p a a 1 d e n t ij d het invoe- 'ren van wapens te verbieden, doch een zeker tijdstip aanwijzen en voorts geen strafexpedities meer houden. En dan moeten de onderhande laars ook nog deze vragen stellen aan de gezanten Hoeveel grondgebied zal worden bestemd voor de gezantschappen Hoe sterk zullen de wachtposten voor de ambassades zijn, na het vertrek van de vreemde troepen Hoe groot zal het bedrag waar schijnlijk wezen voor de kosten der militaire operaties Wanneer zullen de openbare ge bouwen en de archieven te Peking weder aan de Chineezen worden teruggegeven Eer men 't hierover eens is. zal ei nog wel geiuimen tijd ver- loopen. Het doet nogal zonderling dat, terwijl de nota geteekend' werd. toch een brief vol bezwaren hem vergezelde. In elk geval wijst het er op, dat er van \rede nog geen sprake kan zijn Evenmin als in Zuid-Afrika waar. dit wordt met den dag duidelijker de guerilla plaats gaat maken voor den georganiseerd/en oorlog. Er is thans systeem in het optre den der Boeren. En het is duide lijk, dat dit alleen geschieden kan, doordat er onderlinge verstandhou ding en krachtige samenwerking ontstaan is tusschen de verschillende Boeren-bevelhebbers Botha heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid om zijn troepen in het Zoutpangebergte te oefenen en thans rukt hij miet zijn leger tegen de Engelschen op. forceert hunne posten langs den spoorweg en poogt door te dringen naar het En- gelsche grondgebied in Natal, zoo als Ilerzog en de anderen in de Kaapkolonie. Buitenlandsch Nieuws. Consul Pott. De heer G. Pott, consul te Lou- re-ngo Marquez van Nederland en de beide Bóeren-republieken, is Za terdag rechtstreeks uit het buiten land te Amsterdam aangekomen. HeL „Hbld." heeft den heer Pott een bezoek gebracht in de hoop van hem iets te zullen vernemen om trent de reden van de intrekking- van zijn exequatur. Ook hem is evenwel de grond voor den maat regel der Portugeesche Regeering niet bekend. Hij wilde echter wel de feiten med'edeelen zooals ze zich hebben voorgedaan. De heer Pott heeft uit den aard der zaak uiterst drukke tijden ach- tei den rug, maar toen door het voortdringen der Britsche troepen naar Komati poort, de gemeenschap met de Republieken geheel werd afgesneden, werd het te Lourengo Marquez, waar de zaken toch reeds leden onder den oorlog, zeer stil, ook voor den consul van de repu blieken en Nederland. De heer Pott wenschte van deze stilte gebruik te maken om rust te nemen in een minder afmattend klimaat dan dat van Delagoabaai. Hij vroeg daarom omstreeks half November telegra- phisch aan de Nederlandsche Re geering verlof en verkreeg dit. De heer Pott bepaalde zijn vertrek naar Europa op 17 December per Kron- prinz van de Duitsche Oost-Afrika- lijn. Kort daarop ontving hij zeer on verwacht de mededeelmg dat ..op superieure order" op bevel van de regeering te Lissabon dus zijn exequatur als consul van de Zuidr Afrikaansche Republiek en den Oranje-Vrijstaat was ingetrokken. Er werd niet de minste reden voor dezen maatregel opgegeven en uit niets was ook gebleken dat deze daad moest opgevat worden als een erkenning door Portugal van de inlijving der republieken. Van de regeeringen dier republieken hoor de de consul niets. De heer Pott ging voort met de toebereidselen voor zijn vertrek en in het begin van December, den 5en of den 6en dier maand, ont ving hij van den gouverneur een tweeden brief in denzelfden vorm als die eerste1, meldende dat, weder om op bevel uit Lissabon, ook het exequatur als consul der Nederlan den was ingetrokken. Ook deze brief bevatte geen enkele aanwij- zing omtrent de redenen die tot dit besluit hadden geleid. Van de Nederlandsche regeering ontving de consul geen enkel bericht, ook geen verzoek om naar 's-Graven- hage te komen tot het verstrekken van inlichtingen. Meer weet de heer Pott van het gebeurde niet mede te deelen. Hij ging 17 December scheep naar Eu ropa, na een vriendschappelijk af scheid van de Portugeesche over heden te Lourentjo Marquez. en reisde met den snels ten trein van het zuiden naar Amsterdam, met het voornemen zich spoedig bij den minister van buitenlandsche za- kei te vervoegen, waar hij wel meer omtrent de zaak zal te weten komen. Het ,,Hbld." stelde den heer Pott in kennis met de beschuldiging, van Engelsche zijde tegen hem in gebracht dat hij van zijn positie als consul misbruik zou hebben ge maakt om oorlogcontrabande door te voeren. Dit sprak de heer Pott ten stel ligste legen, trouwens, zeide hij, in dezen oorlog hebben de Engel schen nooit anders dan onware be richten de wereld ingezonden. Op de vraag of. in het algemeen, in de republieken oorlogcontraban- dc was ingevoerd' over Delagoa-baai kon de heer Pott geen bepaald ant woord geven. Alles hangt af van de vraag wat oorlogcontrabande is. En juist in dat opzicht deed zich een groote moeilijkheid voor. 'De Portugeesche Regeering,die zich stelde op een strikt onzijdig stand punt en dus den doorvoer van oor logscontrabande verbood, liet na in de „Staatscourant" te geven een lijst van artikelen, die onder de benaming van oorlogscontrabande zouden vallen hoewel de Portu geesche wet de afkondiging van zulk een lijst eischt en dit bijv. wel geschied; is, toen de invoer van oorlogscontrabande in China door Portugal werd verboden. Door dit verzuim van de Portugeesche re- geering was den handel niet be kend welke dubieuse artikelen als oorlogscontrabande werden be schouwd en daarbij deed zich het geval voor dat een bepaald artikel een dag vrij werd' doorgelaten en den volgenden dag plotseling tot contrabande werd verklaard. Maar dit gelooft de heer Pott zeer zeker dat nooit geweren en munitie de republieken zijn binnengesmok keld. Waartoe trouwens? Ook hij verzekerde nogmaals dat de Boe ren meer dan genoeg wapens en munitie hebben terwijl zij door de Engelschen nog rijkelijk worden voorzien van Lee-Metford's en daar bij behoorende patronen. De Boeren hebben geweren, mu nitie en ook levensmiddelen ge noeg, zeide de heer Pott, al duurt de oorlog nog veie jaren. En hij vreest dat de strijd lang zal duren. want Engeland zal lang volhouden. Al kost de oorlog het Britsche rijk veel geld er zijn ook tal van En gelschen die door den oorlog veel geld verdienen. Tal van kapitalis ten hebben er geldelijk voordeel bij, zij zijn de macht die voor den oorlog is en zij zijn te machtig voor den kleinen man, den gemid delden belastingbetaler op wien de kosten voor den oorlog drukken. BoerenbetoogingeniEi Dnitscti- land. De stemming voor de Boeren wordt in Duitschland steeds krach tiger. Op de vergaderingen te Lan dau op 7 Jan., te Heilbronn op 10, te Saarbrücken op 13. te- Worms op 14 (twee bijeenkomsten) te Darmstadt op 18 Jan. is een ge durige climax in de geestdrift waar te nemen. Steeds zijn op deze bij eenkomsten 2000 tot 3000 men- schen die De Wet langdurig toe juichen. Er zullen nog vergaderingen plaats hebben te Zweibrücken op 21 te Bonn op 23, te Barmen op 24, te Remscheid op 25, te Wies- baden op 27 Januari. Te Mainz en te Frankfort kon den, door den tegenstand der over heid. geen comité's worden ge vormd. De verkiezingen in Oostenrijk. De nieuwe Rijksraad heeft zich geconstitueerd. De Jong-Tsjechen hebben 9, de katholieke volkspartij 4. de antisemieten 5, d'e socialisten 5 en de Duitsch-liberalen 1 man daat verloren. Daarentegen winnen de Duitsch-radicalen 13, de Duit- sche volkspartij 7 en de Polen 5 mandaten. De ,,Neue Frele Presse" schat, dat de Slavische rechterzijde beschikken kan over 183 mandaten tegen 195, die de Duitsche linker zijde zal tellen, buiten de 23 zetels van de volkspartijen en eenige cle- ricale mandaten. Koningin Victoria's ziekte. Keizer Wilhelm vertrok Zater dag met den hertog van Connaught van Vlissingen naar Engeland. De krachten der Koningin ne men af. de toestand geeft reden tot ongerustheid hoewel weer latere telegrammen van aanwijzingen van een geringe verbetering der symp- tonen spraken. Een bulletin van Zondagnacht echter luidde Zon dagavond' is de toestand der Ko ningin ernstiger geworden. De krachten nemen af; het wordt der zieke steeds moeilijker voedsel tol zich te nemen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De Boeren hebben nabij Balmo ral (tusschen Pretoria en Middel burg) een trein met mijnwerktui- gen buitgemaakt. Drie escadrons van de ..Johan nesburg Mounted Rifles" hebben te Springs bij Johannesburg een voor uitgeschoven post der Boeren aan gevallen en gevangen genomen, en later nog een hevigen aanval afge slagen. De vertegenwoordiger van een Boeren-vredescommissie, die op 18 dezer van hier naai' De Lang's Drift ging om de Boeren uit de Oranje rivier Kolonie te1 ontmoeten, is te ruggekeerd'. Naar hij vertelt, zeiden de Boei'en dat zij overvloed van voedsel en munitie hebben, dat hun vrouwen en kinderen goed ver zorgd worden door de Engelschen, en zij bijgevolg niet geneigd zijn. den vrede op onze voorwaarden aan te nemen. Hij gelooft stellig dat president Steijn in het laager der Boeren was. Hillegom. Aan Ds. A. van Veen. predikant t© Hillegom, werden den laatsten tijd meerdere dreigbrieven gericht en enkel© glasruiten in de pastorie ingeworpen; thans wordt f 10 uitgeloofd aan hem die in deze zoodanige aanwijzing kan geven die veroordecling van den da der tengevolge heeft. Stadsnieuws Haarlem, 21 Jan. 1901. Stoomtram. Naar wij vernemen, heeft de Directie der Noord-Zuidhollandsche Stoomtram bij den Raad een ver zoek ingediend tot wijziging van de richting barer lijn in den Hout. Ongeveer bij het buiten van den heer Victor zou de lijn, inplaats van rechtsaf te buigen, daar waar de paaltjes staan rechtuit gaan en haar eindpunt iets verder vinden, dan op dit oogenblik namelijk op de hoogte van de stal der Haarlem- sche tram. Een van de redenen dezer voor gestelde verandering is deze, dat bij de tegenwoordige richting de reizigers met slecht weer vrijweï ir den modder in- en uitstappen, Mej. M. C. van der Est geb. Her mans alhier, is benoemd tot lid der commissie voor de nuttige handVrerken. Benoemd tot Hoofdonderwijzeres der Nutsbewaarschool te Alfen (Z. H.), Mejuffrouw A. Molenaar, hulponder wijzeres aan de Barbara-bewaarschool alhier met ingang van 1 Februari e. k. De heer O. J. ten Thije, plaatsver vangend hoofd aan de le Burgerschool alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor hoofd eener school le soort (kosteloos) aan de Kanaalstraat te Utrecht. Het goederenvervoer per spoor was de laatste dagen zeer toegenomen, aan de aanvragen om waggons kon niet intijds meer worden voldaan, terwijl open waggons voor het vervoer van koopmansgoederen werden gebruikt. De goederentreinen bestaan soms uit een 60 waggons; zoodanige trein die na tuurlijk niet vlug vooruit gaat, bracht gistermiddag den volgenden personen trein (no. 580) bij Sloterdijk in aan zienlijke vertraging. Lisse. De ambtenaar bij 's Rijks belastingen E. Scherphuis te Lisse is verplaatst naar Amsterdam. Zandvoort. Tot loco-secretaris alhier is door B. en W. aangewezen de heer J. Merens, ambtenaar ter secretarie alhier. Wederom zijn twee bouwplannen goedgekeurd, en wel een voor het bouwen, van 5 woonhuizen aan ds Tramstraat voor de bouwmaatschappij „Kinheim" te Haarlem eni een voor het bouwen van 3 woonhuizen aan de Groote Krocht. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de vereeniging „de Feestcommissie" is besloten, de feesten ter viering van het huwelijk van H. M.1 de Koningin, te doen plaats hebben op 4, 5 en 6 Febr. a. s. Beverwijk. Op de drukkerij van den heer D. S. Slotboom, had een der aldaar werk zame jongens, het ongeluk door. on voorzichtigheid met zijn rechterhand onder de pers te raken, waardoor twee vingers verbrijzeld werden. De collecte voor het huldeblijk aen H. M. de Koningin heeft in deze ge meente f 273.96A opgebracht. Een werkman van den a aai nemer Langendijk had dezer dagen het on geluk een zwaar stuk ijzer, dat van een kar viel, op zijn been te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd gekwetst, dat hij naar huis moest worden vervoerd. Getrouwd: C. G. Loeff, uit Velzen en M. W. Rijnders. Chr. Braun en J. S. M. van 't Hoff, uit Alkmaar. Bevallen: J. HooglandPleeging, z. A. H. BoogaardRaams, d. Overleden: H. G. Huijg, 14 dagen. B. J. Jansen, 52 j., geh. met G. van Etten. Aanvangende gisteren (Zondag) is de gestaakte tramdienst Beverwijk- Wijk aan Zee hervat, tot 1 Juni a. s. 4 ritten per dag van iedere richting. De perceelen aan de gemeente toe- behoorende op het terrein van do vroegere gasfabriek, hebben bij Fenllleton. 20) Je gaat te veel op het uiterlijk af, beste kind, zeide haar moeder. „Ik ben ook met Brandon ingeno men maar geloof niet dat hij zoo hoog staat dat hij boven wereld- sche zaken verheven is. Welnu, 't kan zijn, zeide Kate onverschillig. „Claude wil je mij straks helpen onze- kleeren op te bergen, want Janet gaat met va- dei uit. Ja, natuurlijk Kate. Toen de wee jonge meisjes al leen boven waren Janet uitgegaan was en mevrouw Selley zich in de keuken teruggetrokken had. kreeg Claude een uitvoerige beschrijving van 't bal. De handschoenen, schoenen en sorties, waarin zij er den vorigen avond zoo allerliefst hadden uitge zien, netjes inpakkend, begon Kate Het was een heerlijke partij; en haar groote bruine oogen schit terden bij de herinnering aan den heerlijsen avond. Vertel mij nu alles, Kate. Welnu, toen wij kwamen, waren de kinderen aan 't dansen en wij hebben toen een oogenblik met jongens, die geen meisje had den, gedanst. Toen werden zij naar beneden gezonden om te soupee- ren, waarop een grappig klein ven tje met lange zwarte krullen iets op zijn violoncel ten 3 gaf prachtig! Ik stierf verlangen om hem te zeggen verrukkelijk ik het vond. Maar ik werd juist verzocht te zingen en Janet en ik brachten ons duet ten gehoore. Wij deden het niet slecht en de menschen schenen 't nog al aardig te vinden; toen tot mijn groote ver wondering zag ik toen ik van de piano opstond, kapitein O'Hara en Sir Philip Brandon binnenkomen, die door zijn vriend aan mevrouw Bolton voorgesteld werd. Ik kon met moeite mijn lachen houden, hij zag zoo trotsch en zegevierend om zich heen. Toen kwam hij recht streeks op mij af en zeide Hier hen ik nu. juffrouw Sel ley; gij hebt mij de eerste wals beloofd." Ik zeidie dat ik hem nooit iets beloofd had en wij plaagden-elkaar een beetje maar het eind van alles was dat hij mijn balboekje nam en achter zeven dansen zijn naam wilde zetten maar dat vond ik niet goed. Ik wist dat moeder er boos over zou zijn ofschoon ik veel, veel liever met hem dan met een ander danste. Toen ging hij bij moeder zitten die hartelijk om hem lachen moest en kapitein O'Hara danste een paar maal met Janeb en mij. Hij danst niet kwaad, een beetje wild. maar o! hij is zoo grappig. Hij schijnt een oud vriend van de Bolton's te zijn (hij is 't geloof ik van iedereen); toen moeder dus geen invitatie voor Sir Philip wilde vragen, nam O'Hara op zich hem te introduceeren. Er werden ver rukkelijke walsen gespeeld, be kende en nieuwe, mooie sleepende melodieën: ik had wel altijd door kunnen gaan. Je kunt 't lang volhouden, dat weet ik zeide Claude. O! maar het kwam voorna melijk omdat Sir Philip en ik zoo goed bij elkaar pasten. Hij zeide. dat hij nooit had geweten hoe heer lijk dansen was vóór gisteren avond en denk eens hoeveel bals hij wel bijgewoond zal hebben. Maar hij sprak in ernst dat voelde ik. Toen soupeerden wij samen en hij vertelde mij een massa non sens en wij lachten zeker te veel, want moeder keek zoo ernstig naar mij Daarna heeft hij nog met Ja- net en juffrouw Bolton gedanst. Toen hij bij mij terugkwam, dans te ik met vader, dien ik niet op wilde geven. Ik vond het bepaald prettig met vader te dansen hij staat zoo vast als een rots e-n ver heugt zich altijd op een dansje met mij. En al dien tijd heeft Sir Philip naar ons staan kijken. Daar na had ik den jongen Bolton een wals beloofd. Hij hoort bij een In disch regiment cavalerie en heeft een knap uiterlijk, maar van een geheel ander type dan Sir Philip. Na mij danste hij met een zekere Lady Elmslie en Sir Philip nam mij naar den. wintertuin mee om wat te praten; hij zeide dat hij een ongelukkige drommel was (dat wa ren zijn eigen woorden) nu, juist zijn mooie plaats te moeten verla ten en naar "t buitenland te gaan. Ik trachtte hem te troosten en zei de hoe gelukkig wij ons op 't vaste land hadden gevoeld en dat ik niet geloofde,dat hij zoo te beklagen was; ik was een hardvochtige heks, vol gens hem. waarop ik hem verzocht mij met geen bijnamen te vereeren. Ik was eigenlijk een beetje bang dal ik te vertrouwelijk tegenover hem was. Moeder zegt dat ik meestr al te openhartig ben; ik weet niet hoe 't komt maar ik durf alles te gen Sir Philip zeggen hij is niet zoo'n piet als zijn neef, maar vree- selijk aardig. Hij werd hoe langer hoe treuriger en juist begonnen de eerste tonen van een vroolijke wals door de zaal te ruischen. Ik zeide dat het veel beter was nog een dansje te doen dan zichzelf misera bel te maken. En wij walsten neen zoo verrukkelijk! en het feest werd met een cotillon besloten. Het speet mij te moeten heengaan, maar Sir Philip nog meer. Hij hielp ons in het rijtuig en hij zelf wandelde met O'Hara naar huis. En haar stem latende dalen ging Kate voort Ik geloof, Claude dat Sir Phi lip mij die bloemen stuurde, om- dal ik niet weten zou wie het an ders gedaan kan hebben; want ter wijl hij zoo van zijn plaats sprak, zeidio hij, waarschijnlijk zonder er bij te denkende bloemen die ik u de eerste maal zond, kwamen van Fairford, deze waren dus in Londen gekocht. Vindt je 't niet aardig van hem? Hij heeft nog zoo iets jon gensachtigs over zich dat den om gang met hem zoo gemakkelijk maakt. O! het spijt mij zoo dat hij heengaat. Plotseling zweeg zij. Jij zult een heerlijk avondje gehad hebben, Kate, antwoordde Claude een beetje in de war ge bracht dloor het verhaal van haar nichtje. ..Misschien gaat Sir Philip wel niet naar 't buitenland, maar blijft te Londen, dit met een on deugend lachje. Dat is niet waarschijnlijk, zei de Kate die met meer zorg haar zaken ging pakken. Kate zou Brandon's verblijf te Londen nog onwaarschijnlijker heb ben gevonden als zij het gesprek tusschen haar aanbidder en zijn vriend had gehoord, dat zij den vo rigen avond op hun wandeling naar huis, voerden. Je hebt je als een zot aange steld, Brandon.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1