NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblacl in Haarlem en Omstreken. Het Huwelijk van de Koningin. Koning Mammon. 18e Jaargang. Zaterdag 26 Januari 1901. No. 5391 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveBtigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 intuinden0.37^> de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën rorden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 26 Jan. »evat o. a. De eerste toespraak van Edward Engelsclie oorlogsmoraal en Bulgarije, De sterf- Het huwelijk van de Ko- ïingin. A«lverteiitiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalan. zijn wij tot ons leedwe- sen genoodzaakt Advertentiën af te voor het Zaterdagavondnum- die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, is inzending op Vrijdagavond noo- iig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad of familieberichten, die vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De -eerste daad van Koning Ed ward VII is geweest de meded'ee- ling van 't overlijden zijner moeder in den Privy Council met de vol gende woorden ,.Mijn eerste en droevige plicht is U het overlijden van mijn dier bare moeder, dë Koningin, mede te deelem. Ik weet hoe innig gij en hel geheele volk. ik geloof, ik mag zeggen de geheele wereld met mij deelt in het onherstelbaar verlies, dat wij allen hebben geleden. Hel zal mijn standvastig streven zijn om steeds op den door haar gewezen weg voort te gaan. Ik ben vast besloten een constitutio neel vorst te zijn in den striklsten zin des woords en zoo lang ik leef te arbeiden aan, het welzijn en de vooruitgang van mijn volk. Ik heb besloten den naam Edward te voe ren. Aldus handelende onderschat ik niet den naam van mijn groo- ten en wijzen vader, die algemeen bekend stond als Albert de goede en ik wensch, dat zijn naam, als zoodanig zal blijven voortleven. Ten slotte reken ik op het Parle ment en het volk om mij te schra gen in de zware plichten, welke nu op mij rusten en aan wier ver vulling ik besloten ben mijn ge heele kracht gedurende het overige mijns levens te wijden." Het stoffelijk overschat" der Ko ningin zal den lsten Februari van Osborne worden overgebracht. De begrafenis zal den volgenden dag te Windsor plaats hebben, overeen komstig het uitdrukkelijk verlan gen der Koningin. De plechtigheid zal plaats hebben Le midden van groot militair vertoon. Ai deze dingen. die in Engeland gebeuren, weerhouden de Boeren niet hun tocht inde Kaapkolonie dooi te zetten. Feuilleton. I-let jongste nieuws, zeggen de Engelsche bladen, meldt dat een voorhoede van een Boeren macht van 1200 tot 1800 man sterkte op rukte van Calvinia in de richting var Clan-William. In de nabijheid der brug over Doornrivier kwamen de Boeren in aanraking met de verkenners, be staande uit Kaapsche wielrijders en beraden vrijwilligersde En gelsche verkenners trokken terug op Clan-William dat in staat van verdediging is gebracht. Indien de Boeren verder voort rukken zullen zij naar de Engel sche bladen melden, op voldoende Engelsche troepen stuiten, om te kunnen worden tegengehouden. Kolonel de Lisle, die met de ver dediging belast is. heeft genoeg zaam geharde soldaten om den strijd te kunnen aanvaarden. Nu is het reeds herhaaldelijk ge bleken, dat. de Engelschen zich ver rekend hebben, wanneer zij spe culeerden op de vermoedelijke plannen der Boeren. Straks blijkt hel dat. de Boeren zonder slag of stoot op een geheel andere plaats zijn aangekomen, dan de Engel schen hen verwachten En zoo zal het ook wel weer in het Zuidwestelijke deel der Kaap- Kolonie gaan. Tegelijkertijd, zijn er twee be richten gekomendie. zoo los naast elkaar geplaatst, een eigenaardigen blik doen slaan op de zonderlinge oorlogsmoraal, die de Engelschen er op nahouden. Terwijl het eene uit Kroonstad komt en eene erkenning" is van het feit, dat Morgandale lid der ..Vredescommissie" volgens Kitche ner's officieel rapport op bevel van de Wet is doodgeschoten, publi ceert de ..Times" een brief van Countts, dat het rapport der com missie van onderzoek naar de hos pitaal-schandalen in Zuid-Afrika onvolledig en onbetrouwbaar is. Het publiek, voegt de schrijver er bij, moet zijn oordeel over deze zaak nog opschorten. Over dat doodschieten van die vredesonderhandelaars door deWet. wal bovendien van Boeren-zijde nog volstrekt niet bewezen is. wordt geweldig veel, herrie gemaakt. Al ware het zoo, dan was dit nog geen reden om daar zoo hevig over te keer te gaan, want de En gelschen hebben, ook in dit opzicht dingetjes op hun kerfstok, die veel erger zijn. En over hun eigen hos pitaal-schandalen durven ze blijk baar geen juist, volledig en be trouwbaar rapport het licht te doen zien. Dat is Engelsche oorlogsmoraal „De „Pet. Bleu"ontvangtuit Wee- nen 't bericht, dat. een bezoek door den Roemeenschen minister-presi dent Carp aan Weenen en Berlijn gebracht, tën doel had de mogend heden voor te bereiden op de mo- gelijkheid van het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije wanneer de mogendheden gewaarschuwd zijn kan daardoor wellicht het uit breken van een conflict op het Balkan-Schiereiland worden voor komen. Indertijd heeft Carp o. a. gezegd: „Wij zullen afwachten, of men in Bulgarije tegen de hoofden der Macedonische liga en vooral tegen Sa.rafow, die door het proces te Boecharest zeer gecompromitteerd zijn, wat zal ondernemen.Geschiedt dit niet dan kan het er wel toe komen, dat wij genoodzaakt zullen worden onzen diplomatieken agent te Sofia terug te roepen. Overigens heeft Bulgarije wat betreft zijn Ma cedonische ambities van geen en kele zijde op steun te rekenen." Buitenlandsch Nieuws. In de sterfkamer. Op Osborne heerscht de rust van den dood. Door de stilte klinken dof de saluutschoten aan de overleden vorst in. Minuut na minuut rommelen zij met brommenden galm over de zee, één en tachtig malen achtereen. Even wordt de rust verbroken door het afrijden van drie rijtuigen in vol len draf. Zij brengen den Koning met zijn gevolg naar de landingspier, van waar de Alberta" Z. M. naar Ports mouth zal overbrengen. Geen saluut schoten worden geboord bij bet voor bij varen van hem die eerst met de eedsaflegging in het paleis van St. Ja mes de koninklijke waardigheid aan vaardt. Na zijn vertrek keert de rust weer; over den gebeelen omtrek ligt het zwij gen des grafs. Binnen, in het kasteel, is het duister en stil. Als marmerbeelden staan de eerewachten met naar beneden ge keerde wapenen op de trappen naar de sterfkamer. Voor de deur waken twee officieren met. getrokken zwaar den, welker punten naar den grond wijzen. De prinsessen, in diepen rouw,-tre den de sterfkamer binnen en toeven een oogenblik bij het stoffelijk over schot. Haar volgen de officieren der koninklijk# jachten en van het wacht schip, en dan alle leden van de ko ninklijke huishouding van de hoogste in rang tot de laagste. Op het sterfbed uitgestrekt lag het lijk der Vorstin. Leliën van het zui verste sneeuwwit omlijsten haar li chaam, waren geschikt om het hoofd. Over liet lijk was een lichte wolk van tulle gespreid, maar daardoor was het koude, kalme, bleeke gelaat zichtbaar. De oogleden waren voor altijd geslo ten, de wangen waren een weinig in gevallen, 'de eertijds trotsche mond stond vreemd vriendelijk. Boven het hoofd hing een gouden kruis. Geen kroon, geien scepter, slechts de majesteit van den dood maar meer dan kroon en scepter deed deze den eenvoudigen aan die hun Vorst- in den laatsten groet kwamen bren gen... Zoo blijft het lijk liggen totdat het wordt overgebracht naar de eetkamer, die tot chapelle ardente wordt inge richt. Hier wordt het in staatsie neer gelegd totdat 'het naar het vasteland wordt overgebracht, waarschijnlijk door de Alberta'begeleid door alle beschikbare schepen der Engelsche vloot. Algemeen© berichten. Keizer Wilhelm zal Engeland niet eerder verlaten dan na de ter aardebestelling van Koningin Vic toria. De Duitsche kroonprins zal den 26en te Port Victoria aanko men. Zoodra de Koning op Osborne was teruggekeerd werd een aanzien lijk getal telegrammen verzonden in antwoord op de telegrammen var rouwbeklag en gelukwenschen. De Belgische socialisten henben besloten den len Februari aan te vangen met een algemeene bewe ging over het geheele land voor al gemeen stemrecht. De Russen hebben, als men een telegram uit Tientsin van den 18en gelooven mag. dien dag den spoor weg naar Sjan-hai-kwan aan de Duitschers overgegeven. Te Ning-po zijn Dinsdag elf zee- roovers die door Ilaliaansche sche pen waren overvallen, ter dood ge bracht. De gouverneur heeft ad miraal Candiani bedankt voor zijn hulp. De. hoogleeraar Deschanel. op wien eene Russische dame van de week een moordaanslag pleegde, heeft Woensdag zijn colleges her vat en werd met warme toejuichin gen door zijn gehoor ontvangen. Deschanel begon zijn college met hulde te brengen aan het meisje door wier heldhaftig gedrag de aansla o- mislukte en hij deelde aan zijn auditorium mede dat de re geering haar een gouden medaille had verleend. Aan het eind van het college is den professor op nieuw eene' ovatie ten deel geval len. De voorzitter der Kamer woon de dit college van zijn vader bij. Stadsnieuws Haarlem, 25 Jan. 1901. De hëeren L. Smeenk, Gierstraat 36, en A. Tulleken Parklaan 52 alhier, zijn aangesteld tot Bondsrijwiëlher- stellers. Heden werd aan 734 kinderen en 236 volwassenen, brood en koffie verstrekt. De Haarlemsche Vélocipède-Cluh be sloot op haar jongste algemeene ver gadering o. a. tot oprichting van een nieuw clublokaal, met het oog op de talrijke opkomst op de clubavonden. (Kamp.) Op den huwelijksdag van H. M. de Koningin zal de Vereeniging „Wester kwartier" in het Brongebouw een feestavond organiseeren. Amateur-photogr af en Ter gelegenheid van het lOjarig ju- bilé van de Haarlemsche Amateur- Fotografenclub zal van 29 tot en niet 31 Maart in de groote zaal van het Brongebouw e<-ne expositie worden ge houden. Tevens zullen eenige festivi teiten plaats hebben. Bloem endaal. De heer J. R. Hoekstra alhier is be noemd tot onderwijzer van de openbare lagere school te Amsterdam. Schoten. In verhand met de te verwachten groote bouwplannen onder deze ge meente nabij Haarlem, werd in het laatst van het vorige jaar de platte lands-bouwverordening geheel gewij zigd en aangevuld. Thans is bij het gemeentebestuur ingekomen van de Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Haarlem het plan tot algeheele bebou wing van het landgoed „het Klooster". Ingevolge de nieuwe bouwverordening zal eerst dan de vereischte' vergunning tot bouwen kunnen worden gegeven, indien die plannen, overeenstemmende met de desbetreffende artikelen der verordening, door het gemeentebestuur zijn onderzocht en goedgekeurd. Velsen. Het maken en opstellen der toe- gangsbruggen met hameigebinten er. bewegingsinrichtingen voor de aanlegplaatsen van het Stoompont- veer over het Noordzeekanaal al hier is niet gegund aan den laagsten inschrijver maar aan de Naaml. Venn. Construct! e-werkplaatsen te Winschoten voor f 2S800. Een Duit sche firma had 'ingeschreven voor f 28175.— Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Ook de liberale kiesvereenigingen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude zullen bij eventueele verkiezing de candidatuur van den heer Cremer steunen. Beverwijk. Bij den lieer B.. manufacturier, werd aanhoudend geld uit de toonbanklade gemist. Men had opgemerkt dat een vrouw, die zoo nu en dan iets kwam koopen, altijd voorwerpen verlangde, die van boven moesten worden gehaald zoodat zij dan alleen in den winkel bleef: deze manoeuvre werd echter te dikwijls herhaald, bij de laatste repe titie werd zij dan ook op heeterdaad betrapt en aan de politie overgeleverd. De heer K. Slot, ambtenaar ter se cretarie alhier, is als zoodanig be noemd te Harderwijk. Te Heemskerk heeft de collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin f 71 opgebracht. Tot wethouder der gemeente Heems kerk is benoemd de heer W. de Wildt, met 4 van de 7 stemmen. Naar wij vernemen, hebben B. en W. heden een conferentie gehouden, met den lieer de Koning, ingenieur te Amsterdam, ter bespreking van plan nen tot vaartverbetering door de Pijp. Ook zijn eenige oude schippers door het gemeentebestuur daaromtrent ge hoord. Binnenland. Het programma. Aan het programma van de feeste lijkheden en plechtigheden ter gele genheid van het huwelijk van Hare Majesteit Koningin YVilhelmina der Nederlanden met Zijne Hoogheid Her tog Hendrik van Mecklenburg, is het volgende door de „N. R. Ct." ontleend: Zaterdag 2 Februari. Ter inleiding* van de feesten zal vanwege de gemeen te 's Gravenhage eene illuminatie wor den ontstoken. 9 uur. Het Hooge Bruidspaar vergezeld van Hare Majes teit de Koningin-Moeder, zal uitrijden ten einde; de illuminatie in oogen- schouw te nemen. Maandag 4 Februari. Nam. 3 uur 30. Huldebetoogingen der Nederland- sche dilettanten Harmonie- en Fanfa- re-vereenigingen aan de voorzijde van het Koninklijk Paleis. Zal worden aan gehoord van uit de Witte Zaal. Des namiddags te 4 uren zullen door het Hooge Bruidspaar ontvangen wor den de deputatiëh uit Den Haag en uit de provincie Zuid-Holland, welke ge schenken of adressen van hulde wen- schen aan te bieden, en de deputatie uit Amsterdam tot aanbieding van de Gouden Koets. H. M. de Koningin- Moeder zal daarbij tegenwoordig zijn. Des avonds te 8 uren: Serenade, aan geboden aan het Hooge Bruidspaar door de Kon. Zangvereenigingen Ceci lia uit 's-Gravenhagef Rotte's Mannen koor uit Rotterdam en de Kon. Lie dertafel Zang en Vriendschap uit Haar lem, aan de voorzijde van het Konink lijk Paleis. Zij zal worden aangehoord van uit de Witte Zaal. 9 uur 15. Aankomst van de hooge vorstelijke gasten. Officieele entvangst van hoogstdezelve aan 't Station van den Staatsspoorweg. De heeren van •den eeredienst zullen zich aldaar mel den. Familie-souper voor de in het Koninklijk Paleis verblijvende Hooge Vorstelijke Gasten. Dinsdag 5 Februari, 11 uur 30 voor middag. Ontvangst der bij het Neder- landsche hof geaccrediteerde gezanten ter overhandiging der brieven van ge- lukwensching. 12 uur. Ontvangst, der niet-Vorstel ij- 25) Ik ben wel nieuwsgierig, hoe hij staat met zijn vrek. zei ze tot zichzelf, ,,en met de dochter van den vrek. Zij moet wel eene bij zóndere jonge dame zijn, die zelf erkent, dat zij een niemendalletje is, al krijgt zij een mooien bruids schat en toch een'man als Ralph Brandon niet neemt. Ze moet wel onschuldig en onervaren in de maatschappij zijn. om niet in te zien, dat hij de eigenschappen in zich vertegenwoordigt om succes te hebben. Het is een overgroote eerzucht voor zoo'n groen kind als Claude Tracey (wat een gewone naam), om te verwachten dat een man als Brandon op haar verliefd zou kunnen wordenWaarlijk, niets is zoo onbeschaamd ais de on wetendheid. Iiet is maar goed dat er spoedig een einde aan dat zaakje was. Geen geld ter wereld zou vol doende zijn om van dat stille schu we kind eene passende vrouw te maken voor h e m. Neen hij heeft behoefte aan 't gezelschap eener vrouw van de wereld, die zijn eer zucht en oogmerken begrijpt, en die hem door hare veelvuldige con necties kan voorthelpen, en ook door hare levensarvaring en haar geld, als zij dat bezit." En Lady Elmslie liep door haar kamer naar den spiegel om haar beeld te be schouwen. Wat is die rouwkleeding ake lig naar Maar ik moet mij storen aan de regelen der welvoegelijk- heid, zooals ik steeds heb gedaan en ik moet blijven op mijn stand punt van achtenswaardigheid, het zou noodig kunnen zijn indien Een bediende, die binnen kwam om een visitekaartje te brengen, maakte een einde aan hare over peinzingen. Zij keerde zich haastig om, min of meer verstoord, maar haar gelaat helderde op. terwijl zij zei Laat hem binnenkomen, en ze keerde terug naar de sofa, waar zij had gezeten met een hoek of courant in hare handen, alvorens zij "was opgestaan om zichzelf te zien in den spiegel Mr. Saunders, kondigde de be diende aan. Een kloeke, nette, blonde man. die zeer opgepoetst en naar d'e laatste mode gekleed was trad binnen, en maakte eene diepe buiging, die Lady Elmslie met een glimlach en sierlijke, deftige hand beweging beantwoordde Goeden morgen, meneer Saun ders. Vandaag had ik u niet ver wacht. Ik nam de vrijheid mij hij u aan te laten dienen, omdat ik het genoegen heb u te kunnen zeggen dat wij er in geslaagd zijn Lord Elmslie te overtuigen, dat het beeldje van Cupido met pijl en hoog aan u was nagelaten, en thans geloof ik dat wij er toe kunnen overgegaan alles wat u nog toebe hoort. in te pakken en over te bren gen. Ik vermeen dat T uw wensch is, dal al deze meubelen, sieraden, enz. zullen worden opgeborgen in een der groote bewaarplaatsen Ja. Het spreekt van zelf, dat ik mijne plannen voor de toekomst nog niet heb vastgesteld. Het is zeer goed mogelijk dat ik voor ©enigen tijd naar het vasteland ga. Er ontspon zich een gesprek over het beleggen van kapitaal, zoodra cle gebruikelijke formaliteiten ge ëindigd zouden zijn en de verschil lende provisies zouden zijn uitbe taald. De nette zaakwaarnemer was ten zeerste getroffen door jJen eerbiod- waardigen ernst van zijne be schaafde cliënte, het getuigde voor haar diep ofschoon niet te verkla ren verdrietverder maakte het een zekeren indruk op hem, dat de weduwe zoo klaarblijkelijk zich er op toelegde, om zooveel moge lijk te trekken van haar kapitaal. Heeft u een copie van het tes tament medegebracht? vroeg zij, nadat zii een poos over die onder werpen hadden gesproken. Het spijt mij, dat het niet geheel voltooid was, toen ik het kantoor verliet, maar u zult het morgen ontvangen. Dan zou ik u willen verzoeken, die artikelen te merken, die op mij betrekking hebben ,ik heb weinig verstand van die successie-papieren en toch wil ik door en door op de hoogte zijn van mijne positie. Als ik het heb nagezien, zal ik u laten ontbieden, om mij sommige mij duistere punten op te helderen, die ik wellicht zal aantreffen en nu geloof ik, u niet meer te behoeven lastig vallen. Eene beweging met haar hoofd was hem 't teeken dat zij het be zoek als afgeloopen beschouwde. Hij stoncl op, maakte eene bui ging en had de hand aan dë deur kruk, toen deze werd omgedraaid, door den bediende, die weder bin nenkwam met een kaartje. Aan het einde der gang werd hij dooi een heer begroet.^ Goeden morgen, meneer Saun ders. Op eerbiedige wijze beantwoord de de heer Saunders dezen groet Bonjour, meneer Brandon. Mevrouw wenscht u te ont vangen, meneer, zeide de bediende terugkeerende. Brandon trad met eene buiging binnen. Lady Elmslie trad op hem toe en reikte hem hare hand met inne mende bevalligheid. WisD'Bi heb je me zoo ver waarloosd Ralph U verwaarloosd? Mijn waarde Lady Elmslie. welk een beschuldi ging Ik heb mijn voornemen u te bezoeken uitgesteld, omdat ik wist. hoeveel drukte u heeft gehad en steeds omringd met uwe wettelijke raadgevers. Wettelijke, misschien maar welke vriendschappelijke- heb ik buiten u? Je weet, ik maakte nooit één man tot vriend en vrouwen tellen niet mee. Er zijn wel hon derd zaken, waarin je mij kunt helpen. Als ik u van dienst kan zijn in vijftig zal ik mij reeds zeer ge lukkig achten. Neem dan een stoel. Ralph, en schel even. Ik zal wat thee laten brengen. Alles is geloopen naar wensch ik geloof niet dat mijne erfenis verdere moeite zal geven. U zult innerlijk wel geen groo te smart gevoelen, maar rouw dra gen voor de wereld. Ik was verschrikkelijk bang. dal kolonel Grantley (ik meen de tegenwoordige lord) mij nog lasten zou veroorzaken, maar hij heeft ingezien dat mijne positie onaan tastbaar is. en ik veronderstel dat ik ten slotte rast zal hebben. Ik veronderstel dat de laatste tijd onrustig voor u is geweest. De laatste tiid herhaalde zij. De laatste tien jaren waren voort durend vol van zorg. Niemand heeft eenig denkbeeld van mijn waar bestaan. Geloof mij, dat ik geen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1