NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Premie voor de Geabonneerden. Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwann. 18e Jaargang. Maandag 4 Februari 1901. No. 5398 HAAHLEH'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADVE RTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Farijs 3F" Faubourg Montmartre. Voortdurend is er nog vra; Boekje naar het fraaie, keurig geïllustreerde groot 32 bladzijden, vol portretten. Wij hebben daarom gemeend velen een genoegen te doen, door onderstaanden Bon nog eens in de Courant af te drukken. Tegen afgifte daarvan en tegen betaling van slechts Tien cents per Exemplaar kan men het Boekje in ontvangst nemen aan onze Bureaux, Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, alhier. Buiten de stad toezending van 15 cents in postzegels. Uitdrukkelijk doen wij opmerken, dat wij slechts leveren zoover de kleine voorraad strekt. JDE ADMINISTRATIE. voor 1 Exemplaar Prijs tO Gent* LiiL nummer bestaat uit acht bladzij den. Haarlem's Dagblad van 4 Febr. bevat o. a. De moedeloosheid en de roep om den staat van zaken bekend te maken, De dood van Koningin Tictoria, Parlementaire Praatjes, Berlijnsche brief, Sportpraatje, Het Beleg van Haarlem. Tevens behoort bij dit nummer onzer courant no. 22 van De Zaterlagavond, Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattendeIlaarl. Halletjes, Sprookje, Franchamont de Marskra mer (2 afbeeldingen), Kroniek, Anec- doten uit het leven van Koningin Vic toria (met allerlei plaatjes), Feuille ton: De Teleurstelling, Van een reuzen- snoek (verhaal),Moment-Opname: Poë zie in de stad, benevens de gewone ru brieken, afbeeldingen, oplossingen prijsraadsel en een nieuw prijsraadsel. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van: lo. M. J. Roozekrans, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voor buis van het perceel aan den Burgwal, no. 54. 2o. van C. L. C. Polvliet, om vergun ning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Lombardsteeg no. 11 Haarlem, 1 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENIIOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Reeds meermalen hebben we ge legenheid gehad te wijzen op de moedeloosheid in Engeland, die zich op allerlei manieren, vooral in de Engelsche pers, uit. Recht streeks een uitvloeisel van deze moedeloosheid, schijnt het streven om aan den oorlog een eind te ma ken en vooral de aanmaning aan de regeering om nu toch den wa ren staat van zaken bekend te ma ken en er geen doekjes meer om te winden. Met merkwaardigste is wel de uiting van de Daily News", die voor het eerst verschenen is onder de verantwoordelijkheid van der nieuwen hoofdredacteur, en, zooals men weet niet meer in han den van de meest woeste Bóeren- verdelgers. Het blad bevat een hoofdartikel onder het opschrift,,Een prachti ge gelegenheid" (,,A golden oppor tunity"). Daarin wordt gevraagd dat men alle boosheid en alle wrok zal laten varen bij de groeve van Koningin Victoria. „Laat ons", zoo gaaf het artikel voort, „iets doen om deze gelegenheid aan te grij pen ten einde den oorlog te staken. Laat de Regeering de gansche waar heid omtrent den slaat van zaken bekend te maken een tijdeliike onderdrukking van de feiten kan de Regeering niet baten. Haar par lementaire meerderheid werd haar niet gegeven om oorlog te voeren voor eeuwig. Laat Chamberlain handelen overeenkomstig zijn laat ste verzoenende rede in het Lager huis en laat niet de leer van ..geen schijn van onafhankelijkheid" alle mogelijkheden van staatsmanschap afsnijden." Diezelfde roep om de volle waar heid laat de „Manchester Guar dian" hooran, en wenscht nu dat allereerst de Regeering beginne met meer dan tot dusverre, het gansche Engelsche volk in zijn ver trouwen te nemen en niet meer op haar eigen houtje allerlei dingen uil te broeden. 't Is geen wonder, dat de onge rustheid steeds meer om zich heen- grijpt. Kitchener heeft de oorlogs correspondenten weggejaagd, het licht uitgedraaid' en laat de men- schen dus in donker of. af e.n toe in half licht zitten. Steeds waakt de censor. In dezen toestand nu komen in den laatsten tijd allerlei onrust barende berichten, dus de Engel- schen zitten bij al dat slechte nieuws voortdurend in angst, dat op een oogenblik de bom losbarst en het allerergste te voorschijn treedt in 't licht dei openbaarheid. Het blijkt nu, dat de strijdmacht, waarmede de Wet in de Kaapkolo nie is gevallen. 1500 man bedraagt, met 2 kanonnen. De „Daily Mail" weet d'it te vertellen. En daarbij komt „Central News" mededeelen, dat er ernstige ziekte heerscht on der de troepen in Transvaal. En om nu ook iets goeds te vertellen zeker, zegt dit blad er bij, dat de Wet een tweeden vredesafge- vaardigde dood schoot evenals den anderen, en dat Pretorïus zic-h heeft overgeven en „verklaarde, dat de Boeren tot het uiterste zouden vechtenhij zelf had allen invloed verloren." Nu zullen de Engelsche-n er ze ker eens flink achtereen gaan trek ken. Van die beteekenis moet het bericht zijn dat de .Standard" uit Durban verneemt, n. 1. dat er meer bereden troepen zullen worden ge bruikt om de Boeren dood te ja gen, en te vangen terwijl de infan terie in muilezelwagens zal rond rijden. Je doe maar, zeggen we op z'n Hollandsch. Over den toestand in China en den vermoed®ken tijd van terug keer der troepen,schrijft graaf Wal- dersee o. a. het volgende „Tientsin en de omgeving van Sjan-haï-kwan. zullen bezet moeten blijven, totdat de Chineesche re geering bewezen heeft, dat zij be reid en in staat is de orde en rust te handhaven in de provincie Pet- sji-li en de zendelingen,, christenen en alle vreemdelingen te bescher men dan totdat de regeering heeft verklaard hoe zij denkt het geld te verkrijgen voor de betaling van de schadeloosstellingen: de wijze waar op zij zich dat zal verschaffen moet door de mogendheden worden goedgekeurd. (Men zou zeggen dat dan die voorafgaande belofte niet veel kan beteekenen.) Gedurende de overgangsperiode zouden te Peking moeten blijven 200C man om de gezantschappen te beschermen zoowat 6000 in het district Tientsin, te Loetai en Ta- koe 1500 te Sjan-hai-kwan, kleine garnizoenen op zeven geschikte plaatsen langs den spoorweg, een station van de Pei-ho. Noe eenige steden blijven bezet tot de geheele ontruiminng en de tijdelijke regee ring blijft zoolang te Tientsin ge vestigd. In een tweedien brief schrijft graaf Waldersee, dat er een garni zoen van 1500 man te Tientsin moet gevestigd worden met bezettingen tusschen de havens en Peking dicht genoeg bij elkaar om het heele gebied dagelijks af te patrouil leeren. En hij raadt aan dat op elke plaats troepen van slechts één lana zullen worden gestationneerd en de mogendheden bij toerbeurt vooi één jaar den opperbevelheb ber zullen aanwijzen." Buitenlandsch Nieuws. Een brief van Labouchere. In ..Truth" richt Henry Labou- chère een open brief aan President Steijn waarin hij hem aanraadt den vrede aan te nemen, en een Z u i d-Af ri kaansche federatie te stichten, onder Engelands opper hoogheid. Dit noemt Labouchère de eenige manier om den oorlog te doen ein digen den Afrikaanders, werkelijk onafhankelijkheid te geven, het Rijk te bevestigen, en vrede en voorspoed te brengen over Zuid- Afiïka. Als voorbeelden wijst Labouchè re op Canada en Australië, die on der Engelands bestuur feitelijk on afhankelijke natiën zijn. Dat kan ook de toekomst zij» van Zuid-Afri- ka, meent Labouchère indien de voormannen van de Afrikaander beweging bet slechts willen. Daar hij President Steijn op geen andere wijze weet te bereiken, plaatst Labouchère dezen open brief ir. zijn weekblad, hopend dat hij zoo onder Steijn's oogen 'zal ko men. Begrafenis Koningin Victoria De eerste phase van de begrafe nisplechtigheden is afgeloopen. De kist met het stoffelijk overschot werd op een affuit door de nauwe straten van Cowes vervoerd, waai de troepen stonden opgesteld, en ingescheept aan boord van het Ko ninklijk jacht ..Alberta". Daar staat het in een paviljoen van rood flu weel, dat op de brug is opgericht. De stoet van het kasteel Osborne tot de kade was zeer eenvoudig en zeei indrukwekkend. De kist, waar op de kroon, de schepte? en de rijksapnel lagen, werd gevolgd door twee groepen van vorsten en vorstinnen te voet. De Koning, de Keizer en de hertog van Connaught schreden aan het hoofd van de eer ste groepde Koningin, prinses Ghristiaan en prinses Louise aan het hoofd van de tweede eroep. De inscheping had plaats onder het somber geroffel der trommen en het kanongebulder van de oor logsschepen, die geschaard liggen, van Cowes tof Portsmouth over een afstand van 10 mijlen. De overtocht van de Alberta" tusschen een dubbele rij van oor logsschepen, waaronder zeven vreemde, duurde ongeveer twee uren. De overtocht van het schip, dat het stoffelijk overschot vervoerde, was bij uitstek plechtig en indruk wekkend. Telkens als het jacht een pantserschip of kruiser naderde, stelde de bemanning daarvan zich langs de brug op en presenteerde het geweer, terwijl de muziek aan boord een d odenmarsch aanhief en de kanonnen van minuut tot minuut salvo's losten, zoodat ge durende den geheelen duur van den overtocht, het plechtige geluid van het kanongebulder of van de treurmuziek weerklonk. Het we-er en de toestand van de zee waren zoo gunstig mogelijk. Om 4.40 kwam de Alberta" in het gezicht van Gosport waar het stof felijk overschot den nacht over blijft aan boo.'ƒ:1 van het jacht, dat door sloepen van de oorlogssche pen zal bewaakt worden. Een twaalftal vertegenwoordi gers van vreemde mogendheden, zich te Londen bevindende voor de begrafenis, zijn gisteren op het de partement van buitenlandsche za ken ontvangen, o. a. baron Harden- broek, vertegenwoordiger van de Koningin der Nederlanden, en graaf Assembourg uit Luxemburg. De krans van koningin Wilhel- mina heeft een doorsnede van 1.20 meter hij is van witte orchideeën en Parma-viooitjes. Die van presi dent Mc Kinley is 2.40 in doorsne de en van witte rozen, camelia's en orchideeën. De Koningin werd gekist nadat zii gekleed was in staatsiekleed met al haar ordeteekenen en het lint van den Kouseband om het gelaat was bedekt onder haar bruidssluier. Tot executeurs testamentair van koningin Victoria zijn benoemd de hertog van Connaught, prinses Heinrich van Battenburg en sir Fleetwood Edward. Algemeene berichten. Te Przemysl in Galicië is de ad vocaat Steinbach. luitenant bij het 18de regiment landweer, uit den officiersstand ontzet omdat hij ar tikelen schreef in een plaatselijk socialistisch blad. De militaire raad van eer. die het strafvonnis uitsprak, oordeelde dat een derge lijke journalistieke werkzaamheid onvereenigbaar was met den rang van officier. De ..Daily Express" verneemt uit goede bron, dat ook met vol komen instemming van den her tog van Cornwall and York be sloten is. dan de titel van prins van Wales ten minste voor deze generatie zal worden opgegeven de historische en populaire titel zal dus voorloopig in Engeland verdwijnen. Men wijst er nogmaals op, dat ook Karei, hertog van York, de la tere Karei I, geen prins van Wales werd toen hij bij den dood van zijn ouderen broeder Hendrik kroonprins werd. Evenmin was Karei II, alhoewel een oudste zoon, prins van Wales. Uit Londen wordt aan de „Man chester Guardian" gemeld dat in legensoraak met officieele ontken ningen het gerucht wordt volgehou den, dat lord Salisbury spoedig uit het Kabinet zal treden. Hel was slechts zijn persoonlijke genegen heid voor de Koningin die den jrijzen staatsman bewoog om noe premier te blijven. Bovendien wordt beweert dat ernstige meeningsverschillen be staan tusschen Edward VII en lord Salisbury. In alle gevallen acht het blad het zeker, dat veranderingen zullen plaats grijpen in de samen stelling van het tegenwoordig ka binet. Stadsnieuws HAARLEM. 2 Febr. 1901. In de afgeloopen week zijn in het douche-badhuis 368 baden genomen. Naar men ons bericht, zal de Chris telijke Zangvereeniging Soli Deo Glo ria op Donderdag 14 Februari a.s. in de groote muziekzaal der Soc. ,,de Kroon" haar 2de uitvoering geven met welwillende medewerking van solisten en mannenkwartet. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het be stuur en de leden. Op den len Februari werd door den tuinder Lensch van Overveen nog Hol landsch© bloemkool aan den groen- tenmarkt gebracht en opgekocht door van Dam, Molestraat alhier. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is in de vacature Ds. Moeton, beroepen tot predikant Ds. C. J. van Paassen, te Meppel. Weldadigheid naar Vermogen Van 25 December 190015 Januari 1901 werden aan extra-giften ontvan gen f 2858.55. Van 15 Januari1 Februari 1901: N. N.; „Nation. Geschenk"; ieder/25. J. C.Jhr. H. W. C. H.ieder f 10. N. N.; W. F. B. Sr.; ieder f 2 50 Mevr. v. D.H. f 1. 2944.55 Ten vorigen jare was op 1 Februari ontvangen: f 3301.14; zoodat dit jaar op ultimo Januari ruim dertien honderd gulden minder ontvangen is dan op denzelfden datum in 1900. Het Bestuur van W. n. V., J. MULLEMEISTER, President. Mr. E. A. A. S. VAN STRALEN, Secretaris. Flet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Januari bezocht door 357 belangstellen den, terwijl uit de boekerij van het Museum 213 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in Nederfland verzonden werden. De tentoonstelling van een hoogst belangrijke verzameling voorwerpen op het gebied der Zweedsche kunst nijverheid en huisvlijt is in voorberei ding en zal weldra in het Museum worden geopend. De tentoonstelling van Meubelen uit de werkplaats te Weesp. zal Zondag 3 Februari voor het laatst op het Mu seum van Kunstnijverheid geopend zijn. Het totaal der ingekomen giften voor het Nationaal Geschenk, bij gelegen heid van het huwelijk van H. M. de Koningin, heeft na aftrek der kosten bedragen f 3322.10. Nieuwe Raadszaal. Bij geruchte vernemen wij, dat er wel degelijk plannen zijn tot het in richten van een nieuwen Raadszaal in het Prinsenhof. Een verbouwing van verschillende localiteiten in dat ge bouw zou daarvoor noodig wezen. De heeren Mr. J. F. van Valkenburg en Jhr. J. B. van Merlen zijn dit jaar aan de beurt van aftreding als leden der Provinciale Staten voor het district Haarlem. Kamer van Arbeid voor de Metaal- eu Houtbewer king te Haarlem. Den 7n Januari jl. kwam bij de Ka mer eene klacht in van l. F. L. de Zwart, voorheen werkman nan de Cen trale werkplaats der II. IJ. M. alhier, over het hem gegeven onislag. Nadat in de Bestuursvergadering van 9 Jan. de klacht in den bret-de was on derzocht en van weerszijden de zaak persoonlijk was toegelicht, vergaderde den 14n Jan. de Kamer en gaf :n vol tallige vergadering, met algemeen© stemmen als haar meening te kennen, dat de schuld geheel aan d« zijue van den werkman gelegen was De Kamer besloot nochtaas dsn kla ger hare medewerking aan te iüieden om weder in dienst bij de Maatschappij terug te komen, onder voorwaarde dat klager zich bereid verklaarde om aan den chef d©r werkplaats zijne veront schuldiging aan tee bieden en om dës- gevorderd alsnog aan diëns billijke eischen te voldoen. De klager bleef ech ter halstarrig weigeren om zijn onge lijk te erkennen en weigerde om aan de uitnoodiging van de Kamer gevolg te geven. De Kamer zag zich derhalve verplicht hem hare verdere medewerking te ont houden. Namens de Kamer: De Voorzitter: S. REINALDA. De Secretaris: Mr. A. MOENS. Schouwburg. De leden van het dr. Heine's En semble, de Ibsenvertolkers bij uitne mendheid, die van hun laatste optreden met „Gespenster" zeer aangename her inneringen achtergelaten hebben, zul len as. Maandag hier opvoeren „Die Frau vom Meer". Wij vertrouwen dat de vele bewonderaars van Ibsen dezo gelegenheid gaarne zullen aangrijpen om opnieuw in te dringen in de groote kunst van den genialen schrijver. De voorstelling van „Die Frau vom Meer" door dit gezelschap voldoet aan de hoogste eischen der kritiek. Zondag 3 dezer zal het Nederlandsch Tooneelgezelschap in onzen Schouw burg opvoeren het bekende drama -.an Felix Pagat „De Voddenraper van Pa rijs." De heer Ch. de la Mar vervult er de titelrol in. Op het Populair Concert, te geveD door het Strijkorkest van Haarlemsch Muziekkorps, op Zondag 3 Februari in het Brongebouw, wordt onder de lei ding van den heer Kriens, een keurig programma uitgevoerd. Verder ver- leenen hun medewerking de bekende Nederlandsche duettisten de gebr. Ma tron, en de Hollandsch© duettisten Henry en Sophie, in hunne nieuwste creatiën; dit belooft dus weder een drukken en aangenamen avond te worden. Zang en Vriendschap. De Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap alhier ontving, in antwoord op de aan het Vorstelijk Bruidspaar en Hare Majesteit de Koningin-Moeder aangeboden gelukwenschen, de vol gende antwoorden: „Hare Majesteit de Koningin en Zijn Hoogheid Prins Hendrik dragen mij op al uwe leden te danken voor aange boden gelukwenschen. Adjudant VAN TUIJL." „Hare Majesteit de Koningin-Moeder draagt mij op der Vereeniging Hoogst- derzelver welgemeenden dank over te brengen voor geuiten wensch. De Kamerheer van dienst, G. VAN TETS." Blcemendaai. In de laatstgehouden vergadering der afdeeling OverveenBloemendaai van de AJg. Ver. voor Bloembollen cultuur is besloten, om bij genoegzame deelname in het voorjaar van 1902 een tentoonstelling te houden van bloei ende bol-, knol- en wortelgewassen, waarschijnlijk in een deT gebouwen van het Park Hartelust te Bloemen daai. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Bij de vestingbegrooting slechts twee redevoeringen. Een van den ___^r Rutgers, die, nu de Min. de verdediging der havens van IJ mui den en van liet Noordzeekanaal niet noodig achtte, de vrees niet verheelde dat dientengevolge in zijn oog de verdedigbaarheid van de stelling van Amsterdam zeer lij den zou. Van den heer Bultman de tweede, twijfel opperend aan de doeltreffendheid der inundatie- werken. De Minister van Oorlog handhaaf de ten aanzien der stelling zijn meermalen geuite opinie maar deelde mede dat hij een wijziging der vestingwet had ontworpen, ten-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1