uitstekend te doen wezen. Zelfs wor den de hotelbedienden, voor den dienst bij de vorstelijke gasten aangewezen in koninklijke livrei gestoken. Naar deze kleinigheid (elke geïmprovi seerde lakei kost 15 gulden per dag) kan men eenigermate afmeten, dat het Hof besloten heeft zich ,,niet te laten lompen." Gelukkig, dat onze Koningin zich zoo iets permitteeren kan. H. A. GANUS Jr. "Van geheimzinnigheid gesproken, als het plan voor een nieuw station te Haarlem zoo mooi is als de „autoritei ten," ook in den Haag, er geheimzinnig mee zijn, dan bij voorbaat mijn ge- lukwensch. Hare Majesteiten de Koningin nen woonden Zondag de voormid dag-godsdienstoefening bij in de kerk der Waalscho gemeente te 's-Gravenhage onder gehoor van ds. Laf on. Zondagmiddag werd m het „Hó- tel des Indee"weder een godsdienst oefening gehouden voor president Krugor. waarbij ook thans ds. Van der Linden, predikant bij de Oos- terkerk, voorging. Dr. Leyds is Zondag met zijn se cretaris in het hotel „De Twee Ste den" aangekomen en vergezelde he den president Kruger naar Utrecht. Uil Konstantinopel wordt aan het „Dagblad" gemeld, dat Tewfik- Pacha, minister van builenland- sche zaken aldaar, en Tassin-Bey, secretaris van Z. K. M. den Sultan, onderscheidenlijk benoemd aijn tot ridder Grootkruis van dien Neder- landschen Leeuw en ridder Groot kruis van de orde van Oranje Nas sau. moeten geven, ofschoon in gewij- zigder. vorm rente-uitkeering). Men gelooft, dat het in te dienen wetsontwerp in Februari of Maart door de afdeelingen der Tweede Kameir zal worden onderzocht, om na Paschen in openbare behande ling te komen. Indien het, zooals wel kan verwacht worden, door de Tweede en Eerste Kamei wordt goedgekeurd, zal de geheele zaak nog vóór de a. s. groote verkiezin gen haar beslag krijgen. De oud-Hollandsche ,eere- margch" en de eerste Admi raal der Pruisische vloot. Het heeft ons, zegt het Hbld., heel wat zoeken en moeite gekost om te ontdekken welken Oud-Hollandschen eeremarach de Duitsche Keizer bedoel de in zijn telegram van Zaterdag. Geen kenner van oude muziek kon ons hel pen. en het zoeken in werken over oude muziek bracht ons niets verder. Het woord „marsch" had ons mis leid, de ,,eeremar9ch" van den Keizer is geen eigenlijke marsch in de tegen woordige beteekenis van het woord, hoewel hij bij onze marine sinds on heugelijke tijden als „parademarsch" bekend is. Hij wordt bij plechtigheden als het hijschen van de vlag, voorlezen van het vonnis van een krijgsraad wanneer de tamboer de „ban" moet openen het uitreiken van decoraties enz. door tamboers en pijpers ge speeld. Het is een zeer kort en plechtig stukje muziek met veel lange roffels er in. Aan boord wordt het ook als sein ge bruikt en moeten de manschappen, wanneer zij niet bij plechtige gelegen heden die muziek hooren, zich naar hunne gevechteposten hegeven. het raampje boven de straatdeur waren binnen gekomen en van een plat van dat perceel de loodbedekking geheel hadden gesloopt. Het lood hadden zij geborgen in een muurkast op de 4e étage, en de deur van de kast hadden zij daarna met een langen houtechroef gesloten. De inbrekers hadden zich daarna over de daken verwijderd en hun weg gevonden in perceel 393 door een dak raampje, dat aan de binnenzijde niet gesloten was. In 393 kwamen zij eerst terecht in een bedstede, in de woning van den heer S., vervolgens kwamen zij over een portaal op een slaapkamer, waar de vrouw des huizes met een ziek kind te bed lag. Als gevolg van de ongesteld heid van dit kind slien de heer S. op een andere kamer, een verdieping hoo- ger. De inbrekers verschenen aan het bed der vrouw, die natuurlijk hevig ont stelde, en vraagden haar hen de deur uit te laten en hen Biet aan de politie, welke hen zocht, over te leveren. De stemmen werden door den heer S. gehoord en deze ging de trap af met het voornemen te zien of er ook politie in de buurt was. Het gelukte hem natuurl,k onmid dellijk politie te vinden, doordat de twee agenten op straat op post ston den. De agenten gingen naar boven en vonden daar de twee „heeren", geae- ten op een canapé, wachtende op de dingen, die komen zouden. Beide werden medegenomen naar het politiebureau in de Ferdinand Bol straat, en daar bleek het, dat de een knecht was bij de heeren Jan Hamer Co. en dat de andere tot voor eenigen tijd in dienst van die firma is geweest. Het zijn beide jongens, eerst vijftien jaar oud, doch zij zijn flink voor hun leeftijd, zoodat men hen voor 18 20 jaar zou aanzien. De commissaris van politie in de 5e sectie, de heer P. C. van der Wiele, was gisteren den geheelen dag bezig met het hooren van de verdachten en de getuigen en met het instellen van een onderzoek in loco. Ook in de Albert Cuypstraat vrerd vannacht ingebroken, en wel in een rijwielenmagazijn. Daar werden door de dieven medegenomen een tweetal fietsen, benevens eenige rijwielonder- deelen. Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het can- didaats-examen in de godgeleerd heid eerste^ gedeelte de heeren D. Faber en G. J. W. Oldeman en voor he1 candidaats-examen in de Ne- derlandsche letteren, de heer J. J. van den Hoek. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelgd het candidaats-examen in de rechten door de heeren K. J. Bijl cn J. Heuveldop; het eerste natuurkundig examen door de heeren C. J. Houwert, A. H. Claessens, N. Koperberg, P. van Wijk de Vries; het aanvullings-examen in dier- en delfstoflcunde door de da mes E. C. Massee en N. S. Vermande. Amsterdam. De heeren L. D. Orn- stein, M. B. Oerlemans en J. L. J. Dael- mans zijn geslaagd voor het 1ste ge deelte. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Met het oog op den treurigen toestand van vele, uit Zuid-Afrika verdreven ambtenaren zullen in verschillende plaatsen pogingen in het werk worden gesteld om ten behoeve hunner kinde ren vrijstelling van de betaling Yan schoolgeld te verkrijgen. Het dames-comité voor Bóeren-krijgs gevangenen te Middelburg heeft van mevr. Koopmansde Wet te Kaapstad weder brieven ontvangen, waarin war men dank betuigd wordt voor de 1 No vember en later gezonden kisten met goederen benevens het overgemaakte geld. Een deel is naar Port-Elizabeth en Bloemfontein gezonden. Voor 't oo- genhlik bestaat de meeste behoefte ginds aan vrouwenschoenen, zwarte japonstof, ondergoed, enz. Het dames-comité meldt nog de ont vangst van 1345 Mark namens „de stad Düren" in Duitechland doorgezonden aan consul de Waal te Kaapstad, hene vens van 1000 roebel door tusschen- komst van Ds. Gillot te St. Petersburg ontvangen, eveneens voor de Boeren vrouwen. Bij mevr. Waszklewiczvan Schilf- gaarde, administratice van het Broek- huizenfonds, is ingekomen, als op brengst eener buscollecte te Hilversum gehouden, f 1016.555; aan andere giften sinds '11 Januari f 332.305, zoodat het geheele bedrag door haar voor de Boe renvrouwen ontvangen, nu beloopt f 8099.37. Is „Hertog" een voornaam. Blijkens een correspondentie in „De „Gemeentestem" is te IJ. een ingezete ne de gelukkige vader van tweelingen geworden. Hij heeft die toen de namen willen geven van Hertog Hendrik en Wilhelmina. De ambtenaar van den burgerlijken stand schijnt bezwaar te hebben gemaakt om „Hertog" als voor naam in te schrijven, althans in ge noemd blad wordt de vraag gedaan, of een aangever het recht heft te vorde ren dat die naam gebruikt wordt? De redactie van „De Gemeentestem" antwoordt: „Eene officieel# lijst der geoorloofde voornamen bestaat niet. De aijibtenaar van den burgerlijken stand heeft dus in de eerste plaats zelf te beslissea'of een voornaam, welken een aangever aan kind wensoht gegeven te zien, al dan niet door de wet van 11 Germinal an XI wordt toegelaten. Wij zouden op grond van die wet de inschrijving van den voornaam „Hertog" weigeren. Tegen weigering kan de belanghebben de, met toepassing van art. 70 e. v. B. W., bij de rechtbank opkomen." Een Rotterdamsch kermisgezelschap stond met een woonwagen te Blerik bij Venloo. Er was ook een 9jarige knaap bij, zoon van een weduwe. De jongen wist een paar dagen geleden zonder opgemerkt te worden in een spoorweg wagon te eluipen, geladen mat groen ten en bestemd voor Essen. Twae da gen. en twee nachten heeft de jongen in dean wagen opgesloten gezeten, totdat te Essen de commiezen, die de wagen onderzochten, hem verkleumd van kou de, meer dood dan levend vonden. Na dat ze hem gevoed hadden en van an dere kleederen hadden voorzien is hij Zondag naar Blerik teruggebracht en teruggegeven aan zijn diepbedroefde moeder, die haar jongen reeds dood- waande. Letteren en Kunst. Naar man verneemt is aan den heer W. Mengelberg opgedragen de muziek te componeeren v<&or den Feestzang (woorden van dr. Schaep- man,) die op het feestconcert, dat der Koningin bij Haar bezoek aan Amsterdam zal worden aangebo den, ten gehoore wordt gebracht. Gids»n. Zooals men weet, heeft het „Cen trum" bericht, dat eenige hoogleeraren in ons land voornemens zijn een nieuw tijdschrift op te richten, een gids. die meer dan „De Gids" in den laatsten tijd dien naam zou verdienen. Naar aanleiding van dit bericht zijn ver- schille*de geruchten verspreid, o.a. dat geen Utrechtsche hoogle#raren zich bij het nieuwe tijdschrift zouden aan sluiten, ook dat prof. G. Kalff naar aan leiding van in de laatste maanden in „De Gids" opgenomen stukken, be doeld werden waarschijnlijk Coupe rus-romans uit de redactie zou zijn getreden. Thans deelt prof. Kalff in de „N. R. Ct." mede, dat hij feitelijk reeds in Mei 1900 uit „De Gids"-redactie is getreden en dat zijn uittreden „in geen verband staat met de plaatsing van stukken na i dien tijd opgenomen. Rechtszaken. A. C. Misseghers uit Koewacht, die tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld! wegens moord, ge pleegd op Prudentia Vervaet, is Zaterdag naar strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Leger en Vloot. Dt vervaardiging en levering van het geschut en verder artillerie- materieel voor de bewapening van hert 3e pantserschip, type Koningin Regentes, is opgedragen aan de fir ma Krupp te Essen. Land- en Tuinbouw. Niet algemeen is het bekend, dat de Oleander, om zijn fraaie roode bloe men zoo zeer gezocht en hoog geschat, een gevaarlijke plant moet worden ge noemd. Dat deze bloem vergiftigd is, weet men sedert onheuglijken tijd, want hi was reeds aan Plülius bekend. In Spa je en in bet zuiden van Italië beschouv men de streken, waar de Oleander i groote menigte wordt aangetroffen, a. zeer ongezond. Daar heerschen, naa men zegt, moeraskoortsen; de hevvonei des lands vermijden die oorden en hoi den zich aldaar nooit gedurende gi ruimen tijd op. Men bezigt, in beide lar den fijn gewreven Oleander-bladen a] middel ter verdelging van ratten. Nif lang geleden is te Madrid een geva van vergiftiging voorgekomen, ten gt volg# van de volgende oorzaak: mei had gevogelta gebraden met Oleandei blaren. Opmerkelijk is het, dat de bijen zici nimmer zetten op bloemen van eei Oleander. (Semperv.) In d# negen-en-twintigste algemee ne vergadering van de vereeniging He Nederlandsch Rundvee-Stamboek, af deeling Noord-Holland, die Maandag 28 dezer te Schagen zal gehouden wor dan, komt o. m. aan de orde de verkie sins van drie leden van het bestuur die den ln Januari 1901 in functie tre den. De aftredende heeren J. Oostwoud Wij denes Jz., W. Bakker en P. S. Zijl- maai zijn niet dadelijk herkiesbaar. openharen verkoop de buitengewoon hoog som van f 3815 opgebracht. Naar wij vernemen bestaan er plan nen den dag van het huwelijk der Konfingin niet ongemerkt voorbij te doen gaan. De zangvereemiging en de Harmoniekapel hebben n.l. het plan des avonds een concert te geven in „Maison Stroucken." Tooi. Ook Rijnland's stoomgemalen (Spaarndam en Halfweg) zijn in wer king gesteld. De booten IJmuidenAmsterdam, hebben den goederendienst hervat. Binnenland. HAAGSCHE BKIEV8N. Het aal zeker wel geen betoog behoe ven, dat wij, Hagenaars ons met weinig anders bezighouden dan met het op handen zijnd huwelijk der Koningin. Iedereen die er een familie „van bui ten" en een logeervertrek op nahoudt, heeft reeds minstens drie malen zoo veel aanvragen als ruimte. En dege nen die bovendien het ongeluk hebben om aan den weg te wonen, waarlangs de bruidsstoet op 7 Februari trekken gal, weten letterlijk geen raad. Een nia- gazijnhouder vertelde mij, dat hij van 600 clienten aanvrage had om een kijk- plaatsje. Bn wel verre van. zooal» velen hebben gedaan, zijn ramen tot buiten- eporige prijzen te kunnen verhuren, aal hij vermoedelijk nog de klandizie verliezen van een aantal personen die hij noodwendig moet teleurstellen. De menschen zijn nu eenmaal onbillijk. Mijn zegsman is lang niet de eenige die in gelijk geval verkeert. En dit —en andere redenen, vooral de tijd des jaar», waarin weinig verdiend wordt hebben de opgewektheid om kranig voor den dag te komen en de vele hooge gasten den Haag te doen zien in schit terenden feestdos, ernstig belemmerd. Het ontwerp voor een algemeene ver siering van den bruidsweg, hoe aan trekkelijk ook op papier, en dat per slot van rekening toch wordt aanvaard, ie daarbij niet goedkoop, hoewel de gebezigde bloemen uitteraard valsche zullen wezen. Het. zou een uitgaaf vor deren van 15 gulden per strekkende me ter, zoodat iemand, die bovendien zijn gevel nog met een tropee of iets der gelijks optugien wil, al spoedig 3 a 400 ge gezanten voor de verlichting hunner hotels in onderhandeling zijn met de Franeche firma, die in 1898 onzen Sche- veningschen weg zoo feëeriek heeft ver licht Is men dus minder goed te spreken over wat ,.in het water geworpen geld" wordt genoemd, ten zeerste wordt toe gejuicht de keuze van het geschenk der gemeente, een antiek-Chineesch porselein tafelservies voor 24 personen. De gemeente werd dit zeldzame stel machtig door bemiddeling van den di recteur der Groote Koninklijke Bazar, dit alom vermaarde magazijn van kunstnij varheid-voortbrengselen, di# zich veel moeite gaf om het beste en schoonste te krijgen, wat in het land aanwezig was. Niet in eiken kring heeft de groote gebeurtenis blijdschap met zich ge bracht. Gelijk ik reeds voorspelde in een vroegeren, heeft het vorstelijk hu welijk geleid tot een bestuurscrisis m den boezem der vereeniging voor Han del, Nijverheid en Gemeentebelangen, die het initiatief nam tot de reconstruc tie der feestcommissie van 1898. Aan gezien de Voorzitter en de Onder-voor zitter der Vereeniging, beiden leden dier commissie geworden, als bestuur ders der vereeniging zijn afgetreden en vervangen, is het niet moeilijk te ra den, wat de juiste aanleiding tot een bestuursgeschil is geweest. De gekrenk te ijdelheid der andere bestuursleden, die zich allen in een fantaisie-hofcos- tuum droomden, is ongetwijfeld de middellijke aanleiding. De verkeerde gewoonte is nu weder gevolgd om tot voorzittei- te benoemen een lid van den gemeenteraad, mr. W. Dolk. Ik zeg een verkeerde gewoonte, omdat een veree niging die zich met gemeentezaken inlaat daardoor dikwerf zijn voorzit ter in een scheevo poeiti® brengt, gelijk vroeger gebeurd wee. Aan den anderen kant heeft het vóór dat tegenover de geheimzinnigheid waarmede het pu bliek in den Haag buiten de zaken ge houden wordt, de kans «taat om toch eens ieta gewaar te worden. De hooge gaeten, die het huwelijk on zer Koningin komen bijwonen zijn m een vijftal der beste hotels voor vier dagen ondergebracht. Natuurlijk zal er niets verzuimd worden om de ontvangst Dank je voor je compliment. Hoe kom je daar zoo aan Wel, het liep zoo duidelijk in 't oog; een schooljongen kon zich niet dwazer hebben aangesteld dan jij deedt je keekt naar het meis je en volgdet haar overal alsof zij een magneet was. Preciesantwoordde Sir Phi lip, een cigarette opstekend. ,,Je beschrijft als heel juist welken in vloed zij op mij uitoefent. Ik her inner mij niet ooit zoo verliefd te aijn g«we«st. Ik kan mij voorstellen dat ik mij mal heb aangesteld en dat aal eiken keer, dat ik haai; weèr zie. erger zijn. Ik ben een driedub bele ezel en schaam mij diep, O'Ha- ra maar ik kan er niets aan doen. Ik voelde mij zoo zalig jong, en genoot crveral van. Wel, ik zou haar scherpziende moeder kunnen omhelzen ofschoon zij mij volstrekt niet aanmoedigt. Je beait wel een verliefd hart. aaide O'Hara droog. „Het is een troost dat deze soort verliefdheid even spoedig verdwijnt als komt.1 Waarschijnlijk, maar het is verrukkelijk zoo lang zij blijft. Je voorziet dus zelf reeds het eind! Maar geloof je dat dat lieve Keizer Wilhelm te VlisBinifan. Precies te 8.20 Greenwichtijd ntoom- de Zondag de keizerlijke trein waar voor twee locomotieven, en bestaande uit zeven rijtuigen en een goederenwo- gen, langzaam het station binnen. De trein was van de Nederlandsche grens af begeleid door de heeren Kramers, ingenieur der tractie en C. Walraven, inspecteur der Staatsepoorwegen. Eeret te 8.50 Greenwichtijd stapte de Keizer met den hertog van Connaught uit den trein en werd Z. M. daar begroet door den Duitschen consul, den heer J. L. Gruber alhier, aan wien Z. M. de hand reikte. Door den consul wer den vervolgens aan Z. M. voorgesteld de heeren mr. A. Roest, commissaris der Koningin die den Keizer namens Koningin Wilhelmina kwam begroeten waarvoor Z. M .dank betuigde, en de directeur der maatschappij „Zeeland", de heer C. van Woelderen; de Britsche vice-consul, de heer P. L. de Bruijne, was mede daar aanwezig. Da Keizer begaf zich onmiddellijk met een flinken pas, opgewekt pratende, beleefd groetende en een Bigaret roo- kende, door de koninkl. wachtkamer naar de extra dagmailboot „Engeland" die Z. M. naar Port Victoria zal over brengen. Nadat de Keizer bij het aan boord ko men den groet van den commandant der boot, den heer Roodzant en van den inspecteur der Maatschappij „Zee land," den heer J. Wilkens door het afnemen van zijn hoed had beantwoord begaf zich Z. M. zich onmiddellijk naar beneden. De standaardvlag werd daar na in top geheschen. Te negen uur Grw.-tijd verliet de „Engeland" de haven. Te 1 uur wordt aan boord een déjeuner gebruikt. Te vier uur kwam de „Engeland" in Port-Victoria aan, waarna de Keizer zich per eztra-trein naar Londen begaf, alwaar hij - te zes uur aan kwam en zijn intrek nam in het Buckingham-Paleis. In het gevolg van den Keizer waren generaal Von Pfes- sen, kolonel Von Grummen, geheim raad Schwerin, de lijfarts en nog 13 andere heeren, In het gevolg van den hertog van Connaught waren 3 heeren. Leerpljoht en subsidie. Uit goede bron kan „Het Cen trum" mededeelen dat het door deD Minister voorgestelde wetsont werp een eerlijk bevredigende sub sidie aan de bijzondere scholen wil toekennen en een heuglijke stap heefcen mag op den weg naar volle rechtsgelijkheid met het openbare onderwijs. Naar het aantal onderwijzers wordt aan de bijzondere scholen een matige verhooging van subsi die toegekend, terwijl ook voor den aanbouw van nieuwe scholen het Rijk zijn gewone bijdragen zou kind met haar mooie donkere oogen I er zoo over denkt. Op haar leeftijd 1 en met zulk een opvoeding gelooft1 men niet dat liefcle ooit een eind neemt. Ik kan 't niet in je laken dat je hoofd op hol is geraakt, want hoe oud en uitgedroogd ik ook ben voel ik mij toch tien jaar jonger als zij mij aankijkt. Nu Brandon, wees een beetje eerlijk man en ga heen. Vertrek morgen met de mail. Het kan mij zelf niet schelen met je meê te gaan deze maand is er niets te doen en mij dunkt dat je tevreden kunt zijn met voor dwaas te hebben gespeeld. Ga niet verder. Wees toch niet zoo'n onmoge lijke kerel, O'Hara. Je verbeeldt je zeker dat juffrouw Selley op den eersten den besten bewonderaai verliefd wordt maar dan vergis je je toch. Er zit geest in haar en dat maakt haar zoo bekoorlijk. Wel, ik zeide haar dat ik een ongelukkige drom mel was, nu juist naar 't buiten land te moeten gaan, gedeeltelijk om een lieven medelijdenden blik van haar mooie oogen te krijgen, gedeeltelijk als waarschuwing. Maar zij antwoordde mij dat 't vol strekt niet verschrikkelijk was De eerste admiraal der Pruisische vloot, waarvan Keizer Wilhelm in zijn telegram aan koningin Wilhelmina melding maakte, is waarschijnlijk de Hollandsch# scheepsgezagvoerder Ben jamin Raule uit Middelburg, die in 1675 aan keurvorst Friedrich Wilhelm een klein eskader, 3 fregatten met 48 kanonnen, 2 kleine schepen met 5 ka nonnen, verhuurde, om aan de Pom- mersche kust de Zweden te bestrijden. Dit eskader stond onder bevel van Ja cob Raule, den zoon van Benjamin. Benjamin Raule werd in 1677 be noemd tot generaal-directeur der Bran- denburgsche marine. Na den vrede van St. Germain wer den door Raule nieuwe schepen uitge rust, om de kaperij der Spaansche vloot afbreuk te doen. In 1681 bedroeg het aantal dier schepen onder de Bran- denburgsche vlag 30. Onder Frederik III werd Raule op een valsche beschuldiging in hechte nis genomen, en tweemaal te Spandau gevangen gezet, doch weder vrijgela ten, daar men niets tegen hem kon be wijzen. Hij stierf in 1707. Na zijn dood ging deze eerste Pruisische marine geheel ten grondein 1720 was de Brandenburgsche vlag van de zeeën verdwenen. Inbrekers. Vrijdagnacht omstreeks half een hoorden de bewoners van het perceel Kerkstraat 385 te Amsterdam gestom mel in het helende perceel 387. Dit trok hun aandacht, omdat dit perceel uitsluitend gebruikt wordt als berg- en werkplaats van de firma Jan Hamer Co. Een agent van politie, die op de Utrechtschestraat op post stond, werd gewaarschuwd. Deze stelde met eenige zijner confrères benevens met een buurman, een onderzoek in no. 387 in, nadat was opgemerkt dat in een raam boven de straatdeur een glasruit ont- brak. Het geheele huis werd doorzocht, evenwei zonder dat dit eenig. resultaat opleverde. Ook een brigadier stelde een onderzoek in, doch ook hij vond niets. De brigadier gaf toen aan twee agenten kist vóór het perceel post te vatten. Zoo geschiedde het en terwijl de beide posten daar stonden, trok omstreeks vier uur gestommel op het dak van perceel 393 hun aandacht. Een hunner zag toen een man door de dak goot van laatst genoemd huis loopen en men hoorde het ijs onder zijn voeten kraken. Tevens merkten de agenten op, dat op de 2e etage van hetzelfde huis licht brandde. Kort daarop kwam de bewoner van 393 naar beneden en vertelde aan de agenten, dat er twee mannen in zijn woning waren. Deze bleken later te zijn de personen, die in 387 waren geweest, waar zij door want dat 't heerlijk in 't buiten-) land was. Bravo, juffrouw Kate Nu ben je nog machtiger! Ik ben niet bang dat je haar eenig kwaad kunt doen, maar zou je ook maar een enkel uur van haar leven willen beder ven. En als je haar trouwde. 01 het huwelijk is een veel te ernstige zaak om nu te overdenken. Ah! je zoudt moeilijke beken tenissen hebben af te leggen. Beste jongen, je bent zoo zwak als... als eer Ier. Toon nu je moed door de vredesvlag op te steken. Ga heen! Je bent gedwongen een meisje met geld te trouwen, want jij kunt geen armoede verdragen. Armoede is al tijd een duivel maar voor iemand als jij telt zij voor zeven; ga dus morgen heen. Neen, morgen moet ik een be zoek brengen aan jufrouw Selley en haar een bloem teruggeven die uit haar haar is gevallen. Doe het niet. Laat het mii doen beste jongen.. Ik zal ze aan de jonge dame geven met... Ik laat mij hangen als ik dat doe. Luister eens O'Hara; dring iemand niet altijd zoo je raad op. Ik kan best op mijzelf passen. In dit geval niet. mijn jongen. Hier is een hansom. Wij hebben nu genoeg gewandeld. HOOFDSTUK X. Met niet weinig spijt en angst nam Claude afscheid van haar nichtjes, die haar tot aan de poort van het kasteel van den draak ge leidden. Wees nu maar niet bang, Claude. Geef niet toe, hoor. Ik ken je vader niet maar ben er zeker van dat hij er juist de man naar is die door toegeven totaal bedorven wordt. Zie dat je hem overhaalt een partij te geven. Claude! voegde Ja- net er bij. „Wij zullen wel voor menschen zorgen, want al ga ik naar de universiteit, dan mag ik mij toch wel een beetje amuseeren. Je kunt even goed naar de maan verlangen, Janet, zeide Clau de, toen Tebbets, wier gelaat ver helderde hij het zien van haar jon ge meesteres, de deur opende. Dag lieve Kate, dag Janet, riep Claude. Au revoir, zeide Kate, .want ik kom je binnen en paar dagen opzoeken. Ik ben erg blij u terug te zien, juffrouw Claudie. Mijnheer is ver schrikkelijk geweest nadat u weg waart. Ik heb hem geen boe of ba toegevoegd sinds gij heengegaan waart en geloof dat mijnheer Bran don hem ook terdege de waarheid gezegd heeft. Hij heeft mij de laat ste twee dagen gevraagd hem ziin thee en brood op bed te brengen. Maar ga nu naar binnen, anders denkt hij nog dat wij kwaad van hem spreken, en tegelijkertijd opende Tebbets die dieuren van het studeervertrek. Hoe verontwaardigd Claude ook geweest was en nog was, voelde zij zich getroffen bij het zien van haar voder die in elkaar gedoken in zijn ouden lederen stoel bij een smeu lend vuur zat, terwijl een uitdruk king van hopelooze lusteloosheid' over zijn gelaat lag. Een onopen- gesneden tijdschrift iag naast hem op den grond, terwijl een paar on geopende brieven op de schrijfta fel lagen. Hij sloeg zijn oogen op toen zijn dochter binnentrad en zeide ver- I moeid Sport en Wedstrijden. Voetbal. Nu het schaatsenrijden gedaan is, neemt het voetbalspel weder een aan vang en wij togen Zondagmiddag naar het terrein van H. F. C. „Oranje" om daar den wedstrijd bij te wonen voor de 1ste klasse H. V. B. tusschen Unitas Oranje. Wij dachten, dat wij daar een spannenden wedstrijd zouden zien, want Oranje was zeer sterk opgekomen en zou alles inspannen om het tot nog toe onoverwinnelijke „Unitas", dat de eerste plaats inneemt bij den H. V. B., het onderspit te doen delven. Doch onze verwachting werd zeer teleurge steld. want als de eene club den ge heelen middag nog niet slchts éénmaal kan doelpunten en daartegen de an dere vijf doelpunten machtig wordt, ja, dan kan zoo'n wedstrijd niet meer spannend genoemd worden, en zoo was de stand tusschen Oranje en Unitas. Direct bij den aanvang bleek het dat Unitas- sterker was en voor de rust in ging, was de stand 30, één doelpunt werd door v. Hees gemaakt door de bal in eigen doel te trappen, en twee door J. Blansert, waarva nhet laatste met een zeer prachtig schot. Na de rust speelde Oranje met wind mee, en hoe wel J. Bos den bal dikwijls prachtig naar Unitas' doel bracht, werd er, doordat hij geheel niet gesteund werd, niet gedoelpunt. Unitae daarentegen scoorde nog tweemaal, en wel weder eens door J. Blansert en eens door G. Vervoorn. Unitas is thans weder schit terend uit het strijdperk getreden en staat nu nog steeds ongeslagen boven aan op de lijst van den H. V. B. De meeste competitie-wedstrijden gingen Zondag niet door. Alleen Velo- citas speelde te Breda tegen R. A. P. en won met 42. Met de rust was de stand 21 voor de cadetten. IJssport. In het Sportpraatje van Amateur in ons vorig nummer komt eene onjuist heid voor. Onze landgenoot Greve, de amateur bij uitnvmendheid werd al betiteld als beroepsrijder. Wij haasten ons dit verzuim te herstellen. J. C. Greve, die zich te Davos oefent om de „Amsterd. IJsclub" in de wereld kampioenschappen in hardrijden te vertegenwoordigen is in een paar wed strijden aldaar Zaterdag gehouden, eerste aangekomen. In den 1000 meter-wedstrijd was Greve, Amsterdam, eerste in 1 min. 42 sec., 2. Edy Vollenwaider, Moscou, in 1 min. 43 4/5 3. Edgington, Oxford, in 1 min. 49 2/5 sec. Op den 500 meter-wedstrijd kwam Greve te vallen. De uitslag was 1. Vollenweider in 49 4/5 sec., 2. Edging ton in 53 seo., 3. Von Salzen te Ham burg in 54 sac. Op 5000 meter wae weder Greve eer ste in min. 14/5 sec., 2 Edgington in 9 min. 44 1/5 sec., 3 Von Salzen in 10 min. 59 3/5 sec. Deelnemers warenVon Salzen, Hamburg Vollenweider, Moscou Ed gington, OxfordCilcock, Londen, en Greve, Amsterdam. Je bent dus teruggekomen. Is dit leven? dacht Claude, terwijl zij hem medelijdend aan zag. Ja, antwoordde zij, en ik ben bang dat gij u niet heel goed voelt. Ik ben heel gezond, antwoord de Tracey uitdagend. Uw courant is niet openge sneden en het is hier koud. Zij raapte de courant op en haar hoed afzettend, onderzocht zij den kolenbak; hij was totaal ledig en hoewel haar vader bromde, schel de zij toch. Ja, Tebbets zou mij van kou laten omkomen, terwijl zij zelf bij een groot vuur in mijn keuken zit. Zij had de brutaliteit mij van mor gen de hoeken te laten zien. Het eindcijfer was ongehoord' hoog, dus heb ik haar den dienst opgezegd. Ik wil niet dat ik door de schuld va neen meid in het werkhuis kom. Beste vader, ik zou door mijn weinige ervaring nog veel meer ver spillen. Stuur haar niet weg voor dat ik in staat ben haar plaats te vervullen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2