Worstelen. i Te Hamburg heeft Dirk van den Berg op het internationaal concours zijn tweede partij gewonnen tegen den Duit- scher Belling die hij in 22 min. 45 sec. legde. Wetenschap. Scheerkwast. Het gevaar waaraan men bloot staat om bij het scheren een huid ziekte te krijgen door het inzeepen met een voor een ander gebruikten scheerkwast, kan. naar dr. Wen- stel uit Riga in het Duitsche Ge- neesk. Weekblad mededeelt, wor den ontgaan door een eenvoudig middel. Er zijn nl. zeer goedkoope kwastjes uit plantenvezels gemaakt, die slechts één keer gebruikt wor den en in een handvat gemakke lijk bevestigd kunnen worden. Elk is behoorlijk gesteriliseerd' en- van een gestempelden papieren band omgeven, zood'at de klant zelf kan nagaan of een versch kwastje ge bruikt wordt. Waar die kwastjes te krijgen zijn, vindien wij niet ver meld. Volgens „Prometheus" vindt in den laatste», tijd de vloeibare lucht, die te genwoordig zooveel gemakkelijker en goedkooper te verkrijgen ia dan vroe ger, in Amerika toepassing in balza len, om die te verfrisschen en de lucht te parfumeeren. Verscheidene aromati sche stoffen worden in weerwil van de zeer lage temperatuur door de vloei bare lucht opgelost gehouden en ko men bij do verdamping natuurlijk vrij, zoodat enkele druppels rozenolie op die wijae voldoende zijn om de zaal met een zeer liehten rozengeur te vul len. INGEZONDEN. Voor den inhaud dezer rubriek stelt de redactie zioh n et aansprakelijk. Van iniezonde» stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Hulde, hulde en nogmaals hulde voor de wijze, waerop door u het ingezonden schrijven is behandeld van een leer ling der 3e klaese van de H. B. S. Wat zoo iemand in zijne kwaliteit van scho lier al in de courant te schrijven heeft? In die kwaliteit schrijft men niet over het ijs, over eenige andere gelegenheid tot vermaak, maar over school, school- toestanden, leeraren en wat dies meer zij. Maar daartoe dient niet de cou rant; daarvoor spreekt men met direc teur of autoriteiten. Als de jeugdige schrijver, die waarschijnlijk in opge wondenheid of overspanning zijn ar tikel opstelde, nog iets heeft van een flinken, degelijken, schooljongen, dan zal hij u dankbaar zijn, dat gij zijn stuk niet opnaamt en wel terecht, zoo als u schreef, in zijn eigen belang. Maar, mijnheer da Redacteur, wat heb ben tegenwoordig velen dier scholieren weinig meer van flinke schooljongens. Als ik ze zoo langs mijne woning naar school zie stappen, met rottingen steeds, met boeken niet altijd, gekleed soms als wandelende modeplaatjes, dragende een handtaschje, waarin wel licht boeken en schriften, maar waar door zij de gedachte wekken aan ie mand, die met eene verschooning naar de badinrichting stapt, dan M. d. R„ hebben zij weinig van flinke school- j ongens maar van een nieuw soort wezens: school heertje s.En dat gaat nu ook (3e klasse H. B. S.) voor de pers schrijven. Natuurlijk is dat buiten me deweten van papa, mama of voogd ge daan; daarom hulde M. d. R., dat u over hen waakt. EEN GETROUW LEZER. Haarlem, 20 Jan. 1901. gezegd dat de belangrijkste ontdekking1 toch nog altijd was en blijft.., de pa tient! Aan den dood ontsnapt. Het gezin Schuier zat Donderdag in de Zwitsersche stad Schwyz vreed zaam aan tafelvader, moeder met haar jongste op schoot, en tegenover hen een zoon en dochter. Daar opeens viel het middenvak van een der wan den in steenbrokken naar binnen, de linnenkast die daarvoor stond sloeg in stukken voorover, de lamp werd ge doofd en plofte van den zolder, en de leden van het gezin werden van hun plaatsen geslingerd. Wat was er ge beurd een reusachtige boom, die voor het huis stond, werd gekapt, maar de werklieden hadden hern niet kunnen houden, en toen was het enorme ge vaarte door den twee voet-dikken muur- in het huis geslagen, juist neerploffend op en door de tafel heen, maar net tusschen de aanzittenden door. In den muur was een gat als een wijde poort; de 55 voet lange en 8 voet dikke stam had alles verpletterdhet uiteinde, dat op de canapé aan den overliggen- den wand terecht was gekomen, had dit meubel in tweeën gebeukt. En toen de buren toesnelden vonden zij al de leden van het gezin Schuier geheel on gedeerd te midden van puin en scher ven liggen. Noodweer. Uit Kaïro komt de tijding van zware stormen, vergezeld van onweder en hagelslag, die in Egypte belangrijke schade hebben aangericht. Tengevolge van den storm hebben langs de kust verscheiden schipbreuken plaats ge had, terwijl ook de kust van Klein- Azië het tooneel van een reeks rampen en verwoestingen is geweest. Platzak. Het Berliner Tageblatt brengt droe vige bizonderheden aan het licht over den toestand van de Turksche studen ten te Berlijn. Deze worden door hun regeering uitgezonden om zich aan de Berlijnsche hoogeschool wetenschap pelijk te vormen. Zij zijn alle doodarm en hangen af van subsidiën van de Porte. Een jaar lang nu hebben zij geen para ontvangen, zoodat zij ner gens een onderkomen kunnen vinden, Het Turksche gezantschap kan niets tot hun hulp doen. Met de grootste moeite kan het nauwelijks zijn eigen achterstallige bezoldiging loskrijgen. Gemengd Nieuws. GaiTB»giftiging. Te Dresden is door de zware vorst een gtnbuis gesprongen met het ongelukkig gevolg, dat het gas in een aantal benedenwoningen is gedrongen en 17 personen bewus teloos heeft aremaakt. Een kon niet weder in ha* leven worden terug geroepen; zijn vrouw en drie kin deren zijn in levensgevaar. Even zoo een 85-jarige vrouw, die ge hoopt had eerstdaags haar diaman ten bruiloft te vieren. ï*terhazy. Zooals te verwachten was heeft de Fransehe Raad van State biï zijn Zaterdag gewezen vonnis de voorziening van Esterhazy verwor pen en het decreet, waarbij deze uil het leger werd gezet, bekrach tigd. UitgeDroken. Te Dresden zijn vier gevangenen op merkwaardige wijze Zondag nacht uit het oude nuis van bewa ring ontvlucht. In hun cel, 4 hoog. hebben zij met een stuk ijzer, dat zij van de kaohel hadden gescheurd de vloert»gels opgebroken, zijn al dus door die zoldering in een daar onder gelegen wachtkamer geko men, van waar zij, na er een les senaar te hebben opengebroken, zich met touwen, uit matrassen en handdoeken gemaakt, uit het ven- stex hebben neergelaten. Dat alles hebben zij kunnen doen, zonder gestoord te worden! Twee zijn weer gepakt, de beide anderen worden nog gezocht. De voornaamste ontdekking. Bij do viering van het 40jarig bestaan van don Duitschen Geneeskundigen Kring is een tafelbed gezonden, waar in de ontdekkingon op medisch gebied werden herdacht. Aan het slot wordt In een steengroef bij Nuolen (Zwitsersch kanton Schwyz) zijn Donderdag vier mannen door neerstortende steenmassa's verplet terd. De eigenaar van de groeve be hoort onder de slachtoffers. Alle vier de mannen laten gezinnen na. Brand. Woensdagnacht is er te Malakoff brand uitgebroken in een van de lood sen van de Parijsche tramwegmaat- schappij. In die loods worden alle rij tuigen geborgen die de lijnen St. Ger maindesPrés, St. Philippedu Rou te. les HallesMalakoff, Montrouge, enz., enz., moeten bedienen. Zoodra al arm geblazen werd, kwamen de brand gasten van het dorp aansnellen. Van Montrouge en de Vanves werd hulp gebracht. Maar ondanks alle pogingen breidde het vuur zich snel uit, en er stonden spoedig acht wagens in brand. De brand dreigde op de stallen over te slaan. De paarden moesten eruit worden gehaald en liepen door de stra ten. Er werd ten slotte naar Parijs ge telefoneerd om hulp en een stoomspuit. Spoedig daarop kwam er een deta chement spuitgasten uit Parijs, maar toen dezen de pomp in werking wil den brengen, bleek het dat de slangen niet pasten op de brandspuiten te Ma lakoff. Toch is men er ten slotte in geslaagd den brand te bedwingen. De verliezen worden op 200.000 fres. geschatmaar de ramp zou ongetwij feld veel minder zijn geweest als de stoomspuit van Parijs in werking had kunnen gesteld worden. Men denkt er nu hard over de maten voor de brand putten in de omliggende gemeenten met die van de Parijsche in overeen stemming te brengen. Vervolg Stadsnieuws. Uitvoeringen. Op niet minder dan drie plaatsen wa ren Zaterdagavond in onze goede Spaarneatad feestelijke uitvoeringen, gelegenheid dus te over om flink te profiteeren. En dit heeft een gedeelte van Haarlem's burgerij dan ook ge daan. Waren de bijeenkomsten in de vorige weken slecht bezocht, de weers- verwisseling had haar goeden invloed op de opkomst doen gelden, en de pret tige, gezellige drukte, overal, vormde een groot contrast met de slecht be zochte uitvoeringen in de weken, toen de Vorst nog de heerschappij voerde. In het BRONGEBOUW gaf 't nog jeugdige fanfare-korps ,,Na arbeid Kunst," directeur de heer J. Blad, haar derde uitvoering voor eene stampvolle zaal. In aanmerking nemen de, dat het korps nog geen twee jaren telt, mogen wij hetgeen de werkende leden presteerden goed noemen. De uit voering leverde het bewijs van flinke studie; ernstig willen en groote ambi tie. En waai- deze drie hoofdfactoren aanwezig zijn, daar kan het niet an ders of het korps moet steeds in muzi kaal gehalte vooruitgaan. En dit kon den wij dan ook met genoegen sedert de vorige uitvoering constateeren. Waai de leden met zooveel animo bezield zijn; en de leiding is in handen van den heer J. Blad, een ijverig en bekwaam dirigent, daar is een goede toekomst voor dit korps weggelegd. liet verdere gedeelte van het pro gramma bestond uit de opvoering van eenige blijspelen, afgewisseld door een paar voordrachten, waarmede even eens veel succes werd ingeoogst. Een gezellig bal besloot dezen welgeslaag den avond. Het Neutraal Gemengd Zangkoor D. I. N. D. U. A., directeur de heer Carel Phlippeau was in de groote zaal der Sociëteit „DE KROON" aan het woord. Daar was het al even vol, en er heerschte eene blijde, pret tige stemming. Het programma was verdeeld in een muzikaal- en een hu moristisch gedeelte. Het koor had dit maal een bescheiden aandeel in de uit voering. Slechts een tweetal liederen .Rondedans" van J. J.Viotta en „Schei den" van Carel Phlippeau, werden uit gevoerd en zeer verdienstelijk gezon gen. Luide toejuichingen aan het ein de vertolkten de gevoelens der aanwe zigen en waren voor componist en di recteur het beste bewijs hoe zeer het auditorium zijn werk en de vruchten van zijne goede leiding op prijs stelde. Veel voldoening schonken eveneens een bariton-solo en een gemengd kwartet, die re9p. ten gehoore brachten „Mijn Moedertaal" van L. F. Brandts Buys en „Het Lied der Natuur". De voor drachten vielen over 't algemeen zeer in den smaak en deden de aanwezigen meermalen hartelijk lachen. Ten slotte nog een woord van hulde aan het or- chest onder leiding van den heer Joh. Schouten, dat niet weinig bijdroeg tot het welslagen van dezen feestavond. Na afloop van deze uitvoering gingen ook hier de beentjes van den vloer en dat duurde tot 's morgens vroeg. In de groote zaal der SOCIËTEIT VEREENIGING, was weder een geheel ander genoegen te smaken. Daar werd een assaut gege ven vanwege de Haarlemsche Scherm- commissie. Ook hier was de zaal ge vuld met een groot aantal toeschou wers, die allen door den voorzitter, den heer H. Haar in zijn openingsrede recht hartelijk welkom werden geheeten. Ver der wees spreker er op dat de Haarlem sche Schermcommissie met voldoening op het volbrachte werk mag terugzien, want dat haar doel, onderlinge oefe ning, volkomen is bereikt. Van 1 Juli af tot 9 December 1900 hebben de scher mers van Haarlem elkanders krachten gemeten en in ridderlijken strijd elkan der den palm der overwinning betwist. Verder deed spr. een beroep op de jon ge mannen van Haarlem om zich in de edele schermsport te bekwamen, die het oog scherpt, den arm spiert en het lichaam staalt, ten einde daardoor te verhoogen de weerbaarheid van het in dividu en daardoor die van het geheele volk. Ten slotte bracht spr. nog een woord van dank aan allen, die tot het welsla gen van de wedstrijden hebben mede gewerkt, in 't bijzonder aan Mevr. Vis ser van Hazerswoude voor haar mach tigen steun, verder aan den Burge meester, hoofd- en subalterne officie ren van cavalerie, infanterie en schut terij, die steun verleenden of prijzen beschikbaar stelden. Ook heeren tech nici; hoofdsecondanten, secondanten en deelnemers een woord van dank. Hierna werd de feestavond voor opend verklaard, en met de uitvoering van het programma een aanvang ge maakt. Eén der mooiste nummers van het gedeelte na de pauze, dat wij bijwoonden, was voorzeker de co lonne-geweer door de onder-off. en korporaals van het 4e Reg. 3e bat. Infanterie onder leiding van den 2en Luitenant Pedro Clignett uit gevoerd. Door krachtige figuren en prachtige tableaux munt deze co lonne uit. waarvoor de samenstel ler en leider alle -er toekomt. On- dei daverende toejuichingen, een ware ovatie, werd de heer Clig nett gehuldigd' en bij monde van den heer Haar een lauwerkrans overhandigd. Tevens werd de wensch uitge sproken. dat hij op de a.s. colon ne-wedstrijden prijzen mocht ver werven. Hieraan twijfelen wij geenszins. De eere-partij sabel door de heeren R. Brauckmann en W. van Dok kenmerkten zich door mooie aanvallen en reposten door W. van Dok. Veel succes had ook de vereeniging1 ..Voorwaarts" mengesteld uit voorturners der ver schillende gymnastiek-vereenigin- gen hier ter stede. Met recht was hier het puikje der gymnasten aan den arbeid. Mooie hoogstanden en balansen werden aan de handbrug te zien gegeven; verder werden lal van krachtoefeningen uitgevoerd waarbij het kalme, rustige werken trof. Ten slotte had de prijsuitrei king door den eere-voorzitter, den heer J. W. van Alphen plaats. In krachtige kernachtige woorden sprak de kapitein de aanwezi gen en de schermers toe, bracht hulde aan den heer Haar, die vol belangstelling, vol toewijding, vol energie werkzaam is geweest voor dezen wedstrijd, (applaus.) In 't vervolg van zijne toespraak herin nerde spr. er nog even aaja hoe goed het hem deed, dat de Keizer van Duitschland thans een eere-sa- luut had gebracht aan Neerland' grootheid- dat wij de grondvesters der Pruisische Monarchie geweest zijn en aan Duitschland dien eersten admiraal gegeven hebben. Ten slot te wees spr. erop hoe uitstekend de wedstrijd geslaagd is, hetgeen te danken is aan het harmonisch werken der 7 vereenigingen. Het is een proef geweest, die door meer dere gevolgd zal worden. Nieuwe wedstrijden zullen weder plaats hebben om het eere-metaal op vre delievende wijze te veroveren. Nog een woord van. hulde aan den heer C. Meyer ink voor de door hem ge geven technische verslagen, aan de heeren A. J. Meyerink en J. Mar tin. de hoofdsecondanten, en dan klinken fanfares, en juichkreten, waarna aan de overwinnende ver- leenigingen. en aan de overwin naars, indertijd door ons gemeld.1 met een toepasselijk woord de prij zen werden ter hand gesteld. Met een geanimeerd bal werd deze fees telijke bijeenkomst besloten. Zondag viel er weder heel wat genieten. In de eerste plaats dient vermeld de succesvolle mati- née door HAARLEM's MUZIEKKORPS onder leiding van den heer Chr. Kriens in het Brongebouw gege- Des avonds waren weder tal van andere festiviteiten in de drie hoofdlokalen, doch ter wille van de plaatsruimte zullen wij ons moe ten bekorten. Een zeer groot audi torium had in het Brongebouw het OPERA-CONCERT getrokken. Een mooi programma werd uitgevoerd en over 't alge meen werd goed rezongen. Wel zouden hier en daar eenige kleine opmerkingen gemaakt kunnen wor den, doch wij willen niet in bijzon derheden treden, en volstaan met een algemeenen indruk, en die was gunstig. Een zeer dankbaar publiek vulde de zaal, dat blijkbaar erg voldaan was, want aan de toejui chingen na elk nummer scheen schier geen einde te komen. Elk der uitvoerenden mej. Fransman, sopraan, de heeren F. Phlippeau (tenor), J. Schmier (bas) en Beek (violoncel) kregen daarvan ruim schoots hun deel. De begeleiding waa in goede han den en wel in die van den heer Hageman. Jammer evenwel dat de piano wat ontstemd was. Met eenige naturalistische muzikale voordrachten, door den heer Schmier, die ten zeerste voldeden werd de avond besloten. In de prettigste stemming gingen hierop de aanwezigen huiswaarts met den wensch dat dit opera-concert door meerdere gevolgd moge worden. In de stampvolle zaal der Socië teit ,.d'e Kroon" gaf ..HAARL. MUZIEKK. ORPHEUS' directeur de heer Joh. M. Schou ten een goed geslaagd populair con cert. Behalve de verschillende num mers door het gunstig bekende korps ten gehoore gebracht, werk ten mede het komisch duo Kohier, mej. Cato. holl. couplet zangeres, en de heer P. H. Kohier, dans-ko- miek. Genoeg afwisseling dus. De aanwezigen hebben zich dan ook flink geamuseerd. In de Sociëteit „Vereeniging" werd door het gezelschap Martino. een SPECTACLE-CONCERT gegeven, dat de nadeelige gevol gen van de volle zalen elders ge voelde, want hier was het bepaalt)! ledig. De uitvoerenden hadden evenwel een betere opkomst ver diend. e n dier vereenigingen met dien ver-1 stande, dat iemand, die ophoudt be- stuurslid te zijn eener bij het secreta riaat aangesloten vereeniging, tevens ophoudt lid te zijn van het secreta riaat. Een uitzondering hierop kan ge maakt worden voor hen, die een be stuursfunctie bij het secretariaat waar nemen, wanneer minstens 2/3 der uit gebracht® stemmen op hen vereenigd worden en de vereeniging waarvoor zij zitting hadden, hiermee genoegen neemt. Tot d8 organisatie der arbeidersbe weging te Haarlem, welke het arbei derssecretariaat zich ten doel stelt, behoort o. a. de bepaling „Teneinde bij voortduring zoo goed mogelijk op de hoogte te blijven van arbeiderstoestanden en de arbeidersbe weging te Haarlem, zal jaarlijks in de maand November aan alle te Haar lem gevestigde arbeidersvereenigingen een vragenlijst worden toegezonden, welke ieder jaar in de algemeene ver gadering van October zal worden sa mengesteld. Da bij het secretariaat aangesloten vereenigingen zijn ver- plich deze lijst, zoo goed mogelijk in gevuld, hoogstens zes weken na ont vangst aan het secretariaat terug te zenden.'- Het bestuur zal uit zeven leden be staan, een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en vier leden. De voorzitter en de secretaris vormen het dagelijksch bestuur, dat in spoed-1 eischende. gevallen zelfstandig kan op treden, onder gehoudenheid van ver antwoording aan het bestuur en de algemeene vergadering. Ziehier in dit artikel uitgesproken het recht van initiatief, waarom ok voor een groot deel de reorganisatie werd aangevat. Spoedeischende gevallen zullen nu door voorzitter en secretaris onmiddel lijk worden behandeld, wanneer dit artikel wordt aangenomen. Een ander artikel van belang in dit concoptreglenmt opgenomen is dat omtrent de stemmingen. De strijd ging, zooals de lezers van „Haarlem's Dag blad" weten, over de kwestie of beslui ten moeten worden genomen met alge meene stemmen of met een meerder heid. Het desbetreffend artikel in het ont- werp-reglement zegt: „Alle besluiten worden genomen met meerderheid van stemmen. Behoudens die gevallen, waarin dit reglement niet voorziet. In dien de stemmen staken wordt een voorstel geacht verworpen te zijn." Vermeldon wij ten slotte nog dat in het ontwerp-reglement de contributie bepaald op 1/2 ct. per lid en per week voor iedere aangesloten vereeni ging, dan hebben wij hiermede de voornaamste bepalingen genoemd. Op het Postkantoor heerschte van daag een drukte van belang. Voor een daartoe expres ingericht loket met de woorden .Aangeteekende brieven voor de stad," verdrongen zich hedenmor gen honderden personen, nieuwsgierig wat den inhoud der aangeteekende brie ven zou zijn. Wellicht een bankje van duizend gulden, opperde één, nu met honderd gulden ben ik ook tevreden, antwoordde een ander, 't Zal wel eene minder aangename verrassing, een be lastingbrief of zoo iets zijn, meende een derde. En zoo was het. Een groot couvert met de woorden „Herziening van den belastbaren opbrengst der ge bouwen en eigendommen," werd den bezitter van het ontvangbewijs over handigd. En dat kan men nu nog zelf gaan halen, mopperde men algemeen. Waar om niet bezorgd? Omdat nu niemand kan loochenen deze heugelijke me- dedeeling ontvangen te hebben. Hedenmorgen werd op den Wagenweg een lljarig meisje door een vrachtwa gen aangereden. Zij bekwam zulk een wonde, dat zij bewusteloos naar hare woning moest worden gebracht. Zondagmorgen 11 uur had een ver woede vechtpartij plaats tusschen twee mannen aan de Schotersingel. Een hunner bekwam een erg bloeden de wonde met een mes in zijn gezicht. De ander werd door het publiek ge grepen en weggebracht. Het arbeiders-secretariaat. Het concept-reglement van het gere organiseerd arbeiderssecretariaat, aan de besturen der aangesloten ver eenigingen toegezonden om in die vereenigingen te worden behandeld. We willen eens nagaan welke hoofdzaak de bepalingen zijn in dit concept-reglement opgenomen. In de eerste plaats treft dat de naam Algemeen Secretariaat" is veranderd in „Arbeiders-Secretariaat", waarmede dus duidelijk is uitgedrukt dat de be doeling is de behartiging der arbei der s-zaken in onze stad. Als doel staat in art. 2 genoemd a. De verschillende te Haarlem ge vestigde, ook politieke, coöperatieve en algemeene arbeidersvereenigingen, met elkander in verbinding te brengen en te houden tot bevordering der arbei dersbeweging op elk gebied b. het oprichten of helpen oprichten van vereenigingen daar, waar nog geen organisatie bestaat, of deze niet aan het doel beantwoordt c. het verzamelen van statistieke en andere gegevens betreffende hot le ven, het bedrijf en de organisatie der arbeiders d. het onderhouden van correspon dentie met secretariaten en bestuur dersbonden in andere plaatsen. Bestond vroeger het secretariaat uit de gedelegeerden der verschil lende aangesloten vereenigingen, thans bepaalt art. 4 omtrent de samenstel ling, dat het zal bestaan uit de b e s t u- wenscht, in de gelegenheid wordt ge steld een introductiekaart bij den se cretaris te bekomen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werden de verschillende ont werpen voor prijsvragen der Maat schappij bezichtigd en besproken. Er was ditmaal veel belangrijke, zeer mooi teekenwerk en goede plannen, en konden do aanwezigen zich voor het grootste gedeelte met hot rapport van de jury vereenigen. De president sloot hierop de verga dering en allen gingen naar huis, be wust dat er veel was gesproken in het belang der afdeeling en met het va9te voornemen gehoor te geven aan het op wekkend woord van den voorzitter bij het begin der vergadering gesproken, om de Afd. in de nieuw ingetreden eeuw te doen groeien en bloeien tot nut en leering van het bouwkundig en belangstellend nageslacht. Zondagmiddag omstreeks 12 uur had den een aantal jongens de onvoorzich tigheid over het ijs van het bijna geheel openliggende Spaarne bij de Turf markt heen en weer te loopen, met het gevolg dat een der waaghalzen, een ongeveer negenjarige jongen in het wa ter viel en eerst geheel onder het ijs verdween, doch er dadelijk door de an dere jongens weder uitgehaald werd en naar zijne woning gebracht. Gevonden Voorwerpen Een Engelsc-h boek. Een dames- shwahl. Een bril in étui. Een boe zelaar. Een hond. Zaterdagmiddag ontstond in per ceel Schotersingel 155, bewoond door de dames van Linden van den Heuvell een begin van brand in een bergplaats op den zolder, vermoe delijk door het ontbranden van eenige kolen. De brand1 heeft zich to4 die bergplaats bepaald en werd gebluscht door de broeders van Joannes de Deo. De staf der brand weer was aanwezig, evenzoo de slangenwagen en spuit 10, die ech- tei geen dienst behoefden te doen. Opsporing wordt verlangd van de 16-jarige Agatha, Maria Catha- rina Vlug die de ouderlijke wo ning Lange Poellaan 10 heeft ver laten. Een tapper in de van Marum- straat werd wegens overtreding der drankwet bekeurd. Vergadering der afdeeling Haarlem en Omstreken der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst op Dinsdag 15 Januari 1901. De Voorzitter opent de vergadering met «en woord van welkom op de eer ste bijeenkomst in het nieuwe jaar en wenscht der afdeeling bloei en belang stelling, haren leden voorspoed en lust om mede te werken tot dien bloei, waar op hij dem secret, verzoekt de notulen der vorige vergadering te lezen, dia zonder verandering worden goedge keurd. Er is ingekomen een schrijven het Hoofdbestuur waarbij het Bennebroek. Zaterdagmiddag zijn P. J. en VV. van der Aar, wonende te Hillegom, met een collega alhier bekeurd wegens jacht- overtreding op gronden van den heer J. H. Willink door den onbez. rijksveld wachter C. Beerse. Een dubbelloops- jachtgcwc M- werd in beslag genomen. MARKTNIEUWS Haarlem, 21 Jan. 1901. 60 H.L. Roode tarwe f 6; 185 H.L. Witte tarwe G.755.25; 65 HL. Rog ge 5.25/4.25; 80 HL. Duivenboonea /7 6.30 120 HL. Paardenboonen 6/5.80 40 HL. Groene Erwten f 7.50/7.25. ongeveer dezelfde wenschen uitspreekt als onze president. De secretaris deelt mede dat hij hierop heeft geantwoord. De heer J. London deelt mede, dat het Bestuur de vereeniging „Kunst zij ons doel" de afdeelingsleden wenscht uit te noodigen voor de kunstbeschou wing van teekeningen en werken der werkende leden; de secretaris zal een aantal uitnoodigingskaarten ontvan gen en deze aan de verschillende leden rondzenden- Deze uitnoodiging wordt met groote ingenomenheid begroet. De voorzitter bericht verder dat de heer de Groot als lid der afdeeling is toegetreden en dat de heer Leliman van Delft gaarne een spreekbeurt zal vervullen, terwijl de heer Jhr. Graaf land door ongesteldheid verhinderd is zijn causerie in Januari te houden, maar zich gaarne op nadere aankondi ging in Februari of later disponibel stelt Naar aanleiding van de goede wen schen door den president uitgesproken ontspint zich een debat over aspirant leden, die naar het oordeel van eenige heeren een kern zouden kunnen vor men, waaruit in de toekomst nieuwe en goede leden voor de afdeeling zou den kunnen worden opgeleid. De discussiën over dit onderwerp vonden algemeene belangstelling en er werd druk aan deelgenomen; aller lei voorstellen werden gedaan en ter zijde gelegd, tot een voorstel van den heer Geyl in stemming werd gebracht. Deze stelde voor een advertentie te plaatsen in de verschillende plaatse lijke bladen, waarin wordt aangekon digd, dat de afdeeling adspirantleden zou wenschen aan te nemen, maar zich eerst wil overtuigen of dit plan bij daarvoor in aanmerking komenden instemming vindt. De afdeeling kan dan beslissen of zij, waar ze volgens art. 48 der Wet der Maatschappij, bij doorvoering van dit besluit, de restitutie voor alle le den, die haar tot nu door de Maat schappij werd verstrekt, zal moeten missen, dit plan zal kunnen ten uitvoer brengen, zonder te groot direct gelde lijk nadeel te lijden. Daar de stemmen over dit voorstel staken, wordt een ander, minder in grijpend voorstel van den heer Van Minden in stemming gebracht, lui dende: Wanneer een kunstbeschouwing of belangrijke lezing door de afdeeling wordt uitgeschreven, plaatst de secre taris tevens een advertentie, in de plaat selijke bladen, waarbij ieder die dit Telegrammen. LONDEN, 21 Jan. (Part, telegr. van het ..Hbld.") De „Press Associa tion" ontving hedenmorgen te 2.20 hel bericht, dat de koningin ster vende is, en buiten kennis ligt. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Maandag to 7 uur Lof on Rozenh. tot lafenis der Gel. zielen. Parochiekerk van d»n H. Joseph. Woensdag, 2e der Novene ter eere van den H. Joseph. Te 7 uur het Lof. Donderdagavond te 7 uur het Lof. Zaterdag, te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in dc Kapel van het Miraculeuss Mariabeeld. Te 6 uur het Lof ter eere van O. L. V. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biech ten. In deze week de HH. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Pa dua. 's Avonds te 7 uur Lof en Verga dering der Broederschap van den H. Antonius. Woensdagavond te 7 uur Vergade ring der Broederschap van den H. Kruisweg. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis en 's Avonds te 7 uur het Lof. (N. H. Ct.) Familieberichten. Bevallen: 9 Dec. BonthuisHubenet, d., TebingTinggi, 17 Jan. G. de Niet Plet, d„ Bodegraven. Overleden: 11 Jan. J. Wierenga, 55 j., Almeloo. 16. M. J. Oosting, jd., 92 j.. Assen. 17. J. J. Smit, 60 j„ Den Helder. 17. Wed. A. G. NottelrnanKorver, 89 j„ Beverwijk. 17. G. J. Schrijver, 81 j., Den Haag. 18. J. Souman. Baarn. Burgerlijke Stand. Bevallen: 18 Jan. P. C. Muis—Kiel 19. S. Krijndersde Vaal d. 21. J. H. Bertr—Kloek z. E. G. RutteHere mans z. Overleden: 18 Jan. C. L. Steijling— Vollenhoven v. Nieuwkerk 70 J. Jans traat. M. Lefeber weduwe H. Bekkec 83 j. Z. Brouwersstraat J. Verquereno 74 j. Burgwl. 74 j. BurgwaL 19. H. Groenenberg 72 j. Gierstraat P. van Honschoten 79 j. Jansstraat. 21. J. Schreuder 9 m. z. Berckheydestraat FaiUissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 18 Jan. N. A. Nieu- wenburg. loodgieter, aldaar; L. J. II. Richel, loodgieter, uldaar. In beide fail lissementen rechter-cotnmissaris: mr. J. F. van der Lek de Clercq.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3