Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij ,jHa33fi»lem9s Dagblad van Maandag 4 Febr. 3 901. Ne. 5398 Haarlemsche Handels- vereeniging, GoedgeJc. bij Kon. Besluit van IS Nov. No. SS, 1899. De Haiarlemsclie Handelsv&r een. tel* thans ruim 650 leden, dat ia veel, doch niet genoeg. Elk© winkelier, elke han delaar, zijxi belang begrijpende, moet rich aansluiten. De contributiei bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee ren Laane.dc van Betmmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook op gar ven voor het lidmaatschap) moeiten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijneetraat. Het is ons gelukt eeme overeenkomst, te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firmafa in Ne derland, De kosten dlezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau, Informatiën naar binnen de stad, wonende personen gra tas. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in, het afgeloopen jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van 2405.605 betaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandilijsteu ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij) portovergoeding (10 ets.) is bajt- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is g tigd 22 Lange Begijnestraat en is opemd lederen werkdag vian 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige da,een van 34 rum Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Ostadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan V' ioenendaal, So- phiastraat, hoek :..rte Wolstraat, of aan J. J. Groeneudaal, Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden iu 1. 72-1573, DOOB W. P. J. O VERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XVII. Zeer zeker is het dus dat onder de verdwaalden, die gevangen werden ge nomen, ook de hopman Phiüppus de Koning behoorde, en het moet vreese- lijk geweest zijn om aan te hooren hoe het sarrend gejuich en getier der Span jaarden zich mengde met de vervloe kingen der soldaten van de bezetting op de wallen, nadat het bekend was geworden dat de nachtelijke poging tot ontzet was mislukt. En dit werd er niet minder op toen de Spanjolen des voormiddags uit hunne schansen in het blokhuis een hoofd slingerden, waaraan een briefje was bevestigd niet de woorden ,,Dit is het hooft van capi- teyn Philips Coninck, die u tot ontzet gezonden is". De Haarlemmers namen weerwraak. De drie zoeteiaars van Amsterdam, welk-} den vorigen dag waren binnen gebracht, acht. Duit,sellers en een Waal (dus geen enkele Spanjaard) bevonden zich in de gevangenis, de belegerden liften hen alle twaalf halen en op den wal In het gezicht van den vijand op hangen. Toen nu des nachts deze twaalf lijken werden afgelaten, sloe gen de belegerden van elf de hoofden af, sneden den baard en haren op de wijze der Geuzen en pakten die elf hoofden in een „tonneken", dat daarna van het bolwerk in de Spaansche schansen werd geworpen. ,,Op dit tonneken metter hoofden" was een briefje bevestigd, waarop te j lezen stond „dat zij dit aan den Hertog j van Alva zouden brengen en hem hier mede betalen den tienden penning, waarvoor zij reeds lang door den Her tog waren gemaand, doch dien nog niet betaald hadden en waarom hij het beleg voor de stad had geslagen en daar hij niet op zijn tijd terstond was betaald, zouden zij hem elf voor 't fret interest, opdat hij geen reden tot klagen zou hebben". Dr. Ekama schrijft terecht over dit feit„Zeker een bittere en wreede spot, waartoe wel is waar de handelwijze der Spanjaarden had uitgetart, maar waardoor ook de eerste onuitwisch- bare smet op de dappere verdediging van Haarlem werd geworpen". Mist, vorst en dooi wisselden elkan der gedurende eenige dagen af, en uit 's Prinsen leger waren noch brieven noch levensmiddelen gekomen. Daar om zonden Burgemeesteren en Kapi- teinen der Stad twee brievenposten aan den Prins, benevens twee ledige sleden en eene teekening van het beleg, teneinde hem er van in kennis te stel len dat het laatste buskruit al in de flesschen en het laatste meel in den oven was. Alvorens de Prins echter hierop ant woorden kon, kwamen er den 17den (een zeer mistigen dag) weder 65 sle den binnen met spiessen. roers, ra piers, vlees, bier, tarwe en twee paar den en sleen met etlïjcke stormhui- den", onder geleide van een vendel vreemde knechts, waarover de overste Schram van Brunswïjck het bevel voerde., Dezen zelfden middag trok een ge deelte der bezetting en burgers de Schalkwijkerpoort uit om de schans Rustenburg te veroveren. Aan het be zit hiervan was zeer veel gelegen, daar de toevoer van levensmiddelen enz. langs de Trekvaart veel gemakkelijker en bovendien minder gevaarlijk was. Men was zeer gelukkig, de schans, werd stormenderhand genomen, ter wijl zij, die niet konden vluchten, wer den doorstoken. De lijken der vijanden werden geplunderd de watermolen werd in brand gestoken en met een grooten buit naar de stad terugge keerd. Den 20sten Januari was het een schoone, heldere dag. Met sleden en paarden trokken eenigen derbelegerden de Spaarnewouderpoort uit en ont moetten twee sleden, welke van Am sterdam kwamen. Op een dezer sleden zaten Adriaen Jorisz, uit Alkmaar en zijn neef Adriaen Groenevelt, een voor malig Schepen der stad Haarlem. Deze laatste was tweemaal Schepen geweest en had bij het begin van het beleg tot de vroedschappen behoord doch was den Spanjaarden zeer genegen. Uit vrees waarschijnlijk was hij zijne stad ontvlucht en in Spaanschen dienst ge treden, en zeer aannemelijk is het dat hij aldaar de rol van verrader speelde. Toen zij hem ontmoetten was hij op reis naar zijn huis te Velsen, en had in de andere slede „een .vat vol witte broods en een vat schoone, Rijnsche wijn" waarmede hij zooals men waarschnijlijk terecht vermoedde dienzelfden goede sier zou hebben ge maakt en „bij avontuur den tiran niet een gekroonde beker de ellendige stad zou hebben toegedronken". Hij werd nu gevangen genomen, en toen hij na veel tegenspartelen begreep dat hij naar de stad moest medegaan, smeekte hij om vrij gelaten of terstond gedood te worden want hij kon wel begrijpen, daar hij „niet bot noch plomp van verstant" was, „wat schaemte hij zijn aensicht en wat een groote schande hij zijn naem zou aan doen". Mogelijk ware wel aan zijn verzoek voldaan geworden, door de soldaten die hem niet, kenden, zoo hij niet, her kend was geworden door Gerrit de Jonge. Nu werd hij de stad gevanke lijk binnengebracht, overgeleverd aan den Raad, deerlijk gepijnigd, ,.cn het roof hebben zij blijdclic onder haer ghedëelt". Zijn metgezel en neef Adriaen Jorisz werd doorstoken, geplunderd en ont kleed, men vond vee', geld bij hem. Zoo verliepen de dagen, waarbij de belegerden den belegeraars dikwijls verontrustten door hunne uitvallen. Den 23sten Januari kwamen er we der uit 's Prinsen leger 22 sleden met koren en andere middelen binnen de stad, waarover de bui-gerij zeer ver blijd was, alsmede eenige brievenpos ten, terwijl er twee dagen later weder om 34 sleden aankwamen. Het kostte het Spaansche leger niet minder moeite om zich van alles te voorzien. Amsterdam verleende 't daar toe de noodige hulp, want zij liet in het IJ tot Sparendaru en in het Spaarne tot aan het Spaansche kamp een geul 1 hakken, waardoor het mogelijk werd, dat twee roeischuiten, een „damloo- per" en andere schuiten met levens middelen en „noodzakelijke dingen het leger konden bereiken. Den 27en Januari is „een groote ijze ren kogel door den gevel van 't Jaket- j tenhuis in 't I-Iartshooft, welke een wijnherberghe is op 't Sant ofte Marct binnen in de keuken gekomen en heeft j afgestreken of met hem medegenomen het hoofd van eene jonge wouw. welke bezig was de hoenderen van het spit te doen". Deze kogel zat nog in den muur van het vorige gebouw van de Sociëteit Trouw moet Blijken". Een ooggetuige schrijft nog„Op denzelfden dag is er een wonderlijk ding geschied, dat ik met mijn eigen oogen gezien heb en daarom niet wil voorbijgaan. Als eene jonge vrouw aan haren soldaat eten had gebracht, droeg zij het ledige plateel op zulk eene wijze onder haar arm, dat hare zijde en haar arm de gedaante had van een „ron- dichheyt" of ring, en de kogel is door deze „rondichhelt", als door een ring gevlogen, zonder dat zij zelve, noch haar plateel beschadigd werd". (Wordt vervolgd). heeft. Bij de tot nu toe gevolgde ge woonte heeft men de tusschen haakjes geplaatste woorden eenvoudig wegge laten, en aldus geredeneerd: op 1 Fe bruari moet men een jaar in de ge meente gewoond hebben, om op de Kie zerslijst geplaatst te kunnen worden. Troelstra en ik zouden dus reeds op 1 Februari 1900 in Haarlem gevestigd hebben moeten zijn, om in Juni 1901 aan de gemeenteraadsverkiezing te kunnen deelnemen. Maar ieder gevoelt dat het niet aangaat art. 19 van de ge meentewet aldus uit zijn voegen te lichten. Want brengt men dat art. 19 zooals het werkelijk luidt, met de kies wetvan Houten in verband, dan krijgt men deze dwaasheid, dat men op 1 Februari 1901 moet kunnen be wijzen dat men op 't tijdstip der ver kiezing, dus in Juni 1901, een jaar in de gemeente gewoond heeft. Ik heb dan ook besloten om mij niet neer te leggen bij de tot nu toe gevolg de gewoonte, doch zal, wanneer mij op 22 Maart blijkt dat mijn naam niet op de kiezerslijst voor den gemeente raad voorkomt, mij achtereenvolgens wenden tot B. en W„ den kantonrech ter en den Hoogen Raad, om in deze leemte van de wet te voorzien. De heer O. J. ten Thije, plaatsvervan gend hoofd aan de Burgerschool in 't Klein Heiligland alhier, is benoemd tot hoofd eener gemeente-school te Utrecht. De „Nieuwe Muziekhandel" te Am sterdam bericht ons in tegenspraak met vroegere berichten, dat de uitvoe ring van het Böhmische Streichquar- tet hier ter stede wel doorgaat, en wel plaats heeft op Zondag 10 Februari a.s. in de Sociëteit Vereeniging. Stadsnieuws Kieswet-dwaasheden. De heer Hugenholtz alhier schrijft aan „Het Volk": Zelfs na de technische herziening blijkt de techniek van de kieswet-Van Houten nog niet geheel in orde te zijn. Het zonderlinge geval doet zich hier in Haarlem voor, dat Troelstra en ik eventueel wel als leden van den ge meenteraad gekozen en toegelaten kun nen worden, doch zelve niet aan de verkiezing van den gemeenteraad in Juni mogen deelnemen. Immers, art. 19 van de gemeentewet bepaalt dat zich bij de geloofsbrieven van een ge kozen gemeenteraadslid ook bevinden moet een bewijs, dat men op het tijd stip der verkiezing een jaar binnen de grens der gemeente gewoond heeft. Daar nu Troelstra en ik beiden op 1 Mei 1900 ons in Haarlem gevestigd heb ben, voldoen wij aan die vereischte. Dit wat onze verkiesbaarheid betreft. Ten opzichte van ons gemeenteraads kiesrecht staat de zaak echter anders. Om kiezer te kunnen zijn, moet men, behalve aan de bijzondere voorwaar den omtrent belasting, huur, loon enz. ook voldoen aan de algemeene eischen, nl. 25jarigen leeftijd Nederlanderschap en. ingezetenschap. Zonderling ge noeg bepaalt de kieswet echter niet wie ingezetene is. De oude kieswet van 1850 was in dat opzicht de kieswet Van Houten vooruit. Een bepaling om trent dat ingezetenschap vindt men al leen in art. 19 van de gemeentewet. Dit artikel, reeds boven genoemd, heeft echter alleen betrekking op hen die als lid van de gemeenteraad gekozen zijn. Doch bij gebrek van iets anders beeft men het tot nu toe ook maar van toe passing gemaakt op alle ingezetenen. Ingezetene van een gemeente is dus hij die (op het tijdstip der verkiezing, een jaar binnen de grens der gemeen te gewoond beeft. Doch nu komt de moeielijkheid. De kieswet-Van Houten bepaalt- sedert de technische herziening, dat men de schillende vereischte.il voor kiesbe voegdheid moet bezitten op 1 Februari Op 1 Februari moet men dus ook zijn ingezetene van de gemeente, en inge zetene van de gemeente is men pas, ais men een jaar (vóór 't tijdstip der verkiezing) in de gemeente gewoond Bevallen: C. Koelemeijer—Negrijn, d. G. VerdonkschotBergmans, z. Overleden: J. Antonisse, 29 jaar. Velsen. Ondertrouwd: J. Melgerd en P. Mel- sert. Bevallen: F. PostOtter, d. L. J. van der VossenVellema z. G. de Graaf Nederiof z. P. VendelVonk, z. G. H. S. J. GlasJansen, z. N. Hollenberg Meeuwenoord, d." G. SiewertsenGlas, d. E. TandZwanenburg, z. K. Suijker- buijkAardenburg. z. Overleden: P. J. Maarschalk 9 w. B. A. Knegjes 3 j., J. M. Hand graal, 79 j., W. Prins, 74 j., J. H. Korthouwer, 4 m. IJmuiden. Met ingang van 1 Febr. is de luit. ter zee 2e klasse A. C. W. baron van I-ïaersplte van den Doorn, op verzoek, eervol ontheven van de hem opgedra gen betrekking van havenmeester van de visschershaven alhier. Haarlemmerliede en Spaarn- wonde. Ondertrouwd: A. van Gils en S. S, de Mink. Bevallen: H. BonkerkKooijman, d. Overleden: J. van Opzeeland 64 j. L°kker eten De gewone drukte bij de ontlading van één der pas aangekomen booten van Bus, heerschte Donderdagmiddag aan het Spaarne bij de Waag. De vele koopwaren en vrachtgoede ren werden met bekwamen spoed op de daarvoor wachtende wagens geladen. Snel werd afgewerkt; doch te snel naar den zin van een vat met stroop dat achter op een wagen geladen, bij het aanzetten daarvan niet langer op die plaats verkoos te blijven liggen. Het ging aan 't rollen en plofte met een harden slag op den grond neder; zoo hard dat de bodem van het vat brak en de lekkere inhoud voor een gedeelte op straat viel. De alles-opmerkende jeugd was weldra om de zoete plek geschaard. Begeerige blikken werden op die kleverige massa geslagen. Daar duwt één er zijn vinger in; hij likt, dat smaakt goed. Dat is het sein tot een algemeenen aanval en weldra zijn tien tallen kinderhanden in de kleverige massa gedoopt. Onder het duwen en stoeien om die plek, grijpt Jan met zijn stroophand Piet bij zijn buis en deze ook niet mis wrijft zijn volle hand in Jan's aangezicht. En daar besmeert een ander zijn haar en binnen eenige oogenblikken zit het jonge volkje ge heel onder de stroop; tot groot ver maak van de omstanders, die schik in het geval hebben, maar voorzeker niet tot dito dito van de resp. moeders. Bloemendaal. Ondertrouwd: J. JansenA. J. van Deventer. II AlbertsD. Glas. Getrouwd: J. G. van Galen en Th. A. van Lieshout., Bevallen: G. Boumanvan der Sloot, z. A. M. NeelissenRoozen, z. Overleden: J. H. L. Tijsenraad *3 j., Meerenberg, Heemstede. Donderdagavond had in de Christelij ke school eene vergadering plaats van de Jongelingsvereenigingen te dezer plaatse en te Bennebroek. Door het ongunstige weder was de opkomst niet groot. De voorzitter de heer Klijn, opende de vergadering met gebed en liet zin gen van Psalm 25 vers 4, daarna wer den verschillende voordrachten gehou den, hierin blonken uit de heeren Plan ting van Bennebroek en de heer Hek kei van Heemstede. Daarna werd nog het woord ge voerd door Ds. Kuylman. Eene collecte ten behoeve der Kna- penvereeniging bracht op f 1.955. Getrouwd: G. T. J. Brouwer en M. P. van Deursen. Binnenland. Een ongewone drukte heerschte Don derdagochtend tegen tien uur in de Willemstraat te Amsterdam. Honder den belangstellenden en nieuwsgieri gen, ook uit de aangrenzende straten en grachten van den Jordaan waren toegestroomd, om de uitvaart te zien van Leendert Mens, den jongsten van het bekende broederpaar, dat bij het palingoproer in 1886 de overheid zoo flink ter zijde heeft gestaan. Deputaties van tal van vereenigingen schaarden zich met de banieren achter deai lijk wagen, die vele kransen droeg en wie militaire muziek voorafging. De stoet trok door de voornaamste straten der Jordaan, over de visch- markt, en voorbij de vischhal, waar de overledene zoovele jaren zijn bedrijf uitoefende. Ook hier veel belangstel ling. De teraardebestelling had plaats op des Nieuwe Westerbegraafplaats, waar de bestuurd eren van enkele oran jevereenigingen afscheid namen van den overledene. Met militaire eer is de kist op de gebruikelijke wijze in de groeve neergelaten. Het lid der Tweede Kamer dr. Th. de Visser wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van den ontslapene, waarbij hij vooral diens groote liefde voor het Huis van Oranje deed uitko men. Brieven uit Berlijn. onzen Correspondent.') Nederland en Oranje" en ,Mecklenburger Abend" op „.p den trouwdag der Ko liiigin. Het adres van ge ukwensching van „Neder- 'and en Oranje". BERLIJN, 1 Febr. 1901. Op gevaar af, dat de lezer mij van inconsequentie zal beschuldigen, wan neer deze brief over een feestviering handelt, terwijl de vorige tot opschrift droeg: „Wir feiem zu viel Feste!" kan ik toch niet nalaten, hier eenige nadere bijzonderheden te laten volgen omtrent de gecombineerde feestelijke viering van het huwelijk der Koningin, dooi de vereenigingen „Nederland en Oran je" en „Mecklenburger Abend". Trouwens „zu viel Feste" viert onze vereeniging niet. Het laatste feest met dames had ongeveer twee jaar geleden plaats, in Maart 1898. Zoodra de verloving van Hare Majes teit bekend werd, stond heit bij de le den van „Nederland en .Oranje" vast, dat men ter gelegenheid van het huwe lijk feest zou vieren en in beginsel was men het er dadelijk over eens, dat de trouwdag der Koningin de aangewezen dag moest zijn voor deze feestviering. Ofschoon dit in de algemeene ver gadering met eenparige stemmen „in beginsel" was aangenomen, geraakten bestuur en feestcommissie al spoedig in een moeilijk parket, toen de defini tieve vaststelling van dezen dag om redenen van verschillenden aard zoo lang op zich liet wachten, daar juist in dezen drukken tijd van het seizoen alle groote localiteiten weken van te voren worden besproken. Niettegenstaande de groote zaal van het hotel „Kaiserhof' wel op den oor spronkelijk bepaalden dag, 31 Januari maar niet op 7 Februari disponibel was, en de feestcommissie reeds do localiteiten in andere voorname hotels in oogenschouw had genomen, slaagde met ten slotte in het hotel „Kaiserhof" boven verwachting. Voor het groote souper stelde de directeur van het ho tel de fraaie monumentale „Lichthof" ter beschikking, welke zich over een decoratie op groote schaal bijzonder goed leent, terwijl in drie andere zalen de ontvangst der gasten, het concert en het bal zullen plaats hebben. Voor het concert had de commissie niet tevergeefs op de welwillende me dewerking van in Berlijn gevestigde Hollandsehe kunstenaars gerekend. Met het oog op den beperkten tijd, één uur, welke voor het concert beschik baar gesteld kon worden, kon slechts aan enkele Hollandsehe musici het ver zoek worden gericht, aan het feest door hunne medewerking luister bij te zetten. En deze kunstenaars waren onmid dellijk gaarne bereid. Do bekende alt-zangeres, mejuffr. Willy Arendts en de bariton-zanger de Nijs zullen uitsluitend Liederen van Hollandsehe componisten ten gehoore brengen, o. a. zal door den heer de Nijs het door de „Telegraaf" bekroonde feestlied worden voorgedragen. Het concert zal geopend worden met de Jubel-ouverture van Weber, vierhandig te spelen door den heer Coebergh, oud leerling van het Haag- sche Conservatorium en het lid der feestcommissie Polak, die de Jubel ouverture zullen doen „ausklingen" in het „Wien Neerlands bloed". Het slotnummer van het concert, dat „klein maar rein" belooft te worden, zal bestaan in een uitvoering van het „Hollandsehe Trio" Bos (piano), van Veen (viool), van Lier (violoncel). De heer Bos was tevens zoo vriendelijk de' begeleiding der zangnummers op zich te nemen, evenals de begeleiding van de viool-solonummcrs van mejuffr. Annie de Jong uit den Haag, leerling, van Witek (Philhann. Orkest). Onmiddellijk na afloop van het con cert, dat zal worden opgeluisterd door een humoristische voordracht van eenige jonge dames, neemt het souper een aanvang, waarbij het natuurlijk aan officieele en nietofficieele toosten niet zal ontbreken. De groote „Lichthof", waarin men langs een breeden trap afdaalt, zal met sierplanten en de beide nationale vlag gen een feestelijk aanzien krijgen. Aan lange, eenigszins voorover hel lende hooge masten in de vier hoeken zullen de Nederlandsche en Mecklen- burgsche kleuren in statige plooien naar omlaag hangen. Ook van de ta felversiering wordt veel werk ge maakt. Levende bloemen en frisch groen worden op smaakvolle wijze op het tafellaken gearrangeerd. Aan fraai uitgevoerde souvenirs aan het feest zal het den deelnemers niet ontbreken. O. a. is elk menu, dat ge heel in 't Hollandsch wordt opgesteld, versierd met een artistiek uitgevoerd aquarel, 'n Hollandsch land- of water gezichtje voorstellend van de hand van een jongen Rolterdamschen schil der. Niet minder dan achttien verschil lende soorten echt liollandsche gebak jes zullen bij het dessert de ronde doen, waarvan de meeste nu wel niet erg geschikt zijn om na een maaltijd te worden verorberd, maar welke ook eigenlijk meer als een Hollandsehe eigenaardigheid op de feestdisch zui len prijken. Bij elk van deze schalen wordt op een vaantje aan een hoogen standaard de naam van de koekjes en gebakjes in kwestie vermeld. „Wat er al zoo zal zijn, Mevrouw? Ziehier een lijstje van de namen: Haarlemmer halletjes Jan Hagel Boterjanhagel Zoute bolletjes Haagsche hopjes Arnhemsche jon gens en meisjes Anijs beschuitjes Colombijntjes Studentjes Specu laas Boterbiesjes Utrechtscha theerandjes Goudsche sprits Klets koppen Pepernoten roode en witte ulevellen Delftsche jaapmaat- i jes Weesper moppen en last not least Jongens- en Meisjes muisjes! Gedurende den maaltijd zal het or kest van het Kaiserhof-llotel zich doen hooren. Behalve het „Wien Neerlands |f e ii I i 1 e t o n. 32) En als het niet zoo is, lieve, vervolgde de majoor, vergeet dan nooit dat mijn huis voor je open staat. Laat den moed niet zakken. Claude wij zullen wel met Brandon tot eene overeenkomst komen. Hij zal wel het rechte doen hij een gentleman houd je dus maar flink beste kind. Ja, dat beloof ik u met een snik —'maar ik wou dat vader mij toch waardig had geacht om zijn geld tc erven, dat Niet sentimenteel worden, Claude. viel mevrouw Selley haar in de rede. Je hebt ge noeg om je voor armoede te bewa ren. Ik wou dat Janet en Kate op evenveel konden rekenen. Maar toch blijft het schandelijk van je vader dat hij je zoo slecht bedacht heeft. t Is jammerlijk! riep ma joor Selley. Maar er is mets aan te doen. probeer 't dus uit je hoofd te zet ten ;het is niet de moeite waard dat je jezelf er onaangenaam over maakt je hebt jeugd! en gezond heid en voldoende geld. dus 't bes te is maar, dat je geniet zooveel als je genieten kunt. O, ik maak er me niets onaan genaam over dat ik niet rijk ben, maar ik zou toch gaarne over mi ins vaders bezittingen willen beschik ken. Er zijn verscheidene dingen die ik zou willen doen menschon die ik zou willen helpen, en 200 pond per jaar zou daar nauwelijks voldoende voor zijn en. dan boe ken o ik zou zooveel boeken willen hebben. Welnu, beste kind, houd je maar kalm tot je Brandon gespro ken hebt hij zal je wel een voor ste! doen. Natuurlijk, zal hij dat. riep mevrouw Selley. Hij wil Claude niet berooven, dat spreekt van zelf. Maar beste, er is hier geen sprake van 'berooven. Het geld hoort aan hem, en hij doet er af stand van uit edelmoedigheid, niet omdat het rechtvaardig is. Juist oom, riep Claude. En dat is juist wat mij legen de borst stuit, om als gift aan te nemen, datgene waarop ik eigenlijk recht heb. Als alles maar zoo geschikt wordtverder kan het mij niets schelen, zei mevrouw Selley, die eenigszins wereldsch was. De komst van Kate en Janet bracht hun van dit onderwerp af, ofschoon beide meisjes de heele geschiedenis te hooren kregen. Groot was de sympathie en de ver ontwaardiging van beiden en over Brandon hadden zij geen al te gun stig oordeel. Nu kan Claude er niet eens paarden opnahouden van dat on gelukkig inkomen, riep Kate uit. En dat was nog wel één van on ze heerlijkste plannetjes. We zou den allen paardrijden en Papa zou een pracht van een paard voor zich krijgen. Draaf toch niet zoo door, zei de moeder eenigszins streng. Je zou haast vergeten dat het geld aan Claudie hoort en ik denk wel niet dat haar voogd zal toestaan dat zij andere menschen daarvan laat ge nieten. Het zou mij mets verwonde ren als mijnheer Brandon een on aangename. afschuwelijke voogd blijkt te zijn. Hè Kate! Nog kort geleden vond je hem aardig en goed. riep Claudie met verontwaardiging. Dat was dan zeker omdat hij toen wat beleefd tegen mij was. Daardoor laat ik mij wat al te- gauw door iemand innemen, wat nog al dom van mij is. Kom, wacht nu maar tot je hem beter kent. Laat ons nu maar gaan thee drinken. zei mevrouw Selley. met eer. zucht. Ik moet eerlijk beken nen dat ik erg teleurgesteld ben. Claude zweeg verder, maar zij fronsde het voorhoofd, al deze uitin gen deden haar onaangenaam aan. De inhoud van mijnheer Tracey's testament ergerde Brandon meer dan het hem verbaasde. Claude en haar familie zouden hem beschou wen als een indringer, die dt wees van haar rechtvaardig eigendom beroofde. Misschien zou Claude niet zoo slecht van hem denken, hem beter begrijpen, als hij haar indertijd niet ten huwelijk had ge vraagd. waardoor zij dus het volle recht had, te veronderstellen uat hij alles zou wil'en doen om maar aan geld te komen. Wat was ik toch een ellendi ge dwaas, dat ik haar koelheid en eenvoud toen niet beter begreep 1 dacht hij. Het is heel lastig haar good te doorgronden zij beschouwt hel huwelijk als iets hoogs en edels en vermoedt hoogstwaarschijnlijk niet in het minst hoe de meeste mennen zelfs de beste onder hen hier over denken. Het is meer dan schande meisjes, die de wereld in gaan, zoo onwetend en onschuldig tc laten. Ik ben nog nooit zoo op mijn plaats gezet als door Claude Tracey, en morgen, als ik haar spreek, zal ik ook wel weer heel wal moeten slikken. En toen ik haar voor de eerste maal zag. vond ik haar zoo alledaagscli, haast leelijk en dacht niet anders of zij zou de eerste de beste nul trouwen, die haar vader haar zou toewijzen. Ik wou. dat ik haar niet hoefde op te zoeken. Zou ik dat heusch wen- schen Neen, ik verlang haar be paald te zien. Ik hoop maar dat zij met driftig en onrechtvaardig zal zijn. Ik mag die aardige bezadigd heid, die zij over zich heeft, wel graag. Als zij zoo n enkel keertje in vuur raakt, is zij waarlijk mooi. Het arme kind wat heeft zij een naren tijd gehad bij dien ouden va- dei en toch hoople zij hem op U kwikken en hem zachter te stem men. Als ik nog denk aan dien kus dien zij mij bij ongeluk gaf,denken de dat ik haar vader was I Wat bleef zij er kalm onder. Maar kom, daar denk ik maar niet meer over. Ik ben benieuwd of Hier werd hij gestoord in zijn rê verie, en Ralph Brandon was weer de praktische, beredeneerde man van de wereld. Toen men Claude den volgenden dag kwam zeggen dat mijnheer Brandon in het salon was, wist zij niet of zij blij was of niet. Blij kon zij zijn als zij bij den eersten blik merkte dat hij ontstemd was over den inhoud van het testament maar als het integendeel bleek dat hij zéér voldaan was, dan zou haar dit pijnlijk aandoen. Brandon stond bij den haard in hel vroolijke. gezellige salon, waar hier en daar hloemen prijkten. Hij zag er ernstig en somber uit en

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5