NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblacl in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. iSe Jftarjian» Woensdag 30 Januari 1901. No. 5394 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gelieele Brik, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersQ.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mnnnden0.37H de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem is de prijs der Adverfcentiën fan 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. BureauxGebouw Het "Spaarne, Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der I?e«ïaetie 600. Telefoonunmmer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen e:i Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks,, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicitó Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Pi* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad rau 30 Jan. o. a. De klachten over den ambu- in Zuid-Afrika, In ïina schiet men nog steeds niet i, "Voorbereidingen tot de plech- begrafenis van Koningin Yic- ria. Hot vergaan van de „Hol- Eerste Kamer. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- van Haarlem brengen ter open- ire kennis, dat is ingekomen een ver- ekschrift van K. Schoen om vergun tot bet verkoopen van sterken •ank in het klein in het voorhuis van perceel aan de Antoniestraat. no. Haarlem, 28 Jan. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Reeds eenigen tijd zinspeelden 'ij te dezer plaatse op de klacht il het rapport der commissie wel- onderzoek heeft ingesteld naar hospitaal-schandalen haar werk hoogst onvolledig en dus on- zou hebben gedaan. Was de Manchester Guardian", ie de klacht geopperd had, en nu rapport verschenen is, blijkt zij niet ongegrond te zijn. Alle klachten over de ambulan- wagens en de hospitaal-tenten 'orden door de commissie be- zij erkent dat de klachten ruwheid en oneerlijkheid te- de oppassers in de hospitalen Hkomen gegrond zijn. Zij erkent it het aantal veldhospitalen vol- onvoldoende was in ver- tot het aantal troepen. Zij dat de uitrusting zoowel is het aantal hospitalen, reeds on- ïlcloende bij het begin van den hoogst gebrekkig bleek zijn bij den marsch naar Bioem- en later bij dien naar Pre- ria. En daaronder erkent zij in hoofd tak de juistheid van alle klachten, den heer BurdettGoutts bij parlement, ingebracht. Zij stelt ook tal van verbeteringen en Branderingen voor in den genees- unddgen dienst toch besluit de commissie rapport met de opmerking, zij niets heeft gevonden wat pen schandaal" kan worden ge- pemd. Dit oordeel, zegt de ,,Manch. uardian". had zij wel kunnen aan het land. Indien de pmmissie meent dat de groote [eerderheid van hen, die bij den betrokken waren, pn best deden om met de gebrek- hulpmiddelen het beste te be- reiken. kan het wellicht gelijk heb ben. Maar indien zij meent clat het stelsel, dat al dit lijden en gebrek- veroorzaakte nie* „schandelijk" was dan verkleint zij daardoor haar eigen oordeel en vermindert zij de waarde van de door haar voorgestelde verbeteringen Onder de berichten die zoo tel kens opduiken over one enigheden der mogendheden in China is er nu weer een, in, een brief aan een Russisch blad. waarin het optre den van de verbonden troepen, voornamelijk dat der Duitsche, in het slechtst mogelijke licht worclt gesteld. Voornamelijk wordt cle aandacht gevestigd op het feit, dat prins Toean, de leider der Boksers beweging, wiens hoofd door cle mo gendheden geëischt wordt, bij kei zerlijk decreet verbannen is naar Moekclen, dat onder Russisch pro tectoraat staat. Dat wordt be schouwd als een bewijs, clat de hou ding in de staatkunde van Rusland den Chineezen het meeste vertrou wen inboezemt. En in goed ingelichte kringen in Rusland spreekt men zelfs van de mogelijkheid eener herhaling der gebeurtenissen in Korea toert de koning van dat land door den Ja- panschen gezant genoodzaakt werd, een toevlucht te zoeken in de Rus sische legatie. Inclien graaf Waldersee met zijn strafexpedities voortgaat en de vreemclë troepen niet uitscheiden met hun plagerijen, zullen zij de Chineezen tot wanhoop brengen, en zullen cle Keizer en het Hof op een goeden dag een toevluchtzoe ken in Mandsjoerije, onder Russi sche bescherming. In verband hiermede is het ze ker opmerkelijk. zooals uitTientsin aan de ..Frankf. Ztg." wordt ge seind, dat cle Russische militaire attaché overste prins Engalitsjei. den staf van graaf Waldersee zal verlaten. Men ziet hierin het be wijs. dat Rusland zich feitelijk van de militaire samenwerking afzon dert en besloten heeft zijn eigen weg te gaan. 't Gaat vreemd met de eensge zindheid en er blijkt, zooals we meer betoogd hebben uit hoe wei nig de vreugdekreten over het Re kenen der nota om 't lijf hadden. Buitenlandsch Nieuws. Een Engelsch oordeel. De ..Cape Daily Telegraph" schrijft in zijn nummer van 2 Jan. over den toestand' het volgende Het nieuws dat in'de laatste vier en-twintig uren aangekomen is. is ernstig zoowel als moeilijk te be grijpen. Het is ernstig omdat cle republikeinsche krijgsverrichtin gen in deze kolonie reeds een groote uitbreiding hebben verkregen. Maar wat het meest onbegrijpelijk is, is dat er kans werd gegeven aan de vijandelijke commando's om de Oranjerivier over te gaan. Het is blijkbaar clat men een aantal repu blikeinen heeft toegelaten de rivier over te komen en dat zij op ver schillende punten die overgegaan zijn. En het meest onverstaanbaar is. dat zij geen tegenstand onder vonden in hun overtocht, en dat. sedert zij in de kolonie zijn ge weest. zij er in geslaagd zijn om aan al de troepen te ontkomen die hun voortgang moesten stuiten. Wij twijfelen er niet aan of de mi litaire autoriteiten kunnen en zul len later uitmuntende redenen aan geven, om alles wat zij gedaan en niet gedaan hebben, te rechtvaar digen; maar cle toestand bedaard en critisch beschouwende uit het oog punt van non-rnilitair en dus niet deskundig schijnt het dat het voor deel van het spel in het uiteinde niet is aan den kant van de mili tairen. Er is. bijvoorbeeld, een zeer sterk garnizoen te Nauwpoort, vele duizenden mannen sterk. Er zijn garnizoens geplaatst op andere stra tegische punten in de kolonie. Iedereen wist dat twee commando's de rivier waren overgekomen en één van Ve-nterstad was gegaan Maar toch werden deze colonnes geheel uit het oog verloren, en schoon zij over een groote uitge strektheid groncts moesten gaan, en langs den weg moesten voedsel krijgen en overnachten vond men ze lot aller verwondering in de buurt van Rosmead. Het is blijk baar dat ze niet achtervolgd wer den, en ze waren in staat, om nabij Rosmead een trein te veroveren en heel wat te plunderen. Wij bewe ren niet dat de militairen bekend behoorden te zijn met de bewegin gen der republikeinsche comman do's of dat ze spionnen hadden moe ten uitzenden om te zien in welke richting de viiand ging. De leek kan over zulke dingen geen oor deel vellen. Al wat wij zeggen kun nen, bij wijze van argumenteeren is dat de republikeinsche comman danten nooit eenigen twijfel heb- en omtrent de positie van een zich bewegende Britsche macht. Pauselijke Encycliek. De pauselijke encycliek herinnert aan de voorgaande over de sociale quaest-ie. Na een opsomming van alles wat tot dusver in dien zin gedaan werd, zegt de Paus dat de benaming christelijk socialisme niet nauwkeurig is, evenmin als het epitheton christe lijke democraten.Het socialisme streeft naar materieel welzijn, volkomen ge lijkheid en gemeenschap van goede ren; de christelijke democratie eerbie digt de beginselen der goddelijke wet, streeft naar het geestelijk welzijn en moet de rechten der wettelijke civiele overheid eerbiedigen. De Paus voeg er bij, dat de katholie ken hun zorgen moeten wijden aan de sociale quaestiën en de verbetering van het lot der werklieden, met behoud van de gemeenschap van pogingen en gevoelens, in stede van ij dele quaes- ties op te werpen in de pers en in ver gaderingen. Men moet handelen en niet redetwisten. De katholieken moe ten de werklieden overreden alles te vermijden wat een oproerig en revolu tionair karakter da-aagt, het recht van anderen eerbiedigen, de patroons te eerbiedigen, matigheid te betrachten en hun godsdienst waar te nemen, ten einde overal de socialen vrede weer te doen opbloeien. De dood van koningiiiVictoria. Zondag waren alle kerken vol met geloovigen in diepen rouw. De Engelsche bladen bevatten bladzijden vol mededeelingen over de diensten en over de predicates die allen van den meest hartelijkën aard waren. De bladen herdenken tevens den verjaardag des keizers in bewon derende en van lof overloopende bewoordingen. De pers heeft Maandag toegang gekregen tot cle chapelle arden te te Osborne. De bladen geven opge wonden beschrijvingen van cle prachtige versiering er van. Het nubliek is bijna algemeen gekleed in het zwart of in donkere Meeding; lichte of gekleurde klee ding is een. groote uitzondering. De storm hoeft groote schade toe gebracht aan de vlaggen en aan de hoornen in Londen De schouwburgen de el en bijna allen mede, dat zij in cle volgende week wee»r geopend zullen zijn. De Koning heeft, bepaald, dat 2 Februari een dag van algemeenen rouw zal zijn. De banken zullen dien dag gesloten zijn en er zullen geen zaken worden gedaan. De plechtige teraardebestelling der Koningin zal te Londen een aantal gekroonde hoofden en ande re hooggeplaatste personen bijeen brengen als, het misschien nimmer te voren op één dag bijeen gezien heeft. Tot dusver hebben van hun komst kennis gegeven de Duitsche keizer de kroonprins, prins en prinses Hendrik van Pruisen, prins Arnnlf van Beieren de groother tog van Hessen, de erfprins van Saksen-Meiningen, de erfgroother- tog van Baden, graaf Wedel uit Oldenburg en ara af Hardenburg uil Mecklenburg-Schwerin de kei zer en keizerin van Rusland, de grootvorst en grootvorstin Sergius Alcxandroyitch; de aartshertog Frans Ferdinand namens keizer Frans Josefadmiraal Bienaimé en een aantal andere hooge officie ren van Frankrijk de kroonprins van Zweden en Noorwegen, vice- admiraal von Kragh. graaf Wacht- meister, majoor Wennerberg do koning en de kroonprins van Grie- kenlancl; uit Spanje de hertog van Mandas en admiraal Cervera de kroonprins van Denemarken; de koning van België; de Koning van Portugal; de hertog yan Aosta en Mohamed Ali, broeder van den Khedive. De vertegenwoordigers van H. M. koningin Wilhelmma en H. M. koningin Emma hebben we reeds vroeger genoemd. Op uitdrukkelijk en wensch van keizerin Frederik, wier toestand be trekkelijk gunstig is, zullen al haar kinderen de begrafenis van koning in Victoria bijwonen. Slechts haar jongste dochter, prinses Frederik Karei van Hessen, die een belang wekkende familie-gebeurtenis tege moet ziet, zal thuis blijven. Overigens geeft het Duitsche kei- zerhuis blijk van zijn liefde tot de overleden vorstin door een vloot- vertoon bi i de overbrenging van hei lijk van Wight naar Ports mouth. De Engelsche vloot, die onder opperbevel van Sir Harry Rawson de overbrenging van het lijk der Engelsche koningin van Osborne naar Portsmouth zal begeleiden, wordt nu te Spithead bijeenge bracht en zal een imposant schouw spel opleveren, dat cle beroemde vlootrevue van 1897 in herinnering zal roepen. Het eere-escorte zal be staan in tien linieschepen eerste klasse- twee derde klasse, twee kruisers eerste klasse, vier krui sers Iweede klasse een kruiser derde klasse en een kanonneerboot eerste klasse alles te zamen 20 oorlogsschepen. Hier komen nog bii de schepen van het reserve-es kader en de, torpedo-flotille. Gedu rende den overtocht zullen de sche pen van minuut tot minuut scho ten lossen. Het lijk wordt overgebracht op het koninklijk jacht Alberta en zal vermoedelijk Vrijdagnacht ie Ports mouth aan boord' blijven. Zaterdag wordt het dan naar het Victoria- station te Londen vervoerd, van daar langs den weg van graaf Ro berts' intocht naar Paddington en vervolgens naar Windsor. Er worden nosr andere vreemde oorlogsschepen, behalve cle Duit sche, verwacht. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Central News" meldt uit Preto ria dat 70 Engelschen. die na de wijk genomen te hebben uil Pie tersburg te Pretoria aangekomen zijn. o. a. vertellen dat het noorde lijke hoofdkwartier van de Boeren tegenwoordig gevestigd is bij de kobaltmijnen te Roos-Senekal.waar Botha en Viljoen over 1500 man met 5 kanonnen beschikken. Ook zouden zich daar nog een groot aan tal Engelsche gevangenen bevin den. De Johannesburgsche correspon dent der Natal Witness" seint over de verwoesting van het eiee- trisehe station te Brakpan, dat deze Igeschied is door ontslagen Duitsche mijnwerkers. De Boeren die hen vergezelden zeiden dat zij zouden terugkomen indien de- Engelschen mochten beproeven, de machinerie weer in orde te brengen. Een aantal socialistische kamer leden heeft bij de Fransche Kamer een wetsontwerp ingediend, waar van het eenig artikel luidt„Het is verboden te laten werken zon der belooning, en op directe of in directe wijze alle of een gedeelte van de fooien of andere geschen ken, die vrijwillig worden gege ven. te ontnemen.' De voorstellers wijzen er op dat dit misbruik in verschillende vak ken bestaat; vooral bij café's, res taurants, hotels, enz. is men daar ver in. De socialistische kamerle den verlangen dat voortaan ook die werkzaamheden zullen worden be loond evenals alle andere arbeid. De moord op den gouverneur van de provincie Luxemburg heeft in geheel België de grootste ont steltenis verwekt. De moordenaar, de 28-jarige Schneider, was ambtenaar ter pro vinciale griffie. Wegens begin van zielsziekte had hij eenigen tijd ge leden verlof gekregen. Hij maaide er aldoor over, clat hij zijn ontslag moest nemen. Zijn zuster liet hem in een herstellingsoord te Brussel opnemen waaruit hij Zaterdag in de vroegte wist te ontkomen. Hij snelde naar het station en nam den eersten trein den eesten naar Ar- lon. Aan het gouvernementsgebouw vroeg hij om elf uur den gouver neur te spreken. Niets kwaads ver moedend. daar men meende, dat hij een onschuldige monomaan was. bracht men hern in hel kabi net van den gouverneur. Bij dezen drong hij opnieuw op zijn ontslag aar: en toen hij dan eindelijk zijn zin had gekregen, .rukte hij op staande een revolver uit zijn zak en schoot den gouverneur a bout portant neder. Onmiddellijk daarna joee hij zichzelf een kogel door het hoofd; Hij was aanstonds een lijk. De toeschietende ambtenaren vonden hun chef zieltogend. Hij leefde nog drie kwartier. Met zijn radelooze vrouw en kinderen heeft hij nog eenige woorden kunnen wisselen, Om twaalf uur stierf hij. De verslagene, baron Edouard Orban de Xivry was Ai jaar oud. Sedert 1891 bekleedde hij zijn aan zienlijken post. Hij stond bekend als een verstandig en liefdadig man. In cle vergadering van aandeel houders der Deutsche Grundschuld- bank is tot liquidatie besloten. Feuilleton. HOOFDSTUK XII. Lieve juffrouw Tracey, I— Heb medelijden met mij in pijn eenzaamheid, en doe mij het enoegen mij morgen met cle kof- gezelschap te komen houden. Vriendelijk groetend. B. ELMSLIE." Dit briefje ontving Claude op een' vond, nadat mijnheer Tracey weer eenige dagen hersteld en in gewone doen was. i De verleiding om dadelijk cle invitatie aan te nemen was voor Slaude groot. Zij ging met het naar haar vader. Als hij er enigszins bezwaar in zag om al- leer met Tebbets te blijven, zou tii bedanken. Wat is dat? vroeg hij snibbig, [oen zv hem het briefje liet zien. Het. is eene uitnoodiging van Ud Elmslie. Ik zal het u voorle zen. Toen zij gedaan had wachtte zij of hij ook wat zou zeggen, maar haar vader zweeg. Hebt u liever dat ik er voor bedank? vroeg zij eindelijk. Neen. Doe wat je wilt. Je hoeft heelemaal niet hij mij te blijven ik ben niet hulpeloos. Mijn oogen worclen moe. maar je kunt mij vóór de koffie de couranten voor lezen. Misschien komt Brandon wel. Die komt tegenwoordig niet vaak. Dat is jou schuld. Het was de eerste keer dat mijn heer Tracey gezinspeeld had op zijn mislukt plan. Claude speet hè' zéér. Ik geloof niet dat mijnheer Brandon om mij minder komt. Hij gaf niets om mu Hij wou u alleen genoegen dóen hij trouwt mij veel liever niet. Misschien ook wel, misschien ook wel hernam de oude man on verschillig. Dat gaat mij niets aan. Doe wat je wilt doe wat je wilt. Ik bemoei mij niet meer met je. Hij lachte onaangenaam en binnensmonds en vervolgde toen misschien komt Ilobson wel morgenmiddag Ik weet het niet zeker, maar het kon soms zijn. Het was of Claud nu weer een' afkeer kreeg van haar vader. In den Iaatsten tijd voelde zij zich juist tot hem aangetrokken dooi-- dat hij wat vriendelijker was en zij medelijden had met zijne toe nemende zwakte. Nu voelde zij niet cle minste wroeging cloor Lady Elmslie uitnoodiging aan te nemen er; dus deed zij hei. Wat zal ik doen Tebbels? vroeg Claude, terwijl die getrouwe gedienstige den volgenden ochtend het ontbijt opruimde. Het loopt tegen 't eind van het kwartaal en ik heb nog maar twee shillings. Wat zou ik graag per rijtuig naar Lady Elmslie gaan toch vind ik het een'bezwaar om dan geen cent meer te hebben, en ik kan hei niet over mij verkrijgen om mijn vader om iets te vragen. Het is te verne derend om op alle mogelijke ma nieren ondervraagd te worden en dan nor eene weigering te krijgen. Dat is ook heelemaal niet goed. Ga maar niet- naar hem toe. Ik heb een paar souvereinen overge spaard. Ik zal ze u geven. O, u kunt mij betalen als u uw geld krijgt. Gaat u dus niet ploeteren door de morsige straten naar een prachtig huis. zooals deze dame wel zal hebben, maar rijdt u ar keurig netjes heen. Ik zal het flu weel op uw hoed wat afborstelen. Het is een beetie stoffig. Dan zult u er keurig net uitzien. Hebt u nieuwe handschoenen Ik weet er wel niet veel meer van, maar ik herinner me toch nog wel dat men in de groote wereld gesteld is op nieuwe handschoenen. Dank je wel, Tebbets je bent erg vriendelijk. Ik heb nog een paar handschoenen, dat zoo goed als nieuw is. 't Is toch kras, zei Tebbets, half mompelend, terwijl zij de ka mer aan kant maakte. „Wanneer je er best een eigen rijtuig op na kon houden. Wat kan mijnheer nu aan al dat geld hebben? Maar kom. hij is zoo zwak en rustig en ik kan niet boos op hem zijn. Vind1 je niet clat hij erg ver anderd is. Tebbets?" Nou, of hij! Maar nu moet ik hem helpen met aankleeden. en Tebbets verdween. Al was het huis, dat Lady Elms lie gehuurd had, klein en eenvou dig, het was keurig en smaakvol ingericht. Een tamelijk oucle man, met militaire houding lange kne vels en een eerlijk breed gezicht, bracht Claude bij haar gast vrouw. Het was een Duiischer, die op reis met Lady Elmslie als haar koerier fungeerde, en die haar huishouden regelde nu zij kleiner was gaan wonen. Wat vriendelijk van u om toch te komen, terwijl ik u zoo laai uitnoodigen, zei Lady Elmslie. terwijl zij opstond van haar schrijf tafel in de kleinste der twee salons. Ik heb me zoo zitten vervelen, het is een genot, weer eens een frisch jong vezicht te zien. en zij drukte Claude hartelijk de hand. Het genoegen is aan mij, en Claude bloosde even. dankbaar voor de vriendelijke begroeting. Dat wil ik best gelooven her nam Lady Elmslie. glimlachend, anders zou ik u ook niet zoo graag bij mij zien. Zet uw hoed af. De koffie zal direct klaar zijn. Hoe gaat het met uw vader? Hij is niet bepaald ziek. maar vreeselijk zwak, en niet zichzelf. Langzaam wegstervend, dacht Lady Elmslie bij zichzelf. Het zal mij benieuwen wat of zij dan doen zal? Zou zij met Ralph trouwen? Erg drukkend en droeVig voor u," zei ze hardop. En daar ik zelf ook zoo bedrukt ben geweest, moes ten wij liever geen onaangename dingen meer aanroeren, maar over prettige onderwerpen spreken. Zij kan haar man niet erg be treuren, dacht Claude terwijl zij zeide. Het is een heerlijke uit komst, om ook eene de zonnige zij de van het leven te beschouwen. En maakt u hetzelf goed? Gij ziet nog al bleek en vermoeid. .Ja. het is wel vreemd, maar ik ben altijd- doodmoe. En geen wonder ook. Een week lang clie zorgen hebben zou O, daar hoor ik bellen. De eetkamer was een zonnig ge zellig vertrek, dat uitkwam in een serre, die vol geurige bloemen stond. Hoe allerliefst! riep Claude uit. terwijl zij met verrukking rond.- keek. Ja het is een gezellig nestje; maar ik heb het alleen voor 6 maan den gehuurd; dan zal ik een vaste woning moeten zoeken en daar zie ik nog al tegen op.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1