Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 31 Jan. 1901 He. 5393. uiucieeie berichten. ONTTREKKING VAN WATER AAN DEN OPENBAREN DIENST. BURGEMEESTER en "WETHOU- DEP.S van Haarlem; Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: Een gedeelte van de Amsterdamsche' Vaart, gelegen bij de Centrale werk plaats der Hollandsche IJzeren. Spoor weg-Maatschappij, ter lengte van 500 Meter en ter breedte van. 5 Meter. De stukken te dezer zake betrekking hebbende, zullen met ingang van he den gedurende acht dagen ter plaat selijke secretarie (7e afdeeling) ter in zage van een ieder zijn nedergelegd. Haarlem, 29 Januari 1901. Burgem. en Wetli. voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem; Rreneen ter leemp.pnfi kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: eene strook grond, toegang gevende tot de terreinen der werf Conrad", ten noorden grenzende aan de grens der gemeente Schoten-en ten oosten aan den Spaarndamschen weg, ter grootte van ongeveer 8 vierk. M. De stukken te dezer zake betrekking hebbende, zullen met ingang van he den gedurende acht dagen ter plaat selijke secretarie (7e afdeeling) ter in zage van een ieder zijn nedergelegd. Haarlem, 29 Januari 1901. Burgem. en Weth. voornoemd: DE HAAN IIUGENI-IOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Binnenland. o pal a voorstelling te 's Gravenhage. Omtrent de gala-uitvoering, die het Volkshulde-comité het Koninklijk Bruidspaar, H. M. den Koningin- Moeder, den Vorstelijken gasten, hun gevolg, den autoriteiten, deputaties van colleges en vereenigingen en ge- noodigden aanbiedt op Dinsdagavond 5 Febr. in den Koninklijken Schouw burg te 's Gravenhage, kan het vol gende worden gemeld: Bij het binnentreden der luisterrijk te decoreeren en met vermeerderd getal electrische lampen te verlichten zaal zal het opera-orkest het Bruidspaar begroeten met het Wilhelmus en het Mecklenburgsche volkslied, onmiddel lijk gevolgd door Mendelssohn's Hochzeitsmarsch. Dan verschijnen de voornaamste leden van het gezelschap der Konink lijke Vereeniging Het NederL Tooneel voor het voetlicht tot het brengen van een welkomstgroet, woorden van Dr. P. H. Ritter, van de verschillende provincies van Nederland. Het kostuum van eiken medewer kenden artist stelt de kleederdriacht voor van eene provincie. De zangeres Tilly Koenen zal een feestlied van B. Zweers voordragen. Johannes Wolff zal de Polonaise van Vieuxtemps uitvoeren; Dons, van de opera, geeft zijn proloog uit „Paljas", en Mile. Sylva, de diva onzer opera, zal met het „air de la clochette" uit Lakmé, voor de zaal optreden. Tot slot eein „Epiloog", verzinne beeld door een apotheose-gedicht van Dr. Schaepman, voc* te dragen door den heer Clous, van Het Ned. Tooneel. Met het oude Wilhelmus zal aan het hooge Vorstelijk bezoek door het orkest uitgeleide worden gedaan. De genoodigden zullen te half negen 's avonds in de zaal moeten aamwezïg Feuilleton. U heeft eene beeldige stem. juffrouw Traeey. Ralph, je hebt er niets te veel van gezegd. Zoo vol en, vooral, zoo zuiver en dat hoort men zelden. U moest doorgaan met de studie. Natuur lijk hebt gij nog heel wat lessen noodig. Wanneer denkt u op reis te gaan, Lady Elmslie? vrdeg Bran don. Ik heb nog niets bepaald. Ik 'wil wat lang uitblijven, als ik ga. Hel is mij nog zoo vreemd dat ik precies kan doen wat ik wensoh of wil." Claudie keek vlug op om te zien, of zij deze woorden bedroefd zei- de, vanwege hare eenzaamheid, of blij met haar pas verkregen vrij heid, maar zij kon het niet uitma ken. Je neef Philip is hier gisteren geweest." hernam Lady Elmslie, „en hij beklaagde zich zeer. Hij sijn, dewijl nü. dat uur met het oog op do komst der Koninginnen en van zoovele vorstelijke gasten, het rijtuig- verkeer bij den Schouwburg wordt geschorst. |Atjeh. Uit Batavia wordt aan het „Hbïd." gemeld: „Kapitein Jansen trok van Teunom naar Wojla en Seunagan. Hij verraste Panglima Laoet, die gedood werd, en Panglima Amat, die gevangen werd genomen. Veel wapens en ammunitie werden buit gemaakt. „Den 29e zullen alle troepen veree- nigd zijn in het bivak aan de Olim- rivier." H. M. de Koningin ontving Dinsdag namiddag te 5 uur den heer Ocolycsa- nyi, Oostenrijksch gezant te 's Gra venhage, ter overhandiging Van de versierselen van Grootkruis der Orde van Elisabeth, en van een eigenhandig schrijven van den Keizer van Oosten rijk. De gezant heeft daarna de onder scheidingsteekenen van dezelfde orde aan H. M. de Koningin-Moeder aange boden. De Gouden Koets. Naar men verneemt zal de Gouden Koets den lsten Februari per extra- trein, door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen welwillend beschikbaar gesteld, naar Den Haag worden vervoerd. Een speciale wagon wordt in de werkplaatsen der S. S. voor dit doel ingericht. Het galarijtuig zal, na gebruik op 7 Februari weder op dezelfde wijze naar Amsterdam worden vervoerd om gedurende het bezoek der vorstelijke personen dienst te doen. Het bestuur van de „Vereeniging van het Amsterdamsche Volk" zal, zooals reeds uit het officiëele program ma bekend is, op 4 Febr. ten paleize worden, ontvangen om dit kunstwerk van geheel nationalen arbeid aan H. M. aan te bieden. Aan de gevolgen bezweken. Uit Nieuw-Lekkerland schrijft men aan de ,,N. R. Ct.": De heer P. W. Heynis, landhuis houdkundige alhier, die bij het spoor wegongeluk te Capelle, 15 November 1899, zwaar gewond werd opgenomen, maar na eene verpleging van meer dan een half jaar in het ziekenhuis te Rot terdam, naar zijne familie terugkeerde, is Zaterdag aan de gevolgen zijner verwondingen overleden. Bij het on geval zijn hem beide beenen verbrij zeld en ontving hij een zware hoofd wond;. Dezer dagen gaf het hoofd eener school te Rotterdam aan een leerling verlof om zijn vader in de gevangenis te gaan bezoeken, maar wist nu niet, hoe dit geval op den staat van school verzuim te brengen, d.aar geen kolom is gereserveerd voor bijzondere geval len. Eindelijk vond hij er wat op. Hij noteerde het verzuim onder de rubriek familiefeestenl Prei. Krueer. Uit Utrecht wordt gemeld dat de dag waarop de operatie van het rechteroog van president Itruger zal plaats heb ben, nog niet is bepaald. Prof. Snellen bezoekt den President ook geregeld. De toestand van het geopereerde oog is uitstekend. Acad. examens. LEIDEN. Bevorderd) tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. Ilijman.. geb. te Schiedam, op stellingen. Onze spoorwegen. Waar het verkeer in de laatste helft der vorige eeuw zulk eene belangrijke uitbreiding heeft ondergaan, is liet wellicht niet onbelangrijk een blik te slaan op den toestand onzer spoorwe gen in het begin van dat vijftigjarig tijdvak. In 1851 bestonden slechts de spoor wegen van Amsterdam naar Arnhem van de Nederlandsche Rhijn-Spoor- weg-Maatschappij en van Amsterdam naar Rotterdam van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Tij- verbrekt morgen naar 'L andere eind der wereld. Ik geloof dat hij met de wedrennen heei wat geld ver loren heeft, toch is hij, dunkt mij, goed op de hoogte van paarden. Dat beeft met winnen of ver liezen niets te maken, zei Bran don. Dat moet wel zoo zijn. Hij zegt dal hij zijn buitenverblijf wil ver huren om van de huur te kun nen leven, en een jaar of twee, drie hel heel zuinigjes aan te leggen. Ik mag Sir Philip toch heel graag. Maar hij is wanhopig onnaden kend." Ja hernam Brandon, die op stond om weg te gaan. Hij is altijd besloten allerlei dingen te doen. Kunt gij niet gedeeltelijk mei ons mee? vroeg Lady Elmslie. Ik wou met juffrouw Traeey uitrijden gaan of zoo. O. heel graag. Als u mij naar Piccadilly wilt brengen. Best. Wij zijn in vijf minu ten klaar. Nadat Brandon in Piccadilly was uitgestapt, reed Lady Elmslie door naar Gainsborough Gardens". Tante Selley was echter niet öens den winterdienst van 1851 liepen er cp den N. R. S. slechts 3 treinen per dag heen en terug tusschen Am sterdam en Arnhem, terwijl er thans op het baanvak AmsterdamUtrecht der voormalige N. R. S. dagelijks 24 troinc-n heen- en terugloopen. Werd 't laatstgenoemd traject destijds afge legd in G1 minuten, thans rijden en kele sneltreinen daarover slechts 32 minuten. Voorts werd den reizigers verzocht minstens een kwartier vóór het uur van vertrek op het slation aan wezig te ziju, terwijl 5 minuten vóór vertrek de plaatskaartenbureaus wer den gesloten. Op den H. IJ. S. reden gedurende genoemden winterdienst 4 treinen heen en terug tusschen Amster dam en Rotterdam. De sneltrein legde het traject af in 2 uur 20 minuten; thans wordt het afgelegd in 1 uur 16 minuten. De uren van vertrek waren geregeld naar de klok van het paleis te Amster dam. Letteren en Kunst. Verdi's dood. De groote Ilaliaansche componist Guiseppe Verdi is thans te Milaan in 88-jarigen ouderdom overleden. Uit zijn eersten tijd zijn zijne opera's „Rigoletto" en „II Travatore", uit den lateren „Aïda", Othello", benevens het „Requiem" het meest bekend. Het overlijden van Verdi wordt be schouwd als een nationaal verlies. Naar het eensluidend oordeel der bla den verliest Italië in hem niet alleen zijn grootsten componist, maar ook een goed patriot, die door zijn werken bij het volk geestdrift wekte voor de vrijheid. Alle groote bladen geven Verdi-nummers uit. De Senaat werd Zondag bijeengeroe pen in buitengewone zitting, waar de ministerpresident en de Romanschrij ver Foggazzaro lijkredenen hielden. De Senaat besloot in haar paleis een horstbeeld van Verdi te plaatsen. Na de begrafenis zal te Rome een natio nale lijkdienst worden gehouden. Verdi ontsliep zonder het bewustzijn te hebben herkregen. Geheel Milaan rouwt. Alle plaatsen des vermaaks, alle winkels zijn gesloten. Om zijn wo ning staat een dichte menigte, uit alle huizen hangen rouwvlaggen. De ge meenteraad nam een motie, van deel neming aan. Van alle zijden stroomt het bewijzen van sympathie, de Ko ning en de Koningin zonden een har telijk telegram. Tenzij Verdi bepaalde beschikkingen mocht hebben getroffen, zal hij op staatskosten worden begraven. De Se naat zal een deputatie zenden naar de begrafenis. Het lijk wordt niet gebal semd. De Fransche minister van onderwijs en schoone kunsten zond aan zijn Ita- iiaanschen collega een telegram van deelneming en besloot zich te doen vertegenwoordigen bij de begrafenis. Verdi heeft 95.000 lire aan legaten geschonken en heeft aan zijn Tehuis voor oude en zieke componisten pen jaarlijksche rente verzekerd van 50.000 lire', benevens de volle opbrengst van het opvoeringsrecht van zijn opera's. Leoncavallo heeft het denkbeeld ge opperd, dat de levende meesiers van naam bij den dooden meester zullen waken, Mascagni, Pucchini en Fran- chetti hebben hun instemming met dit denkbeeld betuigd. Leger en Vloot. Na eene korte, vrij hevige ongesteld heid is Maandag in den Haag over leden generaal—majoor M. H. J. Plan- tenga, commandant der le divisie in fanterie, tot welken rang hij bij de jongste promotie in November werd bevorderd. Vóór dien tijd was de heer Plantenga sous-chef van den genera le» staf, directeur van de hooge krijgs school. In generaal Plantenga verliest het leger een man, die door zijne weten schappelijke ontwikkeling zich bijzon der onderscheidde. Zijne geh'eele mili taire loopbaan getuigde hiervan. Als kapitein was hij leeraar o.a. aan de Kon. Militaire Academie en van 18941897 directeur van de Hoogerc Krijgsschool, aan welke inrichting hij vroeger reeds als leeraar verbonden was. l'n den rang van kolonel volgde 1 ij thuis. Zij had het druk, zeide ma joor Selley, die aan het portier kwam om. zijn nichtje te spreken, en voorgesteld! te worden aan d'e mooie weduwe, met allerlei voor bereidselen voor Tom's vertrek. Tom zou Donderdag op reis gaan. Toen bedankte hü Lady Elms lie voor al hare vriendelijkheid voor Claudie, maar Lady Elmslie wou hier niets van weten. Zij hoop te later eens kennis te maken met Mevrouw Selley en hare dochters wat den goedig en majoor groot genoegen deed. Kun je niet een dagje bij ons komen eten, Claude, zeide hij. Nog voordat Tom weggaat? Daarna bracht Lady Elmslie haar jeugdige vriendin naar huis. Nu ben ik alles te weten ge komen ,wat ik wou, peinsde zij. terwijl zij naar huis reed. En zelfs dat „bijna" zal ik wel gauw kun nen weglaten. Ik moet voor Claude Traeey zorgen en alles voor haar zijn. Ik zal wel gauw een man vcor haar vinden. Zou Philip Brandon niet geschikt zijn? Hij is nog zoo slecht niet. Als die vervelende ou de vader maar wou sterven, dan zoude» we weten wat te doen. den tot gouverneur-generaal benoem den generaal-majoor Rooseboom als sous-chef van den generalen staf op, totdat hem in November jl. het belang rijk commando over de le divisie in fanterie werd opgedragen. De heer Plantenga deed zich in ver schillende werken kennen als een erva ren militaire schrijver. Zijn meest ge liefd onderwerp was de militaire aard rijkskunde, waarover hij een stan daardwerk heeft nagelaten, en deze keuze hield verband met zijn bekend streven van propaganda van het ge bruik van het polderland materiaal voor militaire doeleinden. Als jong of ficier hield hij destijds daarover een voordracht in de vereeniging ter be oefening van de krijgswetenschap, van welker bestuur hij jaren lang als lid deel uitmaakte en waarin hij het vice-presidium vervulde, een functie, die hij gewoonlijk in werkelijkheid vervulde door het leiden van de ver gaderingen, die dit genootschap eenige malen in het leesseizoen in andere steden dan zijn zetel 's Gravenhage houdt De generaal Plantenga genoot in vele kringen sympathie en noogachting. Zijn verlies zal in kringen van het leger en in de burgermaatschappij ten diepste worden betreurd. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag te half twaalf uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Land- en Tuinbouw. Uit zeer vertrouwbare gron vernemen wij, dat de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp voor de nieuwe wet betreffende staats zorg voor de paardenfokkerij meent, dat begin Februari het verslag der commissie over de nieuwe wet gedrukt zal zijn. In de vergaderingen waren de opinies aangaande het nieuwe ontwerp nog al eens verdeeld, zoodat het ver slag vrij uitgebreid zal worden. Dit neemt niet weg, dat met vrij groote zekerheid kan worden voorspeld, dat het ontwerp van wet, met enkele wijzi gingen, zal worden aangenomen door de Tweede Kamer. Zoo mogelijk komt de wet dit voorjaar in de Tweede Ka mer in behandeling. (Onze Paarden) Sport en Wedstrijden. Worstelen. Van den Berg legde te Hamburg zijn tegenstander Winger in 10 min. 55 sec Roeien. De jaarlijksche algemeene vergade ring van de verbonden Nederladsche Roeivereenigingen zal dit jaar gehou den worden in 't gebouw Krasnapolsky te Amsterdam op Zaterdag 23 Februari a. s. 's namiddags om 1 uur. Op deze vergadering zullen hoofdza kelijk de amateursbepalingen behan deld worden. Wielernieuws. De uitslag van den nationalen Polo wedstrijd in 't gebouw „Velox" te Am sterdam, was als volgt le prijs Jaap Eden en H. Freuden- borg. 2e prijs B. den Ouden en H. van Tin teren. 3e prijs J. van Heek en D. v. Wilpe. Scheidsrechters waren de heeren Jo- han L. Macfarline uit Rotterdam en J. Kos uit Amsterdam. Major Taylor de neger-kampioen van Amerika op den korten afstand, wordt binnenkort te Parijs verwacht, waar hij vermoedelijk zijn sterksten Franschen tegenstander zal vinden in Jacquelin, die hem in wedstrijden hoopt te ontmoeten. Jacquelin vertrekt dezer, dagen naar Berlijn, waar hij in de miniatuur cir- cusbaan geëngageerd is. Ook major Taylor zal op zijn Europeesche tour nee in Berlijn uitkomen. Amerikaanaclie pers sport. Een zeer eigenaardige echt Ameri- kaansche sportwedstrijd werd in het begin van 1901 uitgeschreven door het bekende blad „The World" te New- York over den afstand die van het H ar len i-I)u ro.au dor rim rant in no 12 Se Voorloopig tasten we nog maar in het duister. Dat onbeduidende kind kan en zal mij niet in den weg staan. Na dit voorval,-scheen Lichfield Terrace saaie-r dan ooit. Mijnheer Tracey's onverschilligheid suffig heid werd) steeds erger ofschoon nu en dan afgewisseld door buien van prikkelbaarheid. Vooral Teb- bets en de dokter leden hier on der, telkens als de laatste hem durfde te bezoeken. Soms ook kwam zijn oude gie righeid over kleinigheden weer te boven. Tegenover Claude werd' hij steeds zachter gestemd. Eene liefkoozing was iets geheel onmogelijks voor zoo'n verharde natuur als de zijne maar zijne dochter voelde steeds meer medelijden met zijne toene mende zwakte, en zijn beklagens waardige eenzaamheid. Zij voel de, ofschoon zij het zichzelf haasl niet durfde te bekennen, dat hij langzaam wegstierf. Brandon kwam zelden meer di- neeren. Soms kwam hij laat op den middag, soms ook pas 's avonds maar hij bleef nooit lang, en mijn heer Traeey scheen zijn tegenwoor- straat naar hel hoofdbureau in de Chambersstreet en juist door een bij zonder druk gedeelte van New-York loopt, een afstand van ongeveer 18 KM. S75 meter. De deelneming was open voor een ieder en tegen 12 uur middernacht hadden zich een honderdtal liefheb bers bij den seingever opgesteld. Automobielen, locomotieven, een twee, drie en meer wieiers, hardloopers en ook vrouwelijke sport-beoefenaars ■waren vertegenwoordigd. Om 12 uur knalde het pistoolschot en eene bonte menigte dwarrelde door elkander in de richting van het doel dat door een automobilist het eerst be reikt werd in 38 min. 21 sc.2e was een 15-jarige telegrambesteller op een rijwiel, 3e was een bekend beroeps- hardlooper en 4e mej. Lotti Brandon een bekend wielrijdster. In verband met de vele moeilijkhe den en het drukke verkeer op den weg. was de tijd der eerst aankomenden zeer goed te noemen, en het mag wel een wonder heeten, dat er geen er1 3tige ongelukken zijn voorgevallei Verschillende deelnemers moesten ech ter den strijd opgeven. Twee dames werden door een wielrenner omverge reden, hetgeen echter geen andere ge volgen had, dan dat de rijder den oudejaarsnacht in het politie-bureau op water en brood kon doorbrengen. wchaatsenrijdea. Maandagavond is de heer J. C. Gre ve, die voor de Amsterdamsche IJsclub in het wereldkampioenschap in hard rijden te Stockholm zal uitkomen, ver trokken. Ned. Gymnastiek Verbond. Zondag hield het Ned. Gymn. Ver bond hare gewone jaarverg. te Utrecht onder presidium van den heer Karei Muller. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het Verbond thans telt 139 vereenigingen met 2875 werkende leden, 7664 gewone leden en met inbe grip van de damesleden, jongens- en volksklassen 9694 leden. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een na- deelig saldo van f 269. De begrooting voor 1901 werd goedgekeurd. Bij stem ming werd Amsterdam aan gewezen als de plaats waar de volgende vergade ring zal worden gehouden. Na eenig debat over de organisatie van het Verbond, werd de volgende motie van den heer Douw aangeno men: ,,De vergadering van oordeel zijnde dat de tegenwoordige organisatie van het Verbond verhindert dat het bonds- bestuur kan doen in het belang van de gymnastiek in het algemeen en het Gymnastiekverbond in het bijzonder, wat wij zouden wenschen en dat in de eerste plaats wijziging dient gebracht te worden in de bestaande verhouding van de gewesten tot het Verbond, gaat over tot de orde van den dag." De heeren Cuperus en mr. Josephus Jitta, eere-leden, spraken daarna nog een kort woord, waarna de vergadering werd gesloten. Wetenschap. Dansende vogels. Vele vogelsoorten zijn met de gave des gezangs bedeeld; maar dat er ook eene vogelsoort is, die de Muze van den dans huldigt, zal wel weinig bekend zijn. Toch vindt Terpsichore onder de vo gels een harer vereerders in Guyana en Noord-Brazilië, namelijk het rots- of kliphoen (Rupicola crocea Rupi- cola elegans), welks vel door de India nen dikwijls als sieraad gedragen wordt. Zijne kleur is oranjerood; de vleugels hebben bruinzwarte randen. Op den kop heeft hij eene prachtige kuif, die zich tot aan den snavel uit strekt. De danslust van dezen even fraaien als zeldzamen vogel vertoont zich op in 't oog loopende wijze bij het manne tje, én dat wel in den paartijd; dit is door reizigers meermalen opgemerkt, en wordt als een zeer eigenaardig schouwspel beschreien. Iemand geeft daarvan de volgende schets: „Op eene omzwerving door de streek bij het Amucumeer maakte mijn gids mij opmerkzaam op eene kleine piek, midden in een weelderigen planten groei, waar elke grashalm uit was; de grond was overai zoo glad, alsof hij digheid of afwezigheid nauwelijks op te merken. Zoo was Maart voorbijgegaan. Het weer was regenachtig en druk kend. Op een avond dat Claude bij haar vader's stoel zat te naaien, kwam men haar zeggen dat de jonge mijnheer Selley in het sa lon wachtte. Breng hem niet hier, zei mijn heer Traeey. Ik wil probeeren te slapen. Ik ben erg moe, en het licht is zoo prettig zacht. Ja, dat moest u doen. U hebt uw oogen zoolang open gehad, her nam Claude sussend', en zij ging weg om afscheid van haar neef te nemen. Zij vond! hem erg opgewonden over het vooruitzicht van verande ring en te reizen, ofschoon het hem speet van zijn familie weg te moe ten. Terwijl zij zoo druk in ge- sprek waren hoorden zij de voor deurbel niet. Tebbets die ging open doen, liet Brandon binnen. Is mijnheer Traeey niet aan tafel? vroeg hij. Neen, mijnheer. We eten te genwoordig niet meer zoo laat. Mijnheer is in zijn studeerkamer. En kori daarop liet zij volgen: door menschenhanden effen was ge maakt. Op mijne verbaasde vraag, ver klaarde mij mijn gids dat wij hier een dansplaats van den Rupicola voor ons hadden, die eerst pas waarschijnlijk door het gedruisch van onze nadering door de gevederde dansers verlaten was. Voorzichtig verscholen wij ons in het. kreupelbosch, in de hoop, dat het dansgezelschap terugkeeren en hun bal voortzetten zou. Werkelijk hoor den wij na eenige minuten, terwijl wij ons in onze schuilplaats doodstil hiel den, het eigenaardig kwetterend geluid van den Rupicola. Eén voor één kwa men de fraaie oranjekleurige vogels weer aanvliegen en zetten zich rond om de dansplaats of op de naastbij- zijnde lage takken neder. Toen sprong er een mannetje in het midden van de ruimte, begon zijn vleugels uit te spreiden, wierp zijn kop omhoog en maakte als een pauw van zijn staart een waaier. Toen stapte hij eenige ma len den kring rond en krabde den grond op. Dit alles deed hij met een bevallig mppelenden tred. Intusschen zaten andere vogels onbeweeglijk zij .varen blijkbaar de bewonderende toe schouwers. Eindelijk scheen de dan sende vogel vermoeid te worden: hij deed een eigenaardig gorgelend geluid hooren ,om, als 't ware. aan te kondi gen dat hij gedaan had, en trad af, waarop een ander mannetje zijn plaats innam. Zoo kwamen er drie na elkander op het „tooneel" en gingen met eentrotsch gevoel van zelfvoldoening onder de anderen terug. Juist wilde de vierde zijn kunst vertoonen, toen 't gedruisch van een hoogen tak, dien ik tot dus verre had nedergebogen, om het zeld zame schouwspel te zien, en dien ik nu onvoorzichtig losliet, hen verschrik te en weg vloog het geheele dans gezelschap. Wij hadden in 't geheel 18 manne tjes en 3 wijfjes geteld." Spoorwegen met roteerende liaiten. Het trottoir roulant" met zijn ge makkelijke manier van afstappen, o. a. te Parijs op de tentoonstelling toegepast, heeft de vraag doen ont staan, of het niet mogelijk zou zijn iets dergelijks bij de spoorwegen toe te passen. De ondergrondsche spoorwegen te Parijs en Londen hebben uit den aard der zaak vele halten en verliezen door dit her haaldelijk stoppen veel kracht. Men is daarom op de gedachte gekomen om op haltepunten een roteerende uitstapplaats te maken als ware het een draaischijf, waarvan de om trek dezelfde snelheid' heeft als de daaromheen rijdende trein. Bij aan komst aan een halte slapt men dus uil den trein op de even snel zich bewegende schijf en van deze op den vasten bodem, terwijl de trein dus steeds doorrijdt. Reeds zijn er voor Parijs begrootingen gemaakt, waarin het plan wordt uitgewerkt er. voor de praclnk geschikt ge maakt. Prof. Behring, de uitvinder van het serum tegen diphtheritls, is door den Duitschen keizer in den adelstand ver heven. Te Lund, in Zweden, is in den ouder dom van 87 jaar de oud-hoogleeraar Agardh overleden, een der voornaam ste plantkundigen van deze eeuw. De VesuvlaB. - .a.iaansche geleerde Matteuc- ci, die jarenlang een studie heeft gemaakt van do uitbarstingen op den vulcanischen berg bij Napels, heeft daarover aan de Fransche Academie van wetenschappen uit voerige mededeel in gen gezonden. Van Juli 1S95 tot September 1899 stroomde bijna onophoudelijk lava uit de spleten. De krater had een diepte van 200 meter gekregen, maar zich weder lot 80 meter ge vuld toen in April 1900 een hevige uitbarsting volgde die ongeveer een maand aanhield. Zware steenen en slakken werden sorns meer dan 500 meter opgeworpen. Het grootste blok had een omvang van 12 kub. meter en woog ongeveer 60 cente naars. De geleerde berekent dat ruim 600.000 paarde kracht noodig zijn geweest om zulk een gevaarte zoo hoog te werpen. De vaste stof fen die in April en Mei uit den kiater te voorschijn kwamen, schat En juffrouw Claude is met den jongen mijnheer Selley in het salon. Stoor haar maar niet. Ik ga wel naar mijnheer Traeey toe. 1-Iet viel Brandon op. zoo mat en onverschillig als zijn oude vriend was. voelt u zeker niet zoo best, is het wel mijnheer Traeey? zeide hij na over verschillende onder werpen gesproken te hebben, waarop de oude man niet scheen door te willen gaan. Ik voel me goed, antwoordde hij. Ik heb alles geregeld. Dat stemt mij rustig. Ik heb alles wat ik wensch. Zij is een goed, verstan dig kind ik bedoel Claudie zij heeft een klein beetje verstand van geld en de waarde er van. O, ja. zij is wijzer dan ik dacht. Ik beiii heel blij. dat u haar leert waardeeren. Ja, Brandon. Ik zou je graag met haar getrouwd zien maar dat kan nu zeker niet. Neen. moeilijk, hernam Bran don met een glimlach. Maar ik zal altijd haar vriend blijven, en haar altijd rnet genoe gen van dienst zijn.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5