NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. No. 5397 18e Jaargang. Zaterdag 2 Februari 1901. ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bil Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 2 Febr. bevat o. a. De inval van de Wet in de Kaap kolonie en de schade aan de mij nen, Begin der feestelijkheden bij het huwelijk der Koningin, De aankomst van Hertog Hendrik in de Residentie Z A. S. M ambte naren Parlementaire Praatjes Acetyleen. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummsr. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Offïcieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt bij deze ter algemeene kennis, dat in Februari a. s. zal worden aan gevangen met de opneming der veran deringen in de gebouwde- en onge bouwde eigendommen onder deze ge meente gelegen en wel: door den land meter D. Vonk, in de sectiën D tot en met G. Haarlem, 31 Januari 1901. De Burgemeester voorn. DE HAAN HUGENHOLTZ, W. B. Da BURGEMEESTER van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, dat door hem met ingang van 11 Februari e. k. is ingetrokken zijn be sluit van 28 April 1898, voor zooveel 1' 'f1 de aanwijzing van de Gedempte Zijdgracht (thans genaamd JSophia- plein) voor de plaatsing op Zon- en feestdagen en gedurende den nacht, v.«ix en w.wctis. Haarlem, 31 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Het voornemen van cle Wet om do Kaapkolonie binnen te dringen waarvan Kitchener melding maakt is volgens de .Daily Mail" uitge voerd, en het heeft dan dus blijk baar generaal Knox niet mogen ge lukken hem bij Taba 'Nchu tegen te houden. Voorts blijkt, dat de aanval der Boeren op de van Rijns- en Mod derfonteinen waar ze volgens Kit chener slechts eenige schade had den aangericht zeer ernstig is ge weest. Men vreest, aldus wordt uil Kaapstad geseind, dat de schade ongeveer 300.000 nd. st. zal bëdra gen. Er zijn stappen genomen voor betere bescherming der afgelegen mijnen. De militaire autoriteiten zijii overeengekomen twee leden van de Kamer van Mijnwezen toe te staan naar Johannesburg te ko men orn voor de belangen der mij nen te waken. Het laatste telegram van Kitche ner ontvangen luidt aldus Generaal Knox was den 29 Janu ari in revecbt met de strijdmacht van die Wet ten Zuiden van Wei rome (Oostelijk van den Smith- field.) Na den slag. die eenige uren on afgebroken voortduurde lieten de Boeren vijf dooden op het slag veld. Drie Boeren werden gevan gen genomen. Een groot aantal ge wonden werden door de Boeren meegenomen. Aan de Engelsche züde werden een luitenant en een man sredood. eer. majoor en twee man gewond. Gisteravond (30 Januari) trokken de troepen van De Wet den spoor weg naar Bloemfontein over bij Jsraëlspoort. Een colonne van ruce Hamilton is gekampeerd bij de waterwer ken doch kon niet niet de Boeren in contract komen. Generaal French heeft met de cavalerie en de bereden infanterie het terrein ten Oosten van Pretoria en Johannesburg schoongeveegd. French kwam daarbij in gevecht met ongeveer 2000 Boeren in het dal van de Wilge-rivier. De Boeren trokken terug na vier dooden en 9 gewonden verloren te hebben. De Engelschen verloren één doode en 7 gewonden. Kitchener geeft dus feitelijk toe. dat het gevecht van generaal Knox met de Wet ten gunste van den laatste beslist is. al komt hij in dit telegram dan ook niet terug op zijn zinspeling, dat de Wet naar de Kaapkolonie gaat, en bevestigt hij evenmin dat dit feit reeds is ge schied. De gebeurtenissen te Osborne en te Londen, in verband met de uitingen daarover in de Russische pers, hebben enkele Engelsche bladen er toe gebracht zich uit te spreken over de betrekkingen tus- schen Engeland en Duitschland. Dal er geen offensief en defensief verbond tusschen beide landen zou gesloten zijn. ojxtkent de ..Daily Graphic' beslist. De troonsbest'.j ging van koning Edward heeft fei telijk geen wijziging der betrek kingen ten gevolge gehad er be staat thans, zoo min als voor een maand, een verbond met Duitsch land. Des konines politiek zal zijn een politiek van vrede en welwil lendheid tegenover alle mogendhe den, zooals die voor koningin Vic toria de richtsnoer van haar staat kunde waren. De ..Dailv Telegraph" zeft een formeel verbond kan geen spra ke zijn. Maar een moreele overeen komst tot bevordering der gemeen schappelijke belangen, zonder een dei afzonderlijke belangen prijs te geven, kan en moet tusschen beide landen bestaan. Een breuk tus schen Engeland en Duitschland zou het economische overwicht ver plaatsen naar Amerika. Engeland heeft tijd noodig voor een grondige legerhervorming, Duitschland voor de ontwikkeling van zijn vloot. Slechts in vrede en vriendschap kunnen zij dat bereiken, hand in hand gaande met het hooge doel. den vrede te verzekeren en den vooruitgang van de beschaving in de wereld te bevorderen." En de Daily Mail' schrijftHet is onnoodig te zeggen, dat de Duit- sche staatkunde niet gewijzigd is. Zij is steeds vrij gebleven van sen timentaliteit. en zal het ook wel blijven. Zij houdt slechts rekenin; met de belangen van het Duitsche volk. waarvoor zelfs familiebetrek kingen en familieverhoudingen moeten buigen. „Toch zullen ook Duitsche staats lieden moeten inzien dat door vriendschappelijk samengaan met Engeland veel te winnen, niets te verliezen is. Of die vriendschap echter ooit meer worden, zal dan platonisch is nog af te wachten. Wij hopen dat zij steeds enger zal worden totdat eindeliik werkelijk een bon d gen o o f s ch ap mogelij k is." Buitenlandsch Nieuws. Ee ChineGsclie kwestie. Een maand ongeveer geleden He ten de beide Chineesche vredeson- derhandelaars per telegram navra gen welke ontvangst de Keizerin zou bereiden aan een voorstel om naar Pekins- terug te keeren, mits hare bezittingen en haar leven ver zekerd zouden worden en zij in het zomerpaleis zou kunnen wo nen, van den keizer verwijderd. Prins Tsjing heeft nu het volgen de antwoord ontvangenDe kei zerin zal er niet aan denken naar Peking terug te keeren eer alle vreemde soldaten vertrokken zijn. Zij zal zich eveneens verzetten te gen den terugkeer van den keizer. De Morning Post" ontvangt be vestiging uit Sjanghai, van het be richt dat de zetel der onderhande lingen tusschen Rusland en China naar St. Petersburg zal worden overgebracht teneinde huiten den invloed der vreemde gezanten te komen. De „Standard" ontving Woens dag uit Tientsin het bericht, dat eer sterke Duitsche troepenmacht, die voor maanden levensmiddelen medegenomen heeft, en voorafge gaan wordt door een Japansciie voorhoede, uit Peking naar Sjansi ri vertrokken. De maarschalksstaf van den Du tschen Keizer. De „Rheinisch-Westfalische Zei tung", die niet bang is te zeggen wat zij denkt over de Engelschge- zinde politiek van de Duitsche re geering schrijft naar aanleiding van keizer Wilhelm's benoeming tot Engelsch veldmaarschalk .,Het"Duitsche volk moge de doo de ee-ren. liefde kan het niet voor haar gevoelen, want onder hare re geering en met haar bekrachtiging heeft Engeland op de schandelijkste wijze een met ons verwanten stam den oorlog aangedaan om hem uit te plunderen. Blijkbaar wil Ed ward VII den Duitschen Keizer een eer bewijzen met de verleening van den veldmaarschalkstilel. Maar het feit dat het Engelsche leger niet eens in staat is, een klein volk van 20.000 strijders te overwinnen, op het oogenblik in een toestand van volslagen verval is en gebrek aan zedeliike en militaire begrippen van eer heeft getoond, vermindert de waarde van het eerbewijs. Da begrafenis van Koningin Victoria. JKeizer Wilhelm zal te Windsor blijven om de bijzetting van het lijk der Koningin in het Mauso leum te Frogmore bij te wonen. De Koning van Portugal zal ook een paar dagen blijven. Koning Edward overhandigde aan graaf Metternich het grootkruis van de Victoria-orde. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZülD-AFRTKA De militaire commandant te Kroon- stadt seinde aan den militairen gou verneur van Bloemfontein dat Andries Wessels, die den vredesgezant Mor- gendaal vergezelde, den 28 Januari op last van De Wet bij Klipfontein werd doodgeschoten. Men verneemit dat de hertog van York zeer veel lijdt, daar het jeuken hem belet te slapen. Het Duitsche eskader is te Spithead aangekomen; prins Heinrich voer met een stoombarkas naar Cowes en begaf zich naar Osborne. Woensdagochtend heeft te Arlon de begrafeoi^plaats gehad van den vermoorden gouverneur baron Ur ban de Xivry. Het garnizoen be wees de militaire eer. Het is opmerkelijk dat men tel kens nog hoort van maatregelen tegen de carlistische beweging, terwijl de regeering telkens verze kert dat de carlistische woelingen geheel onderdrukt zijn. Zoo wordi nu uit Laguarda, in de provincie Alava, aan de Liberal" gemeld, dat de commandant der gendarme (p Vittoria ..üv>enf>n samen brengt" om den geheimen door voer van wapens, voor de carlisten in het noorden bestemd, tegen te gaan. Koning Edward heeft aan lord Kitchener geseind ,Een van de laatste wagen dei- Koningin betrof u en het dappere leger onder uw bevel." Stadsnieuws HAARLEM, 1 Febr. 1901. Acetyleen De firma Heringa Wüthrich legt zich zooals bekend is, toe op de leve ring van electriseh licht in het blok huizen begrensd door Schoutensteeg, Smedestraat, Groote Markt en Bartel- jorisstraat. Maar zij beweegt zich ook op andere vakken van het groote veld der techniek en zoo zagen wij in haar magazijn een schrijfmachine van nieuwe constructie, kleine werktuigen die door electriciteit worden bewogen of verhit etc. Dat zij op bet terrein van de verlich- tingsvraag zich niet met één antwoord tevreden stelt, bleek ons uit de aan wezigheid van een toestel tot levering van acetyleengas, die de firma leveren zal aan den bewoner van een der villa's in den Aerdenhout. Voor het acètyleenlicht is het "publiek langen tijd bang geweest, niet zoo ongemotiveerd, sedert prof. Pietet's werkplaats in de lucht is gevlogen. Maar men heeft sedert dien tijd over het acetyleen geleerd en o. a. dit, dat gevaar alleen bestond bij de ontwikke ling van groote hitte en dat deze hitte bij vermenging van telkens kleine hoe veelheden carbid en water niet kan ont staan. In verband daarmee is het fa briekje voor de Aerdenhoulsche villa dan ook maar klein en bestaat, be halve uit den vermengingsbak, bijna uit niets dan uit twee ketels voor de berging van het gas. Het instrument Helvetia genaamd, (de firma Heringa Wüthrich heeft er de agentuur van verkregen), heeft twee groote voordeelen. Vooreerst doet men het carbid niet direct bij bet water, maar in een soort van koker, die een wegschuifbaren bodem beeft Men kan dus eerst het deksel weer dichtdoen en daarna met een buiten aangebracht handel het rooster weg schuiven; dan pas valt het carbid in het water. Veel stankontwikkeimg wordt hiermee voorkomen. Een tweede voordeel is, dat wanneer de hoeveelheid gas in de ketels te groot is, de overmatige spanning den bodem van den mengbak automatisch naar be neden drukt, zoodat alles er uitvalt en de gasformatie dus dadelijk gestaakt wordt. Op dit toestel zagen we een zestal vlammen branden, mooi licht van 30 kaarsen sterkte, dat het electriseh gloeilicht op het nabijzijnd schakel bord groote concurrentie aandeed. De heer Dr. J. M. Janse, oud-chef der tweede afdeéling (scheikundig la boratorium) aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, die in 1899 als opvolger van nu wijlen Pi-of. F. E. R. Surin- gard benoemd is tot hoogleeraar in de plantenkunde aan 's Rijks universiteit te Leiden, zal vanwege het Koloniaal Museum te Haapdem. op Dinsdag 5 Februari, des avonds te 8 uur in het Brongebouw een voordracht houden over den plantengroei der Neder- landsch Indische stranden, toegelicht door lantaarnbeelden. Tot het bijwonen dezer hoogst be langrijke voordracht zijn voor belang stellenden een beperkt aantal toe gangskaarten bij de Directie van voor noemd Museum verkrijgbaar. Door den architect J. H. Welsenaar is onderhands aanbesteed: Het bonwen van een kantoor aan de Sophiastraat Van de 4 ingekomen biljetten was dat van den heer J. W. van Santé alhier het laagst voor 3269. Heemstede. Van hier kan worden gemeld, dat tot groot ongerief van vele daaromheen- wonenden, uit de Nortonpomp, staan de op het pleintje nabij de IJzeren brug van af het invallen der vorst geen water meer te verkrijgen is. Op initiatief van de heeren Mr. D. E. van Lennep, A. van der Horst en H. Peeperkorn Jz. is besloten om ter gele genheid van het. Huwelijk van H. M. de Koningin op Donderdag 7 Februari a. .s aan de kinderen van alle in de gemeente aanwezige scholen een feest te bereiden. Voor dat doel gaat een inteekenlijst bij de ingezetenen rond. Zand voort Door den architect J. F. W. Storm te Haarlem is alhier aanbesteed: Het bouwen van 5 woonhuizen aan den T ram stra at weg. Ingekomen waren 10 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer J. F. Duin te Haarlem voor 21694. Woensdag 30 Jan. werd in hotel Driehuizen door den heer Joh. F. W. Storm, architect te Haarlem voor reke ning van de Bouwmaatschappij ,,Kin- heim" aanbesteed, het bouwen van 5 woonhuizen aan de Tramstraat alhier. Ingeschreven werd het hoogst door den heer R. Wereldsma, te Haarlem, voor f 295.38 en het laagst door den heer J. F. Duin, te Haarlem, voor f 21.694. Het werk is nog niet gegund. Het feestprogramma voor de alhier te houden feesten ter viering van het huwelijk van H. M. de Koningin op 2 Februari a. s. luidt als volgt Ten 10 uur rede van den WelEerw. heer Ds. G. Hulsman in de kerk der Ned. I-Ierv. Gemeente, waarbij de Christel. Zangvereeniging zal zingen 's middags optocht der schoolkinderen met muziek van het fanfarecorps, naar ï1 e u 111 e t w ui. 31) Vader is zeker erger, riep Clau de. De dokter is er in geen weken geweest, en zij vloog vooruit. Wat scheelt er aan, dokter? vroeg zij gretig, zoodra zij bij de deur kwam. O, juffrouw Tracey. hernam hij en nam zijn hoed af. Uw vader is zwaar ziek. Het is zijn hart zoo als ik vreesde. Ik kom met u mee. Is e»r onmiddellijk gevaar bij? ging zij voort, toen zij merkte dat Tebbets doodsbleek zag. Ik zal u zeggen. Kan ik eerst naar hem toe? Neen, zeker niet. U moet mij eerst hooren. Deze heer? Mijn oom, majoor Selley, en mijn nichtje, juffrouw Selley, leg de Claude haastig uit. O, zoo! Dat is gelukkig. Zij volgden allen Claude naar 't salon, waar Tebbets hen binnen liet. Hier bleef de dokter staan, en sprak toen, eenigszins weileienu. Ongeveer een uur geleden werd ik geroepen, en toen zag ik dat mijnheer Tracr- in een flauwte lag. De huishoudster was geschrok ken van zijn haastig bellen,, en vloog naar zijn kantoor, daar vond zij mijnheer Tracey bewusteloos op den grond. Hij had zich klaarblijkelijk on wel gevoeld en had toen gauw ge beld voor hij levenloos neerzonk. Levenloos neerzonk herhaalde Claude terwijl zij haar oom on willekeurig vast hield. Wilt u daarmee zeggen Het is pijnlijk voor mij, maar ik moet u zeggen, dat het met uw vadier gedaan is.- Ik wist dat hij eene hartkwaal had maar hij had nog best een paar jaar er mee kun nen blijven leven... Ik zal u niet langer ophouden. Ga zitten, lieve ga zitten, Claude, zei majoor Selley vriende lijk. Je beeft zoo, je kunt niet blij ven staan. Haal haar gauw een glas water. Kate. Zoo is het wel beter, mijn kind. Een steek en misschien dat zelfs niet en toen was het uit. in plaats van een lang lijden. En je bent een goede, lie-; ve dochter voor ïiem g&wejjgjj. Maar dat hij gestorven is, ter wijl niemand bij hem was! Dat hij gestorven is, terwijl zijn eenig kind op dat oogenblik lachte en gekheid maakte. O! het is te vree- s-elijk! mompelde Claude. Zij was heel zenuwachtig. O! had ik hem maar niet alleen gelaten! En ik ben maar blij. dat u er niet bij geweest zijt zei de dokter. Toen Kate aankwam met het glas water, vervolgde hij: Als wij de twee dames nu al leen li-eten. majoor Selley, dan kon den wij nog het een en ander be spreken vóór ik wegga. Zeker, zeker. Ik kom straks terug, kinderen. Lieve Claude, nep Kate, toen zij alleen waren, en sloeg haar arm om haar heen, ,,leun maar tegen mij. Laat de tranen nu maar ko men bedwing ze vooral niet. Dat doe ik ook niet, Katie maar het is of ik niet kan huilen. Ik ben zoo ellendig en o! wal vind ik het naar dat hij op dat vreese- lijlce oogenblik j.uist alleen was. Maar ik heb geen tranen. Mijn arme vader! Hij begon heusch een beetje van mij te houden. ju. aai is zeaerL vvao moei nei een heerlijke troost voor je zijn le bedenken dat jij hem- wat zach ter gestemd hebt, want hij was erg hard. Ja en daarom juist is zijn dood zoo diep treung. Als hij was blijven leven, en had leeren ge nieten, dan zou ik tranen genoeg voor hem storten. Ach, had hij toch maar een paar jaar langer kunnen leven, mischien zou ik hem dan hebben kunnen leeren wat geluk eigenlijk is; maar nu is hij heengegaan zonder ook de minste vreugde te hebben geno ten. Tebbets kwam binnen. Claude stond op, en naar haar toegaande, kuste zii haar op de wang. waar op Tebbets in huilen uitbarstte. - U hebt zoo u best gedaan, mijr lieve. U hebt u niets te ver wijten. Straks moet u hem zien. Hei is een prachtig lijk, bepaald prachtig! En zij spraken met hun drieën zachtjes door, alsof zij vreesden de diepe rust in huis te versto ren. Je gaat met rns mee naar huis, Claude, zei Kale. Je moet hier niet blijven. Neen, Kate. Zoolang mijn va der nog in huis is, wil ik hem niet verlaten. Dat kan ik niet over mij verkrijgen. Onder tusschen waren de dokter en majoor Selley druk bezig alles te regelen. Mijn doodsbriefje is voldoen de en er zal geen onderzoek wor der ingesteld, zei dokter Brett. U zorgt zeker voor de begrafenis? Neen. Ik gelooi nit-l dat ik het recht daartoe heb. Ik zal tele- grapheeren aan mijnheer Tracey's procureur, en aan zijn eenigen in tiem en vriend, mijnheer Brandon. Zi; zullen de noodige bevelen ge ven. En de arme jonge dochter? Zij moet hier niet alleen achter blijven. Zeker niet. Zij moet met mij mee naar huis of mevrouw Sel ley ,haar tante, komt hij haar. K.yit daarop nam dokter Brett afscheid, en majoor Selley begaf zich naar de jonge wees evi Kate. Claude sloeg beslist haar oom's ultnoodiging af om met hem mee naar huis te gaan. Dan zal ik je tante hi»1 ha len. lieve. Zij is hel best geschikt voor je te zorgen als je haar bij je hebt zul je je sterker voelen. Dank u ik zou het heer lijk vinden als zij kwam. Dan blijft Kate bij je, tot wij terug zijn. HOOFDSTUK XIV. Alles was voorbij en Claude be vond zich in Gainsborough Gar dens. Het voorgevallene, en de plot selinge verandering in haar leven, kwamen haar al minder vreemd voor. Twee dagen na de begrafenis, was majoor Selley, vooral op ver zoek van Brandon, naar Hobsons kantoor gegaan om daar met Bran don samen den inhoud van mijn heer Tracey's testament te hooren. De majoor was zeer getroffen door deze beleefdheid en voelde zich erf gewichtig. Mevrouw Selley toonde duidelijk hoe nieuwsgierig zij was om te we ten te komen wat het testament be helsde. Hij was zoo'n eigenaardig, on aangenaam iemand, vertelde zij Kate, toen zij op een keer alleen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1