Schrailz, luit.-kolonel, F. W. Viehoff Jr. en H. J. H. van de Pas, 2e-luit., allen bij de schutterij te Amsterdam. Tot het aanvaarden van het eere lidmaatschap zijn uitgenoodigd de heeren J. W. Boellaard, adjudant van M. M. de Koningin in buitengew. d., kolonel-commandant le Amsterdam jhr. mr. W. V. R. K. Baud, adjudant vanH. M. de Koningin i. b. d. kolonel commandant te 's-Gravenhage J. J. M. Blankenheym, kolonel-comman dant te Rotterdam en G. J. Sas, kolo- nel-comm. te Leeuwarden. Voorts zul len de conunandeerende officier der schutterij uit de hoofdstad van elke provincie, benevens de drie oudste hoofdofficieren der rustende schutte rijen, worden uitgenoodigd als lid tot de commissie toe te treden. De keuze der commissie is gevallen op een bronzen buste op marmeren voetstuk van Z. H. hertog Hendrik, te vervaardigen door A. Hesselink. Een album, bevattende de namen der deel nemers, gaat daarbij. Rij gelegenheid van bet huwelijk van H. M. de Koningin zijn door B. en W. van 's-Gravenhage verschillende maatregelen verorden^ lo. Is het verboden op en langs den weg, dien de Koninklijke stoet op 7 Februari naar en van de kerk zal vol gen en de op dien weg uitkomende zij wegen, vervoermiddelen, karren, stel lages, stoelen, banken en andere opstallen te plaatsen of aan te voeren. 2o. De rijtuigen van genoodigden bij de plechtigheid moeten vóór half 12 aan de kerk aanwezig zijn en uitslui tend aanrijden langs Binnenhof, Bui tenhof, Gravenstraat en Groenmarkt. De rijtuigen van deelnemers aan liet déjeuner dinatoire rijden weg langs Toren-, Nobel-, Prinsestraat, Noord- wal, Visschersdijk, Korte Molen- en Korte Hoogstraat. Hofrijtuigen en die, bedoeld bij art. 49 A. P., rijden weg langs Jan Hendrik straat, Laan, Assendelftstraat. Die van de overige bezoekers der kerk langs Jan Hendrikstraat, Korte Beestenmarkt, Prinsegracht en Lijn baan. Een ieder wordt verzocht ter voorko ming van ongelukken, voor eigen vei ligheid en in het belang der goede orde, uitgenoodigd bij den tocht van en naai de kerk den stoet niet na te loopen, maar zich te plaatsen op den weg, dien deze zal voorbij trekken, zich niet in beweging te stellen om den stoet op een ander punt te zien en te blijven staan totdat de stoet in het paleis zal zijn teruggekeerd. De garderobe der Koningin. De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs schrijft Het is een onmogelijkheid geweest voor de pers, om de japonnen te be zichtigen welke hier voor de Koningin en de Koningin-Moeder vervaardigd zijn geworden. De dame-directrice was heel vriendelijk, maar tevens zeer be slist het was haar ten stelligste ver boden.een mededeeling te doen aan de pers of deze de gelegenheid te geven zelf te zien. Het uit 's-Gravenhage ge komen consigne was volstrekt. Zij had zich daaraan te houden. Langs een omweg ben ik echter eenige bijzonderheden te weten geko men. Gisteren zijn de verschillende japonnen van hier verzonden, een paar eronder voor de Koningin-Moeder de rest voor Koningin Wilhelmina be stemd. De trouwjapon is in zilver-brocaat, de sleep en de randen van den van vo ren openvallenden rok op zeer verdien stelijke wijze te Amsterdam met zilver draad geborduurd. Y 'den vóór: een baan van tule me. -den erlangs een breede guirlande oranjebloesem. De sleep is twee-en-een-halve meter. Op het corsage een tak oranjebloesem. Een krans van denzelfden bloesem, waartusschen de diamanten diadeem zal worden ingevoegd, dekt het haar, terwijl een sluier van effen tule in reine lichtheid over de lengte van den sleep afnevelt. Een andere japon is voor de offici- eele plechtigheden welke het huwelijk zullen volgen. De stof is van lichte moiré-zijde, eveneens rijk geborduurd met een motief van zilveren bloemran ken. De sleep van deze japon heeft de officieele maat: drie meter. Een maat naar de aan het Engelsche hof gelden de voorschriften, in tegenstelling bij voorbeeld met de paleisregels te Pe tersburg, waar de slepen korter worden gedragen. Het corsage van deze en trouwens van meer japonnen is er op ingericht om grootkruislint en orde ster te dragen. Onder de verdere japonnen heeft men mij nog genoemd eene van lichte zeegroene zijde, omzet met prachtige oude kant, gedeeltelijk uit Valencien nes, óók Engelsch naaldwerk, waar schijnlijk familie-stukken, een glad- zijdene, wit-rose als appelbloesem met om den onderkant een hierop geïnspi reerd versienngsmotief in losse ran ken, telkens afgebroken door een op gaande rij van die teere bloempjes. De artistieke uitvoering en smaak volle weelde welke deze collectie ken merken moeten de beste rechtvaardi ging zijn voor de plaats van bestelling. Op dit gebied de wereldtentoonstel ling beeft het voor de zoo- en zooveel- ste maal getoond kan met Parijs nog altijd niet gewedijverd worden. Voor alle hoven wordt dan ook in Frankrijk's hoofstad gewerkt. Eerste Kamer. Men seint ons uit Den Haag: Bij de behandeling der begrooting van Binnenl. Zaken, drong de heer Van der Does de Willebois. aan op rijks pensioen voor commissarissen van po litie. De heer Bergmann besprak de werking der wet op jacht en visscherij. De heer Tak nam zitting. Bij de Staatscourant is gevoegd een fraai bewerkt kaartje betrekking heb bende op de staatsexploitatie van steenkolen in Limburg. De verschillen de reeds door particulieren in gebruik zijnde velden, zijn door middel van cijfers aangegeven. Roode Kruis. Toen in het begin van Juli van het vorige jaar dr. Koster en een gedeelte van het personeel zijner ambulance door de Engelschen werden gevangen genomen, werden dtoor de Britsche autoriteiten van den chef, dr. Koster, de aan de ambulance toebehoorende gelden in bewaring genomen. Eerst dezer dagen is het den voorzitter van liet hoofdcomité van het Roode Kruis, ,door tusschenkomst van den minister, van imitefllandsehe zaken gelukt, deze gelden (ruim f 8000), ter beschikking te krijgen van den Nederl. consul te Colombo, teneinde daarmede te kun nen voorzien in de behoeften van de krijgsgevangenen van het Roode Kruis op Ceylon. Paarden-belasting. Het Bestuur van den Nederlandschen Stalhouders-Bond heeft aan de leden der Tweede Kamer een adres verzon den, waarin wordt opgekomen tegen de belasting, welke van elk paard door de leden van den Bond moet wor den betaald in hoofdsom f 100. welke door provinciale en gemeentelijke op centen in vele provinciën verdubbeld wordt, en zelfs in ééne provincie des Rijks tot 30 gulden per paard stijgt, terwijl kooplieden slechts f 6 per paard hebben te betalen voor een paard in gemengd gebruik. Zij vreezen voor de toekomst nog meer schade te zullen lijden door het in zwang komen van automobielen enz., welke concurrentie zich nu reeds ernstig doet gevoelen, zoodat vele stal houders nu reeds hun bedrijf moeten opgeven. Goed ingelicht. Hoe sommige buitenlandsche bladen worden ingelicht, kan, zegt het N. v. d. D., uit het volgende blijken In het Zondagsblad van de „Chicago Tri bune" zagen we portretten van onze Koningin en Hertog Hendrik met een onderschrift bij bet laatste dat dit nu de jonge Hertog was, die in allerijl naar zijn land was teruggekeerd, geër gerd over het debat in ons Lagerhuis over de Huwelijkswetten Voorts vier mooie plaatjes, voorstellende de kerk waarin het huwelijk zal worden inge zegend (te weten de St.-Nicolaaskerk op de Prins Hendrikkade, te Amster dam het gebouw waarin het bur gerlijk huwelijk zal worden voltrokgen (het Departement van Justitie in Den Haag) een gedeelte van den weg, welke door het Vorstelijk Paar zal worden afgelegd, komende uit de kerk (het zoogenaamde „Princess Canal", zijnde een mooi gezicht over de Prin sengracht te Amsterdam met den Wes tertoren in het verschiet)en ten slotte het Paleis, waarin het Vorstelijk Echt paar een deel van de wittebroodsweken zal doorbrengen (afbeelding N.B. van bet huis Ten Bosch De gezantschappen, die H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moe der zullen vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheid van de Konin gin van Engeland vertrekken Donder dagavond per Hollandsche Spoor om 7 u. 20 min. via Vlissingen naar Lon den. Naar Extra Tijding meedeelt, heeft Hooglandt, de milicien-adventist, die weigerde Zaterdags dienst te doen en deswege gestraft was met gevangenis straf, gratie gekregen. Socialistisch Leesgezelschap. Woensdag- 20 Febr. a. s. zal Karl Kautsky, de redacteur der „Neue Zeil", voor de Vereeniging Soci alistisch L(eesgezelschap te A'dam optreden., met een rede over de historisch materialistische geschie denisopvatting. terwijl Prof. Enrico Ferri beloofd heeft, in September a. s. gedurende zijn verblijf in Amsterdam tijden: het crimineel anthropologisch congres, eene le zing te zullen houden. Donderdagavond jl. heelt Prof. Treub voor het S(ocialistisch) Leesgezel schap) te Amsterdam een rede gehou den over: „De grondslagen van het marxistisch stelsel". Dr. H. Gorter en F. van der Goes zouden in debat ko men. Dit debat had echter niet plaats wegens het vergevorderd uur. A. s. Za terdagavond echter zullen genoemde heeren in „d'Geelvinck" met den pro fessor in debat treden. Acad. examens. Groningen: De heer H. D. J. Boisse- vain legde het candidaats-examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, met goed gevolg af; voor het aan vu iing.s- examen, bedoeld bij art. 86 der wet op het H. O., slaagde de heer f. B. Mid dendorp. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de neer H. L. Sixma van Heemstra. Wetenschap. Postzegels. Voor de internationale postzegel- tentoonstelling in Den Haag, dit jaar te houden, en uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars, bestaat het comité uit die lieeren; J. E. Bohl- meyer, A. M. van Hoek jhr. C. Ph. L. van Kinschot, tevens voorzitter C. M. H. Kroesen, tevens penning meester K. Poortman, J. B. Ro bert, A. C. W. Roodenburg, tevens secretarisH. H. J. Schafer, D. E. Schreuders. De tentoonstelling zal worden gehouden le 's-Gravenhage in de zalen van het Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap van 10 tot en met 19 Augustus 1901. De plechtige opening, in tegen woordigheid van autoriteiten en genoodigden, zal plaats hebben op Vrijdag den 9en Augustus, des na middags ten 3 ure De tentoonstelling zal voor het publick geopend zijn van 10 tot en> msi 13 Augustus, van des voormid dags 10 tot des namiddags 5 uur. De tentoonstelling zal omvatten postzegels in den meest, uitgebrei der: zin, poststukken, albums, als mede hulpmiddelen benoodigd bij het verzamelen. Hei/ aantal inzen dingen is onbeperkt. De medailles worden- in natura aan de bekroonden verstrekt. In zenders die eene bekroning ontvan gen. kunnen bovendien tegen beta- line van cén gulden, een diploma verkrijgen. De jury wordt door het comité benoemd'. In de tentoonstellingszalen mo gen geen postzegels verhandeld worden. Behalve de in het program ma uitgeloofde medailles uitslui tend voor "verzamelaars en voor handelaars, zullen ter beschikking van de jury worden gesteld twee ©ereprijzen waarvan ééne voor de fraaiste en uitgebreidste inzending van Nederland en koloniën en één voor de meest verdienstelijke in zending, met uitsluiting van Ne- deiland en koloniën. Deze ©ereprijzen worden slechts aan verzamelaars toegekend. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 coots per regel. HEBT GIJ ASTHMA? Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GULIK, Haarlem, in pakjes van fl. 1.50 en fl. 2.75. Sport en Wedstrijden. Voetbal- De stand der eerste klasse is nu als volgt: Westelijke afdeeling. Club. O O O '-Ü 1-3 g t <8 0? V p. p- S S p H. V. V., 9 7 2 0 16 39 7 1.7b Velocitas 9 5 4 0 14 21 9 1.56 Ajax 9 4 3 2 11 21 11 1.22 H. B. S. 9 3 4 2 10 18 20 1.11 R. A. P. 8 3 1 4 7 11 12 -.88 Rapidïtas 9 2 1 6 5 15 24 - —.56 Haarlem, 8 2 6 4 14 31 - -.50 Sparta 9 3 6 3 5 30 - -.33 Oostelijke afdeeling. Hercules 8 4 4 0 12 25 10 1.50 Victoria 8 5 2 1 12 28 12 1.50 P. W. 9 3 5 1 11 31 19 1.22 Vitesse 9 5 1 3 11 29 20 1.22 jo Ahead. 8 2 2 4 6 15 29 - -.75 Quick 8 1 2 5 4 10 26 - -.50 U. D., 8 2 6 2 7 29 - -.25 Roeien Oxford—Cambr'dge. Het besluit van de beide voorzitters der Universiteiten dat de „Varsity" op Zaterdag 30 Maart in den voormiddag in plaats van zooals eerst bepaald was, op 21 Maart in den namiddag zal ge roeid worden, is in Engeland met groot genoegen vernomen. Ten eerste zullen de andere sportvermakelijkheden, waarvan de meesten in den namiddag gehouden worden, er nu niet door lij den, terwijl verder de ondernemers van publieke vermakelijkheden, café's, restaurants, enz. zeer in hun schik zijn daar duizenden bezoekers van buiten nu in de hoofdstad zullen verblijven. Boksen. Een bokspartij om 600 pond sterling zal te Newcastle gehouden worden, vermoedelijk in Ginnett's Circus, tus- schen den Engelschman W. Curley van Newcastle en den Amerikaan San Kelly INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n.et aansprakelijk. Van in ezond stuknen. gep aatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aanden inzender; teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Met opname van onderstaande rege len in uw veelgelezen blad zult u on- dergeteekenden ten zeerste verplichten, bij voorbaat onze dank. Stadgenooten 1 Misschien is het u bekend, dat de Barbiers en Kappers, te Haarlem en omstreken woonachtig, eene vereeni ging hebben opgericht, en deze een on derdeel is geworden van den Ned. Bar biers- en Kappersbond te Amsterdam, welke zich ten doel stelt de belangen van het Barbiers- en Kappersvak te bevorderen. Daar alle denkbare producten stij gen, alle mogelijke branches van ar beiders strijden voor loonsverhooging. en daar bij onderzoek is gebleken, voor hoe een bagatel centen menig barbier en kapper zijn arbeid verkoopt, heeft bovengenoemde afdeeling zich genood zaakt gezien een minimum-loonstan- daard in H leven te roepen, die met 1 Maart a.s. in zal gaan, en als volgt is samengesteld. In een gewonen barbierswinkel zal in 't vervolg moeten betaald worden voor 't haarsnijden van volwassen personen minstens 10 cent- Voor kinderen 5 ct. Voor scheren 5 ct. Abonnementen aan die prijzen on geveer gelijkstaande. In Kapperswinkels de verhooging naar evenredigheid. Wij gelooven en vertrouwen, dat die eisch niet onbillijk is en roepen den steun van het publiek van Haarlem en omstreken, in. Natuurlijk zullen er wel collega's zijn, die ons tegen willen wer ken, doch wij rekenen op de hulp van onze begunstigers. Mochten er zich zulke deloyale concurrenten voordoen, dan wenschen wij de namen van die heeren in de courant bekend te ma ken. Punt 2, kortere Zondagsarbeid, ook daarvoor hebben wij uwen steun noo- dig. Toont, dat gij ons helpen wilt, door u inplaats van Zondags op Zater dag te laten scheren. Het is door ons in beginsel aangenomen, Zondags vroeger dan 12 uur te sluiten. Wanneer het publiek medewerkt is bet voor de Barbiers en Kappers gemakkelijker het in te voeren, daar er nog altijd colle ga's zijn, die bezwaren opperen. Ver trouwende dat dit schrijven de ge wen sch te resultaten moge opleveren, teekent met de meeste hoogachting, voor de afd. Haarlem van den Ned Barbiers- en Kappersbond HET BESTUUR. M. d!e R. 1 Zou er ook kans zijn, om een plaatsje in uw veelgelezen blad in te ruimen voor eene zaak, waarbij velen in deze gemeente belang heb ben. Het betreft heit kantoor dier In voerrechten! en Aecijn&ert in die Kleine H outstraat Vroeger onder dien vorigen Ont vanger ging men naar binnen, en wachtte daar vóór de balustrade tot de paspoorten werden uitge reikt. Thans is die toegang gesloten, en moet men daar vóór eene kleine opening zijne belangen bepleiten. Men staal dan op d'e koude steen en in een grooten tachtigen gang. Tot overmaat van ramp, moet men daar tegenwoordig veel langer wachten dan vroeger, waarschijn lijk een gevolg van de omstandig heid, dat d'e tegenwoordige Ont vanger te 's-Gravenhage woont, en dus heel dikwijls afwezig is. Wenschelijk is het, dat deze re gelen, die honderden in deze ere- meente zullen willen onderschrij ven, onder d'e oogen komen van die autoriteiten, opdat er een eind kome aan een toestand, die zoo hoogst ongunstig afsteekt bij de an dere Rijkskantoren te dezer stede. Met dankzegging voor d'e plaat sing, Een belanghebbende. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Werkstaking te Parijs. De ambtenaren van den stadsspoor weg te Parijs besloten in een Maan dagnacht gehouden bijeenkomst tot een algemeene werkstaking, die Dins dagmorgen inging. Gemengd Nieuws. Een kloek burgemeester. De burgervader van New-York, de heer Van Wijck, heeft geweigerd de vlag op 't stadhuis halfstok te hijschen wegens het overlijden van Koningin Victoria. Hij verklaarde „Indien ik de inspraak van mijn hart had gevolgd zou ik de vlag halfstok hebben uitge stoken bij den dood van generaal Jou- bertik kan dus niet datzelfde bevel geven voor Koningin Victoria." Dat is een burgemeester die er een eigen meening op na durft te houden! Storm. Uit geheel Duitschland komen be richten van storm, sneeuw, onweer en hoog water. In Oost-Friesland heeft het Zaterdag nacht en Zondagmiddag aldoor hevig gestormd en geonweerd. Het grootste gpdeelte van de stad Leer en haar om streken staan blank. In den Oberharz ligt de sneeuw 3 M. hoog en staat alle verkeer stil. In Konstanszijn de telefoonleidingen vernield en is van vele huizen het dak afgewaaid. In Silezië heeft men als altijd weer veel last van hoog water. De Queis is erg gestegen. Te Eisenach is de Horsel buiten hare oevers getreden en staan vele wijken onder water. Te Dresden hebben veel gebouwen van den storm geleden. Van de hof opera is een gedeelte van het dak af gerukt, zoodat er in de eerste dagen geen voorstellingen kunnen gegeven worden. Tusschen Potschappel en Wilsdruff is, volgens een telegram uit Dresden, een goederentrein van een viaduct ge waaid. Vijf wagens zijn zwaar bescha digd. maar menschen zijn er niet bij gedeerd. Wat België betreft het volgende: De schepen, liggende in de haven van Antwerpen, hebben 't tegen de woeste stormvlagen van Zondagnacht uitge houden. Eenige pramen en schuiten moesten echter aan de verbolgen na tuur 't gelag betalen. In de voorstad Borgerhout kwamen de daken van vier huizen naar beneden, waarbij een oude vrouw van 80 jaar met moeite door haar huisgenooten gered werd. To Gent brak in een katoenloods aan de Voorhaven een brand uit die door den wind werd aangewakkerd. 1700 balen katoen zijn door het vuur ver nield. Ht ergst is de zeehaven van Brugge door het noodweer geteisterd. Een deel van het havenhoofd is met zijn stut ting van reusachtige ijzeren palen door de golven weggerukt. Ook uit Engeland houden de berich ten van stormweer aan. Overal zijn vlaggen en vlaggestokken afgerukt, wat nu natuurlijk meer dan gewoon lijk aandacht trekt, bij den nationalen rouw Op verschillende plaatsen zijn hui zen ingewaaid, schoorsteenen neerge komen, soms gepaard gaande met per soonlijke ongelukken. Zoo is te Ilorn- church in Essex het dak van een villa weggesleurd met medeneming van den vloer van een slaapkamer en alle meu bilair. Een meisje van acht jaar, Flo rence Laundy, werd verpletterd. De overige familie ontkwam als door een wonder. In het Kanaal heeft een ware orkaan geheerscht en ook van andere plaatsen langs de Engelsche kust komen berich ten van zwaar stormweer. Vele sche pen zijn losgeslagen van hun ankers, maar van groote scheepsrampen wordt nog niet vernomen. Het telegraaf vei lt eer is overal gestoord op de Britsche eilanden. Vijf torpedo-vernielers, die uit de Iersche wateren zijn gecommandeerd naar Spithead voor de begrafenis der Koningin, hebben vreeselijk noodweer getroffen. In het Iersche Kanaal had den zij het vooral zeer zwaar te ver antwoorden. Zij werden gescheiden, doch zijn op één na, de Opossum, te Portsmouth aangekomen. Men denkt dat laatstgenoemde boot in een haven van Cornwallis is gevlucht. De Seal kwam met gebroken stuurtoestel aan. Het oorlogsschip Jupiter verloor te Sheerness een anker en een aantal kabels. Een drama. Onder sommige inwoners van het ge hucht Sadroumont, behoorende tot de gemeente Seneffe in de Belgische pro vincie Henegouwen, heerseht sedert tal van jaren eene felle geheime wrok te gen elkaar, die zich maar al te dik wijls in daden uit. Zoo zaten Zondag avond eenige jongelui in een café een partijtje kaart te spelen, toen een onbe kende binnentrad en een van hen on der vier oogen te spreken vroeg. Deze ging met den onbekende mee, maar nau welijks was hij de zaal uit of zijn vrien den hoorden een hevig gegil. Toesnel lende vonden zij hun makker als een razende om zich heen slaan. Zijn re- zicht was verbrand met vitriool. Zijn eene oog was vernield. Twee flinke knapen zetten den dader in het pikdon ker onmiddellijk na, maar om den hoek van een der vele sloppen gekomen, waaruit het liefelijk gehucht Sadrou mont gevormd wordt, werden zij op 'n paar pas afstands door een revolver schot begroet. Het schot trof een van hen doodelijk. De losbranding had van zoo dichtbij plaats gehad, dat de klee- ren van het slachtoffer vuur vatten. Het gerecht is ter plaatse, om een onderzoek naar dit drama in te stellen. Een vorstooteling. Zeventig jaar geleden werd een Rus sisch koopman, Jacob Wasiljef gehee-! ten, om een politiek vergrijp naar Si-' berië verbannen. Hij was toen 38 jaar oud. Krachtens de oekas van Czaar Nikolaas II, waarbij de deportatie is afgeschaft, mocht hij als een nog kras se grijsaard van 108 jaar terugkomen. Zijn familie te Moskou echter heeft hem verstooten, daar zij, niet an ders denkend of hij was in Siberië al lang dood en begraven, zich zijn for tuin had toegeëigend. De arme Wasil jef, op den koop toe door de politie overal gehinderd, is toen doorgeloo- pen van Moskou naar Kief, een af stand van 54 kilometer. Daar is de ver- stooteling eindelijk opgenomen in een gesticht van liefdadigheid. Een klein verschil. De gemeenteraad van Karlsbad heeft het recht tot exploitatie van de bron nen in die stad, weer voor 15 jaren aan de firma Schottlander verpacht tegen een som van 512,000 kronen per jaar. De eerste pachter van de bronnen betaalde in 1844 slechts 1000 kronen voor dit recht. Van een hond en dynamiet. Twee visschers van Condobolin in Nieuw-Zuid-Wales hadden onlangs een paar angstige uurtjes, toen ze bezig waren te visschen in de Lachlan rivier. Nadat ze langen tijd vruchteloos bezig waren geweest, begon het hen te vervelen en kwamen zij op de ge dachte het met dynamiet te probeeren. Zij laadden dus een flesch met de ontplofbare stof, kurkten haar, deden een lont, door de draad en die aanste kend, wierpen zij de flesch in 't water. Hun goed afgerichte hond sprong haar onmiddellijk na en zwom oogen- blikkelijk terug met de flesch in zijn bek. Zij floten en riepen hem, maar het trouwe dier bereikte den wal, ter wijl zij zich ijlings uit de voeten maak ten en de hond de noodlottige flesch nog steeds tusschen zijn tanden hield, en aldoor achter hen aanrende. Toen volgde een vreeselïjke cata strophe. Een geweldige ontploffing, en toen de twee doodelijk verschrikte vis schers omkeken, zagen zij dat de hond geheel in stukken gesprongen was. Ongeluk door den storm. De torpedo-vernieler „Oppossum" van de Britsche vloot die deel moest nemen aan de vlootbetooging te Spit head bij de begrafenis van koningin Victoria, is zoek. Men vreest, dat zij op weg naar haar bestemming is vergaan. Kunstmatige edelgesteenten. Reeds van oudsher heeft men bijna even dikwijls beproefd kunstmatig edelgesteenten, inzonderheid diaman ten, te maken als kunstmatig goud in den tijd der alchimisten. Als het waar is, wat de kroniek vermeldt, is dit vraagstuk reeds eene eeu w geleden een maal opgelost geworden door den Fransc'hen graaf De St. Germain, die echter zoo plotseling stierf, dat hij zijn geheim in het graf heeft medegenomen Het bleef den geleerden van den late- ren tijd voorbehouden, met behulp van een verbazenden liittegraad, door de natuurkracht ontwikkelde „electrici- teit", de oplossing van het vraagstuk aanmerkelijk nabij te komen. De eerste proefnemer, die met posi tieve resultaten voor den dag kwam, was een lid van de Fransche Academie, Moissan genaamd, wien evenwel zijne proefnemingen meer gekost hebben, dan zijne kunstmatig verkregen kleine diamanten hem hebben opgebracht, toen zij zuiver en helder waren en met het natuurlijk product volkomen over eenkwamen. Daarentegen zijn kunstmatig ver wekte diamanten veel harder dan de natuurlijke, zóó hard zelfs, dat men echte diamanten er mede snijden en bewerken kan, wat een voordeel van geen geringe beteekenis is. De vervaardiging is zeer eenvoudig. Als men namelijk gewone klei, met stukjes steenkool vermengd, in een electrischen smeltoven aan een ster ken verplaatsenden electrischen stroom blootstelt, verkrijgt men, .na eene temperatuur van 3000 graden bereikt te hebben, eene rijkelijke1 hoeveel heid van een aluminum-oxyde, corun dum genaamd, eene massa, die volko men gelijkt op het natuurlijk edelge steente, benevens kleinere hoeveelhe den saffier en robijn. Als deze electrische bewerking, in 't groot toegepast, niet te duur komt, zou men hier aan den aanvang van een nieuwen tak van nijverheid staan, waarbij men echter wel moet beden ken, dat zelfs de fraaiste edelgesteen ten bijna niets aantrekkelijks meer zou den hebben, zoodra zij de bekoring van hunne zeldzaamheid missen, en, om zoo te zeggen, fabriekswaren geworden zijn. In de Vereenigde Staten van N. Amerika, bij den waterval van de Nia gara, bestaat reeds eene nieuwe opge richte fabriek, die met electrische kracht werkt en het corundum fabriek matig maakt, welk product zij, wegens zijne bijzondere hardheid, vooreerst als een zeer bruikbaar 'slijpmiddel in den handel brengt. Bij de hoogte, waarop de wetenschap staat, en de groote vorderingen, die zij maakt, is het licht maar eene quaestie van tijd, of de kunstmatige diamanten van lie verlede tot zulk eene volkomenheid ge bracht worden, dat zij van gelijke waar de als echte steenen zijn. Hoe wordt men. warm. *t Is misschien niet van algemeene bekendheid, dat, als men aan strenge koude blootgesteld is, men spoedig een gevoel van warmte verkrijgt door de longen herhaaldelijk op de volgende wijze te vullen: Men trekt de schouders naar achte ren en houdt het hoofd omhoog; men zet de longen langzaam uit en laat de lucht geheel door den neus binnen komen. Als de longen geheel gevuld zijn, houdt men den adem tien secon den of langer in en laat dien dan schielijk door den mond uit. Na deze oefening herhaald te hebben, wanneer men koud is, zal men een gevoel van warmte over het geheele lichaam voe len, zelfs in de voeten en handen, 't Is de moeite waard dit eiken dag eenige malen te doen, en vooral als men in de open lucht is. Groen haar. Helt geheele personeel der Mavin- White-mijn in het district Ward (Ne vada, Ver. Staten) heeft het twijfelach tig voorrecht groen haar te hebben. Het erts, dat uit die groeve gebroken wordt, heeft geen rijk gehalte en moet gewoonlijk geroosterd worden. Bij dat roosteren zijn geen schadelijke of kwa- lijkriekende dampen merkbaar en toch worden hoofdhaar en baard van alle werklieden dier miin van lieverlede glanzend groen en behouden cl ie kleur. Zelfs de wenkbrauwen dier lieden zien er uit. als versch gras. De werklieden der smelterij zeggen, dat het verschijn sel nieit komt van eene arsenicum- verbinding in 't metaal, maar van een tot dusver onbekend element daarin De groene kleur van het haai- is bij de werklieden ongelijk en hangt af van de oorspronkelijke kleur, welke het haar had, dat er overigens geen verder nadeel bij ondervindt, zacht blijft en niet uitvalt. Groenachtig haar is onder werklie den in kopersmelterijen en kopermij nen niet bijzonder zeldzaam; reeds in 1654 vestigde Bartholin de opmerkzaam heid op dit verschijnsel, dat ook ande ren waarnemers niet ontgaan was. Onlangs liet een doctor op eene verga dering van een geneeskundig genoot schap eene groene haarlok van een zijner patiënten zien; langs scheikun digen weg liet zich daarin zeer gemak kelijk de aanwezigheid van koper aan- toonen. Voor hen, die nu niet gaarne met

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2