NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Vrijdag 1 Februari 1901. No. 5396 HAARLEM'S DA ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenticn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs 3lbis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 1 Febr. bevat o. a. Kitchener's menschelijkheid on derworpen aan zijn wenschelijk- heid om den oorlog te beëindigen, Waar bomen de mannetjes van daan?, DeYenezuelaanscheenCM- neesche quaestie, Het vergaan van de „Holland" door den gezagvoer der verteld, Afscheidsdiner van Hertog Hendrik te Schwerin, Par lementaire Praatjes. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETH. van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 22 Januari jl. aan lo. de firma Dyserinck Zonen vergunning is verleend tot oprich ting van eene inrichting tot het bre ken van fourages waarbij als be weegkracht een gasmotor zal wor den gebezigd, in het perceel aan het Spaarne No. 83. 2o. de firma Dyserinck Zonen vergunning is verleend tot oprich ting van eene inrichting voor cen trale verwarming door middel van een stoomketel in het perceel aan het Spaarne No. 83. 3o. Gebr. Nobels vergunning is verleend tot uitbreiding van hunne Stoomdrukkerij door bijplaatsing van een stoomketel in het perceel aan de Spaarnwouderstraat No. 38/ 40. 4o. die firma B. Hagen vergun ning is verleend tot oprichting van eenc inrichting tot het schaven en zaeen van hout waarbij, als beweeg kracht een gasmotor zal worden gebezigd, in de werkplaats achter hel perceel aan het Groot Heilig land No. 33. Haarlem, 30 Jan. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De berichten blijven schaarsch uit Zuid-Afrika en dat is ook geen v/onder omdat Kitchener zoo angst vallig waakt voor nieuws. Hoe streng de censor waakt mag wel blijken uit hetgeen de Morning Leader", het blad dat méér be langrijke en voor Engeland' alles behalve vleiende onthullingen heeft gedaan vertelt. Dit blad heeft namelijk tal van brieven en brief kaarten onder de oogen gehad, waarop gestempeld was..passed, censor," de censuur gepasseerd. Maar toch zóó streng heeft de cen sor niet toegezien, dat hij de publi catie van een brief door de „Pall Mall Gazette" heeft kunnen ver hinderen, waarin iemand schrijft dat Roberts eigenlijk te goed was. en daarom de oorlog zoo lang geduurd heeft. Kitchener, zegt hij, maakt zijn zachtere gevoelens on dergeschikt aan zijn beslisten wil om den oorlog spoedie tot een ein de te brengen, wat natuurlijk be- teekenthij rooft en plundert en moordt maar raak, drijft vrou wen en kinderen uit, dat het een aard heeft... en zal daarmede voor alsnog doorgaan. De ..Manch. Guardian verneemt van zijn correspondent te Kaap stad, dat in de republieken een toestand heerscht, die hongersnood nabij komt. Op 8 December was te Johannesburg geen stukje brood te krijgen, hoeveel men. er ook voor geven wilde. .Woorden zijn niet in staat om de ellende te beschrij ven", zegt de correspondent. En de ellende wordt nog ver hoogd, door het feit, dat de Engel- sche generaals de levensmiddelen en andiere dingen die zij noodig hebben, betalen met bons, inwis selbaar wanneer dé oorlog zal ge ëindigd zijn. Zoo wordt den burger zijn bezit ontnomen en hem een voorloopig waardeloos stuk papier ervoor in ruil gegeven. En wanneer de toestand in De cember al zóó slecht was, hoe zal het dan thans zijn vraagt de „Guardian," Wie niet weet, waar de Wet is, Kitchener wel, die seint dat de al omtegenwoordige een gevecht met generaal Knox gehad heeft op 64 KM. van Taba 'Nchu (den uitslag seint Kitchener niet) en dat de Wet weer voornemens is een inval in de Kaapkolonie te doen. Zoolang de Wet zulke voornemens koestert, komt hij er dus niet erg bekaaid af. Een afdeeling Boeren, seint lord Kitchener verder, is Woensdag Boksburg binnengekomen en heeft ,eenige schade" toegebracht aan twee mijnen, die van Modderfon tein en de van Rhijns Deep. Com mandant Marais is met twee Boe ren gevangen gemaakt. We zullen maar weer afwachten, tot dat we méér te hooren krijgen over de beteekenis van dat „eenige schade." Uit die Kaapkolonie ook zeer be moedigende berichten. Uil Clanwilliam wordt geseind De kolonnes van de kolonels Bethune en Delisle zijn hier aan gekomen. Zij vreezen dat het e p' lastig zal blijken de Boeren uit de Kolonie te d ij ven, daar het omliggend land allergunstigst is voor mi litaire operaties (van de Boeren). Men bevestigt te Carnarvon dat de Boeren Brandvlei hebben bezet. Het hoofdlaager van d'e Boeren is te Rondelboschkerkhoeve dat be schouwd wordt als de graan schuur van Fraserburg G a 1 v i n i a en Kenhardt. De Boeren hebben daar overvloed van voorraden en krijgen uit de om- liggende districten goedie rernonte- paardien. Men zegt dat de Boeren zich verschanst hebben te Calvinia. Geen wonder dus dat uit de Kaap kolonie en door Kitchener voort durend om meer troepen geroepen wordt. Enmeer troepen' heeft men niet. De „Times" van 16 d'ezer, den toestand besprekende, zegt" o. a. „Engeland, niet meer over geregel de troepen kunnende beschikken, moei andermaal een beroep doen op de militie, yeomanry en vrijwil ligers. De yeomanry heeft geene reserves om de geleden verliezen aan te vullen, waardoor sommige compagniën tot op een sterkte van 20 man zijn teruggebracht, en daar om heeft het departement van oor log besloten 5000 yeomen aan ie werven. Na verder te hebben vermeld welke troepen het eerst naar Afri ka zullen vertrekken, eindigt de „Times" met te zeggen ..Dit be roep op de vrijwilligers toont dui delijk aan, dat het departement van oorlog inziet dat de krijg nog lang niet geëindigd is. In geen geval echter zullen de manschappen die zich aanmelden, vóór half Maart den Afrikaanschen bodem kunnen betreden." Maar ook in Engelsch-Indië be gint zich het gebrek aan geoefende manschappen te doen gevoelen. In een telegram aan de „Times" uit Calcutta zegt men o. a. het vol gende „Sind's October 1899 zijn geene aflossingstroepen naar Indië gezon den, zoodat zich daar thans 15.000 man bevinden, wier diensttijd ver streken is, en men aanziëhlijke premien zal moeten uilloven om ben te bewegen een nieuwe ver bintenis aan te gaan. Bovendien ontbreken thans reeds 9000 man aai: de vastgestelde sterkte.Worden niet spoedig versterkingen gezon den, dan zullen over een jaar 20.0u0 man noodig zijn, terwijl bovendien dan minstens 5000 man meer nood- wendri afgelost zullen moeten wor den." De correspondent eindigt mei te wijzen op de noodzakelijk heid om maatregelen te nemen, ten einde binnen een jaar 29.000 man naar Indië te kunnen zenden. En hier komt nu nog bij de her rie, die Engeland met de Vereenig- de Staten samen, heeft in Vene zuela. Een telegram uit Port of Spain zegtBerichten uit Caracas mel den, in overeenstemming met ver trouwbare berichten uit Pitchlake, dat de toestand onrustbarend is. 15C Engelsche negers die politie dienst deden, vluchtten naar de Jungle, toen de opstandelingen vuurden zij lieten slechts 25 Ame rikanen achter om hun leven en bezittingen te beschermen. De boodschapper smeekte bij de lega- tie der Vereenigde Staten te Cara cas om bescherming. De Ameri- kaansche gezant, de heer Loomis. antwoordde, dat de berichten waar schijnlijk overdreven zouden zijn doch dat hij naar Washington zal seinen. Berichten zijn ontvangen, dat de opstandelingen Carupano hebben hernomen, en weldra Cu- mana zullen aanvauen. De stoombooten krijgen geen ver gunning passagiers of posten te Carupano aan wal te brengen. Buitenlandsch Nieuws. De begrafenis der Koningin. Naar men verneemt is de hertog van York erg ziek aan de mazelen hij kan zeker de begrafenis niet bijwonen. De winkeliers zijn het niet eens over het sluiten van de winkels op Zaterdag a. s„ den dag der begrafenis. De meeste winkeliers wenschen te sluiten van 10 tot 3 uur, doch enkelen besloten den geheelen dag te sluiten, vooral in de gegoede buurten. Langs den weg dien de stoet nemen zal, worden algemeen groote toebereid selen gemaakt, in winkels en clubge bouwen. lederen morgen worden proefritten gedaan niet de paarden die in den stoet moeten gebruikt worden, onder toezicht van den hertog van Portland. De Chineesche kwestie. Omtrent de onderhandelingen in China wordt het volgende gemeld Een paar der meest loekende vreem delingenhaters en Bokserhoofden zijn thans gestraft. Zondag werden Tsjwang en Ju shien onthoofd. Den zelfden dag werden Hsoe-tsjen-yi. de zoon van den bekenden vreem delingenhater Hsoe-toeng, en Tsji- -sioe, een dér leden van denTsjoeng- li-Ya-Men. die beiden in den jong- sten opstand een groote rol hebben gespeeld, in hechtenis genomen. Zij zullen tot aan hun terechtstel ling in de gevangenis blijven. Li schijnt werkelijk zeer ziek te zijnin eeii der berichten wordi zelfs vrees voor zijn leven uitge sproken. De gezanten hebben bij de ge volmachtigden, naar aanleiding van ingekomen klachten, er op aange drongen. dat inlandsche Christenen niet anders, en dus zeker niet slech- tei mogen behandeld worden dan andere Chineezen. De Keizer heeft daarop een edict uitgevaardigd, waarin overtreding van dien wensch met doodstraf wordt be dreigd. In Sjansi schijnt hongersnood te heerschen duizenden inboorlingen zijn er reeds gestorven. Het Hof heeft bevel gegeven in groote hoe veelheden rijst te verdeelen. Uit Sjanghai wordt aan de Daily News" gemeld, dat Lusschen Rus land en China belangrijke onder- h andelingen plaats he b beninj Mandsjoerije over den vorm van het bestuur. Het schijnt dat de d'oor Rusland gestelde voorwaarden behelzen Het bestuur van Mandsjoerije zal in handen van China blijven, onder toezicht van Rusland. Russische ambtenaren zullen het oppertoe zicht hebben in alle militaire aan gelegenheden. Alle versterkingen zullen worden geslecht, alle wape nen en krijgsvoorwaarden aan Rus land worden uitgeleverd. Het aan maken van oo rl o gs materie el is ver boden. Geregelde Chineesche troe pen zullen in Mandsjoerije niet worden toegelaten. Wanneer China in oorlog mocht komen, zal Rus land het met troepen bijstaan. Generaal Tsjeng-ti weigerde deze voorwaarden aan Cë nemen, waar op Li-Hoeng-Tsjang het voortzetten der onderhandelingen opdroeg aan een anderen Tartaarschen gene raal. Keizer Wilhelm de baas. Zooals men weet schroomt de Duit- sche Keizer niet af en toe zeer kras op te treden tegen de Duitsche bonds- vorsten of hun verwanten, wanneer ze zijn misnoegen hebben gewekt. Thans is het prins Alfons van Beie ren die 't ontgelden moet. Hij heeft ontslag gekregen uit den. dienst, zon der vermelding van redenen. De oor zaak schijnt zich aldus toegedragen te hebben. Te Weimar, waarheen ter begrafenis van den ouden groothertog verschei dene vorstelijke personen en hun ver tegenwoordigers waren afgevaardigd, bestond er verschil van meening over. de kwestie of prins Albert van Bruns- wijk dan wel de commandeerende ge neraal die den Keizer vertegenwoordig de, de eereplaats naast den nieuwen groothertog zou innemen. Prins Al fons van Beieren hakte den knoop door, door zelf op die plaats te gaan zitten, welke naar zijn meening hem en niemand anders toekwam. De Prui sische generaal deed zijn beklag te Berlijn, en het gevolg was dat de Kei zer een telegram naar München zond, waarin hij inlichting vroeg. In dit te legram moet hij tegen het gebeurde krachtig verzet aangeteekend en met verwijzing naar een vroeger incident van dien aard te Moskou, de vraag ge steld hebben, of er soms een bepaald stelsel was in de houding van Beier- sche prinsen... Het telegram en de brief die volgde, wekten in de regee- ringskringen te München zooveel ont steltenis dat prins Alfons, met eenige genadebewijzen om de bittere pil te vergulden, van zijn rang bij het leger ontheven werd, als zoenoffer voor den toorn van den Keizer. Naar Londen heeft nu het Beiersche hof prins Arnulf afgezonden, daar men gelooft dat de Keizer dien het best mag lijden en dïu hij dus de geschiktste persoon zal we zen om 's Keizers wrok te doen bekoe len. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Uit Zürich ontvangt het Tageblatt het volgende berichtMet het oog op groote ellende onder Boerenbevolking, die in de Zuid-Afrikaansche kuststeden gevangen zit, gaat van hier een opwek king uit, dat Zwitserland het initiatief neme tot het overbrengen van deze on- gelukkigen naar Euorpa, zooals Zwit serland dat in '70 met de bevolking van Straatsburg heeft gedaan. Bij Frank rijk en Nederland zou men aandringen op medewerking. De in Zwitserland bijeengegaarde liefdegiften (ongeveer 200,000 francs) zouden voldoen om de grootste ellende te lenigen. Vrijdagmiddag om kwart over een en wordit het lijk der Vorstin uit Osborne House gedragen door de Hooglanders en geplaatst op de affuit, die voor de poort wacht. Dan zet de stoet, beslaande uit'militai ren, de huisbedienden der Vorstin, en eenige civiele waardigheidsbe- kleeders, zich in beweging. Achter de kist volgen de familieleden, al len te voet. eerst de mannelijke, de Koning De Duitsche Keizer, de hertog van Connaught, de Duitsche Kroonprins, prins Heinrich van Pruisen, prins Christiaan van ^ees- wijk, de hertog van Saksen-Coburg. prins Arthur van Connaught en prins Charles van Denemarken. On middellijk achter dezen volgt een groep vrouwelijke familieleden, ook te voet, en wel koningin Alexandra (koning Edward's echt- genoote,) de hertogin van York de hertogin van Saksen-Coburg, prin ses Christiaan, prinses Louise, prinses Henry van Baltenberg, de hertogin van Connaught de herto gin van Albany, prinses Victoria en prinses Charles van Denemar ken. De buitenste kist en dé looden kist, die de eikenhouten Konink lijke lijkkist zullen omsluiten, zijn Dinsdagmorgen te Cowes aangeko men. De eikenkist zal -echter eerst Vrijdag in beide omhullende kisten worden geplaatst. Op de kist. die beide kisten met het lijk der Koningin zal bevatten, is een bijkans vierkante koperen plaat aangebracht mot het volgende Lalijnsche opschrift Depositum Serenissimate Potontissimte et Excellenussimse Princxprs Victorias Dei gratia Britanniarum Reginas Fidei Defensoris el Indite Imperatricxs Obit XXII Die Januarii Anno Domini MD LLC Cl. AO talis Suae LXXXII. Regnique Sui LXIV. d. w. z. (in vrije vertaling) .- „Hier ligt het lichaam van de zeer door luchtige, machtige en uitstekende Koningin Victoria, bij de gratie Feuilleton. 30) Wat is dat, is het vijf uur dan moet ik voor de thee zorgen. Wij zullen het maar klaar zetten in de eetkamer en de gezellige groote kopjes gebruiken, en bruin brood en geroosterd brood er bij, want het is vandaag toch Mama s ontvangdag niet. Je weet, dat is tegenwoordig op Woensdag. Klinkt dat niet fraai? Verleden Woensdag zijn ei zes menschen geweest, na tuurlijk allemaal dames. En wij gaan volgende week naar twee „tea's' en een danspartijtje en de week daarop naar een „conversa zione". Wat zeg je daar wel van? Kale ruimde haar werk op, ter wijl zij sprak. Het is heel mooi zei Claude glimlachend. Je gaat dus flink aan de fuif. Arme vader komt op tegen de ..tea's". Hij zegt dat een danspar tijtje wel gaat. en zelfs een „con versazione" is nog ©enigszins doen lijk voor hem, maar hi.; is meestal de eenige heer op tea's" tenzij er muziek wordt gemaakt en dat vindt hij afschuwelijk. Ja, hij is niet zoo gemakkelijkDaar hoor ik bellen dat moet moeder zijn ga je mee? Zij zagen mevrouw Selley, Janet en de meid druk bezig met het bin nendragen van een paar planten, die door een klein jongetje gebracht waren. Dit baasje kreeg eerst nog zijn fooi en toen konden de dames pas aan hun thee denken. Vertel ons nu eens, lieve kind hoe jij het hebt gehad, zeide me vrouw Selley. terwijl zij Claude haar kopje aangaf. Ik heb heel weinig te vertel len, tante lief. De eene dag is al precies als die and-ere. en ik heb in geen tijden een nieuw beek of wat nieuwe muziek gehad. Ja dat is waar ook, dat zou ik haast ver geten ik heb verleden week met Lady Elmslie getoerd, en van haar kreeg ik een nieuw lied maar ik kan het niet mooi vinden. Het is nog al plat. Zij noemt het po- pul air." En je vader lioe gaat het daarmee? Ik geloot, wat beter. Wat ster- ker en zoo kalm, en betrekke lijk ook zoo zacht; ik begin heusch van hem te houden. Lach maar niet! want Kate glimlachte bij deze bekentenis. En mijnheer Brandon? ver volgde mevrouw Selley. Wij zien hem niet veel. Hij komt lang niet zoo vaak meer. helaas. Zijn komst gaf altijd weer wat afleiding. Ja natuurlijk, hernam me vrouw Selley. Zi; was eene ver standige vrouw, die er niets vreemd in zag als een meisje eenen heer eens aardig vond, en hare dochters, evenals Claude, waren evenzoo. Dus verlangt jo vader niet meer zoo naar mijnheer Brandon, als vroeger' vroeg 'mevrouw Sel ley na een poosje. Neen hij is voor alles onver schilliger. Een slecht teeken, lieve. Voetstappen, die de stoep opkwa men en het draaien van een sleu- te1 in het sleutelgat trokken nu hun aandacht. Janet vloog naar het raam. Dat is waarlijk vader met ka pitein O'Hara, riep rij. Nauwelijks had zij dit gezegd of de deur ging open, en m-ajoor Sel- ley kwam binnen en sprak: Ik breng eenen welbekenden gast mee zet dus gauw nog wat thee. Niet voor mij. Laten de dames zich vooral geen moeite geven voor mij, die het heelemaal niet ver dien, riep O'tiara Kapitein O'Hara, niet zoo vis- schen. zei Kate. U krijgt beiden versche thee. en zij haalde nog eene trekpot en wat kokend wa ter. Ik ontmoette onzen vriend bii de Boltons. Dat wil zeggen, wij stonden op heizelfde oogenblik voor de deur om onze kaartjes in de bus te doen. En daar hij er zoo uitge hongerd uitzag, heb ik hem uit- genoodigd- met mij mee naar huis te gaan. U bent een heelen tijd weg geweest, niet waar kapitein O'Ha- rai zei mevrouw Selley, terwijl de meisjes druk bezig waren de bei dt heere-n van thee en brood te voorzien. Ja. mevrouw Selley. Die Phil Brandon baalde mij over om mee naar de bergen te gaan bij Pau, voor de wolvenjacht. Het zijn dui- velsche beesten; en er was zoo n vreemde heer aan de table d'hóte, die door chk en dun wou volhou den dat houden geciviliseerde wol ven zijn. Nota benei Ik voor mij geloof eerder dat de civilisatie hon den in wolven kan veranderen dan omgekeerd. En ik ook, zei de majoor, goed- keüiend. De wolf is ongetwijfeld de voorvader van den hond. zei Janet gedecideerd. De natuurkundigen... Zijn altijd onnatuurlijke kerels, heusch, viel O'Kara in de rede, wiens wetenschapoelijke kennis niet groot was. en die zijne gelief koosde theorieën niet graag liet varen. O, kapitein O'Hara, zei me vrouw Selley, wij tweetjes denken zoo heel anders dan dat jonge volk je, met hun moderne opvoeding. Wat mij betreft, ik weet best dal ik er bitter weinig van af weet. Maar u, mevrouw Selley, u bent zelf nog zoo jong. U zoudt best voor eene zuster van juffrouw Sel ley door kunnen gaan. Een oudere of een jongere zuster? vroeg Kate. Wel. een jongere natuurlijk, zei majoor Selley, lachend. Maar laai O Hara nu eerst rustig thee drinken, en schenk hem nog»eens in Gaat Sir Philip nu alleen op die vreeselijke wolvenjacht? vroeg Claude, die nog al belang in hem stelde. Denkt u soms dat Philip Bran- nun mi, noodig Wff om op hom te passen? Neen hoor juffrouw Iraeey, dan hebt u het heelemaal mis. Hij zou eerder op mij kunnen passen. Phil schiet uitmuntend, en is moedig voor twee. Bovendien is hij met het terrein bekend. Vroe- gei is hij eerst in de Pyreneëen geweest met den een of anderen Markies een grooten vriend van z'n vader. Phil spreekt de taal ook zoo goed. Claude zag dat Kat© met alle aandacht luisterde. Ik dacht niet dat Sir Philip Brandon vreemde talen kende, zei Claude. Maar hoe dan ook, hij kan praten als Brugman maar het is een beste kerel, alleen wat zor geloos wat geld betreft, bedoel ik. Daarom is hel beter, dat hij daar op wolven schiet, dan dat hij

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1