NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, ixi Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang. Dinsdag 5 Februari 1901. No. 5399 HAARLEMS DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveatigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën fan 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie GOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., JParijs 3P>u Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 6 Fcbr. bevat o. a. Do beteekenis van 't militair vertoon en de domineorende figuur van Keizer Wilhelm bij do begra fenis van Koningin Victoria. De uitvaart van Koningin Yictoria, Het huwelijk van onze Koningin. Tramconcessie. Stukken voor den Gemeenteraad. R. K. Kiesvereeui- ging. Uitvoeringen. Politiek Overzicht. De stemmen, die nu als in al meen gons-gefluister, van den do J van Koningin Victoria over de gan- sche wereld spraken, zijn ook door het belangrijke nieuws dat uit Z.- Afr.kwain 'n wijle zwijgen gegaan, om, nu de uitvaart heeft plaats ge had en tijdens de uitvaart behalve over de plechtigheden zelve, over do overleden Vorstin te gaan spre ken, met grooter geluid' dan het ge fluister als in een, doodsverbrek. En wéér worden thans kolom men gevuld met necrologiën. met karakterschetsen, met levensbe richten en beschouwingen over „our eracions Queen." Maar, en we wezen er hier reeds op, er worden nu ook andere klan ken gehoord, ernstige stemmen, die, bij de lijkbaar pleiten voor den vredie. die haastig komen moet. voor zachte redeneerende. schip perende staatsmanskunst, die plaats moet maken voor het ruwe oorlogs geweld voor opgeven van de leuze om alles te hebben en tot eiken prijs de Boeren-republieken de on afhankelijkheid' te ontnemen. Maar als een leelijk, pik zwart wolkje voor de zon dezer mildere gevoelens schuift zich dan toch maar het feit dat het militaire element, de milRaire praal en 't militaire machtsvertoon een zoo overwegend element heeft ge vormd in 's Koningin's begrafenis en dit wel naar wijlen Harer Ma- jesteits eigen wil en wenschen. Militair machtsvertoon dominee- rend al het overige, en de figuur van Keizer Wilhelm krachtig en scherp op den voorgrond tredend, ziedaar de groote. teekenende om standigheden, waaronder de ter aarde bestelling van Engelands be roemde Koningin plaats heeft ge had. En die omstandigheden treffen te meer, nu ze als 't ware al zijn ze zoo niet opzettelijk bedoeld een tegen-demonstratie schijnen van het streven om aan den oorlog een einde te maken. Ze schijnen wel degelijk met kracht en klem en grooten nadruk van positief weten aan de wereld- te verkondigen, dat het huidige re gime tem einde is, en dat Duitsch- land en Engeland, denzelfden lijn ziend, samen zullen gaan, elkaar steunend in de politiek. Dat is de groote befceekemis van de entourage waarin deze voirstin- ne-uitvaart heeft plaats gehad. Buitenlandsch Nieuws. Uitvaart van Koningin Victoria Het moet een diep ontroerend en on vergelijkelijk schouwspel geweest zijn, die uitvaart van Koningin Victoria, die in glans en schittering van Majes teit boven alle vorsten stond, door den langen duur harer regeering, door haar hoogen leeftijd, door haar bloedver wantschap als grootmoeder en moeder van de hoogste gekroonde hoofden. Reeds in 't holle van den nacht ston den de soldaten, die de orde bewaren moesten langs den weg dien de lijksta- tie door de hoofdstad te volgen had, opgesteld. En den ganschen nacht door was het van alle kanten komen aanzetten in dichte menschenmas- sa's, die de hevige kou trotseerend, 's morgens verkleumd en verstijfd met evenveel geduld de aankomst van den stoet stonden af te wachten. En den geheelen weg langs was pas sende rouwversiering aangebracht, in purper of zwart-en-wit, met groen en bloemen. De menschen, zoo zij niet in zwaren rouw waren, droegen toch een zwarten band om den arm en meestal donkere kleeding. En talloozen had den zich gesierd met een ruikertje vi ooltjes, in kleur het meest nabij het vorstelijk purper komende. Op den bepaalden tijd kwam de trein langzaam binnenschuiven. De locomo tief versierd, maar niet met levendige kleuren, als toen de koningin verleden jaar in Paddington aankwam, maar versierd voor een rouwplechtigheid. Terstond op de locomotief volgde de reusachtige remwagen en achter dezen de wagen, waarin het lijk der Koningin vervoerd was, eindelijk de bekende wa gens van den koninklijken trein. Ter zijde stond het affuit met 6 prachtige rcomkleuri|ge schimmels ervoor ge spannen, dezelfde dieren,- die bij het laatste jubilé voor het rijtuig der Ko ningin liepen, en verder vierspannen en tweespannen, gereed om het gezel schap van ongeveer '130 personen op te nemen. Langzaam, terwijl alle hoofden ont bloot waren en 'n stilte heersclite als in een kerk, werd de kist door 12 reusach tige soldaten van de garde uit den wa gen gedragen en met zorg geplaatst en vastgemaakt op hejt khaki-kleurig affuit. Rijtuig na rijtuig reed voor en eindelijk was de stoet geheel gevormd. Te Hyed Park was het tooneel geheel anders dan in de vroege mor genuren. Duizenden en tienduizenden stonden langs de hekken en voortdu rend kwamen meer menschen in het park. Het standbeeld van Achillis, de hoornen en poorten, daken en vensters stonden vol menschen en honderddui zenden moeten niet in staat geweest zijn iets te zien. De kanonnen in het park werden iedere minuut afgschoten De hekken in Hyde Park Corner waren nog gesloten, doch te kwart voor twaalf werden zij geopend, als een teeken dal de stoet naderde. Na eenigen tijd te vens hoorde ik dan ook de klaagtonen van Chopin's treurmarsch, die, zooals de overledene vorstin zelf gewenscht had, evenals die van Beethoven, door de muziekkorpsen gespeeld werd. De stoeft had een lengte van twee mijl. Voorop ging het muziekkorps van de koninklijke garde te paard en dat van de lijfgarde. Daarna kwamen eenige troepen Volunteers en een eskadron Yeomen, die gevolgd werden door eeni ge koloniale troepen, vervolgens 4 deta chementen van de militie en een van de artillerie, daarna verschillende an dere detachementen, waaronder vooral opvielen een 20-tal officieren van het Indische leger. Op dezen volgden 5 600 man uit de linie-regimenten: infanteristen, fusi lier's, hooglanders, scherpschutters, enz., en daarna weer een 4-tal regimen ten van de gardes: de Iersche, de Schot- sche, de Goldstream en de grenadiers, die door de genietroepen en een paar af deelingen vesting-, veld- en rijdende artillerie gevolgd werden. Na dezen kwamen twee afdeelingen cavalerie, waarvan de eene bestond uit lanciers, huzaren en dragonders en de andere uit koninklijke lijfgardes ib paard. Achter hen aan de militaire attachés van de buitenlandsche ambassades en dan de vertegenwoordigers der vloot, bij elkaar ongeveer 500 mariniers r.n mav.ozen, want de eigenlijke kulde door de vloot had reeds gisteren olaats. t rh+ec dt attachés kwamen de veld- mai schalken met lord Roberts aaa het hrcfa sir Evelyn Wood en ta'l van hoo d Jficieren van den generalen c4af. Achter deze volgden weer 4 verschil lende muziekkorpsen die elkander af wisselden met het spelen van Chopin's en Beethoven's doodenmarschen. Toen was er een kleine ruimte en verscheen de hertog van Norfolk, te paard, gevolgd door eenige ambtena ren in schitterende hofkleedij, welke gouden staven droegen. Achter deze het affuit waarop de doodkist der Koningin, zooals ik boven reeds aangaf. Achter haar reden een trompetter en een standaarddrager tn achter de zen koning Eduard, aan zijn linker hand zijn broeder, de hertog van Con- naught, aan zijn rechterhand zijn neef, de keizer van Duitschland. Zij werden gevolgd door tal van prin sen van den bloede en door de buiten landsche vorsten, allen te paard geze ten. De vierspannen met koningin Alex andra, de hertogin van Cornwall, prin ses Beatrice, de hertogin van Con- naught, de hertogin van Argyll, prin ses Christiaan, de hertogin van Alba ny en tal van andere prinsessen, klein kinderen van dt overleden koningin. Een honderdtal menschen zijn Za terdag in de verschillende hospitalen opgenomen. De meesten leden aan be zwijmingen of hadden lichte verwon dingen; er hadden twee ernstige onge lukken plaats tengevolge van het slaan van paarden. De „Hohenzollern" is voor Sheernees aangekomen met bevel om den Keizer Dinsdagnamiddag te Port Victoria op te nemen. Zondag woonden de Koning, de Ko ningin, de Keizer, de Duitsche kroon prins, de hertog van Saksen Coburg en alle Britsche pi-insen en prinsessen den dienst in St. George's kapel bij, daar op bezichtigden zij de keurige kransen in de kapel. De bijzetting van het lijk van Ko ningin Victoria in het mausoleum van Frogmore had hedenmiddag om drie uur plaats. De Boeren en koningin Victoria. Onder den titel ,If the Queen knew it" (als de Koningin het wist) schrijft Freder ik Hompel, de schrij ver der bekende Zuïd-Afrikaansche portretten in het Handelsblad" o. a. het volgende Er was iets gemoedelijks, iets k'nderlijk-vertrouwelijks in de wij ze waarop de Boeren en hun vrou wen altijd van ,die Ou-nooi" praat ten. Die woorden, zoo koud neer geschreven, zullen ons, Hollanders, wellicht oneerbiedig schijnen wel licht meenen wij er iets van spot mei de overleden Koningin en haar grooten ouderdom in te bespeuren. Men moet echter den toon waarop de woorden werden gesproken heb ben gehoord om over de bedoeling juist te kunnen oordeelen. Boven dien een dergelijk# spot kent de Boer niet. daarvoor heeft hij voor een vrouw een te heiligen eerbied d>e naar gelang der klimmende ja ren zeker niet minder wordt. De. oorzaak hiervoor moet wellicht ge zocht worden in het Hugenoten- bloed waarvan hei ridderlijke hier en daar zoo treffend in den Boer bewaard is gebleven. Op dien grondslag was het dus gemakkelijk den eerbied tot Engeland's Koning in op te voeren tot het kinderlijk ideale standpunt waarop hij bij de Afrikaners stond. De Volksraad zou, trots alle ver wikkelingen met Engeland, er niet aan gedacht hebben ook slechts eenmaal over te slaan om den mid dag van den 4en Mei te verdagen. Die huid© kwam de oude Vorstin toe, en al zou ook heel Engeland zich 'tegen de Afrikaners keeren, zoo als herhaaldelijk was gebeurd Haar z u men de teekenende hulde niet onthouden de hulde die Haar persoon gold, eerbiedwaardig in haar grijzen ouderdom. Daarom ook verdaagde de Volksraad den 24en Mei van 1899, aan den voor avond van de Bloemfonteinsche conferentie en daarom vond ook ieder dit te natuurlijkste zaak ter wereld, behoudens een of twee die anders wilden, anders dachten. Dit alles is geweest, zelfs het ide aal der hooggeplaatste vrouw is den Boeren ontnomen, en hun blijft niets meer dan het vijandige Enge land dat weet en toelaat dat hui zen verbrand, vrouwen en kinde ren gevangen genomen, door uit hongering gemarteld, en gevange nen afgemaakt worden. Geen oogen- blik natuurlijk zullen de Boeren in het veld rusten om te treuren over de gestorven Koningin maar wel zal het groote Britsche volk vijandiger en barbaarscher voor hen staan. De laatste uren van Enge lands Koningin. Onder het opschrift ,,De laatste uren -der Koningin", schrijft ,,The New Age" van 31 Januari, het or gaan waaraan de heer W. T. Stead medewerkt ..Er is blijkbaar veel te zeggen van de laatste uren der Koninklijke Vrouwe. Zooals wij weten, was de heer Chamberlain de laatste minis ter die met haar gesproken heeft. Het rondschrijven van het hof, open baar gemaakt den 12en Januari, meldde dat de heer Chamberlain in gehoor was ontvangen door de K ningin. Daarna" zorals de ,,Westm. Gazette" zegt, „kwam Ix)rd Roberts den avond van den 14en te Osborne en vertrok hij den morgen van den len. drie dagen vóór het algemeen voor de eerste maal hoorde dat de Khningin ern- tig ziek was." Thans lezen wij in de „Morning Leader' het volgende: ..Hoe het den oorlog in Zuid-Afrika. in al zijn ernst en droefheid, den Koningin aan het hart lag. moge blijken uit de woorden van een hooggepleaatst overheidspersoon die verklaart dat ,de laatste brief door de Koningin geschreven, en zoo nabij het einde van haar werk zaam leven, dat zij niet de kracht bezat hem af te maken gericht was aan lord Kitchener en begonnen werd bijna onmiddellijk na het laatste onderhoud met Lord Ro berts.' Ieder zou zeker heel. graag willen weten wat H. M. gezegd heeft en van plan was te zeggen in dien brief. Wat dreef er de Koning in toe regelrecht aan den opperbe velhebber te schrijven Een week geleden verzekerde ons de hoofd redacteur van een welbekend Lon- densch Jingo morgenblad, dat hij op goed gezag kon verklaren dal de Koningin zeer ter neer gedrukt werd door den oorlogzeer krach tig gesproken had tot Lord Roberts en den heer Chamberlain en na haai laatste onderhoud met Lord Roberts aan den heer Chamberlain geseind had1, alsmede aan. den heer Brodrick om hen te smeeken den oorlog te eindigen. Wij wilden dit verhaal niet verspreiden omdat de Jingo-hoofdredacteur het niet m zijn eigen blad*vermeld had. Doch daar komt een ander bericht in de ..Morning Leader" van Zaterdag 11.: .Hel is niet zonder beteekenis. dat, terwijl openbare en persoonlijke bezigheden den Konine- in beslag nemen hij den heer Brodrick en Lord Roberts ten paieize ontbood. Dt. Staatssecretaris en de opperbe velhebber kwamen gisteravond aan en zullen tot Maandag blijven. Lord Lansdowne bracht gisteren (Vrijdag) te Osbome door. Wat be- teekent dit alles?" Dit is een vraag, die in onzen tijd wel niet van ge zaghebbende zijde zal worden be antwoord.. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De „Standard" verneemt uit Pre toria van 31 dezerDe vroegere president Pretorius keerde terug van een bezoek aan generaal Bo-, tha. Zijn zending om vrede te be werken is volkomen mislukt. Bo tha verklaarde dat zijn pogen vol komen overbodig was en verbood hem voor dit dl'el terug te komen. Twee duizend Boeren onder kolonel' Blake (den aanvoerder van het Iersche korps) bevinden zich op Portugeesch gebied, naar men gelooft met het doel de Boeren te bevrijden die daar zijn. De Portugeezen besloten alle Boeren die weigerden zich aan de Engelschexx over te geven naar-Madeira te zenden. De Wet's commando is gezien door de voorhoede van kolonel Marshall's colonne. Zij trok Donderdag tusschen Sanna's Post en Taba 'Nchu naar het zuiden met twee wagens en een aan tal Kaapsche karren. Er wordt thans door zeven Britsche colonnes een gecombineerde beweging gemaakt met het doel oostelijk Trans vaal van den vijand te zuiveren. De troepen rukken voorwaarts varFver- schillende punten van de spoorlijn Jo hannesburg-Pretoria en van de Dele- goariijn; ze rukken naar één punt op. In een gevecht met de Boeren bij' Kofficfontein chargeerde de Britsche bereden macht onder bedekking van geschutvuur. Zeventien Boeren sneu velden, een aantal werden gewond en drie zijn krijgsgevangen gemaakt. Een telegram van lord Kitchener van Zaterdag, zonder opgave van plaats van afzending, meldt dat de post te Modderfontein aan den Gatsrand (ten zuidwesten van Krugersdorp) door dui zend Boeren is aangevallen. Uit Kru gersdorp werd een ontzetcolonne af gezonden, maar deze kon niet beletten dat de post den Boeren in handen viel. Bijzonderheden ontbreken nog, maar de te Modderfontein gevangen geno men officieren en manschappen zijn te Vereeniging aangekomen. De aanvallen op de mijnen hou den aan. Een telegram van 30 Jan- uit Johannesburg zegt, dat 400 h 500 Boeren, uit de richting Nigel (Heidelberg) een aanval op Benoni hebben gedaan. Of hel hun gelukt is de mijnen te beschadigen wordt niet vermeld, wel dat er gevochten is, waarbij twee won d e en drie andere Boeren den Engelsehen. in Feuilleton. 33> Je zult niet in mijn beurs kij ken, beste Claude. Maar dat is waar ook', hier heb je een tamelijk vol ledige opgave, van wat je vader heeft nagelaten. Ik heb deze lijst opgemaakt opdat jij die aan je oom zult kunnen laten zien en er met hem over kunt opreken, indien je wilt. Natuurlijk spreek je het niet aan., voor je meerderjarig bent. Hij nam een© groote enveloppe uit zijn zak en overhandigde haar d'ie. Dank je. Nu zullen wij zien wat jou toekomt. En, vervolgde Brandon, je kunt met je tante en majoor Selley uitmaken hoeveel ie voor je zelf als toelage wenscht te hebben. Wees maar niet te bescheiden. Het wordt tijd dat je eens volop van je jeugd geniet zonder op geld te hoeven zien. Ik denk wel, mijn beste pu- Oil, dat je een' heerlijken tijd tege moet gaat. Jij zult in mij een toe gevend voogd vinden behalve als de tijd komt dat je mijn toestem ming vraagt en je aan een ander toe wilt vertrouwen, dè.n zal ik niet gemakkelijk zijn. Kom. kom riep Claude, ter wijl zij hem eigenwijs toeknikte, dat is mijn zaak als er geen gegrond© reden is. heb je het recht niet je toestemming te onthouden. Je schijnt je goed op de hoog te gesteld' te hebben van wat een voogd doen mag en niet. Claud© lachte. Het was een vroo- lijke, gulle lach. Zii is nu al veranderd, dacht Brandon, terwijl hij haar ernstig aankeek. Zij heeft zekerheid op dit punt. Denkt zij aan dien jongen Dudtschen soldaat, die haar schijn baar het verschil geleerd heeft tus schen liefde en vriendschap Zou ik je oom nog kunnen spreken vóór ik ga? vroeg hij. Ik geloof, dat hij juist is uit gegaan. Ik zal hem vragen op Hob- son's kantoor te komen. Ik wil dat hij goed ingelicht wordt hoe wij je zaken besturen, Claud©. Hij is je naaste vriend, en hij is door en door eo:'lijk. Als mevrouw Selley thuis is, zou ik haar graag even willen groeten. O, ja. ik zal haar roepen, zei Claude vlug. Haar hart zeide haar dat mevrouw Selley niet al te gun stig over Brandon dacht, dat zij hem min of meer wantrouwde. Claude verliet de kamer, en haar voogd bleef in gedachten verzon ken achter, op de sofa, het hoofd in de handen. Mevrouw Selley was vriendelii- ker dan gewoonlijk, en het deed haar zoo'n genoegen Brandon een voudig en oprecht te hooren zeg gen dat hij zoo dankbaar was dat zijr pupil een gelukkig en veilig tehuis had gevonden bij haar tante. Hij voegde er nog bij Ma jooi Selley en u zullen haar ook in zoovele dingen kunnen helpen. U wilt met haar zeker wel beslissen hoe groot haar toelage zal zijn. U moet hierbij vooral bedenken, dat juffrouw Tracey ze©r. gefortuneerd is. Ik hoop dat het uwe overtuiging is dat ik nooit het hoogst eigenaar dige legaat van mijn ouden vriend kon aanvaarden. Majoor Selley en ik zullen hier nog nader over spre ken. Zoo spraken zij nog wat door, voornamelijk over Tebbets. Claude moest en zou voortaan geheel voor Tebbets onderhoud zorgen. Toen stond Brandon op^en nam afscheid. Ik ga vandaag bij Lady Elms- lie d'ineeren., zeide hij. Je weet toch wel. dat zij in Lichfield Ter race nog naar je geïnformeerd heeft Ja. Do© haar mijn vriendelijke groeten, en bedank haar voor haar belangstelling. Best. Je zult haar nu toch wel met mevrouw Selley willen ont vangen, niet waar y Ja, zeker, zeiden beiden te gelijk. Ik begin heusch te denken, dat mijnheer Brandon een goed. degelijk iemand is, sprak mevrouw Selley goedkeurend, toen zij met haar nichtje alleen was. Ik twijfelde eerst zéér aan hem ik dacht dat hij zelfzuchtig en onaangenaam was. Wat ziet hij er aristocratisch uit vindt ge ook niet Claude antwoordde niet. Zij was in gedachte verdiept en staarde ver voor zich uit. HOOFDSTUK XV. De dagen d'ie volgden op deze plotselinge en belangrijke verande ring in Claude Tracey's leven vlo gen merkwaardig vlug om. Voor Brandon was het een vervelend drukke tijd daar hij buiten zijn gewone werk nu nog heel wat meer te regelen en te doen had. Toch kwam hij menigmaal naar Gainsborough Gardens waar hij steeds even hartelijk ontvangen werd door den gullen, gastvrijen heer des huizes, bij wiun hij bij zonder in de gunst stond. In de eenvoudige, natuurlijke sympathieke omgeving, waar Clau de zich nu in bevond, voelde Bran- dal hij jonger en opgewekter werd. Hij genoot van dc muziek die Claude en Kate ten beste gaven hij sprak gaarne over Indische toe standen met majoor Selley, en over militaire aangelegenheden, want de majoor was wel in zijn vak thuis. Het was een nieuw leven voor Brandon maar. om de e©n of ander verborgen reden, genoot hij ervan en vond het belangrijk. Hij kon zich heele tijden bezighouden met Kate, en ook een ernstig gesprek voeren met Janet. Ik word een echt© huisvader, zei hij op een avond, toen de vrouw des huizes hem en majoor Selley verweten had dat zij zoo lang wa ren blijven napraten na het diner. Sinds ik zoo in de zorgen zit door mijn voogdijschap over een jonge dame, ben ik natuurlijk blij mijn hart eens le kunnen luchten en uw man om raad te kunnen vragen, wiens ondervinding op dit punt zooveel waarde voor mij heeft. Als ik Claude's peetoom was zou mijn taak niet moeilijker kunnen zijn dan u als haar voogd1. Waarom zegt u maar niet te gelijk grootvader, mijnheer Bran don? zei Kate guitig, terwijl zij hem een kopje koffie aanreikte. Neen, juffrouw Selley. Als u er op staat, wil ik wel vader zeg gen maar die andere betiteling verdien ik. dunkt mij, toch 'nog niet. Zelfs Claude, die zéér tegen mijne jaren opziet, zou hier tegen opkomen, niet waar Claude (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1