NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem iB het uitsluitend recht tot plaatsing Tan Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31W» Faubourg Montmartre. 1901. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. 18e Jaargang. Toor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 Van 1—5 regels 50 CtB.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bjj de Turfmarkt. Telefoonnummer der Bedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Donderdag 31 Januari Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 31 Jan. bevat o. a. De hnmor def papieren procla maties in Zuid-Afrika en van de oneeuigheid in China, Venezuela contra Engeland, Keizer Wilhelm en Koning Edward VII, Parlemen taire Praatjes, De garderobe der Koningin, Storm, Volksweerbaar heid. Politiek Overzicht. Hoezeer het ook gebruik is dat de vorsten elkaar titels toekennen, militaire rangen in eikaars legers, en 't dus volstrekt geen wonder is dat Keizer Wilhelm Britsch veld maarschalk is geworden, weet de „Exchange Telegraph Company" toch mede te deelen, dat de Boe ren en opstandelingen den angst om het hart voelden, toen zij hoor den van die vriendschappelijke be trekklingen tusschen Koning Ed ward en Keizer Wilhelm. Die „Exchange Telegraph Com pany" zal zich wel vergissen, 't zal met dien angst ongetwijfeld zoo erg niet zijn, de berg, die een muis baart, want vriendschappelijke be trekkingen bestonden immers even goed vóór den dood van Ko ningin Victoria tusschen de Duitsche en Engelsche hoven. En wat is natuurlijker, dan dat ze door den loop der dingen meer in 't oog vallen. Hun aard verandert daar door geenszins.' Deze bron weet nog meer moois; weet nl. te vertellen, dat belang rijke gebeurtenissen te wachten zijn, op het oorlogsterrein, binnen enkele dagen en verneemt uit „zeer gezaghebbende" bron, dat de Ko ning, de Keizer en Lord Roberts eenige zeer geheime besprekingen hadden op Osbornedaarbij werd de Transvaalsche Oorlog bespro ken, met het voornaamste doel een modus operandi te vinden om het einde der vijandelijkheden te be spoedigen. 't Is te. schoon om waar te zijn. maar teekent den toestand in En geland toch maar weer scherp, ook in verband met de algemeener wordende moedeloosheid. Laat er dan af en toe eens van dat hol gerommel tusschen komen, zooals men te Pretoria deed hoo- ren, waar in de proclamatie van Ko ning Edward VII, die aldaar werd voorgelezen, Z. H. o. a. ook ge noemd werd: Opperheer van en over Transvaal". Zulke dwaasheden zijn de spran keitjes humor in de groote tragedie evenals de papieren proclamaties van Lord Roberts indertijd. De ware toestand is toch nog verre van juichen voor de Engelschen, ge tuige ook weer de berichten van het nemen van verschillende treinen door de Boeren. Met het oorlogsnieuws is het in de laatste dagen weer magertjes, ook al geen bewijs van vooruitgang van Kitchener. Het eenige is, het bericht van den „Standard", die uit Oudtshoorn verneemt dat de En gelschen Zaterdag de Boeren in het Kruisrivierdal hebben gedreven. Een andere Britsche macht dwong een Boerenkorps tot wijken met achterlating van pakpaarden en vrachtwagens. De stelling der En gelschen bij Oudtshoorn wordt da gelijks sterker. De „Standard" verneemt uit Kaapstad, dat volgens uitlating van een Kaapsch parlementslid, de Boe- renagenten voor korten tijd zeer bedrijvig waren in de Kaapkolonie. Allerwege hebben bijeenkomsten der Boerengezinden plaats gehad, waar de middelen besproken wer den om den Boeren hulp te ver schaffen'. De invallers hebben stel lig meer volgelingen gekregen dan men wil erkennen. Daar kan de „Standard" wel ge lijk in hebben en dat klinkt een beetje anders dan de angst, waar de „Exchange Telegraph Company" het over heeft. Omtrent de vredesonderhande lingen in China wordt gemeld „Prins Tsjing en Li-Hung-Tsjang hebben verzocht aan de gezanten dat de Verboden Stad weder aan de Chineezen zal worden overge dragen, opdat maatregelen kunnen worden genomen voor den terug keer van den keizer naar Peking. De gezanten hebben over dit punt een bespreking gehad met de ge neraals, waarvan het besluit was dan geen reden gevonden werd om het verzoek van de Chineesche on derhandelaars in te willigen. Di gezanten meenen, dat de Chinee zen door daden moeten toon en, dat het hun ernst is met de inwilliging van de voorwaarden in de Nota gesteldeerst wanneer zij dat. heb ben getoond kunnen concessies aan China in bespreking en in overwe ging worden genomen." De oneenigheid is hier de kod dige zijde van 't geval, zooals de papieren proclamaties in Zuid-Afri ka. De Russen verwijten graafWal- dersee zijn optreden in Petsjili, in de „Times" worden d'en Russen dito verwijten gedaan ten opzichte van Mandsjoerije. Kolonel Alikan-of is belast met de straf-exped'ities tegen de Hoen goes, en zijn optreden is lang niet mis. Den 12en Januari werd hij uitgezonden met een afdeeling ko zakken, twee compagnieën infan terie en twee kanonnen, tegen 200 Hoengoes, die in de buurt van Nin- goeta verblijf hielden. De Hoengoes boden krachtigen tegenstand, doch na hunne stellingen met zijn ge schut krachtig te hebben laten be schieten, werden zij met de bajo net aanbevallen en „vernietigd. "Buitenlandsch Nieuws. Venezuela tegen Engeland. Wat er in Venezuela gebeurt is nog zeer onduidelijk; maar één ding schijnt zeker: President Castro of zijn regee ring nemen een zeer uitdagende hou ding aan, zoowel tegen de Vereenigde Staten als tegein Engeland. En het gevolg is, naar uit Trinidad aan de „New-York Herald" wordt geseind, dat ernstige verwikkelingen gevreesd worden tusschen Engeland en Vene zuela. Een Veaezuelaansche kanonneerboot de „Augusto", is met een gewapende expeditie aan boord vertrokken naar de Pato-eilanden, die geacht worden onder Engelsch bewind te staan. De gewapende macht werd op het eiland Pato aan wal gezet, en nam een aantal inwoners gevangen, die beschuldigd werden van zeeroof, en bemachtigde hunne vaartuigen. Onder de gevangen genomen menschen bevonden zich een aantal Engelsche onderdanen. Zij Aver- den allen overgebracht naar Guiria, en daar aan wal gezet. Men schijnt in Venezuela te meenen, dat de Engelschen zich schuldig ge maakt hebben aan zeeroof; en do Re geering maakt tevens aanspraak op 't recht van bezit van het eiland Pato. De Britsche onderdanen hebben zich beklaagd over het wederrechtelijk op treden der Veaezuelaansche autoritei ten bij de Regeering in het Moeder land. De Amerikaansche regeering heeft, naar de ,,Times"-correspondent uit N.- York seint, de aanspraken van Vene zuela op het eiland Pato erkend; dat is nu eenmaal Amerikaansche ge woonte. Koningin Victoria'sb°grafenis Bij het trekken door de straten van Londen van den begrafenisstoet zul len ruim 20,000 man troepen den weg vrijhouden. De lijkkist zal op een af fuit van een 15ponder veldgeschut ge plaatst worden, waarvan de loop on der de kist zal uitsteken. Het stuk word getrokken door zes paarden. Als voor naamste slippendragers fungeeren de Duitsche Keizer en de Tsaar, dan vol gen de koningen van België, Portugal en Griekenland en de kroonprinsen van Denemarken en. Zweden en Noor wegen. Koningin Eduard en de Duitsche Keizer en een deel der andere vorste lijke personen zullen te paard in den stoet mede trekken. De beide Huizen van het Parlement zullen en masse deel nemen aan de be grafenis, welke eene enorme lengte zal hebben. Te half twaalf zal de trein van Paddingtonstation vertrekken en te 12 uur op Windsor aankomen.Daar wordt de lijkdienst gehouden in St. George's kapel door de aartsbisschoppen van York en van Canterbury. Daarna heeft de eigenlijke bijzetting plaats. De geheele plechtigheid draagt een tamelijk sterk militair karakter. Keizer Wilhelm en Koning Edward. De sociaal-democratische „Vor- warts" bevatte het volgende be richt ..Toen keizer Wilhelm I den 9cien Maart 1888 stierf, liet hij 56 millioen mark na die voor den 15en Juni 1S88, den sterfdag van keizer Friedrich, tot 32 millioen verminderd waren. De 24 millioen die ontbraken, waren uitgeleend aan den prins van Wales die toen tertijd in geldelijke ongelegenheid verkeerde. Naar men vertelt pro testeerde de minister van het ko ninklijke huis, graaf Stolberg, te gen het uitleenen van deze som en nam hij zijn ontslag, daar zijn protest vruchteloos bleef. De prins van Wales, zoo voegt men er bij, heeft op het oogenblik waarop hij aan het bewind zou komen, be hoefte gevoeld deze nog onafgeda ne zaak te regelen en, daarom den Duitscheo Keizer verzocht zoo spoedig mogelijk in Engeland te komen om zelf de zaak in orde te brengen." In de „Norddeutsche of in de „Reichs-Anzeiger" staat nog geen démenti van deze mededeeling van de Vo-rwarts". Van de overige bladen nemen voorloopig slechts enkele radicale kranten er notitie van.' Behalve een paar bladen van ge ringe politieke beteekenis, laat zich nog geen enkele groote krant uil over de telegrammen die tusschen den Keizer, Roberts en Salisbury zijn gewisseld naar aanleiding van het verleenen van den Engelschen veldmaarschalkstitel aan den Kei zer. Dit algemeene zwijgen maakt bijna een demonstratieven indruk Daarbij komt dat totdusver noch de Norddeutsche"noch de „Reichs- Anzeiger" den hoogdravenden tekst van die telegrammen hebben mee gedeeld zij bepalen er zich toe heel kort en droog aan te duiden dat er dergelijke telegrammen ge wisseld zijn, zoodat den lezers van de officieele kranten onthouden blijft, hoe innig verheugd de Kei zer het zich tot een eer rekent, een kameraad van Roberts en het dap pere Engelsche leger te zijn, hoe „diep geroerd" Salisbury en hoe trotsch Roberts zijn dat de Duit sche Keizer met de Engelschen „voortaan nog nauwer verbonden zal wezen dan tot nogtoe." Door dat de „Reichs-Anzeiger" den tekst niet vermeldt kunnen, volgens d:e gewoonte, de telegrammen niet in het parlement ter sprake worden gebracht. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Men zegt dat bij den jongsten aan val van de Boeren op de Klein-fontein- mijn bij Johannesburg voor 200.000 pd. st. schade is aangericht. Kleinfontein is vrij afgezonderd gelegen aan het ui terste Oostelijke eind van den Rand en was niet in staat van verdediging, toen het werd aangevallen door een troep Boeren van tuschen 200 en 300 man sterk. Deze beschadigden stelselmatig de machines, naar men gelooft onder leiding van onlslagen arbeiders. Stel lingen als Kleinfontein zullen voor taan door de mijnwacht worden be waakt. I-Iet is nu vastgesteld, dat Vrijdag 1 Februari te drie uur 's middags de „Al berta" met de lijkkist der Koningin aan boord Cowes zal verlaten. Acht en twintig Engelsche oorlogsschepen zul- ien te Spiiheaó verzameld zijn en elke minuut een schot afvuren. Zaterdag ochtend wordt de lijkkist te Gosport aan land gebracht om per Zuid-West spoor naar Clapham Junction gevoerd te worden, van waar zij naar Victoria en Paddington gaat. Het Vatikaan heeft besloten niet af te wijken van de tot dusver gevolgde ge woonte en ter begrafenis van Koning in Victoria zich niet te doen vertegen woordigen. Bij de kroning van koning Edward VII zaL de Paus een deputatie zenden. Stadsnieuws HAARLEM, 30 Jan. 1901. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier dd. 29 Jan. 1901 is Jan Abraham Bakker, winkelier in galanteriën en huishoudelijke artikelen alhier (Ane- gang 12) verklaard in staat van fail lissement. Rechter-comm. mr. C. G. von Reeken. Cremer. Donderdagavond geeft de letterlie vende Vereeniging J. J. Cremer eene tooneelvoorstelling in den Schouw burg. Opgevoerd wordt het drama van Frangois Coppée „Het Onze Vader", terwijl de voorstelling wordt besloten met de opvoering van Frederik van Eeden's blijspel „De Student thuis". Maandag 18 Februari zal het gemas kerd bal, dat steeds door gezelligheid en aardige costumes uitmunt, plaats hebben. Fraaie prijzen voor verschil lende costumes worden uitgeloofd. Mej. J. E. Levert alhier is door B.- en W. van Utrecht aanbevolen voor de vervulling der betrekking van leerares in de handwerken aan de II. B S voor meisjes te Utrecht. Wij herinneren onzen lezers, dat op Donderdag 31 Januari 1901 's middags te 4 uur, het inschrijvingsregister der militie, waarop moeten voorkomen alle in 1882 geboren mannelijke ingezete nen, wordt gesloten. Zij die zich op dat tijdstip niet heb ben doen inschrijven, kunnen tot 31 Augustus e. k. nog aangifte doen, doch vallen dan onder het bereik dei- strafwet. De geteekende vóórstudie van het geschilderde portret van den heer l. li. Krelage door Haverman, dat 24 December 11. hem als aftredend voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, door leden de zer vereeniging als huldeblijk is aangeboden is door Teyler's Mu seum aangekocht. Uit den Haag werd ons gemeld: De heer Roodenburch te Hoorn is benoemd tot schoolopziener to Haar lem. Aan die dames C. M. Cartier van Dissel en W. van der Heij, leerling verpleegsters in het St. Elisabeths- Gasthuis, is na gunstig afgelegd examen het diploma van verpleeg ster uitgereikt. Beide dames zijn ruim 3 jaren in heit Gasthuis werkzaam. Dinsdag bezochten een aantal timmerleerlingen der ambachts school eene kleine, doch niettemin zeer interessante tentoonstelling in één der magazijnen van de Ver- eenigdie Ijzerhandel, hier ter stede. De zoogenaamde monsterkamer, waarin een groot aantal bouwarti- kelen, in alle denkbare soorten zijn tentoongesteld, leverde een' schat van bezienswaardig materiaal en stof tot eens nuttige les. Met de meeste belangstelling werd alles nagegaan en door allen werd de heldere en zaakkundige toelichting van den welwillenden directeur der firma met aandacht gevolgd. Voor het jaar 1901 zijn benoemd tot voorzitter van de plaatselijke commis sie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs de heer J. Mulle- meister en tot secretaris de heer II. M. van Bemmelen, alsmede tot voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer H. L. Janssen van Raaij en tot secretaris de heer P. H. van der Leij. Aan het bestuur van de Schietvere niging „Volksweerbaarheid", alhier, is de Koninklijke toestemming ver leend tot oprichting van die vereeni ging. Bij Kon. besluit is vergunning ver leend aan eene dames-commissie al hier, om ten behoeve van de Zondags school „De Zaaier" eene verloting van dameshandwerken te houden. Heemstede. Bij Burgemeester en Wethouders zijn plannen ingekomen voor het bou wen van een dubbel woonhuis aan den Binnenweg voor rekening van den heer J. Heinis alhier. De bekende schrijfster Johanna van Woude (Mevr. van Wermeskerken Ju nius) heeft deze gemeente metterwoon verlaten en zich te Bussum gevestigd. Velsea. Door dien gemeenteraad is beslo ten het raadsbesluit van 14 Nov. 11. waarbij aan de Eerste Ned. Electr. maatschappij een boete van f 50. was opgelegd voor iederen, dag na 1 Feb., dat zij stroom zou leveren aan particulieren, eerst in werking te laten treden na 1 Mei 1901. Tot onderwijzer met hoofdakte is benoemd de heer H. Jousma te Nieuw Helvoet. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Veisen is be noemd de heer F. Heeremans. De raad heeft het presentiegeld zijner leden gebracht van 130 op 150 met het oog op de vermeerde ring van het ledental. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1901 komen in de Eerste Kamer altijd als mosterd na den maaltijd. En een hoogen vlucht namen zij ook ditmaal niet. De heer van der Biesen, die het debat opende, kwam er bepaaldelijk tegen op. dat de Min. van Just, het bestaan van den Neo Malthusiaanschen Bond n bescherming had genomen, aldus tweeërlei zedelijkheid erkennende. Den heer Van Wijk, die op een onderzoek naar den omvang der door hem be weerde groote werkloosheid in een aantal steden des lands, speciaal in de bouwvakken, aandrong, diende dit betoog slechts om een pleidooi te le veren voor de invoering van bescher mende rechten. De beschouwing van den heer van Nierop daarentegen, aan de finantiën des lands gewijd, zijn be rekening dat de gewone middelen in 1901 vermoedelijk even ruim zouden vloeien als in 1900, had juist ten doel om te betoogen, dat de door den Min. van Financien voorgedragen tariefs herziening onnoodig was. Ook onge- wenscht, omdat z. i. daardoor het.pro tectionisme bres ging schieten in ons vrijhandelstelsel. Toegevende, dat be langrijke uitgaven te wachten waren, meende hij dat die gevonden konden worden uit de vermogensbelasting, met de bedrijfsbelasting tot één inkomsten belasting gecombineerd. Tegenover den heer van Wijk, die, hij werkstakin gen, bescherming vroeg van degenen die arbeiden willen, had de heer Laan een woord van lof voor de wijze waar op justitie en politie den arbeid had den beschermd. Dankbaar voor den volbrachten en voorbereiden arbeid der Reg., plaatste de spr. op zijn verlang lijstje nog een wettelijke regeling der provinciale belastingen, van de lijk verbranding en van den tijd. In een breed opgezette rede betoogde vervol gens de heer Pijnacker Hordijk, dat krachtens de opgedane ervaringen de argumenten tegen de vereeniging van Kamerlidmaat- en Ministerschap over wegend waren gebleken. De heer Rut gers van Rozenburg stelde de vraag hoe de Regeering dacht over grond wetsherziening en algemeen kiesrecht. Ook vroeg hij of een invaliditeits- en ouderdomspensionneering zich alleen zou beoalen tot een klasse, die der werklieden. De heer van Zinnicq Berg- mann eindelijk achtte voorziening in administratieve rechtspraak dringend noodig. Do Minister Pierson, het debat be antwoordende, zeide den heer van der Biesen, dat de Reg. geen bepaalde mo raal wenschte te decreteeren. Een statistiek als de heer van Wijk verlangde was zeer moeilijk betrouw baar te krijgen. Bestrijding van werk loosheid door protectie keurde de Min. af. Het middel zou ook niet baten. Vrijheid van arbeid had de Reg. hoog gehouden. Wat de financiën betro'. 1900 was een gunstig jaar, maar 1901 duchtte de Min. speciaal wat de suc cessierechten betreft Nieuwe inkom sten waren noodig, en hoe 18 ton te vinden zonder verhooging der invoer rechten. Gegevens voor andere midde len ontbraken. Samensmelting van be- drijfs- en vermogensbelasting zou geen grooto vermeerdering geven, wel een onbillijken druk voor velen. Te gelegener tijd zou een wetsont werp op de personeele heffingen ko men; de Min. van Binnenl. Zaken zou zijn aandacht wijden aan de lijkver branding. Wettelijke regeling van den tijd was een overdreven Staatsbemoei ing met hetgeen aan de zon moest worden overgelaten. De vereeniging van Kamerlidmaat schap met het ministerambt was geen belemmering gebleken in de regccrings- taak. De rest ging de kiezers aan en de betrokken ministers. Met het kiesrecht de Reg. had dit reeds verklaard wenschte zij niet verder te gaan en over grondwetsher ziening had zij het hare gezegd. Over ouderdomspensioenen behoefde niet gesproken want er was nog geen regeling toegezegd. De administratieve rechtspraak vorderde langdurige voor bereiding. Na de replieken werd het debat ge sloten en hoofdstukken II (hooge col leges van staat) zonder, III (Binnenl Zaken) en IV (justitie) na kort debat goedgekeurd. Uit dit debat is niets hij zonder belangwekkends te releveeren. Heden IJ uur: binnenlandsche zaken. G. Jr. Huwelijk der Kon'd gin. Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg wordt officieel in de Resi dentie verwacht Donderdag 31 dezer des namiddags te 7 uur 55 min. stads' tijd, aan het station Staatsspoor. Voor de eerediensten bij de vorste lijke gasten zijn aangewezen bij Z. K. H. den Groothertog van Mecklon- T®8 -fcjlwenn> (|e luitenant-generaal J. E N. baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant i. b. d. van H. M de Koningin. Bij Z. K. H. Prins Albert van Pruisen, Regent van Brunswijk de generaal-majoor H. Beyerman, adj. i. b. d. van H. M. de Koningin. Bij Z K. II. den Grootvorst Wladimir van Rusland, de generaal-majoor jhr. II. Laman Trip, adjudant in buitenge woner! dienst van II. M. de Koningin. Bij Z. H. den Vorst van Waldeck en Pyrmont, de kolonel J. E. Simon adj. i. b. d. van H. M. de Koningin. Bij Z. H. den Vorst van Scliwarzburg-Rudol- stadt, de luitenant-kolonel jhr. L. F A. van der Goes. Bij Z. H. Hertog Paui van Mecklenburg Schwerin, de kapi tein R. J. graaf Schimmelpenninck, adj. van II. M. de Koningin. Bij Z. II. Hertog Adolf van Mecklenburg Schwe- riu, de'ritmeester jhr. M. W. Borecl. Bij Z. H. Prins van Reusz, de kapt. J. W. P. van Hoogstraten, adj. van II. M. de Koningin. Bij Z. II. den Prins van Wied, de le luit. jhr. R. II. S. G. Sik, 'ordonnans-officier van H. M. de Ko ningin. Toegevoegd: Aan het Pruisische Garde Jager Bataljon, de kapt. jhr. I.. C. van den Brandeleraan het Regi ment Mecklenburgsche Fusiliers, de kapt. jhr. D. Barchman Wuytiers aan het Pruisische regiment huzaren „Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden" de ritmeester G. P. A. G. H. Römer. Bij het huwelijk van II. M. de Konin- gin zullen, naar reeds is medegedeeld, ook de schutterijen een huldeblijk aanbieden. In de voorloopige commis sie, die zich tot dat doel gevormd heeft, hebben zitting de heeren Joan H.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1